agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni172Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-09-2020, 17:38   #751
Ağaç Dostu

Duru's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mtyilmaz Mesajı Göster

Bahçenin hali bu, bütün tavsiyelere açığım. esasında ben çiftçilik yaptım ama buğday nohut ayçiçeği üzerine hep. Çim, süs bahçe bitkisinden anlamam.

Düzenlenirse mükemmel olabilecek bir bahçe. Bence sadece çimlerle sınırlandırmayın. Duvarlara sarkan saksılar, ışıklar kenarlara çiçeklerle çok güzel olacağa benziyor. İnternette çok güzel fikirler var. Birkaç tanesini paylaşayım. Siz de bahçe düzenlemenizi, gelişmeleri kendi bahçe sayfanızda paylaşırsanız çok güzel olur.

Duru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2020, 16:01   #752
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2017
Alıntı:

Bahçenin hali bu, bütün tavsiyelere açığım. esasında ben çiftçilik yaptım ama buğday nohut ayçiçeği üzerine hep. Çim, süs bahçe bitkisinden anlamam.
Merhaba,

çok güzel bir alan aslında. Biraz emek ile cennetten bir köşe olur. Lakin burada çim yetiştirmeye hiç çalışmayın zamanınıza ve paranıza yazık olur. Sarıcı bitkileri tercih edin,

Styric Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2020, 00:22   #753
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-09-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Duru Mesajı Göster
Düzenlenirse mükemmel olabilecek bir bahçe. Bence sadece çimlerle sınırlandırmayın. Duvarlara sarkan saksılar, ışıklar kenarlara çiçeklerle çok güzel olacağa benziyor. İnternette çok güzel fikirler var. Birkaç tanesini paylaşayım. Siz de bahçe düzenlemenizi, gelişmeleri kendi bahçe sayfanızda paylaşırsanız çok güzel olur.

Attığınız örnekler çok güzelmiş, ben de aslında ilk ev sahibinin peyzaj mimarıyla düzenlediği halinin fotolarını bugün görünce ümitlendim baya. Tabi sonradan kiracı bakım yapmamış hali ortada. Galiba ben de profesyonel bir destek alacağım ilk etapta. Bahçe biraz toparlanmaya başladığında sayfa açmayı düşünüyorum, çok teşekkürler.

Duru beğendi.
mtyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2020, 00:26   #754
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Styric Mesajı Göster
Merhaba,

çok güzel bir alan aslında. Biraz emek ile cennetten bir köşe olur. Lakin burada çim yetiştirmeye hiç çalışmayın zamanınıza ve paranıza yazık olur. Sarıcı bitkileri tercih edin,
Daha 2 sene öncesine kadar bu bahçe yemyeşilmiş, sitenin bahçıvanı kendisi dikmiş çimleri ve 4 yıl boyunca yeşil kalmışlar. 2 yıldır su dahi verilmemiş ve 2 köpek bakılmış hali bu bahçenin. Evet biraz maliyetli olacak ama yeniden denemek istiyorum açıkçası. Keşke biraz direk güneş ışığı alsaydı da begonvil şansım da olsaydı duvarlar için.

Duru beğendi.
Eski 24-09-2020, 21:54   #755
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-04-2014
Alıntı:
Daha 2 sene öncesine kadar bu bahçe yemyeşilmiş, sitenin bahçıvanı kendisi dikmiş çimleri ve 4 yıl boyunca yeşil kalmışlar. 2 yıldır su dahi verilmemiş ve 2 köpek bakılmış hali bu bahçenin. Evet biraz maliyetli olacak ama yeniden denemek istiyorum açıkçası. Keşke biraz direk güneş ışığı alsaydı da begonvil şansım da olsaydı duvarlar için.

Çim güneşi sever. Bazı çim karışımları gölgeye dayanıklı olsa da istediğiniz gür ve yeşil görüntüyü vermesi zor gibi geldi bana bu bahçenin. Mesela fare kulağını deneyebilirsiniz. Gölge performansı yüksek ve yayılımda yapıyor. Yürüme yolu taşlarınız var. Çünkü basmaya karşı dayanıklı değil.

çiftçioğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2020, 01:38   #756
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oguzthefarmer Mesajı Göster
Çim güneşi sever. Bazı çim karışımları gölgeye dayanıklı olsa da istediğiniz gür ve yeşil görüntüyü vermesi zor gibi geldi bana bu bahçenin. Mesela fare kulağını deneyebilirsiniz. Gölge performansı yüksek ve yayılımda yapıyor. Yürüme yolu taşlarınız var. Çünkü basmaya karşı dayanıklı değil.
Evet fare kulağını görüştüğüm bahçe işlerinden anlayan arkadaş da önerdi ama halihazırdaki çimleri sökmesem homojen bir görüntü olmayacak, sökmeye de elim gitmiyor. Bakalım bahar başına erteledim şimdilik sadece kel kısımdaki toprağı 5 10 cm arası kazıyıp, yerine humuslu killi toprak, lav taşı vs karışımı yaptırıp serpeceğim. Mart nisan gibi karar veririm. Teşekkürler.

Ayrıca Zoysia çimi diye birşey buldum onu araştırıyorum. İstanbuldan deneyen olduysa performansı ile alakalı bilgi verebilir mi?

Eski 25-09-2020, 05:10   #757
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
Ertelemeyin yapın derim.
Geçen yıl ilkbaharda 350-400 m2 bir alanı çim ekimi yaptım ben çim tohumu ektim karınca 🐜 börtü böcek 🐛 topladı her gören, gelen bişey önerdi, söyledi.
Sorun anlattıklarınız değil sorun börtü böcek desende herkes kendi bildiğinin tekrarında.
Çim eken firmalara ver diyenlerinde sayısı çok.
Hiçbirinin uyarısına, önerisini dikkate almadım, aynen benim söylediklerimi hiç duymadıkları gibi.
Karıncanın olmadığı yaşamadığı yer yok.
Güzün karınca kışlığına çekildiğinde tamda çim ekimi zamanıdır.
Geçen yıl Ekim 22 sinde çim tohumunu ektim sulamasını yaptım ertesi gün Avusturya gittim.
Yedi ay sonra geldiğimde bahçem otlarla kaplanmış çim ise biçilme boyuna.
İlk işim çimi biçmek oldu.
Şimdi konu-komşu ve görenler ne güzel oldu diyorlar.
Bahçenizde karınca 🐜 varsa bekleyin yoksa ekimi yapın sulayın.
Malum çim kök yapısı derin olmadığı için hergün sulama ister.
Ben hergün gölekleme sulama yapıyorum yağmurlama fayda etmedi Niğde yazları sıcak iklime sahip.

Eklenen Resimler

Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2020, 20:44   #758
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kozanli Mesajı Göster
Ertelemeyin yapın derim.
Geçen yıl ilkbaharda 350-400 m2 bir alanı çim ekimi yaptım ben çim tohumu ektim karınca 🐜 börtü böcek 🐛 topladı her gören, gelen bişey önerdi, söyledi.
Sorun anlattıklarınız değil sorun börtü böcek desende herkes kendi bildiğinin tekrarında.
Çim eken firmalara ver diyenlerinde sayısı çok.
Hiçbirinin uyarısına, önerisini dikkate almadım, aynen benim söylediklerimi hiç duymadıkları gibi.
Karıncanın olmadığı yaşamadığı yer yok.
Güzün karınca kışlığına çekildiğinde tamda çim ekimi zamanıdır.
Geçen yıl Ekim 22 sinde çim tohumunu ektim sulamasını yaptım ertesi gün Avusturya gittim.
Yedi ay sonra geldiğimde bahçem otlarla kaplanmış çim ise biçilme boyuna.
İlk işim çimi biçmek oldu.
Şimdi konu-komşu ve görenler ne güzel oldu diyorlar.
Bahçenizde karınca 🐜 varsa bekleyin yoksa ekimi yapın sulayın.
Malum çim kök yapısı derin olmadığı için hergün sulama ister.
Ben hergün gölekleme sulama yapıyorum yağmurlama fayda etmedi Niğde yazları sıcak iklime sahip.
Merhabalar,
Açık alanda çim daha da güzel görünüyor gerçekten. Benim bahçe gölge olduğu için daha önceden denenen tohumla çimleme çok fayda etmemiş. O yüzden m2 başına 40 tane olacak şekilde fide ekimi yapmayı düşünüyorum.

https://www.1001fidan.com/ophiopogon...l-48-adet-5213

Bu ürünü ekmeyi düşünüyorum,zaten halihazırda olan kesimlerdeki de bu çim türünden.Tohuma göre maliyetli olacak ama garanti gibi duruyor.

