agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Orkide Türleri (http://www.agaclar.net/forum/orkide-turleri/)
-   -   Cattleya ve türevi hybridler (http://www.agaclar.net/forum/orkide-turleri/3538.htm)

praecox 07-03-2007 22:40

Cattleya ve türevi hybridler

Cattleya, Brassolvan ve Laelia ile üretilmiş değişik BL BLC vs. gibi hybridler'i hakkında bilgiler...

İzmirli 07-03-2007 23:03

6 yıl önce fransada büyük bir serada görüp aşık olmuştum:):) 13 yaşındaydım sadece fotğrafını çekebildim kokusunu hala hatırlıyorum.Ailem cattleyaya bakamayacağımı düşünüp almamıştı bende bakınmakla yetinmiştim.Burada cattleya aradım bulamadım 1 aya yakın oluyor izmirde bir serada cattleya satıyorlardı pahalı geldiği için alamadım :( yine bakınmakla yetindim:) Sera sahibine nasıl geldiler diye sordum o da bana sipariş vardı o yüzden getirdik dedi.O kadar güzellerdi ki ve çok güzel kokuyorlardı sera sahibi benim cattleyalara gösterdiğim ilginin sebebine anlam veremedi:)Bakımına gerçekten gereksinimimiz olacak!

denizakvaryumu 08-03-2007 15:03

dün haberlerde bir orkide serası tanıtıldı...
sahibi cattleya için ancak sabahtan öğleye kadar koktuğunu belirtti,kokusunu şimdiye kadar hiçbir parfümde rastlamadığı muhteşemlikte diye tarif ediyordui..

cattleya meraklılarına duyurulur.

İzmirli 08-03-2007 20:25

Sera sahibi orkidelerden çok para elde etmeye odaklı olduğunu zaten kendiside ima etti ben hesap işleriyle uğraşırım,çalışanlar bakımını bilir dedi:(

ataman 07-05-2007 22:07

Cattleyam açtı :)

3 Eklenti(ler)
2 yıl bekledim ama değdi :)

İlk açtığında beyaz renkliydi, şimdi biraz pembeleşti. Öğlene kadar keskin bir kokusu oluyor, tüm salonu kaplıyor.

ataman 07-05-2007 22:14

1 Eklenti(ler)
Bu da akvaryumdan bozma cam önü seram :)

ataman 07-05-2007 22:26

2 Eklenti(ler)
Farklı açıdan ikinci çiçek sürgünü. Büyümeyi durdurmazsa, tahminen, 1 ay içinde yeniden açacaktır.

ataman 07-05-2007 22:37

2 Eklenti(ler)
İki yıl önce cattleyayı aldığım serada çektiğim fotoğraflar. Evde çektiklerime göre daha net ve anlaşılırlar, bitkinin isminin ne olabileceğini tahmin etmek bağlamında.

Cattleyalar doğrudan toprağa dikilmişlerdi, tabi toprak altı kısımlar kararmış vaziyetteydi. Saksının dışına çıkan kökler ve havadaki yüksek nem oranı sayesinde hayatta kalmayı beceriyorlardı tahminen.

praecox 08-05-2007 10:55

Şimdi burdan sadece kafadan atıyorum akşama doğrusunu yazarım bu, se- veya petallerini çok açık görüp değerlendirememe rağmen.
labiata, alba olmıyan gasskeliana veya bir leslie pigors hybridine benzettim.
kompakt bir bitki olduğunu görebiliyorum petallerin uzunluğu çapı kaç cm. öğlen vakitlerinde çiçek koku salgılıyor mu?

bir de rica etsem şu yoncaları ve yabancı otları yollarmıydınız. (hani benimkilerde bu yoncanın yayılmasına ben takıyorum da :) )

saygılar.

