agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Palmiye
(https)

Beğeni Düzeni116Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-02-2009, 18:08   #301
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi coşkun Mesajı Göster
Sayın hamibasoglu ben 4 yıldır diş mekan süs bitkisi yetiştiriyorum son 1 yıldır palmiye yetiştirmeye merek sardım ben BURSA Mustafakemalpaşa lıyım ögrenmek istedigim burada hangi tür palmiye yetişir vereceginir bilgiler için şimdisen teşekkürler
Bursa'da Trachycarpus fotrunei ve Chamaerops humilis üretebilirsiniz.

hamibasoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2009, 18:18   #302
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi keoma33 Mesajı Göster
selamlar hami bey uzun zamandır yazışamıyorduk syagruslarda torba büyütme işlemi yapmıştım hatırlarsanız son 15 gün içinde 5 .6 tanesinde kurumalar oldu düzenli brecap ilaçlaması yapıyorum köklerden şüpheleniyorum püskürtme şeklinde degilde sulama yapar gibimi versem acaba mantar ilacını?en kısa zamanda resimlerini gösterecegim
sevgili Keoma,
ne yaparsanız yapın %5 e kadar ölüm olacaktır.Bu yangi yaşta olursa olsun olabilecek bir durum.Tıpkı insanoğlu gibi,yarın ne olacağımız belli değil
toplam üzerinden %5 in üzerinde kuruma var ise ozaman sorun var demektir.
Muhtemelen değişim sırasında kök boğazında zedelenme olmuştur.Bir de serada bulunan bitkiler için en tehlikeli hususlardan biri Sera tavanındaki buharın genellikle kapı açılınca yağmur gibi yoğuşarak bitkilerin üzerine yağmasıdır.Böyle bir durum mevzu ise önlem alın.
resimleri yüklediğinde tekrar görüşürüz.
selamlar

Eski 17-02-2009, 21:39   #303
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Sayın hamibasoglu verdiginiz bilgiler için teşekkür ederim

coşkun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2009, 21:43   #304
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Sayın hamibasoglu 3 yaşında Trachycarpus fotrunei fidesi buldum fideler poşet içersinde ekili adet i 75 TL acaba fiatı uygunmudur

coşkun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2009, 14:27   #305
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi coşkun Mesajı Göster
Sayın hamibasoglu 3 yaşında Trachycarpus fotrunei fidesi buldum fideler poşet içersinde ekili adet i 75 TL acaba fiatı uygunmudur
0,75 TL demek istediniz herhalde
O zaman uygundur.
selamlar

Eski 21-02-2009, 00:16   #306
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-12-2007
*** Hami Bey

Palmiyeler hakkında vermiş olduğunuz bilgiler için sağolun. Ben palmiye yetiştirmek isteyen yeni bir fidan yetiştirme teknikeri adayıyım.Adayım çünkü 2.sınıf bu sene bitiyor İzmir ili Kiraz ilçesinde saksıda palmiye yetiştirmek istiyorum. Amacım palmiye yetiştirip satmak. Daha önceki bilgilerinizde saksıda yetiştirilebilecek en uygun palmiye türlerinin (1-Butia capitata veya yatay 2-Sabal minor veya palmetto 3-Thrithrinax campestris 4-Serenoa repens 5-Nannorhops ritchiana 6-Rhapidophyllum hystrix 7-Trachycarpus spp.) olduğunu söylemiştiniz. Bu türlerin tohumlarını nasıl temin edebilirim.Bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

nihatdemir35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2009, 06:23   #307
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-03-2008
syagruslar

selamlar hami bey syagrusların son fotografları bunlar bir reçete yazsanız diyorum

Eklenen Resimler

keoma33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2009, 09:37   #308
Fotoğrafçı

osm_sahin54's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Sayın Keoma33;
Syagruslarınız çok güzel görünüyor güzel bir sera yapmışınız yakın bir zamanda bende geçici olarak yaptığım serayı büyütmeyi düşünüyorum. sizden kopya çekebilirmiyim?
syagrusların uç kısımlarda yanmalar farkettim. bende de Trachycarpus fortunei palmiyelerinde, seranın brandaya yakın olanlarda uç kısımlarda olmuştu. sıcaktan yandı diye düşündüm. (Hami Bey cevabını verecektir.)
Kaç günde sulama yapıyorsunuz acaba? birde ne kadar zamanda bu seviyeye ulaştılar.?
çalışmanızda başarılar.

osm_sahin54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2009, 10:58   #309
Ağaçsever

ergunka's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2008
butia

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hamibasoglu Mesajı Göster
selam Arkadaşlar,
bundan böyle Türkiyemizde rahatlıkla yetiştirilebilecek fazla bilinmeyen
palmiye türlerini sizlerle paylaşacağım.

