agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-06-2016, 10:44   #2701
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Matturk Mesajı Göster
İyi günler Benim orkidemin köklerinde tüycüklenme başlamış nedeni ne olabilir ne yapmalıyım bir de yapraklarından biri sararıp düştü
açıkcası korkmaya başladım

Eklenen Resimler

Matturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2016, 11:52   #2702
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2016
Orkidemin dalı sarardı

Lütfen yardım edın orkıde aldım 3 4 tane cıcek verdı sonra cıcekler aynı anda döküldü orkide dalının yarısı sarardı yapraklarda sorun yok ne yapmalıyım

Eklenen Resimler

Nazlıarda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2016, 10:54   #2703
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nazlıarda Mesajı Göster
Lütfen yardım edın orkıde aldım 3 4 tane cıcek verdı sonra cıcekler aynı anda döküldü orkide dalının yarısı sarardı yapraklarda sorun yok ne yapmalıyım
İki seçeneğiniz var:
1. Dalı, 3.göz üzerinden kesin.
ya da
2. Dalı tamamen kesip çıkartın. Seneye, bitki soğuklama ihtiyacını karşıladıktan sonra (17-19°C'de 1 - 1,5 ay durması gerekir) yeni çiçek dalı verir.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2016, 13:26   #2704
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Alıntı:
açıkcası korkmaya başladım
Sizce hasta orkidem

Matturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2016, 20:38   #2705
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sizce hasta orkidem
Bitkiniz sağlıklı gözüküyor. Bir yaprağını kaybetmesi küf **** bakteri enfeksiyonu olduğu anlamına gelmez. Bitki, yeni yaprak oluşturacağı zaman, eğer besin maddesi sıkıntısı çekiyorsa, bir yaprağını feda eder, o yapraktaki taşınabilen bütün besin maddelerini alır, yeni yaprak oluşturmada kullanır. Yazın sıcak günlerde ayda bir gübreleme yapın,2-3 günde bir de sulayın. Gübreleme yapmadan önce, saksı harcına 1-2 litre civarında içme suyu dökün. Bu Bir önceki gübrelemeden arta kalan gübre artıklarını uzaklaştırmak için yapılır. Hemen sonrasında su içerisine karıştırdığınız gübre çözeltisini saksıya verin.

Eski 22-06-2016, 02:11   #2706
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-06-2016
Orkideme birşeyler oldu

Merhabalar sadece orkide konusunda değil her türlü salon bitkisinde çok acemiyim annem salon bitkisi konusunsa ne kadar tecrübeliyse bende bir okadar acemiyim ama annecim orkidenin nasıl bakılacağını bilmediği için yardımcı olamadı.Sağolsun eşim anneler günü hediyesi almış ilk aldığında çok güzeldi beyaz çiçekleri vardı fakat zamanla çiçekler ölmeye başladı ama ben anlamadım değil çiçeğinin döküleceğini biliyordum ama kesim yapmam gerektiğini bilmiyordum çiçekler döküldü sapı kahverengimsi gibi oldu yaprakları sarardı bende internetten okudum ve sapı kesitim kestim ama çok kestim köküne kadar ne yapsam bilemedim yardımcı olursanız çok sevinirim fotoğraf yüklenmiyor nasıl göstericem bilemedim

cokeskiyim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2016, 14:27   #2707
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cokeskiyim Mesajı Göster
Merhabalar sadece orkide konusunda değil her türlü salon bitkisinde çok acemiyim annem salon bitkisi konusunsa ne kadar tecrübeliyse bende bir okadar acemiyim ama annecim orkidenin nasıl bakılacağını bilmediği için yardımcı olamadı.Sağolsun eşim anneler günü hediyesi almış ilk aldığında çok güzeldi beyaz çiçekleri vardı fakat zamanla çiçekler ölmeye başladı ama ben anlamadım değil çiçeğinin döküleceğini biliyordum ama kesim yapmam gerektiğini bilmiyordum çiçekler döküldü sapı kahverengimsi gibi oldu yaprakları sarardı bende internetten okudum ve sapı kesitim kestim ama çok kestim köküne kadar ne yapsam bilemedim yardımcı olursanız çok sevinirim fotoğraf yüklenmiyor nasıl göstericem bilemedim
Dalı tamamen kesip atsanız bile, seneye orkidenin soğuklanma ihtiyacı karşılandığında (17-19°C sıcaklıkta 1-1,5 ay tutulması gerekiyor) tekrar çiçek dalı verir.

