agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Palmiye
(https)

Beğeni Düzeni116Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-03-2009, 12:56   #331
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Galeri: 11
Sevgili çiçeksever,
Evet saksınızı büyütmelisiniz.Şimdi zamanı.bir de perdeniz biraz kalın,özellikle sabah ışığını iyi almalı,dolayısıyla perdenizi ona göre ayarlayın.Arekanızda sorun yok.

hamibasoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2009, 17:49   #332
Ağaç Dostu

discovery35's Avatar

Galeri: 2
Öncelikle paylaştığıniz bilgiler için çok teşekkür ederim size. Her insan böyle sizin gibi bildiği konularda çevresini aydınlatsa ne kadar güzel olur diye düşünüyorum. Bitkileri çok seven ve tohumdan fıstık çamı üretimi yapan bir insanım (hobi olarak). Palmiyeler hakkında pek bir bilgim yok. İzmirde yaşamaktayım ve çevremizde çok fazla palmiye ağaçları bulunmakta. Şu sıralar palmiyelerin tohum benzeri şeyler verdiğini farkettim ve fotoğrafını çektim.

Size sorularım şunlar:

*Resimde gördüğünüz palmiyenin cinsi ve özellikleri hakkında bilginiz varmı ? (İzmirde çok fazla bulunmakta bunlardan)

*Gördüğünüz bilye büyüklüğündeki nesneler palmiyenin tohumlarımıdır ? Eğer tohumsa çimlendirmesi hangi şartlarda (sıcaklık vs.) olur ve nasıl yapılır ?

Şimdiden çok teşekkürler.. İyi günler diliyorum..

discovery35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2009, 20:42   #333
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi discovery35 Mesajı Göster
Öncelikle paylaştığıniz bilgiler için çok teşekkür ederim size. Her insan böyle sizin gibi bildiği konularda çevresini aydınlatsa ne kadar güzel olur diye düşünüyorum. Bitkileri çok seven ve tohumdan fıstık çamı üretimi yapan bir insanım (hobi olarak). Palmiyeler hakkında pek bir bilgim yok. İzmirde yaşamaktayım ve çevremizde çok fazla palmiye ağaçları bulunmakta. Şu sıralar palmiyelerin tohum benzeri şeyler verdiğini farkettim ve fotoğrafını çektim.

Size sorularım şunlar:

*Resimde gördüğünüz palmiyenin cinsi ve özellikleri hakkında bilginiz varmı ? (İzmirde çok fazla bulunmakta bunlardan)

*Gördüğünüz bilye büyüklüğündeki nesneler palmiyenin tohumlarımıdır ? Eğer tohumsa çimlendirmesi hangi şartlarda (sıcaklık vs.) olur ve nasıl yapılır ?

Şimdiden çok teşekkürler.. İyi günler diliyorum..

Merhaba,
Resimdeki palmiye,isminden de anlaşılacağı üzere Kanarya Adaları orijinli "Phoenix canariensis" = Kanarya Adaları Hurması.Yörel ismi "Palmera Canaria" dır.Hayatı boyunca 10-20m boya kadar ulaşabilir.
Hurma cinsi içerisinde soğuklara en dyanıklı tür olduğu söylenebilir.
-10 derecelere kadar hayatta kaldığı bilinir.Ama genellikle kışın uzun süreli -5 derecenin altında kalırsa Yapraklar kurur ve sararır,bu süreç çok uzun değilse yaz başlarında orta göbekten yeni sürgün verebilir.
Yavaş büyüyen bu tür ülkemizde akdenizden Karadeniz sahillerine uzanan bir zonda rahatlıkla yaşamını sürdürür.Aşırı soğuklarda özellikle uç kısmını sarmak faydalıdır.
Resimde görülen tohumlar sonbaharda olgunlaşır.Toplanan tohumlar etli kısmından arındırılarak mart ayına kadar Kuru kum ile serin ve nemsiz bir ortamda katlama işlemine tabi tutulmalıdır.Mart sonlarına doğru fungusitle hazırlanmış suda 2 gün bekletilerek ekim yapılabilir.Çimlenme 2-3 ay içerisinde başlar.Fideler ekim başında şaşırtılarak sera ortamına konmalı veya sera yoksa şaşırtma işlemi bir sonraki Nisan ayına bırakılmalıdır.
geçmiş konularda da bir takım bilgiler mevcuttur.
umarım Faydalı olmuşumdur.
Selamlar

