agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-09-2009, 11:58   #1351
Ağaç Dostu

halil33's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agozce Mesajı Göster
Sayın Praecoks, bu bir orkide midir ? Orkide ise cinsi nedir ?

Eklenti 100902
resmi aldığınız yerin linkini verebilir misiniz?

halil33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2009, 12:05   #1352
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Hiç görmedim böylesi bir orkide.
Orkide olup olmaması konusuna ise pek değildir gibi bakıyorum. zira çiçeğin taç yaprakları simetrik Orkidelerde bu şekilde yıldız beşli bir simetriye rastlanmaz.
Ama kesin değildir diyemem. Biraz bu bitki bana asalakmış gibi geldi.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2009, 23:02   #1353
Ağaçsever

anurt's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2009
Galeri: 4
merhabalar...
benim uzuuun tatil serüvenimden sonra, arkadaşıma bıraktığım anahtar, ayrıntılı olarak hazırladığım "orkide sulama rehberi" ve arkadaşımın tüm çabalarına rağmen, benimkilerin köklerinde ciddi kayıplar ama bitki bazında -0- kayıpla kapattık tatil macerasını.
gene de kızlardan ikisi bir gayret birer yaprak daha çıkartıyor. (bu işin acemisi olduğumdan, her bir yaprağın envanterini çıkartıyorum neredeyse) döndüğümde tabii ki saksı içeriğini değiştirme-tarçınlama-biraz kuru bırakma gibi forumda yazan her şeyi uyguladım.
bu kadar kök kaybından sonra, humik asit de uyguladım. karşılaştırmak doğru olmayabilir ama başka bitkilerde doğrusu beklentimin üstünde (ya da ben beklentileri çok aşağıda tuttum, bilmiyorum) bir sonuç aldığım için, risk alıp denedim. şimdi her gün saksıların çevresinde hain hain dolaşıyorum ama saksıyı boşaltıp kökleri kontrol etmemek için kendimi zor tutuyorum. bu hainler de benim görmediğim bir yerden kök büyütüyorlar herhalde!
henüz bir geri bildirim alamadım ama bir gerileme de gözlenmiyor. yapraklar derli toplu, renk fena değil, vs vs...
yapabileceğim başka bir şey var mı acaba?
teşekkürler şimdiden...
ps: sn. ephesos, çiçeklerinize hayranım, maşallah!

anurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2009, 02:21   #1354
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Sayın praecox teşekürler.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halil33 Mesajı Göster
resmi aldığınız yerin linkini verebilir misiniz?
Halil bey, nerede rastladım bulamıyorum malesef, cacao ağaçları, çekirdekleri-meyvesi yenebilir gibi cümleler vardı, ama bulamıyorum.

Düzenleyen agozce : 08-09-2009 saat 23:27
agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2009, 12:18   #1355
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2009
Merhabalar, benim orkidenin sürgünü epey bir uzadı yaklaşık 5 cm oldu buna birşey yapmam gerekli mi?

Ayrıca alt yaprakları buruşuk ve susuz duruyorlar ancak ortadan yeni bir yaprak çıkıyor acaba alt dalları temizlemeli miyim?

unalsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2009, 22:18   #1356
Ağaç Dostu

halil33's Avatar

hiçbirsey yapmanıza gerek yok. sürgün bir daha uzadımı çubuk sokarsınız yanına ve yumuşak bir şekil de sürgünü çubuğa bağlarsınız.yaprakları bırakın sararmadıkça bir tehlike yok.puruştuysa sulama konusunda bir derdi vardır.birara sulamadığınız substratın tamamen kuruduğu oldu mu?

Eski 07-09-2009, 10:32   #1357
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2009
Öncelikle teşekkürler.

Evet oldu, açıkcası mantardan korumak için suyu fazla da vermiyorum. Haftada 1 gibi veriyorum tülle filtrelenmiş sabah güneşinin altında durmakta orkide.

Diğer yandan yeni sürgün gelişiminin yanında kökten de yeni kökçükler çıkmaya başladı. Ancak dallarda buruşma var maalesef.

