agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni273Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-09-2011, 21:51   #391
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eser İlhan Mesajı Göster
Cevap için teşekkürler Nuri Bey. Yaz boyunca ben de internette erguvan hastalıklarını araştırdım ve mantari hastalık belirtisine benzediğini (korkuyla) tesbit ettim. Eğer Verticillium ise yapılabilecek hiç birşey kalmadı mı demek olur?
Kış döneminde budamadan sonra bordo bulamacı yapsam işe yarar mı? Bu mantarlar da çevrenin aşırı nemli olması ile mi çoğalırlar yoksa bir bulaşma mı (Yetersiz bahçe hijyeni??) söz konusudur?
Sayın Eser İlhan

Başlığımız budama ve budama sonrası bakım olduğu için ilk önce budama ile ilgili konuyu cevaplamak gerekir.

Ağacınız mantari hastalık belirtileri gösteriyor, bu durumda budama tarzınız yüzeysel kuru dalları ve form bozukluğu yapan sık dallar seyrekleştirilir.

Kesinlikle sert budama tarzını seçmeyin, bu tür hastalıklarda bilinen bir kimyasal mücadele yöntemi yoktur, biraz sabırlı davranarak süreci takip edin temennim ağacınızın bu rahatsızlığa karşı zamanla direnç kazanmasıdır, direnç kazanan örnekleri mevcuttur.

Solgunluk hastalığı ile kültürel mücadele yöntemleri ilgili başlıklarda bulunmaktadır.

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2011, 09:08   #392
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nuri Murvet Mesajı Göster
Sayın Eser İlhan

Başlığımız budama ve budama sonrası bakım olduğu için ilk önce budama ile ilgili konuyu cevaplamak gerekir.........................Solgunluk hastalığı ile kültürel mücadele yöntemleri ilgili başlıklarda bulunmaktadır.
Tamam Nuri Bey,teşekkürler. Mesaj alınmıştır

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2011, 10:43   #393
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eser İlhan Mesajı Göster
..Linkteki uygulamayı şu an yapabilmem pek mümkün görünmüyor ne yazık ki. ...
Başlığa farklı çizim ekledim. Bir bakın.

Belki profesyonel arkadaşların o başlıkta pratik önerileri olabilir.

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2011, 13:23   #394
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Sevgili sabah, ilginize çok teşekkür ederim. İlgili başlığa resim ekledim, bakııp fikrinizi söylerseniz sevinirim

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2011, 17:45   #395
Ağaç Dostu

Bahçelerde Budama ve Budama Sonrası Bakım

Bölgemizde yaprak döken ağaçların, yapraklarının % 60 ını döktüğü zaman budama mevsiminin başlangıcıdır.

Eski 05-11-2011, 17:46   #396
Ağaç Dostu

Ağaçlar net ailesinin, Mübarek Kurban Bayramını en içten dileklerimle kutlarım.

Eski 09-11-2011, 12:37   #397
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-11-2011
teşekküler nuri bey sizin ve takip eden bütün arkadaşlarımızın bayramı kutlu olsun

bahçeme diktiğim kartoplarımla (yaprağını dökmeyen çiçekli türü) çit yapmak istiyorum gövdeleri kalem kalınlığında ve tek gövdeden olusuyor okuduğum kadarı ile yeni sürgünler alabilmem ve dolgunlaşması için budama yapmam gerektiği kanaatine vardım boyları
30cm ile 50cm arasında değişiyor kaç cm'den sonrasını kesmeliyim kesim için uygun bir tarih mi izmir için birde bu kesim yaptığım bölümleri toprakla buluştursam köklenme sağlayabilirler mi sizce gelişimleri sanki çok yavaş yoksa ben mi sabırsızlanıyorum yavaş gelişen bir bitkimidir

yüksek bahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2011, 21:14   #398
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yüksek bahçe Mesajı Göster
teşekküler nuri bey sizin ve takip eden bütün arkadaşlarımızın bayramı kutlu olsun

