agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Palmiye
(https)

Beğeni Düzeni102Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-12-2012, 00:44   #241
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ETHEM020 Mesajı Göster
Merhabalar benimde bir adet cikasım var
yaklasık 1 aydır yeni verdiği yaprak uclarında kuruma basladı.
Acaba nedeni nedir bilen varmı???
Bitkinizin fotoğrafı bana Cycas revoluta v. aurea yı çağrıştırıyor. Yine de bu konunun uzmanı olmadığımdan, düşüncemi yüksek sesle dile getirmiş olmaktan öte bir teşhisim yok.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2012, 11:15   #242
Ağaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nilimavi Mesajı Göster
sayın skala sitede yeniyim lütfen yardım edin.arkadaşımın bahçesindeki skasın gövdesinden 2 yapraklı yumru ayırdım itina ile bıçak yardımıyla.ve hemen toprağa ekip suladım.ancak şimdi okudum ayrılan yumruları 1 ay kurutup daha sonra ekin yazıyor.şimdi ne yapmalıyım acaba
Sn.Nilimavi - Başımdan geçeni anlatayım belki yardımı olur. Benimde 40 yaşındaki cycas'ımı Evimin bahçesinde fabrikamın bahçesine taşırken kenarındaki 3 yavru kaza ile koptu. Çok üzüldüm. Üzerlerinde yaprak da yoktu. Onları 1 gün su dolu bir kapta beklettim. Sonra 4de 3ü toprağın altında kalacak şekilde diktim. Ara sıra suladım. Belki 4-5 ay öyle kaldılar. Ümidi kesmiştim. Yaz sonları doğru bir baktım 15cm yüksekliğindeki 3 yumrunun içinden de 75cm uzunluğunda 3 tane yaprak çıktı. Ne kadar mutlu oldum anlatamam. Bu bitkiler kolay ölmüyor anlayacağınız. Bir kenara koyun ara sıra azar azar su verin. Bir gün mutlaka size merhaba derler.

ilksenozturk beğendi.
Nautilus Cycad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2012, 14:44   #243
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-12-2012
Ankarada yaşıyorum. Evde saksıda skass yetiştiriyorum. Antalyadan geçen temuuzda almıştım. yapraklarında sararmalar ve kıvrılmalar başladı. Forumdaki yorumları okuduğımda besnsiz kaldığını ve düzensiz sulandığını anlıyorum. Ben düzenli suluyorum. haftada 1 kez hep ayn miktarda fazla su vermeden suladım. Ancak yardımcımızda arada su vermiş benden habersiz bir müddet. Ek besin vermek yılın bu zamanında uygun mudur?

Doğru besin maddesi nedir? isim ve detaylı özelliklerini verebilirmisiniz? nereden ulaşabilirim?

DinlerS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2012, 22:53   #244
Yeni Üye

hakaniko's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2012
sorun köklerden kaynaklanıyor,saksıyı büyütmeni tavsiye ederim

hakaniko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2012, 20:12   #245
Ağaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

@DinlerS ** 1. sayfada SKALA adlı kullanıcının yazdıklarını incelemenizi tavsiye ederim. Son derece başarılı bir şekilde paylaşmış...

Eski 24-04-2013, 21:24   #246
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-09-2012
Cycas

Merhaba arkadaşlar.Çok aciiiil yardım lazım.İki yıldır bende bulunan cycasım bilemediğim bir nedenden dolayı sararmaya başladı.İlk öncesaksıdan çıkartıp köklere baktım çürüyenleri kesip tekrar diktim.Ana gövdede gözüken bir sıkıntı olmamasına rağmen bitkinin tüm yaprakları sarardı.Bitkime neoluyor anlamadım.İki senedir yeni yaprakta açmadı.Şimdi bütün yaprakları sapsarı.Neyapmam lazım lütfen yardımcı olun.

enfur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2013, 15:12   #247
Ağaç Dostu

Bahçemdeki Cycas revoluta dişi mi yoksa erkek mıi bunu bilmiyordum.

Bu sezonda ilk kez oluşturduğunu gördüğüm kozalak biçimli çiçeklenme oluşumu bitkimin erkek Cycas olduğunu söylüyor.

Name:  C.revoluta male cone.jpg
Views: 4887
Size:  69.7 KB

Bu kozalak formlu çiçek oluşumunun fotoğrafına bakarak henüz açılmaya başlamadığını görüyoruz. Okuduğum bir kaynak bu çiçeklenme döneminin kuzey yarım küre için mayıs ayının sonu gibi bir döneme denk geldiğini belirtiyor. Çiçekler açılmaya başladığında güçlü bir koku (bu kokudan sorumlu kimyasal beta-myrcene olarak adlandırılır) yaymaya başlayan bitki bu yolla özellikle thrips türü böcekleri kendisine çekerek polinasyon için gerekli süreci işletmeye başlamış oluyor.

