agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Palmiye
(https)

Beğeni Düzeni102Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-08-2011, 22:30   #211
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi skala Mesajı Göster
sayın harbour of tears

cycas yetiştiriciliği hakkında tüm merak ettiğiniz sorularınızı her zaman tüm dostlarımızla paylaşmak için burdayız sorunuzu kaynagından çözeriz.

Sayın harbour of tears cycas tohumunu çimlendirme durumunuzu bu bölüm aracılıgıyla bizimle paylaşırsanız sevinirim. Tüm cycas yetiştiricilere başarılar dilerim.
sayın skala sitede yeniyim lütfen yardım edin.arkadaşımın bahçesindeki skasın gövdesinden 2 yapraklı yumru ayırdım itina ile bıçak yardımıyla.ve hemen toprağa ekip suladım.ancak şimdi okudum ayrılan yumruları 1 ay kurutup daha sonra ekin yazıyor.şimdi ne yapmalıyım acaba

nilimavi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2011, 16:36   #212
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2011
mine hnm benim 17 yıllık bir cycas ağacım var.boyu yaklaşık 1,5 m yapraklarının çapı 2 m gövde kalınlığıda yaklaşık 30-35 cm çok yavaş büyüyor ancak buna karşın aşırı derecede yavru veriyor.bende bunları ayırıp üretiyorum yavru vermemesi ve hızlı büyümesi için ne yapmam gerekir bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim

buca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2011, 21:50   #213
Yeni Üye

yardım

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hamibasoglu Mesajı Göster
Cycaslarımmmmmmmm
hami bey 2. fotodaki önünde durduğunuz cycaslar kaç yıllık ve bu boya nasıl geldiler.ayrıca fiyatı ne kadar teşekkürler

Eski 15-10-2011, 23:02   #214
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-10-2010
Aldığımda 9 yaşında olduğu söylenen bir cycas var ben alalı 5 yıl oluyor bu bitkinin yaşını nasıl anlayabilirim

Selehattin 67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2011, 23:03   #215
Ağaç Dostu

Birde bu bitkiyi aldıktan sonra 3 sene sonra yapraklar fazla uzadığı için budadım

Eski 15-10-2011, 23:05   #216
Ağaç Dostu

Yeni filiz 6 olmak üzere ortalama 13 yaprak bıraktım diğerlerini kestim

Eski 28-10-2011, 14:09   #217
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
İyi günler Mine hanım balkonda susuzluktan yaprakları kurumuş cycasın kökleri ve kurumuş yaprakları temizlenirse ve soğanı çürümemşse yeniden köklendirilip yeşertilebilir mi .Komşumuzun balkonunda böyle bir cycas vardı da kiracı hiç su vermemiş ve öylece kurumuştu acaba yeniden yeşerir mi.Alıp apartmanın bahçesine dikmeyi düşünüyorum da .Bir de elime soğanlarından geçti bu soğanları Adana gibi kışları ılık geçen bir şehirde 1 ay kuruttuktan sonra dikebilir miyiz ?evin içinde olmak şartıyla tabi ya da mart ayını beklememiz mi gerekiyor .Bu zaman zarfında beklersek bir şey olur mu bu soğanların yeşermesi için belli bir büyüklüğü olması gerekir mi bilgi verirseniz teşekkür ederim.

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2012, 21:24   #218
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nilimavi Mesajı Göster
sayın skala sitede yeniyim lütfen yardım edin.arkadaşımın bahçesindeki skasın gövdesinden 2 yapraklı yumru ayırdım itina ile bıçak yardımıyla.ve hemen toprağa ekip suladım.ancak şimdi okudum ayrılan yumruları 1 ay kurutup daha sonra ekin yazıyor.şimdi ne yapmalıyım acaba
Sevgili Nilimavi,
Kurutma olayını kim, ne zaman söylemişse yanlış bir bilgi. Lütfen dikkate almayın.
Bu lale soğanı veya tohum değil ki! Siz doğrusunu yapmışsınız.Bu ayırmaları Mart-Eylül ayları arasında yaparsak daha iyi sonuç alırız.
selamlar

hamibasoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2012, 21:33   #219
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi buca Mesajı Göster
hami bey 2. fotodaki önünde durduğunuz cycaslar kaç yıllık ve bu boya nasıl geldiler.ayrıca fiyatı ne kadar teşekkürler
merhaba O sikas yaklaşık 20 yaşında.
Ancak Türkiye'de yumrudan üretilen bir sikas 20 yılda bu boya gelemez.
O bitkinin orijininde ,sıcaklık,nem ve yağış tüm mevsimlere mükemmel yayılmış durumda.Yani neredeyse 8-9 ay vejetasyon var.
Sikasınızın yumru vermesi çok güzel.neden vermesini istemiyorsunuz ki?
Her yumru yeni bir Cycas

