agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-02-2007, 21:29   #1
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Yüzme Havuzu

Geçen bir villaya peyzaj etüdü için gittim. Her şeyi tamam da yer sahibi yüzme havuzu yaptıracağı alanı gösterdiğinde tıkandım kaldım. Şimdi bu sorunu halletmeye karar verdim ancak bu sorunu peyzajda özellikle Yüzme Havuzu konusunda tecrübeli olduğunu bildiğim sevgili sukranayalp'den hem beni hem de forumu bilgilendirmesini rica ediyorum:

Sorularım:

1-Yüzme havuzunda yer seçiminde dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?
2-Yüzme havuzunu herkes inşa edebilir mi?
3-Yüzme havuzunu projelendirirken neleri göz önüne alıyorsunuz?
4-Yetişkin ve çocuk havuzlarında kriterler nelerdir?
5-İdeal bir yüzme havuzu hangi ölçülerde olmalıdır?
6-Yüzme havuzu malzemeleri yerli üretimleri **** yabancı üretimleri var mıdır?
7-Yüzme havuzu inşa ederken peyzaj projesinden bağımsız düşünülebilir mi yoksa hangisi daha önceliklidir?
8-Varsa bize güzel yüzme havuzu resimleri yolayın yüzmüş kadar olalım
9-Tabi forumdan sorular varsa bekliyorum ki başlık olgunlaşsın...

Teşekkürler...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2007, 21:39   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Güldürdünüz beni Sn Selahattin.
Bu kadar da arka arkaya olmaz ki canım....

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2007, 21:48   #3
Ağaç Dostu

Yüzme havuzu yaparken yer seçiminde neye dikkat ederiz?
1- Yeterli alan (10 m2 lik yeriniz varsa sakın yüzme havuzu yaptırmak istiyorum demeyin)
2- Düz alan (Bahçenizde 2 m lik kot farkı bile olsa su daima düz çizgide kalır.)
3- Dolgu olmayan alan (m2 ye binecek su ve beton yükü dolgu toprakları çökertir.Böyle yerlerde havuz yapılacaksa ekstra statik hesap ve yüksek inşai maliyet gerekir.)
4- Güneş gören alan (Çoğumuz yazın havuza gireriz - kapalı havuz değilse)
5- Dış çevreden kamufle olabilecek alan (özellikle villa bahçelerindeki havuzlarda doğal veya yapay çitlerle)

Eski 05-02-2007, 21:51   #4
Ağaç Dostu

2. soruda yüzme havuzunu herkes inşa edebilir mi? deniyor.
İnşaat işinden anlayan herkes sadece ve sadece havuzun kaba inşaatını yapabilir.Çünkü betonarme havuzlarda diğer tüm inşai yapılarda olduğu gibi kalıp, demir işçiliği ve beton dökümü söz konusudr. Ancak Havuzun bir takım beton içinde kalacak donatıları için de beton dökümü sırasında tesisatçıların (su ve elektrik) çalışmaları gerekir.

Eski 05-02-2007, 22:08   #5
Ağaç Dostu

Projelendirmede gözönünde bulundurduğumuz hususlar:
1- Kullanım yeri (villa havuzu, spor kompleksi havuzu, site havuzu, tatil köyü havuzu...)
2- Kullanım amacı (sağlık amaçlı, spor amaçlı, oyun- eylence amaçlı)
3- Kullanıcı niteliği (Çocuklar, yaşlılar, sporcular, umumi...)
4- Açık- kapalı oluşu
5- Kullanıcı sayısı
6- İçinde ayrıca fıskiye donanımı istenip istenmediği
7- Müşterinin havuz formu seçimindeki zevki
8- Müşteriden gelen havuz derinliği talebi
9- Toplam su hacmi
10- Filtrasyon debisi
11- Turnover süresi
12- Sistemin üstten taşma veya skimmer sistemi olması
13- Mekanik oda ve denge tankı için yeterli alan ve iç hacmin olup olmaması
14- Mekanik odaya kapakla mı girileceği yoksa kapı ile mi girileceği
15- Havuz besi nozüllerinin taban veya duvar besi olması
16- Su yükü
17- Mekanik oda tabanı ile havuz taban kotu arasındaki kot farkı
18- Üstten taşma havuzlarda perde kalınlığı
19- Üstten taşma havuzlarda savağın en düşük kotu ile denge tankının su üst çizgisinin birbirine karışmaması (Birleşik kaplar kuralı)
20- PVC boru donanımının geçmesi gereken kanallar, içinden geçecek boru çaplarına uygun genişlik ve derinlikler
21- Kum filtresi büyüklükleri
22- Kaç adet kum filtresi kullanılacağı
23- Filtrasyon pompalarından kaç adet kullanılacağı
24- Vanalar, Fittingsler, Çekvalfler....