Eski 30-09-2020, 22:37   #759
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-04-2014
Alıntı:
Merhabalar,
Açık alanda çim daha da güzel görünüyor gerçekten. Benim bahçe gölge olduğu için daha önceden denenen tohumla çimleme çok fayda etmemiş. O yüzden m2 başına 40 tane olacak şekilde fide ekimi yapmayı düşünüyorum.

https://www.1001fidan.com/ophiopogon...l-48-adet-5213

Bu ürünü ekmeyi düşünüyorum,zaten halihazırda olan kesimlerdeki de bu çim türünden.Tohuma göre maliyetli olacak ama garanti gibi duruyor.
Çimi fide yöntemiyle dikmek ilk okuduğumda şaşırtıcı geldi. m2 maliyeti 80 tl civarında. Ama gölge alanda da yetişebiliyor olması cazip. Eğer uygulamaya geçerseniz sonuçları hakkında da bilgi vermenizi merakla bekliyor olacağım.

çiftçioğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2020, 22:44   #760
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiftçioğuzhan Mesajı Göster
Çimi fide yöntemiyle dikmek ilk okuduğumda şaşırtıcı geldi. m2 maliyeti 80 tl civarında. Ama gölge alanda da yetişebiliyor olması cazip. Eğer uygulamaya geçerseniz sonuçları hakkında da bilgi vermenizi merakla bekliyor olacağım.
Mart ayında ilk dikim fotosunu Temmuz Ağustos ayında da nihai halini atmış olurum umarım.

Eski 03-10-2020, 13:27   #761
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2020

Merhaba
Adım Ahmet 78 yaşındayım, forumun yeni üyesiyim. Çim konusunda yazılanları okuyunca etkilendim, aklıma yaşadıklarım geldi. 2006'dan 2013'e kadar. Deneyimlerimi ve edindiğim bilgileri sizle paylaşmaya karar verdim, ancak yazı uzun olmak sorunda forumun kurallarını bilmiyorum. Uzun yazılar için ayrı bir düzenleme var mı? Moderatör yanıtlarsa memnun olurum.

Saygılar

ahmet korulsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2020, 15:14   #762
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın ahmet korulsan, agaclar.net'e hoş geldiniz.
Deneyimlerinizi paylaşmanız hoşumuza gider. Çok uzunsa birkaç mesaj içinde yazabilirsiniz.
Örneğin karşılaştığınız hastalık gibi sorunları bir mesajda, ekim hakkındaki deneyimlerinizi ayrı bir mesajda gibi.

Forumumuza yeni üye olan arkadaşlarımız genelde ilk mesajlarını buraya yazarak kısaca kendilerini tanıtırlar, sizden de rica edeceğim.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2020, 15:48   #763
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-11-2020
Herkese merhabalar,

Ay sonunda daha önce oturum olmayan ve natamam olarak aldığımız evimize taşınacağız.

Evin 2 bahçesi mevcut. (85m2 + 30m2).
İnşaatdan kalan tüm molozları ve pislikleri temizledik.
Sıra geldi çim ve agaç ekimine.

Bu başlığıda en başından okuyacağım fakat 1-2 gün içerisinde yapmam gereken bir işlem var ise size danışmak istedim.

Altta bahçenin mevcut durumu.
Name:  bb1.jpg
Views: 720
Size:  41.3 KB
Name:  bb2.jpg
Views: 705
Size:  43.8 KB

Çim ekiminden önce toprak eklemem gerekli mi kaç cm olmalı?
İrili ufaklı taşları temizlemekle birlikte bazı taşlar oldukça büyük ve çıkarmak zor gözüküyor. Kalması sorun yaratır mı?

Çim tohumu veya rulo çim kullanmam eklenecek toprak miktarını değiştirir mi?

Teşekkürler

onoank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2020, 17:15   #764
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-11-2020
en güzel peyzaj bitkisi sanırım

https://www.zirai.net/cim

ziraitarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2020, 20:33   #765
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2020
Merhabalar bahçem biraz büyük ve ilgilenmem zor. Zoysia japonica ekmeyi düşünüyorum fakat soğuk iklimde deneyen oldu mu acaba? Yazları 4 ay yeşil kalsa benim için yeterli fakat kışları -ye düşen sıcaklıklar sebebiyle ölür mü diye merak ediyorum

Lukocak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2020, 00:04   #766
Yeni Üye

Merhaba, Zoysia çimini İstanbul'da kullanmak için bu hafta Gülgün peyzajı aradım ama ekim için nisan ayını önerdiler. Don olaylarında zarar görebiliyormuş ama toparlaması uzun sürmez dediler.

