agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-10-2015, 12:04   #2371
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-10-2015
Merhaba,
1 yıldır orkidem benimle ancak ilk defa bir şeylerin ters gittiğinin farkındayım. Daha önce iki dalında çiçekler vardı. Döküldükten sonra 3. boğumun üstünden kestim ve tatile gittim. 1 ay sonra döndüğümde o kesilen 2 dal kurumuştu ancak bu süre boyunca hiç sulanmamasına rağmen başka bir dalda yeni çiçekler açmıştı.
Fotoğrafları aşağıda olan orkidenin saksısını değiştirdikten sonra (bir önceki saksı da camdı fakat küçük olduğu için daha büyük bir saksıya geçirdim) çiçekler solmaya başladı ve döküldüler. Dal da ucundan sararmaya başlamıştı. Bu dala da budama işlemini gerçekleştirdim ama göründüğü gibi hala köküne doğru sararmaya devam ediyor.
Az önce orkideyi söktüm ve saksının içinde minicik beyaz böcekler olduğunu gördüm (sanırım toprak piresi- buna benzer bir bilgi okumuştum forumda) Hatamın çok sulamak olduğunu düşünüyorum. Sizce doğru mudur?
Kullandığım toprağı ve orkidemin fotoğraflarını gönderiyorum. Toprağı değiştirmeyi planlıyorum şu an (köklere tarçın dökerek). Saksıdaki halinde kökler biraz yukarıda mı kalmış sizce?
Çok teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen scuba123 : 28-10-2015 saat 12:08 Neden: Fotoğraf eklemesi
scuba123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2015, 13:52   #2372
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zülgade Mesajı Göster
merhabalar . orkıdemı cıceklerı bıtınce budadım . kısa bır sure sonra ıkı yaprak cıkarttı . ıkı cicek sapı vardı . bır sure sonra dalların bırı sarardı ve en alt bogumun uzerınden budadm . dogrumu yaptım bılmıyorum . sımdıde ıkıncı sapı sarardı .yıne oncekı gıbı en alttan mı kesmeyelım yoksa boyle mı kalsın .cicegımın durumu ıyı mı yoksa kotuye mı gıdıyor . sararması normalmıdır ??
tesekkurler .. [ATTACH][ATTACH]Eklenti 582915[/ATTACH][/ATTACH]
Merhaba sn.zülgade,
Bazı orkidelerin çiçek dalları açtıktan sonra sararır bazılarıysa sararmaz;bu genlerin getirdiği bir özelliktir bakımdan ziyade.Yapraklara baktığımda sağlıklı gözüküyorlar,köklerde sağlıklıysa orkideniz sağlıklıdır diyebiliriz.Köklerde sıkıntı varsa önce sulamanızı gözden geçirin sonrasında havadar bir mekana alın.

Sevgiler

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2015, 13:59   #2373
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi scuba123 Mesajı Göster
Merhaba,
1 yıldır orkidem benimle ancak ilk defa bir şeylerin ters gittiğinin farkındayım. Daha önce iki dalında çiçekler vardı. Döküldükten sonra 3. boğumun üstünden kestim ve tatile gittim. 1 ay sonra döndüğümde o kesilen 2 dal kurumuştu ancak bu süre boyunca hiç sulanmamasına rağmen başka bir dalda yeni çiçekler açmıştı.
Fotoğrafları aşağıda olan orkidenin saksısını değiştirdikten sonra (bir önceki saksı da camdı fakat küçük olduğu için daha büyük bir saksıya geçirdim) çiçekler solmaya başladı ve döküldüler. Dal da ucundan sararmaya başlamıştı. Bu dala da budama işlemini gerçekleştirdim ama göründüğü gibi hala köküne doğru sararmaya devam ediyor.
Az önce orkideyi söktüm ve saksının içinde minicik beyaz böcekler olduğunu gördüm (sanırım toprak piresi- buna benzer bir bilgi okumuştum forumda) Hatamın çok sulamak olduğunu düşünüyorum. Sizce doğru mudur?
Kullandığım toprağı ve orkidemin fotoğraflarını gönderiyorum. Toprağı değiştirmeyi planlıyorum şu an (köklere tarçın dökerek). Saksıdaki halinde kökler biraz yukarıda mı kalmış sizce?
Çok teşekkür ederim.
Sn.scuba123,
Hala baştan sona yumuşak olan kökler var mı maalesef fotoğraflardan gördüğüm köklerin üst kısmı kurumuş altı yeşil (ki bu durumda yüksek ihtimal kökler yukarıya su taşıyamıyor ancak emin olamayız)

