agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-05-2016, 19:40   #2641
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cherryboom Mesajı Göster
Cevabınız üzerine kontrol ettim,ciceklerinde hic bir sorun yok çok diri ve güzeller,yalnız el attaki yapraklardan bir tanesi yumusamaya başladı,orta kısmından yeni bir yaprak çıkmaya başladı.yukarida da önceki sorum mecvut,bundan 10 gün önce mantar hastalığı olan bir orkide gelmişti bize,ben kesinlikle yan yana getirmedim bu orkidemle onu fakat ayni kapalı balkondalar.hava yoluyla mantar hastalığı bulasma ihtimali olabilir mi?Butun çiçeklerim ayni yerde duruyor.
Mantari hastalıklar hava yoluyla geçer.fakat gözle gorulur herhangi bir sıkıntı yoksa endiselenmeyin fizyolojik bir şey de olabilir damlacıklar. Yeni yaprak çıktığında en alttaki eski yaprağın sararıp solmasi normal bir durum.aksamlari pencerenizi açarak birkac saat orkidelerinizi havalandirin.

Cherryboom beğendi.
mühendis57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2016, 10:44   #2642
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cherryboom Mesajı Göster
Cevabınız üzerine kontrol ettim,ciceklerinde hic bir sorun yok çok diri ve güzeller,yalnız el attaki yapraklardan bir tanesi yumusamaya başladı,orta kısmından yeni bir yaprak çıkmaya başladı.yukarida da önceki sorum mecvut,bundan 10 gün önce mantar hastalığı olan bir orkide gelmişti bize,ben kesinlikle yan yana getirmedim bu orkidemle onu fakat ayni kapalı balkondalar.hava yoluyla mantar hastalığı bulasma ihtimali olabilir mi?Butun çiçeklerim ayni yerde duruyor.
Sn.muhendis57'in dediklerine ek olarak,

Fizyolojik olarak aciklamasi yabanci dilde Orchid Honey (Turkcesi Orkide Bali) dedigimiz yapiskan ve tatli bir sivi.Pollinator yani dollendiricileri cekmek icin orkidelerin uyguladigi bir taktik. Hatta orkidenizin saglikli oldugunun bir gostergesi olarak kabul ediliyor. Ancak gazli bezle temizlenmesinin onemli oldugu soyleniliyor cunku bocekler ve diger yaratiklarin oldukca sevebilecegi bir sivi

Kaynak: Newbie: Clear Sticky Droplets on Phal Spikes

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2016, 14:23   #2643
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2016
Çok teşekkür ederim.Saygılarrr.

Cherryboom Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2016, 12:46   #2644
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2016
merhaba , benim iki adet ofisimde baktığım orkide var . yaklaşık 1 aydır şu an çiçekleri üzerinde ve çiçeklenmeye devam ediyor .beyaz olanın yapraklı biraz daha durumdayken mor olanın yaprakları tamamen yumuşadı ve aşağı doğru düştü baya araştırdım susuzluk olduğuna karar verdim şimdi 3 güne bir su veriyorum hemen düzelme gözlemleyebilir miyim yoksa uzun sürede mi düzelir ?
***evde de 3 tane yoğun bakıma aldığım orkidelerim var arkadaşım bakamamış bende bu konuda biraz bilgi edinince bir deneyeyim diye aldım.onlar içinde yaptıklarım şunlar saksılarından çıkardım ölü kökleri kestim güzelce tarçınladım geri diktim ve 2-3 gün su vermedim sonra daldırma ile suladım ve bol sabah ışığı alıp kuruyacakları yere koydum şu an düzelme gözlemleyebiliyorum şöyleki yaprak vermişler ve yumuşama azalmış....
köklerin durumunu merak ediyorum açıp baksam olur mu ?

beyaz-orkide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2016, 13:02   #2645
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sevgili beyaz-orkide, foruma hoş geldiniz..

