agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-04-2016, 14:34   #2551
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2016
Çiçek dalı kuruyan orkideler tekrar nasıl çiçek verir?

Merhaba;
Orkide sevdalısıyım ama ayni zamanda bir orkide seri katiliyim de sanırım 😥
Üç orkidem var; neyse ki biri aylaaaarr sonra doğru zamanda budamayı başarmışım ki yeni bir dal vermeye başladı. Ancak diğer ikisinin çiçek dallarını köke kadar kurutmayı başardığım için sadece yapraktan ibaretler 😥
Ne yaptıysam olmadı. Yaprakları çok sağlıklı, kökleri de en az şimdi yeni dal veren kadar iyi durumda denebilir. Tekrar çiçek vermelerini öyle istiyorum ki...
Ne yapmalıyım? Beklemekten başka seçenek var mıdır?
Birinin fotoğrafını eklemeyi başardım.

Eklenen Resimler

gulsahyucel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2016, 17:19   #2552
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi FUNDA07 Mesajı Göster
orkidem kuruyor. sanırım herşeyi yanlış yapıyorum. önce çiçekleri döküldü sonra üstü kurumaya başladı. şimdide kökleri kuruyor. internette bu bitkinin nemi çok sevdiği kuru kalmaması gerektiği yazıyordu.birşeyleri yanlış yapıyorum lütfen yardım edinn
Çiçekler1-4 ay arası (hangi Phalaenopsis türünün melezi olduğuna göre değişir) çiçekli kalır, sonra çiçeklerini dökerler. Çiçek dalıda kuruyabilir. Ama, haklısınız, çiçeğiniz susuz kalmış gibi görünüyor. Yaprakları derimsi bir duruma gelmiş. Kökleri sağlıklı duruyor. Sulamaya ve gübrelemeye dikkat edin. Ayda bir gübre verin. Gübre vermeden önce, bir evvelki gübrelemeden arta kalan saksıdaki gübreyi uzaklaştırın. Bunun için büyükçe bir yoğurt kabı alın. İçerisine içme suyu, daha da iyisi saf su koyun. Bitkinizi bu su içerisine 4-5 defa daldırıp çıkartın. Hemen sonrasında gübre sıvısını bitkinize verin. Yeni yaprak ve kök oluşturacaktır. Sulamayı 7-10günde bir yazın 2-3 günde bir yapın.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2016, 17:27   #2553
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MaynaVira Mesajı Göster
Merhabalar, öncelikle acemi olduğumu belirtmemde fayda var.
Orkidemin toprağını bir hafta kadar önce, hazır bir harç ile değiştirdim.
Yaptığım işlem sırasında eski toprağın simsiyah olduğunu, hafiften
kokmaya başladığını ve köklerin gelişmesini engellediğini gözlemledim.
Çürümüş ve kurumuş kökleri steril bir makas ile kestim.
Orkidenin gövdesi ile geriye kalan -tek tük ve kısaca kalmış zavallı- köklerini
çeşme suyu altında birkaç dakika boyunca yıkadım.
Saksı olarak da ortasından kestiğim 5 litrelik bir pet şişesi kullanmayı tercih ettim.
(Alt ve yan kısımlarından, toplamda yaklaşık 25-30 adet delik açtım.)
Orkide, toprağı değişmeden önce -benim ölçümle- sağlıklı görünüyordu.
Bol ve gür çiçekli; koyu yeşil renkte, yumuşak yapraklı idi.
Yapraklar neredeyse üst üste yapışık durumdaydı ve halinden memnun görünüyordu.
Ancak bugün itibarıyla daha net farkediyorum ki, toprak değişiminden sonra
yapraklar hatırı sayılır bir şekilde yukarıya doğru şahlandı.
Üst ve alt yapraklar arasındaki mesafe epey açıldı.
Yaprak uçlarında sararma, hatta neredeyse beyazlaşma; içbükey şeklinde kıvrılma;
ortasında ise yarılma belirtileri baş göstermeye başladı.
Üstelik eski haline göre daha kuru, cansız ve mat görünüyorlar.
Sizce sorun nedir sevgili orkide severler?
Tişikkir idirim.
Sayın MaynaVira,
Orkidenizi diktiğiniz damacanaya açtığınız delikler yeterince büyük olmayabilir. Köklerin havadar bir ortamda gelişmesi gerekli. Sulama ve gübrelemeye dikkat edin. Gübreleme öncesinde bitki saksısı içerisinden bolca su geçirip bir önceki gübrelemeden arta kalan artıkları uzaklaştırın hemen sonrasında gübre sıvısı uygulayın. yazın 2-3 günde bir sulayın. Kışın 5-7günde bir.