Şimdi yapmanız gerekenleri sıralıyorum.Orkidenizi karışımından ayırıyorsunuz;orkide karışımı su dolu bir leğene koyuyorsunuz leğene bir iki yemek kaşık oksijenli su 1 tatlı kaşığıda tarçın koyarak bekletiyorsunuz. Bu esneda orkideniz havalar sıcaksa havadar bir mekanda beklesin.Çiçek dalını kesin ve orkideyi tekrardan yerleştirin,gübre yok sulamada çok olmayacak ve havadar bir mekanda olsun (içerideyse vantilatörü çalıştırın biraz uzağından hava akımı olsun) Orkideniz için iki tane saksı altılığı alın biri küçük biri büyük.Büyük olanın ortasına küçük altlığı ters yerleştirin;büyük altlığa çakıl taşı koyun ve kökleri gözlemleyin kökler tamamen sararırsa o kökleride kesin ve bakımına devam edin.Haftada bir orkide yapraklarını temizlemek için pamuğu süte batırıp temizleyin.

Eski 28-10-2015, 14:12   #2374
Yeni Üye

Sn. Charlaux,
Öncelikle çok teşekkür ederim. Önceki mesajı yazdığımda zarar veririm korkusuyla kökleri inceleyememiştim. Biraz önce birbirine girmiş bütün kökleri ayırdım ve kök uçlarının sağlam ama diplerinin malesef ki çürümüş olduğunu fark ettim. Çürümüş kökleri temizlemeye kalkarsam sadece yukarıya doğru büyümüş olan 2 kök kalacak sanırım. Onları kırmadan saksının içine alabilir miyim? Çürük kökleri temizlemeyi miyim yoksa dediğinizi mi uygulamam daha iyi olur sizce?

Eski 28-10-2015, 14:34   #2375
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Sn. Charlaux,
Öncelikle çok teşekkür ederim. Önceki mesajı yazdığımda zarar veririm korkusuyla kökleri inceleyememiştim. Biraz önce birbirine girmiş bütün kökleri ayırdım ve kök uçlarının sağlam ama diplerinin malesef ki çürümüş olduğunu fark ettim. Çürümüş kökleri temizlemeye kalkarsam sadece yukarıya doğru büyümüş olan 2 kök kalacak sanırım. Onları kırmadan saksının içine alabilir miyim? Çürük kökleri temizlemeyi miyim yoksa dediğinizi mi uygulamam daha iyi olur sizce?
Sn.scuba123,

Dediklerimi yaparken yani saksıdan orkideyi çıkarttığınız zaman tamamen kurumuş (baştan sona ) kurumuşları kesin sonra sıradakileri uygulayın.Çünkü görünüşte o köklerden fayda çıkmayacak gibi ancak bellide olamıyor;o köklerde bir süre sonra zaten kendi halini belli edecellerdir.

scuba123 beğendi.
Eski 28-10-2015, 18:59   #2376
Yeni Üye

İki Orkide üç soru ☺

İyi akşamlar ben üç adet Orkide buyutuyorum ve hepsi 3 yılı geçti .Orkide nin birinde sakının dibinden tekrar Filiz verdi ve nasıl ve ne zamanda ve nasıl biçimde saksiya alacağım i bilmiyorum.ikincisi başka bir Orkide min üst dalından yapraklı Filiz verdi ve kök verdi iki koku var bunu da nasıl ve ne zamanda ayiracagimi bilmiyorum..Üçüncüsü ise ölmek üzere olan yaprakları curumenin son haddine gelmiş bir orkidem vardı arkadaşımın birinde Çömlek saksi da Orkide si olduğunu görmüştüm ve acayip çiçek veriyordu deneme amaçlı onu şeffaf olmayan bi saksiya koydum ve bir anda Orkide canlandı yaprak vermeye başladı. .banada yardım edebilecek olan kimse varmı ????fotoğraf yüklemeye çalıştım ama yüklemedi hata veriyor.

