agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Palmiye
(https)

Beğeni Düzeni116Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-05-2009, 10:02   #361
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-03-2008
2 yaşlı syagruslar

hami bey selamlar 2 yaşlı washingtoniaların son görüntüleri bunlar durumları gayet iyi 80*110 ölçülerinde dikim yapmıştım yanlız budama ve çapa yaparken çok zorlanıyordum o yüzden 2 yaşlı syagrusları 120*110 ölçülerinde mayıs ortalarında diktim durumları fena degil bu yazı atlatırlarsa önümüzdeki yıl iyi olurlar diye düşünüyorum köstebekler rahat durursa ******hayvanlar syagrus hastası çıktı hergün 5-10 götürüyorlar

Eklenen Resimler

Düzenleyen keoma33 : 01-06-2009 saat 09:23 Neden: eksik yazı
keoma33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2009, 16:07   #362
Fotoğrafçı

osm_sahin54's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2007
kemal abi palmiyelerin çok güzel görünüyor. köstebekler palmiye bırakmaz dediğin gibi ise bende amatörce büyük bir sera yaptım. bu seneki tohumları tepsilere ekip oraya koydum, geçen seneki palmiyeleri de oraya alacam. sana yetişiyorum hafta sonu işim çıkmaz ise fotoğraflarını çekip yayınlamayı düşünüyorum. kolay gelsin.

osm_sahin54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2009, 08:38   #363
Ağaçsever

selam osman kardeş fotoraflarını sabırsızlıkla bekliyorum umarım emeklerimiz boşa gitmez.köstebeklerle savaş dernegi kumayı düşünüyorum yönetime alabilirim senide

Eski 04-06-2009, 08:39   #364
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meco Mesajı Göster
hamibasoglu,
tekrardan merhaba. Yazdıklarınızı uyguladım ve bugün tohumlar ne durumda diye baktıgımda 4 tohumdan 2 tanesinin kurtlandıgını gördüm ve gercekten üzüldüm.
ince ince kurtcuklar olusmus ve bu tohumları attım. Bu kurtlanma neden olmus olabilir bir fikriniz var mı? Diger 2 tohumda kurtlanır diye endise etmeye basladım acaba nasıl korumalıyım onları? Yardım ve bilgilerinizi bekliyorum iyi günler.
sevgili meco,
daha önce de belirttiğim gibi tohumlarınız eski ve çimlenme kabiliyetini yitirmiş olabilir.
siz yeni tohumlar edinin derim
selamlar

hamibasoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2009, 08:43   #365
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi keoma33 Mesajı Göster
hami bey selamlar 2 yaşlı washingtoniaların son görüntüleri bunlar durumları gayet iyi 80*110 ölçülerinde dikim yapmıştım yanlız budama ve çapa yaparken çok zorlanıyordum o yüzden 2 yaşlı syagrusları 120*110 ölçülerinde mayıs ortalarında diktim durumları fena degil bu yazı atlatırlarsa önümüzdeki yıl iyi olurlar diye düşünüyorum köstebekler rahat durursa ******hayvanlar syagrus hastası çıktı hergün 5-10 götürüyorlar
Sevgili ,Keoma,
ne diyeyim bilemiyorum.
5 yıl sonra bu tarlanın durumunu görmek isterim.
doğru yoldasın.Gördüğüm kadarıyla tarlanın toprak yapısı da çok güzel.
başarılar dilerim umarım köstebekler de rahat bırakır da emeklerin boşa gitmez
selamlar

Eski 04-06-2009, 08:46   #366
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

[QUOTE=osm_sahin54;436662]kemal abi palmiyelerin çok güzel görünüyor. köstebekler palmiye bırakmaz dediğin gibi ise bende amatörce büyük bir sera yaptım. bu seneki tohumları tepsilere ekip oraya koydum, geçen seneki palmiyeleri de oraya alacam. sana yetişiyorum hafta sonu işim çıkmaz ise fotoğraflarını çekip yayınlamayı düşünüyorum. kolay gelsin.[/QUOT

Sevgili Osman senden de resim bekliyorum.
umarım yeni tohumlarında çimlenme başlamıştır.
Bu arada sen de Keoma da bana adreslerinizi tekrardan özelden atın.
ikinize de 1000 er tane Chamaerops humilis tohumu göndermek istiyorum (****** ücretsiz )
selamlar

Eski 04-06-2009, 13:21   #367
Ağaçsever

selamlar hami bey özelden adres yolladım geldimi?