Eski 22-02-2012, 20:20   #220
Ağaç Dostu

blume13's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2012
skasım hasta

merhabalar skasımın yaprağının üzerinde benek benek sarı lekelenmeler ve ara ara dökülmeler var nedeni nedir acaba? saksısını bugun değiştirdim. ve akabinde 1 tatlı kaşığı gübre verdim 3-15 gibi filan tam hatırlamıyorum koyu gri renginde bir gübre acaba işe yararmı ? ne yapmalıyım. birileri yardım ederse çok sevineceğim.

Eklenen Resimler

blume13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2012, 16:16   #221
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blume13 Mesajı Göster
merhabalar skasımın yaprağının üzerinde benek benek sarı lekelenmeler ve ara ara dökülmeler var nedeni nedir acaba? saksısını bugun değiştirdim. ve akabinde 1 tatlı kaşığı gübre verdim 3-15 gibi filan tam hatırlamıyorum koyu gri renginde bir gübre acaba işe yararmı ? ne yapmalıyım. birileri yardım ederse çok sevineceğim.

Aynı lekelenmelerden benim bahçedeki cycasta da oluyordu. Ziraatçinin önerdiği, İthal skas besini uyguladım, düzenli olarak besin verildiğinde sorun düzeliyor. Fakat besin vermeyi bırakınca, aynı lekeler yine oluşuyor. Toprağındaki besin eksikliğinden kaynaklanıyor. Bu ithal gübre granül halinde toprağa serpilip, sulanıyor. Cycas ve palmiye yapraklı bitkilere özel bir besindi. Bir araştırın isterseniz.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2012, 20:08   #222
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2012
yetiştirdiğim cycaslar ve kısa bilgiler

bunlar benim yetiştirdiklerim. kökten çoğalttıklarımın hiçbiri çiçek açmadı, tohumdan çoğaltılanların hepsi çiçek açtı. çok fazla güneşi seviyor, hatta güney ve batı yakasına dikilen ağaçların resmen büyüklük farklılık çizgisi oluşmuş durumda, evin çevresinde güney kanadının ortasında dikili olan ağaç 1,25 m boya ulaşmışken köşedeki 1,10 ve batı yakasının ortasındaki 1,00 m ve batı yakasının kuzeye gelen köşesindekinin boyu 87 cm. güneşin önemini anlatmak istedim. mümkünse tüm gün ( gündüz) ışık alsın, cycas çok iyi yetiştirme koşullarında. element takviyesinden bahsedilmiş, ben bunun içinde bir çözüm buldum ve mesleğim gereği kontrolllü deneyler yaptığımdan çok fazla faydası olduğunu söyleyebilirim, bunun için, bir iki avuç bulabildiğiniz çivi, eski yeni farketmez, bunları 2,5 lt pet şişenin içine doldurup üzerine su doldurun, so baya kahverengi rengi alınca, cycaslarınıza paylaştırın, su ile kartıştırıp dökebilirsiniz, bir şişe 4-5 cycas için yeterlidir, gübre için ise ben tavuk veya güvercin gübresini kullanıyorum, direkt değil, zira öldürmeye karar verseydim, yazın direkt kullanırdım . bunuda şu şekilde kullandım, bir tenekeye güvercin gübrelerini 1/4 seviyeye kadar doldurdum, üzerini su ile tamamladım, 10 gün sonra ( çok kötü kokuyor bir de kapak uydurun derim, ama tam kapatmayacak yoksa patlar) sıvısndan ağacın büyüklüğüne göre 250-500 ml çiçeklerin dibine döktüm, bunun sulama gününe denk getirip, şerbet adı verdiğimiz gübreli suyu döktükten sonra SULADIM, bu yöntemi şehrine göre ( ben adana ve izmir için söylüyorum) nisan mayıs ortası, eylül ortası ekim gibi kullanmanızı öneririm, yazın sıcaklarda ağacı yakabilir, kışın ise zaten ağaç dormansiye (uyku) girdiği için pek bir faydası olmayacaktır, yazın başarılı bir yaprak fışkırması ve uzun yapraklar isterseniz mart ayından itibaren uygulamaya başlayın, t-shirt giydiğiniz halde terlemeye başladığınız zaman gübrelemeyi bırakın. gövdesinin hızlı büyümesi için , ilk yıllarda yapraklarınn büyük çoğunluğunu üzerinde bırakın, yani 3-4 kat IIII((((= şeklinde yaprak kalsın, gövde bir karışa ulaştığında yaprakları düzenli kesersiniz, zira yapraklar ne kadar çok çıkarsa, gövde o kadar hızlı yükselir. söyleyeceklerim bunlar, haricinde sorularınız olursa cevap vermeye çalışırım.
aklıma gelmişken, çok güzel salon çiçeği olabilecek bir bitki fakat, ışığını eksik etmeyeceksiniz, ayrıca konuya şöyle bir göz gezdirdim, saksılar çok çok küçük, benim satmaya hazırladığım cycasları 5 cm uzunluğunda gövdesi olanları bile 30 cm çapında 30 cm derinliğinde saklsılara ekiyorum, zira pencere önünedekolayca yetişmesini sağlaması için, 15-20 cm lik gövdeli olanları, büyük çop kovası büyüklüğünde ( eski banyo kazanları da olabilir) yaklaşık 80 cm boyunda ve 60 cm çapında saksılara ekmek gerekir, ağacı alttan sıkıştırırsanız, üstten büyümez, bunun mantığını şu şekilde de anlayabilirz, dağlardaki çam ormanlarına baktığımızda, büyük çamların olduğu ormanlarda, yukarıdan bakınca her ne kadar ağaçlar bir birine çok yakın görünsede, alt tarafları kök kısımları birbirine en az 7-8 mt uzaktadır, yoksa büyüyemezler, aralarından bir kaçı ölür ve diğerlerine yer açılır. çiçekçiden aldığınız tüm çiçeklerin saksısını büyükleri ile değiştirin,çiçekçiler en küçük saksıyı seçer.

