agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1010Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-05-2007, 11:17   #31
Ağaç Dostu

Dilek Erbil's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2006
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Dilek hanımın olsa olsa Coelogynth ile bazı dendrobiumlarla sıkıntısı olabilecekmiş gibime geliyor ancak catt.larla...
Sayın Praecox,
Haklısınız, dendrobiumlar bu sene terasda kışlamalarına rağmen bol bol sürgün verdi çiçek yerine. Coelogyne cristata ise beni kendine hayran bıraktı 2 salkım çiçek,şimdi bulblar çok büzüldü umarım toparlar,sözümü unutmadım )
Rica etsem önümüzdeki hafta içinde cattleyalarımı listelesem bana tavsiyede bulunurmusunuz; dinlenmeye alalım mı almıyalım mı diye? Kararsız kaldım,şimdi siz gece gündüz farkını işaret edince,evin içinde malum pek fark olmuyor kışın.
Saygılar,

Dilek Erbil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2007, 11:35   #32
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Bulunduğunuz ortamı çok fazla bilemiyorum ancak Cattleya'ları artık sabah güneşinden dahi çok iyi korumak gerek. sanki bir kuzey cephesi veya iyice gölgelenmiş üstü kapalı bir balkon çok uygun olacak gibi. zaten bu sıcaklarda pekde çiçeklenmez catt.lar sonbahara kadar biz istesek de istemesekde bir müddet dinleniyor olmalılar.

saygılar.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2007, 11:35   #33
Ağaç Dostu

Dilek Erbil's Avatar

Sayın Batukhan,
tabii ki gösterip gösterip herkesi heveslendireceğiz ve talep yaratacağız.Böylelikle orkide severler artacak,herkesin sadece orkide almak için yurtdışına gidebilme şansı yok,mutlaka bir işler bağlantılı olarak çıkılıyor yurtdışına. Fenamı olurdu Amsterdam'daki çiçekpazarının bir eşininde Istanbul'da olması ? Onun için herkes orkidelerini sergilesin iştahımız kabarsın;fikrimiz olsun bir dahaki alışverişlerimizde hangisini seçelim diye)
Saygılar,

Eski 25-05-2007, 12:15   #34
Ağaç Dostu

Dilek Erbil's Avatar

Alıntı:
Bulunduğunuz ortamı çok fazla bilemiyorum ancak Cattleya'ları artık sabah güneşinden dahi çok iyi korumak gerek. sanki bir kuzey cephesi veya iyice gölgelenmiş üstü kapalı bir balkon çok uygun olacak gibi. zaten bu sıcaklarda pekde çiçeklenmez catt.lar sonbahara kadar biz istesek de istemesekde bir müddet dinleniyor olmalılar.

saygılar.
Terasın üstü kapalı ve yanlardan bambu storlarla gölge yapmaya başladığımdan beri biraz daha canlandılar sanki,umarım sonbaharda sevindirirler beni.Bulblar iyice belirginleştikten sonra mı dinlendirmeye başlıyayım?şuan sadece yapraklar belirgin.Kusura bakmayın sizi çok yoruyorsam ama benden tecrübelisiniz.
Saygılarımla,

Eski 25-05-2007, 12:19   #35
Kaybettik...

praecox's Avatar

Aslında çiçekten sonra dinlenmeye almak gerek yani bu aylara kadar. catt.larda da türüne göre değiştiği için tam bir zaman vermek imkansız. ama şöyle ki sürgünü sürüp rizom dolgunlaştıktan sonra dinlenmeye giren de var. sürgün oluşumu başlamış ise (saksı değişimi bölme vs. için de en uygun zaman olduğu söylenir) gübrelemyi suyu kesmek pek uygun olmaz. şimdilerde gübrelemek gerek sonrası kısa bir dinlenme vede çiçek zarını verecektir (umarım) bunu yapmazsanız rizom yaprak peşi sıra rizom yaprak verecektir.

