agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-06-2016, 10:23   #2671
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ayshe3 Mesajı Göster
Köklerde sorun yok..peki solan çiçeklerini alayımmı yoksa kendiliğinden mi düşecek..dalından kesmeme gerek varmı diğerlerininde solmasından korkuyorum.
Kendiliğinden düşer kesmenize gerek yok.

mühendis57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2016, 15:06   #2672
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2016
Merhaba,
Kuzenimin orkidesini kurtarmaya çalışıyorum. Dalları kurumus sekildeydi bana geldiğinde. Dallarını kesmeli miyim? Bir de sodanin iyi geldiğini duymuştum. Doğru mudur? Son olarak kendi orkide min hiç bir sorunu çok şükür �� ben alt saksısının susuz kalmamasına dikkat ediyorum ama okuduğum kadariyla çok su vermek çiçeklerin düşmesine sebep olurmuş. Kafam karıştı

Secretgardenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2016, 15:09   #2673
Yeni Üye

Talking

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Secretgardenn Mesajı Göster
Merhaba,
Kuzenimin orkidesini kurtarmaya çalışıyorum. Dalları kurumus sekildeydi bana geldiğinde. Dallarını kesmeli miyim? Bir de sodanin iyi geldiğini duymuştum. Doğru mudur? Son olarak kendi orkide min hiç bir sorunu çok şükür ben alt saksısının susuz kalmamasına dikkat ediyorum ama okuduğum kadariyla çok su vermek çiçeklerin düşmesine sebep olurmuş. Kafam karıştı
Kuzenimin orkidesi bu.

Eklenen Resimler

Eski 07-06-2016, 17:46   #2674
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Kuzenimin orkidesi bu.
Merhaba,
Kuruyan çiçek sapını dipten kesin.Sodanin etkisi konusunda fikrim yok belki içerdiği mineraller bakimindan fayda saglayabilir.Saksi atında su birikmesi kök çürümesi ile sonuçlanır.Çakıl taşları ile dolu bir tepsi içersine saksiyi koyarsaniz orkidelerin istediği nemli ortamı sağlamış olursunuz

Eski 08-06-2016, 08:31   #2675
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Merhaba,
Kuzenimin orkidesini kurtarmaya çalışıyorum. Dalları kurumus sekildeydi bana geldiğinde. Dallarını kesmeli miyim? Bir de sodanin iyi geldiğini duymuştum. Doğru mudur? Son olarak kendi orkide min hiç bir sorunu çok şükür �� ben alt saksısının susuz kalmamasına dikkat ediyorum ama okuduğum kadariyla çok su vermek çiçeklerin düşmesine sebep olurmuş. Kafam karıştı
Maden suyunda genellikle ağırlık olarak sodyum baskındır. Sodyum orkideler için önerilmez.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2016, 17:58   #2676
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mühendis57 Mesajı Göster
Merhaba,
Kuruyan çiçek sapını dipten kesin.Sodanin etkisi konusunda fikrim yok belki içerdiği mineraller bakimindan fayda saglayabilir.Saksi atında su birikmesi kök çürümesi ile sonuçlanır.Çakıl taşları ile dolu bir tepsi içersine saksiyi koyarsaniz orkidelerin istediği nemli ortamı sağlamış olursunuz
Kuzenimin orkidesini dediginiz gibi yaptım. Kuruyan çiçek dallarını kestim. Saksinin altına çakıl taşı bulamadim ama büyük taşlardan koyup taşlarını geçmeyecek şekilde su koydum. Çok teşekkür ederim

mühendis57 beğendi.
Eski 08-06-2016, 17:59   #2677
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Maden suyunda genellikle ağırlık olarak sodyum baskındır. Sodyum orkideler için önerilmez.
Anladım. Her bilgiye guvenemeyecegimi biliyordum maalesef yanilmamisim. Teşekkür ederim.

Eski 10-06-2016, 12:07   #2678
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Merhaba arkadaşlar,

Kahvemizde de paylaştığım gibi çok tramvatik bir yolculuktan geldi yavru orkidem. Zaten kökleri oldukça azdı hoplaya zıplaya geldikten sonra bir kısmı kurudu yapraklar büzüştü.