erengelebek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2012, 13:39   #223
Yeni Üye

bu da benim cycasım 18 yaşında

[attach][attach][attach]Name:  100_0249.jpg
Views: 2170
Size:  69.9 KB[/attach][/attach][/attach]

Eklenen Resimler

aastraa ve Fatma Kochan beğendi.
Eski 30-03-2012, 17:08   #224
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blume13 Mesajı Göster
merhaba,
Cycasınızın yapraklarındaki bu durum izelement eksikliğinden kaynaklanmaktadır.(Zn,Mg,Fe,,Cu...) 15/15/15 Bu dönemde iyi bir seçim ama bu leklerin kaybolmasına fayda etmez. Yeni çıkacak yaprakların aynı sorunla karşılaşmaması için ayda 1 kez izelement takviyesi gerekir. Ama önce bol ışık ve kontrollü sulama.
selamlar

Eski 30-03-2012, 18:09   #225
Ağaç Dostu

Selam sanırım benim sorunumu giderebilecek değerli üye dostlar şu anda sanırım meşguller selamlar saygılar [ yeşil ve mavi ile kalın ]

Eski 21-04-2012, 15:58   #226
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selehattin 67 Mesajı Göster
Aldığımda 9 yaşında olduğu söylenen bir cycas var ben alalı 5 yıl oluyor bu bitkinin yaşını nasıl anlayabilirim
merhaba,
Resmini koyarsanız yaklaşık bir tahmin yapabilirim. Ancak net olarak genetik analiz gerekir
selamlar

Eski 25-04-2012, 21:01   #227
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-04-2012
Herkese merhaba.

Benim cycas'ımda da beyaz lekeler var. Aşağıya fotoğraflarını ekledim. Ne olduğunu bilen var mı acaba? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Name:  IMG_1233.jpg
Views: 2293
Size:  53.1 KB
Name:  IMG_1234.jpg
Views: 2201
Size:  42.4 KB
Name:  IMG_1232.jpg
Views: 2326
Size:  61.2 KB

Deniz Yıldızı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2012, 16:25   #228
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DENİZ YILDIZI Mesajı Göster
Herkese merhaba.

Benim cycas'ımda da beyaz lekeler var. Aşağıya fotoğraflarını ekledim. Ne olduğunu bilen var mı acaba? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Yine topraktaki bazı elementlerin eksikliğinden kaynaklı gibi. Kesinlikle palmiye ve skas için kullanılan ithal besin takviyelerinden kullanmanızı öneririm. Benim kullandığım ürün altta fotoğraflanan üründü. Bitkiniz için gerekli takviyeleri bu tür ürünleri kullanarak yapınız. Bu takviyeden sonra, yeni çıkan sağlıklı yapraklarda bu tür noktalanmaların olmaması gerekir.

