agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni325Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-04-2008, 23:09   #61
Ağaçsever

phal's Avatar

Giriş Tarihi: 17-01-2008
Sayın Praecox ve sayın Lusidia Bahya,
İlginiz ve emeğiniz için çok teşekkür ederim.Cymbidium'umun çiçekleri,birkaç dökülen hariç ,hala güzelliklerini koruyor,ancak yaygın biçimde yaprak uçlarında kararma başladı.Evde kalorifer nadiren yanıyor ve cam kenarına yakın aydınlık ortamda saat 9-11 arası keskin olmayan güneş alıyor,haftada bir suluyorum,2-3 günde bir yapraklarını nemlendiriyorum.Acaba sorun ne olabilir?Yaprak uçlarında kurumanın en sık sebebi nedir

phal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2008, 23:30   #62
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Bu başlıkta sayın praecox un 8 no.lu mesajını okursanız belki yardımı olur.

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2008, 18:24   #63
Ağaçsever

phal's Avatar

8.mesajla kendi sorum arasında bir bağlantı kuramadım
Şu 2 sayfalık cym. forumunu da okumadan soru sormayacağıma emin olabilirsiniz
Benim sorunum henüz çiçekler dalındayken eski **** taze tüm rizom yapraklarının ilk eve getirdiğimde uçlarında hiçbir sorun yokken birden kuruma olmasıydı ama şükür ki yalnızca uçlarla sınırlı kaldı.cym.un bir yıllık döngüsüne henüz şahit olmadım,içini çeken rizomları ve taze sürgünleri umarım görerek tecrübe edicem.
Sn Lusidia Bahya,cym.ları phal.lerle bir tutmuyorum elbette ki.Bakımları konusunda birçok kaynaktan bilgi almaya çalışıyorum ama en değerli bilgilerin klasik matbuğlardan ziyade sizin gibi deneyim sahibi olanlarda olduğuna inanıyorum ve söylenenleri dikkatle tatbik ediyorum.Fıs fıs sayısını artırdım ve bitkiyi izleme aldım.Çiçekler bitince saksıyı genişletip balkona almayı düşünüyorum.
Saygılar

Eski 02-05-2008, 11:56   #64
Ağaç Dostu

rana58's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2007
Galeri: 35
Geçen sene bir arkadaşım kendi cybidium orkidesini ayırdıktan sonra çiçeklenmiş olarak bir parçasını bana verdi. Bu sene çiçeklenmedi, yeni yumru oluşturdu ama eski yumrunun üzerinde beyaz lekelenmeler var. Bunlar bir hastalık belirtisi mi?

Eklenen Resimler

rana58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2008, 12:17   #65
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Evet küflenmiş yani ciddi bir mantar hastalığı. Yeni bulbu da sarmadan kesip ayırın. Yeni bulbu taze yeni bir saksı harcına dikin, sonra da benlate ile ilaçlamayı unutmayın.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2008, 16:48   #66
Ağaçsever

korhan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Hocam öncelikle iyi günler,

Size birkaç sorum olacak; Cymbidium tür orkidemi size aşama aşama resimlerle gösterirsem daha anlaşılır olacağını düşündüm. Biraz komik oldu ama

1. Çiçeği ilk aldığımdaki hali
2. Çiçekler döküldükten sonra zamanla yapraklar arkadaşlarında bahsettiği gibi kuruyup dökülmeye basladı. 1 sene kadar bu sekilde yapraklar dökülüyor, bir yandanda yanlardan yeni yapraklar çıkıyordu. Acaba köklerdemi bir sorun var diye saksı değiştirmeye karar verdim. Çünkü 1 sene geçmesine rağmen hiç çiçek açmadı. 2. fotografı saksı değiştirirken çekmiştim.