demet zeynom Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2015, 08:53   #2377
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi demet zeynom Mesajı Göster
İyi akşamlar ben üç adet Orkide buyutuyorum ve hepsi 3 yılı geçti .Orkide nin birinde sakının dibinden tekrar Filiz verdi ve nasıl ve ne zamanda ve nasıl biçimde saksiya alacağım i bilmiyorum.ikincisi başka bir Orkide min üst dalından yapraklı Filiz verdi ve kök verdi iki koku var bunu da nasıl ve ne zamanda ayiracagimi bilmiyorum..Üçüncüsü ise ölmek üzere olan yaprakları curumenin son haddine gelmiş bir orkidem vardı arkadaşımın birinde Çömlek saksi da Orkide si olduğunu görmüştüm ve acayip çiçek veriyordu deneme amaçlı onu şeffaf olmayan bi saksiya koydum ve bir anda Orkide canlandı yaprak vermeye başladı. .banada yardım edebilecek olan kimse varmı ????fotoğraf yüklemeye çalıştım ama yüklemedi hata veriyor.
Merhaba yavru bitkinizin kökleri 5-6 cm uzunluğa erişmiş ve kök sayısı 4-5 adet olmuşsa ana bitkinizden ayırın. Çiçek sapından çıkanı çıkış yerinin 1 cm altından keserek yavruyu bitkiyi yaklaşık 5 cm çapında şeffaf bir saksıya alın.

Çürüyen orkideniz için şunları söyleyebilirim,
eğer orkidenizin ana gövdesi çürümediyse herzaman bir umut vardır.İyi bir bakımla yeni kök ve yapraklar çıkartabilir.Seramik saksının avantajı kökleri nemli tutması ve gözenekli olmasından dolayı hava akımı sağlaması olabilir tabi seramik saksının dışı boyalı değilse.
Orkidenizin hiç kökü kalmasa dahi yaprakları diri ve sağlıklı görünüyorsa korkacak bir durum yok mutlaka yeni kök ve yaprak çıkartır.Fakat iyi bir bakım yapmanız gerekir.Yapraktan gübreleme, akşamları yapraklara su püskürtme yapmalı, hafif hava esinti almasını sağlamalı ve orkide harcının nemini sürekli kontrol etmelisiniz.

mühendis57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2015, 09:02   #2378
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Sn. Charlaux,
Merhaba Ben de sayın Charlaux'un yazdıklarına ilave olarak şunları söyleyebilirim;
Orkidenize saksı olarak seçtiğiniz cam köklerin ışık alması için iyi, fakat aşırı sulama yapmamaya dikkat edin çünki saksı altında gördüğüm kadarıyla delik yok.Çürümelere meydan vermemek için sulamada dikkatli olmalısınız.

Eski 10-11-2015, 08:46   #2379
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2015
Wink

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Orkideler zaten senede bir çiçek veren canlılardır.Kök çıkartması orkidenizin sağlıklı olacağı anlamına gelir ancak kök çıkartan orkide gelişim sürecindedir.yani yakın zamands kök çıkarır yaprak çıkarır ama dal çıkarmaz (büyük ihtimalle çıkan şeyin kök olduğunu varsayıyorum)
Tekrar merhaba söylediğiniz gibi çıkan şeyler köke benziyor sanırım hepsi kök fakat dün yeni bir şey gördüm ve çıktığı yer itibarıyla dal olma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyorum lütfen bakar mısınız yaprakların arasında baş gösteren şeyde kök olabilir mi? dal olsun lütfen... bu arada zaten yaklaşık bir yıldır bekliyordum ve orkidem yaprak çıkarmaktan başka gelişim göstermemişti o yüzden bunları görünce çok mutlu oluyorum (bu arada yerini değiştirmiştim, asıl meselem seveceği ortamı yakalayabilmiş olmak)

