agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-09-2009, 08:00   #1381
Ağaç Dostu

halil33's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Green Lover Mesajı Göster
merhaba sayın arkadaslar

Dun çiçekçiden beyaz bır orkide alımdım. Size fotoğraflarını ekliyorum bır bakın sağlıklımı...
yorum ve tavsiyelerinizi bekliyorum?
sayın Green Lover öncelikle bitkiniz sağlıklı görünüyor.fiyatı hakkında pek birşey diyemiycem ama bana göre pahalı.ama pahalı olması ucuz olmasından iyidir. dışarı çıkan kökü normaldir toprağa girmediği için öyle beyaz birşey yapmanıza gerek yok. fazla sulamayın. aydınlık yere koyun ama güneşten koruyun.birde orkidenizin altında saksı altlığına benzer birşey var. içinde su bırakmayın. orkideler ayaklarının ıslak kalmasını sevmezler hemen grip olurlar..

halil33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2009, 08:06   #1382
Ağaç Dostu

halil33's Avatar

sayın can eriği, kestiğiniz daldan ümidinizi kesmeyin.eğer dal yeşil ve canlıysa eninde sonunda yeni dallar verecektir.bazı kaynaklarda 6 ay kadar sürebileceği belirtiliyor.

Eski 13-09-2009, 10:46   #1383
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-09-2009
teşekkur ederım halıl33

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halil33 Mesajı Göster
orkideler ayaklarının ıslak kalmasını sevmezler hemen grip olurlar..
Uyarınızı dikkate alacağım hemen kuruladım.....

ışıgı bolca alıyor fakat gunesı görmüyor.....

Green Lover Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2009, 10:39   #1384
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2009
Selamlar,

Benim orkide, köktede yeni dal oluşumunda da epey canlı ve istekli ancak şu bir ara susuz bıraktığımdan dolayı oluşan buruşuk yapraklar canımı sıkmakta bu yaprakları nasıl canlandırırım sizce bunun bir formülü yok mu? Bitkiye de yük olmaya başladı, ortadan yeni yaprak da çıkıyor, alt dalları kesip bitkiyi kurtarasım geliyor ama burdan oluşacak su kaybından korkuyorum.

unalsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2009, 08:14   #1385
Ağaç Dostu

Eovyn's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2009
köklerde sorun..

Arkadaşlar,
Geçenlerde orkidemi elime almış bakınırken, ters bir hareketle biraz toprağını üzerime boca ettim Sonra bari güzel bir şekilde yerleştiririm, bu arada köklere de bakayım dedim, tamamen bir boşalttım. ama köklerin biraz sorunlu olduğunu gördüm. Anlayamadım; bir sürü içi boşalmış kara kuru kök uzantıları vardı. Bir kısmını topladım oracıkta. (o kök çürüntülerinin içinde beyaz ve sert tel gibi uzantılar vardı, sanırım bunlar ölmüş artık dedim).
1) Bitkinin bir ana kökü ve bir iki ufak ufak kök çıkıntısı kalmış. Sizce yeter mi bunlar beslenmesine ???
2) Kökleri kestiğim yerlere kömür tozu uygulamalıydım sanırım. Bu bildiğimiz kömür tozu olur mu?
3) ve içeriğe biraz çam kozalağı eklesem diyordum, siz ne dersiniz?

Eovyn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2009, 14:07   #1386
Ağaç Dostu

halil33's Avatar

keşke bir fotoğraf koysaydınız bişey söylemesi daha kolay olurdu.öncelikle orkidenin kökleri iki kısımdan oluşuyor.1.dışardan gördüğümüz beyaz veya yeşil olan bitkinin su ve besin depoladığı etli ölü kısım,2.etli kısmın içinde bulunan beyaz sert ip yani asıl kök. dışda ki etli yer kopsada,dökülsede,kırılsada içerideki asıl kök aktiftir ancak bitkiye devamlı olarak su ve besin sağlayamaz. bunun yanında eğer kökler eskiyse ve hiçbir hastalık gibi birşeye kapılmadıysa normal olarak ölürler.açık kahverengi bir renktedirler.olsun hepsini kestiyseniz bile birşey olmaz korkmayın..
Kestiğiniz yerlere birşey sürmek zorunda değilsiniz.bir süre sulamamanızı tavsiye ederim.
bir kökle hayatını devam ettirebilir ancak olduğudan daha nemli bir yerde tutmanız gerekir.akvaryum gibi birşeyin içinde bu olanağı rahatlıkla sağlayabilirsiniz.
Çam kozasını veya kabuğunu parçalayıp toprağa karıştırmanızı tavsiye etmem. çünkü bu kabukların ilk önce kompostlanması gerekir.kompostlanmayan kabuklar nem besin tutmaz bitkiye besin vermez. yani diğer tabirle kuru kalabalık