Eski 29-03-2009, 17:37   #334
Ağaç Dostu

discovery35's Avatar

teşekkürler verdiğiniz bilgiler için ****** de faydalı oldunuz.. Uygun bir zamanda denemeyi düşünüyorum.. Saygılar..

discovery35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2009, 19:10   #335
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Hami bey cicegimin saksisini 14 nolu saksidan 18 nolu saksiya aktardim. Simdilik halinden memnun görünüyor yaprak kurumasi durdu icinden yeni yapraklar vermeye devam ediyor. Verdigim su miktarini da azalttim. Zaman ayirip bilgi verdiginiz icin cok tesekkür ederim. Saygilar.

Eklenen Resimler

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2009, 02:08   #336
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2009
anlamadım

1hope Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2009, 02:26   #337
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2009
merhabalar hami bey,izmir aliağada 20 dönüm arazimde ticari anlamda palmiye yetiştirmeyi düşünüyorum.bu alanda pek bilgim yok ama ilgim çok sizden ricam konuyla alakalı kısa bir özet yani hangi tür üretmeliyim,tohum mu **** fide olarak mı başlamalıyım,pazar açısından hangi türler ön planda,kaba taslak ne kadar bütçe gerekli,önerebileceğiniz kişi **** kurumlar ve daha bunun gibi bir çok bilgileri paylaşırsanız sevinirim kesin karar verdiğimde mutlaka uzman desteği alıcam.sizde bu konuda bir uzman vereceğiniz bilgiler benim içn çok önemli yol haritamı belirliyecek.çok teşekkür ederim saygılar....

1hope Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2009, 16:51   #338
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2008
*** Hami bey, fotodaki palmiye cinsinden almayı düşünüyorum. toprağım killi bir toprak cinsi uygunmu bilmiyorum, siz ne önerirsiniz?

Eklenen Resimler

ayax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2009, 20:32   #339
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayax Mesajı Göster
*** Hami bey, fotodaki palmiye cinsinden almayı düşünüyorum. toprağım killi bir toprak cinsi uygunmu bilmiyorum, siz ne önerirsiniz?
Palmiyeler kumlu ve iyi drene olan toprakları severler.
eğer topragınız killi ise dikim çukurunu büyükçe açmak gerekir.
Tabi dikim harcı olarak kum-torf-toprak eşit karışımını tercih edin.Tabana 5 cm ince çakıl dökün.Su birikrn bir alanda yüksek dikim yapmak gerekir.
Resimdeki palmiye türü Washingtonia.İstanbul'un bir çok bölgesinde rahatlıkla yetiştirilebilir.

Eski 16-04-2009, 12:31   #340
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2008
tesekkür ederim saygılar...

ayax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2009, 18:46   #341
Ağaç Dostu

Funda Kalaycıoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2007
Sayın Hamibasoğlu,

Yine sizi meşgul edeceğim için özür diliyorum.
Bauhaus'tan gövde boyu 35-40 cm., yaprak boyu 80-100 cm. olan Washingtonia Filifera aldım fakat binek arabaya sığmadığı için bir ay kadar bahçeme götürüp ekemeyeceğim. Bu bir ay süresince evimde bol güneşli bir yerde bekletebilir miyim? (Balkonum yok.) Bir de verdiğim yaklaşık ölçülere göre palmiyem acaba kaç yaşındadır?

Teşekkürler ve Saygılar

Funda Kalaycıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2009, 19:21   #342
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın Hamibaşoğlu, bu linkteki palmiye tohumları ekilir mi? Ekilirse çimlenip ağaca döner mi? Bu tohumları bahçemdeki palmiyeden, forumda isteyebilecek arkadaşlara dağıtmak için toplamıştım. Ama bir arkadaşımız tohumların henüz olgunlaşmadığını, daha 60 gün beklemek gerektiğini yazmış. Eğer öyleyse arkadaşlara boşu boşuna kargo masrafı yaptırmak istemem. Teşekkür ederim.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2009, 23:15   #343
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2009
Merhaba Hami Bey,

Resimdeki türden http://www.agaclar.net/galeri/showim...?i=11158&c=526 (sanırım Washingtonia) bir palmiyemiz var.
Budanmış yaprakların köklerini gövdeden tamamen ayırıp, gövdeyi resimdeki gibi düz hale getirmenin pratik bir yolu var mıdır?
Daha önce kuruyan yaprak köklerini soyarak çıkarmayı denedim, fakat dalların lifleri gövdede kalıyor, gövdeyi lifsiz hale getiremedim. Bir yol gösterirseniz çok sevinirim.
Bir de yaprakları yazın budamanın bir sakıncası var mı?

Şimdiden teşekkürler.
Saygılar.

SHARK_34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2009, 09:43   #344
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Funda Kalaycıoğlu Mesajı Göster
Sayın Hamibasoğlu,

Yine sizi meşgul edeceğim için özür diliyorum.
Bauhaus'tan gövde boyu 35-40 cm., yaprak boyu 80-100 cm. olan Washingtonia Filifera aldım fakat binek arabaya sığmadığı için bir ay kadar bahçeme götürüp ekemeyeceğim. Bu bir ay süresince evimde bol güneşli bir yerde bekletebilir miyim? (Balkonum yok.) Bir de verdiğim yaklaşık ölçülere göre palmiyem acaba kaç yaşındadır?

Teşekkürler ve Saygılar
merhaba,
öncelikle palmiyeniz saksıdaysa bekletmenizde sakınca yok.
palmiyeniz tohumdan itibaren yaklaşık 3 yaşındadır.
selamlar

Eski 22-04-2009, 09:46   #345
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Sayın Hamibaşoğlu, bu linkteki palmiye tohumları ekilir mi? Ekilirse çimlenip ağaca döner mi? Bu tohumları bahçemdeki palmiyeden, forumda isteyebilecek arkadaşlara dağıtmak için toplamıştım. Ama bir arkadaşımız tohumların henüz olgunlaşmadığını, daha 60 gün beklemek gerektiğini yazmış. Eğer öyleyse arkadaşlara boşu boşuna kargo masrafı yaptırmak istemem. Teşekkür ederim.
evet phoenix canariensis'e tohumların olgunlaşması için yaz sonunu beklemelisiniz.
Koyu turuncu bir renk alana dek.Zaten toplama zamanında tohumlar kendini dalından kolayca bırakabilecek bir duruma gelecektir.
selamlar

Eski 22-04-2009, 09:50   #346
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SHARK_34 Mesajı Göster
Merhaba Hami Bey,

Resimdeki türden http://www.agaclar.net/galeri/showim...?i=11158&c=526 (sanırım Washingtonia) bir palmiyemiz var.
Budanmış yaprakların köklerini gövdeden tamamen ayırıp, gövdeyi resimdeki gibi düz hale getirmenin pratik bir yolu var mıdır?
Daha önce kuruyan yaprak köklerini soyarak çıkarmayı denedim, fakat dalların lifleri gövdede kalıyor, gövdeyi lifsiz hale getiremedim. Bir yol gösterirseniz çok sevinirim.
Bir de yaprakları yazın budamanın bir sakıncası var mı?

Şimdiden teşekkürler.
Saygılar.
merhaba,
evet var,
bir Falçata yardımıyla en alt noktadan başlayarak dairesel bir biçimde (Gövde çevresini dönecek şekilde)kesmelisiniz.Bu işlemi şubat mart gibi yapmak daha doğru.Genel olarak yaprak budaması kış sonu yapılır.Ancak sararan ve aşağı sarkan yaprakları yazın da kesebilirsiniz.