Eklenen Resimler

mühendis57 beğendi.
meyran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2015, 07:45   #2380
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meyran Mesajı Göster
Tekrar merhaba söylediğiniz gibi çıkan şeyler köke benziyor sanırım hepsi kök fakat dün yeni bir şey gördüm ve çıktığı yer itibarıyla dal olma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyorum lütfen bakar mısınız yaprakların arasında baş gösteren şeyde kök olabilir mi? dal olsun lütfen... bu arada zaten yaklaşık bir yıldır bekliyordum ve orkidem yaprak çıkarmaktan başka gelişim göstermemişti o yüzden bunları görünce çok mutlu oluyorum (bu arada yerini değiştirmiştim, asıl meselem seveceği ortamı yakalayabilmiş olmak)
Merhaba
Soruyu sayın Charlaux' a sormuşsunuz ama ben de birkaç şey yazmak isterim
Gövde üzerinden çıkan çiçek dalı sürgünlerinin uçları kök sürgünlerine göre biraz daha sivridir. ve sürgünün yönü daha dik olur köke göre. Kökler genelde ya yatay ya da saksı harcına doğru büyüme eğilimindedirler.Kök sürgünlerinin gövde rengi hafif grimsi ve çeşite göre de uç kısmı açık kahverengi renktedir.Çiçek dallı sürgünleri yeşilimsidir.
resimde sol kısımdan çıkan %100 kök,sağda yaprak arasından çıkan resimde tam belli olmamakla bereber büyük ihtimalle çiçek dalı olabilir.
Bol çiçekli günler dileklerimle...

Mine Pakkaner beğendi.
Eski 11-11-2015, 08:14   #2381
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mühendis57 Mesajı Göster
Merhaba
Soruyu sayın Charlaux' a sormuşsunuz ama ben de birkaç şey yazmak isterim
Gövde üzerinden çıkan çiçek dalı sürgünlerinin uçları kök sürgünlerine göre biraz daha sivridir. ve sürgünün yönü daha dik olur köke göre. Kökler genelde ya yatay ya da saksı harcına doğru büyüme eğilimindedirler.Kök sürgünlerinin gövde rengi hafif grimsi ve çeşite göre de uç kısmı açık kahverengi renktedir.Çiçek dallı sürgünleri yeşilimsidir.
resimde sol kısımdan çıkan %100 kök,sağda yaprak arasından çıkan resimde tam belli olmamakla bereber büyük ihtimalle çiçek dalı olabilir.
Bol çiçekli günler dileklerimle...
cevap için teşekkür ederim evet soldaki kesin kök onun gibi iki tane daha var ve kök olduklarını bende anladım artık ama yeni görünen yaprakların arasında ki dal olabilir değil mi? yaprakların arasındanda kök çıkar mı? bekleyip göreceğiz ama sabırsızlılık ediyorum işte çünkü aylardır bunu bekliyorum ve ilk orkide deneyimim hadi hayırlısı

Eklenen Resimler

meyran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2015, 15:04   #2382
Yeni Üye

@charleux @mühendis57
Tekrar merhaba,
Yukarida orkidemin problemlerinden bahsetmistim. Orkidenin curumus koklerini temizledikten sonra 3 adet saglam koku kalmisti ve ben de plastik bir su sisesini kesip altina delikler acip yeni toprak karisimiyla ona ektim. Ancak bugun fark ettim ki orkidemin yapraklari burusmaya basladi. Su an yapraklarin ucu de burusmus ve yumusak. Bir de iyi haber yeni bir yaprak cikariyor gorebildigim kadariyla (henuz cok kucuk). Burusmayi engellemek icin ne yapmaliyim peki?

Düzenleyen scuba123 : 05-12-2015 saat 21:39
Eski 18-11-2015, 19:02   #2383
Ağaç Dostu

eneskrky's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2014
Geçen hafta rastladım bu orkidenin türü nedir ?

Name:  IMG_0488.jpg
Views: 2131
Size:  48.6 KB

Name:  IMG_0490.jpg
Views: 2141
Size:  44.9 KB

eneskrky Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2015, 16:20   #2384
Yeni Üye

vistaverde's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2015
Merhaba Forum üyeleri,

Aşağıda eklediğim ve daire ile işaretlediğim alandaki yeni bir dal mıdır?

Acemilik kusura bakmayın...

Eklenen Resimler

vistaverde Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2015, 13:08   #2385
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-02-2015
Gayet sağlıklıydı. Dün geceden sabaha yapraklarından ikisi resmen erimiş. Kopartıp attım tarçınladım Çiçek dalı geliyordu o da erimiş oysa bir buçuk yıldır nihayet açacaktı. Ne yapılabilir?