Eski 05-02-2007, 22:14   #6
Ağaç Dostu

4. soru
YETİŞKİN HAVUZU İLE ÇOCUK HAVUZU ARASINDAKİ EN ÖNEMLİ FARK SU DERİNLİĞİNDEN KAYNAKLANIR
Yetişkin havuzunda derinlik 140 cm. olmalıdır. Eskiden (bundan 6-7 yıl önce) iki kademeli havuzlar yapıyorduk. Genelde sığ yerde 1.30, derin yerde ise 1.90 m. su derinliği veriyorduk. Ancak gözlemlerimiz sonucunda 1.90 m. derinlikteki kısmın pek de rağbet edilmediğini farkettik. Müşteri ancak ısrar ederse 1.90 m. derinlikte havuz yapıyoruz.
Çocuk havuzunda ise su derinliği 45 - 50 cm. olmalıdır. Çünkü bu havuzlara 3 yaşındaki bir bebek bile girebilmelidir.
Ayrıca çocuk havuzlarının devr-i daim sstemi büyük havuzlardan bağımsız olmalı veya dip emişi bir vana ile ayrılmalıdır. Bunun nedeni de çocuk havuzlarında çocukalr her an pisleyebilir.

Eski 05-02-2007, 22:19   #7
Ağaç Dostu

İdeal bir havuzun ölçüleri hiç bir zaman için yoktur.
Ama müsabaka havuzlarını soruyorsanız 50 x 25 : olimpik havuz veya 25 x 12.5 : yarı olimpik havuz olarak adlandırılan ölçülerdir. Bahçeniz elverdiğince , paranız elverdiğince minimum 10 x 3 m yüzme havuzu da yaptırabilirsiniz; 100 x 10 m. havuz da yaptırabirsiniz.

Eski 05-02-2007, 22:22   #8
Ağaç Dostu

Yüzme havuzu malzemelerinde belli kalemleri yabancı olarak kullanıyoruz. Ama tamamen yerli üretimlerini kullanabileceğimiz özbeöz Türk firmalarımız var. Yine de müşteri Yabancı menşeyli cihaz markasını duyunca daha bir memnun oluyor.

Eski 05-02-2007, 22:26   #9
Ağaç Dostu

Yüzme havuzu peyzaj uygulamalarında en başta planlanması ve uygulamaya konulması gereken kısmıdır. Çünkü : Sulama sistemini kurarken toprağın en fazla 60 cm. derinine, drenaj sistemini kurarken ise 1 m. derinine inersiniz. Ama havuz yaparken inceğiniz derinlik (düz bir bahçe ise ) minimum 2 m.dir. Bu nedenle villa bahçesinde peyzaj mı yapılacak, önce havuz derim. Bir bahçe yapıldıktan sonra havuzu yapmaya kalkarsanız. Bahçenin yaklaşık yarısı için harcana paranın boşa gitmiş olduğunu görürsünüz. O kadar çok paranız varsa her sene bozup yeniden yapın.

Eski 05-02-2007, 22:27   #10
Ağaç Dostu

Yüzme havuzu fotoğraflarını ilerki günlerde yollayacağım. Sorularınızı bekliyorum.

Eski 05-02-2007, 22:29   #11
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp Mesajı Göster
2. soruda yüzme havuzunu herkes inşa edebilir mi? deniyor.
İnşaat işinden anlayan herkes sadece ve sadece havuzun kaba inşaatını yapabilir.Çünkü betonarme havuzlarda diğer tüm inşai yapılarda olduğu gibi kalıp, demir işçiliği ve beton dökümü söz konusudr. Ancak Havuzun bir takım beton içinde kalacak donatıları için de beton dökümü sırasında tesisatçıların (su ve elektrik) çalışmaları gerekir.
Sukran Hanım bildiğim kadariyle kaba inşaatıda çok kolay değil. Yüzme havuzlarında temel betonu ile yan betonlar tk bir parça şeklinde atılamıyor. Temel betonu döküldükten onra araya suda şişen ve izolasyon sağlayan bir fitil konup üst üne yan betonlar atılabiliyor. Yani betonu bir yekpare tepsi şeklinde atamıyorlar.