Eski 25-05-2007, 13:52   #36
Kaybettik...

praecox's Avatar

Bu bitkilerin özelikle cattleya ve türevlerinin ana vatanı genelde brezilya gibi orta ve güneyamerikadır. ne yani buralar Bodrum'dan daha mı soğuk.?
bu bültenlerde verilen değerler bir ortalama değerdir. arada 30 da geçer bir şey olmaz önemli olan burda nem ve sulama... vede tabii ki yazın ortasında güneşin altında bakılmıyacaklar kaktüs misali...
burda bu fransız bültenlerinde bizi bağlıyan konuyu (en azından catt. türünde) ben anlıyamıyorum.?

Eski 25-05-2007, 14:19   #37
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 6
preacox a katılıyorum.brezilya daha mı serin yani bodrum'dan.azıcık geçiversin 30 u bişeycik olmaz.bu fransızlar hep ukalalık yapıyor böyle işte.bu arada dilek hanık 2 hafta sonra amsterdam daki çiçek pazarıma kavuşuyorum çok mutluyum.

saygılar

batukhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2007, 17:00   #38
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
www.mendelu.cz/arboretum/orchids/all.html
bu sitede cattleya türleriniizleye bilirsiniz hepsi mükemmeller sanırım sparişte verilebiliniyor ama nasıl olur bir bilgim yok.
saygılar...

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2007, 12:23   #39
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Hocam o sitede sipariş formu falanda var ama , hatta telefonları falan bile var.
Ayrıca ben manavgatta bir seradaha keşfettim bakalım uygun ürünleri olursa buradan yazarım.
Ne cattleyaymış bu cattleya ...
Bulunmaz hint kumaşı halt etmiş oysa yabancı sitelerde dediğiniz gibi en pahalısı 25 - 30 avro civarında.bakalım manavgattan birşey çıkacak mı ?
teşekkürler.

Eski 27-05-2007, 20:15   #40
Kaybettik...

praecox's Avatar

Bu manavgattaki seranın adı sanı bir şeyi var mı? hani bende olaki arasam da sorsam diye....

Eski 27-05-2007, 21:00   #41
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Hocam aslında yetiştiriciş değil italatçı serası bu sera . Üretim yok yani sadece pazarlama yapılana kasdar malların bekletildiği bir yer aslında serada denmez.
Merak etmeyin hocam bilgilendireceğim ilkkişi siz olacaksınız.

Eski 28-05-2007, 09:54   #42
Ağaç Dostu

Dilek Erbil's Avatar

Sayın Praecox,
benim dinlendirme isteyip istemediklerinden emin olamadığım Laeliocattleya Tokyo Magic "Moonbeam"(LC.Irene Finney X L.briegeri ) ve LC.Longriver Compton"Golden Star" FCC/AOS( Shellie ComptonXMount Pilchurk).
Tokyo Magic'i açtırmayı başarmıştım,güzel bir kokusu var;ama bu sene sanırım gece ve gündüz farkını fazla yaşayamadılar;siz hatırlattınca gözüme çarptı.
Longriver Compton bol bol sürgün veriyor;çiçekzarı da ortaya çıkıyor ve kuruyor(Sizce ne zaman dinlenmeye sokmalı?

Eski 28-05-2007, 10:26   #43
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın Dilek erbil hanım,