Bu arada, bu bilgiyi okuduğumda bir kaç gecedir havada asılı kalmış gibi duran ağır misk kokusunun bir anda Cycas kaynaklı olabileceğini düşünerek bir müddet hayrete düştüm ama sonra bu kokunun aynı bölgede bulunan Jakaranda mimosifolia ağacının bu sene gerçekleştirdiği aşırı çiçeklenme sonucunda kuruyarak dökülen çiçeklerinin çürürken yarattığı koku olduğunu anladım. Herhalde bu ağır misk parfümlü koku Cycas' tan gelemezdi.

Name:  Cycas revoluta.jpg
Views: 2582
Size:  72.1 KB

Kokusunun biberimsi bir koku olduğunu yine farklı bir kaynakta okudum ama bizzat tecrübe etmeden kavramam mümkün değil. Bu kokuyu bir kez alanların bir daha nerede olsa tanıyacakları karakteristik bir koku olduğu belirtiliyor. Çiçekler açılmaya başladığında bu kokuyu farkedeceğimi sanıyorum.

Kaynaklar:

Plants Use Smelly Trick to Attract Pollinating Bugs | LiveScience

http://www.nytimes.com/2007/10/09/sc...poll.html?_r=0

Cycas revoluta - King Sago Palms - pollination and seed growing.

Eski 14-06-2013, 16:10   #248
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-06-2013
Cycas

Herkese selamlar.
Üstadlar ben yaklaşık 1 sene önce ALANYA'dan CYCAS aldım ve Ankara'da ikamet etmekteyim.
- Ankara'ya getirdikten birkaç ay sonra yaprak uçları resimde görüldüğü gibi hafif sararmaya başladı.Daha sonra yerini değiştirdim ve bu sararmayı durdurdum.Şu anda doğrudan güneş ışığı almıyor.Pencerenin yaklaşık 50cm uzağında.Bulunduğu pencere sabah güneşini alıyor daha sonrada gün ışığını yeteri kadar aldığını düşünüyorum.
- Haftada 2 kez sulama yapıyorum
- Yaklaşık 1 ay önce ise hazır toprak ilave ederek bulunduğu saksıyı büyüttüm.(Aldığım kişi böyle yapmamı söylemişti) Ancak şu anda resimde görüldüğü gibi alttaki küçük yapraklar neredeyse tamamen sarardı ve üst yaprak uçları da sararmaya devam ediyor.
- Ayrıca 1 senedir hiç yaprak çıkarmadı.

Önerileriniz nedir ? Yanlış yaptığım birşey mı var ?

Eklenen Resimler

av.meco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2013, 17:20   #249
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi av.meco Mesajı Göster

Önerileriniz nedir ? Yanlış yaptığım birşey mı var ?
Sanıyorum ki haftada iki gün sulama bitkinize aşırı gelmekte. İki sulama arasında dikkat etmeniz gereken nokta toprağının bir miktar kurumasına izin vermektir, asla tam anlamıyla bir kuruma değil. Saksının drenajı ile ilgili bir sorun olmadığından emin olunuz. Zayıf bir drenaj bitki için iyi değildir.

Rutin olarak dikkat edilmesi gereken diğer noktalara değinmek gerekirse, saksıyı sadece bitkiniz ihtiyaç duyuyorsa değiştiriniz. Bu bitkiyi ev içinde yetiştirenler için hazır olarak satılan kaktüs toprağı uygun olacaktır.

Bitkiyi en azından günün belirli saatlerinde direkt güneş ışığı alan ve bunun haricindeki saatlerde de yine gün ışığını bol miktarda alabileceği bir yerde konumlandırmanız yine önemlidir. Saksının yönünü haftada bir iki kez çevirerek bitkinin tamamına güneş ışığı tesir etmesine özen gösteriniz.

Dilerseniz alttaki sararan dalları budama makası ile alabilirsiniz.

Bunların haricinde bu bitki oldukça ağır gelişim gösteren bir bitkidir ve yapraklarını yenilemesi zaman alır.

Benim bahçedeki bitkim de yaprak çıkarmayı senenin belirli dönemlerinde gerçekleştiriyor.

Bunlara dikkat ediniz, sanırım zaman içinde bitkinizin durumu düzelecektir.

muratcolak55 beğendi.
Eski 14-06-2013, 17:39   #250
Ağaç Dostu

Bir haftadan sonra rahatlıkla farkedilecek olan bu değişimi gözlemlemeye devam ediyoruz.