Hasan Lalezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2007, 22:30   #12
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2006
Galeri: 1
cevaplar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Klimanjaro Mesajı Göster
Geçen bir villaya peyzaj etüdü için gittim. Her şeyi tamam da yer sahibi yüzme havuzu yaptıracağı alanı gösterdiğinde tıkandım kaldım. Şimdi bu sorunu halletmeye karar verdim ancak bu sorunu peyzajda özellikle Yüzme Havuzu konusunda tecrübeli olduğunu bildiğim sevgili sukranayalp'den hem beni hemde forumu bilgilendirmesini rica ediyorum:

Sorularım:

1-Yüzme havuzunda yer seçiminde dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?
Havuz, kullanım saatlerinde güneş alması gerekir. Konum olarak binanın güney cephesine yapılır.

2-Yüzme havuzunu herkes inşa edebilir mi?
Hayır, havuz yapımı kolay görünsede yapılan hatanın düzeltilmesi ancak yeni bişr havuz yapmayı gerektirebilir. Onun için, havuz yapımını bilen biri ile çalışmak gerekir.

3-Yüzme havuzunu projelendirirken neleri göz önüne alıyorsunuz?
Bu konuda bir çok şey yazılabilir. Hangi açıdan bakmak gerekir?
Genel olarak;
* Öncelikle havuzdan ne beklediğimizi ortaya koymamız gerekir. Yüzme havuzu, süs havuzu, çocuk havuzu, gösteriş havuzu! vb. Bundan sonra ölçü ve detay ve konum gelir. Örneğin, çocuk var ise annenin, evden havuzu görmesi gerekir. Yoksa salondan görülecek bir konum olmalıdır.
* Kirlinmesini minimuma indirmek için toz, toprak ve de yapraklardan uzak olmasını sağlamalıyız. Çevre peyzajı önemli. Gölge yapacak, yaprak dökecek, insanın sağına soluna batacak bir şeyler olmaması gerekir.
ve ...

4-Yetişkin ve çocuk havuzlarında kriterler nelerdir?
Havuzlar kesinlikle derin olmaz. Sadece tramplen ile atlanan havuzlarda derinlik ayrıca hesaplanır.
Almanya'da havuz derinliğinde basit kural; havuz sahibi annenin çene altı hizasıdır. Bu da annenin suda boğulmadan ayakta durması ve çocuğunu kollaması demektir.
Teknik olarak havuzlar 80 cm den derin yapılır. Normal drinlik 1.26mt olmasına rağmen genellikle 1.4-1.8mt derinlikyapılması kullanıcıyı memnun eder.
Çocuk havuzları ise yaşa göre derinliği ayarlanır.
Havuzun derinliği ve ölçüsü atrttığı oranda havuz masraflarıda artar. Havuz 24 saat çalışan bir fabrika gibi kimyasal işleme tabi tutulur. Onun için ölçü ve derinlik doğru seçilmelidir.

5-İdeal bir yüzme havuzu hangi ölçülerde olmalıdır?
Havuzlar kulvar ve kulaç hesabına göre yapılır. Kaç kişi aynı anda yan yana yüzecekse o kadar kulvar yapılır. Kaç kulaç atmak istiyorsa o kadar uzunlukta olmalıdır.
Kulvar hesabı;
kulvar 2.25 cm kulaç 1,50mt+ insan boyu
4 kulaçlık havuz : 4x1,50 + Yakl.2,0 = 8 metredir.
Göze hoş görünen ölçü genellikle 1x2 oranıdır.
En küçük havuz ölçüsü 2,25x5,25 mt dir. 2 kıulaç 1-2 kişi
orta boy 4,25x8,00-9,00mt 2 kulvar 4 kulaç 2-5 kişilik
Büyük 6.25 x 12.00 mt veya 12.25 x 24.00 mt dir.

6-Yüzme havuzu malzemeleri yerli üretimleri **** yabancı üretimleri var mıdır?
Tüm kaplama malzemeleri yerli olarak üretilir. Vitra Almanya'ya havuz malzemesi ihraç eder. Malzeme ve detay seçimi çok önemlidir.