cat.ların vegetasyon cyclusları göz başına NŞA şöyledir. bir filiz oluşturur yaprağını açar (türe göre tek **** çift) sonra az biraz dinlenir. ki bu tüm yaz sürebilir. vede sonbaharda önce çiçek zarını açar sonradan içinden tomurcukları açar. çiçek zarı türe göre uygunsuz bir zamanda ise kuruyabilir. hatta bazı türler açar dahi ancak bu çiçeklerin renkleri hiç iyi olmaz örneğin kırmızı açması gereken bir blc kirli kahverengi dahi açabilir. ancak zarın kuruyup çürümeihtimali çiçek açmaması yüksek. bazı hybridler senede iki kez açabilirsede bunlar tamamen sıradışı catt.lardır.
bu senede bende bir gözden iki rizomlu yaprak arka arkaya açtı bunun iki sebebi olabilir kışın evde dahi gereken ısı ışık farkının kış/yaz doğru dürüst oluşmadığı bir de bendeki hata bundan evvelde yazdığım gibi devamlı kullandığım amerikan malı bir gübrenin terkibi ben farketmeden değişmiş olduğu (en azından ben yanlış türden bir gübre almışım) vede azot miktarı çok fazla K daha düşük bu da bitkiyi yaprağa sürdü.
bu şu demek de olmıyabilir. gelecek sonbahar her iki rizomlu yaprak da çiçeklenecek demek değil en son çıkan çiçeklenir. ama rizom ikinci gözü oluşturup iki ayrı gözden sürgün vermişse bu durumda her iki rizomlu yaprak çiçeklenir.
sizdeki LC.Longriver Compton"Golden Star" FCC/AOS büyük pembe sarı lekeli dili olan bir LC sanırım onun ilkbahar sonu yaz başı çiçek açmaması olasılığı yüksek. zar kuruyor haklısınız. bende de bu sene BLC husky boy ikinci yaprak zarını verdi bakalım açıcak mı açarsa bu yıl ikinci kez olıcak ancak o sürgün değişik bir gözden olduğu için açma olasılığı var geç kalmış olsa da... meristemden üretilen cat. ve türevelri böyle sympodial tek gözden ilarliyen sökülünce kolay tanınır bir rizoit kökleri olamıyabiliyor ilk 5 yılında 3-5 gözden sürüyor. sonra kesmek gerek yani ayırmak gerek yoksa tüm bitki bu 3 gözü beslemeye yetemiyebiliyor vede o göz körleşiyor ama bunu kesip ayırınca (hemen o yılı) körelmeden süren bir rizomunuz olur.
saygılar

Eski 28-05-2007, 11:00   #44
Ağaç Dostu

Dilek Erbil's Avatar

Sayın Praecox,
verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler,umarım bir gün Longriver Compton'unda çiçeğini görmek nasip olur.
Bol çiçekli günler,

Eski 28-05-2007, 12:31   #45
Kaybettik...

praecox's Avatar

peki bu sizdeki LC.Longriver Compton"Golden Star" FCC/AOS dediğiniz LC mi BLC mi?
nerden aldınız? yaşlı ingiliz bir çiftden mi?

Ek.:
pardon haklısınız LC imiş vede en pahalı tür...

beka beğendi.
Eski 28-05-2007, 16:08   #46
Ağaç Dostu

Dilek Erbil's Avatar

LC leri Thorsten Stute 'den aldım www.orchideenshop.de ; iyi çalışıyor,hazırladığı paketler gayet iyi.Ama en ucuz yol yine eşe dosta gönderip onların getirmesi.
Saygılar,

Eski 28-05-2007, 18:05   #47
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 17
Cattleyaları böldüm, hadi hayırlısı

İlk koli (çıplak köklü olarak) İstanbul'a yola çıktı, yarın teslim edilir tahminen

ataman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2007, 19:01   #48
Ağaç Dostu

http://jimmortensen.com/?p=42 ve http://jimmortensen.com/?p=59 adreslerinde resmi olan "Alicia" (Cattleya clarius X Brassavola digbyana) bendeki cattleya ile yakın akraba olabilir mi?

Eski 28-05-2007, 20:03   #49
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ephesos Mesajı Göster
william cattle adlı bir ingiliz amatör botanikçi aristokrat bir para babası.malum o dönemlerde şimdiki gibi formumuzda bende şu türü bende şutürü var kimsede yok demek çok modaymış
atlamışım sayın ephesos
Evet de bu çok bilmişlik değil zaten bu nebatat adını da bu beyfendinin soyadından alıyor W.Cattle-> Cattley'a yani
bu alıntıladığım mesajınızın bir üstünde çok bilmişlik diye nitelendirdiğiniz şey aslında bu orch.sınıfının genel kültürü...

ataman bey,

evet bu hybridde 13'mesajımda da söylediğim gibi Brassasolva digbyana gennleri var bu alice'nin alba'sı olabilir. ancak bu bitkiler genetik olarak o kadar karmaşık ki atalarını bilseniz de sonradan çaprazlamak aynı bitkiyi oluşturmuyor. bundan dolayıdır ki bir kez güzel bir bitki tutturuldu mu bunu meristemle yani doku kültürleri ile çoğaltılması gerekiyor.