Eklenen Resimler

Eski 28-04-2012, 16:39   #229
Ağaç Dostu

Çok iyi görünmüyor fotoğrafta ama, ufak tefek noktalar benim skas yapraklarında da mevcut. Bir yıldır, besin takviyesi yapmadım. Burada skas hemen herkesin bahçesinde kullanılan bir bitki. İlgisiz kalsa bile, güzelliğinden birşey kaybetmiyor skas. Fotoğraflama imkanı bulunca örneklerini bu sayfada paylaşmak isterim.

Eklenen Resimler

Fatma Kochan beğendi.
Eski 29-04-2012, 00:34   #230
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2009
Geçen yıl cycasımlarımdan biri bütün yapraklarını sararttı ve döktü ne yaptıysam kurtaramadım. Yumrusunu saksıdan çıkarıp bahçenin bir köşesine diktim ve hiç ilgilenmedim. Dün baktım bir hareket var sanırım yaprak çıkarıyor. Çok sevindim tabii.
kendini kurtardı.Anladığım kadarıyla bu bitki ilgi sevmiyor biraz unutmak gerek...

Eklenen Resimler

Düzenleyen gultar : 30-04-2012 saat 13:25
gultar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2012, 20:42   #231
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-04-2012
Sayın Kelebek Çalısı,

İlk fırsatta bu besinden temin edip, cycaslarımı kurtarmaya çalışacağım. Teşekkürler.

Deniz Yıldızı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2012, 20:18   #232
Ağaç Dostu

Genel durum ve topraktan çıkan yavru cycasın ilk yaprağı.

Ayrıca bir çok yumru da topraktan başını çıkartmış, ama toprak ile aynı renkte olduğundan fotoğraf kalitesi yönünden iyi olmadığından eklemiyorum. Yine de bir yumru gözüküyor, gövde ile yavru yaprak arasında.

Eklenen Resimler

Eski 08-05-2012, 21:51   #233
Ağaç Dostu

Yavru cycaslar

Eklenen Resimler

gultar, aydın ve selis beğendi.
Eski 14-05-2012, 01:32   #234
Ağaç Dostu

Bu cycas da benim ilk edindiğim ve lokasyon olarak Türkiye' de bulunan diğer bitkim.

Eklenen Resimler

gultar beğendi.
Eski 15-05-2012, 19:33   #235
Ağaç Dostu

Cycas yeni yapraklarını çıkarırken...

Eklenen Resimler

musk, aydın, selis ve 4 kişi beğendi.
Eski 01-08-2012, 20:44   #236
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-08-2009
arkadaşlar bir sorum olacak benim cycam gövdesi çok küçük olmamasına rağmen çıkardığı yapraklar çok küçük dışarda görüyorum upuzun yapraklar çıkarıyorlar hep benimki balkonda duruyor ne yapmam lazım

Pat(i)ilker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2012, 22:17   #237
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Yapraklar normalden kısa ise saksınız küçük ve dolayısıyla besin ve suyu az alıyordur. Büyük saksı veya toprağa dikmeniz durumunda ilk vereceği yapraklar iki katına yakın uzarlar. Birde yapraklar oluşurken sera ortamında değilse geriye doğru kıvrılıyorlar, güzellikleri bozuluyor.

aydoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2012, 12:16   #238
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-08-2012
herkese selamlar cycas tohumu veye yavrusunu nerden bulabılırım bırılerı bana yardımcı olsun lutfen

athenari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2012, 15:06   #239
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Geçen hafta Bauhaus ta yeni gelmiş cycaslar vardı. Ancak hepsi 3-4 yapraklı olan cycasların bazıları açık yeşil, dar ve yaprakları daha uzundu. Uzun ve açık yeşil yapraklı olanlar 28 tl iken kısa ve geniş yapraklı olanlar 49 tl'den satılıyor. Görevli personele sordum farkı ne diye, tabii ki bilmediğini söyledi Bu arada ikisinde de cycas revulata yazıyor. Ben yine de türlerinin farklı olduğunu düşünüyorum. Fotoğraf çekebilirsem eklerim.

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2012, 21:26   #240
Yeni Üye

ETHEM020's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2012
Galeri: 3
Cikas

Merhabalar benimde bir adet cikasım var
yaklasık 1 aydır yeni verdiği yaprak uclarında kuruma basladı.
Acaba nedeni nedir bilen varmı???

Eklenen Resimler

ETHEM020 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024