Mesajınızdan anladığım kadar, orkideniz susuz kalmış, daldırma sulaması yaparak doğru davranmışsınız.
Akşamları ve sabahları, yaprak göbeklerinde su birikmeyecek şekilde fısfısla yapraklarını nemlendirin.
Kendine gelmesi kaybettiği neme bağlı olarak biraz zaman alabilir, bir hafta ile bir ay arası diyelim.
Bitkinizde madem ki olumlu gelişmeler gözlemliyorsunuz o halde köklerini merak etmeyin

Ayrıca forumun bu sayfasını ve burayı ziyaret eder misiniz lütfen..

beyaz-orkide beğendi.
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2016, 13:10   #2646
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi beyaz-orkide Mesajı Göster
merhaba , benim iki adet ofisimde baktığım orkide var . yaklaşık 1 aydır şu an çiçekleri üzerinde ve çiçeklenmeye devam ediyor .beyaz olanın yapraklı biraz daha durumdayken mor olanın yaprakları tamamen yumuşadı ve aşağı doğru düştü baya araştırdım susuzluk olduğuna karar verdim şimdi 3 güne bir su veriyorum hemen düzelme gözlemleyebilir miyim yoksa uzun sürede mi düzelir ?
***evde de 3 tane yoğun bakıma aldığım orkidelerim var arkadaşım bakamamış bende bu konuda biraz bilgi edinince bir deneyeyim diye aldım.onlar içinde yaptıklarım şunlar saksılarından çıkardım ölü kökleri kestim güzelce tarçınladım geri diktim ve 2-3 gün su vermedim sonra daldırma ile suladım ve bol sabah ışığı alıp kuruyacakları yere koydum şu an düzelme gözlemleyebiliyorum şöyleki yaprak vermişler ve yumuşama azalmış....
köklerin durumunu merak ediyorum açıp baksam olur mu ?
Merhaba,
Yeni yaprak çıkartıyorsa durum iyiye gidiyor demektir.Orkideniz yeni kökler oluşturmaya başlamış ya da mevcut köklerini uzatıyordur köklerine bakmak için tekrar harcını dağıtmayın.Saksı olarak şeffaf saksı kullanın kökleri böylece gözlemleyebilirsiniz.Kökler de fotosentez yaptığından ışık görmesi için şeffaf saksı kullanmanız daha iyi olacaktır. Kolay gelsin.

Eski 27-05-2016, 13:22   #2647
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Sevgili beyaz-orkide, foruma hoş geldiniz..

Mesajınızdan anladığım kadar, orkideniz susuz kalmış, daldırma sulaması yaparak doğru davranmışsınız.
Akşamları ve sabahları, yaprak göbeklerinde su birikmeyecek şekilde fısfısla yapraklarını nemlendirin.
Kendine gelmesi kaybettiği neme bağlı olarak biraz zaman alabilir, bir hafta ile bir ay arası diyelim.
Bitkinizde madem ki olumlu gelişmeler gözlemliyorsunuz o halde köklerini merak etmeyin

Ayrıca forumun bu sayfasını ve burayı ziyaret eder misiniz lütfen..
hızlı cevabınız için çok teşekkür ediyorum ve hoşbuldum.köklerini merak etme sebebim şu orkideler son enerjilerini kaybedene kadar yenilenme içinde olularmış acaba son enerjisini mi harcıyor yoksa minik köklerimiz oluştumu
birinden çok umutluyum yapraklar dikleşti kalktı ama diğer ikisi perişandı kökleri cılk yosun gibi olmuştu...onlarında orta yapraklarında minik yeni yaprak oluşumları var ve yaprak altına baktığımda göz göz yeşil patlamalar görüyorum sanırım ilk yardım başarılı....
şu an çiçekli orkidelerim için nem takviyesi yapacağım fıs fısın içine yarım ölçekle tam su karışımı hazırlamış olduğum orkide besini var yapraklara su işlemini bununla mı yapayım yoksa normal içme suyu ile mi yapayım?

tavsiye ettiğiniz sayfaları inceleyeceğim teşekkürler yardımınız için
ayrıca fotoğraf atıp genel durum değerlendirmesi rica edeceğim