Eski 28-05-2007, 20:57   #50
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sorun yok ben sadece her ilgilendiğim bitki sınıfının adını nerden neden aldı alıyor diye bir araştırma takıntım var bunu da anlatırken bildiğim gibi, kadarı ile anlatmıya çalışıyorum nedense bu sınıfda*) bunu atlamışım ben sadece sizin yazınızı atladığımı gördüm bunu tamamlamak, toparlamak açısından yazdım. bildiğinizi okuduğunuzu paylaşmaktan çekinmeyin.
yani bu mesajımda bir art niyet yok bilakis sizin yazınız üzere ben eksik anlatımımın farkına vardım ondan...
lütfen yine yanlış anlaşılmıyayım...
saygısızlık olarak algılamadım zaten
... algılıyamam ...
saygılar

*) okul sınıfı gibi değil yani bitki sınıfı... yanlış anlaşmalar olasın

Eski 28-05-2007, 22:15   #51
Ağaç Dostu

Bugün bir yetkiliyle görüştüm, kendisi 20 yıldır cattleyayı aldığım yerde çalışıyormuş ve işe ilk başladığında cattleyalar orada varmış. Tahminen en az 25-30 yıldır Ankara'da cattleya varmış yani

Kim ne zaman getirmiş belli değil, sadece bir hocanın vaktiyle bu bitkileri incelediğini öğrendim, kendisine ulaşabilirsem (düşük bir ihtimal ama neyse) belki seceresini öğrenebiliriz.

Eski 28-05-2007, 22:18   #52
Kaybettik...

praecox's Avatar

Kısa sorayım ücreti karşılığı bu bitkilerden elde etme imkanımız nedir?
tabii değişik türleri üzerinde durdum ben ama... varsa...

Eski 28-05-2007, 22:41   #53
Ağaç Dostu

Alıntı:
Kısa sorayım ücreti karşılığı bu bitkilerden elde etme imkanımız nedir?
tabii değişik türleri üzerinde durdum ben ama... varsa...
Ellerindeki cattleya ailesinden olan tek orkide bu. Stanhopeaları ve bir tür cymbidiumu da (cymbidium pendulum galiba, 1-2 adet küçük yumru şeklinde) oradan almıştım.

Eski 28-05-2007, 22:45   #54
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ataman Mesajı Göster
... kendisi 20 yıldır cattleyayı aldığım yerde çalışıyormuş ...
Burası bir kuruma ait sera, ticari bir sera değil. Galiba yukarıdaki ifadem yanlış anlaşıldı. Resmi bağlamda satış yok, gayri resmi olarak almak da imkansız değil ama ...

Eski 28-05-2007, 22:51   #55
Kaybettik...

praecox's Avatar

Ek bilgi.:
Stanhopea'nın adı London Medico-Botanikal society'nin kurucusu ve ilk başkanı olan P.H. Earl Stanhope'ye ithafen ingiliz botanikçi J. Frost tarafından bu orch.sınıfına verilmiştir .
---

cinsi belli mi bendekini iki sepet oluşturmuştum takas edebiliriz şayet isde de fazla ise ben benimkinin türünü de bilmiyorum gerçi. oculata olacağını tahmin ediyorum

Eski 28-05-2007, 23:09   #56
Ağaç Dostu

Cinsini bilmiyorum, aldığımda üzerlerinde eski-kurumuş çiçek sapları-sürgünleri vardı. Henüz evde açtırmak nasip olmadı

Ekteki resimlerde kurumuş çiçek sapları görülebiliyor, belki türünü anlayabilen çıkar