Kökler havalansın diye dışarıda tutuyorum çünkü gece sıcaklığı İstanbul'da çok düşük gözükmüyor. Nemlenmesi içinde su dolu bir kase koydum havada kalsın diye de orkide yukarıda.

Maalesef ağaç kabuklarıda yolda ezildiği için sağlıklı bir karışım değil. Ben hiç Türkiye'den almadığım için burada nerede sarılır bilmiyorum. Güvendiğiniz bir marka ismi var mıdır ?

Eklenen Resimler

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2016, 14:12   #2679
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sevgili Charlaux, orkidenin fazla sorunu yok gibi görünüyor fotoğrafta.
Ben genelde Koçtaş'tan alıyorum saksı harcını, son olarak Garden Koala'dan küçük bir paket aldım, kendileri de aynı ürünü kullanıyorlarmış.
İçindeki harca baktım çürük küf vs. görünmüyor, istersen sana yollayabilirim.

Name:  13423946_10154337311494040_5081928332772470344_n.jpg
Views: 1581
Size:  73.7 KB

Charlaux beğendi.
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2016, 14:34   #2680
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Sevgili Charlaux, orkidenin fazla sorunu yok gibi görünüyor fotoğrafta.
Ben genelde Koçtaş'tan alıyorum saksı harcını, son olarak Garden Koala'dan küçük bir paket aldım, kendileri de aynı ürünü kullanıyorlarmış.
İçindeki harca baktım çürük küf vs. görünmüyor, istersen sana yollayabilirim.

Eklenti 617267
Merhaba sn. Adalet Yağcı,

Bir saksılık yollayabilirseniz çok makbule geçer gerçekten. Yolda gelirken ağaç kabuğu ezilmiş kum gibi olmuş.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2016, 17:00   #2681
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2016
merhaba,
YAz geldi sıcaklar malum klima çalıştırıyoruz odanın sıcaklığı 25 derecede falan sabitliyoruz ancak içerideki hava kuruyor yalnızca akşamları olmak üzere.
Orkideye zararı var mı?

leydirain Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2016, 19:36   #2682
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi leydirain Mesajı Göster
merhaba,
YAz geldi sıcaklar malum klima çalıştırıyoruz odanın sıcaklığı 25 derecede falan sabitliyoruz ancak içerideki hava kuruyor yalnızca akşamları olmak üzere.
Orkideye zararı var mı?
Bitkinizin kök kısmına su püskürtün.

leydirain beğendi.
Eski 14-06-2016, 08:09   #2683
Yeni Üye

zühal's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2016
yapışkan damlalar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orchid Lover Mesajı Göster
Sayin fzthalil, cevabiniz icin tesekkurler. Bu uygulamayi bu forumda okumustum ama henuz yapmadim. Bilen bir hocamiz yorum yaparsa ona gore hareket edecegim.
size sorunuzla ilgili bulduğum bilginin kısa yolunu yollayacağım.ayrıca söyleyeyeim sağlıklı orkide de olurmuş bahsettiğininz olay.nemli bir pamukla silmeniz iyi gelecektir.okuyacağını kısımda da bu bilgiler yer alıyor. Bozulan Orkide Tedavisi | Orkideler

zühal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2016, 08:15   #2684
Yeni Üye

zühal's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2016
yapışkan damlalar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orchid Lover Mesajı Göster
Sayin fzthalil, cevabiniz icin tesekkurler. Bu uygulamayi bu forumda okumustum ama henuz yapmadim. Bilen bir hocamiz yorum yaparsa ona gore hareket edecegim.
size sorunuzla ilgili bulduğum bilginin kısa yolunu yollayacağım.ayrıca bahsettiğiniz olay sağlıklı orkide de olurmuş .nemli bir pamukla silmeniz iyi gelecektir.linkte (5- sıvı damlalar çıkarma) kısmında da bu bilgiler ayrıntılı yer alıyor. :p Bozulan Orkide Tedavisi | Orkideler

zühal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2016, 10:08   #2685
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2016
Thumbs down : ((