Butia capitata (Şarap veya jöle palmiyesi)

Eklenti 22699

resim uygulama bahçemden. şarap palmiyesi denmesinin nedeni Güney amerika'da tohumlarının fermentasyonuyla elde edilen bir çeşit Şaraptan geliyor.

-5 dereceye dayanklı.
Hami bey elimde 200 kadar butia capitata tohumu var yetiştirmek istiyorum, çimlenme şartları, toprak ve iklim isteği vb... konularda rica etsem daha detaylı bilgi verebilir misiniz?

ergunka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2009, 12:49   #310
Ağaçsever

selamlar osman kardeşim.iyi dileklerin için teşekkür ederim.syagruslar 1 yaşındayken bu kadar sorun olmamıştı torba büyüttüm galiba doldurma sırasında bişeyler oldu.hami beyin tavsiyelerine güveniyorum umarım sorun çözülür.sen kaç metrelik bir sera düşünüyorsun eger bütçen uygun ise sakaryada bir firma var dev tünel sera yapıyorlar onlarla görüş derim yer kendinin ise bir sefer yap iyi bişey olsun yok normal bir sera yapayım diyorsan ****** kopya çekmene izin veririm sanada başarılar dilerim.

Eski 22-02-2009, 11:56   #311
Fotoğrafçı

osm_sahin54's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Sayın keoma33;
Sera yapımı için şimdilik çok fazla bir bütçe ayırmayı düşünmüyorum. Tabi işin ticari boyutunu arttırınca neden olmasın. şimdilik amacım her sene elimden geldiğince tohum ekmek, serayı daha ciddi yapabilirsem hem ilgi daha iyi olur hem yaptığım işe de değer diye düşünüyorum. Bu sene farklı palmiye tohumları dikmeyi düşünüyorum. Hami Bey ile görüşecem, önce serayı yapmam lazım olmazsa bile yine de tohum ekimine devam. yaz ayının havası başka oluyor palmiyelerin gelişimi artınca daha cok zevk alıyor insan.
yalnız bu sene başka şöyle bir uygulama yapacam, tohum ekim tepsilerim var tohum filizlendiğinde mümkün olduğunca büyük fidan poşete koymayı düşünüyorum, tekrar tekrar poşet değiştirmemek için. Mesela sizde Syagrusları daha büyük poşetlere alsaydınız daha mı iyi olurdu (yer müsaitmiydi). **** toprağa mı almayı düşünüyorsunuz.?

osm_sahin54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2009, 15:45   #312
Ağaçsever

selamlar osman kardeş büyük poşet fikri mantıklı eger tarlaya ekmeyeceksen.ben tarla ekimi düşünüyorum yaptıgım tek hata hami beyi biraz geç tanımaktı aksaklıklar olacak ******.syagruslar ikinci yıldan sonra tarlaya ekilebiliyormuş bununda bana maaliyeti 2000 tl oldu varsın olsunsenin arazin nekadar bilmiyorum ama fidan satışıda uygundur eger yerin dar ise.

Eski 02-03-2009, 19:03   #313
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2006
Sn hami bey, resimdeki palmiyeler zeytilerin arasına 50 santim ara ile dikildi.
Gübre kullanilmadı yaz aylarında damla sulamayla su verildi.

Yaprakları sararmaya başladı, uç kısımları kuruyor ortadan taze gelen yapraklar yeşil gözüküyor, size sormak istedigim palmiyelerdeki sararma ileriki günlerde tamamen kuruma belirtisimi?

Eklenen Resimler

cihan_as Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2009, 12:40   #314
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nihatdemir35 Mesajı Göster
Palmiyeler hakkında vermiş olduğunuz bilgiler için sağolun. Ben palmiye yetiştirmek isteyen yeni bir fidan yetiştirme teknikeri adayıyım.Adayım çünkü 2.sınıf bu sene bitiyor İzmir ili Kiraz ilçesinde saksıda palmiye yetiştirmek istiyorum. Amacım palmiye yetiştirip satmak. Daha önceki bilgilerinizde saksıda yetiştirilebilecek en uygun palmiye türlerinin (1-Butia capitata veya yatay 2-Sabal minor veya palmetto 3-Thrithrinax campestris 4-Serenoa repens 5-Nannorhops ritchiana 6-Rhapidophyllum hystrix 7-Trachycarpus spp.) olduğunu söylemiştiniz. Bu türlerin tohumlarını nasıl temin edebilirim.Bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.
Merhaba,
Palmiye sevenlerin ve yetiştiricilerinin artması çok hoşuma gidiyor.
Burada birşeyler paylaşarak bilinçli üretim yapmamızda bir okadar güzel.
Saksıda üretimini yapabileceğiniz elimdeki tohumlar,
1-Sabal minor
2-Trachycarpus fortunei
3-Chamaerops humilis