ataman 08-05-2007 14:55

İçinde yonca olan saksılar bana ait değil, 2 yıl önce cattleyayı aldığım seranın saksıları. Bitkilerin normal toprağa ekili oldukları düşünüldüğünde, saksıda yonca yayılması ikinci derece bir sorun olabilir en fazla :)

ataman 08-05-2007 17:15

Çiçeğin petal ve sepalleri yaklaşık 10ar cm. Sabahtan öğlene kadar kokuyor (salonu dolduracak kadar). Fotoğraf çekmek için saksıyı yerinden oynatmaya korktum, çiçekler pek narin duruyor. Fotoğrafını çekmek de oldukça zor, ne yazık ki benim görebildiğim güzelliği size fotoğrafla yansıtmayı beceremedim :(

ephesos 22-05-2007 13:52

Sayın hocam tamam serası İstanbulda . :eek:
Peki bizim bir cattleya sahibi olmamız için bir önerisi olan var mı ? Bu mükemmel yaratığa bende sahip olmak istiyorum bu benimde hakkım.
Bu mesajı okuyan tüm ilgili ve bilgili arkadaşlardan tavsiye ve teklif bekliyorum. İstanbulda yaşamamamız bir cattleya sahibi olmamıza engel olmamalı.:mad:

praecox 22-05-2007 14:41

Sayın ephesos,

istanbulda olmak da pek farketmiyor zira bu sera kesme çiçek olarak kullanıyor. mezatta kandilini 10 TL den satığı tek tür bankok güzeli pembe cattlarının saksısına satmamak adına fahiş fiyatlar istiyor.250 ve üzeri.
yurt dışında en yeni ödül almış meristemli hybridler 25€ cıvarı...

ataman 23-05-2007 20:45

5 Eklenti(ler)
Bunlar da Ziya Soner Beyin serasındaki cattleyalar...

ataman 23-05-2007 22:02

1 Eklenti(ler)
Bunlar da minyatür cattleyalarım :)

ataman 23-05-2007 22:04

1 Eklenti(ler)
Bu kızın rengi çok güzel, çiçekleri minicik :)

ataman 23-05-2007 22:07

2 Eklenti(ler)
Bu arkadaş da sabahtan öğlene kadar çok güzel kokuyor, çiçekleri küçük ama boyundan büyük kokusu var :)

ephesos 23-05-2007 23:06

Yavuz bey süperler bunlar
bende cattleya almaya çalışıyorum doğal olarak çok yüksek fiyatları ama.
200 den aşağı kapı açan yok

ataman 23-05-2007 23:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ephesos (Mesaj 108307)
Yavuz bey süperler bunlar

Süper olmayan orkide var mı? :)

Daha önce de belirttiğim gibi, 6-9. mesajlarda fotoğrafı görülen catt. türünden elimde bir miktar olacak birkaç hafta içinde. Bu türden isterseniz temini konusunda yardımcı olmaya çalışırım.

Minyatür cattleyalarım yeni sürgün vermeye başladılar ama bölünebilme aşamasına gelmeleri zaman alır tahminen. Diğer cattleyalardan ise (serada fotoğrafladıklarımdan) ne yazık ki elimde yok :) Zaten onlar gerçekten büyük bitkiler, evde (cam önünde vs.) muhafaza etmek çok zor olabilir, sera ortamına daha uygunlar bence.

Bu arada, cattleyalar hakkında biraz daha bilgi edinmeye çalışın derim, bakımları phal.lerden farklıdır, iyi ışık isterler ama güneş altında yakmamak gerekir (bendeki minyatür cattleyalardan birinin yapraklarını yakmışlar serada), iki sulama arasında köklerinin, neredeyse tamamen, kuruması gerekir ama ortamdaki nem seviyesinin çok düşük olmaması lazım, kökleri kurutacağım derken bitkiyi kurutmamak gerekli :) İngilizce çok fazla kaynak var aslında, Türkçe yok ne yazık ki :( Aslında el birliğiyle Türkçe dökümanlar da hazırlanabilir belki (American Orchid Society Culture Sheet benzeri), biraz vakit biraz da işbirliği lazım, neden olmasın ki.