Eski 11-04-2016, 17:34   #2554
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Farukk Mesajı Göster
Merhabalar, orkidelerim bu halde sizce nasıl bir bakım uygulamalıyım, yardımcı olursanız çok sevinirim?
Sayın Farukk,
Birinci orkideniz keiki vermiş. Köklenmesini bekleyin. Köklendikten sonra ana bitkiden ayırıp kendi saksısına dikin. Şu andaki durumda sulama ve gübrelemeye dikkat edin. yazın 2-3günde bir, kışın 5-7günde bir sulayın. Ayda bir gübreleme yapın. Gübre uygulamadan önce saksı harcı üzerinden bolca su geçirerek (menba suyu, ya da saf su) bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırın. Hemen akabinde gübreli sıvı verin.

Eski 12-04-2016, 19:30   #2555
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-04-2016
Yorumlarınız için teşekkür ederim sayın Doku Kültürcü.

Doğrusu bitkinin bundan önceki saksısı, ışık geçirmeyen ve yalnızca
alt kısmında birkaç delik bulunan bir yoğurt kovasıydı.
Bu nedenle, uyarlanmış yeni saksının bir dezavantaj oluşturduğunu düşünmüyorum.

Bir diğer husus ise, bahsettiğiniz üzere gübreleme:
Gübre kullanmıyorum. Belki bu noktada hatalıyımdır.
Lakin, şimdiye kadar da orkideye hiç gübre verilmedi.
Ben de pek alıştırmak istemiyorum.

Şu halde, sanırım biraz daha zaman verip, gözlemlemek gerekiyor.

MaynaVira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2016, 11:22   #2556
Ağaçsever

fdogru's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2012
Geçen senelerde aldığım iki orkideyi kaybettim. fakat birisi, tamamen yok olmuşken, 2 tane kök çıkardı. kökler yaklaşık 1 - 1,5 cm uzunluğunda. 3. kök de çıkmaya başlamış nokta kadar.
ayrıca 2 de yeni yaprak çıkardı, üzerinde kalan büyük tek yaprak yaşlandığı için solmaya başladı.
kaybetmekten korktuğum için hiç saksısını değiştirmedim. haftada bir sulamaya devam ediyorum.

ekstra bir şey yapabilir miyim? elimin altında sphagnum yosunu da yok, köklenmeyi hızlandırmak adına.

forumu da okuyorum ama yine de sormadan edemedim. sizce ne yapmalıyım?

fdogru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2016, 17:51   #2557
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2016
kökleri sanırım susuzluktan kurumuş içleri resmen boşalmış yaprakları saekmaya başladı ölen kökleri kestim yeşik kökler var kökleri az değik en az 10 tane var şuan bazılarıda sarıya dönmüş sorun nedir acaba acil cevap? gayette sağlıklı görünüyo ve 2-3 tanw yab dal çıkartıyo ölmesib lütfen

Nurnsvn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2016, 18:49   #2558
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nurnsvn Mesajı Göster
kökleri sanırım susuzluktan kurumuş içleri resmen boşalmış yaprakları saekmaya başladı ölen kökleri kestim yeşik kökler var kökleri az değik en az 10 tane var şuan bazılarıda sarıya dönmüş sorun nedir acaba acil cevap? gayette sağlıklı görünüyo ve 2-3 tanw yab dal çıkartıyo ölmesib lütfen
Saksı harcını değiştirin. Düzenli sulama ve gübreleme yapın. Kışın 5-7 günde bir, yazın 2-3 günde bir sulayın. Yazın hava köklerine her gün içme suyu, ya da saf su püskürtün. Ayda bir gübreleme yapın. Her gübreleme öncesinde saksı harcından bol su geçirerek bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırın.

Eski 15-04-2016, 15:26   #2559
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2016
Merhaba öncelikle değerli bilgileriniz ve paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.Benim şöyle bir sorum olacaktı. Geçmiş senelerde alınmış yaklaşık 6 adet orkidemiz var ve bu güne kadar hiçbir sorun yaşamadık. Fakar geçen sene bir **** iki tanesinde hafif reçinelenme durumu olmuştu ama biz normal bir süreç zannederek önemsememiştik ama bu sene hepsinden resmen damla damla reçinelenme olunca araştırmalarım sonucunda sitenizi buldum ve böceklenmenin reçinelenmeyi arttırdığını öğrendim.Bugün çiçeklere daha dikkatli bakınca resmen şok oldum.Sanırım resimde görünenler reçineye yapışmış böceklere benziyorlar.Şimdi ne yapmalıyım.Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