Eski 23-06-2016, 22:18   #2708
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
İki gün evvel elime canından bezmiş bir orkide geçti. Yaprakları kaynar suya batırılıp çıkarmışcasına yumuşak, tomurcukları yarı açılmış halde ve biraz daha dikkatli baktığımda aslında saksının içinde sadece 2 kökü olduğunu anladığım bir orkide. Yapmam gerekenin ne oldugunu bilmeden, öyle gelişigüzel bir biçimde tüm saksı harcını gazeteye döktüm. Elimde orkide topragı olmadıgı için, tekrar aynı saksı ve topragına güzelce diktim. Yumuş yumuş olan 3 yapragını ve tomurcuk sapını komple kestim attım. Azıcık su verdim ve cam kenarına kondurdum. Bundan sonra ne olur bilemiyorum. Bu aşamada yapmam ve ya yapmamam gereken ne var? Nelere dikkat etmeliyim?

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2016, 18:37   #2709
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-06-2016
Orkidemin dalı kurudu bende kestim ama hala kuruyor ne yapmam gerekiyor.bide sulaması nasil yapılması gerekiyor ilk defa çiçek bakiyorum nisanimin hediyesi birşey olsun istemiyorum. Saksısı küçük mü değiştirmek gerekiyor mu. Bide gübre vitamin ne yapabilirim. Bilgi verirseniz çok mutlu olurum.fotograf yüklüyemiyorum

Deryalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2016, 18:42   #2710
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-06-2016
Kurumuş dalı tamamen dibinden nasıl kesebilirim

Deryalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2016, 16:26   #2711
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2012
Merhabalar,
Orkidelerin acemisiyim. İki ay önce bir marketten aldım, çok sağlıklılardı ancak gecen hafta İzmirin aşırı sıcaklarına maruz kaldılar (40derece ve üzeri). Annem bu sırada sulamayı unutmuş, döndüğümde mor olan tamamen kurumuştu, hemen daldırma ile iyice nemlendirdim ve süzdürdüm, neyse ki şu an klima var. Mor olanın yaprakları beyazınki kadar koyu renk ve sert değil. Sitenizde okuyup anladığım kadarı ile kuruyan dalı (kuruma aşağıya doğru ilerlediği için) kökünden kesip atmam lazım. Aslında aynı şeyi bugün çok sağlıklı görünen beyazda da görünce endişelenmeye başladım. Bu bir hastalık mı yoksa sıcak mı çarptı yoksa zamanı mı bitti. Gübre yapmam gerekir mi?
Normalde balkon kapısının önünde direk güneş almayan ve esintili bir yerdeler ancak aşırı sıcaklardan 1 haftadır çok kapı açamıyoruz. Malesef sadece 1resim yükleyebildim, diğerleri yüklenmiyorlar.
Şimdiden yarımlarınız için çok teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen didemcenk : 26-06-2016 saat 16:28 Neden: İmla
didemcenk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2016, 16:35   #2712
Yeni Üye

Kurumaya başlayan beyazım

Eklenen Resimler

Eski 26-06-2016, 16:37   #2713
Yeni Üye

Kesilmiş mor .
Kusura bakmayın lütfen başka türlü yükleyemiyorum resimleri.

Eklenen Resimler

Eski 27-06-2016, 15:16   #2714
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi didemcenk Mesajı Göster
Kesilmiş mor .
Kusura bakmayın lütfen başka türlü yükleyemiyorum resimleri.
Bitkileriniz sağlıklı görünüyor. Phalaenopsis çiçekleri hangi türün melezi olduğuna bağlı olarak 1-4ay çiçekli kalırlar, sonra bu çiçekler dökülür. Havalar sıcak ve sürekli olarak klima çalıştırmıyorsanız sadece sulama yapın. Yapraklara da su püskürtün (saf su veya içme suyu). Gübrelemeye sonbaharda başlayın.