Düzenleyen keoma33 : 04-06-2009 saat 13:21 Neden: yanlış yazı
Eski 06-06-2009, 10:28   #368
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-10-2006
palmiye

Arkadaşlar,
bir buçuk metre boyunda bir palmiyem var.
Bana fazla geliyor.Mevsimlik çiçek verebileceklerle değiştirmek istiyorum.

tayffun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2009, 18:15   #369
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2009
merhaba hami bey,

kktc'de ikamet ediyorum. ön bahçem aşırı derecede güneş görüyor. yani sabah güneş doğumundan öğleden sonraya kadar. ayrıca ön bahçem küçük. bana önerebileceğiniz çabuk büyümeyen ve gövdesi çok kalınlaşmayan bir palmiye türü var mı ?

saygılar

oyucel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2009, 19:09   #370
Yeni Üye

palmizm's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Galeri: 2
Palmiye
Arecaceae - Palmae familyasını oluşturan 2600 civarında uzun silindirik gövdeli ağaç, çalı ya da tırmanıcı bitki türünün genel adıdır. Başlıca Amerika (yalnızca Brezilya'da 500 türü bulunur) ve Asya'nın tropik kesimlerinde yaygındır. Büyük bir bölümü ekonomik açıdan değerli olan bu bitkilerden başlıca kereste, lif, nişsata, yağ ve mum gibi ürünler çıkartılır; ayrıca meyvelerinden besin, odunundan da yakacak, barınak ve inşaat malzemesi olarak yararlanılır.
Palmiyelerin, gövdelerinin tepesinde büyük demetler oluşturan pilili, yelpaze biçimli ya da tüysü yaprakları vardır; kalın bir kılıftan çıkan yaprakların genellikle dikenli olan sapları solduğunda dökülmeyip gövde üzerinde kalır. Çoğunlukla erdişi özellik taşıyan küçük çiçekleri bir araya gelerek iri salkımlar oluşturur. Palmiyeler kalem büyüklüğünde olanlardan, boyu 60 m'ye, çapı 1 m'ye ulaşanlara kadar varan bir çeşitlilik gösterir. Yaprakların uzunluğu birkaç santimetreyle 9 m, tohumların büyüklüğü ise bir kibrit başı ile iri bir kavun arasında değişir.

Hızlı büyüyen palmiye türleri
Çok hızlı büyüyen bir grup palmiye türleri şunlardır;
1-Caryota maxima (Himalaya)
2- Washingtonia robusta
3- Syagrus botryophora
4- Wallichia disticha
5- Veitchia arecina
6- Syagrus romanzoffiana
7- Roystonea oleracea
8-Dypsis cabadae
9-Chamaedorea tepejilote
10-Carpentaria acuminata, Archontophoenix alexandrae ve Archontophoenix cunninghamiana...
Palmiye

palmizm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2009, 22:46   #371
Yeni Üye

alpertunga's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2009
Galeri: 1
selamlar hamihocam tum mesajlarınızı okumaya gayret ediyorum bilgileriniz için teşekurler ben bursada ikamet ediyorum şu anda 1000 adet palmiye fidanı yetiştirdim hiç bir egitimim yok bunların 600 yuzunu kendi imkanlarımla kova ve tenekelree geçirdim 400 civarında ise poşette ler şimdi bunları satmayı duşunuyorum daha fazla yetiştirmem için mali destege ihtiyacım var onun için bunları satıp daha iyi şartlarda 10.000 adet yetiştirmeyi duşunuyorum yardımcı olursanız sevinirim pazar hakkında
saygilarimla
(egitimim yok derken palmiyecilik hakkında yok )

Düzenleyen alpertunga : 06-07-2009 saat 22:50 Neden: yanliş yazim
alpertunga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2009, 22:51   #372
Yeni Üye

alpertunga's Avatar

tesadufen başladıgım bu palmiye yetiştiricilig olayından dolayi
şimdı zamanımın buyuk kısmını tohumda yetiştiricilige ayırıyorum ban bu kanuda yardımcı olacak **** tohum deişikligi yapabilecegim arkadaşlardan yardım bekliyorum
saygilarımla