bahçeme diktiğim kartoplarımla (yaprağını dökmeyen çiçekli türü) çit yapmak istiyorum gövdeleri kalem kalınlığında ve tek gövdeden olusuyor okuduğum kadarı ile yeni sürgünler alabilmem ve dolgunlaşması için budama yapmam gerektiği kanaatine vardım boyları
30cm ile 50cm arasında değişiyor kaç cm'den sonrasını kesmeliyim kesim için uygun bir tarih mi izmir için birde bu kesim yaptığım bölümleri toprakla buluştursam köklenme sağlayabilirler mi sizce gelişimleri sanki çok yavaş yoksa ben mi sabırsızlanıyorum yavaş gelişen bir bitkimidir

Merhaba sayın yüksek bahçe hoşgeldiniz.

Bitkinizin adı; Viburnum tinus (Yaprak dökmeyen Kartopu)

Bitkinizi bu bahardamı diktiniz?

Kartopu bitkinizi çit olarak yapılanmasını istiyorsanız, aşamalı olarak düzenli budamanız gereklidir.

Bitkinizin boyu 30-50 cm diyorsunuz, gelişimi aynı formda olması için iki şekilde uygulama yapabilirsiniz.

1- Sağ ve sol tarafında bulunan dağınık vaziyette bulunan yan dalları düzgünce budayıp sıkıştıralım, bu şekildeki budama boylanmasını sağlayacaktır.Yüksek olanların tepe sürgünleri budanır, kısa olanların boyları budanmaz aynı boya ulaşana kadar.

2-Yukarıdaki işlemlerin tersi yapılır. Sağ ve sol taraflarından daraltılır, uzun boyda olanlar kısaltılır, çit formuna bu boydan başlanır.

Bu uygulamayı bahar ayında yapmanızı tavsiye ederim. Budama sonrası yeni sürgünler gece donlarından etkilenir.

Gelişim süresinde (Nisan-Eylül) 15-20 gün aralığında kompoze gübre kullanın, gelişimi hızlı olur.

Sulama periyotlarına dikkat edin.

Gelişim sürecinde büyümesine 20-30 cm müsade edilir yanlardan ve boydan budanır, bitkilerinizin gelişimine göre aynı işlemler istediğiniz form ve boya gelinceye kadar tekrarlanır. Başarılar, kolay gelsin...

Eski 09-11-2011, 22:33   #399
Ağaçsever

İlginiz için teşekkur ederim Nuri bey
Haziran ayında dikim yaptım 103 fideden 3 tane fire verdim ama bir ihtimal canlanır diye sökmedim bir tanesinden minik yapraklar belirmeye başladı
Arazide biraz eğim olduğu için 50 cm den başlayıp 1 m ye kadar bir eğim olmasını düşünüyorum dikerkende uzun olanları ona göre ayarlamaya çalıştım
Ben bahara kadar ellemiyorum o zaman Nuri bey
Acemice bir soru daha sormak istiyorum mesela ben 30cm den hizalayarak budadım diyelim bunu yapmakla bitkinin boyunu burada sabitlemiş mi oluyorum artık boya değilde yanlara yayılması mı sözkonusu olur yoksa boylanması da devam eder mi?

Eski 10-11-2011, 16:10   #400
Ağaç Dostu

Alıntı:
mesela ben 30cm den hizalayarak budadım diyelim bunu yapmakla bitkinin boyunu burada sabitlemiş mi oluyorum artık boya değilde yanlara yayılması mı sözkonusu olur yoksa boylanması da devam eder mi?

Sayın yüksek bahçe

30 cm den budamanız, bitkinize 30cm den başlayan hedefi 1 metre olan yarışa hazırlanan atletler gibi start veriyorsunuz.

Hedef 1 metre, fazla hızlı gidenleri arkadan yetişsinler diye kısaltıyoruz amacınız hepsinin aynı anı anda yarışı tamamlaması... Doping serbest (Kompoze gübre vermek). Kolay gelsin....