Eski 06-03-2009, 12:46   #315
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
selamlar hami bey syagrusların son fotografları bunlar bir reçete yazsanız diyorum
Sevgili KEOMA,
Öncelikle çalışmalarından dolayı seni tekrardan tebrik etmek istiyorum.
Syagrusların yapraklarının ucundaki sararmalar çok önemli değil.Kışın bu normal.
bir reçete yazmam için son 1 ayda yaptığın bakım çalışmaları hakkında bilgi verirsen memnun olurum.Zira gereksiz yükleme yapmayalım.
bu arada %5-10 a kadar kuruma olmuşsa bu normal kafanı takma.
selamlar

Eski 06-03-2009, 12:57   #316
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ergunka Mesajı Göster
Hami bey elimde 200 kadar butia capitata tohumu var yetiştirmek istiyorum, çimlenme şartları, toprak ve iklim isteği vb... konularda rica etsem daha detaylı bilgi verebilir misiniz?
Sevgili Ergunka,
Butia capitata tohumlarının kabukları serttir.
dolayısyla 1lt. suya 5cc fungusit koyarak hazırlayacağın suda 3 gün oda sıcaklığında bekletmen,daha sonra ekim yapman gerekiyor.(suda batmayanları ekme)
Fazla sayıda omadığı için direk derin viyollere veya saksılara ekim yapabilirsin.
%60 torf ,%30 kum,%10 perlit ile hazırlayacağın saksılara tohum kalınlığının 2 katı katı derinliğe ekim yap.Devamlı nemli tut,ama aşırı suyla tohumu çürütme.
çimlenme süresi ortalama 70/90 gündür.(bazen 120 günü de bulabiliyor)
Antalya iklimi Butia için fazlasıyla uygun bu nedenle fazla bilgiye gerek yok.
selamlar

Eski 06-03-2009, 13:01   #317
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cihan_as Mesajı Göster
Sn hami bey, resimdeki palmiyeler zeytilerin arasına 50 santim ara ile dikildi.
Gübre kullanilmadı yaz aylarında damla sulamayla su verildi.

Yaprakları sararmaya başladı, uç kısımları kuruyor ortadan taze gelen yapraklar yeşil gözüküyor, size sormak istedigim palmiyelerdeki sararma ileriki günlerde tamamen kuruma belirtisimi?

Sevgili Cihan,
Palmiyelerinizi Soğuk çarpmış biraz.
Endişelenecek birşey yok.Sararma orta göbekteki yapraklarda değilse genellikle problem yoktur.Tam zamanı ,her birine 150/200 gr 15/15/15 vererek çapalayın.
selamlar

Eski 07-03-2009, 21:05   #318
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Selamlar,

Bahçemde fotograftaki agaçlar bulunmakta. Insaat 1 seneden fazla surduğu için agaçlar oldukça bakımsız kaldı.

Mümkünse bana bu ağaçlar hakkında bilgi verirmisiniz??
Palmiye olduklarını düşünüyorum.
Ağaçları yeri ve bakımı nasıl olmalı ??
Yardım rica ederim.
Serkan

Eklenen Resimler

Serkanta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2009, 01:20   #319
Ağaçsever

selamlar hami bey evet kurumalar %10 civarındalar haziran ayında 2 yaşını dolduruyorlar gövde yapmış olanları nisan ayının ortası gibi tarlaya dikmeyi planlıyorum biraz cılız olanlar var onlarıda son baharda dikip büyümelerini bekliyecegim yanlız dikkat ettigim bir konu syagruslar inanılmaz özen isteyen bir tür tarladada sıkıntı olmaz inşallah. daha öncede sormuştum ama Carpoxylon macrospermum Aneityum palm türü hakkında yabancı kaynaklardan biraz bilgi aktarırsanız sevinirim.