Eski 17-09-2009, 14:53   #1387
Ağaç Dostu

is_m@il's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2009
Alıntı:
Çam kozasını veya kabuğunu parçalayıp toprağa karıştırmanızı tavsiye etmem. çünkü bu kabukların ilk önce kompostlanması gerekir.kompostlanmayan kabuklar nem besin tutmaz bitkiye besin vermez. yani diğer tabirle kuru kalabalık
Sn. Halil Bey,
Çok değerli bilgiler vermişsiniz. Teşekkürler. Bu "kompostlanma" işlemi hakkında bilgi verirmisiniz?

is_m@il Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2009, 14:55   #1388
Ağaç Dostu

Eovyn's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2009

sayın halil33
çoook teşekkürler...

Eovyn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2009, 15:52   #1389
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
...
1.dışardan gördüğümüz beyaz veya yeşil olan bitkinin su ve besin depoladığı etli ölü kısım,2.etli kısmın içinde bulunan beyaz sert ip yani asıl kök. dışda ki etli yer kopsada,dökülsede,kırılsada içerideki asıl kök aktiftir ancak bitkiye devamlı olarak su ve besin sağlayamaz. bunun yanında eğer kökler eskiyse ve hiçbir hastalık gibi birşeye kapılmadıysa normal olarak ölürler....
Bunu ben dahi anlıyamadım.
Ne yazmak istediniz?

Alıntı:
Bu yazdığınız da benim yazdıklarımla tezat teşkil ediyor.

Bunu da açarmısınız?

Deneyimlerinizi de paylaşırsanız daha kolay anlarız.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2009, 19:54   #1390
Ağaç Dostu

halil33's Avatar

sayın is_m@il kompost konusunda işe yarar bir bilgim yok malesefbirkez denedim ama olmadı.kabuk parçaları sırf mantar kaplıydı.

sayın praecox yazdıklarımdan neden birşey anlamadığınızı ben anlayamadımbunca bilgi ve tecrübelerinizin arasında phalaenopsis türü orkidelerin kök yapısının olmayışına çok şaşırdım veya ben olmadığı yönünde yanlış anladım.kusura bakmayın.birde bu substrat konusunda kendi fikrinizin ne olduğunu söylerseniz memnun olurum.en azından hangi konuda ters düştüğümüzü anlar ve ona göre bir açıklama yapmaya çalışırım...

Eski 17-09-2009, 21:16   #1391
Kaybettik...

praecox's Avatar

Yazınız ı ben yanlış anlamış olabilirim
Şöyle açayım...

Alıntı:
1.dışardan gördüğümüz beyaz veya yeşil olan bitkinin su ve besin depoladığı etli ölü kısım,
Neden ölü kısım? Neresi ölü kısım?

Alıntı:
2.etli kısmın içinde bulunan beyaz sert ip yani asıl kök. dışda ki etli yer kopsada,dökülsede,kırılsada içerideki asıl kök aktiftir
Evet bir müddet aktif kalır acak kırılırsa ki bu kırılma kopma derecesine bağlı kırık yer kendini regenere ederse kurtulur. Tabii kırık yerden çürüme mantarları bulaşmamış ise?

Alıntı:
ancak bitkiye devamlı olarak su ve besin sağlayamaz.
Dış etli "ölü" dediğiniz kısım dökülmüş ise bu ip gibi kurıyan asıl su besin taşıyan damar gibi kısım ne işe yarar nasıl işlev görür?
Kök sistemi bu dış etli kısım ile içindeki kuru iken gördüğünüz sert damar kısmı bir bütündür dışı dökülürse çürürse işlevini kaybeder. Bunlar artık ölü köklerdir.

Alıntı:
bunun yanında eğer kökler eskiyse ve hiçbir hastalık gibi birşeye kapılmadıysa normal olarak ölürler....
hiç bir hastalığa kapılmamışsa ölürler demek kapılmışsa ölür ya da ölmez demek mi anlamadım.

Phal.lerin kökleri hasas ve en sağlıklı halinde körpedir kırılması halinde sorunlar yaşanır. Kesip uzaklaştırılması gerekir
Çürümeye başlıyan kök diğerlerine de musallat olur. bu sorunu burda çok tartıştık.

Substrat konusunda da kompostlanması ki kompostlanması bir tür çürümesi demek
orkidelerde hiç istenen bir şey değildir.
Bunun için yeni çürümemiş yavaş çürüyen kabuklar aranır. Bunun içindir ki burda bazı substrat karışımları ve kabuk tafsiyeleri yazıldı.

Bunun için kuru kabuklar aranır ekilir vede nerde ise 2 sende bir kabuk komposlandıkça çürüdükçe değiştirmesi istenir.

Alıntı:
kompostlanmayan kabuklar nem besin tutmaz bitkiye besin vermez. yani diğer tabirle kuru kalabalık
Kuru kalabalık olan kabuklar değil...

styropor taneleridir...

Eski 18-09-2009, 20:46   #1392
Ağaç Dostu

halil33's Avatar

1)Almanya/Münih de bulunan Ludwig-Maximilians Üniversitesin de etli kısmın 1000000:1 büyütülerek çekilmiş olan bir fotoğrafı.fotoğraf kopya korumalı olduğu için direk koyamıyorum.açıklamada köklerin üzerinde ki bu kaplamanın ölü hücrelerden oluştuğunu ve asıl kökü koruyann ve saran bir süngerimsi tabaka olduğu yazıyor.
http://translate.google.com.tr/trans...N%26start%3D10

2) bunda haklısınız tabi ki,kök büyük derecede açıksa fazla dayanamaz ve ölür.

3)Almanya orkide birliğinin hazırlamış olduğu bir sunumdan aldığım bilgiyi paylaşmıştım orada. hatta yanlış mı anladım diye bu gün tekrar cd den baktım ve kökün 2 kısımdan oluştuğu dışda ki bölümün,bitkinin, asıl kökü koruma ve kısa yağmursuz evrelerde su depolayabilmek için oluşturduğu söyleniyor aynısını yukardaki üniversite de söylüyor. ben onların yalancısıyım.

4)orada eski,son kullanma tarihi geçmiş kökün doğal olarak ölebileceğini belirtmek istedim.

5)kompostlama derken normal toprak üretmek için yapılanı kasdetmedim.kompostlamanın bir çok çeşidi vardır. gene Almanya orkide birliğine göre direk ağaçtan alınmış kabukların kullanılmaması gerekiyor.önceden kasteddiğim sorunların çıktığı söyleniyor.bu yaz yan komşum orkidenin saksısını değiştirdiğinde substrat olarak çam kabuğunu parçalayıp koymuştu. sonradan bana geldi ve orkidenin yapraklarının puruştuğunu sulamalarına rağmen toprağının kuru kaldığını belirtti ve çiçeği bir kaç günlüğüne bana vermesini istedim.gerçekten de direk kullanılan kabuğun suyu tutmadığını,suyu tutabilmesi için 15 20 dk suyun içinde beklemesi gerektiğini gördüm( ki buda orkide için çok tehlikeli bir işlem) ve derhal substratını değiştirdim.benim bu kabuk konusunda tecrubem yazdığım dan ibaret.belkide ben ve komşum bu kabukları yanlış kullandık.siz nasıl doğru kullanıldığını söylerseniz çok sevinirim.beni substrat almaktan kurtarırsınız

6) stropor tanelerinde size katılıyorum bence de boşuna...

Eski 18-09-2009, 22:49   #1393
Yeni Üye

Maat's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2009
Galeri: 25
Merhaba,
Orkidelerim büyüyünce saksılarına sığmaz oldular bende Bauhausdan aldığım Flora gard marka karışımla değiştirdim. Pekte mutsuz görünmüyorlar, şimdilik bir sorunda yok gibi

Maat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2009, 00:36   #1394
Ağaç Dostu

halil33's Avatar

sayın kar-topu sizin için birşey buldum. bakın burda köksüz keikilere ne yapıldığı gösterilmiş.

http://images.google.com.tr/imgres?i...a%3DG%26um%3D1

Eski 19-09-2009, 09:06   #1395
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Almanya/Münih de bulunan Ludwig-Maximilians Üniversitesin
Tam da mezun olduğum üniversite bu.

Alıntı:
Wurzel einer Orchidee
Wurzel einer Orchidee, aufgenommen mit einem Rasterelektronenmikroskop, Ludwig-Maximilians-Universität, München, Deutschland. Beim überwiegenden Teil der Orchideen weisen die Wurzel ein Velamen, ein Gewebe aus abgestorbenen Zellen, das die Wurzeln umhüllt, auf.