batukhan 24-05-2007 01:54

4 Eklenti(ler)
aaa herkes resim eklemiş bende benimkilerden ekliim o zaman:)

saim ergin 24-05-2007 11:27

ataman bey bu cattleya merakı benim sizin yaşlardaki merakımı ve elde etme hırsımı hatırlattı hala aynı arzuyla ve zevklen devam ediyorum serada bıraktığınız cattleyaları ben aldım onun icin yabancıya gitmedi ziya beyin orkideleri evet satıyor ama cok yüksek fiata serada gördüğünüz cattleyalar 2 veya 3 sene sonra bölünebilecek hale geliyor orası bir sır bende anlıyamadım selamlar

saim ergin 24-05-2007 13:14

senelerdir seralara cattleya için sıpariş veriyorum olmadı bu oldu ama yanlış getirdi genede aldım bu sera istanbuldaki perakende cicekcilerden cekındiği için bu şekilde deşifre olmasını istemiyor siz ziya beyın serasını gezdinız mi tanışıyormusunuz

praecox 24-05-2007 14:59

2 Eklenti(ler)
Digital teknoloji ile pekde barışık değilimdir özelikle de cep telefonu ile fotoğrafçılık konusuna. en azından seçilemezse dahi çiçekleri kuru değil Botyris lekeleri yok vede kurumamış, prematüre çieçkler olmadığını belirtmeliyim bare...
türü ise belli... Cattleya jenmanii (Molly taco)
Eklenti 11514
Eklenti 11515

ataman 24-05-2007 15:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Dilek Erbil (Mesaj 108502)
Sanırım dinlenme süresini fazla uzattım,çünkü yaprakların arasındaki çiçek filizi (? kabul türkçe çok zor) kurudu. Bu sene hiç bir şekilde dinlenme süresi vermemeye karar verdim,ne dersiniz?

Ben dinlenme süresi vermiyorum, elimdeki hybridin tam adını bilmiyorum, bu nedenle özgün bir ihtiyacı olup olmadığından emin değilim, daha genel bir bakımla gidiyorum.

Batı cephe cam eşiğinde çok mutlu oldu, öğleni biraz geçe güneş almaya başlıyor ve 5-6 saat kadar devam ediyor. Sabah erkenden kalkıp orkideleri sulamak zor gelmeye başladığı için sulama sıklığını azaltmıştım (akşam sulamaları birkaç crown rot - taç çürümesi ? - vakasına sebep oldu), sulama sıklığı azalınca orkideler kendine geldi :)

Geçen yılki çiçek sürgünü benimkinde de kurumuştu, ben yetersiz ışıktan şüpheleniyorum.

praecox 24-05-2007 15:14

Cattleya'larda yazın ilkbaharki sürgünhden sonra ciddi bir dinlenme zamanına sokmak şart. (türe göre değişebilir bu zaman) en azından sonbahar-kış çiçek açmaları adına. tüm senede gece gündüz ısı farkı 5 °C olması da şart gibi...
bunun olmadığı yıllarda bende de çiçeklenme olmadığını olan zarın dahi kuruduğunu, ve ışık yetersizliğinde hatta tek yapraklı türlerde iki yaprak verdiği anormal gelişimleri de gözlemledim. cattlar ışık ısı ve veya ısı farkları konusunda ciddiler... bir de benim bu yıllki büyük bir hatam da farkına varmadan güvenerek kullandığım bir gübrenin azot oranının yüksek olmasından adeta bir yıl içinde aynı gözden ard arda iki rizom ve yaprak oluşumunu gözlemleme de hem gübrenin etkisi hemde yeni kurduğum drenaj ısıtma rezistansını akşamları kapamadığımdan olduğunu türetebilirim.
saygılar

saim ergin 24-05-2007 21:54

yurt dışında adres verebilirim önümüdeki aylarda işciler avrupadan getırebilirler en rahat yolu bu getirende cicek sevgisi olacak hırpalamadan onun için böyle birisini bulman lazim ben haziranda bekliyorum

praecox 24-05-2007 22:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi saim ergin (Mesaj 108760)
dilek erbil yazın nerde bulunduruyorsunz cattleyalarınızı bodrum sıcağına nasıl dayanıyor bitkiler kac senedir bodrumda cevaplarsanız memnun olurum selamlar