Eklenen Resimler

deryaozel427 beğendi.
korhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2008, 17:21   #67
Ağaçsever

korhan's Avatar

Saksı değişimi yaparken internette gördüğüm videolardaki gibi çiçeği 2 ayrı saksıya ayırdım. Birini bir arkadaşıma hediye ettim. Bendeki kalan çiçek daha sağlıksızdı. Arkadas bakımını yapamaz diye durumu kötü olanı ben aldım. 1 ay içerisinde bendeki çiçeğin en büyük 2 bulb'u kurudu. Tekrar saksısını değiştirip kuruyan bulbuları ayıklarsam çiçek daha yıpranır dıye korktum. Zaten kuruyan bulblar diğer sağlıklı gövdelerin tam ortasında kaldığı için ordan ayırmakta zor olacaktı o yüzden, steril bir makasla üst kısımlarını kestim. 3. ve 4. fotoğrafta görüldüğü gibi yeni yapraklar cıkmaya basladı kuruyan bulbun etrafından.

Eklenen Resimler

Eski 17-05-2008, 20:18   #68
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın Korhan,

herşey iyi hoş güzel de sorunun ne olduğunu tam anlıyamadım. En azından soru soracağım demişsin ama doğrudan bir soru okuyamadım.

Sanırım tek sorun neden çiçek açmıyor? veya diğer satır arası bir soru da böyle yaptım ama doğru yapmış mıyım?
Evet herşeyi doğru yapmışsın. Gelelim orkidenin çiçek açmamasına yaprak gelişiminden anlaşıldığı kadarı ile orkide bulunduğu ortamdan ve şartlardan memnun. Ancak cymbidiumun çiçek açması için gübre veya besini yetersiz gelmiş olabilir. Bir de Cymbidiumlar bir saksıyı tamamen doldurmadan kökleri sıkışmadan çiçek açtıklarına ben şahsen tanık olmadım. Cymbidiumlar terrestrik orkidelerdir. Topraklarına humus katılması gerekir iken bunu ev şartlarda sıvı gübrelerle sağlamak daha uygun olur. Gübre isteği diğer Orkidelerden bu bağlamda daha yüksektir. Her sulamaya normal orkideye tavsiye edilen dozun yarısını eklemek sureti ile sulama yapın.

Bir diğer etken ise çiçek açmayı induke etmek için gece gündüz ısı farkı gereklidir. Bunun için yazın dışarıda bıraktığınız orkideniz sabah sıcaklığı 16 drece olana dek dışarıda bırakabilirsiniz gece ısının dışarıda daha çok düşeceğinden sonbahara doğru çiçek açmıya kalkışacağını gözlemliyeceksiniz. Ancak burda asıl sorun bu çiçeği eve alıştırmakda. birden ev ortamındaki fazla ısı ve ışık azalması çiçeklerini dökmesine de neden olacaktır.

Eski 17-05-2008, 21:23   #69
Ağaçsever

korhan's Avatar

Hocam haklısınız soru soracam dedim ama soruyu sona saklamıştım resimleri yüklemek biraz zaman aldığı için tam son resme gelip soruyu yazacağım zaman dışarda işim çıktı yarım kaldı Gelelim soruma; Önceki fotograflarda bahsettiğim çiçeğimin bir tane gövdesinin ortasında siyah lekeler var ne oldugunu anlıyamadım. Küf veya mantar mıdır, ilaç kullanmam gerekir mi yoksa bu normal midir?
2. Sorumda şu acaba kuruyan gövdeleri ayıklamak için bitkiyi tekrar saksıdan çıkarıp ayırmaya çalışayım mı? kuruyan gövdeler orada kalsa bir zararı olur mu? Tekrar bi ayıklama yapmam bitkiyi yıpratır mı? Teşekkürler.

Eklenen Resimler

Eski 17-05-2008, 22:20   #70
Kaybettik...

praecox's Avatar

Cymbidium eskimiş yapraklarını bu şekilde karararak atığı normal bir durum ise de resimdeki yeni sürgün olduğunu zannetiğim bir yerinde hatta içten kararmaya başlaması bir mantara işarettir. Bir fungicide tatbik edin.

Cymbidiumun eski yapraksızlaşmış rizomları sert ve diri oldukları sürece bir sorun yok hatta yeni oluşan rizomların kuvvetli olmaları için gerek de var diyebiliriz. Ancak bu rizomlar içi boşalır da çürümeye başladılar mı sorun yaratabilirler. oOnları temizlemek adına tüm bitkiyi saksıdan söküp sarsmamak daha uygun olur. ancak çok fazla gelişip de saksıyı fazlaca doldurup taşarlarsa bu aylarda ayırarak veya bölerken temizlemek uygun olur. Bu yapraksız rizomların yavrulama zamanları çok kısıtlıdır, ondan pen vegetatif çoğaltımlarda rol oynamazlar vede saksıda bir iki sene çürümeden kalabilirler.
Bazı kitaplarda üzerindeki yaprak artıklarının ayıklanarak temizlenmesi tafsiye edilir.

