agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-09-2009, 23:58   #181
Ağaçsever

starter's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2008
Ricamı tekrarlıyorum...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi starter Mesajı Göster
Merhabalar,
Buradan aldığım bilgilerle özenle yaşatmaya çalıştığım orkidemin malesef ufak yeğenlerim çiçek açan dalını kırmışlar. Yaklaşık 1,5 aydır ben buna üzülürken şimdi orkidemin saksısında minik bir orkide daha belirdi. bi süredir bu şekilde biraz daha gelişmesini bekledim. Fakat ne yapmam gerektiğini bilemedim. Bilgisi olanlardan yardım bekliyorum Eklenti 103536

starter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2009, 22:32   #182
Ağaç Dostu

halil33's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2009
Sayın starter fotoğrafda pek birşey anlaşılmıyor malesef.Bence bırakın kendi istediği gibi büyüsün. Eğer çok sıkışcak olurlarsa ve yavru orkidenin yeteri kadar kökü olursa ayırırsınız.

halil33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2009, 00:16   #183
Ağaçsever

starter's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2008
Malesef bugün onu kurtarayım derken bir katliam gerçekleştirm kök olmadan diktim ama tabi yaşama umudu çok az (

starter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2009, 08:42   #184
Yeni Üye

sabz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2009
Merhaba, Benim nerdeyse on aylık bir orkidem var , bu zamana kadar gayet sağlıklıydı ama kısa bi süreliğine arkadaşıma emanet etmiştim sanırım çok sulamış , ve çiçek veren gövdesi kurumuş, yaprakları gayet sağlıklı görünüyor ,acaba tekrar çiçeklenecek bir dal oluşur mu ?

sabz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2009, 14:28   #185
Ağaç Dostu

halil33's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2009
Sayin sabz orkideler yerinin degistirilmesini sevmezler.Belkide bu neden olmustur.

halil33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2009, 14:52   #186
Yeni Üye

sabz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2009
Yerini değiştirmedim ben olmadığım için arkadaşım evimde bakmıştı !

sabz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2009, 23:01   #187
Ağaç Dostu

neconeco's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2008
Galeri: 19
orkide

Selamlar.Bu yazılanları okuduktan sonra bir ,cesaret dedim orkide aldım.Umarım bozmadan uzun müddet tutabilirim.)))) Bundan önce ki pert olmuştu da.)))

Eklenen Resimler

esemeral beğendi.
neconeco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2009, 14:00   #188
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2007
Orkidelerime bugün kavuştum, ne zamandır istiyordum. Acemi bir orkide sahibi olarak sayfadaki bilgiler süper. Paylaşımda bulunan herkese çok çok teşekkürler.

hikmetmete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2009, 14:11   #189
Yeni Üye

afitap's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2009
Sayın Halil33 verdiginiz bilgiler için çok teşekkur ederim, orkidem gercekten susuz kalmış ) şu an durumu gayet iyi yapraklarıda artık öyle küskün durmuyorlar )

afitap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2009, 12:06   #190
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2007
Smile Orkide Sahibi Acemi Biri İçin Pratik Bilgiler :)

Acemi Biri olarak forumu incelemeye aldım, Hem Çalışıp hemde fordan bilgi almaya çalışan biri olarak iyice kafam karıştı. Bende birşeyler bulup ekleyeyim iyice çorba olsun demiyorum tabi ama biz acemiler için faydalı olacağına inandığım bilgileri sunuyorum. Başarabildiysem ne mutlu bana.

Saksı Orkidenin bakımı nasıl olmalı?
Öncelikle, güzel ve uzun ömürlü çiçekler için orkidelerin gece ve gündüz arasında ortalama 6 ile 8 derece bir ısı farkına ihtiyaçları vardır. Cinsine göre biraz değişmekle beraber, gündüz:20-25, gece:16-17 derece idealdir. Bu ilk süreci tamamladıktan sonra ışık, sulama, nem ve havalandırma konularında aşağıdaki talimatlara uyduğunuz sürece uzun soluklu Orkidenizin keyfine varabilirsiniz.

