agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-05-2016, 11:38   #2611
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-04-2016
Acaba bu bir sap mi yoksa kimlerden biri mi? Cevaplar için şimdiden tesekkurler.

Eklenen Resimler

Farukk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2016, 12:01   #2612
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sayın Farukk, Phall'iniz havai kök veriyor, çiçek sapı değil.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2016, 12:12   #2613
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Sayın Farukk, Phall'iniz havai kök veriyor, çiçek sapı değil.
Çok tesekkurler Sayın Adalet Yağcı. Uzun zamandır sap oluşumunu bekliyorum. Ne yapmam gerekiyor sizce?

Eski 15-05-2016, 12:12   #2614
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Orkide yetiştirmek büyük keyiftir, birçok bitki ile kıyaslandığında bakımı da hiç zor değil..
Üsttekiler normal boydaki Phaller, alttakiler Midi boy.

Name:  ww.jpg
Views: 1420
Size:  60.8 KB

lusoari, efeege ve MaynaVira beğendi.
Eski 15-05-2016, 12:16   #2615
Ağaçsever

Alıntı:
Orkide yetiştirmek büyük keyiftir, birçok bitki ile kıyaslandığında bakımı da hiç zor değil..
Üsttekiler normal boydaki Phaller, alttakiler Midi boy.

Eklenti 612158
Orkidelerimin çok harika görünüyor Sayın Adalet Yağcı. Keşke ben de o sizin kadar becerebilsem bu işi.

Eski 15-05-2016, 19:23   #2616
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2016
İyi günler. Ben de orkide bakımı konusunda çok bilgili değilim yaklaşık 5-6 aylık orkidem var. Fotoğrafını paylaşacağım. Bir iki aydır bir yaprağı kesilmiş gibi birşey oldu ve altlardan bir yaprağı sararıp yumuşak bi hal aldı koparmadım doğru mu yapıyorum bilmiyorum.

İkinci sorunum sulamayı daldırarak yapıyorum haftada birkez ama bazen unutuyorum on günde bir yağtığım oluyor. En son 9-10gün sulamadım kökleri iyice sarardı. Çiçeğimin kabı da kendine göre büyüktü yeni bir kap alana kadar geçici olarak cocacola plastik şişesine tekrar diktim bunda da hatalı mıyım bilmiyorum

Aynı orkide harcıyla tekrar diktim ve kökleri hiç kesmedim, bu işlemi dün yaptım suladım bugğn fotoğraftaki gibi kökleri canlandı yeşillendi birazcık dışardan görüyorum bu şekilde toparlanır mı acaba? Başka ne yapmam veya yapmamam gerek

Bir de ilk ay üçüncü boğumun az üstünden budadım ama 5 aydır hiç orda bi hareketlenme yok diye az aşasından dün yine kestim acaba ben napıyorum ?

[![image](http://i.hizliresim.com/pP4v8J.jpg)]...sim.com/pP4v8J)

img

yesiminaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2016, 20:07   #2617
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

yesiminaa..
Alıntı:
İyi günler. Ben de orkide bakımı konusunda çok bilgili değilim yaklaşık 5-6 aylık orkidem var. Fotoğrafını paylaşacağım. Bir iki aydır bir yaprağı kesilmiş gibi birşey oldu ve altlardan bir yaprağı sararıp yumuşak bi hal aldı koparmadım doğru mu yapıyorum bilmiyorum.

İkinci sorunum sulamayı daldırarak yapıyorum haftada birkez ama bazen unutuyorum on günde bir yağtığım oluyor. En son 9-10gün sulamadım kökleri iyice sarardı. Çiçeğimin kabı da kendine göre büyüktü yeni bir kap alana kadar geçici olarak cocacola plastik şişesine tekrar diktim bunda da hatalı mıyım bilmiyorum

Aynı orkide harcıyla tekrar diktim ve kökleri hiç kesmedim, bu işlemi dün yaptım suladım bugğn fotoğraftaki gibi kökleri canlandı yeşillendi birazcık dışardan görüyorum bu şekilde toparlanır mı acaba? Başka ne yapmam veya yapmamam gerek

Bir de ilk ay üçüncü boğumun az üstünden budadım ama 5 aydır hiç orda bi hareketlenme yok diye az aşasından dün yine kestim acaba ben napıyorum ?
Valla ben ne yaptığınızı anlayamadım

Öncelikle fotoğraflarınızı bu forumdan yükleyin, mesajınızı okumak mümkün olmadığı için kopyalamak zorunda kaldım, çok geniş yer kaplıyor.
Fotoğraflar net olmadığı için bir şey anlaşılmıyor.
Mesajınızı formata uygun şekilde yeniden düzenlerseniz mutlaka yardım alırsınız.
Sevgiler.