Selma Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2015, 11:35   #2386
Yeni Üye

vistaverde's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selma Yılmaz Mesajı Göster
Gayet sağlıklıydı. Dün geceden sabaha yapraklarından ikisi resmen erimiş. Kopartıp attım tarçınladım Çiçek dalı geliyordu o da erimiş oysa bir buçuk yıldır nihayet açacaktı. Ne yapılabilir?

çürüyen yaprağı steril bir bıçak veya makas yardımı ile kesin. Bakteri gibi duruyor. Daha tecrübeli forum üyelerinin de fikri önemli.

Sulamayı nasıl yapıyorsunuz? sanki kökleri biraz susuz kalmış gibi. Köklerinin tamamını bir gözden geçirmekte fayda var.

Selma Yılmaz beğendi.
Eski 23-11-2015, 15:40   #2387
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selma Yılmaz Mesajı Göster

merhaba orkidenizde görülen (Erwinia) kahverengi çürüklük gibi görünüyor.Bu orkidenizi eğer varsa diğer orkidelerin bulunduğu ortamdan ayırın. Hastalıklı yaprağı sağlam yerinden kesin.eğer hastalık gövdeye yayılmışsa yapılacak çok fazla birşey yok.
Aşırı nem ve havasız ortamda bu hastalık çok çabuk yayılabiliyor.
Yaprağı kestiğiniz kesici aleti mutlaka %1 lik çamaşır suyu ile dezenfekte edin

Eski 23-11-2015, 20:11   #2388
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2015
Wink

Merhaba
2 adet orkidem var kökler neden yukarı doğru çıkar diye araştırırken siyahlıkların çiçeğimi kurutacagını gördüm .Ardından daha yeni 2 dal vermiş olan ve gayet sağlıklı Oldugunu düşündüğüm orkidemin siyah olan kökünü bi çektim .çok kötü bir koku ve içinde küçük bi beyaz Bocek Oldugunu gördüm .oysaki oldukça sağlıklı görünüyordu.
1)Orkidemin zarar görmesini istemiyorum .ne yapmalıyım?tarcın işe yarar mı ?
2)Köklerin ucundaki yeşil olan seyler nedir?(tabi onlar kökse
3)soldaki yaprağım Aşağıya Eğik sebebi ne olabilir?
Ilk defa orkide yetiştiriyorum sorularımı maruz görün lütfen

Eklenen Resimler

mühendis57 beğendi.
Cakkus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2015, 09:30   #2389
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cakkus Mesajı Göster
Merhaba
2 adet orkidem var kökler neden yukarı doğru çıkar diye araştırırken siyahlıkların çiçeğimi kurutacagını gördüm .Ardından daha yeni 2 dal vermiş olan ve gayet sağlıklı Oldugunu düşündüğüm orkidemin siyah olan kökünü bi çektim .çok kötü bir koku ve içinde küçük bi beyaz Bocek Oldugunu gördüm .oysaki oldukça sağlıklı görünüyordu.
merhaba
1- orkidenizin çürüyen köklerini sağlam kısıma kadar kesip kesilen kısıma çok az tarçın dökün. Yeni bir orkide harcı alıp bitkinizi dikin.
2- resimde üstte yaprakların arasından çıkan yeni çiçek sapıdır.Altta eski çiçek sapının çıktığı noktadan çıkmış olansa köktür.Uçlarındaki yeşil bölge kökün uzamasıyla oluşan doğal yapısıdır.Eski çiçek sapına tel ile kökü tutturmuşsunuz çiçek dalı değil
3- yapraklar ışığa yöneldiklerinden yönlerine fazla takılmayın.En alttaki yaprak büyük olduğundan ağırlıktan dolayı aşağı yöelmiş olabilir.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.
bol çiçekli günler dilerim...

MaynaVira beğendi.
Eski 24-11-2015, 21:50   #2390
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vistaverde Mesajı Göster
çürüyen yaprağı steril bir bıçak veya makas yardımı ile kesin. Bakteri gibi duruyor. Daha tecrübeli forum üyelerinin de fikri önemli.