Eski 27-05-2016, 13:25   #2648
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mühendis57 Mesajı Göster
Merhaba,
Yeni yaprak çıkartıyorsa durum iyiye gidiyor demektir.Orkideniz yeni kökler oluşturmaya başlamış ya da mevcut köklerini uzatıyordur köklerine bakmak için tekrar harcını dağıtmayın.Saksı olarak şeffaf saksı kullanın kökleri böylece gözlemleyebilirsiniz.Kökler de fotosentez yaptığından ışık görmesi için şeffaf saksı kullanmanız daha iyi olacaktır. Kolay gelsin.
merhaba , evet kendi şeffaf saksısında başka saksı içindeydi ben çıkarttım direk onunla bıraktım kökleri göremiyorum çünkü oluşmuşlarsa bile daha çok küçüklerdir çünkü 1-2 kök sağlamdı ....
yosunla sarma işini araştırmanın ikinci safhasında öğrendim onu bilseydim o daha iyi olacakmış ama şu an umutluyum minik minik parlak yapraklarımız var çünkü üçünde de...

Eski 27-05-2016, 14:00   #2649
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
hızlı cevabınız için çok teşekkür ediyorum ve hoşbuldum.köklerini merak etme sebebim şu orkideler son enerjilerini kaybedene kadar yenilenme içinde olularmış acaba son enerjisini mi harcıyor yoksa minik köklerimiz oluştumu
birinden çok umutluyum yapraklar dikleşti kalktı ama diğer ikisi perişandı kökleri cılk yosun gibi olmuştu...onlarında orta yapraklarında minik yeni yaprak oluşumları var ve yaprak altına baktığımda göz göz yeşil patlamalar görüyorum sanırım ilk yardım başarılı....
şu an çiçekli orkidelerim için nem takviyesi yapacağım fıs fısın içine yarım ölçekle tam su karışımı hazırlamış olduğum orkide besini var yapraklara su işlemini bununla mı yapayım yoksa normal içme suyu ile mi yapayım?

tavsiye ettiğiniz sayfaları inceleyeceğim teşekkürler yardımınız için
ayrıca fotoğraf atıp genel durum değerlendirmesi rica edeceğim
Merhaba,

Orkide besini su an durumu kritik olan orkidelerinizin icin agir gelebilir.Sulamayi haftada bir yapmalisiniz.Evinizin gunes alan havadar bir mekaninda bulunmali;hatta aksam saatlerinde caminizi biraz acip odanin havalanmasini izin verin. Orkideler aksam saatlerinde hem hava degisikliginden hoslanirlar hem de ev havalanacagindan oturu curuk gibi olaylari daha cabuk engellemis oluruz.

Hazirlayacaginiz fisfisin icine bir cay kasigi kadar eczaneden edinebilecegiz oksijenli su karisimini kullanabilirsiniz.

Bu iki yontemle hem orkidemizi dezenfekte edecegiz,bitkiye daha fazla oksijen tasitacagiz hem ortami havalandirarak hastalik oranini en dusuk seviyeye indirecegiz hem isik alimini arttirarak buyumeyi arttiracagiz.

Yosun orkide isine yeni basladiysaniz hatta yeni degilseniz bile cok tercih edilecek bir urun degil;kendi icinde de zorluklari var cunku. Bir mucize degil anlayacaginiz

Kolay gelsin

Sevgiler

Eski 27-05-2016, 14:10   #2650
Yeni Üye

merhaba ,
durumu kritik olanlar için değil sağlıklı ama yapraklarında form bozukluğu olan iki orkidem için sormuştum çiçeklenmeye devam ediyorlar sanırım biraz nemsiz bıraktım...karışımıda zaten şu şekilde hazırladım 1 lt su yarım kapak besin (normalde tam kapak olmalıydı)...
yapraklarına fıs fıs yaparsam daha çabuk toparlanacağı yönünde bir kaç şey okumuştum ama şu an sağlıklı olanları da devirmeyeyim...
evdekilerle yarın tam ilgilenebileceğim sulama kurutma ve tam gözlemleme...
yerleri çok havadar teras a giriş çıkış kapısının hemen yanı ve sürekli havadardır evimiz yaz kış sürekli havalandırırız ben evden sabah 7 de çıkarım tüm kapıları açar çıkarım...
bu yüzden şu an yoğun bakımda olan 3 orkideme haftada bir sulama yetersiz olabilir çünkü sabah süzülen güneş ışığını 2 saat kadar alıyor suladığımda 10 dk içinde kurumuş oluyor yaprakları....o yüzden birde gece yapraklara su püskürtüyorum orta göbeği peçeteyle kapatarak veya sonradan silerek...