Eski 07-07-2009, 01:27   #373
Yeni Üye

palmizm's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Galeri: 2
Palmiye
Şu anda bilinen 202 türü ve yaklaşık 2600 varyasyonu bulunmaktadır. Bunların çoğu tropikal, subtropikal ve sıcak kuşak iklimlerinde yetişmektedir. Çoğu palmiyeler büyüklüklerine, bileşimlerine, dallanmamış bir gövdenin tepesinde bulunan her dem yeşil yapraklarına göre birbirinden ayırt edilir. Bununla birlikte birçok palmiye de bu duruma istisnadır ve aslında palmiyeler fiziksel özellikleri açısından inanılmaz çeşitlilik gösterirler. Morfolojik olarak çeşitlilik göstermelerinin yanısıra palmiyeler aynı zamanda yağmur ormanlarından çöllere kadar neredeyse her tip yetişme ortamında barınabilir. Palmiyeler en iyi bilinen ve yaygın olarak ekilen bitki ailelerindendir. Tarih boyunca insanlar için önemli olmuşlardır. Birçok toplumsal ürünler ve yiyecekler palmiyelerden türetilmektedir ve palmiyeler aynı zamanda egzotik görünümleri sebebiyle peyzaj uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu da onları ekonomik olarak en önemli bitkilerden birisi yapmaktadır. Birçok tarihi kültürlerde palmiyeler zafer, barış ve verimliliğin sembolü olmuştur. Bugün palmiyeler tatilin ve tropik bölgelerin sembolü haline gelmiştir.
palmiye

palmizm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2009, 21:20   #374
Yeni Üye

alpertunga's Avatar

Alıntı:
Oncelikle çelışmalarından dolayi sizleri kutlerım.
bende bursada palmiye yetiştirmeye çalışıyorum.Şu ana kadar 1000 adet yetiştirdim bu sene sonunda hedefim 10 bin saygilarimla

Eski 09-07-2009, 09:23   #375
Ağaçsever

selamlar sevgili alper umarım o dedigin sayıya ulaşırsın resimlerini görmek isterim

Eski 09-07-2009, 11:21   #376
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oyucel Mesajı Göster
merhaba hami bey,

kktc'de ikamet ediyorum. ön bahçem aşırı derecede güneş görüyor. yani sabah güneş doğumundan öğleden sonraya kadar. ayrıca ön bahçem küçük. bana önerebileceğiniz çabuk büyümeyen ve gövdesi çok kalınlaşmayan bir palmiye türü var mı ?

saygılar
Tavsiyem " Syagrus romanzoffiana" diğer adıyla Arecastrum Türkçe adıyla Kraliçe palmiyesi.

selamlar

Eski 09-07-2009, 11:24   #377
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alpertunga Mesajı Göster
selamlar hamihocam tum mesajlarınızı okumaya gayret ediyorum bilgileriniz için teşekurler ben bursada ikamet ediyorum şu anda 1000 adet palmiye fidanı yetiştirdim hiç bir egitimim yok bunların 600 yuzunu kendi imkanlarımla kova ve tenekelree geçirdim 400 civarında ise poşette ler şimdi bunları satmayı duşunuyorum daha fazla yetiştirmem için mali destege ihtiyacım var onun için bunları satıp daha iyi şartlarda 10.000 adet yetiştirmeyi duşunuyorum yardımcı olursanız sevinirim pazar hakkında
saygilarimla
(egitimim yok derken palmiyecilik hakkında yok )
adress yollarsan biraz tohum gönderirirm.
bu arada palmiyelerinin resmini koyarsan sevinirim
sevgili Keoma ve Osman size de bu hafta içinde gönderirim.
çok yoğundum uzun süredir ilgilenemedim.
kusura bakmayın ne olur.
selamlar

Düzenleyen hamibasoglu : 09-07-2009 saat 11:26 Neden: ek
Eski 09-07-2009, 12:17   #378
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hamibasoglu Mesajı Göster
Tavsiyem " Syagrus romanzoffiana" diğer adıyla Arecastrum Türkçe adıyla Kraliçe palmiyesi.

selamlar
çok teşekkür ederim.

oyucel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2009, 15:08   #379
Ağaçsever

selamlar yücel kardeş kktc de syagrus (kıraliçe palmiyesi) fidanı bulamazsan sana birkaçtane verebilirim tabiiki gümrükten geçirebilirim dersen.banada şubat ayında verigo üzümü çelikleri lazım olacak takas yapabilirmiyiz ha ne dersin

Düzenleyen keoma33 : 10-07-2009 saat 00:34 Neden: eksik yazı
Eski 09-07-2009, 15:09   #380
Ağaçsever

selamlar tohumları sabırsızlıkla bekliyorum beklemesinede adres geldimi özelden acaba hami kardeş.bu arada otelin kapısındaki syagrus tohum verecekmi bu yıl?