Bir de direk güneş altında kalmaktan oluşan güneş yanığı var bazı yapraklarda yalnız orası öylece duruyor bir sorun yok.

unalsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2009, 19:14   #1358
Yeni Üye

stapelia's Avatar

Giriş Tarihi: 05-09-2009
****** acil yardım PERAOECOX

*** arkadaslar Gaskeliana coerulea Blue cinsi bir Phalaenopsis türümü ? birden yasadığım bır sorun var orkidenin çiçek dalı kırılmıs tekrar ana govdeden dal atarmı?yardımcı olursanız sevinirim....PERAOECOX yazılarınızdan orkıde bılmının nırvanasına ulastınızı dusunuyorum darısı basıma bende kaktusler hakında bılgı bırıktırıyorum......

stapelia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2009, 20:09   #1359
Kaybettik...

praecox's Avatar

Önce nickimi praecox

Önce nickimi doğru yazmalısınız yani "praecox". paniklemeyin...!
Sonrasında hastayı görmek gerekir.
yani resim v.s. gerek.
gaskeliana bir catt. türü
albası var coruleası da sizde varsa değerli demek o zaman hakkaten de sorun büyük...

Eski 08-09-2009, 14:25   #1360
Yeni Üye

stapelia's Avatar

Giriş Tarihi: 05-09-2009
praecox (doğru yazdım dimi)teşekkurler...

bu gun cattelyamı alıp kıbrısta bulunan care of garden adlı hastaneye gıttım.burada tayland asıllı bır doktor ilgilendi tekrar dal atacak dedi ve bana besin kapsülleri verdi toprağına gömecekmişim...fakat kitaplardan bakıp turunun endemic cattelya-orchids türüne ati brezilya asıllı --Perrin's Sophronitis-- catellyası olduğunu söyledi sizce değerrli bir catelyamı yoksa uğraşmama değmezmi?
fakat asıl olay doktorun odasında gördüğümle ilgili odasında 10 tane orkidesi vardı fakat bunları seffaf kapyerine harup ağacının kütüğü içine torf ve çam kabuğu koyarak ekmiş olasıydı orkideler cok canlıydılar,ışık almıyor köklerdedim oda alt kökler doğal ortamındada ağac kovuğunda bulunur üst hava kökleri ışığa duyarlı olup sürekli kırk gelen ışık ister dedi 4 yıllır bu sekıldeğmişler hiçbiri kurumamış....sizce mümkünmü...sastım kaldım..

stapelia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2009, 15:40   #1361
Kaybettik...

praecox's Avatar

O zaman sizi Bu başlığa alalım.

Cattleya'larda saydam saksı gerektiği hiç yazılmadı. Phal. başlığında da saydam saksının çok da gerekli olmadığını yazmıştım.
Başlıkları incelerseniz çevaplarınızı bulacaksınız.

Eski 09-09-2009, 21:49   #1362
Ağaç Dostu

kar-topu's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2009
Merhabalar, geçen sene bir phal aldım .Forumdan okuduğum kadarıyla keiki oluşturmayı başardım fakat ana gövdenin yeni çıkan yaprakla birlikte çürüdüğünü gördüm. Sanırım göbek çürümesi denilen hastalık.Köklerde de çürümeler var. Keiki bir yandan büyümeye devam ediyor. Forumu okudum ama yine de ne yapacağımı bilemiyorum.Phalimi kurtarmak için sizden yardım bekliyorum.fotoğraf eklemeyi bilemediğim için fotoğraf ta ekleyemiyorum.

kar-topu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2009, 22:14   #1363
Ağaç Dostu

Eovyn's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2009
Ben de varıııımmm...

Merhabalar,
Öncelikle değerli bilgilerini buradan onca insanla paylaşan herkese çookk teşekkürler..
Ben yeni üyeyim. Daha önce başka bitki türleri için de siteyi ziyaret ettim. Ancak üyeliğe, dün orkideler hakkında bilgi tararken karar verdim Paylaşımlar süper gerçekten.. Diğer bütün bitki türlerinde de böyle ise, insan hepsinden yetiştirmek ister doğrusu..
Bahar aylarında ben de şu çok uyguna satılan orkidelerden aldım. Orkideler hakkında hiçbirşey bilmezdim. Açıkçası sadece suyunu verir genel yaşam koşullarına dikkat ederdim. Ama suyunu bile doğru veremediğimi burdan öğrendim
İki gündür orkide başlığını tarıyorum. Şimdi ben de buraya phal.imin fotolarını yüklemek istiyorum. Çiçeklerim bir süre önce döküldü. Çiçek sapını doğru yerden kesmiş olmak için biraz tedirgin oldum. Sanırım alttan saydığımda 3. boğumun biraz üzerinden kesmem yeterli olur. Bir de orkidemin iki yaprağı biraz solgun sanki (şu saksıdan aşağıya doğru sarkan!!). Ciddi bir sorun olabilir mi bilemedim. Tecrübeli arkadaşlar bakabilirse çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler..

