View Single Post
Eski 11-03-2012, 20:08   #222
erengelebek
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2012
yetiştirdiğim cycaslar ve kısa bilgiler

bunlar benim yetiştirdiklerim. kökten çoğalttıklarımın hiçbiri çiçek açmadı, tohumdan çoğaltılanların hepsi çiçek açtı. çok fazla güneşi seviyor, hatta güney ve batı yakasına dikilen ağaçların resmen büyüklük farklılık çizgisi oluşmuş durumda, evin çevresinde güney kanadının ortasında dikili olan ağaç 1,25 m boya ulaşmışken köşedeki 1,10 ve batı yakasının ortasındaki 1,00 m ve batı yakasının kuzeye gelen köşesindekinin boyu 87 cm. güneşin önemini anlatmak istedim. mümkünse tüm gün ( gündüz) ışık alsın, cycas çok iyi yetiştirme koşullarında. element takviyesinden bahsedilmiş, ben bunun içinde bir çözüm buldum ve mesleğim gereği kontrolllü deneyler yaptığımdan çok fazla faydası olduğunu söyleyebilirim, bunun için, bir iki avuç bulabildiğiniz çivi, eski yeni farketmez, bunları 2,5 lt pet şişenin içine doldurup üzerine su doldurun, so baya kahverengi rengi alınca, cycaslarınıza paylaştırın, su ile kartıştırıp dökebilirsiniz, bir şişe 4-5 cycas için yeterlidir, gübre için ise ben tavuk veya güvercin gübresini kullanıyorum, direkt değil, zira öldürmeye karar verseydim, yazın direkt kullanırdım . bunuda şu şekilde kullandım, bir tenekeye güvercin gübrelerini 1/4 seviyeye kadar doldurdum, üzerini su ile tamamladım, 10 gün sonra ( çok kötü kokuyor bir de kapak uydurun derim, ama tam kapatmayacak yoksa patlar) sıvısndan ağacın büyüklüğüne göre 250-500 ml çiçeklerin dibine döktüm, bunun sulama gününe denk getirip, şerbet adı verdiğimiz gübreli suyu döktükten sonra SULADIM, bu yöntemi şehrine göre ( ben adana ve izmir için söylüyorum) nisan mayıs ortası, eylül ortası ekim gibi kullanmanızı öneririm, yazın sıcaklarda ağacı yakabilir, kışın ise zaten ağaç dormansiye (uyku) girdiği için pek bir faydası olmayacaktır, yazın başarılı bir yaprak fışkırması ve uzun yapraklar isterseniz mart ayından itibaren uygulamaya başlayın, t-shirt giydiğiniz halde terlemeye başladığınız zaman gübrelemeyi bırakın. gövdesinin hızlı büyümesi için , ilk yıllarda yapraklarınn büyük çoğunluğunu üzerinde bırakın, yani 3-4 kat IIII((((= şeklinde yaprak kalsın, gövde bir karışa ulaştığında yaprakları düzenli kesersiniz, zira yapraklar ne kadar çok çıkarsa, gövde o kadar hızlı yükselir. söyleyeceklerim bunlar, haricinde sorularınız olursa cevap vermeye çalışırım.
aklıma gelmişken, çok güzel salon çiçeği olabilecek bir bitki fakat, ışığını eksik etmeyeceksiniz, ayrıca konuya şöyle bir göz gezdirdim, saksılar çok çok küçük, benim satmaya hazırladığım cycasları 5 cm uzunluğunda gövdesi olanları bile 30 cm çapında 30 cm derinliğinde saklsılara ekiyorum, zira pencere önünedekolayca yetişmesini sağlaması için, 15-20 cm lik gövdeli olanları, büyük çop kovası büyüklüğünde ( eski banyo kazanları da olabilir) yaklaşık 80 cm boyunda ve 60 cm çapında saksılara ekmek gerekir, ağacı alttan sıkıştırırsanız, üstten büyümez, bunun mantığını şu şekilde de anlayabilirz, dağlardaki çam ormanlarına baktığımızda, büyük çamların olduğu ormanlarda, yukarıdan bakınca her ne kadar ağaçlar bir birine çok yakın görünsede, alt tarafları kök kısımları birbirine en az 7-8 mt uzaktadır, yoksa büyüyemezler, aralarından bir kaçı ölür ve diğerlerine yer açılır. çiçekçiden aldığınız tüm çiçeklerin saksısını büyükleri ile değiştirin,çiçekçiler en küçük saksıyı seçer.

erengelebek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön