agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1010Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-03-2007, 23:40   #1
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Cattleya ve türevi hybridler

Cattleya, Brassolvan ve Laelia ile üretilmiş değişik BL BLC vs. gibi hybridler'i hakkında bilgiler...

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2007, 00:03   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2006
6 yıl önce fransada büyük bir serada görüp aşık olmuştum 13 yaşındaydım sadece fotğrafını çekebildim kokusunu hala hatırlıyorum.Ailem cattleyaya bakamayacağımı düşünüp almamıştı bende bakınmakla yetinmiştim.Burada cattleya aradım bulamadım 1 aya yakın oluyor izmirde bir serada cattleya satıyorlardı pahalı geldiği için alamadım yine bakınmakla yetindim Sera sahibine nasıl geldiler diye sordum o da bana sipariş vardı o yüzden getirdik dedi.O kadar güzellerdi ki ve çok güzel kokuyorlardı sera sahibi benim cattleyalara gösterdiğim ilginin sebebine anlam veremediBakımına gerçekten gereksinimimiz olacak!

gokcegokce beğendi.
İzmirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2007, 16:03   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
dün haberlerde bir orkide serası tanıtıldı...
sahibi cattleya için ancak sabahtan öğleye kadar koktuğunu belirtti,kokusunu şimdiye kadar hiçbir parfümde rastlamadığı muhteşemlikte diye tarif ediyordui..

cattleya meraklılarına duyurulur.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2007, 21:25   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2006
Sera sahibi orkidelerden çok para elde etmeye odaklı olduğunu zaten kendiside ima etti ben hesap işleriyle uğraşırım,çalışanlar bakımını bilir dedi

gokcegokce beğendi.
İzmirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2007, 23:07   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 17
Cattleyam açtı :)

2 yıl bekledim ama değdi

İlk açtığında beyaz renkliydi, şimdi biraz pembeleşti. Öğlene kadar keskin bir kokusu oluyor, tüm salonu kaplıyor.

Eklenen Resimler

ataman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2007, 23:14   #6
Ağaç Dostu

Bu da akvaryumdan bozma cam önü seram

Eklenen Resimler

Eski 07-05-2007, 23:26   #7
Ağaç Dostu

Farklı açıdan ikinci çiçek sürgünü. Büyümeyi durdurmazsa, tahminen, 1 ay içinde yeniden açacaktır.

Eklenen Resimler

Eski 07-05-2007, 23:37   #8
Ağaç Dostu

İki yıl önce cattleyayı aldığım serada çektiğim fotoğraflar. Evde çektiklerime göre daha net ve anlaşılırlar, bitkinin isminin ne olabileceğini tahmin etmek bağlamında.

Cattleyalar doğrudan toprağa dikilmişlerdi, tabi toprak altı kısımlar kararmış vaziyetteydi. Saksının dışına çıkan kökler ve havadaki yüksek nem oranı sayesinde hayatta kalmayı beceriyorlardı tahminen.

Eklenen Resimler

Eski 08-05-2007, 11:55   #9
Kaybettik...

praecox's Avatar

Şimdi burdan sadece kafadan atıyorum akşama doğrusunu yazarım bu, se- veya petallerini çok açık görüp değerlendirememe rağmen.
labiata, alba olmıyan gasskeliana veya bir leslie pigors hybridine benzettim.
kompakt bir bitki olduğunu görebiliyorum petallerin uzunluğu çapı kaç cm. öğlen vakitlerinde çiçek koku salgılıyor mu?

bir de rica etsem şu yoncaları ve yabancı otları yollarmıydınız. (hani benimkilerde bu yoncanın yayılmasına ben takıyorum da )

saygılar.

Eski 08-05-2007, 15:55   #10
Ağaç Dostu

İçinde yonca olan saksılar bana ait değil, 2 yıl önce cattleyayı aldığım seranın saksıları. Bitkilerin normal toprağa ekili oldukları düşünüldüğünde, saksıda yonca yayılması ikinci derece bir sorun olabilir en fazla

Eski 08-05-2007, 18:15   #11
Ağaç Dostu

Çiçeğin petal ve sepalleri yaklaşık 10ar cm. Sabahtan öğlene kadar kokuyor (salonu dolduracak kadar). Fotoğraf çekmek için saksıyı yerinden oynatmaya korktum, çiçekler pek narin duruyor. Fotoğrafını çekmek de oldukça zor, ne yazık ki benim görebildiğim güzelliği size fotoğrafla yansıtmayı beceremedim

Düzenleyen ataman : 24-09-2010 saat 00:38
Eski 22-05-2007, 14:52   #12
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Sayın hocam tamam serası İstanbulda .
Peki bizim bir cattleya sahibi olmamız için bir önerisi olan var mı ? Bu mükemmel yaratığa bende sahip olmak istiyorum bu benimde hakkım.
Bu mesajı okuyan tüm ilgili ve bilgili arkadaşlardan tavsiye ve teklif bekliyorum. İstanbulda yaşamamamız bir cattleya sahibi olmamıza engel olmamalı.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2007, 15:41   #13
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın ephesos,

istanbulda olmak da pek farketmiyor zira bu sera kesme çiçek olarak kullanıyor. mezatta kandilini 10 TL den satığı tek tür bankok güzeli pembe cattlarının saksısına satmamak adına fahiş fiyatlar istiyor.250 ve üzeri.
yurt dışında en yeni ödül almış meristemli hybridler 25€ cıvarı...

Eski 23-05-2007, 21:45   #14
Ağaç Dostu

Bunlar da Ziya Soner Beyin serasındaki cattleyalar...

Eklenen Resimler

Düzenleyen ataman : 10-08-2008 saat 22:46 Neden: İsim eklendi
Eski 23-05-2007, 23:02   #15
Ağaç Dostu

Bunlar da minyatür cattleyalarım

Eklenen Resimler

Eski 23-05-2007, 23:04   #16
Ağaç Dostu

Bu kızın rengi çok güzel, çiçekleri minicik

Eklenen Resimler

Eski 23-05-2007, 23:07   #17
Ağaç Dostu

Bu arkadaş da sabahtan öğlene kadar çok güzel kokuyor, çiçekleri küçük ama boyundan büyük kokusu var

Eklenen Resimler

Eski 24-05-2007, 00:06   #18
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Yavuz bey süperler bunlar
bende cattleya almaya çalışıyorum doğal olarak çok yüksek fiyatları ama.
200 den aşağı kapı açan yok

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2007, 00:27   #19
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ephesos Mesajı Göster
Yavuz bey süperler bunlar
Süper olmayan orkide var mı?

Daha önce de belirttiğim gibi, 6-9. mesajlarda fotoğrafı görülen catt. türünden elimde bir miktar olacak birkaç hafta içinde. Bu türden isterseniz temini konusunda yardımcı olmaya çalışırım.

Minyatür cattleyalarım yeni sürgün vermeye başladılar ama bölünebilme aşamasına gelmeleri zaman alır tahminen. Diğer cattleyalardan ise (serada fotoğrafladıklarımdan) ne yazık ki elimde yok Zaten onlar gerçekten büyük bitkiler, evde (cam önünde vs.) muhafaza etmek çok zor olabilir, sera ortamına daha uygunlar bence.

Bu arada, cattleyalar hakkında biraz daha bilgi edinmeye çalışın derim, bakımları phal.lerden farklıdır, iyi ışık isterler ama güneş altında yakmamak gerekir (bendeki minyatür cattleyalardan birinin yapraklarını yakmışlar serada), iki sulama arasında köklerinin, neredeyse tamamen, kuruması gerekir ama ortamdaki nem seviyesinin çok düşük olmaması lazım, kökleri kurutacağım derken bitkiyi kurutmamak gerekli İngilizce çok fazla kaynak var aslında, Türkçe yok ne yazık ki Aslında el birliğiyle Türkçe dökümanlar da hazırlanabilir belki (American Orchid Society Culture Sheet benzeri), biraz vakit biraz da işbirliği lazım, neden olmasın ki.

Eski 24-05-2007, 02:54   #20
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 6
aaa herkes resim eklemiş bende benimkilerden ekliim o zaman

Eklenen Resimler

batukhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2007, 12:27   #21
saim ergin
Guest

ataman bey bu cattleya merakı benim sizin yaşlardaki merakımı ve elde etme hırsımı hatırlattı hala aynı arzuyla ve zevklen devam ediyorum serada bıraktığınız cattleyaları ben aldım onun icin yabancıya gitmedi ziya beyin orkideleri evet satıyor ama cok yüksek fiata serada gördüğünüz cattleyalar 2 veya 3 sene sonra bölünebilecek hale geliyor orası bir sır bende anlıyamadım selamlar

Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2007, 14:14   #22
saim ergin
Guest

senelerdir seralara cattleya için sıpariş veriyorum olmadı bu oldu ama yanlış getirdi genede aldım bu sera istanbuldaki perakende cicekcilerden cekındiği için bu şekilde deşifre olmasını istemiyor siz ziya beyın serasını gezdinız mi tanışıyormusunuz

Eski 24-05-2007, 15:59   #23
Kaybettik...

praecox's Avatar

Digital teknoloji ile pekde barışık değilimdir özelikle de cep telefonu ile fotoğrafçılık konusuna. en azından seçilemezse dahi çiçekleri kuru değil Botyris lekeleri yok vede kurumamış, prematüre çieçkler olmadığını belirtmeliyim bare...
türü ise belli... Cattleya jenmanii (Molly taco)
Name:  jenmamolly.jpg
Views: 5311
Size:  19.7 KB
Name:  jenmamolly2.jpg
Views: 5388
Size:  28.1 KB

Eski 24-05-2007, 16:05   #24
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dilek Erbil Mesajı Göster
Sanırım dinlenme süresini fazla uzattım,çünkü yaprakların arasındaki çiçek filizi (? kabul türkçe çok zor) kurudu. Bu sene hiç bir şekilde dinlenme süresi vermemeye karar verdim,ne dersiniz?
Ben dinlenme süresi vermiyorum, elimdeki hybridin tam adını bilmiyorum, bu nedenle özgün bir ihtiyacı olup olmadığından emin değilim, daha genel bir bakımla gidiyorum.

Batı cephe cam eşiğinde çok mutlu oldu, öğleni biraz geçe güneş almaya başlıyor ve 5-6 saat kadar devam ediyor. Sabah erkenden kalkıp orkideleri sulamak zor gelmeye başladığı için sulama sıklığını azaltmıştım (akşam sulamaları birkaç crown rot - taç çürümesi ? - vakasına sebep oldu), sulama sıklığı azalınca orkideler kendine geldi

Geçen yılki çiçek sürgünü benimkinde de kurumuştu, ben yetersiz ışıktan şüpheleniyorum.

Eski 24-05-2007, 16:14   #25
Kaybettik...

praecox's Avatar

Cattleya'larda yazın ilkbaharki sürgünhden sonra ciddi bir dinlenme zamanına sokmak şart. (türe göre değişebilir bu zaman) en azından sonbahar-kış çiçek açmaları adına. tüm senede gece gündüz ısı farkı 5 °C olması da şart gibi...
bunun olmadığı yıllarda bende de çiçeklenme olmadığını olan zarın dahi kuruduğunu, ve ışık yetersizliğinde hatta tek yapraklı türlerde iki yaprak verdiği anormal gelişimleri de gözlemledim. cattlar ışık ısı ve veya ısı farkları konusunda ciddiler... bir de benim bu yıllki büyük bir hatam da farkına varmadan güvenerek kullandığım bir gübrenin azot oranının yüksek olmasından adeta bir yıl içinde aynı gözden ard arda iki rizom ve yaprak oluşumunu gözlemleme de hem gübrenin etkisi hemde yeni kurduğum drenaj ısıtma rezistansını akşamları kapamadığımdan olduğunu türetebilirim.
saygılar

Eski 24-05-2007, 22:54   #26
saim ergin
Guest

yurt dışında adres verebilirim önümüdeki aylarda işciler avrupadan getırebilirler en rahat yolu bu getirende cicek sevgisi olacak hırpalamadan onun için böyle birisini bulman lazim ben haziranda bekliyorum

Eski 24-05-2007, 23:00   #27
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saim ergin Mesajı Göster
dilek erbil yazın nerde bulunduruyorsunz cattleyalarınızı bodrum sıcağına nasıl dayanıyor bitkiler kac senedir bodrumda cevaplarsanız memnun olurum selamlar
Sayın Saim bey,

anlıyamadım cattleya'ları bodrumun sıcağında rahatsız olacakları ne var?
geldikleri ülke çok daha sıcak. ben mi yanlış biliyorum?
Dilek hanımın olsa olsa Coelogynth ile bazı dendrobiumlarla sıkıntısı olabilecekmiş gibime geliyor ancak catt.larla...

Eski 24-05-2007, 23:54   #28
Ağaç Dostu

Sayın Saim Hocamın yolladığı resimleri ekte sunuyorum. Kendisine çaya gitmek farz oldu

Eklenen Resimler

Eski 25-05-2007, 00:32   #29
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi batukhan Mesajı Göster
bu bölüm cattleya bölümü olmaktan çıktı gösteriş bölümü olmaya döndü.
Gösteriş yerine paylaşım demek daha doğru olur bence. Türkiye'de cattleya bulmak ne kadar zor derken aslında elimizde birçok çeşit bulunduğunu görmüş olduk. Bu paylaşımı gösteriş diye tanımlayarak sadece ilerideki olası paylaşımlara engel olmuş oluruz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ephesos Mesajı Göster
william cattle adlı bir ingiliz amatör botanikçi aristokrat bir para babası.malum o dönemlerde şimdiki gibi formumuzda bende şu türü bende şutürü var kimsede yok demek çok modaymış
Aristokrat ifadesi, bildiğim kadarıyla, pek de kötü bir ifade değil, ama para babası vurgusu yapılınca iş burjuvaya dönüyor tabi Gördüğüm kadarıyla forumda şu ana kadar yapılan paylaşım "bende var, olmayan sefiller - veya avam - çatlasın" şeklinde gelişmedi. Bazılarında cattleya olup da bazılarında olmaması bir suç değil, nihayetinde insanlar ellerindeki hazineleri (ki aslında bu hazineye pek paha da biçilemez, nihayetinde bir tutku-takıntı karışımından bahsediyoruz) bizlerle paylaşıyorlar. Bugün resimleri paylaşanlar, yarın orkideleri de paylaşacaklardır. En azından benim beklentim bu, beklenti sahibi olmak güzel bir olay

Eski 25-05-2007, 11:54   #30
Ağaç Dostu

Dilek Erbil's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2006
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saim ergin Mesajı Göster
dilek erbil yazın nerde bulunduruyorsunz cattleyalarınızı bodrum sıcağına nasıl dayanıyor bitkiler kac senedir bodrumda cevaplarsanız memnun olurum selamlar
Saim Bey,umarım bir dijital makine bulurda resimler ekleyebilirim yakında.Yazlık ve kışlık residansları var ))malum yer sıkıntısı! Marttan beri terasda sadece sabah güneşi (o bile yetiyor kırmızı yaprak oluşumuna) artık storla biraz gölgelemeye başladım 1 haftadır.Bir adet zamanayarına bağlı nebulatör günde 5 kez onlara sis yapıyor,sabah çok erken saatlerde birde elle fısfıslıyorum (onlarla temas etmeden olmuyor ) saksının kuruluğuna bağlı olarak her pazar kovada duş alıyorlar.
Kışın ise evin bir köşesinde aynı düzeneğe ek olarak halojen ışıklandırma var.Sisleme sayısıda bire düşüyor;çürümeye karşı önlem olarak.
Şuanda pek keyifli olarak sürgün veriyorlar.
Saygılar,

Denizardacan beğendi.
Dilek Erbil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024