Eski 22-04-2009, 19:15   #347
Ağaç Dostu

Funda Kalaycıoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2007
Çok teşekkürler Hami Bey,
Saygılar

Funda Kalaycıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2009, 23:10   #348
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hamibasoglu Mesajı Göster
merhaba,
evet var,
bir Falçata yardımıyla en alt noktadan başlayarak dairesel bir biçimde (Gövde çevresini dönecek şekilde)kesmelisiniz.Bu işlemi şubat mart gibi yapmak daha doğru.Genel olarak yaprak budaması kış sonu yapılır.Ancak sararan ve aşağı sarkan yaprakları yazın da kesebilirsiniz.
Çok teşekkür ederim Hami bey.

Falçatayı sanırım yaprak budama işlemi için öneriyorsunuz.
Odunsu hale gelmiş önceden budanmış yaprak diplerinde de falçata işe yarar mı?
Saygılar.

Eski 22-04-2009, 23:22   #349
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Alıntı:
evet phoenix canariensis'e tohumların olgunlaşması için yaz sonunu beklemelisiniz.
Koyu turuncu bir renk alana dek.Zaten toplama zamanında tohumlar kendini dalından kolayca bırakabilecek bir duruma gelecektir.
selamlar
Sayın Hami Başoğlu, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Sayenizde arkadaşlar boş yere zaman ve para harcamayacaklar.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 14:38   #350
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SHARK_34 Mesajı Göster
Çok teşekkür ederim Hami bey.

Falçatayı sanırım yaprak budama işlemi için öneriyorsunuz.
Odunsu hale gelmiş önceden budanmış yaprak diplerinde de falçata işe yarar mı?
Saygılar.
bunu yazarak açıklamak çok zor burada.
eski yıllara ait yaprakların gövde ile birleşme noktası incedir.
dolayısıyle falçata ile kolaylıkla kesilerek soyulur.
Odunsu gövde görünümü palmiyenin yaşıyla ilgili.Yaş ilerledikçe dipten itibaren lifsi değil de boyuna çatlak görünümlü normal agaçlar gibi görünüm alırlar.
selamlar

Eski 01-05-2009, 20:50   #351
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2009
Sayın Hami Bey,

Palmiye söküm ve dikimi konusunda çok bilgili olmadığım için sizden samimiyetinize sığınarak birazcık yardım istiyorum.Şuan toprakta dikili gövde boyu yaklaşık 2 metre olan 10 adet Washingtonia Filifera cinsi palmiyeyi Muğla'dan İstanbul'a getirmek istiyorum.Bunların yarısını hemen kendi bahçeme yarısını da saksılara dikmeyi düşünüyorum.Bunları nasıl söküp? nasıl nakledip? sonrada nasıl dikersem ağaçları öldürmeden işimi halletmiş olurum.Dikerken gene başka bir yazınızda gördüğüm(%50 Torf + % 30 İnce tuzsuz kum + %20 bahçe toprağı ) karışımı kullanmam gerekirmi?Veya direk toprağıyla mı sökmeliyim?Gene samimiyetinize sığınarak son birşey daha sormak istiyorum.Saksılara diktikten sonra tekrar toprağa dikmem için en az ne kadar bekletmem gerekir.Bu süreyi kısaltmam için ne yapmam gerekir?