Eski 28-06-2016, 15:50   #2715
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Bitkileriniz sağlıklı görünüyor. Phalaenopsis çiçekleri hangi türün melezi olduğuna bağlı olarak 1-4ay çiçekli kalırlar, sonra bu çiçekler dökülür. Havalar sıcak ve sürekli olarak klima çalıştırmıyorsanız sadece sulama yapın. Yapraklara da su püskürtün (saf su veya içme suyu). Gübrelemeye sonbaharda başlayın.
çok teşekkür ederim, içime su serptiniz.

Eski 08-07-2016, 14:30   #2716
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2016
Orkide ölüyor

Merhabalar iyi günler.
Orkidelerim kök çürümesinden dolayı çiçek saplarını ve bütün köklerini gövdenin altından kestim ve tarçın sürüp yeni orkide toprağına ektim. İzmir'de oturuyorum malum yaz ve çok sıcak kuzey cepheye bol ışık alan (doğrudan güneş ışığı almıyor) cam kenarına koydum ilk 2 gün sulamadım şuan haftada bir sefer fısfıs yaparak suluyorum ancak 3-4 adet yaprak büzüşüp sararıp döküldü. Son durumun fotoğrafını ekliyorum. Ne yapmam lazım nasıl sulamam lazım besin vermeli miyim kısacası bu orkideleri nasıl kurtarabilirim? Yardımınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Eklenen Resimler

Düzenleyen holyhero : 08-07-2016 saat 14:50 Neden: Fotoğraf ters
holyhero Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2016, 15:09   #2717
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi holyhero Mesajı Göster
Merhabalar iyi günler.
Orkidelerim kök çürümesinden dolayı çiçek saplarını ve bütün köklerini gövdenin altından kestim ve tarçın sürüp yeni orkide toprağına ektim. İzmir'de oturuyorum malum yaz ve çok sıcak kuzey cepheye bol ışık alan (doğrudan güneş ışığı almıyor) cam kenarına koydum ilk 2 gün sulamadım şuan haftada bir sefer fısfıs yaparak suluyorum ancak 3-4 adet yaprak büzüşüp sararıp döküldü. Son durumun fotoğrafını ekliyorum. Ne yapmam lazım nasıl sulamam lazım besin vermeli miyim kısacası bu orkideleri nasıl kurtarabilirim? Yardımınızı bekliyorum. Teşekkürler.
Bitkiyi bolca sulayıp, büyükçe bir plastik torba içerisine yerleştirin. Geceleri torbayı kendi nefesinizle şişirin (Phalaenopsisler geceleyin hava alma gözeneklerini açıp karbondioksiti depolar ve gündüz saatlerinde de bu depoladıklarıyla fotosentez yapıp şeker sentezler), torbanın ağzını düğümleyerek kapatın. Bitkiniz yeni kök oluşturuncaya kadar böyle devam edin. Bitkinizi doğrudan güneş ışığı alamayan aydınlık bir yere yerleştirin. Kolay gelsin.

Eski 08-07-2016, 15:23   #2718
Yeni Üye

Alıntı:
Bitkiyi bolca sulayıp, büyükçe bir plastik torba içerisine yerleştirin. Geceleri torbayı kendi nefesinizle şişirin (Phalaenopsisler geceleyin hava alma gözeneklerini açıp karbondioksiti depolar ve gündüz saatlerinde de bu depoladıklarıyla fotosentez yapıp şeker sentezler), torbanın ağzını düğümleyerek kapatın. Bitkiniz yeni kök oluşturuncaya kadar böyle devam edin. Bitkinizi doğrudan güneş ışığı alamayan aydınlık bir yere yerleştirin. Kolay gelsin.
Saksısıyla birlikte mi poşetlemem gerekiyor ara sıra sulama yapmam gerekecek mi biraz daha detay verirseniz çok sevinirim. İlginiz ve yardımınız için çok teşekkür ederim.