Viburnum tinus (Yaprak Dökmeyen Kartopu) Çit örneği

Name:  Bakım ve budama 89.jpg
Views: 2612
Size:  77.8 KB

Viburnum tinus (Yaprak Dökmeyen Kartopu)

Name:  Bakım ve budama 90.jpg
Views: 1893
Size:  72.9 KB

Viburnum tinus (Yaprak Dökmeyen Kartopu)

Eski 10-11-2011, 18:45   #401
Ağaçsever

nuri bey
beni aydınlattığınız için çok teşekkür ederim
İnşallah benim kartoplarımda bu hale gelecekler yarın kompoze gübre tedarik edip ilk dopinklerini vermek istiyorum

Eski 21-11-2011, 20:13   #402
Ağaç Dostu

Merhaba

Bölgemizde, bahçelerde budama ve kış bakımlarına başlıyoruz..

Budama ve budama sonrası bakım konusunda hazırlık yapıyorum, bahçelerdeki uygulama aşamalarını paylaşacağım, sizlerde hazırlığınızı yapın çok soğuklara kalmadan budama ve bakım işlerimizi bitirelim.

Eski 21-11-2011, 20:42   #403
Ağaçsever

Alıntı:
Merhaba sayın yüksek bahçe hoşgeldiniz.

Bitkinizin adı; Viburnum tinus (Yaprak dökmeyen Kartopu)

Bitkinizi bu bahardamı diktiniz?

Kartopu bitkinizi çit olarak yapılanmasını istiyorsanız, aşamalı olarak düzenli budamanız gereklidir.

Bitkinizin boyu 30-50 cm diyorsunuz, gelişimi aynı formda olması için iki şekilde uygulama yapabilirsiniz.

1- Sağ ve sol tarafında bulunan dağınık vaziyette bulunan yan dalları düzgünce budayıp sıkıştıralım, bu şekildeki budama boylanmasını sağlayacaktır.Yüksek olanların tepe sürgünleri budanır, kısa olanların boyları budanmaz aynı boya ulaşana kadar.

2-Yukarıdaki işlemlerin tersi yapılır. Sağ ve sol taraflarından daraltılır, uzun boyda olanlar kısaltılır, çit formuna bu boydan başlanır.

Bu uygulamayı bahar ayında yapmanızı tavsiye ederim. Budama sonrası yeni sürgünler gece donlarından etkilenir.

Gelişim süresinde (Nisan-Eylül) 15-20 gün aralığında kompoze gübre kullanın, gelişimi hızlı olur.

Sulama periyotlarına dikkat edin.

Gelişim sürecinde büyümesine 20-30 cm müsade edilir yanlardan ve boydan budanır, bitkilerinizin gelişimine göre aynı işlemler istediğiniz form ve boya gelinceye kadar tekrarlanır. Başarılar, kolay gelsin...
merhaba nuri bey

Ben ziraatçiden kompoze gübre istediğimde bana şeker gübresi diye bir gübre verdi aradığımız bu gübremiydi? Bu gübreden kullandım ben bu tarihte bir sakıncası olur mu gübre kullanmamın belli aralıklarla gübrelemeye devam etmek istiyorum eger onaylarsanız
Birde bana baharı beklememi söylemiştiniz bende şimdi budama için hazırlanmam gerekiyormu

Eski 21-11-2011, 21:38   #404
Ağaç Dostu

Alıntı:
merhaba nuri bey

Ben ziraatçiden kompoze gübre istediğimde bana şeker gübresi diye bir gübre verdi aradığımız bu gübremiydi? Bu gübreden kullandım ben bu tarihte bir sakıncası olur mu gübre kullanmamın belli aralıklarla gübrelemeye devam etmek istiyorum eger onaylarsanız
Birde bana baharı beklememi söylemiştiniz bende şimdi budama için hazırlanmam gerekiyormu

Merhaba sayın yüksek bahçe

Size yetkili arkadaşımız Azotlu gübre olan Amonyum Sülfat vermiş, bitki gelişiminin en önemli maddesidir.

Aşırı olmamak şartı ile kullanabilirsiniz.