7-Yüzme havuzu inşa ederken peyzaj projesinden bağımsız düşünülebilir mi yoksa hangisi daha önceliklidir?
Havuz önce düşünülmelidir. Daha sonra peyzajınızı değiştirebilirsiniz fakat havuzunuzun yerini değiştiremezsiniz.

8-Varsa bize güzel yüzme havuzu resimleri yolayın yüzmüş kadar olalım

9-Tabi forumdan sorular varsa bekliyorum ki başlık olgunlaşsın...

Teşekkürler...
Havuz çok teknik bir konu olmasına rağnmen bazı ceavpları soruların altlarına yazmaya çalıştım.

Ateş Öztan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2007, 22:36   #13
Ağaç Dostu

Sn hasan Lalezar
Radye ve perde betonu iki ayrı kademede dökülür. Birleşme yerine hızlı donan beton Rapid uygulanır.

Eski 05-02-2007, 22:39   #14
Ağaç Dostu

Ben sorularımın cevaplarını aldım çok teşekkür ediyorum. Sanırım sizin için biraz zahmet oldu. Ama güzel bir şey ortaya çıktığına inanıyorum.

Eski 05-02-2007, 22:41   #15
Ağaç Dostu

Sn Ateş Öztan
Villa bahçelerinde kulvar ve kulaç hesabı işe yaramaz. Bu nedenle ideal yüzme havuzu başlığı yanlış bir başlıktır. Türkiye de ideal ölçülerde 10 yüzme havuzu yapılıyorsa bunun 10 katı villa havuzu yapılıyordur ve hiç birinde kulvar ve kulaç hesabına rastlyamayız. Elbette minimum alanda maksimum su yüzeyini elde etmeye ve yüzme boyunu en uzun şekilde tutmaya çalışırız.

Eski 05-02-2007, 22:51   #16
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Alıntı:
Sn hasan Lalezar
Radye ve perde betonu iki ayrı kademede dökülür. Birleşme yerine hızlı donan beton Rapid uygulanır.
Doğrudur bu konu uzmanlığım değil sadece yapılırken görmüştüm o nedenle söyledim arada herhangi bir hızlandırıcı kullanmadılar sadece su ile temas ettiği anda şişen ve geri dönüşümsüz bir kimyasal sosis ile basınç dengelemesi için radye ve perde betonu ayırdılar

Eski 05-02-2007, 22:55   #17
Ağaç Dostu

Ayrıca yüzme havuzlarının gölge yapan ve yaprak döken ağaçlardan uzak olması gerekir diye bir kural günümüzde geçersizdir. Bilakis gölgede havuza girmek isteyen insanlar oluyor, hatta bahçesindeki asırlık çınar ağacının altına , ağacı kestirmeden havuz yaptırmak isteyenler oluyor. Zaten imal ve inşa sistemleri; her türlü pislik, yaprak, saç gibi atıların temizlenebileceği hesap edilerek hazırlanıyor. Dip süpürgelerini havuz süsü olsun diye vermiyoruz. Vakum nozüllerine takıp havuzu temizlesinler diye veriyoruz.

Eski 05-02-2007, 22:56   #18
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Sayın sukranayalp,
Benim verdiğim cevap başlığa aittir. Villa da olsa standartaları gözönünde bulundurmak gerekir. Tabii ki amaç yüzme havuzu yapmak ise yoksa villa havuzlarında kimsenin ölçüye, standarda baktığı yok. Birinci öncelik gösteriş oluyor.
Verdiğim diğer havuz ölçüleri bilhassa 6,00x12,00 bir çok villa sahibinin tercih ettiği ve tatmin olduğu ölçüdür.
Şimdi de hangi villa ölçüsü denilebilir. Bahsettiğim ölçü 1-2 dönümlük arsada ki villalar içindir.

Eski 05-02-2007, 22:59   #19
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hasan Lalezar Mesajı Göster
Doğrudur bu konu uzmanlığım değil sadece yapılırken görmüştüm o nedenle söyledim arada herhangi bir hızlandırıcı kullanmadılar sadece su ile temas ettiği anda şişen ve geri dönüşümsüz bir kimyasal sosis ile basınç dengelemesi için radye ve perde betonu ayırdılar
Teknik olarak temeli duvarlarla birlikte dökemezsiniz.
Her ikisi de ayrı ayrı fakat bir defada dökülmesi gerekir.
En iyisi işi yapanın referansları ile konuşmak ve yaptığı havuzları incelemektir.