Eski 15-05-2016, 20:10   #2618
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Farukk Mesajı Göster
Çok tesekkurler Sayın Adalet Yağcı. Uzun zamandır sap oluşumunu bekliyorum. Ne yapmam gerekiyor sizce?
Tavsiye edilen, orkidenizi bir ay boyunca 18-20 derecelerde tutmanız, bu sürecin sonunda çiçekleneceği söyleniyor.
Ben denemedim.

Eski 16-05-2016, 12:42   #2619
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2016
Orkidem hasta mı?

Merhabalar,yaklaşık bir hafta önce bu orkide bize geldi,başlarda benekler açık renkliydi ama son iki gündür gittikçe koyulaşmaya başladı.Yaprakları,kökü sağlıklı ama tüm çiçeklerini bu benekler sarmış durumda.Bol gün ışığı alan yerde duruyor,başka orkidelerim de mevcut,onlarda hiç bir sorun yok fakat ilk defa böyle bir şey görüyorum.Bir hastalığı olduğunu düşünüyorum.Ne yapmalıyım orkidemin iyileşmesi için?

Eklenen Resimler

Cherryboom Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2016, 15:01   #2620
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cherryboom Mesajı Göster
Merhabalar,yaklaşık bir hafta önce bu orkide bize geldi,başlarda benekler açık renkliydi ama son iki gündür gittikçe koyulaşmaya başladı.Yaprakları,kökü sağlıklı ama tüm çiçeklerini bu benekler sarmış durumda.Bol gün ışığı alan yerde duruyor,başka orkidelerim de mevcut,onlarda hiç bir sorun yok fakat ilk defa böyle bir şey görüyorum.Bir hastalığı olduğunu düşünüyorum.Ne yapmalıyım orkidemin iyileşmesi için?
Bitkide Botrytis mantarı var. Tomurcuklanma döneminde hava nemi çok yüksek bir yerde tutulmuş. Bitkiyi havadar bir yerde tutun. Çiçekler için yapacak bir şey yok, lekeleri yok edemezsiniz. Ama, seneye hastalıksız açarlar.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2016, 17:32   #2621
Yeni Üye

Cevap için teşekkür ederim.Peki çiçekleri steril bir makasla kessek olur mu yeni tomurcuklara yayılmaması adına?

Eski 16-05-2016, 21:20   #2622
Ağaç Dostu

Alıntı:
Cevap için teşekkür ederim.Peki çiçekleri steril bir makasla kessek olur mu yeni tomurcuklara yayılmaması adına?
Aslında pek bir faydası olmaz. Bu küfün sporları çoktan saçılmıştır. Sporların çimlenmesini önlemek için havadar bir yerde tutmanızı öneririm. Çiçek satışa gönderileceği zaman, mekanik zararlanmadan korumak için plastik bir filmle sarılır ve bu plastik örtü hava hareketini engeller, yoğun nem artışına neden olur. Bu ortamda küf sporları rahatça çimlenir.
Yeni tomurcukların oluşması için önümüzdeki sonbahar-kış aylarına (sıcaklığın 16-19°C civarına düşüp çiçeklenmeyi tetiklediği zaman) kadar çok uzun bir zaman var.

Eski 16-05-2016, 22:38   #2623
Yeni Üye

Teşekkür ederimmm.