Eklenen Resimler

Eski 06-06-2007, 15:34   #57
Ağaçsever

buyrun efendim çeviri hazır

IŞIK

Cattleyalar çiçek acabilmek ve iyi gelişebilmek için bolca ışık isterler.bitkinin yeterince ışık alıp almadığının en iyi göstergesi yaprakların rengidir.yapraklar koyu parlak yeşildense.daha açık orta tonlarda yeşil olmalıdır.bitkinin pseudobulbları desteğe ihtiyaç duymaksızın yukarı doğru ve düz olmalıdır.micro ve mini cattleyaların ışık gereksinimleri diğerlerinden daha azdır ve flouresan altında gayet iyi gelişebilir.**** doğu,batı ve filtrelenmiş güney pencereleri önünde.diğer cattleyalar çiçek açmak için daha fazla ışığa ihtiyaç duyabilirler.özelliklede tek yapraklı cattleyalardansa.2 yapraklı cattleyaların ışık gerksinimi tek yapraklılardan daha azdır.eğer büyük cattleyanız açmıyorsa daha aydınlık bir doğu batı veya daha az filtrelenmiş güney penceresi deneyin.onun dışında kullandığınız gübrenin azot oranınıda kontral etmelisiniz.gereğinden fazla azot çiçeklenmeyi engelleyebilir.

SICAKLIK

Cattleyalar gelişmesi ve çiçeklenmesi için en iyi sıcaklık gündüz 27C gece 16C dir.Fakat yinede cattleyalar oldukça farklı sıcaklıklarada töleranslılardır tabii nem ve sulama uygun ayarlanırsa.en iyisi sıcaklık yükseldiğinde nemi ve sulamayı arttırmak,sıcaklık düştüğünde ise bunları azaltmaktır.daha düşük sıcaklıklar kırmızı mini cattleyalara daha parlak renklenmesini sağacyacaktır.daha yüksek sıcaklıklarda özellikle geceler sıcaksa kırmızı cattleyanız turuncu açabilir.

Sulama Ve Nem

Cattleyalar su depolama organlarıyla donatılmışlardır(pseudobulb).böylelikle kendi doğal ortamlarındaki periyodik kurak dönemlere dayanıklılardır.bu nedenle sulamalar arasında bitkinin neredeyse kuru kalmasına izin verilmelidir.yetişkin bitkilerin genellikle haftada 1 defa sulanmaları yeterlidir.daha küçük bitkiler ise her 4-5 günde bir sulanmalıdır.yılın daha soğuk zamanlarında bitkiler biraz daha seyrek sulanabilir.emin değilseniz sulamak için bir gün daha bekleyin.iyice suladıtan sonra suyun süzülmesini sağlayın.saksıların altında drenaj delikleri olmalıdır.

Seabert74 beğendi.
Eski 06-06-2007, 15:34   #58
Ağaçsever

bu da ingilizcesi.

Light

Cattleya plants need a good amount of light to grow and flower well. A good guide to whether or not a plant is getting the proper light is the colour of the leaves. They should be a medium green, rather than a dark lush green. The pseudobulbs should be straight and upright, without needing support. Micro-mini and Mini types typically require less light, and can be grown very well under fluorescent lights, an average east or west window or filtered south window. Compact and standard catts may require more light to bloom, especially if they are unifoliate. Unifoliate means that they never have more than one large leaf at the top of the pseudobulbs. Bifoliates (2 or more leaves at the top) have a lower light requirement. If you find that your larger cattleyas aren't blooming, then try a brighter east or west window, or less filtered south window. You might also verify that your fertilizer does not contain too much nitrogen, which could suppress blooming.

Temperature

The best temperature range for growth and flowering is 27 ° C during the day, and 16 ° C at night. However, these plants are very resilient and can tolerate a wider range of temperatures if the humidity and watering are adjusted. A good rule of thumb is to increase humidity and watering at higher temperatures, and reduce both of them at lower temperatures. Lower temperatures will give brighter and more uniform coloration of the orange and red mini-catts, because of the Sophronitis in their backgrounds. At higher temperatures, especially night temperatures, your red cattleya could produce blooms that are more orange in coloration.