Kullanma şekli bitkinizin kök sistemine yakın, tuz serper gibi serpin, çapalayarak toprağa karıştırın, çapaladıktan sonra bolca sulayın....

Ne kadar gübre aldığınızı bilmiyorum, ikinci uygulamayı mart sonu-nisan başında yaparsınız.

Gübre tavsiyesini yaparken açıklamasınıda yapmamız gerekiyor. Alışkanlık, gerekli görülen uygulamaları kendimiz yaptığımız için açıklamadan tavsiye ediyorum.

Kompoze gübre N.(azot) P. (Fosfor) K. (Potasyum) elementlerini içinde barındıran ve ayrıca iz elementleri ve amino asitlerin bulunduğu gübrelerdir.

N.P.K gübrelerinin oranları bitki gelişimi ve bitkinin ihtiyacına göre belirlenerek kullanılır.

Budama için baharı bekleyin...

Benim budama için çağrım, meyve ağacı, form verilecek servi türleri ve büyük çalı türleri içindir.

Sağlıklı bitkilerinizin olması dileği ile..Kolay gelsin.

Eski 03-12-2011, 14:08   #405
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Sayın Nuri Bey,

Bahçemde bir daldan çelikleyip büyüttüğüm bir nar ağacım var ancak, hatalı budama sonucu formdan çıkmış durumda. Bu sene budama ile ilgili olarak ben de sizin değerli fikirlerinizden yararlanmak isterim. Ekte resimleri olan ağacımı ne sekilde budamamı önerirsiniz? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

saygılarımla
Aykut

Not: yüksek çözünürlükte buradan görülebilir.

http://img408.imageshack.us/img408/9281/dsc3118a.jpg
http://img844.imageshack.us/img844/5859/dsc3117a.jpg

Eklenen Resimler

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2011, 20:03   #406
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Sayın Nuri Bey,

Bahçemde bir daldan çelikleyip büyüttüğüm bir nar ağacım var ancak, hatalı budama sonucu formdan çıkmış durumda. Bu sene budama ile ilgili olarak ben de sizin değerli fikirlerinizden yararlanmak isterim. Ekte resimleri olan ağacımı ne sekilde budamamı önerirsiniz? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

saygılarımla
Aykut
Merhaba sayın musk hoş geldiniz.

Nar ağacınızın formu çok kötü değil, ilk başta güzel taç formunu almış, merkezden çıkan kuvvetli 2 sürgünün (işaretlediğim) büyümesine izin vermişiniz.

Bu kuvvetli obur iki sürgün ağacınızın kuvvetini ve yeteri kadar ışık almasını engelliyor.

Nar ağacınız dışa doğru açılım gösteriyor, meyve tutumunda daha da açılacaktır.

İşaretlediğim iki adet yan dallarıda alalım...

Ağacınızın tepe noktasını işaretlediğim gibi oval olarak sürgün uçlarını alalım...

Yine iç kısımlarda bu yıl çıkan kuvvetli obur dal sürgünlerinide alalım..

İşlem bu kadardır.

Name:  DSC_3118ak.jpg
Views: 1432
Size:  66.2 KB

4 adet kalın dal çıkarmıştık, gövdede bulunan kesim yerini aşı macunu ile kapatalım...

%2 lik bordo bulamacı uygulamasının tam zamanıdır, mümkünse yapalım.

%2 lik bordo bulamacı uygulamasını gözler uyanmadan mart sonu bir kere daha yaparsak çok daha iyi olur.

Önemli; Budama aletlerinin temiz steril olamasına özen gösterelim.

1-lt. suya, bir kahve fincanı ölçüsünde çamaşır suyu ( Sodyum hipoklorit) karıştıralım budama aletlerimizi bu karışıma batırıp budamaya başlayalım, her ağaç değişiminde üşenmeden budama aletlerini karışım yaptımız suya batırıp budamaya devam edelim.

Kolay gelsin...

Eski 03-12-2011, 20:34   #407
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Sayın Nuri Bey,

Zaman ayırıp cevapladığınız için teşekkür ederim.