Eklenen Resimler

Eovyn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2009, 10:16   #1364
Ağaç Dostu

Eovyn's Avatar

Neden kimse benim orkideme bakıp yorum yazmıyoorrr???

Eski 10-09-2009, 10:33   #1365
Ağaç Dostu

Ülker's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Galeri: 1
Sayın Eovyn, sabırlı olun lütfen, ilgili arkadaşlar gördüklerinde mutlaka yorum yapacaklardır.
Çiçeğiniz gözüme sağlıklı geldi.

Ülker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2009, 10:40   #1366
Ağaç Dostu

sevim4's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2009
Merhaba sayın Eovyn orkideler hakında benimde fazla bilgim yok.
Sitede okuduğum kadarıyla tohumdan yetiştirmek zor luyormuş.
Bende orkidesi olan arkadaşlardan tohum istemiştim kimseden ses seda çikmdı.
Orkideniz saliklı görünüyor güle güle büyütün.

sevim4 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2009, 10:44   #1367
Ağaç Dostu

Ülker's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Galeri: 1
Orkide acemileri ve heveslilerin soru(n)ları

Başlığa bir göz atın isterseniz.

Ülker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2009, 12:16   #1368
Ağaç Dostu

halil33's Avatar

sayın Evoyn,bitkiniz gayet sağlıklı görünüyor.o sarkan yapraklar önceleri geçirdiği bir susuz evrenin işaretleri.yapraklar bir kez susuz kalırda sarkarsa bir daha eski halini almıyor malesef veya ben başaramadım. çiçek sapınıda alttan birinci telle bağlı olan yerin üstünde bir göz var, onun 3 veya 4 cm üzerinden kesin. çünkü kestikten sonra kurumaya başlar ve bunun göze gelmemesi lazım, benim tavsiyem kestikten sonra bir mum yakın (bardak içinde mum varsa güzel olur) ve mumun erimesini bekleyin ,kestiğiniz yeri sıvı muma birkez batırıp çıkarın.sadece kesilen yerin kapanması yeterli.bu dalın su kaybedip kurumasını önleyecektir.ama şunuda belirtmek isterim, çok keskin bir şeyle kesin.dala zarar vermeyin.kesiceğiniz aleti biraz ateş ile dezenfekte edin. başarılar dilerim..

Eski 10-09-2009, 13:01   #1369
Ağaç Dostu

Eovyn's Avatar

Değerli arkadaşlar,
İletimi cevaplandırdığınız için teşekkür ederim..
Sayın Halil33, evet çiçek sapını belirttiğiniz yerden kestim. Hatta forumda önceden okuduğum bilgiler ışığında bıçağın dezenfeksiyonunu bile yaptım. Gerçi sizin verdiğiniz ölçüye göre biraz kısa kesmişim ama mumla kapatma yöntemini gerçekleştiricem en kısa zamanda..
Belirttiğiniz gibi çiçeğim bir süre susuz kalmıştı doğru, demekki onun eseriymiş
İnşallah daha fazla zarar vermem ona...
Tekrar teşekkürler. İyi çalışmalar..

Eski 10-09-2009, 13:22   #1370
Ağaç Dostu

kar-topu's Avatar

Arkadaşlar özellikle sayın praecox lütfen mesajımı okuyup cevap verin yardımınıza ihtiyacım var. Ne yapıcağımı şaşırmış durumdayım.