Eski 27-05-2016, 14:43   #2651
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
merhaba ,
durumu kritik olanlar için değil sağlıklı ama yapraklarında form bozukluğu olan iki orkidem için sormuştum çiçeklenmeye devam ediyorlar sanırım biraz nemsiz bıraktım...karışımıda zaten şu şekilde hazırladım 1 lt su yarım kapak besin (normalde tam kapak olmalıydı)...
yapraklarına fıs fıs yaparsam daha çabuk toparlanacağı yönünde bir kaç şey okumuştum ama şu an sağlıklı olanları da devirmeyeyim...
evdekilerle yarın tam ilgilenebileceğim sulama kurutma ve tam gözlemleme...
yerleri çok havadar teras a giriş çıkış kapısının hemen yanı ve sürekli havadardır evimiz yaz kış sürekli havalandırırız ben evden sabah 7 de çıkarım tüm kapıları açar çıkarım...
bu yüzden şu an yoğun bakımda olan 3 orkideme haftada bir sulama yetersiz olabilir çünkü sabah süzülen güneş ışığını 2 saat kadar alıyor suladığımda 10 dk içinde kurumuş oluyor yaprakları....o yüzden birde gece yapraklara su püskürtüyorum orta göbeği peçeteyle kapatarak veya sonradan silerek...
Merhaba,

Orkide sulamasinda koklerin durumuna bakarak hareket etmelisiniz.Kokler griyse susuz,kokler yesilse suludur.

Sevgiler

Eski 27-05-2016, 17:59   #2652
Yeni Üye

Yardım ricası

Orkidem devamlı kök mü dal mı anlayamadığım şekilde ürüyor. Resmi yükledim bunlardan herhangi biri dal olabilir mi acaba? Tekrar Çiçek açması için gözüne bakıyorum

Eklenen Resimler

mincmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2016, 19:52   #2653
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mincmen Mesajı Göster
Orkidem devamlı kök mü dal mı anlayamadığım şekilde ürüyor. Resmi yükledim bunlardan herhangi biri dal olabilir mi acaba? Tekrar Çiçek açması için gözüne bakıyorum
Merhaba,
Öncelikle saksı harciniz çok nemli eğer yeni sulamadiysaniz bu nem çok fazla. Mantari hastalıklar gelişir çürümeye neden olur.
Sorunuzun cevabına gelirsek,
- cikanlar kök ve gayet sagliklilar bu sizin için çok iyi
- orkidenizin yeniden çiçek dalı çıkartması için dinlenme döneminden çıkması gerek. Orkidenizi daha serin bir yerde tutmaya özen gösterin. Aydınlık ve nispeten daha serin olmalı evinizin kuzey cephesindeki cam önü gibi bir yer uygun olur. Akşamları yapraklarına su püskürtün.fakat yaprak diplerinde su birikmemesine dikkat edin.gece 2-3 saat hafif esinti almasını sağlayın, her 3 sulamada bir orkide besini verin.
Umarım yardımcı olabilmişimdir
kolay gelsin....

Eski 28-05-2016, 09:42   #2654
Yeni Üye

Öncelikle cevabınıza çok teşekkürler. 2 senedir Çiçek dalı çıkarmıyor bu orkidem ve sizin de dediğiniz gibi yaprak ve kök anlamında ise çok sağlıklı. Orkide kuzeydoğu yönünde sadece sabah güneş alan bir pencere önünde. Bahsettiğiniz ilacın belli bir adı var mı? Her gün su püskürtüyorum haftada 1 veya 10 gün de bir suluyorum. Fotoğrafta da yeni sulanmış durumda. Dal ve kök farkını Nasıl anlayacağız. Herhangi bir görseliniz var mı forumlarda aradım bulamadım

mincmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2016, 11:01   #2655
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Öncelikle cevabınıza çok teşekkürler. 2 senedir Çiçek dalı çıkarmıyor bu orkidem ve sizin de dediğiniz gibi yaprak ve kök anlamında ise çok sağlıklı. Orkide kuzeydoğu yönünde sadece sabah güneş alan bir pencere önünde. Bahsettiğiniz ilacın belli bir adı var mı? Her gün su püskürtüyorum haftada 1 veya 10 gün de bir suluyorum. Fotoğrafta da yeni sulanmış durumda. Dal ve kök farkını Nasıl anlayacağız. Herhangi bir görseliniz var mı forumlarda aradım bulamadım
Sevgili mincmen, forumda yeterince araştırma yapmamışsınız demek ki