Tavsiyeleriniz doğrultusunda hemen gereken işlemleri yapacağım, tekrar teşekkür eder iyi günler dilerim.

Saygılarımla
Aykut

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2011, 23:08   #408
Ağaç Dostu

hozat's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 45
sn. Nuri bey,
Bu başlığın tekrar işler hale gelmesi ve bize ışık tutan açıklamalara ulaşabilirliğİne çok memnun oldum.
sizi soru yağmuruna tutacak eski bir öğrenciniz olarak, yeni mesajlarımı hazırlamakla meşgulum bilgilerinize....
saygılar..

hozat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2011, 21:10   #409
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hozat Mesajı Göster
sn. Nuri bey,
Bu başlığın tekrar işler hale gelmesi ve bize ışık tutan açıklamalara ulaşabilirliğİne çok memnun oldum.
sizi soru yağmuruna tutacak eski bir öğrenciniz olarak, yeni mesajlarımı hazırlamakla meşgulum bilgilerinize....
saygılar..

Merhaba sayın hozat, hoşgeldiniz.

Mesajlarınızı merakla bekliyorum...

Biz ekip olarak budama sezonunu açtık, mart sonuna kadar bahçelerimizi nasip olursa bitirmek istiyoruz.

Eski 06-12-2011, 22:11   #410
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Nuri Bey Merhabalar...

Benim balkonumda 15 cesit uzum fidani,bogurtlen,cuce nar ve birde gilaboru var...

Bunlarin istanbul icin budama zamani gelmismidir acaba yoksa iyice soguklarin gelmesini mi bekleyelim?

saygilarimla

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2011, 10:37   #411
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
Budama

Nuri bey,

Dün küçük bazı budamalar sonrasında %2 lik Bordo bulamacı uygulamasını yaptım. Bahçemin bulunduğu yer İstanbul dan 3-7 derece daha soğuk olması nedeni ile meyve ağaçları ve büyük budamayı Mart başında yapmayı düşünüyorum. Tabi arkasından %1 lik bordo bulamacı yaparak. Sanırım rüzgar kesici olarak iki cepheye diktiğim mavi serviler ve komşumdaki taflanlar mantarlaşma olayını fazlalaştırıyor. Geçen sene ihmal ettiğim kış başı bordo bulamacı nedeniyle bahçemde fungus olayı çok fazla idi.

Ayrıca toprağın ihtiyacı olduğunu sandığım kükürdü bu günlerdemi yoksa ilkbahar aylarındamı atayım?

İhtiyacım olan tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.

Herşey gönlünce olsun.

OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2011, 12:52   #412
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-04-2008
Merhaba Arkadaşlar;

Dün kapının önünde duran 3 metrelik ıhlamur ağacını şekil budaması için budadım ancak keski ile budadığım için biraz yıprattım budama yerlerini bu bir sıkıntı oluştururmu?
**** ne yapmamı önerirsiniz?
Saygılarımla.

ttuzunalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2011, 14:40   #413
Ağaçsever

penguenn's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2011
Sayın Nuri Murvet; Benim de bir kaç sorum olacak izninizle.
Kapalı cam balkonumda bir tane japon gülü biri katlı begonvil,( geçen yıl nasıl budadıysam bu yıl bir tane bile açmadı) , diğeri sarı (ki çiçek açmaya başladı nedense) begonvil, minyatür nar ve kumkatım var hangisini nasıl budamalıyım? mevsim uygun mudur? Özellikle begonvilleri ne yapmalıyım?
Şimdiden yardımınız için teşekkür ederim. Bu arada sardunyalar için de bir öneriniz olur mu? bazıları açmaya devam ediyor. Kolaylıklar dilerim.

penguenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2011, 18:08   #414
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyyah53 Mesajı Göster
Nuri Bey Merhabalar...

Benim balkonumda 15 cesit uzum fidani,bogurtlen,cuce nar ve birde gilaboru var...

Bunlarin istanbul icin budama zamani gelmismidir acaba yoksa iyice soguklarin gelmesini mi bekleyelim?

saygilarimla

Merhaba sayın seyyah53 hoşgeldiniz.