Name:  closeup.jpg
Views: 2622
Size:  71.5 KB

Name:  cycas after a week.jpg
Views: 5847
Size:  71.3 KB

Eski 29-07-2013, 08:58   #251
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-12-2012
ben bu bitkinin tohumunu hiç bir yerde bulamadım

muratcolak55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2013, 07:43   #252
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muratcolak55 Mesajı Göster
yokmu destek olacak

muratcolak55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2013, 17:40   #253
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2010
Zor bulunduğunu duyuyorum. Daha doğrusu tohumdan üretimin çok zor olduğu ve tercih edilmediğini okuyorum çeşitli kaynaklarda. Benim şu an bahçemdeki Cycas tohum vermek üzere, arzu ederseniz bir miktar gönderebilirim. Yüzlerce veriyor çünkü....Selamlar

aastraa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2013, 18:32   #254
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aastraa Mesajı Göster
Zor bulunduğunu duyuyorum. Daha doğrusu tohumdan üretimin çok zor olduğu ve tercih edilmediğini okuyorum çeşitli kaynaklarda. Benim şu an bahçemdeki Cycas tohum vermek üzere, arzu ederseniz bir miktar gönderebilirim. Yüzlerce veriyor çünkü....Selamlar
Selamlar bir miktar gönderebilirseniz sevinirim , teşekkürler

hakan035 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2013, 18:49   #255
Ağaç Dostu

Cycas tohumunu elde etmek zordur, çünkü erkek Cycas çiçek açtığında yine aynı dönemde çiçeklenen bir dişi Cycas bulmak ve polinasyonu gerçekleştirmek için bu şartların olgunlaştığı dönemi yakalamak ve sonuçta da başarı elde etmek gerekir.

Cycas revoluta tohumu elde etmek biraz zahmetli bir süreçten geçmeyi gerektiriyor.

Eski 10-09-2013, 13:49   #256
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muratcolak55 Mesajı Göster
bende araştırıyordum nerden bulabilirim diye burda görüp sipariş geçtim henüz elime geçmedi belki sizede faydası olur kolay gelsin... Wholesale cycas - Buy Low Price cycas Lots on Aliexpress.com

Eski 14-09-2013, 21:40   #257
Ağaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

Cycad

Sn. Hakan035
Bence Türkiye'de var olan, bu tür geç büyüyen bitkileri büyük almanız daha doğru aslında. Bir düşünsenize 5-6 yıl geçmiş ve bitkinin gövde boyu daha 1 karış bile değil.

Şahsen ben Türkiye'den bulamadığım endemik ve epifik türleri yurt dışından getiriyorum. Böylece zaman kazanmış oluyorum, ayrıca bitki kendini kurtarmış oluyor.

Mesela Dioon spinulosum, Dioon edule, Encephalartos Horridus, Macrozamia Communis vb.. Bu türler cycad dan 10 kat daha güzel Aynı aileden sayılırlar.

Derseniz ki " çok pahalı " ona diyecek birşeyim yok. Bazen uçuk rakamlar ile karşılaşıyoruz piyasada.

Yakında agaclar.net sitesi üyelerine uygun fiyata amerikadan gelen tohumlardan yetişen cycadlarımdan satmayı planlıyabilirim Bu arada bendekiler yılda 2 defa açıyor.

Tavsiyem Tohum ile uğraşmayın. 1 yıl geçer elinizde 1 yapraklı bir bitki olur. Sabrınız ve isteğiniz biter

lusoari beğendi.
Eski 15-09-2013, 07:23   #258
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2012
Sevgili arkadasim Nautilus Cycad; sana bir sorum olacak o kadar cok cycas turleri varki ben bile cogunu bilmiyorum, sence ev ortamina hangi turu daha uygun? Gecenlerde bir arkafasim sordu bilmiyorum ama iyi dostlarimdan Nautilus Cycada sorarim dedim cunku cycaslar hakkinda yeterli bilgim yok

lusoari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2013, 16:58   #259
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nautilus Cycad Mesajı Göster
Sn. Hakan035
Bence Türkiye'de var olan, bu tür geç büyüyen bitkileri büyük almanız daha doğru aslında. Bir düşünsenize 5-6 yıl geçmiş ve bitkinin gövde boyu daha 1 karış bile değil.

Şahsen ben Türkiye'den bulamadığım endemik ve epifik türleri yurt dışından getiriyorum. Böylece zaman kazanmış oluyorum, ayrıca bitki kendini kurtarmış oluyor.

Mesela Dioon spinulosum, Dioon edule, Encephalartos Horridus, Macrozamia Communis vb.. Bu türler cycad dan 10 kat daha güzel Aynı aileden sayılırlar.

Derseniz ki " çok pahalı " ona diyecek birşeyim yok. Bazen uçuk rakamlar ile karşılaşıyoruz piyasada.