Aslında ilgilendiğimiz başlığı şöyle hızlıca bir tarasak belki de sorumuzun cevabını hemen bulacağız.
Cevabımızı ararken faydalı birçok bilgiye de rastlayacağız.

Sizin için araştırıp bu başlıkta buldum, kök ve çiçek sapı arasındaki fark budur.

Eski 28-05-2016, 12:40   #2656
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Ben ilaç demedim
Gubreyi soruyorsunuz sanırım büyük yapı marketlerde filan satılan orkide besinleri var ben genta marka almıştım ama markaya takilmayin orkide resmi oluyor üzerlerinde her 2-3 sulamada kullanırsınız

Eski 29-05-2016, 10:10   #2657
Yeni Üye

merhabalar ,yoğun bakıma aldığım 3 orkide saksımdaki gelişme beni çok mutlu etti dışarıdan baktığımda yaprak açtığını gözlemleyebiliyordum ama merak edip dün saksı harçlarını biraz kurcaladım ve köklerinin çok güzel bir şekilde geliştiğini gözlemledim...
yerlerini çok sevdiler sanırım kuzeydoğu sabah güneşi yönündeler 7-9 arası dolgun bir güneş ışığı alıyorlar bende 2-3 gün yapraklarını ve toprağın üst kısmını fıs fıs ile suluyorum 5 dk içinde kuruyor zaten...
çabuk iyileşme gözlemledim umarım bundan sonrada güzel gelişme gösterirler şu an 3 nünde çiçek dalı yok bakalım bu sene çiçekli görebilecek miyim ...
kurtardığım 3 orkide ile saksı sayım 6 ya çıktı
2 si ofisimde onlar sağlıklı ama yapraklarında biraz problem vardı nemsiz bıraktım sanırım bu hafta onlara da nem takviyesi yapacağım bu hafta yaptıklarım işe yaramazsa sizin tecrübelerinize başvuracağım....

sevdam beğendi.
Eski 29-05-2016, 12:23   #2658
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2016
Orkidenin dalından kök çıktı

Merhaba. Annem orkidesini ilk aldığı zaman porselen saksıda bekletmiş ve dallarından kökler çıkmış. Şuan orkide Çiçek açmış durumda. Eğer bir şekilde o kökleri ayırıp başka bir saksıya diksem ikisi de sağlıklı bir şekilde kalır mı. Bunu Nasıl ve ne zaman yapabilirim yardımcı olabilir misiniz acaba? Teşekkürler

Eklenen Resimler

sevdam beğendi.
Nulavon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2016, 15:28   #2659
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nulavon Mesajı Göster
Merhaba. Annem orkidesini ilk aldığı zaman porselen saksıda bekletmiş ve dallarından kökler çıkmış. Şuan orkide Çiçek açmış durumda. Eğer bir şekilde o kökleri ayırıp başka bir saksıya diksem ikisi de sağlıklı bir şekilde kalır mı. Bunu Nasıl ve ne zaman yapabilirim yardımcı olabilir misiniz acaba? Teşekkürler
Sanırım bitkiniz "Keiki" denilen yavru orkide geliştirmiş. Gelişen yavru orkideyi bağlı olduğu daldan kesip çıkartın. Üzerinde kestiğiniz daldan parça kalması bir sorun oluşturmaz. Boşuna kalan parçayı uzaklaştıracağım diye bitkiyi hırpalamayın. Ayırdığınız bitkiyi, bol delikli (delik çapı yaklaşık 1cm olacak) bir saksıya dikin. Dikim harcı olarak yapı marketlerde satılan orkide toprağı diye nitelendirilen ağaç kabuklarından kullanabilirsiniz. Ağaç kabuklarını kullanmadan önce, üzerine bolca kaynar su dökerek beraberlerinde taşınma olasılığı olan unlu bit, kabuklu bit ve salyangoz yumurtalarını öldürmüş olacaksınız. Kabuklar soğuduktan sonra kullanıma hazırdır.
Kolay gelsin...