Mit Orchideen wird die Gesamtheit der Orchideengewächse (Orchidaceae) bezeichnet. Nach den Korbblütlern (Asteraceae) stellen die Orchideen die zweitgrößte Familie unter den bedecktsamigen Blütenpflanzen dar. Orchideen bilden keine Primärwurzel (Pfahlwurzel) aus, sondern nur sekundaere Wurzeln, die dem Spross entspringen. Beim überwiegenden Teil der Orchideen weisen die Wurzel ein Velamen, ein Gewebe aus abgestorbenen Zellen, das die Wurzeln umhüllt, auf. Neben ihrer Funktion als Aufnahmeorgan für Wasser und Nährstoffe dienen sie oft auch als Haft- und Halteorgan. Dies ist besonders bei epiphytisch wachsenden Arten von Bedeutung. Die Form der Wurzeln hängt im wesentlich davon ab, wo sie wachsen. Während die frei in der Luft hängenden Wurzeln der Epiphyten bzw. die Wurzeln, die völlig in den Boden wachsen, meist zylindrisch sind, weisen die Haft- und Haltewurzeln, die auf den Oberflächen wachsen, eine eher abgeflachte Form auf. Bei einigen Arten sind die Wurzeln chlorophylltragend, um auch während klimatisch bedingtem Blattabwurf weiterhin Nährstoffe verarbeiten zu können.
Burda bahsedilen veya resmedilen üsteki ince gümüşi tabaka. Deri gibi ince asıl etli olan canlı ve Velamen denen pullu tabaka içteki etli kısmı korur.

Eski 19-09-2009, 14:26   #1396
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2009
5)......................... direk kullanılan kabuğun suyu tutmadığını,suyu tutabilmesi için 15 20 dk suyun içinde beklemesi gerektiğini gördüm( ki buda orkide için çok tehlikeli bir işlem) .................................

benim kafam karıştı, ben devamlı orkide mi yarım saat soğuk olmayan suda bekletirim, yanlış mı yapıyorum, bugüne kadar öğrendiklerim yanlış mıydı yani...

can erigi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2009, 20:09   #1397
Ağaç Dostu

halil33's Avatar

teşekkür ederim açıkladığınız için.çam kabuğu için ne diyorsunuz?nasıl kullanılmalı?..

Eski 19-09-2009, 20:26   #1398
Ağaç Dostu

is_m@il's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2009
Burada çam kabuğundan kasıt "fıstık çamı kabuğu" herhalde.

Düzenleyen is_m@il : 19-09-2009 saat 20:29 Neden: Fotoğraf eklendi
is_m@il Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2009, 23:53   #1399
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2009
halil33

5)......................... direk kullanılan kabuğun suyu tutmadığını,suyu tutabilmesi için 15 20 dk suyun içinde beklemesi gerektiğini gördüm( ki buda orkide için çok tehlikeli bir işlem) .................................

Demişsiniz...

benim kafam karıştı, ben devamlı orkide mi yarım saat soğuk olmayan suda bekletirim, yanlış mı yapıyorum, bugüne kadar öğrendiklerim yanlış mıydı yani...

can erigi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2009, 19:23   #1400
Ağaç Dostu

halil33's Avatar

sayın can eriği benim bildiğim orkideleri pek suda bekletmemek lazım.ben ilk önce suluyorum,ardından altlığını alıp içindeki suyu tekrar orkideye döküp o suyu tekrar altlığıyla yakalıyorum. 2 veya 3 defa yaptıktan sonra suyu tamamen boşaltıyorum.yani ben hiç suda bekletmem.ancak suladıktan sonra dökene kadar bi 5 dk suda kalıyorlar.

Eski 21-09-2009, 19:59   #1401
Ağaç Dostu

neconeco's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2008
Galeri: 19
Selamlar. Özenip orkide aldım fakat yazdıklarını okuyunca bakmaktan vaz geçip vitrine koydum.))))) En iyisi çiçekli alıp seyretmek.))) Bu bilgileri kullanmama izin varmı.

Eklenen Resimler

neconeco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2009, 13:51   #1402
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Green Lover Mesajı Göster
1. 35 euroya aldım acaba pahalımı aldım hıc anlamıyorum orkıdelerden.
Kipa'da 20tl ye 1 metreden uzun orkideler satılıyor..