Hami Bey şimdiden çok teşekkür ediyorum.Mesajınızı merakla bekliyorum.

tigre34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2009, 16:49   #352
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tigre34 Mesajı Göster
Sayın Hami Bey,

Palmiye söküm ve dikimi konusunda çok bilgili olmadığım için sizden samimiyetinize sığınarak birazcık yardım istiyorum.Şuan toprakta dikili gövde boyu yaklaşık 2 metre olan 10 adet Washingtonia Filifera cinsi palmiyeyi Muğla'dan İstanbul'a getirmek istiyorum.Bunların yarısını hemen kendi bahçeme yarısını da saksılara dikmeyi düşünüyorum.Bunları nasıl söküp? nasıl nakledip? sonrada nasıl dikersem ağaçları öldürmeden işimi halletmiş olurum.Dikerken gene başka bir yazınızda gördüğüm(%50 Torf + % 30 İnce tuzsuz kum + %20 bahçe toprağı ) karışımı kullanmam gerekirmi?Veya direk toprağıyla mı sökmeliyim?Gene samimiyetinize sığınarak son birşey daha sormak istiyorum.Saksılara diktikten sonra tekrar toprağa dikmem için en az ne kadar bekletmem gerekir.Bu süreyi kısaltmam için ne yapmam gerekir?

Hami Bey şimdiden çok teşekkür ediyorum.Mesajınızı merakla bekliyorum.
merhaba,
sizlerin de bildiği gibi palmiyler Bahar ve Yaz aylarında daha iyi transplante olurlar.
2m lik bir bir palmiye için yaklaşık 50 cm genişlik ve 40 cm derinlikte bir rootball yeterlidir.Ağacı sökerken köklerin topraktan ilişkisi kalmayana dek ağacı sağa sola itmeyin.Liflerin zedelenmesine neden olursunuz.Sökümden önce kuru dalları varsa budayın ve Yaprakları uç sürgünü örtecek çekilde yukarıda toplayın ve kalın bir iple bağlayın.Kepçe ile bir kamyonete yükleyip nakledebilirsiniz.Söktüğünüz ağacın kökünü bir çuval veya geniş bir naylon torba ile örtün.Ağacı yüklerken halatın bağlandığı yeri bir çuvalla sarın ki,halat gövdeye zarar vermesin.
Ağaç kamyonete yüklenirken özellikle sürgün ucuna yük bindirmeyin.Gerekirse bir kalas yardımıyla gövdeyi destekleyin ki,uç kısım bükülmesin.
evet sökümünüz toprakla da olsa yukarıdaki dikim harcını kullanın.
en az 80 x 80 bir çukur açın.Tabanını 5cm çakıl koymanızı öneririm.Basitce 15-15-15 oranında suni gübre kullanabilirsiniz.250 gr.yeterlidir.Çukura kademeli olarak gövde çevresince serpin.önce bol sulayın.en az 20lt. dha sonra birkaç hafta 3-4 günde bir 10-15 lt su verin.zamanla suyun miktarını azaltın ve süresini uzatın.Bu arada sökerken bağladığımız yaprakları çözmüyoruz.(en az 2 ay)
kesinlikle hayvan gübresi kullanmayın.
gelelim saksılamaya.En az 90lt lik saksı kullanmalısınız.Yine aynı kurallar geçerli.
erken köklenme istiyorsanız Zirai malzeme satan yerlerden Humik asit alıp uygulayabilirsiniz.Değişik oranda olduğu için nekadar kullanmanız gerektiğini söyleyemem.Alınca sorarsınız.3-4 ayda bitkiniz köklenir ve tekrar dikime hazır olur.Tabi saksıda sulama biraz daha az olacak.
Palmiyeler Transplantasyon konusunda pek nazlı değildir.umarım açıklayıcı olmuşumdur.Eğer takıldığınız bir nokta varsa yine açıklarım.
selamlar

Düzenleyen hamibasoglu : 03-05-2009 saat 16:51 Neden: düzeltme
Eski 04-05-2009, 09:05   #353
Yeni Üye