mühendis57 beğendi.
irena__seda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2016, 15:43   #2560
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi irena__seda Mesajı Göster
Merhaba öncelikle değerli bilgileriniz ve paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.Benim şöyle bir sorum olacaktı. Geçmiş senelerde alınmış yaklaşık 6 adet orkidemiz var ve bu güne kadar hiçbir sorun yaşamadık. Fakar geçen sene bir **** iki tanesinde hafif reçinelenme durumu olmuştu ama biz normal bir süreç zannederek önemsememiştik ama bu sene hepsinden resmen damla damla reçinelenme olunca araştırmalarım sonucunda sitenizi buldum ve böceklenmenin reçinelenmeyi arttırdığını öğrendim.Bugün çiçeklere daha dikkatli bakınca resmen şok oldum.Sanırım resimde görünenler reçineye yapışmış böceklere benziyorlar.Şimdi ne yapmalıyım.Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
Merhaba,
orkidelerinize kabuklu bit sarmış yaprak üzerlerinde kahverengi nokta gibi görünenler emgi yaparak yaprak ve bitkinizi zayıf düşürür.Yapraklarda, çiçek sapında ve çiçeklerde de görünüyorlar. Kontrol edip mekanik mücadele yaparak gördüklerinizi ezerek öldürün.Arap sabunlu su hazırlayıp yapraklara püskürtün.Birkaç gün sonra bol suyla yaprakları yıkayın.

irena__seda beğendi.
mühendis57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2016, 16:59   #2561
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mühendis57 Mesajı Göster
Merhaba,
orkidelerinize kabuklu bit sarmış yaprak üzerlerinde kahverengi nokta gibi görünenler emgi yaparak yaprak ve bitkinizi zayıf düşürür.Yapraklarda, çiçek sapında ve çiçeklerde de görünüyorlar. Kontrol edip mekanik mücadele yaparak gördüklerinizi ezerek öldürün.Arap sabunlu su hazırlayıp yapraklara püskürtün.Birkaç gün sonra bol suyla yaprakları yıkayın.
çok teşekkür ederim inşallah becerip kurtarabilirim çiçeklerimi...

mühendis57 beğendi.
irena__seda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2016, 20:10   #2562
Yeni Üye

ali84's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2016
Orkide

merhaba 6 aydır beyaz bir orkidem var. fakat hiç yeni yaprak vermedi. simdi var olan yapraklarıda kurumaya başladı. kokleride kurumaya başlamış. ne yapmam lazım

Eklenen Resimler

ali84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2016, 23:17   #2563
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-04-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Sayın Farukk,
Birinci orkideniz keiki vermiş. Köklenmesini bekleyin. Köklendikten sonra ana bitkiden ayırıp kendi saksısına dikin. Şu andaki durumda sulama ve gübrelemeye dikkat edin. yazın 2-3günde bir, kışın 5-7günde bir sulayın. Ayda bir gübreleme yapın. Gübre uygulamadan önce saksı harcı üzerinden bolca su geçirerek (menba suyu, ya da saf su) bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırın. Hemen akabinde gübreli sıvı verin.
Cook tesekkurler toprak değişimi yapmam gelişimini olumlu etkiler mi sizce

Farukk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2016, 12:40   #2564
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ali84 Mesajı Göster
merhaba 6 aydır beyaz bir orkidem var. fakat hiç yeni yaprak vermedi. simdi var olan yapraklarıda kurumaya başladı. kokleride kurumaya başlamış. ne yapmam lazım
Bitkiniz susuz ve gübresiz kalmış gibi görünüyor. Ayda bir gübre sıvısı verin. Haftada bir sulayın. Yazın 2-3 günde bir sulayın. Her gübreleme öncesinde saksı harcına bol su dökerek bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırın. Hemen sonrasına gübre sıvısını saksıya verin. Bitkiniz toparlanacaktır.

Eski 19-04-2016, 12:42   #2565
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Farukk Mesajı Göster
Cook tesekkurler toprak değişimi yapmam gelişimini olumlu etkiler mi sizce
Etkileyeceğini pek sanmıyorum.