MERHABA
mayıs ayında 4 saksı orkide aldım daha çiçekleri açmamıştı çok güzel çiçek açtılar 1 ay oldu alalı 2 tanesini çiçeklerini tamamen döktü. nerdeyse 3 hafta çiçekli durdu diğer 2 tanesi hala çiçekli
sapları üstten sararmaya başlıyordu bende dün 3. boğumun üstünden biraz kestim.
Neden 1 ay dayandı acaba bi fikir veya öneriniz varmı: ((
bu arada kökler yeşil yapraklar da sert ve havaya bakıyor onlarda sorun yok

leydirain Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2016, 13:34   #2686
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi leydirain Mesajı Göster
MERHABA
mayıs ayında 4 saksı orkide aldım daha çiçekleri açmamıştı çok güzel çiçek açtılar 1 ay oldu alalı 2 tanesini çiçeklerini tamamen döktü. nerdeyse 3 hafta çiçekli durdu diğer 2 tanesi hala çiçekli
sapları üstten sararmaya başlıyordu bende dün 3. boğumun üstünden biraz kestim.
Neden 1 ay dayandı acaba bi fikir veya öneriniz varmı: ((
bu arada kökler yeşil yapraklar da sert ve havaya bakıyor onlarda sorun yok
Phalaenopsis melezleri (hangi türün melezleri olduğuna göre değişiklik gösterir) 1-4ay arasında çiçekli kalırlar. Sonra çiçeklerini dökerler.

Eski 14-06-2016, 21:01   #2687
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2012
Orkide topragimdakiler

Merhabalar orkide topragimda yeni olusumlar var. Bunlar bitkiye zarar vermeden bunlardan kurtulmalimiyim? Bitkiden sonra evde odada 24 saat duruyorlar cikardiklari gazlar sağlık acisindan sorun oluşturur mu? Topraktaki yeni olusumdan bahsediyorum.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...484b0d4c08.jpg

xoom Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2016, 22:57   #2688
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-04-2015
Yeni oluşum derken toprakta yosunlaşma görülmekte.
Sulamaları gece yapmayın.Saksınız direk güneş ışığına maruz kalmasın!
Çok büyük bir tehlike oluşturacağını düşünmüyorum.
Çiçeklenme yoksa köklerdeki ve saksı dibindeki yosunlaşmayı temizleyip tekrar kullanabilirsiniz..

Sevdalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2016, 11:43   #2689
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevdalı Mesajı Göster
Yeni oluşum derken toprakta yosunlaşma görülmekte.
Sulamaları gece yapmayın.Saksınız direk güneş ışığına maruz kalmasın!
Çok büyük bir tehlike oluşturacağını düşünmüyorum.
Çiçeklenme yoksa köklerdeki ve saksı dibindeki yosunlaşmayı temizleyip tekrar kullanabilirsiniz..

Yanıt için teşekkürler. Sulamaları sabah öğlen saatlerinde yapıyorum tül arkasından sabahları 2 saat kadar güneş görmekte. Sap çıkardı tomurcuklanmaya başladı. O zaman toprağını temizliyim.. Resimde görünen beyaz şeyde mantar.. şapkalı mantar.

Sent from my iPad using Tapatalk

Eski 16-06-2016, 02:55   #2690
Ktb
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2016
Thumbs down Canim Orkidem

Merhalar
En son sizlerden almış olduğum bilgilerle içim rahatlamis ve sabirla beklerken yapraklarimizda dokulmeye basladi hemde yemyeşil yapraklar.
Esim almış oldugu yerde uzerinde açmış cicek ve tomurcuk varken saksisini degistirmisler geldikten bir süre sonra daha da çiçekleri kaldı üzerinde. Fakat cicekler tek tek soldu ve döküldü geçen hafta yemyeşil bi yapragin düşmüş olduğunu gördüm sabah şimdi de bi yaprak daha düştü diğeri de düşmeye hazir sanki :-( O kadar üzülüyorum ki lütfen bana yardim edin.
Üç bogumdan sonra budayacagim fakat su an olur mu yaprak cikmasini mi bekleyeceğim
Üstten mi sulanacak alttan mi
Sürekli su da beklese bişey olmaz diye ogrendim benimki sürekli su da bekledi sürekli bekleyecek mi yoksa belirli sureri var mi
Ben ne yapacağım
Simdiden teşekkür ediyor yardımlarınızı rica ediyorum....