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2016, 19:41   #2660
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Sanırım bitkiniz "Keiki" denilen yavru orkide geliştirmiş. Gelişen yavru orkideyi bağlı olduğu daldan kesip çıkartın. Üzerinde kestiğiniz daldan parça kalması bir sorun oluşturmaz. Boşuna kalan parçayı uzaklaştıracağım diye bitkiyi hırpalamayın. Ayırdığınız bitkiyi, bol delikli (delik çapı yaklaşık 1cm olacak) bir saksıya dikin. Dikim harcı olarak yapı marketlerde satılan orkide toprağı diye nitelendirilen ağaç kabuklarından kullanabilirsiniz. Ağaç kabuklarını kullanmadan önce, üzerine bolca kaynar su dökerek beraberlerinde taşınma olasılığı olan unlu bit, kabuklu bit ve salyangoz yumurtalarını öldürmüş olacaksınız. Kabuklar soğuduktan sonra kullanıma hazırdır.
Kolay gelsin...
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim bana epey bir yardımı dokunacak. Orkide şuan çiçek açmış durumda olduğundan şuan mı yapsam emin olamıyorum sizce özel bir zamanı var mı yoksa istediğim Zaman yapabilir miyim ?

sevdam beğendi.
Nulavon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2016, 23:21   #2661
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nulavon Mesajı Göster
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim bana epey bir yardımı dokunacak. Orkide şuan çiçek açmış durumda olduğundan şuan mı yapsam emin olamıyorum sizce özel bir zamanı var mı yoksa istediğim Zaman yapabilir miyim ?
Size kalmış. Çiçeklenmenin geçmesini de bekleyebilirsiniz. Ama, keiki köklerine içme suyu (daha iyisi saf su) püskürtmeyi ihmal etmeyin.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2016, 08:30   #2662
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-05-2016
Thumbs down orkide çiçeği lekelenme

Merhabalar.
Beyaz orkidemin ciceklerinde minik yesil lekelenmeler var. sitede aradim fakat kahverengi lekelenmeden bahsedilmis. Yesil renkte goremedim. Orkidemin kokleri ve yapraklari saglikli gozukuyor. Fakat cicekleri yesil beneklendi. Hastalik midir. Yoksa normal mi. Yardimci olurmusunuz. Haftada 1 gun sabahlari daldirma seklinde suluyorum suzuyorum gunes alan biyerde duruyor.perde arkasinda. Sizden yardim bekliyorum.

Eklenen Resimler

Zoppala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2016, 20:53   #2663
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zoppala Mesajı Göster
Merhabalar.
Beyaz orkidemin ciceklerinde minik yesil lekelenmeler var. sitede aradim fakat kahverengi lekelenmeden bahsedilmis. Yesil renkte goremedim. Orkidemin kokleri ve yapraklari saglikli gozukuyor. Fakat cicekleri yesil beneklendi. Hastalik midir. Yoksa normal mi. Yardimci olurmusunuz. Haftada 1 gun sabahlari daldirma seklinde suluyorum suzuyorum gunes alan biyerde duruyor.perde arkasinda. Sizden yardim bekliyorum.
Merhaba,
Orkidenizin kök gövde ve yaprakları sağlıklı ise korkacak bir durum yok.ciceklerdeki lekeler muhtemelen mantari bir hastalık, su an yapacağınız fazla birşey yok. bir sonraki ciceklenme doneminde orkidenizi aşırı neme maruz birakmazsaniz yeni tomurcuklarda bu lekeler olmayacak.Asiri nem mantari hastalıklara zemin hazırlar. Akşamları orkidenizin birkaç saat hafif esinti almasını sağlayın. kolay gelsin...

Eski 01-06-2016, 08:19   #2664
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-05-2016
mühendis57 bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. akşamları havalandıracağım.