Eski 08-07-2016, 17:44   #2719
Ağaç Dostu

Alıntı:
Saksısıyla birlikte mi poşetlemem gerekiyor ara sıra sulama yapmam gerekecek mi biraz daha detay verirseniz çok sevinirim. İlginiz ve yardımınız için çok teşekkür ederim.
Evet, saksıyla poşetleyin. Sulama yapmanız gerekmiyor, torbanın ağzı kapalı, su kaybı yok. Her günün gecesinde torbanın havasını boşaltıp nefesinizle tekrar şişirin ve torbanın ağzını tekrar düğümleyin.

holyhero beğendi.

Düzenleyen Doku_Kültürcü : 08-07-2016 saat 17:46 Neden: :ekleme...
Eski 08-07-2016, 18:23   #2720
Yeni Üye

Alıntı:
Evet, saksıyla poşetleyin. Sulama yapmanız gerekmiyor, torbanın ağzı kapalı, su kaybı yok. Her günün gecesinde torbanın havasını boşaltıp nefesinizle tekrar şişirin ve torbanın ağzını tekrar düğümleyin.
Çok teşekkür ederim bu işlemi yaparken gövdenin altında hızlı hareket eden kurt ve bite benzer canlılar gördüm gövde de hafif kararma vardı güzelce yıkadım ve temizledim sanırım toprağı tekrar değiştirmem gerekecek. Şimdilik saksıya koymadan poşette bekletiyorum. Böcekler umarım orkidelerimden uzaklaşır. Yarın ilk iş yeni orkide toprağı alıp ponza ile karıştırmayı düşünüyorum. Son durum hakkında öneriniz var mı ? Köklenene kadar saksıya koyulmasa sorun olur mu ? İyi akşamlar

Eski 08-07-2016, 19:24   #2721
Ağaç Dostu

Alıntı:
Çok teşekkür ederim bu işlemi yaparken gövdenin altında hızlı hareket eden kurt ve bite benzer canlılar gördüm gövde de hafif kararma vardı güzelce yıkadım ve temizledim sanırım toprağı tekrar değiştirmem gerekecek. Şimdilik saksıya koymadan poşette bekletiyorum. Böcekler umarım orkidelerimden uzaklaşır. Yarın ilk iş yeni orkide toprağı alıp ponza ile karıştırmayı düşünüyorum. Son durum hakkında öneriniz var mı ? Köklenene kadar saksıya koyulmasa sorun olur mu ? İyi akşamlar
Bir sorun oluşturmaz. Ama, bu durumda zaman zaman bitkiye su püskürtün (10-15 günde bir).

holyhero beğendi.
Eski 19-07-2016, 13:32   #2722
Yeni Üye

artvin08's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2016
Merhaba çift dal orkidemin birinci dalındaki çiçekler dökülünce sizin gösterdiğiniz gibi budadım. Diğer dalında ise üzerinde çiçekler varken kurumaya başladı. Ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz ?

Eklenen Resimler

artvin08 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2016, 16:08   #2723
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi artvin08 Mesajı Göster
Merhaba çift dal orkidemin birinci dalındaki çiçekler dökülünce sizin gösterdiğiniz gibi budadım. Diğer dalında ise üzerinde çiçekler varken kurumaya başladı. Ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz ?
Çiçekler solunca/dökülünce en aşağıdan itibaren 3 boğum sayın, dalı 3. boğumun 2-3mm üzerinden kesin. Kalan boğumlardan gelecek sene soğuklama ihtiyacı karşılandığında yeni çiçek sürgünü oluşur.

Eski 24-07-2016, 10:19   #2724
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2016
Arkadaslar orkidemin çiçekleri kapanır gibi olmuş sebebi ne olabilir.

toolss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2016, 17:10   #2725
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi toolss Mesajı Göster
Arkadaslar orkidemin çiçekleri kapanır gibi olmuş sebebi ne olabilir.
Melez Phalaenopsis orkideleri, hangi türlerin melezi olduğuna bağlı olarak 1-4 ay çiçekli kalırlar. Sonra çiçekler dökülür. Sizin orkideniz de çiçeklenme döneminin sonuna gelmiş gibi görünüyor. Seneye tekrar açarlar, merak etmeyin.