Eski 23-05-2016, 00:46   #2624
Ktb
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2016
Merhabalar, Iki hafta once orkide hediye geldi beyaz cok seviyorum . Cok özen gosterdim yerini sevsin uzun süre kalıcı olsun diye arastirdim alttan su vermek daha dogru dediler doldurdum bi kaba suyu saksiyla içine koydum gayet güzel büyüyüp tomurcuklar açıyordu. Alirken saksinini değiştirmiş ve orkide topragi dedikleri tahta gibi olan şeylerden koydurmuslar . Gelişimi güzel gidiyor diye sevinirken birde baktim çiçekler buzutmus cok üzüldüm . Biraz daha su gerekir diye düşünüp üstten su verdim yani orkide topragi dedikleri tahta gibi olan şeylerin vitamini toprağa geçsin diye. Bir kaç saat sonra baktim ama çiçekler hala aynı şimdi yerini değiştirdim sabah tekrar kontrol edecegim.
Lütfen bana bilgi verin çiçeğimin kurumasını hic istemiyorum.
Tesekkurler
Sevgiler

Eklenen Resimler

Ktb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2016, 01:02   #2625
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ktb Mesajı Göster
Merhabalar, Iki hafta once orkide hediye geldi beyaz cok seviyorum . Cok özen gosterdim yerini sevsin uzun süre kalıcı olsun diye arastirdim alttan su vermek daha dogru dediler doldurdum bi kaba suyu saksiyla içine koydum gayet güzel büyüyüp tomurcuklar açıyordu. Alirken saksinini değiştirmiş ve orkide topragi dedikleri tahta gibi olan şeylerden koydurmuslar . Gelişimi güzel gidiyor diye sevinirken birde baktim çiçekler buzutmus cok üzüldüm . Biraz daha su gerekir diye düşünüp üstten su verdim yani orkide topragi dedikleri tahta gibi olan şeylerin vitamini toprağa geçsin diye. Bir kaç saat sonra baktim ama çiçekler hala aynı şimdi yerini değiştirdim sabah tekrar kontrol edecegim.
Tesekkurler
Sevgiler
Merhaba,
Orkidelerin cicekleri donem donem solarlar.Bir sure sonra tekrardan yeni cicekler cikacaktir.Ancak orkidenizi lutfen ustten sulamayiniz ve alttan sulamaya devam ediniz.

Sevgiler

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2016, 12:48   #2626
Ağaç Dostu

Alıntı:
Tesekkurler
Sevgiler
Saksıyı, suyun içerisinde çok fazla bekletmeyin. 15-20 dakika yeterli. Aksi durumda köklerin boğulma riski var.

Eski 23-05-2016, 14:18   #2627
Ktb
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2016
Çok teşekkür ediyorum. Peki bu durumda solan çiçekleri benim mi almam gerekiyor kendisu dökülür mü acaba. Birde kökünün resmini de gindermistim iki tane kok cikiyo gibi onlarda acar demi

sevdam beğendi.
Ktb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2016, 14:44   #2628
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Çok teşekkür ediyorum. Peki bu durumda solan çiçekleri benim mi almam gerekiyor kendisu dökülür mü acaba. Birde kökünün resmini de gindermistim iki tane kok cikiyo gibi onlarda acar demi
Merhaba,
Su an icin birsey yapmaniza gerek yok. Curuk kok yoksa koklerin rengi gri oldugunda su dolu legene daldiracaksiniz, yesil oldugunda bakip keyfine doyacaksiniz Bitki gelisim gosteriyorsa kaliteli bir orkide gubresinide (market gubresi degil sn.Ziya Soner'in gubresi gibi guzel bir gubreyse) arada verebilirsiniz. Ancak orkide gubresi kesin gerekiyor diye bir durum soz konusu degildir.

Cikan seyler kokse onlar acmayacaktir. Bir sure sonra phalaenopsis'iniz tekrardan dal verip cicek acacaklardir.Ancak zaten phalaenopsislerin buyuk bir kismi her zaman cicekli kalmiyorlar.Dolayisiyla orkidenizin ciceksiz goruntusune alismak durumundasiniz

Eski 23-05-2016, 15:37   #2629
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2016
Merhabalar hediye olaraj orkide geldi evime 1 bucuk ay önce. Çiçekleri çoktu orkide hakkinda bilgim de yoktu cicekler dökülünce ilgilenmeye basladim toprak alip saksi degistirdim saksi icinde terleme meydana geldi biraz. Ne yapmam gerekiyor

Trktgc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2016, 15:41   #2630
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Trktgc Mesajı Göster
Merhabalar hediye olaraj orkide geldi evime 1 bucuk ay önce. Çiçekleri çoktu orkide hakkinda bilgim de yoktu cicekler dökülünce ilgilenmeye basladim toprak alip saksi degistirdim saksi icinde terleme meydana geldi biraz. Ne yapmam gerekiyor
Orkidenizin soguk olmayan havadar bir ortamda olduguna emin olun.Sulamanizi bir onceki mesajda da belirttigim gibi kokler suya ihtiyac duydugunda yapiniz.