Eski 05-02-2007, 23:01   #20
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Klimanjaro Mesajı Göster
Ben sorularımın cevaplarını aldım çok teşekkür ediyorum. Sanırım sizin için biraz zahmet oldu. Ama güzel bir şey ortaya çıktığına inanıyorum.
Ben de sukranayalp'in (Kardeşim mi desem, kızım mı desem, resmiyeti bırakmayıp sayın hanımefendi mi desem, ya da en iyisi hepsini birden diyeyim.) çok ama çok paylaşımcı bir kişiliğe sahip olduğuna inanıyorum.

Ben de sorularıma en hızlı ve net cevapları kendisinden almıştım.

Teşekkürler

Sorularıma cevap verip beni aydınlatan diğer dostlar darılmaz değil mi?

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2007, 23:06   #21
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Alıntı:
Sn hasan Lalezar
Doğrudur konu uzmanlığım dışında ancak büyük bir havuz yaptıran arkadaşımın yanında epeyce uğraştım onla beraber , birçok biliyorum diyen insan yanlış uygulamalar yaptı. Sonunda asıl uygulamayı yapan kişiler beton birleşimlerinde herhangi bir hızlandırıcı kullanmadılar. Sadece basıncın dengelenmesi ve betona zarar vermemesi için ve sızdırmazlık için radye ve perde beton arasına su ile temasında şişen ve geri dönüşmeyen kimyasal bir sosis kullandılar. Gerçi çok teknik detay önemli değil ama aklıma geldiği için paylaştım sadece

Eski 06-02-2007, 09:43   #22
Ağaç Dostu

Sn Hasan Lalezar
1- Hafriyat yaptınız.
2- Zemin sağlam ve düz ise 10 cm lik grobeton : demirsiz beton döktünüz - tabiiki kenar kalıpları hazırlayarak.
3- Radye betonu için kalıpları hazırladınız. m2 ye 20 x 20 cm lik : 20 m. olacak şekilde çift sıra 12 lik demir bağladınız. Bir de tabana 14 lük demirden 10 m2 ye bir adet olacak şekilde çift sıra demire destek olacak sehpaları yapıp telle bağladınız.
4- Radye beton içinden geçecek taban besilere ve dip süzgecine ait pvc boru donanımını monte edip ağızlarını betondan uygun şekilde dışarı çıkarıp bir şeyle ağızlarını kapadınız.
5- Radye beton içindeki taban demirinden filizler çıkardınız.
6- Taban betonunu döktünüz. Perde kalıplarını hazırladınız.
7- Perde demirlerini m2 ye 20 x 20 cm : 20 m gelecek şekilde yatayda 10 luk demirden, dikeyde 12 lik demirden yine radyedeki gibi çift sıra kullandınız.
8- Perde betonu içinde kalacak geçiş parçaları, aydınlatma kasaları, elektrik kablolarını taşıyacak hortumlar, şayet havzu skimmerli havuz ise skimmer kasalarını kalıplar içine yerleştirerek demir bağlantılarını ona göre yaptınız.
9- Perde betonunu döktünüz.
10- Radye ve perde birleşim yerine SU TUTUCU BANT'ı çivi ile monte ederek burdaki direnci arttırdınız.
11- Aynı birleşim yerine Pere veya YKS'nin çimento gibi satılan ve su karıştırılarak kullanılan adenans sağlayıcı macununu pah vererek tatbik ettiniz.
12- Aynı birleşim yerine bir taban genişliğinde tamir harcı ile uygulama yaparak kaba inşaatı bitirdiniz.

Eski 06-02-2007, 09:44   #23
Ağaç Dostu

Sağolun Sn balıkçı, bu kadar şımartmayın beni.

Eski 06-02-2007, 14:43   #24
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

hakikaten teşekkürler.. havuzu yapmayı planlayan arkadaşa yardımı olur umarım zira ben sadece hatırladığım ve bana ilginç gelen bir detayı paylaşmak istemiştim.En azından şu an için bir havuz yapma planım yok.

Eski 07-02-2007, 14:36   #25
Ağaç Dostu

Alıntı:
Havuz filtrasyonunda biz Kuvarz kumu kullanıyoruz.
"ClinoPool Havuz ve Spa Suyu Filtre Malzemesi:

ClinoPool %100 doğal zeolit esaslı bir filtrasyon malzemesidir. Doğal zeolitler,özellikle zeolitin klinoptilolit türü fiziksel ve kimyasal özellikleri itibariyle havuz ve Spa filtre malzemesi olarak ideal malzemelerdir.