Lukocak beğendi.
Eski 28-11-2020, 21:36   #767
Yeni Üye

Zoysia soğuk iklime uygun değil gibi görünüyor. Acaba bitki ölür mü yoksa sadece kışın sararıp yazın eski haline gelir mi merak etmekteyim. Yer örtücü kullanmak en mantıklısı sanırım, hem suyum çok kaliteli değil hem alan çok büyük nerdeyse 1.5 dönüm. Örtücüler konusunda etrafta çok fazla tarla olduğu için korkuyorum insanların tarlasına zarar veririz diye. İnternette düzgün bilgi bulmak da mümkün değil maalesef. İkinci öğretim bulsam ziraat mühendisliği okuyacağım neredeyse.

Eski 29-03-2021, 21:47   #768
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2021
Merhaba, Urla uzunluyu köyünde 6 dönüm arazinin 1dönümlük kısmında ben prensip olarak karşı olsamda eşimin ısrarı ile çim alan yaratmak istiyoruz. Yerimiz Urla ile çeşmenin tam ortası ve genelde sıcaklık olarak her iki ilçe ile arasında 3-4 derece farkla daha serin. Orman kenarı arazi kışın gece -3,5 dereceleri görebiliyor. Toprak uzun yıllardır hiç ekilmemiş taşlı ve etrafımız komple zeytinlik. Zeytin ve lavanta ektiğimiz alanda düzenli çapa yaparak yabani otlara yedirmemeye çalışıyoruz. Ev inşaatımız henüz bitti ve çim alan için hazırlık yapmamız gerekiyor. Yeni köylüler olarak mazur göreceğinizi ümid ederek ard arda sıralıyorum.
Çim alanını zeminini hazırlamak için sırasıyla ne yapmalıyız, çapalamak gerekir mi? Sonrasında silindir ile mi tesfiye edeceğiz? Üzerine yeni toprak gerekli mi? Uygulamayı düşündüğümüz cins zoysia fişe şeklinde yerleştiriliyor bu cins konusunda tecrübesi olan var mı? Veya başka bir tavsiyesi olan...çok soru işareti için şimdiden özür diliyor, desteğinizi rica ediyorum. Bu ilk mesajım umarım göndermeyi başaracağım

Guzzini Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2021, 17:02   #769
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
çim

Bahçemize bu yıl hazır çim serdirdik. Belki yararı olur diye işlemin aşamalarını fotoğraflayıp anlatacağım.

İşlem öncesi bir bölüm.

Name:  işlem öncesi (1).jpg
Views: 532
Size:  69.3 KB

Kesim biçim sonu.
İki kişi aynı gün biçti, temizledi ve çapaladı.
Toprağın ve yabani otların kalıntılarının kuruması için 5 gün beklendi. 6. gün 4 kişi tırmıklama, düzleme ve silindirleme yapıldı. Çim serme işlemine geçildi.

Eklenen Resimler

OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2021, 18:00   #770
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
Çim

Bence çiçekli bölüm daha güzel ammaaa......dahiliye nazırları neden hep aynı.._??????
Alttaki foto ile bana epey çin işkencesi denedi......

Eklenen Resimler

TCM beğendi.

Düzenleyen OSMAN45 : 21-04-2021 saat 18:30
OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2021, 13:26   #771
Yeni Üye

Selam, bahçeme yer örtücü mü çim mi yapsam diye düşünme aşamasındayken, bahçenin kenarında farklı bir çim buldum. Kendisi yetişmiş ve icinde hiç yabanı ot bitmesine izin vermemiş. Belki aynısından bahçeyi de kaplarım. Kökleri derin değil ve fazla uzamıyor gibi görünüyorlar. Düzenli biçme vs de yok yine de çok güzel görünüyorlar.

Hangi tür bitki olduğunu söyleyebilecek varsa çok memnun olurum.

https://ibb.co/VvNGX4q
https://ibb.co/ccv5RKR
https://ibb.co/dKSBJ8Q

Düzenleyen Lukocak : 02-05-2021 saat 13:27 Neden: İmla
Eski 09-05-2021, 03:19   #772
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2021
Mantar mı?