IŞIK: Birçok çiçek gibi Orkide içinde direkt güneş almayan, bol ışıklı, aydınlık bir yer gerekmektedir. Sabah veya akşam güneş alan bir pencerenin yakını idealdir. Pencerede bulunan perde ışığı yeteri kadar filtre edecektir. Kış aylarında yapay ışık kullanılabilir. Florosan lambanın ışığı yeterli olacaktır. Yapay ışık kullanmayı düşünüyorsanız direkt bitkiye değil de, başka bir yerden bitkinin üzerine yansıyabilecek şekilde yerleştirmek gerekir. Bitkinin günde 12-14 saat ışık alması çiçek yapımını hızlandırır.
Yapraklar ışık açısından iyi bir göstergedir. Koyu yeşil, yumuşak yapraklar bitkinin az ışık aldığını, cinsine göre sarımsı-yeşil veya kızarmış yapraklar ışığın fazla geldiğini gösterir. Yeterli ışık alan orkidenin yaprakları açık, canlı bir yeşil olur.
Orkideler yandan değil, tepeden gelen ışıktan daha çok hoşlanırlar.

SULAMA: Musluk suyu kireç ve klor taşıdığı için sprey veya sulama suyu olarak kesinlikle uygun değildir. Yağmur suyu veya şişe suyu kullanılmalı, su oda sıcaklığında olmalıdır. Saf su gerekli mineralleri taşımadığı için kullanılmaz. Çoğu cinslerde iki sulama arasında üst toprağın hafif kuruması beklenir. Toprağın tamamen kurumasına izin verilmemelidir. Toprak ıslak değil, nemli olmalıdır. Yaprak ve çiçek ıslatılmadan sulanır. Saksı tabağında su biriktirilmemelidir. Sulama daima sabahları yapılmalıdır. Akşam sulamalarında bitki kurumaya fırsat bulamaz ve hastalanır.

NEM: Yüksek nem oranı şarttır. Bir sprey yardımı ile yapraklarına her sabah ılık su püskürtülmelidir.
Orkideler aşırı sıcak, kuru ve havasız ortamları sevmez.

Kış aylarında bile havadar mekan ister. Ancak hava cereyanından korumak şarttır. Bulunduğu ortamda bitkiye direk rüzgar gelmeyecek şekilde her gün havalandırılmalıdır.

Cam açılamadığı zaman vantilatör çalıştırılması da gerekli sirkülâsyonu sağlayacaktır. Bitkiler ilkbahar sonlarında korkmadan dışarı çıkarılabilir. Orkideler bundan hoşlanır ve sağlıklı gelişir.

Balkon veya bahçenin rüzgardan korunaklı, gölge bir yerinde havalar soğuyana kadar tutulabilir. Güneş yaprakları yakabileceğinden gölge şarttır. Gölge yoksa koyu renk bir tül veya şemsiye ile de korunabilir.

Orkideler çiçeksiz iken de dikkatle sulanıp bakılmalıdır. Orkidelerin çiçekleri geçtikten hemen sonra sapları 2-3 boğum üzerinden kesilir ve sulama talimatına uyularak bakımına devam edilmelidir.

hikmetmete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2009, 23:47   #191
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-10-2009
Merhabalar...Çanakkale de büyük şehirlerdeki gibi yapı marketler olmadığından ve çiçekçilerde çok pahalı olduğundan sadece resimlerine baktığım orkidemi görümcem hediye getirdi istanbul dan..

Çok ama çok sevindim..Ona gözüm gibi bakıyorum ellemeye dokunmaya kıyamıyorum..Ayrı bir merak heves var orkide türlerine karşı içimde..elimde olsa evi doldururum onlarla..Resimlerine bakıp türlerini öğrenmeye çalışıyorum.

Şimdilik orkideme sadece bakıyorum elleyemiyorum bile bişey olacak diye..Fakat birşey ilgimi çekti ve beni üzdü.Bana geldiğinde yani 1 hafta önce büyük bir tomucuğu vardı açtı.
Ancak küçücük 2 tomurcuk masanın üzerine düşmüş bugün gördüm..Çok telaşlandım.Ne yapmam gerektiğini okudum ışık yetersizliği yazıyordu ama yinede tecrübeli arkadaşlara danışmak istiyorum.