Yakında agaclar.net sitesi üyelerine uygun fiyata amerikadan gelen tohumlardan yetişen cycadlarımdan satmayı planlıyabilirim Bu arada bendekiler yılda 2 defa açıyor.

Tavsiyem Tohum ile uğraşmayın. 1 yıl geçer elinizde 1 yapraklı bir bitki olur. Sabrınız ve isteğiniz biter
Çok haklısınız tohumla yetiştirmek sabır işi önerilerinizi değendireceğim , yorumunuz için teşekkürler..

Eski 20-09-2013, 19:25   #260
Ağaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

Dostum Lousari, Cycad ev içinde pek uygun değildir. Çocukların Korunması gerekir. Tehlikeli olabilir. Bunun yerine macrozamia communis olabilir bence. Aynı görünüyor ancak yaprakları daha yumuşak bir tür dür. Ayrıca daha hızlı büyüyecek ve gövde üzerinde dikenler olmayacaktır. Türkiye de çok zor bulunur. Bende 40 adet kadar var. Tohumdan yetiştirmeye çalışıyorum bu yüzden.

lusoari beğendi.

Düzenleyen Nautilus Cycad : 20-09-2013 saat 19:27 Neden: düzeltme
Eski 20-09-2013, 20:48   #261
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2012
Çok teşekkür ederim dostum. Sen olmasaydın ne yapardım bilmem öğrencin olmaktan gurur duyuyorum

lusoari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2013, 08:29   #262
Yeni Üye

Hatice K.'s Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2013
Herkese merhaba ,

Bende 3 kg kadar cycas tohumu var. İlgilenen arkadaş varsa yardımcı olabilirim.

gultar beğendi.
Hatice K. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2013, 16:51   #263
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2013
cycas tohumu

Name:  12112013592.jpg
Views: 3265
Size:  38.4 KB

merhaba bu tohumların cycas tohumları oldugunu düşünüyorum. Doğrumudur. Tohumları çimlendirme hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz. ayrıca bu aylar çimlenme için uygunmudur **** dikim için.

sagolun.

suwat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2013, 18:45   #264
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hatice K. Mesajı Göster
Herkese merhaba ,

Bende 3 kg kadar cycas tohumu var. İlgilenen arkadaş varsa yardımcı olabilirim.
merhaba peki bu tohumlar tozlaşmış tohummu.yoksa çimlenmezde..

pusluefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2013, 19:09   #265
Ağaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

Bu tohumları limon agaci degilde cycadin uzerunden **** altından topladiysaniz cycad tohumu olma ihtimali bir hayli yüksek .....

Eski 11-12-2013, 19:14   #266
Ağaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

Merhabalar Hatice hanım.
Tohumlar ithal mi Tr de bir ağaçtan mi topladiniz ? Eğer Tr de bir ağaç ise ata formunun resmini de görmek isteriz.
3 kilo icin ya da tek tek (sanirim 150/200 adet tohum var ) fiyat belli mi ?

Eski 24-12-2013, 18:55   #267
Yeni Üye

Hatice K.'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi suwat Mesajı Göster
Eklenti 453607

merhaba bu tohumların cycas tohumları oldugunu düşünüyorum. Doğrumudur. Tohumları çimlendirme hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz. ayrıca bu aylar çimlenme için uygunmudur **** dikim için.

sagolun.
Sevgili Suwat,
Tohumlar ne yazıkki Cycas tohumu değil.

Eski 24-12-2013, 19:00   #268
Yeni Üye

Hatice K.'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pusluefe Mesajı Göster
merhaba peki bu tohumlar tozlaşmış tohummu.yoksa çimlenmezde..
Sevgili pusluefe,
Dişi cycas ları tozlaşma olması için erkek cycas larla bir araya hatta rüzgar yönünü de dikkate alarak dikmiştik.

Eski 25-12-2013, 07:54   #269
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hatice K. Mesajı Göster
Sevgili pusluefe,
Dişi cycas ları tozlaşma olması için erkek cycas larla bir araya hatta rüzgar yönünü de dikkate alarak dikmiştik.
Sayın Hatice Hanım Merhaba.

Cycas tohumlarınızdan edinmek istiyorum. Erkek ve dişi cycaslarınızın dikiminde tozlaşma, rüzgar hesabı yaptığınıza göre olumlu sonuç alacağımı düşünüyorum.

Tohumların fiyatı ve nasıl alabileceğim hakkında mailime bilgi gönderebilirseniz memnun olurum. Selamlar... Saygılar...

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2014, 20:41   #270
Ağaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

Hatice hanim bu tohumların cycad olmadığı kanısına nereden vardiniz ?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024