Sulamayı nasıl yapıyorsunuz? sanki kökleri biraz susuz kalmış gibi. Köklerinin tamamını bir gözden geçirmekte fayda var.
Susuz değil üstleri öyle görünüyor. Gün aşırı mutlaka fısfıs da yapıyorum. Kökleri grileştikçe sulama yapıyorum. Teşekkürler.

Eski 24-11-2015, 21:53   #2391
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mühendis57 Mesajı Göster
merhaba orkidenizde görülen (Erwinia) kahverengi çürüklük gibi görünüyor.Bu orkidenizi eğer varsa diğer orkidelerin bulunduğu ortamdan ayırın. Hastalıklı yaprağı sağlam yerinden kesin.eğer hastalık gövdeye yayılmışsa yapılacak çok fazla birşey yok.
Aşırı nem ve havasız ortamda bu hastalık çok çabuk yayılabiliyor.
Yaprağı kestiğiniz kesici aleti mutlaka %1 lik çamaşır suyu ile dezenfekte edin
Görür görmez zaten o dalları kesip atmıştım henüz gövdeye gelmemişti sadece çiçek dalının ucunu da eritmişti. Toprağını ve saksısını da değiştirmiştim. Her gün gözlemliyorum başka yumuşama yok gibi. İnşallah kurtulur. Zaten ne olduysa bir gecede oldu. 4 yıldır orkide bakıyorum ilk kez böyle bir şey başıma geldi. Teşekkür ederim.

Eski 24-11-2015, 23:15   #2392
Yeni Üye

vistaverde's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cakkus Mesajı Göster
Merhaba
Siyah tel ile tutturduğunuz grimsi olan havalandırma kökü, dal değil. Bilginiz olsun.

Eğer yeniden saksısını değiştirecekseniz steril olduğundan emin olun.

Eski 26-11-2015, 14:22   #2393
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-11-2015
Merhabalar. Cicek dalim cicekler dokulmeden kurumaya baslamis dali kesmeli miyim?

Eklenen Resimler

k2ratas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2015, 15:15   #2394
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Merhaba,

Çiçekler dökülmemiş ancak solmaya başlamış. Bazı bitkilerde dalda da sararma-solma görülebiliyor hatta dal önce solmaya başlayabiliyor.

Birkaç gün daha bekleyin. Dal tamamen soluyorsa mümkün olduğunca dipten kesin. Diğer durumda dalın kuruyan yerini kesebilirsiniz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k2ratas Mesajı Göster
Merhabalar. Cicek dalim cicekler dokulmeden kurumaya baslamis dali kesmeli miyim?

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2015, 19:18   #2395
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2015
merhabalar

benim orkidem de çiçeklerini döktü ve dalları sarardı yaprak dibine kadar gidiyor kuruluk budamalı mıyım sizce yardımcı olabilir misiniz?

Eklenen Resimler

selma-.- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2015, 07:56   #2396
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selma-.- Mesajı Göster
benim orkidem de çiçeklerini döktü ve dalları sarardı yaprak dibine kadar gidiyor kuruluk budamalı mıyım sizce yardımcı olabilir misiniz?
Kuruma çiçek sapının dip kısmına kadar gelmişse tamamen kuruyunca dipten kesersiniz eğer çiçek sapı dip kısma kadar kurumamışsa sağlam kurumamış bölgeden kesim yapın

Eski 30-11-2015, 21:25   #2397
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2015
teşekkür ederim

yardımlarınız için çok teşekkür ederim, bu mevsimde budayabilir miyim yoksa nisan ayının gelmesini mi beklemeliyim?

selma-.- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2015, 19:09   #2398
Yeni Üye

BilgeBaykuş's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selma-.- Mesajı Göster
Saksı küçük mü gelmeye başlamış ne

BilgeBaykuş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2015, 18:37   #2399
Yeni Üye

pinartopuk's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2015
Merhaba

Merhaba arkadaşlar benim ilk orkidem 3.5 aydır bende geldıgınde cıceklıydı hala ıkı tane cıcegı var uzerınde hepsi dokulmedı genel durumu Nasıl sizce fotoları yolluyorum yorum yaparsınız sevınırım çok tesekkurler

Eklenen Resimler

pinartopuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2015, 18:38   #2400
Yeni Üye

pinartopuk's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2015
Dıger foto

Eklenen Resimler

pinartopuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024