Watering and Humidity

Cattleya plants have evolved water storage organs to withstand periodic drying in their native habitats. For this reason, it is recommended that plants in cultivation be allowed to go nearly dry between waterings. Mature plants generally need to be watered about once per week, smaller plants perhaps every 4-5 days during most of the year. At cooler times of the year, plants may be left a little longer between waterings. When in doubt, wait a day to water. Always water thoroughly, allowing water to drain well through the drainage holes in the bottom of the pot.

Eski 07-06-2007, 12:11   #59
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Katleya (Cattleya trianae)
İLGİLENEN ARKADAŞLARIN DİKKATİNE

Genel Özellikler

Anavatanı Kolombiya olan iç mekanlarda yetiştirilen süs bitkisidir. Yalancı soğanı 12.5-25 cm boyunda ve tek yapraklı; çiçekleri 20 cm uzunluğundaki bir sap üzerinde, yaklaşık 15 cm uzunluğunda, 2-3 tane, soluk pembe renkli ve çok gösterişli olan bitkilerdir.

Tabiatta 60 türü bulunan Cattleya cinsinin başka süs bitkileri yetiştiriliciliğinde önemli olan türleri C.bowringiana,C.dowiana,C.labiata,C.mossiae ve C.violacae’dir.
İklim Özellikleri

Geceleyin optimum gelişme gösterdiği sıcaklık 15 C, gündüz ise 20-21 C sıcaklığa gereksininim gösterir. Çiçek oluşumu döneminde 2-3C kadar düşürülür. Sıcaklık optimum 10 C olmalıdır.
Büyüme ve gelişme döneminde yüksek orantılı neme ihtiyacı vardır. Yakıcı güneş ışığı dayanmaz ve bitki yanmaya zarar görmeye başlar. Aydınlık, yarı gölgeli yerlerde bulundurulmalıdır.
Toprak Özellikleri

Hacim olarak 2 kısım öğütülmüş ağaç kabuğu ve 1 kısım sphagnum yosununun karışımıyla elde edilir. Bir başka harç ise,yine hacim olarak 3 kısım omsunda kökü ve 1 kısım sphagnum yosununun karışımından oluşur.

Üretim Tekniği

Katleya’nın üretimi tohum ve ayırma ile yapılır. Tohumla üretim teknik ve pratik bilgiye, özel sera koşullarına ve uzun zamana gereksinim gösterir. Ticari yetiştirilicilikte üretim, daha çok ayırma ile İlkbaharda saksı değiştirme sırasında yapılmaktadır.
Rizomları sürünücü olduğu ve yatay olarak geliştiği için, bu orkide saksının bir kenarına doğru dikilir ve zamanla gelişen rizomlar saksının diğer ucuna erişirler. Bundan sonra istenirse saksı değiştirilir. Rizomlar her biri en az iki yalancı soğan içerecek şekilde büyüme kompostu bulunan saksılara dikilebilir. Saksıların, sıcaklığı 23-25C ve orantılı nemi yüksek bir yerde bulundurulması gerekir.
Gübreleme

Her 3-4 yılda bir Mart Nisan aylarında yapılır. Mayıs-Ağustos ayları arası iki haftada bir kez 1 g/1 kompoze gübre verilir. Cattleya yüksek orantılı nemle birlikte sürgünlerin gelişimi sırasında bol suya gereksinim gösterir.
Sulama

Sulama suyunun kesinlikle kireç ve klordan arındırılmış temiz olması gerekir. Çiçeklenmeden sonra verilen su azaltılır. İki sulama aralında toprak ve yüzeyindeki hafif kurumalar bitkiye zarar vermez. Dinlenme döneminde ise, yalnızca yalancı soğanların büzüşmemesini sağlayacak kadar su verilmelidir. Fazla su verilmesi bitkinin boğulmasına ve enfeksiyon kapmasına sebep olunur.