Eski 24-07-2016, 22:26   #2726
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2016
Alıntı:
Melez Phalaenopsis orkideleri, hangi türlerin melezi olduğuna bağlı olarak 1-4 ay çiçekli kalırlar. Sonra çiçekler dökülür. Sizin orkideniz de çiçeklenme döneminin sonuna gelmiş gibi görünüyor. Seneye tekrar açarlar, merak etmeyin.
yaklaşık 2 ay önce şoktan almıştım aldığımda 1 tane tomurcuk yeni açmıştı dün orkide besini ve toprağı sipariş ettim toprağı değiştirdikten sonra sabah çiçeklerin kapanır gibi olduğunu gördüm. sizin dediğiniz gibi çiçekleri dökülecek galiba. ama hepsi böyle değil 2 3 tanesi böyle diğerleri sağlam.

toolss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2016, 09:41   #2727
Yeni Üye

artvin08's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2016
Alıntı:
Çiçekler solunca/dökülünce en aşağıdan itibaren 3 boğum sayın, dalı 3. boğumun 2-3mm üzerinden kesin. Kalan boğumlardan gelecek sene soğuklama ihtiyacı karşılandığında yeni çiçek sürgünü oluşur.
Merhaba peki toprağını ve küçük şeffaf saksısını değiştirmem gerekiyor mu ?

artvin08 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2016, 13:15   #2728
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi artvin08 Mesajı Göster
Merhaba peki toprağını ve küçük şeffaf saksısını değiştirmem gerekiyor mu ?
Saksı harcı 2yılda bir değiştirilir. Genel bir kural değil ama, bu süre içerisinde saksı harcı çürümeye ve bitki için zararlı olabilecek küf gelişimine ortam sağlamaya başlar.

Eski 10-08-2016, 14:36   #2729
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Her şey yolunda giderken bu midi'nin derdi ne acaba..?
Hava sıcaklığı çok fazla, bir yemek kaşığı kadar da olsa 3-4 güne bir üstten su veriyorum.
Dolaylı olarak bol ışık alan bir yerdeler, arkadaşlarının keyfi yerinde.
Her akşam arıtılmış su ile dikkatlice fısfıs yapıyorum.
Üç günde yapraklar bu hale geldi, yumuşama yok ortadaki 1,5 yaprak sağlam.
İnşallah bulaşıcı bir şey değildir, yoksa hemen karantinaya mı alayım

Name:  13925024_10154507917949040_2179267303934943592_n.jpg
Views: 1283
Size:  41.6 KB

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2016, 16:33   #2730
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Her şey yolunda giderken bu midi'nin derdi ne acaba..?
Hava sıcaklığı çok fazla, bir yemek kaşığı kadar da olsa 3-4 güne bir üstten su veriyorum.
Dolaylı olarak bol ışık alan bir yerdeler, arkadaşlarının keyfi yerinde.
Her akşam arıtılmış su ile dikkatlice fısfıs yapıyorum.
Üç günde yapraklar bu hale geldi, yumuşama yok ortadaki 1,5 yaprak sağlam.
İnşallah bulaşıcı bir şey değildir, yoksa hemen karantinaya mı alayım

Eklenti 624599
Virüs belirtisine benziyor, ama emin değilim. Bitkiyi ayırın. Ege üniversitesi ziraat fakültesinden Prof.Dr. Mustafa Gümüş'e e-posta gönderip fikrini alabilirsiniz, kendisi bitki hastalıkları bölümünde öğretim üyesidir: mustafa.gumus@ege.edu.tr Eğer Mustafa Hoca'da virus derse bitkiyi imha edin. Kullandığınız budama makası gibi malzemeleri düdüklü tencerede 1-1,5 saat pişirin. Diğer bitkilerinizi de dikkatle gözleyin.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024