Eski 08-03-2009, 21:39   #320
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
selamlar hami bey evet kurumalar %10 civarındalar haziran ayında 2 yaşını dolduruyorlar gövde yapmış olanları nisan ayının ortası gibi tarlaya dikmeyi planlıyorum biraz cılız olanlar var onlarıda son baharda dikip büyümelerini bekliyecegim yanlız dikkat ettigim bir konu syagruslar inanılmaz özen isteyen bir tür tarladada sıkıntı olmaz inşallah. daha öncede sormuştum ama Carpoxylon macrospermum Aneityum palm türü hakkında yabancı kaynaklardan biraz bilgi aktarırsanız sevinirim.
evet doğru ilk 2-3 yıl biraz sıkıntılı ama sonra problem yaşamayacaksın.
ben tarlada da sıkıntı yaşayacağına inanmıyorum.Zaten sen damlama sulama yapıyorsun ve sistemli çalışıyorsun.
1 kaç ay içinde yapraklar daha iyi ve yeşil olacaktır.Şu anda fazla bir katkıya gerek yok.Ama küçük bir spatula ile üst kısımdaki toprağı bir karıştır havalandır.
dikim yaparken dikim çukurunda kullanman için 6 aylık bir gübre önereceğim.O zaman hatırlat.Kesinlikle onu kullan.yani Ekime kadar topraktan verecek hiçbirşeyin olmayacak.sadece ayda bir hafif bir yaprak gübresi vereceksin tabi bir de ayda bir kez prevecure.
Carpoxylon Avusturalya'nın doğusundaki Vanuatu adalarında yetişen doğal hayattaki nesli tehlikede olan bir palmiye cinsidir.Habitatında 12m ye kadar boylanan bu bitki +5 derecenin altında yaşayamaz.bu nedenle ülkemizin hiç bir bölgesi için uygun değildir
Selamlar

Düzenleyen hamibasoglu : 08-03-2009 saat 22:26 Neden: ek
Eski 08-03-2009, 21:54   #321
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Serkanta Mesajı Göster
Selamlar,

Bahçemde fotograftaki agaçlar bulunmakta. Insaat 1 seneden fazla surduğu için agaçlar oldukça bakımsız kaldı.

Mümkünse bana bu ağaçlar hakkında bilgi verirmisiniz??
Palmiye olduklarını düşünüyorum.
Ağaçları yeri ve bakımı nasıl olmalı ??
Yardım rica ederim.
Serkan
merhaba Serkan Bey,
1.ağacınız Washingtonia filifera (Amerikan iplik Palmiyesi)
bulunduğu yer uygun değil.Palmiyeler toprağın nispeten ısınmaya başladığı Nisan Aylarında Transplante olabilirler.Nisan ayında Köklere fazla zarar vermeden söküp bahçenizin Işığı iyi alan tercihen Güney kısmına aktarabilirsiniz.Bu işlem için dikim harcınız;
%50 Torf + % 30 İnce tuzsuz kum + %20 bahçe toprağı olmalı.
tabanda su birikiyorsa yani drenaj iyi değilse bahçe kodunuzdan daha yüksek bir tepe oluşturarak dikim yapın.Dikimden sonra bir kaç ay için yaprakları toplayarak bağlayın.önceleri haftada 2 kez bol,sonra haftada 1 kez normal sulayın.
2.Ağacınız Dracenea indivisa(Cordyline australis=Ejder Kanı=Dragon palm)
aslında bir palmiye değil.Ama şu belli ki,durumu iyi değil.Hem inşaattan hem de kıştan etkilenmiş gözüküyor,ayrıca toprak ve kök durumu nedir o da ayrı bir sorun.
Dracenayı eğer taşıyacaksanız hemen taşımalısınız.O da bol ışık isteyen iyi drene olan bir ortama ihtiyaç duyar.Dikim harcı %50 torf + %50 toprak olabilir.
aşağı sarkan yaprakları çekerek koparmayın!
her 2 ağaca da dikimden sonra 250 şer gram 15-15-15 dengeli gübre verebilirsiniz.
umarım yardımcı olmuşumdur

Düzenleyen hamibasoglu : 08-03-2009 saat 21:58 Neden: ek
Eski 09-03-2009, 17:16   #322
Ağaçsever

selamlar hami bey bu prevecure bir çeşit fungusitmi?