Sizin balkonunuzu merak ettim doğrusu...

Biz bu zamanda meyveye budama yapmıyoruz.

Bağda, kuru dalların alınması ve dal seyretmesini yapıyoruz.

Meyve budamasını martta gözler kabarmadan yapıyoruz.

Böğürtlen içinde bağdaki uygulama zamanına uyabilirsiniz.

Bolkonda yetiştirdiğiniz için uzun süreli sıcaklık artışı, bitkilerinizin bahar öncesi uyanmasına neden olabilir.

Mart ayı sizin için en uygun zamandır.

Eski 07-12-2011, 19:01   #415
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OSMAN45 Mesajı Göster
Nuri bey,

Dün küçük bazı budamalar sonrasında %2 lik Bordo bulamacı uygulamasını yaptım. Bahçemin bulunduğu yer İstanbul dan 3-7 derece daha soğuk olması nedeni ile meyve ağaçları ve büyük budamayı Mart başında yapmayı düşünüyorum. Tabi arkasından %1 lik bordo bulamacı yaparak. Sanırım rüzgar kesici olarak iki cepheye diktiğim mavi serviler ve komşumdaki taflanlar mantarlaşma olayını fazlalaştırıyor. Geçen sene ihmal ettiğim kış başı bordo bulamacı nedeniyle bahçemde fungus olayı çok fazla idi.

Ayrıca toprağın ihtiyacı olduğunu sandığım kükürdü bu günlerdemi yoksa ilkbahar aylarındamı atayım?

İhtiyacım olan tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.

Herşey gönlünce olsun.

Merhaba sayın OSMAN45 hoşgeldiniz.

Marmara bölgemizde budama için zaman uygundur. Bulunduğumuz bölgenin tepe kısımlarında gece sıcaklıkları -15 dereceye düşebiliyor. Bu derecedeki soğuklar yaraların kapanmasında olumlu etkileri vardır.

Vaktiniz musaitse ağaçlarınızı budayabilirsiniz. Gövdede kalın dal kesimlerinde, kesilen yerdeki yaralara aşı macunu uygulamasını yapınız.

Budama için, ağaçlara su yürümeden mart ayıda uygundur.

Rüzgar kesici olarak diktiğiniz serviler, gölge alan, ışıksız ortam oluşturduğu için taflanlar yeteri kadar gün ışığı alamadığından külleme, kara leke ve unlu bit zararlısına uygun yaşam alanı oluşturuyor.

Bu süreç devamlı olarak yaşanacaktır. Taflanların durumu iyise, komşunuzla konuşup müsait bir yere naklini yapmanız isabetli olacaktır.

Bahçe toprağınızın ph değeri yüksekse kükürt uygulaması yapılır. Alkali oluşumlar toprağınızda mevcut mu?

Kükürdün uygulama zamanı olarak( Toprak sıcaklığı +10- +25 derece) sonbahar ayları en uygun zamandır.

Kükürt uygulamısını baharda yapabilirsiniz.

Toprağın pH değerinin azaltılmasında toz kükürt etkilidir, granül haldeki kükürtler pH değerinin düşürülmesinde etkili olmuyor...

Toz kükürt uygulamasının etkili olması için, kükürtün toprağa karıştırılması gereklidir.

Kolay gelsin... Herşey gönlünüzce olsun....

Eski 07-12-2011, 19:15   #416
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ttuzunalp Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar;

Dün kapının önünde duran 3 metrelik ıhlamur ağacını şekil budaması için budadım ancak keski ile budadığım için biraz yıprattım budama yerlerini bu bir sıkıntı oluştururmu?
**** ne yapmamı önerirsiniz?
Saygılarımla.

Merhaba sayın ttuzunalp hoşgeldiniz.

Şaka yapmıyorsunuz değilmi ?

Benim bildiğim keski çekiç yardımı ile beton kırmaya yarar..!

İlginç...

Şekil budaması için keski kullanmışınız..!

Keski ile nasıl bir budama yapılır, aklım dimağım durdu...