Yardımcı olursanınz sevinirim. Kaybetmek istemiyorum orkidemi. En kısa zamanda orkidenin yetişebilecek tüm türleerinden elde etmeye çalışacağım.

fulyaduru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2009, 12:24   #192
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2009
Orkidemin dalında yavaş yavaş kuruma gözlemledim. acaba bu akşam suladığım için olabilir mi?

roseskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2009, 20:38   #193
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2009
Sn. Preacox, yarım yamalak ingilizcemle yabancı bir sitede anlayabildiğim kadarıyla fazla yapraklanma ve çiçek açmamanın saksı içeriğindeki "fazla azot"un sebep olmasıymış?
Acaba bu bilginin doğruluk payı var mı?

oppss! Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2009, 12:26   #194
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Bu tarz bilgileri teyid etmek zor gibi. Orkidelerde çifte kör deneme yapmış araştırmalar bulmak gerekli.
Gerçi türüne hybridlenmeye bağlı olarak daha bol yapraklı olanlar da var ise de genelde çiçeklenmeyip yaprak vermesinin asıl sebepleri ışık yetersizliği gece gündüz ısı farkının yeterli olmamasıdır.

Azotu yüksek bir gübreleme sadece substratdaki mikro organizmalara yarıyacaktır.

Asıl sorun azotun birden kesilmesi sonucu kolapsa uğrayan sistemin mikr organizmaların ölümü sonucu protein v.d. leri gibi organik kütleden aniden ve çok yüksek oranda açığa çıkan azotun köklere yapacağı zarardır. pH dengesini bozulması da işin cabası...

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2009, 20:40   #195
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-07-2009
merhabalar, benim phalaenopsis türü orkidemde küçük küçük beyaz böcekler var, hem de baya bi:S onların zararı var mıdır?? varsa onlardan nasıl kurtulabilirim???

köfte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2009, 02:53   #196
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2009
Merhaba, bu siteyi yeni keşfettim ve buna çok sevindim. Evimde iki orkidem var. Bunlardan biri yeni öteki 6 ay önce gelen bir hediye. 3 hafta evde olmadığım için bir arkadaşa bırakmıştım. Geldiğimde orkidenin dalını son boğumun altından kesmişti. O dal kurumaya yüz tuttu. Doğrudan soruya geçiyorum Çünkü durum acil.
1- Yeni bir dal çıktı ve 4 boğum uzadı. Bu dalı hafif zorlayarak çiçeğe batırılmış tahta çubuğun üstündeki tutgaçları geçirerek bağladım. Dik uzaması için (Ağaç yaşken eğilirdiyerek). Doğru mu yaptım? Yoksa iyice uzayıp dalın sertleşmesini mi beklemem gerekiyordu.
2- İki dallı bir orkide elde etmek için özel bir muamele gerekiyor mu? Bu sözünü ettiğim tek dallı orkidem.
Yanıtlarınızı bekliyorum, teşekkürler

glotr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2009, 22:20   #197
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-12-2009
Merhaba,
1 hafta evvel bir Phalaenopsis aldım. Şimdilik onu memnun etmekle uğraşıyorum.
Fakat iş yerinde sahibi bakamadığı için ortada bir yere bırakılmış baya gariban duran bir Phalaenopsis 2 gün evvel gözüme çarptı.

Aslında çok ama çok acemiyim ama okuduklarımla birşeyler yapıp kurtarmaya çalışmaya karar verdim.
Uzun zamandır sulanmamıştı suladım ve suyunu süzdüm. Şeffaf saksı başka bir seramik saksı içindeydi seramikten çıkarttım.

Bir dalı tamamen kurumuştu en dipten kestim. 1 dalın üstü kurumaya başlamıştı 3. boğumdan kestim. yaprakları hafif yumuşamıştı, altta kalan 1 yaprakta hafif sararma var.

Kökleri iyi durumda görünüyor. substratı da bence kaliteli ve yeterli görünüyor(buradan okuduklarıma dayanarak diyorum yoksa henüz fazlasıyla acemiyim

Ama asıl sorun şu ki çalıştığım yer çok müsait değil. Hiç cam yok sadece merkezi klima var, sıcaklık gündüz 23 derece yanlış hatırlamıyorsam ama geceleri biraz serin oluyor ve inanılmaz kuru bir ortam(lens kullananların sorun yaşadığı, herkesde göz kuruluğuna sebep olan bir ortam).