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2009, 00:39   #1403
Ağaç Dostu

kar-topu's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2009
Sayın halil 33 verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. Forumda keikinin köklenmesi için sphagnum kullanıldığını fakat çok zor bulunduğunu okudum. Acaba bahçemizde nemli olan yerlerde kendiliğinden oluşan yosundan sarsam olur mu? Sphagnumun yerini tutar mı?

kar-topu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2009, 14:01   #1404
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-09-2009
Asiri yapraklanma

Merhabalar

Yeni uyeyim.2 gundur okuyorum basligi ancak 27. sayfaya gelebildim.
Benim 2 tane orkidem var. Biri zayıf ve seyrek aralıklarla da olsa cicekleniyor. Bu forumdan okudugum kadarıyla yanlıslarım varmıs. Onları duzeltecegim ve umuyorum ki daha iyiye gidecek. Ikinci orkidemde tuhaf bir durum var. Durmadan yaprak cikariyor. 7 tane cok saglikli gorunen kocaman yaprakları olmasina ragmen senelerdir bir tane bile cicek sapi yapmadı. Bu orkidede de yaptigim yanlislar var ancak forumdan okudugum kadariyla cesme suyu ile sulama ve seffaf saksida tutmama ciceklenmeye engel olmuyor.Sizce bu sebeplerden mi cicek acmamasi?Koklerinde problem goremedim. 1-2 curumus kok vardı olları da kestim.
Yorumlarınız icin simdiden tesekkurler

evimicin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2009, 14:04   #1405
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-09-2009
saksi buyuklugu

Bir sorum daha var. Cicekcinin bir bana soyle bir bilgi vemisti. size de danisayim istedim. Cicekli bitkiler oncelikle saksinn icini kokle doldurmaya calısir ondan sonra ciceklenmeye gecerlermiş. O yuzden ufak saksılar kullanılmalı , bitki daha buyuk saksıya ihtiyac duydugunda degistirmeli diye. Bu konuda sizin yorumunuz nedir?

evimicin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2009, 14:12   #1406
Ağaç Dostu

halil33's Avatar

Sayın kar-topu,ben olsam yosunla falan uğraşmazdım.Keikinin bir kaç cm altından dalı keser bir bardak veya herhangi sera görevi görecek kapalı bir yere dik yerleştirir,içinede dal kurumasın ve keiki susuz kalmasın diye çok az su koyardım.Ama bu yöntemin kesin çözüm olduğunu sakın düşünmeyin.Ben aklıma gelen fikirleri söylüyorum.Dediğim gibi ben olsaydım böyle yapardım.

Eski 26-09-2009, 14:24   #1407
Ağaç Dostu

halil33's Avatar

Sayın evimicin saksı büyüklüğü çiçek açmayı tetikler mi bilemiyorum ama orkidelerde küçük saksının kök çürümesini engellediğini biliyorum.

Eski 26-09-2009, 21:58   #1408
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Alıntı:
Sayın evimicin saksı büyüklüğü çiçek açmayı tetikler mi bilemiyorum ama orkidelerde küçük saksının kök çürümesini engellediğini biliyorum.
Büyük saksı orkidenizin eğer phelenaopsis ise daha iyi kök gelişimine yardımcı olur, ancak küçük saksının kökçürümesine nasıl ve neden engel olacağını bilmiyorum, bunu biraz açar mısınız?

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2009, 22:54   #1409
Ağaç Dostu

halil33's Avatar

Ne kadar çok substrat olursa o kadarda çok su tutar ve o suyun kullanılması veya buharlaşması uzun süre alır.Köklerde uzun süre aşırı ıslaklıktan dolayı çürüme meydana gelebilir.

Eski 27-09-2009, 07:57   #1410
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Alıntı:
Ne kadar çok substrat olursa o kadarda çok su tutar ve o suyun kullanılması veya buharlaşması uzun süre alır.Köklerde uzun süre aşırı ıslaklıktan dolayı çürüme meydana gelebilir.
Katılmıyorum size sayın dostum, saksınızın su tutma oranının fazla olması saksınızın büyüklüğüyle değil saksınızın süzegenliği ve sizin onu mevsimine uygun miktarda sulamanızla alakalı.
Büyük saksılardan çok tam tersine, kökçürümesini küçük saksılarda gördüm hem küçük saksılara kökler öyle sıkışırki yeterince hava alamazlar,bu kökler zamanla saksı süzgeçlerinide kapar ve kökçürümesi olayı düşündüğünüzün aksine küçüksaksılarda daha fazla yaşanır.

hatice p. beğendi.
ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024