Merhaba
Adım Sinan, yeni üye oldum. Böyle hizmetler veren tüm yetkili kişilere tesekkur ediyorum. Ayrıca tecrübelerini aktaran kişilere de bilgilerini paylaştıkları için teşekkür ediyorum.

Sonbaharda 100 m² bahçeme rulo çim uyguladım. Cok güzel gidiyordu. Diplerde ölü çimleri de görüyordum ve nette araştırma yapınca havalandırma için tirmikla çekmek gerektiğini anladım. Tirmikla çekince çimimin aslında sağlıklı olmadığını gordum. Ve sanki her geçen gün kötüye gitmekte. Yani sanki tırmık cekmesem sorun olmayacaktı.

Sayın Mine Hanım 'ın olsun, Sayın Serdar Bey'in olsun, Sayın Nuri Bey'in olsun ve Sayın Güler Hanım'ın olsun başka başlıklarda yazdıklarını okudum. Uygulamaya başladım.
4 gün önce HuwaSan attım
Dün yağmur yağacak diye sabah 4.30'da previcur + captan attım
2 gün sonra da greenset bulamadığım için Sıvı Solucan Gübresi atacağım -buna MAP karıştırayım mı ya da üre?-

Sonra 1 hafta sonra tekrar previcur + captan atacağım
Bilmiyorum doğru mu yapıyorum?
Ilkbaharda çok yağmur yazdigi için mantar yaptı herhalde diye düşünerek bir de meğer bıçağım körelmiş o da patojenlere davetiye çıkardı diyerek bu kürü uyguluyorum.

Doğru yolda mıyım ve çimlerim kurtulur mu?

Eklenen Resimler

Düzenleyen sinoa : 09-05-2021 saat 03:22 Neden: Fotoğraf yükleme
sinoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2021, 23:57   #773
Yeni Üye

Berk2's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Merhaba, benim de bir suâlim olacak. Eskiden bahçelerimizde çim bir kez ekilir sonrasında biçilir, yabani ot varsa ayıklanır , sulanır ve şahane bir çim çıkardı. Çocukluğumdan hatırlıyorum rahmetli dedem ekmişti ve o cimler o bahçelerden hiç sökülmedi,. Hazırlık aşamasında toprak düzenlenir, tesviyesi yapılırdı ve sonbahar seçerlerdi ekmek için çimi, bu çim tek tek bahçeye ortasından saklanırdı ve sulanirdı, kuruca bir cim dalı, uzadıkça çıkanlardan konu komşuda alır ekerdi bahçesine. Sorum şu ki bu çim tipi nedir bileniniz var mıdır? ��

Berk2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2021, 02:32   #774
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinoa Mesajı Göster

Doğru yolda mıyım ve çimlerim kurtulur mu?
Sorununuzu daha net anlatabilirseniz yardımcı olabilecek üyelerimiz mutlaka olabilecektir.

Çim düzgün, düzenli bol su ve gübreleme ister. Kullanacağınız gübre çimin ihtiyacı olan mikro elemenleri mutlaka içermelidir. Çim biçme makinasının bıçakları temiz keskin ve çimi yolmak yerine kesme özellikli olmalıdır. Çimin boyu 5-6 santimetseyi bulunca biçmeyi ihmal etmeyin ve geciktirmeyin.

İkbahar ve sonbahar da fazla sulanan açık arazilerdeki çim alanlarda mantar oluşumu olağan görülmelidir.

Previcur ve kaptan gibi fungesit kullanmak yerine, öncelikle uygun gübre kullanmanızı öneririm.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2021, 13:42   #775
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-09-2020
Merhabalar. İsmim cihan. Ankarada bir kamu kurumunda elektrik mühendisi olarak çalışıyorum. Ankaradan yaklaşık 70-100m daha yüksek rakımda bağlum tarafında bir bahçemiz var ve bu bahçenin 100-150m2'lik kısmına çim ekmeyi planlıyorum. Birçok yerden çimle alakalı farklı şeyler okudum ancak tatmin edici olmadı açıkçası. Bahçenin olduğu yer zamanında dere yatağı olan killi ve kısmen milli toprağa sahip toprak oturduğunda adeta taşlaşan bir yer. Bu durum ve bununla beraber karıncaların çok fazla olması, yabani otların fazlalığı, yabani ot temizliğini kimyasal ilaç olmadan yapabilir miyim endişesi, çim ekim zamanı vb. konular bende tedirginlik oluşturmakta ve nasıl hareket edeceğime bir türlü karar veremedim tavsiye ve önerilerinizi bekliyorum...