Eski 21-04-2016, 17:28   #2566
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2016
Arkadaşlar orkidem 3 tane yeni kök çıkardı ancak ūçūde 4-5 cm olduktan sonra būyūmeyi bıraktı hiç uzamıyorlar şimdi bi tane daha kök çıkarıyor ve aynı zamanda da yaprak çıkarıyor. Köklerin gelişimi neden durmuş olabilir ilk sorum bu olacak ikincisi ise kuruyan çiçek dalını keseli 3 aydan fazla oldu yeni dal çıkarmadı uygun ortamınıda sağlıyorum ama kök ve yaprak haricinde dal belirtisi yok ne yapmalıyım cevaplarsaniz çok sevinirim

Ayseorkide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2016, 07:53   #2567
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2016
Orkide sorunu

Orkidem kötüleşmeye başladı.resim gönderebilirsem yardım isteyeceğim sizden.ama genel olarak bahsedeyim.bir hafta önce orkidenin saksısını çiçekçi den aldığım orkide toprağıyla değiştirdim.toprağı önceden ıslatmadım.değişimden sonra bir kere,bir hafta sonra bir kere daha suladım.şimdi alt yapraklar açık yeşil ve yumuşak.üstlerinde veya bebekler var ve yarılmaya,yeni çıkanların da uçları kopmaya başladı.sebebi nedir acaba?ne yapmam gerekir?bir de nasıl resim gönderebilirim

Sdzgr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2016, 14:39   #2568
Ağaç Dostu

EAkpınar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2015
Orkidemin tam ortası kurudu. Acaba buradan bir daha yaprak çıkarır mı derken, yaprağın altından yeni bir yavru verdi. Şimdi bu yavru epeyce bir büyüyüne kadar böylece bırakmalı mıyım Yoksa büyük yaprakları kesip onun büyüyeceği alanı açmalı mıyım Gerçi nasıl yapılacağı konusunda da herhangi bir fikrim yok

Eklenen Resimler

EAkpınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2016, 17:53   #2569
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EAkpınar Mesajı Göster
Orkidemin tam ortası kurudu. Acaba buradan bir daha yaprak çıkarır mı derken, yaprağın altından yeni bir yavru verdi. Şimdi bu yavru epeyce bir büyüyüne kadar böylece bırakmalı mıyım Yoksa büyük yaprakları kesip onun büyüyeceği alanı açmalı mıyım Gerçi nasıl yapılacağı konusunda da herhangi bir fikrim yok
Yapraklara dokunmayın. Fotosentez yaparlar ve bitkinin daha hızlı büyümesini sağlarlar.

EAkpınar beğendi.
Eski 24-04-2016, 13:10   #2570
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-04-2016
lütfen yardım edin :(

ne durumda napmam gerek hiç bilmiyorum etrafımdada bilen yok.. kök temizlemesi falan hiç bilmiyorum. noolur bi yol gösterin belki artık yapcak bişey yok geç kaldım belkide bişeyler yapılır bilmiyorum umarım vardır.. ölmesini hiç istemiyorum. bilmiyosan niye aldın diyebilirsiniz ama hediye geldi fotoğrafları atıyım daha iyi görürsünüz

nursahce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2016, 13:21   #2571
Yeni Üye

Fotoğraflarr
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nursahce Mesajı Göster
ne durumda napmam gerek hiç bilmiyorum etrafımdada bilen yok.. kök temizlemesi falan hiç bilmiyorum. noolur bi yol gösterin belki artık yapcak bişey yok geç kaldım belkide bişeyler yapılır bilmiyorum umarım vardır.. ölmesini hiç istemiyorum. bilmiyosan niye aldın diyebilirsiniz ama hediye geldi fotoğrafları atıyım daha iyi görürsünüz

Eklenen Resimler

Eski 24-04-2016, 13:24   #2572
Yeni Üye

bunlarda
Alıntı:
Fotoğraflarr

Eklenen Resimler

Eski 24-04-2016, 13:25   #2573
Yeni Üye

işte durum bu
Alıntı:
bunlarda

Eklenen Resimler

Eski 24-04-2016, 13:46   #2574
Ağaç Dostu

Alıntı:
işte durum bu
Kökler (en azından bir kısmı) sağlam görünüyor. Yapraktaki pörsüme, susuz bırakılmış izlenimi veriyor. Sararan yaprağa dokunmayın, besin içeriği ana bitkiye aktarılınca kurur, o zaman atarsınız. Sulamaya dikkat edin. Kışın haftada bir, yazın 2-3 günde bir sulayın. Ayda bir gübreleme yapın. Her gübreleme öncesinde saksı harcını musluk altına tutarak bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırın. Hemen sonrasında gübre sıvısını saksıya verin. Kolay gelsin.