Hami Bey,

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.Yanlış anlaşılma olmaması için verdiğiniz bilgiler üstünden giderek bir iki soru daha sormak istiyorum.Palmiyelerin gövde boyu 2m yapraklarıyla beraber 3-3.5 metreyi buluyor.Verdiğiniz 50cm genişlik 40 cm derinlik bu ağaç boyu için değil mi?Çünkü yanlış anlamış olmayayım diye soruyorum.Ondan sonra yaprakları tepesinden bağlama mı söylemişsiniz.Bunları bağlarken bir çuval veya bezle sarayım mı yoksa direk iple bağlamam yeterli olur mu?Gene kök kısmını çuval veya bir naylon torbayla bağlama mı söylemişsiniz.Bildiğim kadarıyla direk çuvalla toprağa gömebilmemizi sağlayan bezler var.Onunlamı sarayım yoksa herhangi birşeyle olur mu?Bunu şunun için sormak istiyorum.Getirirken ağacın toprağı dağılırsa bir sorun çıkartmasın diye.Bahçeye dikeceklerim için 80X80 yazmışsınız.Bu 80cm genişlik 80 cm derinlik değil mi?Eğer öyleyse 80 cm lik çukura 5cm çakıl(çakılın büyüklüğü önemli mi?) 35cm yaptığımız dikim harcı sonra ağacı koyup kapatıyoruz anladığım kadarıyla.Bunu yaparken toprağı iyicene sıkıştırmamız gerikirmi ağacın sağlam oturması için.Birde ağacı diktikten sonra iplerle yere sabitlemem gerikir mi?Eğer gerekirse bu iplerin ağaçta kalma süresi ne kadar olmalı?Saksılara dikerkende aynı şekilde dibine çakıl koyup mu dikmem gerekir ve saksıdakileri ne sıklıkta sulamamı önerirsiniz?Son olarak Hami bey alacağım yerde bu ağaçların yarı boyunda olan yani gövde 1m(yaprağıyla beraber 2-2.5m) olan aynı cins palmiyeler var belki onlardanda alıp saksıya dikmeyi düşünüyorum.Onun için verdiğiniz her ölçünün yarısını mı kullanmam gerekir(Rootball' dan toprak,gübre ve saksıya kadar).

Hami bey çok fazla soru sordum biliyorum.Bu konuda bilgi alabileceğim kimse yok kusura bakmayın.Şimdiden çok teşekkür ederim.Cevabınızı bekliyorum.

Saygılar.

Eski 04-05-2009, 11:07   #354
Yeni Üye

Hami Bey,

Birde saksı konusunda bir şey sormayı unuttum.Söylediklerinize göre iki saksı buldum.Bunlardan biri 110 lt (İç Çapı-60cm, H-56.5cm, Taban-48cm) diğeri 155 lt (İç Çapı-65cm, H-56.5cm, Taban-52.5cm) dir.Bunlardan hangisini almamı önerirsiniz.Hangisinde daha sağlıklı gelişir.

Saygılar.

Eski 04-05-2009, 21:56   #355
Yeni Üye

Merhaba Hami Bey,
Mesaj #350'deki tavsiyeniz için tekrar teşekkür ederim.. Budama işini gayet detaylı anlatmışsınız. Yazlığa gittiğimde deneyeceğim.
İyi akşamlar.

Eski 06-05-2009, 10:41   #356
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Hami Bey,

Birde saksı konusunda bir şey sormayı unuttum.Söylediklerinize göre iki saksı buldum.Bunlardan biri 110 lt (İç Çapı-60cm, H-56.5cm, Taban-48cm) diğeri 155 lt (İç Çapı-65cm, H-56.5cm, Taban-52.5cm) dir.Bunlardan hangisini almamı önerirsiniz.Hangisinde daha sağlıklı gelişir.

Saygılar.
Palmiyeniz 300/350 cm ise 155 lt yi öneririm.Onun da dibine çakıl koyarsanız iyi olur.7-15 ve ya 15/30 çakıl olabilir (mm.cinsinden.)Sulama toprağa dikilenden %25 daha az olabilir.
gelelim diğer sorduklarınıza,
Toprağın dağılması fazla bir sorun teşkil etmez.Palmiyeler için bahsettiğiniz köke sarılan bez çuvalla dikime gerek yok.Direkt dikebilirsiniz.Şu an havalar mutedil dolayısıyla yaprakları bağlamanız yeterli olacaktır.Dikim için 80*80*80 çukur açacaksınız doğrudur.bahsettiğiniz daha küçük palmiyler için 40*30 söküm genişliği uygundur.****** toprağı kademeli olarak sıkıştırmak lazım.Eğer rüzgar alan bir alana dikecekseniz sabitlemekte fayda var.Gövdenin 2/3 yüksekliğinden 45 derece açı ile 3 taraflı sabitleme yapabilirsiniz.(en az 3 ay)
selamlar