• Yüksek Amonyak Tutma Kapasitesi:

- Kloramin oluşumunu engeller
- Göz ve cilt tahrişini engeller
- Klor kullanımını azaltır
- Koku giderir

• Yüksek Yüzey Alanı:

- Daha berrak su
- 3 mikrona kadar filtrasyon

• Düşük Bakım Giderleri:

- Kimyasal kullanımını azaltır
- Daha az ters yıkama yapılır
- Su kullanmını azaltır

ClinoPool’un Özellikleri:

• Kum filtreler 20-40 mikrona kadar filtrasyon yapabilirken ClinoPool 3 mikrona kadar partikülleri tutabilir.
• ClinoPool yüksek iyon değişimi kapasitesi sayesinde suda çözünmüş ter ve idrardan kaynaklanan amonyağı ve suda ki metal iyonlarını giderir.
• Ters yıkamayı yarı yarıya azaltır dolayısıyla bakım için kullanılan su miktarını %30 azalır.
• ClinoPool gözenekli yapısı itibariyle kum filtreden hafif olduğu için ağırlıkça daha az malzeme kullanılarak aynı hacim doldurulur.
• Aşırı klorlamadan kaynaklanan saçlarda ve giysilerde ağarmayı engeller.
• Su sertliğini giderir.

ClinoPool’un Kullanım Şekli:

İlk kullanımda filtre yarısına kadar temiz su ile doldurulur ve kullanılacak filtre malzemesinin yarısı filtreye eklenir.Ardından 5-8 dakika ters yıkama yapılır ve 2-3 dakika durulama yapılır.
Sonra kalan filtre malzemesi eklenir ve aynı işlem tekrarlanır.ClinoPool’un filtreye yerleşmesi ve etkin bir şekilde çalışmaya başlaması yaklaşık 10-12 saat sürer.

ClinoPool’un Rejenerasyonu:

ClinoPool iyon değişimi ile amonyağı ve sudaki metalleri tuttuğundan bir süre sonra doyma noktasına ulaşır.Tekrar ilk haline getirmek için %10 luk tuz çözeltisi filtre kabına konup
10-12 saat bekletilir.Daha sonra ters yıkama yapılır ve ClinoPool yeni gibi çalışmaya devam eder."

Reklam yapmış gibi olduk ama bu bilgilere ulaştım. Zaolitin tarım dışındaki kullanım alanları hakkında ancak alıntı yapabiliyorum

Eski 07-02-2007, 14:38   #26
Ağaç Dostu

Teşekkürler.

Eski 12-03-2007, 16:13   #27
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-02-2007
Havuz kenarlarında bulunan çınar, ceviz, kavak türü ağaçların köklerinin havuzun perde betonlarına veya yalıtımına zararları olabilir mi?

Gelibolu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2007, 18:43   #28
Ağaç Dostu

Sn Gelibolu
Kavak ve ceviz kazık köklü ağaçlardır. Çınar ise hem yatayda hem de düşey de eşit büyüme gösterir. Bitkiler açısından konuya yaklaşacak olursak - şu bir kuraldır ki : asla mimari br yapının 3 m'den yakınına - ağaç dikmemelisiniz.