Eski 10-09-2009, 13:30   #1371
Ağaç Dostu

Eovyn's Avatar

Merhaba kar-topu,
Ben de yeni üyeyim. Bir hayli okudum forumu.. Ancak size benim birşeyler söylemem doğru olmaz. Aslında durumunuza uygun iletiler var. Ama en iyisi fatoğraf eklemeniz. Sanırım o zaman daha iyi yardım alabilirsiniz.. Foto. ekleme olayını şu şekilde halledin; Arama linkinden nasıl foto eklerim gibi bir yazı yazarak aratın. Orada detaylı anlatılmakta..
Geçmiş olsun çiçeğinize. İnşallah çok kötü birşeyi yoktur

Eski 10-09-2009, 13:36   #1372
Ağaç Dostu

Eovyn's Avatar

Foruma fotoğraf nasıl yüklenir?
bu foto ekleme kısayolu..

Eski 10-09-2009, 14:35   #1373
Ağaç Dostu

kar-topu's Avatar

Yardımın için teşekkürler eovyn.

Eski 10-09-2009, 19:19   #1374
Ağaç Dostu

halil33's Avatar

en kısa zamanda bir fotoğraf eklerseniz çok güzel olur.eğer ana bitkiniz içten çürümeye başladıysa benim bildiğim bir çözüm yok yani artık geri dönüşü yok.keiki kök attıysa yavaşça fazla zarar vermeden daldan koparın ve ayrı küçük bir saksıya dikin.küçük olmasına dikkat edin.büyük bir saksıya dikerseniz onuda kaybedersiniz..

Eski 10-09-2009, 19:44   #1375
Ağaç Dostu

kar-topu's Avatar

Sevgili halil33 keikim henüz çok küçük acaba bitki çürümeden kurtarmak için keikiye köklendirme hormonu uygulasam olur mu?

Eski 11-09-2009, 08:14   #1376
Ağaç Dostu

halil33's Avatar

hiç mi kök oluşumu yok?küçük bir nokta gibi bile olsa yeterdi.köklendirici kullanıldığını hiç duymadım.ne gibi etkisi olur bilemiyorum.işe yarayacağını da düşünmüyorum.

Eski 11-09-2009, 11:39   #1377
Ağaç Dostu

kar-topu's Avatar

Hayır henüz yok.

Eski 12-09-2009, 15:28   #1378
Ağaç Dostu

meh12's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 9
Arkadaşlar isteyene bahar ayında orkide kökü sağlayabilirim. İlgilenenler mesaj atabilir.

Düzenleyen meh12 : 02-04-2010 saat 17:17
meh12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2009, 16:41   #1379
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-09-2009
acil yorumlarınızı beklıyorum...

merhaba sayın arkadaslar

Dun çiçekçiden beyaz bır orkide alımdım. Size fotoğraflarını ekliyorum bır bakın sağlıklımı...

1. 35 euroya aldım acaba pahalımı aldım hıc anlamıyorum orkıdelerden.

2. Köklerine bakarsanız birde beyaz kök var uste o kok nedır ?

3.Sizce sağlıklımı?

yorum ve tavsiyelerinizi bekliyorum?

Eklenen Resimler

Green Lover Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2009, 17:58   #1380
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2009
merhabalar,
sizlere birşey sormak istiyorum, 6 ay kadar öncesinde 2 dallı orkide aldım ve çiçeklerini döktükten sonra 4. boğumun 2-3 cm üstünden (dalların verdiği yandallarının hemen altından) budama yaptım. bu sıra zarfında 3 tane yeni yaprak çıktı, yani orkidemin yaprakları 11 oldu, ben bu budanan dallardan yeni dallar çıkacağını düşünürken, gövdeden bambaşka bir dal çıktı, çiçeğe destek olsun diye 5.3-0.95-0.7 npk sı olan sıvı bir fertilizer kullanmaya başladım ve halen kullanıyorum, budanan dallar öylece duruyorlar 4 aydır (gayet sağlıklı, yeşil görünüyorlar) , yeni çıkan dal bütün hızıyla uzamaya devam ediyor. Sizce bu uzamayan dallardan ümidimi kesmelimiyim, keiki oluşturamam sanırım, çünkü karanlıkta bekletemem yeni dal geliyor ne yapmalıyım,

ayrıca sulama, ışık, hava akımı gibi şartlara çok dikkat etmekteyim

teşekkür ederim...

Düzenleyen can erigi : 12-09-2009 saat 19:14
can erigi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024