Düzenleyen hamibasoglu : 06-05-2009 saat 10:43 Neden: EKLEME
Eski 11-05-2009, 09:33   #357
Yeni Üye

Hami bey,

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim ederim.Dediğiniz gibi 50*50*40 söküp 155lt lik saksıya dikim yapacağım.Birde adı cuban royal palm olarak geçen Roystonea Regia cinsi palmiye Türkiye'de bulma imkanım var mı?Çünkü hiçbir yerde bu palmiyeden göremedim.Bu tür Türkiye'de rahat yetişebiliyor mu?

Saygılar.

Eski 19-05-2009, 07:28   #358
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Hami bey,

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim ederim.Dediğiniz gibi 50*50*40 söküp 155lt lik saksıya dikim yapacağım.Birde adı cuban royal palm olarak geçen Roystonea Regia cinsi palmiye Türkiye'de bulma imkanım var mı?Çünkü hiçbir yerde bu palmiyeden göremedim.Bu tür Türkiye'de rahat yetişebiliyor mu?

Saygılar.
Roystonea regia Türkiyemiz için uygun bir Palmiye türü değildir.
selamlar

Eski 26-05-2009, 15:41   #359
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-12-2008
Alıntı:
Sayın Meco,
anladığım kadarıyla daha çok yolun başındasın.öncelikle bu başlıktaki yazıları başından sonuna iyice okumalısın.
Yurt dışında yüzlerce türde palmiye tohumu satılıyor ve tarifle tanımlamak ta bayağı bir uzman işi.Tohumlar eski olabilir,embriyosu gelişmemiş olabilir,çimlenme engeli olabilir,yanlış zamanda ekmiş olabilirsin,......vs.
bir çok etken var.
biz yine de embriyonun olgunlaşmış olduğunu ve kabuğunun çok kalın olduğunu farz ederek şunları yapalım,
1.ince bir zımpara ile kabuğu inceltelim.
2.Şubat sonunda 3 gün boyunca 35-40 derecelik ılık suda bekletelim.
3.torf ve kum karışımından hazırladığımız harca tohumları yerleştirelim ve üzerini de tohumun kalınlığının 2 katı kadar torf ile örtüp hafifçe bastıralım.
ve sulayalım.Islak değil yeterince nemli olsun.
bu arada bazı palmiye tohumları 2 haftada çimlenirken bazıları 1 yıl a kadar uzayan süreler gerektirebiliyor.Bazı palmiye Tohumları 20 C de çimlenebilirken bazıları 40 C de.
umarım bu yaz çimlenmiş tohumunun resmini de eklersin
selamlar
hamibasoglu,
tekrardan merhaba. Yazdıklarınızı uyguladım ve bugün tohumlar ne durumda diye baktıgımda 4 tohumdan 2 tanesinin kurtlandıgını gördüm ve gercekten üzüldüm.
ince ince kurtcuklar olusmus ve bu tohumları attım. Bu kurtlanma neden olmus olabilir bir fikriniz var mı? Diger 2 tohumda kurtlanır diye endise etmeye basladım acaba nasıl korumalıyım onları? Yardım ve bilgilerinizi bekliyorum iyi günler.

meco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2009, 18:31   #360
Fotoğrafçı

osm_sahin54's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Hami bey pazar günü büyük bir sera yaptım ve tohumların tamamını tepsilere ektim , geçen sene çıkanlarıda oraya alacağım. bu seneyi kaçırmadım. teşekkür ederim gönderdiğiniz tohumlar için. fotoğraf çekemedim yakında fotoğraflarını eklerim. saygılarımla...

osm_sahin54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024