Eski 08-06-2008, 11:27   #71
Ağaçsever

phal's Avatar

İşte bu da orkide ailemin yeni üyesi!Diğeri kadar göz alıcı olmasa da,yaprakları faili meçhul bir biçimde kırpılmış olsa da yeni gözdem olarak evimde yerini aldı.Henüz tomurcuktaydı aldığımda,rengi bana süpriz oldu yani.

Eklenen Resimler

deryaozel427 beğendi.

Düzenleyen phal : 08-06-2008 saat 12:01
Eski 10-06-2008, 13:26   #72
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Sn phal orkideniz çok güzel. Güle güle büyütün. Geçen ay bende az daha alıyordum bir tane ama,satıcı bunlara bakmanın çok zor olduğunu, çiçeği geçtikten sonra açtırmanın nerede ise imkansız olduğunu, orkideler konusunda çok tecrübeli değilsem almamamı söyledi. Gözüm korktu. O zaman daha da yeniydim. (Şimdiye göre) Alamadım. Bir phal alıp çıktım.

ilknur aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2008, 20:21   #73
Ağaçsever

phal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilknur aşık Mesajı Göster
Sn phal orkideniz çok güzel. Güle güle büyütün. Geçen ay bende az daha alıyordum bir tane ama,satıcı bunlara bakmanın çok zor olduğunu, çiçeği geçtikten sonra açtırmanın nerede ise imkansız olduğunu, orkideler konusunda çok tecrübeli değilsem almamamı söyledi. Gözüm korktu. O zaman daha da yeniydim. (Şimdiye göre) Alamadım. Bir phal alıp çıktım.
Benim de cym.da ilk deneyimim.2 tane muhteşem cym.um oldu ,çiçekleri geçmek üzere,yeni rizomlarını büyütüyorlar,eski rizomlarda da solma belirtisi yok.Oldukça pahalı bitkiler ama inanın çevre şartlarına phallerden daha kolay adapte oluyorlar,hiç tomurcuk dökülmesi olmadı.Rüzgara,güneşe,susuzluğa,fazla suya phallerden daha dayanıklılar ancak seneye çiçek açarlar mı orası muammaEğer açmazlarsa onları açtırabilecek ehil ellere hediye etmek durumunda kalıcam,çünkü sazlık misali geniş yer kaplayan yaprakları hiç estetik değil malesef.Umarım açarlar da seneye size daha güzel fotolarını sunabilirim

Eski 25-09-2008, 10:55   #74
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-08-2008
bu hesap aslında annemin ama Cymbidium'umu iyileştirebilmek adına sizden kendim yardım istemek için bu seferlik ben yazıyorum. bitkim hasta ve sanırım birden fazla sorunu bile olabilir ama nedir hiç bilmiyorum
bu yüzden birkaç fotoğrafını çektim, yolluyorum:

bu köklerin genel görünüşü:
Name:  image2.jpg
Views: 2581
Size:  30.3 KB
bazı kökleri çürür gibi oldu, bozuldu, öldü biz de kestik onları
burada gördüğünüz o kesik kök de onlardan:
Name:  image5.jpg
Views: 3019
Size:  37.0 KB

ikinci sorunu da yapraklarında; yaprakları yer yer inceldi, ilk önce böcek var mı diye baktığımda görememiştim ama artık o bölgelerin bazılarında siyah kabarıklıklar görülür durumda:
Name:  image3.jpg
Views: 2441
Size:  17.0 KB
Name:  image4.jpg
Views: 2477
Size:  26.5 KB
Name:  image6.jpg
Views: 2447
Size:  18.7 KB

rukiye ayhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2009, 20:04   #75
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2008
Bir ay önce bir çiçekçinin tozlu bir köşesinde ölümüne çekilmiş bir şekilde dururken görmüştüm. Çiçeksiz olduğu için gözden çıkarılmıştı galiba. Cymbidium olduğunu bilsem mutlaka alırdım...

newyorker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2009, 14:37   #76
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 17
Çiçekleri geçmeden sizlerle paylaşmak istedim

Eylül 2008 ortasında sürgün vermeye başlamıştı. Kurban Bayramı'nın 1. günü ise (08 Aralık 2008 Pazartesi) iyice irileşmiş olan tomurcukları açılmaya başladı.