Zoppala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2016, 10:32   #2665
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Uzun süredir Vilmorin Orkide besini kullanıyordum, ürünü alalı 5-6 seneyi geçtiği için yenisini almayı düşünürken Alman malı olan 10-52-10 granül besin geçti elime.
Bu besin için tavsiye edilen miktar; 5 L. suya 1 silme çay kaşığı oranı olmalıymış.
Kullananlardan olumlu geri dönüşler okuyorum ancak benim içim sizlere sormadan rahatlamayacak.
Bu ürün Orkidelerde olumsuz bir etki yaratabilir mi?
Diğer bütün çiçekli bitkilerde kullanılabilir mi?

Kısa bir süre önce Garden Koala serasında satılan 16-5-30 sıvı besin aldım, yukarıdaki ürünün neredeyse tam tersi oranlar.

Elimde yine Alman malı granül 20-20-20 besin var, bu da 5 L. suya 1 silme çay kaşığı oranında tavsiye ediliyor.

İyice kafam karıştı, daha önce Orkide besinlerinin dengeli olması gerektiği ile ilgili bilgileri bu başlıkta okumuştum.

Bu konuda yetkin bilgisi olan arkadaşlardan bilgi rica ediyorum.
Bu besinlerden hangisini kullanmak daha isabetli olur?

Eski 05-06-2016, 09:42   #2666
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Saksılı olarak gecen sene yıldız cıceklerınde denemıstım. 10-52-10 harıcınde ıcınde bor cınko gıbı urunlerde vardı. 10-52-10 TE olarak ısımllendırıyor.

Fosfor fazla oldugu ıcın alımı kolay olsun dıye cınko desteklemesı yapmak gerekıyormus.

Oran olarak sebzelerdekı oranın yarısı kullanmamı soyledır. Cıceklenme 3 hafta daha erken olustu ve daha cok arttı.

Olumsuz bır yanını gormedım, 2 haftada 1 uygulama yapıyordum.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2016, 23:00   #2667
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Saksılı olarak gecen sene yıldız cıceklerınde denemıstım. 10-52-10 harıcınde ıcınde bor cınko gıbı urunlerde vardı. 10-52-10 TE olarak ısımllendırıyor.

Fosfor fazla oldugu ıcın alımı kolay olsun dıye cınko desteklemesı yapmak gerekıyormus.

Oran olarak sebzelerdekı oranın yarısı kullanmamı soyledır. Cıceklenme 3 hafta daha erken olustu ve daha cok arttı.

Olumsuz bır yanını gormedım, 2 haftada 1 uygulama yapıyordum.
Çok teşekkürler sayın İsmail Kuzucu.

Benim endişem, güçlü fosfordan dolayı bitkinin dinlenme fırsatı bulamadan sürekli açması durumunda yorulup hastalanması, hatta ölmesi idi.
Özellikle Phallerde kullananlardan çok olumlu yorumlar okudum ama gübre konusu şakaya gelmez dikkatli olmak gerekir.

Eski 06-06-2016, 08:31   #2668
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2016
Yardım

Merhaba.. Phaleanopsis cinsi orkidemin çiçekleri solmaya başladı oda da çok havasız kaldığını düşünyorum ne yapmam gerekiyo yardımcı olursanız sevinirim

Eklenen Resimler

Ayshe3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2016, 09:52   #2669
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ayshe3 Mesajı Göster
Merhaba.. Phaleanopsis cinsi orkidemin çiçekleri solmaya başladı oda da çok havasız kaldığını düşünyorum ne yapmam gerekiyo yardımcı olursanız sevinirim
Merhaba,
Bitkinizin bulunduğu ortam çok sicaksa,havasizsa ya da aşırı hava akımına magruz kalıyorsa çiçekleri solar.koklerde sıkıntı yoksa endiselenecek bir durum da yok demektir.

Eski 06-06-2016, 10:17   #2670
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2016
Köklerde sorun yok..peki solan çiçeklerini alayımmı yoksa kendiliğinden mi düşecek..dalından kesmeme gerek varmı diğerlerininde solmasından korkuyorum.

Ayshe3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024