Havuz açısından konuya yaklaşacak olursak :Yaşlı, etrafa salkım saçak kök salan ağaç kökleri, sağlam yapılmış ve içi su dolu bir havuz betonarmesini asla delmez. Ama içi boş olan havuzun perde duvarına basınç yaparak çatlatabilir. Bunun için de elbette köklerin kaçış yapacak başka yerinin kalmaması durumunda olur.Bir ağacın dört tarafı betonarme yapı ile kuşatılmış olup bir de bu yapılara 3 m'den daha yakında dikim yapıldıysa kesin sorun çıkacaktır. Ama 5 yıl- ama 10 yıl. Sadece bir taraftan mimari yapı varsa kökler diğer yönlere doğru yayılma ve kaçış göstereceklerdir. Dolayısıyla ağacın kök büyüme dengesi ve yönü değişecektir.
Sorun çıkma ihtimaline karşı şöyle bir önlem alabilirsiniz. Asgari 1 m. derinlikte olacak şekilde mimari yapının perdesinden (havuzun diyelim) 1 veya 1.5 m. geride ilave bir perde beton dökümü havuz perdesine kökün ulaşmasını engeller. Tabii bu ilave çalışmayı havuzdan yaklaşık 2 m. uzakta bulunan mevcut ağaçların ya da yeni dikilecek ağaçalerın sorun çıkarmaması için yapmak gerekir.
Ağaç kökü şayet beton perdeye zarar verdiyse ve havuzun konumu gereği havuz dışına bohçalama tarzı membran yapıldıysa ağaç köklerinin bunu da etkilemesi söz konusudur. Ancak havuz çanağı içi izolasyonu soruyorsanız , havuzun içi su dolu oldukça hiç bir şey olmaz. Çünkü kök basıncını içi dolu olan havuzdaki su basıncı dengeler.
Özetle :
1*tek başına ağacın kök yapısı
2*havuz ile ağaç arası mesafe
3*havuzun dolu-boş oluşu
4*ağacın yaşlı ve yayılıcı köklere sahip olması
5*izolayonun havuz çanağında mı yoksa perde dışında mı oluşu
6*ağacın dört yandan mimari yapı ve sert zeminle kuşatılıp kuşatılmaması (köklerin kaçış yapabileceği yerlerin olup olmaması)
sizin sorunuzun cevabını vermek için birlikte hesap edilmesi gereken hususlardır.

Peki siz planlama açısından ne yapabilirsiniz?
a- Bahçede ağaçlar vardır ve sonradan havuz yaptırmaya başlamışsınızdır.
b- Bahçede havuz vardır, bu ağaçları dikmeyi düşünüyorsunuzdur.
c- Bahçede havuz inşaatı ve ağaç dikimi aynı dönemde yapılacaktır.
(a) maddesi için havuz yapılırken palmiye gibi yüzeysel köklü ağaçların 1.5 m. yakınına yaklaşabilecekken ceviz-çınar gibi ağaçlarda 3 m mesafe bırakarak havuz yapmanız gerekir. Ama şartlar kısıtlıyorsa araya ek perde beton yaparak 1.5-2 m. yaklaştırabilirsiniz.
(b-c) maddeleri için bu ağaçları 3 m yakına da olsa dikmekten vazgeçin derim.

Eski 13-03-2007, 15:02   #29
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-02-2007
Şükran Hanım cevabınız için çok teşekkür ederim. Yeni bir inşaat yaptırdık. Evimizin arka tarafında ceviz ağacı var ama mesafe 5 mt civarında. Bodrum kat yalıtımı da yaptık sırasıyla; membran, strafor ve en üstte inşaat naylonu. Bahsettiğiniz duruma göre caviz ağacı evimin perde betonuna ve yalıtımına zarar verme durumu yok. Evin ön tarafına havuz yaptıracağız.Verdiğiniz bilgiler benim için çok yararlı oldu. Çok teşekkür ederim.

Gelibolu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2007, 09:08   #30
Ağaç Dostu

Sn Ali Emre Uysal
Güneş enerjisi ile sera ve havuz ısıtma işi yapıyorsunuz. Benim sorum şu olacak.
Biz kapalı yüzme havuzlarında su sıcaklığını 20 cantigrad derecede tutmak için eşanjör kullanıyoruz. Bunlar da 2 tip te oluyor. 1- Elektrikli ısıtıcılar, 2- Kazan dairesine bağlı ısıtıcılar. Çoğunlukla da kullandıklarımız 2. tipte olanlar. Ve hesaplarımızda 1 metrekarelik su aynası için 1000 Kcal/h değerini esas alıyoruz.

Yani : 200 metrekare su aynalı yüzme havuzumuz varsa 200.000 Kcal/h kapasiteli eşanjör işimize yarıyor. Sizin kurmuş olduğunuz güneş enerjisi sisteminde
1- Bu kapasiteyi (200.000 Kcal/h) karşılayabiliyor musunuz?
2- 200.000 Kcal/h için kullanmanız gereken güneş levhasının yüzey alanı, kalınlığı, boru donanımı, kurulum maliyeti ve işletme giderleri 1.000 Kcal/h lik kullanılması gereken güneş levhasından nasıl bir fark gösteriyor. Bu konuda aydınlatırsanız çok memnun olacağım.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024