Ktb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2016, 03:10   #2691
Ktb
Yeni Üye

Canim Orkidem

Merhabalar
Orkidem

Eklenen Resimler

Eski 16-06-2016, 12:07   #2692
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ktb Mesajı Göster
Merhalar
En son sizlerden almış olduğum bilgilerle içim rahatlamis ve sabirla beklerken yapraklarimizda dokulmeye basladi hemde yemyeşil yapraklar.
Esim almış oldugu yerde uzerinde açmış cicek ve tomurcuk varken saksisini degistirmisler geldikten bir süre sonra daha da çiçekleri kaldı üzerinde. Fakat cicekler tek tek soldu ve döküldü geçen hafta yemyeşil bi yapragin düşmüş olduğunu gördüm sabah şimdi de bi yaprak daha düştü diğeri de düşmeye hazir sanki :-( O kadar üzülüyorum ki lütfen bana yardim edin.
Üç bogumdan sonra budayacagim fakat su an olur mu yaprak cikmasini mi bekleyeceğim
Üstten mi sulanacak alttan mi
Sürekli su da beklese bişey olmaz diye ogrendim benimki sürekli su da bekledi sürekli bekleyecek mi yoksa belirli sureri var mi
Ben ne yapacağım
Simdiden teşekkür ediyor yardımlarınızı rica ediyorum....
Sürekli suda bekletilmez, kökleri öldürürsünüz. Sulama yaparken, memba suyu (ya da saf su en iyisi) alınır, boş bir yoğurt kabına doldurulur. Bitki, saksısıyla bu su içerisine 1-2 dakika daldırılır. Çıkartılıp fazla suyun süzülmesi beklenir. Sulama, yazın 3-4 günde bir, kışın haftada bir yapılır. Ayda bir kere de gübreleme yapılır. Her gübreleme işleminden önce, yukarıda anlattığım gibi saksı sulanır, bir önceki gübrelemeden kalan artıklar uzaklaştırılır. Hemen sonrasında sıvı gübre uygulanır.

Eski 16-06-2016, 18:03   #2693
Ktb
Yeni Üye

Cevabınız için çok teşekkür ediyorum.peki tekrar acar mı çiçeğim yani bu görüntüden sonra tekrar yasar mı dediginiz gibi sulama yapmaya basliyorum hemen. Tekrar düzelir inşallah budama yapacagim arrik cicek kalmadı tekrar cicek acar mi
Cok tesekkur ederim
Saygı ve sevgilerimle

Eski 16-06-2016, 19:30   #2694
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2016
Orkideme ne oluyor

Merhabalar,fotografta görüldüğü üzere orkidem birşey çıkartıyor,kök mü tam olarak anlayamadım yaprakların üzerine cıktı o şey.Rica etsem biri bana ne olduğunu söyleyebilir mi? Bir de 2 haftalık bir tatile çıkacağım bu sürede orkidemin solmamasi için ne yapmam gerekiyor?sulatabilecegim kimse yok.

Eklenen Resimler

Cherryboom Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2016, 09:42   #2695
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cherryboom Mesajı Göster
Merhabalar,fotografta görüldüğü üzere orkidem birşey çıkartıyor,kök mü tam olarak anlayamadım yaprakların üzerine cıktı o şey.Rica etsem biri bana ne olduğunu söyleyebilir mi? Bir de 2 haftalık bir tatile çıkacağım bu sürede orkidemin solmamasi için ne yapmam gerekiyor?sulatabilecegim kimse yok.
Merhaba,
Orkidenizin yeni kök çıkartıyor maalesef çiçek sapı değil
Tatile çıkmadan önce sulama işlerini yapın saksı altına içerisinde çakıl taşları olan bir tepsi koyun içini su doldurun.cakil taşı bulamazsanız saksinin deliklerini kapatmayacak şekilde bir şeyin üzerine de koyabilirsiniz.yeter ki kökler direkt su içinde kalmasın.orkidenizi evinizin daha serin ve havadar bir yerine yerleştirin.kolay gelsin....