Hastalık ve Zararlılar

En önemli hastalığı Virüs, zararları ise Yaprak bitleri,Kabuklu ve Unlu Bitler’dir.
Virüslü hastalıkların ilaçla mücadelesi yapılamamaktadır. Ancak taşıyıcı ve hastalıklı bitkilerin yetiştirilmemesi, toprağın virüs bulaşıklı olmaması gerekir.
Yaprak bitleri, püseron, ballık adları ile tanınırlar. Vücutları yumuşak bazen hafif tozlu veya bir mum salgısı ile örtülü olabilirler. Renkleri yeşil, siyah, sarı, kırmızı, beyaz ve kahverengimsidir.
Yaprak bitleri bitkileri sokup bitki öz suyunu emerek yaşar. Emme sırasında salgıladıkları toksik ve tahriş edici maddelerle yaprak kıvrılması veya şişkinlik gibi anormal oluşumlara neden olurlar. Yaprak sararır ve kurur. Virüs hastalıklarını taşıyarak önemli zararlara yol açarlar.
Mücadelesi, aşağıda adı ve kullanım dozu verilen ilaçlardan birisi su ile karıştırarak uygun bir pülvizatörle bitkiye püskürtülmelidir.
Parathion-methyl 35 E.C. ( sıvı görünümünde % 20-50 arasında etkili madde içeren) 10 cc’lik 10/1 suya preparat veya Malathon 20 E.C. ( sıvı görünümünde % 20-50 arasında etkili madde içeren) 25 cc’lik 10/1 suya preparat kullanılabilir.
Kabuklu bitler; koşnil adı da verilmektedir. Vücutları çıplak ya da mumsu bir tabaka ile kaplı olabilmektedir. Oldukça kalın kabuklu veya örtülü olabilir.Renkleri sarımsı, kahverengi, beyaz, gri, donuk kırmızı ve siyah olabilir.
İnce uzun hortumuyla bitkinin yaprak ve saplarını sokarak bitki öz suyunu emerek beslenir. Salgıladıkları tatlı madde sayesinde fumajin mantarlarının çoğalmasına neden olur. Yapraklar sararır, kurur ve dökülür.
Mücadelesi,

Azinphos-methyl 25, W.P.(Su ile karışabilen toz halinde), 10/1 doz 20 g preparat
Methidathion 40, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 7.5 cc preparat,
Chlorprifos-ethyl 48, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 10 cc preparat,
Ethion 48, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 15 cc preparat, şeklinde etkili olan ilaçların uygulaması yapılmalıdır.
Unlu bitler; kabuklu bitlerle akraba olmalarına rağmen süs bitkilerindeki önemleri dolayısıyla farklılık göstermektedir. Sarımsı renkte olan vücudun üzeri una benzer mumlu maddelerden oluşmuş bir örtü tabakasıyla kaplı olduğundan beyaz renkte görünür.
Kabuklu bitlerle bitkilerde benzer zararlar göstermeleriyle birlikte ilaçlarla mücadelesi şu şekilde yapılmaktadır;
Azinphos-methyl 35, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 10 cc preparat,
Dichlorvos 50, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 20 cc preparat,
Diazinon 20, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 20 cc preparat,
Malathion 50, , E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 20 cc preparat seklinde hazırlanıp bitkiye verilir.

Düzenleyen ephesos : 07-06-2007 saat 18:28
Eski 16-07-2007, 09:50   #60
Ağaç Dostu

Dilek Erbil's Avatar

Sayın praecox SOS !!
galiba "black root " denen illet musallat oldu (( Ben ne yapacağım şimdi?
yeni sürgünleri ( Lc Tokyo Magic Moonbeam ) kapkara oldu ve çürümüş,ben şimdilik steril bir bıçakla kestim her ikisini ve tarçınladım.Ama başka sürgün yok ( Buna başka ne yapabilirim?Ne kadar üzgün olduğumu anlatamam;bu cattleyamı kaybetmek istemiyorum,yardımcı olursanız sevinirim.Maalesef resim çekemiyorum ,makineyi kaptırdık çocuklara...
Teşekkürler,

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024