Düzenleyen keoma33 : 09-07-2009 saat 15:11 Neden: eksik yazı
Eski 09-07-2009, 22:21   #381
Yeni Üye

alpertunga's Avatar

Alıntı:
selamlar sevgili alper umarım o dedigin sayıya ulaşırsın resimlerini görmek isterim
Selamlar keoma33 kardeş

Şimdilik yeniyim daha sitede inşallah tam olarak ogrenirsem bazi olaylari
resimleride gonderecegim. Bu arada sizin tum yazdıklarınızı ilgi ile takip ediyorum .Tekrar saygilar

Eski 10-07-2009, 10:50   #382
Fotoğrafçı

osm_sahin54's Avatar

Hami bey hoşgeldiniz. uzun süredir yazınızı görenmeyince işlerinizin yoğun olduğunu anladım. sizi burada görmek güzel.

Eski 10-07-2009, 10:53   #383
Fotoğrafçı

osm_sahin54's Avatar

Sayın alpertunga; yetiştirdiğiniz palmiyeler için tebrik ederim. çalışmalarınızın resimlerinide paylaşmanızı bekliyoruz daha iyi fikir alışverişnde bulunabiliriz.

Eski 10-07-2009, 14:14   #384
Yeni Üye

alpertunga's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi osm_sahin54 Mesajı Göster
Sayın alpertunga; yetiştirdiğiniz palmiyeler için tebrik ederim. çalışmalarınızın resimlerinide paylaşmanızı bekliyoruz daha iyi fikir alışverişnde bulunabiliriz.
Öncelikle hepinize teşekur ederim her yazdigima cevap verdiginiz için.

en kisa zamnada resimleriniçekip burda sizlerle paylaşacagim.

Saygilarimla.

Eski 11-07-2009, 21:38   #385
Ağaçsever

selam osman hani resimler nerede?

Eski 12-07-2009, 17:22   #386
Fotoğrafçı

osm_sahin54's Avatar

kemal abi palmiyelerin çimlenmesini bekliyorum. bu ay sonu nasip olursa poşetlere alacağım. geçen sene çimlenenlerle bu senekiler ayrı yerdelerdi şimdi bir araya alıcam ve resimleri aktaracam. yazın hepsi uçuşa geçti yapraklar artmaya başladı. bu arada işlerim yoğun geçiyor sulamayı ve bakımı aksatmamaya çalışıyorum. gerçekten çok sıcak var. senin yetiştirdiklerinde durumlar nasıl. selamlar.

Eski 13-07-2009, 12:07   #387
Yeni Üye

alpertunga's Avatar

sessizlik

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi osm_sahin54 Mesajı Göster
Arkadaşlar işte benim palmiyelerim .Şimdilik çok amatorum bu konularda hiç bir ilaç ve ek bakım işleri yapmadım tamamen su ve toprak malzemelri kullandim .

Eklenen Resimler

Eski 13-07-2009, 12:12   #388
Yeni Üye

alpertunga's Avatar

[QUOTE=hamibasoglu;458411]adress yollarsan biraz tohum gönderirirm.
bu arada palmiyelerinin resmini koyarsan sevinirim
sevgili Keoma ve Osman size de bu hafta içinde gönderirim.
çok yoğundum uzun süredir ilgilenemedim.
kusura bakmayın ne olur.
selamlar[

hami hocam işte resimerim şimdilik bunlardan 1000 adet 750 adet çimlenmiş olan var.
Şu andada poşetlere dikilmiş 2000 adet mevcuttur.

saygilarimla

Eklenen Resimler

Eski 13-07-2009, 12:19   #389
Yeni Üye

alpertunga's Avatar

Bu arada arkadaşlar,
Mahellemizde ne kadar komşum varsa bana zytin kutusu,yogurt kutusu,peynir tenekeri birikitriyorlar.Bu gidişle evde mutfakta tava ve tencere kalmayacak.Çünkü ne bulsam palmiye tohumu ekiyorum.

her şey gonlunuzce olsun saygilarimla

Eski 14-07-2009, 08:31   #390
Ağaçsever

selam osman benim palmiyelerin son görüntüleri var durumları fena sayılmaz şu köstebeklerle savaş derneğinin kuruluşu bitmek üzere bir yere kaybolma.sende başkan yardımcısı olacaksın.sana bişey soracagım palmiyelerin çimlenmesini bekliyorum derken neyi kastettin anlamadım temmuz ayı bitecek osman

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024