Yeni bir teknik geliştirmişsiniz.

Merak ettim, fotoğrafını paylaşırsanız sevinirim...

Eski 07-12-2011, 19:41   #417
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi penguenn Mesajı Göster
Sayın Nuri Murvet; Benim de bir kaç sorum olacak izninizle.
Kapalı cam balkonumda bir tane japon gülü biri katlı begonvil,( geçen yıl nasıl budadıysam bu yıl bir tane bile açmadı) , diğeri sarı (ki çiçek açmaya başladı nedense) begonvil, minyatür nar ve kumkatım var hangisini nasıl budamalıyım? mevsim uygun mudur? Özellikle begonvilleri ne yapmalıyım?
Şimdiden yardımınız için teşekkür ederim. Bu arada sardunyalar için de bir öneriniz olur mu? bazıları açmaya devam ediyor. Kolaylıklar dilerim.

Merhaba sayın penguenn hoş geldiniz.

Begonvil, budamaya dayanıklı bitkidir.

Çiçeklemesini birinci ve ikinci yıllık sürgünlerinde yapar.

Begonvil ışık bitkisidir.

Sizin bitkinizin çiçek açmaması bakım eksikliğinden olabilir.

Bitkiniz saksıda olduğu için çalı türünde gelişim gösterir. Bir veya iki lider dalı yukarı doğru destekleyin kuvvetli çıkan sürgünleri çıkış noktasından bir veya iki göz bırakarak kesin bu kuvvetli sürgünler çiçek açmaz..

Sardunyalarınız kapalı balkonda olduğu için çiçeklenmesini sürdürüyor. Balkonunuzda ısıtma elemanı herhalde bulunmuyordur. Havaların soğuması ile sardunyalarınıza su vermeyi azaltalım, dondan etkilenmediği sürece bahara kadar kendi haline bırakalım.

Kamkat ve narınız için derin budama yapmadan uç alarak form budaması yapabilirsiniz.

Kolay gelsin...

Eski 07-12-2011, 20:09   #418
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Alıntı:
Merhaba sayın seyyah53 hoşgeldiniz.

Sizin balkonunuzu merak ettim doğrusu...

Biz bu zamanda meyveye budama yapmıyoruz.

Bağda, kuru dalların alınması ve dal seyretmesini yapıyoruz.

Meyve budamasını martta gözler kabarmadan yapıyoruz.

Böğürtlen içinde bağdaki uygulama zamanına uyabilirsiniz.

Bolkonda yetiştirdiğiniz için uzun süreli sıcaklık artışı, bitkilerinizin bahar öncesi uyanmasına neden olabilir.

Mart ayı sizin için en uygun zamandır.
Tesekkur ederim eger arzu ederseniz uzum basliginda bir kac resmim var...

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2011, 08:32   #419
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-04-2008
Alıntı:
Merhaba sayın ttuzunalp hoşgeldiniz.

Şaka yapmıyorsunuz değilmi ?

Benim bildiğim keski çekiç yardımı ile beton kırmaya yarar..!

İlginç...

Şekil budaması için keski kullanmışınız..!

Keski ile nasıl bir budama yapılır, aklım dimağım durdu...

Yeni bir teknik geliştirmişsiniz.

Merak ettim, fotoğrafını paylaşırsanız sevinirim...

merhaba tekrar

sanırım yanlış kelime kullandım kerpeten ile kargaburun arasında olan ve kabloları kesmeye yarayan bir el aleti diye belirtmem sanırım daha doğru olurdu

yanlış ifademden dolayı özür dilerim.

sonuç olarak kestiğim yerler çapı küçük olan dallar süper herhangi bir sorun yok ancak çapı kalın olanlar biraz saçaklı kesildi acaba testere ile yerlerini düzeltmem doğru olur mu?

saygılarımla.

ttuzunalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2011, 08:41   #420
Ağaçsever

penguenn's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2011
Verdiğiniz bilgiler için çok çok teşekkür ederim. Bir de;Japon gülü b udanır mı bu mevsimde ? ve nasıl budanmalı?

penguenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024