Aşağıdaki fotoğrafları 22 Ocak 2009'da çektim. Şu an çiçekleri hala sağlam, tomurcukları açılmaya başladığından bu yana 59 gün oldu

Eklenen Resimler

deryaozel427 beğendi.
ataman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2009, 14:59   #77
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 17
İlk fotoğraf 25 Aralık 2008'de çektiğim çiçek detay fotoğrafı. Diğeri ise 20 Eylül 2008'de çektiğim çiçek sürgününün ilk başlardaki halini gösteren fotoğraf.

Eklenen Resimler

deryaozel427 beğendi.
ataman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2009, 00:27   #78
Ağaçsever

phal's Avatar

Forumdaki nadir cym. yetiştiricilerinden biri olarak geçen sene açmış olan cym.larımı önceki mesajlardan görebilirsiniz.Ancak bu sene phal.lerim istisnasız tümüyle çiçek verirken cym.larda bir hareket olmadı.Serin ve aydınlık ortam sevdikleri söylendiği için kapalı balkonumdan evin içine hiç almadım,artık bu sene çiçeklenmelerinden ümidimi kestim

Eklenen Resimler

Eski 22-03-2009, 08:16   #79
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Sanırım saksısını geçen yıl değiştirmişsiniz, eğer öyle ise diğer orkide türlerinin çoğunda olduğu gibi saksıyı hınca hınç kökle doldurmadan açmayacaktır.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2009, 21:15   #80
Ağaçsever

phal's Avatar

Evet Sn ephesos,saksıları çiçek bitiminde değiştirmiştim...

Eski 18-04-2009, 02:33   #81
Ağaçsever

phal's Avatar

Cym.larımı açtıramadım ama dayanamayıp 2 tane daha aldım bugün,azimliyim seneye evdekiler de açarsa 4 ayrı renkte cym.mum olacak.Fotolar çok kötü çıktı,gündüz çekip göstermeyi isterdim.Ev phal. ve cym. bahçesine döndü.Şu an hepsi açmış vaziyette.

Eklenen Resimler

deryaozel427 beğendi.
Eski 01-05-2009, 13:20   #82
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Geçen yıl almıştım, 1 aydır çiçekleri üzerinde.

Name:  000_0011.jpg
Views: 2510
Size:  40.8 KB

Name:  000_0012.jpg
Views: 2527
Size:  32.2 KB

Name:  000_0014.jpg
Views: 2649
Size:  33.7 KB

deryaozel427 beğendi.
Eski 01-05-2009, 19:21   #83
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Tek kelime ile süper.

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2009, 23:32   #84
Ağaçsever

phal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İklimsiz Mesajı Göster
Geçen yıl almıştım, 1 aydır çiçekleri üzerinde.

Eklenti 75737

Eklenti 75738

Eklenti 75739
Sayın iklimsiz,bitkinizi hangi koşullarda(mekan,sıcaklık,nem,sulama sıklığı,saksı değişimi) çiçeklendirdiğinizi paylaşırsanız sevinirim.Bir de çiçeklenme miktarı az mı oldu?Biliyorsunuz ki ilk aldığımızda cym.ların üzerinde birden fazla çiçek dalı ve her dalda 10dan fazla çiçek oluyor.

Eski 03-05-2009, 23:57   #85
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Sayın phal, fotoğraftaki cym. geçen yıl bir çiçekçinin rafında kaderine terkedilmiş durumdaydı, satıcı türünü, adını dahi bilmiyordu. Değerli bir çiçek olduğunu biliyordu ama

Hemen saksı değişimi yapıp, çürümeye yüz tutmuş rizomları da temizleyince, sağlıklı iki rizom kaldı. Görülen çiçekler rizomlardan birinin dibinden uzayan çiçek sapına ait.