Eski 23-05-2016, 18:57   #2631
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Toprak derken..?
Bahçe toprağı veya torf mu kullandınız?

Eski 23-05-2016, 21:22   #2632
Yeni Üye

Alıntı:
Toprak derken..?
Bahçe toprağı veya torf mu kullandınız?
Orkide toprağı aldım normal bahce topragi degil

Eski 23-05-2016, 21:50   #2633
Yeni Üye

Bunlar da orkidemin fotoğrafları

Eklenen Resimler

Eski 23-05-2016, 22:00   #2634
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Bence sorun yok gibi, saksı içindeki terleme normal.
Bitkiniz size geldiğinde uzun zamandır çiçekliydi belki de, yani çiçek ömrünü tamamlamış ola bilir.
Önemli olan bitkinizin sağlıklı olması.

Eski 23-05-2016, 22:56   #2635
Yeni Üye

Alıntı:
Bence sorun yok gibi, saksı içindeki terleme normal.
Bitkiniz size geldiğinde uzun zamandır çiçekliydi belki de, yani çiçek ömrünü tamamlamış ola bilir.
Önemli olan bitkinizin sağlıklı olması.
Teşekkür ederim cevabiniz için insallah sagliklidir. Haftada 1 kez daldirma yontemiyle suluyorum orkideyi. Maden suyunu duydum bir yerde nasil beslemeliyim ne yapmaliyim su an orkideye

Eski 23-05-2016, 23:03   #2636
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Teşekkür ederim cevabiniz için insallah sagliklidir. Haftada 1 kez daldirma yontemiyle suluyorum orkideyi. Maden suyunu duydum bir yerde nasil beslemeliyim ne yapmaliyim su an orkideye
Şu an için yapmanız gereken sadece orkidenizin keyfini çıkarmak;su isteyince suyunu vermek. Orkideler narin bitkiler değildir;siz onu kendi halinde bırakırsanız o size yakında çiçeklerini zaten gösterecektir. Olurda orkidenizin durumu kötüye giderse köklerinin fotoğrafını çekerseniz burada arkadaşlarla yorumlarınız. Ancak sn.Adalet Yağcı'nında dediği gibi orkidenizde gözle görülür bir sıkıntı yok.

Eski 23-05-2016, 23:14   #2637
Yeni Üye

Cok teşekkürler

Eski 24-05-2016, 14:23   #2638
Yeni Üye

Merhabalar,uzun zamandır bizimle olan orkidemin çiçek diplerinde jel gibi,su damlası belirmeye başladı.Nedeni ne olabilir acaba?

Eklenen Resimler

Eski 24-05-2016, 18:58   #2639
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Galeri: 14
Alıntı:
Merhabalar,uzun zamandır bizimle olan orkidemin çiçek diplerinde jel gibi,su damlası belirmeye başladı.Nedeni ne olabilir acaba?
Merhaba bitkinizin yaprak ve çiçeklerinde bit varmı kontrol edin eğer virus ya da mantari bir hastalık vs yoksa kabuklu bitler den dolayı damlacık olusabilir.

mühendis57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2016, 19:08   #2640
Yeni Üye

Cevabınız üzerine kontrol ettim,ciceklerinde hic bir sorun yok çok diri ve güzeller,yalnız el attaki yapraklardan bir tanesi yumusamaya başladı,orta kısmından yeni bir yaprak çıkmaya başladı.yukarida da önceki sorum mecvut,bundan 10 gün önce mantar hastalığı olan bir orkide gelmişti bize,ben kesinlikle yan yana getirmedim bu orkidemle onu fakat ayni kapalı balkondalar.hava yoluyla mantar hastalığı bulasma ihtimali olabilir mi?Butun çiçeklerim ayni yerde duruyor.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024