chntskn06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2021, 19:34   #776
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chntskn06 Mesajı Göster
Merhabalar. İsmim cihan. Ankarada bir kamu kurumunda elektrik mühendisi olarak çalışıyorum. Ankaradan yaklaşık 70-100m daha yüksek rakımda bağlum tarafında bir bahçemiz var ve bu bahçenin 100-150m2'lik kısmına çim ekmeyi planlıyorum. Birçok yerden çimle alakalı farklı şeyler okudum ancak tatmin edici olmadı açıkçası. Bahçenin olduğu yer zamanında dere yatağı olan killi ve kısmen milli toprağa sahip toprak oturduğunda adeta taşlaşan bir yer. Bu durum ve bununla beraber karıncaların çok fazla olması, yabani otların fazlalığı, yabani ot temizliğini kimyasal ilaç olmadan yapabilir miyim endişesi, çim ekim zamanı vb. konular bende tedirginlik oluşturmakta ve nasıl hareket edeceğime bir türlü karar veremedim tavsiye ve önerilerinizi bekliyorum...

Avrupa'da 300 dekarlık bir Alana cim ekip golf ⛳ alanı yapmıştık, bol yağışlı bir bölge olmasından ve toprak kalitesi güzel olması nedeniyle sadece biçme yapıyordum.
Şimdi kendi bahçem var 500 m2 bir alan çim.
Toprak yapısı aynen anlattığınız gibi. Artı karıncada var.
Size bilgiden ziyade sadece deneyimimi paylaşmak isterim.
Ankara ve Niğde aynı iklime sahip.
Temuz ayında ektiğim çimi karıncalar topladı. Bir ay sonra tekrar ektim yine topladılar.
Gören komşular farklı şeyler anlattılar, anlatımlar hesaba almadım.
Bol sulamama rağmen karıncalar topladı.
Kasım ayında havalar serinledi karıncalar evine çekilince Ekim yapıp Avrupa'ya gittim.
6 ay sonra döndüğümde çim büyümüş bana biçmek düştü.
İki yıl oldu, hanı derler ya halı gibi aynen öyle.
Ama hergün gölekleme sulama yapıyorum.
Size önerim, pomza kum bulursanız bolca karıştırarak sert olan mil toprağınızı gevşetin derim.
Mil toprak dediğiniz gibi say şeklinde çok sert oluyor.

Eklenen Resimler

Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2021, 00:19   #777
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2021
Çim deneyimim

Arkadaşlar geçen ekim ayında çim ekimi gerçekleşti.Nisan ayı gibi toprak ısınmaya başlayınca ilk gübre atılmaya başlandı.Şuan ağustos itibariyle 4.gübreyi attım.Havalar şu ara yağışlı olduğu için nitrojen ağırlıklı bir gübreleme uygulandı.Çime uygulanan işlemler demir sülfat,hümik asit ve 4 lere uygulanan 20 5 10 npkya sahip çim gübresi.Sonbahar girişinde ve kış gelmeden potasyum ağırlıklı 2 gübre daha verilip sezon kapanacak.Bu sene havalandırma olmadı.Çünkü çimlerin henüz 5.ayı.Fakat sonbaharda aşırı tohumlama ve çimleri kazıma yapılacak.
Deneyimlerimi aktardığım çimleri paylaşmak isterim.Bahçe daha yeni tam oturmadı.Aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.flickr.com/photos/193576...7719621515283/

skanatlar beğendi.
Goldfire Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2022, 17:34   #778
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2008
Bu mantar hastalığı mı. Ne kullanmam gerekir
https://hosting.photobucket.com/imag...529_180756.jpg
https://hosting.photobucket.com/imag...529_180749.jpg

h9151105 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2022, 10:43   #779
Yeni Üye

Orhanca35's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2020
çim teknikeri

Bir çim teknikeri olarak çim ile ilgili bütün sorularınızı yanıtlamaya doğru uygulama yöntemlerini sağlıklı çim yetiştirmek için yapılması gerekenleri sizlere ileteceğim. Çim ile ilgili soruları olanları lütfen alalım..

Orhanca35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2023, 07:31   #780
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2023
Gölge alanlar için alabileceğimiz çim karışımı tavsiyeniz nedir ? Ayrıca çam ağaçlarının altinda yetisebilecek bir çim tavsiyesi mümkün müdür?

bcb123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çim ekimi, püf noktaları.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024