Eski 24-04-2016, 17:52   #2575
Yeni Üye

Gübrele demek isterken topragini degistirmek mi ? Bide daha bi tane cicegi durdugu icin bu 3. Bogumdan kesin gibi seyler duymustum onuda yapmadim cicegin dokulmesini bekliyodum. Simdi topragini degistiriyimmi yoksa bekliyim mi? Ve curuyen kokleri kesmem gerekiyor mu

Eski 24-04-2016, 18:46   #2576
Ağaç Dostu

Toprak değiştirme 2-3 yılda bir yapılır. Gübre'den kasıt Migros, Koçtaş gibi marketlerde satılan orkideler için formüle edilmiş gübre çözeltisi ile gübreleyin demek istedim. . boğumun üzerinden kesme işlemi doğrudur. Ve ya dalı tamamen kesip çıkartabilirsiniz, Seneye tekrar dal verir. Çiçek açtırmak için bitkiyi, 1-1,5 ay süre ile 16-18 °C sıcaklıkta tutmanız gerekir ki bitki çiçeklenebilsin. Aksi durumda bitkiniz çiçek açmaz. Eğer saksısını değiştirecekseniz. Orkide toprağı diye satılan ağaç kabuklarını bir tencereye doldurup, içerisine su ilave edip kaynatmanız gerekiyor. Bunu yaptığımızda, ağaç kabuklarıyla gelmesi muhtemel unlu bit, kabuklu bit ve salyangoz yumurtalarını yok etmiş oluyorsunuz. Soğuduktan sonra saksıya dikim yapmanız gerekli, saksıda bol miktarda geniş delikler olması bitki köklerinin hava ihtiyacını karşılayacaktır.

Eski 27-04-2016, 06:32   #2577
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2016
merhaba arkadaşlar,hedıye gelen orkıdemizin durumu bu şekildedir acil olarak yardım

acil yardım....acil yardım...
orkıdemin bu sekilde kalmasında bir sıkıntı var mıdır?
cam bir kapta bu sekilde dikilmiştir altında hava delıgı yoktur.ayrı bır saksıya alıp dıkmelı mıyım?.....

Eklenen Resimler

efeege beğendi.
büşraaaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2016, 13:10   #2578
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi büşraaaa Mesajı Göster
acil yardım....acil yardım...
orkıdemin bu sekilde kalmasında bir sıkıntı var mıdır?
cam bir kapta bu sekilde dikilmiştir altında hava delıgı yoktur.ayrı bır saksıya alıp dıkmelı mıyım?.....
Orkide kökleri klorofil içerdikleri için fotosentez yaparlar ve bu nedenle de havadar bir ortama ihtiyaç duyarlar. Saksısında havalanmayı temin edecek sayıda geniş delikler bulunması gerekir. Hemen vakit geçirmeden cam kaptan çıkartın ve bol miktarda delik içeren saksıya dikin.

Eski 28-04-2016, 12:46   #2579
Yeni Üye

smuaysta's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2016
benimde orkidem sadece yaprak veriyor çiçek açmıyor yardımcı olursanız sevinirim

smuaysta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2016, 13:00   #2580
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Toprak değiştirme 2-3 yılda bir yapılır. Gübre'den kasıt Migros, Koçtaş gibi marketlerde satılan orkideler için formüle edilmiş gübre çözeltisi ile gübreleyin demek istedim. . boğumun üzerinden kesme işlemi doğrudur. Ve ya dalı tamamen kesip çıkartabilirsiniz, Seneye tekrar dal verir. Çiçek açtırmak için bitkiyi, 1-1,5 ay süre ile 16-18 °C sıcaklıkta tutmanız gerekir ki bitki çiçeklenebilsin. Aksi durumda bitkiniz çiçek açmaz. Eğer saksısını değiştirecekseniz. Orkide toprağı diye satılan ağaç kabuklarını bir tencereye doldurup, içerisine su ilave edip kaynatmanız gerekiyor. Bunu yaptığımızda, ağaç kabuklarıyla gelmesi muhtemel unlu bit, kabuklu bit ve salyangoz yumurtalarını yok etmiş oluyorsunuz. Soğuduktan sonra saksıya dikim yapmanız gerekli, saksıda bol miktarda geniş delikler olması bitki köklerinin hava ihtiyacını karşılayacaktır.
peki hübreleme yapmalıyım o zaman anladığım kadarıyla peki çürümüş kökler böylece kalsın mı onlara bişey yapmam gerekir mi ? ve gübrelemeyi şuan yapmalı mıyım yoksa son çiçekte düşsün sonra boğumdan kesip ondan sonra mı yapmam gerekiyo. kusura bakmayın hiç bi bilgim olmadığı için soruyorum yanlış bişey yaparsam diye

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024