Sayın Saim bey,

anlıyamadım cattleya'ları bodrumun sıcağında rahatsız olacakları ne var?
geldikleri ülke çok daha sıcak. ben mi yanlış biliyorum?
Dilek hanımın olsa olsa Coelogynth ile bazı dendrobiumlarla sıkıntısı olabilecekmiş gibime geliyor ancak catt.larla...:( :confused:

ataman 24-05-2007 22:54

3 Eklenti(ler)
Sayın Saim Hocamın yolladığı resimleri ekte sunuyorum. Kendisine çaya gitmek farz oldu :)

ataman 24-05-2007 23:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi batukhan (Mesaj 108808)
bu bölüm cattleya bölümü olmaktan çıktı gösteriş bölümü olmaya döndü.

Gösteriş yerine paylaşım demek daha doğru olur bence. Türkiye'de cattleya bulmak ne kadar zor derken aslında elimizde birçok çeşit bulunduğunu görmüş olduk. Bu paylaşımı gösteriş diye tanımlayarak sadece ilerideki olası paylaşımlara engel olmuş oluruz.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ephesos (Mesaj 108814)
william cattle adlı bir ingiliz amatör botanikçi aristokrat bir para babası.malum o dönemlerde şimdiki gibi formumuzda bende şu türü bende şutürü var kimsede yok demek çok modaymış

Aristokrat ifadesi, bildiğim kadarıyla, pek de kötü bir ifade değil, ama para babası vurgusu yapılınca iş burjuvaya dönüyor tabi :) Gördüğüm kadarıyla forumda şu ana kadar yapılan paylaşım "bende var, olmayan sefiller - veya avam :) - çatlasın" şeklinde gelişmedi. Bazılarında cattleya olup da bazılarında olmaması bir suç değil, nihayetinde insanlar ellerindeki hazineleri (ki aslında bu hazineye pek paha da biçilemez, nihayetinde bir tutku-takıntı karışımından bahsediyoruz) bizlerle paylaşıyorlar. Bugün resimleri paylaşanlar, yarın orkideleri de paylaşacaklardır. En azından benim beklentim bu, beklenti sahibi olmak güzel bir olay :)

Dilek Erbil 25-05-2007 10:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi saim ergin (Mesaj 108760)
dilek erbil yazın nerde bulunduruyorsunz cattleyalarınızı bodrum sıcağına nasıl dayanıyor bitkiler kac senedir bodrumda cevaplarsanız memnun olurum selamlar

Saim Bey,umarım bir dijital makine bulurda resimler ekleyebilirim yakında.Yazlık ve kışlık residansları var :)))malum yer sıkıntısı! Marttan beri terasda sadece sabah güneşi (o bile yetiyor kırmızı yaprak oluşumuna) artık storla biraz gölgelemeye başladım 1 haftadır.Bir adet zamanayarına bağlı nebulatör günde 5 kez onlara sis yapıyor,sabah çok erken saatlerde birde elle fısfıslıyorum (onlarla temas etmeden olmuyor :)) saksının kuruluğuna bağlı olarak her pazar kovada duş alıyorlar.
Kışın ise evin bir köşesinde aynı düzeneğe ek olarak halojen ışıklandırma var.Sisleme sayısıda bire düşüyor;çürümeye karşı önlem olarak.
Şuanda pek keyifli olarak sürgün veriyorlar.
Saygılar,

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024