Cherryboom beğendi.
Eski 17-06-2016, 11:19   #2696
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2016
Merabalar ben yeni üyeyim bu yüzden sorumu yanlış yere yazıyorsam kusura bakmayın sorum şu ki geçtiğimiz ağustos beyaz çiçekli orkide hediye edildi çiçekleri yaklaşık 20 gün durdu daha sonra çiçeklerini döktü daha sonra budamam gerektiğini okudum ama budamadım daha sonra tekrar çiçek açtı şu an çok güzel görünüyor ve sürekli çiçek tomurcukları çıkarıyor dışardan gayet sağlıklı görünüyor ama benim bi korkum var ki o da şu köklerinde sararmış içi boşalmış kökleri temizlemiştim bi kaç kere hatta biraz önce tekrar temizledim ama köklerinin baya azaldığını farkettim bu da beni korkutuyor bi sorun olabilir mi yardımcı olursanız çok sevinirim

Elifadem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2016, 13:00   #2697
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elifadem Mesajı Göster
Merabalar ben yeni üyeyim bu yüzden sorumu yanlış yere yazıyorsam kusura bakmayın sorum şu ki geçtiğimiz ağustos beyaz çiçekli orkide hediye edildi çiçekleri yaklaşık 20 gün durdu daha sonra çiçeklerini döktü daha sonra budamam gerektiğini okudum ama budamadım daha sonra tekrar çiçek açtı şu an çok güzel görünüyor ve sürekli çiçek tomurcukları çıkarıyor dışardan gayet sağlıklı görünüyor ama benim bi korkum var ki o da şu köklerinde sararmış içi boşalmış kökleri temizlemiştim bi kaç kere hatta biraz önce tekrar temizledim ama köklerinin baya azaldığını farkettim bu da beni korkutuyor bi sorun olabilir mi yardımcı olursanız çok sevinirim
Merhaba,
tomurcuklanma döneminde kökleri temizlemeyin, tomurcukları dökebilir.Kök temizliği ve saksı değişimlerini dinlenme dönemleri olan çiçeksiz dönemde yapmalısınız. Orkideler sanılanın aksine çok dirençli bitkilerdir.bakımları ve gübrelemeleri düzenli yapıldığında sürekli yeni kökler oluştururlar.Aşırı nemli ve havasız ortamda kök çürümeleri olur bu yüzden sulama düzenine dikkat edin her 2-3 haftada bir orkide gübresi ile gübreleme yapın.akşamları yapraklara su püskürtün pencereyi açıp birkaç saat havalanmasını sağlayın.Kolay gelsin...

Eski 18-06-2016, 09:04   #2698
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2016
İyi günler Benim orkidemin köklerinde tüycüklenme başlamış nedeni ne olabilir ne yapmalıyım bir de yapraklarından biri sararıp düştü

Matturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2016, 09:32   #2699
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Matturk Mesajı Göster
İyi günler Benim orkidemin köklerinde tüycüklenme başlamış nedeni ne olabilir ne yapmalıyım bir de yapraklarından biri sararıp düştü
Çok sulamayin. Sulama aralığıni daha fazla acin. Saksi dibinde su birakmayin.

Eski 18-06-2016, 17:35   #2700
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Matturk Mesajı Göster
Merhaba,
Köklerde tüycüklenme dediginiz yosunlaşma olmali.asiri nemden oluşuyor sulama düzenine dikkat edin bu yosunlar saksi içinde aşırı derecede olmadıkça zararı olmaz.eger köklerde çürüme vb. Bir durum yoksa yeni yaprak çıkmaya başladığında alttaki yaprak sararıp düşer. Yani özetle simdilik korkulacak bir durum yok

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024