Eski 09-03-2009, 21:29   #323
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Çok teşekkür ederim

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hamibasoglu Mesajı Göster
merhaba Serkan Bey,
1.ağacınız Washingtonia filifera (Amerikan iplik Palmiyesi)
bulunduğu yer uygun değil.Palmiyeler toprağın nispeten ısınmaya başladığı Nisan Aylarında Transplante olabilirler.Nisan ayında Köklere fazla zarar vermeden söküp bahçenizin Işığı iyi alan tercihen Güney kısmına aktarabilirsiniz.Bu işlem için dikim harcınız;
%50 Torf + % 30 İnce tuzsuz kum + %20 bahçe toprağı olmalı.
tabanda su birikiyorsa yani drenaj iyi değilse bahçe kodunuzdan daha yüksek bir tepe oluşturarak dikim yapın.Dikimden sonra bir kaç ay için yaprakları toplayarak bağlayın.önceleri haftada 2 kez bol,sonra haftada 1 kez normal sulayın.
2.Ağacınız Dracenea indivisa(Cordyline australis=Ejder Kanı=Dragon palm)
aslında bir palmiye değil.Ama şu belli ki,durumu iyi değil.Hem inşaattan hem de kıştan etkilenmiş gözüküyor,ayrıca toprak ve kök durumu nedir o da ayrı bir sorun.
Dracenayı eğer taşıyacaksanız hemen taşımalısınız.O da bol ışık isteyen iyi drene olan bir ortama ihtiyaç duyar.Dikim harcı %50 torf + %50 toprak olabilir.
aşağı sarkan yaprakları çekerek koparmayın!
her 2 ağaca da dikimden sonra 250 şer gram 15-15-15 dengeli gübre verebilirsiniz.
umarım yardımcı olmuşumdur

Serkanta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2009, 21:48   #324
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2006
Sayın hami bey, verdiginiz bilgiler için çok teşekkür ederim.

cihan_as Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2009, 23:09   #325
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
selamlar hami bey bu prevecure bir çeşit fungusitmi?
evet,
piyasada muadilleri var ama onun kadar etkili değil.

Eski 14-03-2009, 13:26   #326
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Trachycarpus cinsi palmiye tohumlarımın, çimlenmişmi diye baktıktan sonra ,toprakta hangi yönde durduklarını unuttum,acaba çıkan kök yukarı mı yoksa aşağı mı bakmalı?

bohemian Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2009, 21:46   #327
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bohemian Mesajı Göster
Trachycarpus cinsi palmiye tohumlarımın, çimlenmişmi diye baktıktan sonra ,toprakta hangi yönde durduklarını unuttum,acaba çıkan kök yukarı mı yoksa aşağı mı bakmalı?

aşağı kardeş kök aşağı doğru gider.

Eski 17-03-2009, 18:36   #328
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Hami bey iyi günler,
Sonbaharda aldigim arekam bütün kisi yemyesil ve saglikli bir görünümde gecirdi. Ancak son günlerde yapraklarin bazilarinda kuruma farkettim. Gövdede de kisim kisim kahverengilesme var. Ancak ic kismindan yeni yapraklar cikarmaya devam ediyor. Kuru yapraklari bugün kesip resimledim. Acaba neyi yanlis yapiyorum? Saygilar.

Eklenen Resimler

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2009, 19:34   #329
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Merhaba,
Yapraklar bitkide sonsuza kadar durmaz.Her yıl bir miktar kaybettiği gibi o kada da yeni yapraklar gelir bu normaldir.Özellikle yeni gelen sürgünler sağlıklı ise sorun yoktur.
Yapraklardan bir sorun var mı anlmak çok güç.
bitkinin saksısıyla resmini koyarsanız daha sağlıklı konuşuruz.
Arekalarda Işık ve sıcaklık dengesi çok önemlidir.Areka gün içerisindeki aşırı sıcaklık değişikliklerine duyarlıdır.Orneğin gündüz evde ısı kaynağı genellikle kullanılmıyor.Bunu sizin için demiyorum.Ev sıcaklığı kışın bazen 5-10 dereceye düşüyor.Akşam sobalar yanınca 25-30 dereceye çıkıyor.Areka bu duruma hassasiyet gösterir.
daha bir çok etken var.Aşırı asidik toprak karakteri,Fazla kireçli ve fazla su kullanımı,saksının yetersiz olamsı,Bitkinin cereyana maruz kalması,Kalorifere fazla yakın olması,ortamdaki nem düzeyi.....vs.Areka diğer palmiye türlerinin çoğuna kıyasla daha hassas bir türdür.
selamlar

Eski 21-03-2009, 09:49   #330
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Tesekkürler Hami bey, saksimin resmini yüklüyorum. Yeni cikan yapraklar saglikli görünüyor. Aldigimdan beri ayni yerde duruyor evin sicakligi da bütün gün sabit. Ancak son zamanlarda suyu biraz fazla kacirdim galiba birkac gündür sulamayi kestim kuru yaprak yok simdilik. Arada bir yesil ev bitkileri icin olan cubuk besinlerden koyuyorum saksiya. Acaba saksi mi kücük geliyor artik? Saygilar.

Eklenen Resimler

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024