Bulunduğu yer aydınlık, tül arkasından güneş alıyor. Kışın gece gündüz sıcaklık farkı 4-6 derecelerde oynadı. Gündüz sıcaklığı 22-24 derece.

Diğer orkidelerimle birlikte haftada bir, olmadı mutlaka 10 günde bir suluyorum. 15-20 günde bir sulamaya suyuna besin de karıştırıyorum.

Nem oranı %70 in altına düşmüyor.

Eski 04-05-2009, 00:18   #86
Ağaçsever

phal's Avatar

Anladığım kadarıyla cym.nuz iç mekanda.Forumdan edindiğim temel bilgi cym.ların phal.lerden farklı olarak serin ortam sevmeleri,serin ve aydınlık..Bende bu ortamı sağlayabilecek tek yer kapalı balkon idi,kaloriferden uzak tutmanın tek yolu.Kışın soğuk günlerinde içeri almayı düşündüm ama olumsuz bir etki görmediğim için yıl boyu dışarıda kaldılar ve bu sene çiçeklenmediler,daha önce forumda konuştuğumuz gibi sebep saksıyı genişletmiş olmam olabilir(saksıyı hınca hınç doldurmadan çiçek açmama olayı).Şimdi kışın içeri alıp almama konusunda kararsızım,aydınlık olan tüm bölgelerde kalorifer petekleri var.Phal.lerim de yıl boyu kapalı balkondaydı ama şu an hepsi çiçekli.Anlayacağınız çiçek açmama sebeplerinden emin olamıyorum ki ekarte edebileyim Bir de geçen sene haziran-temmuzda çiçekliydiler,bu sene hala açma şansları var mı sizce?

Eski 18-05-2009, 15:54   #87
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-06-2007
Arkadaşlar, Bauhaus' ta 25 liraya cymbidium satılıyor. Oldukça iyi fiyat sayılır. BEn ilk aldığımda 100'ün üzerindeydi.

adrianus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2009, 14:24   #88
-

Giriş Tarihi: 27-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ardaezgi Mesajı Göster
Sayın Praecox,

Cymbidiumum bendeki üçüncü haftasını doldurdu. Önerilerinize uymaya çalışıyorum.Oldukça iyi görünüyor. Yanlız bazı yaprak uçlarında kuruma var. Kaloriferden oldukça uzaklaştırdım. Ancak biraz daha uzaklaştırırsam bu seferde az ışık tehlikesi var.Kuruyan yaprakları kurudukları yerden kesmek gerekir mi? Birde bazı çiçekli dalların ömürleri bitiyor. Çiçekler kuruduktan sonra dal odunsu bir görünüm alıyor.Bu dalları da kesmek gerekir mi?Son olarak artık gübreleme yapmanın zamanı gelmiş midir?Teşekkkür ederim.

Saygılarımla!
Sayın Arda ORKİDELERLE ilgili tüm yanıtlarınızı,toprağını ve gübresini temin edebileceğinizve hatta adresinize istiye bileceğiniz tek kişi Ziya Soner dır.İletişim nosu 0 532 4844844 tür.saygilar.

suyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2009, 14:28   #89
-

Giriş Tarihi: 27-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adrianus Mesajı Göster
Arkadaşlar, Bauhaus' ta 25 liraya cymbidium satılıyor. Oldukça iyi fiyat sayılır. BEn ilk aldığımda 100'ün üzerindeydi.
Ben size 15 lirayada alırım.İyi olan mal pahallı olan maldır.Marketlere gelen orkideler 1.sınıf değil 5.sınıf orkidelerdir.Bilgilerinize.Saygılar.

suyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2009, 15:57   #90
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi suyum Mesajı Göster
Sayın Arda ORKİDELERLE ilgili tüm yanıtlarınızı,toprağını ve gübresini temin edebileceğinizve hatta adresinize istiye bileceğiniz tek kişi Ziya Soner dır.İletişim nosu 0 532 4844844 tür.saygilar.
Orkide bölümünü kapatalım, yazılmışların tümünü silelim.

Sizin cümlenizin yer aldığı bir sayfa yapalım yeter

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024