Ben de phal.in ihtiyacı olan nemi sağlamak için sabahları temiz bir peçeteyi ılık su ile ıslatıp suyunu iyice süzüp yapraklarını siliyorum(dibine yaklaşmayacak şekilde) ve sık sık yanına kaynar su dolu bir kupa koyuyorum nem ve sıcaklık sağlaması için. ışık olarak bence iyi bir konumda; bol ışık alıyor(gerçi çoğunluğu yapay ışık ) ve direkt güneş gelmiyor. Sormak istediklerim şunlar;

Ilık suyla nemlendirilmiş peçete ile silmenin faydası olur mu?
Yanına kaynar su dolu kupa koymanın faydası olur mu? yoksa bunlar gereksiz çabalar mı?

Nem ihtiyacını karşılamak için başka neler yapabilirim?
Maalesef iş yerinden alıp eve getirme imkanım yok çünkü sahibi iş yerinde durmasını istiyor

Buradan ve bir siteden bulduğum bilgilerle bakmak istiyorum ama sizler de yardımcı olursanız eminim ki phal. çok memnun olur. Şimdiden çok teşekkürler

Düzenleyen Sevilay : 12-12-2009 saat 22:33 Neden: Paragraf
patipati Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2009, 20:30   #198
Yeni Üye

Bugün işe gittiğimde kötü bir manzarayla karşılaştım Kestiğim dal kurumuş.. Yapraklar yumuşamış, bir yaprak tamamen sararmış. Haftasonu vilmorin orkide besini aldım ama cuma su verdiğim için henüz kullanmadım.
Yardım edebilecek var mı????

Eski 15-12-2009, 11:23   #199
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın patipati,

gübrelemeyi düşünmeden önce bitkinizin birkaç hafta, adaptasyonunu, ortama uyum sağlamasını bekleyin. Hafta sonunu müteakip gördüğünüz bu yaprak yumuşama dal kuruması gibi belirtiler, hafta sonunu iş yerinizde fazlaca serinde geçirdiğinden olabilir mi?
Hafta sonu ortam ısısı 16°C derece ve altı düşüyor ise Phallerde sorun yaşamanız doğaldır.
Sulamayı haftada bir kez ve özelikle pazartesi sabah yapın ve haftasonu soğuk ortamda saksı harcının kuru geçirmesini sağlayın.

Eski 15-12-2009, 16:28   #200
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Merhabalar, resmini yüklediğim orkideye bir seneyi aşkın süredir bakıyorum. Çiçekleri aylarca üstünde kaldıktan sonra döküldü, sonrasında iki yeni yaprak verdi. Yapraklar dik, yeşil ve sağlıklı, kökleri de yeşil ve sağlıklı. Benim merak ettiğim bu minik siyah noktalar nedir acaba? Bir tür mantar olabilir mi?

Burada yaprağın çıktığı gövde kısımda lekeler var.
Name:  P1030136.jpg
Views: 15632
Size:  26.4 KB

Bu da yeni çıkan yaprağın hemen altındaki lekeler.
Name:  P1030137.jpg
Views: 15456
Size:  24.4 KB

Name:  P1030139.jpg
Views: 15265
Size:  23.4 KB
Bundan başka sadece bir yaprağın altında çok minik toplu iğne başı kadar bir siyah nokta daha var.

Bu da genel hali...
Name:  P1030140.jpg
Views: 15320
Size:  41.0 KB

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim...

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2009, 19:42   #201
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın İlkin,

mantari bir hastalık başgöstermiş gibi. Fungicide kullanımı gerekebilir. İlaç tavsiye edemiyorum ancak eski mesajları inceleyin.

Eski 16-12-2009, 21:42   #202
Yeni Üye

Sayın Praecox, çok teşekkürler. Haftasonu ısı düşürülüyor ama 16 derecenin altına düşmüyordur sanırım 19 civarı. Dediğiniz gibi suyunu pazartesi sabahları vereceğim. Ama sanki gün geçtikçe kötüleşiyor gibi Umarım toparlayabilir

Eski 17-12-2009, 12:13   #203
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Sayın praecox ilginiz için çok teşekkür ederim. Umarım fazla yayılmadan bu mantar hastalığından kurtarırım orkidemi. Nasıl musallat oldu anlamadım hiç, sulamayı hazır su ile yapılıyorum, ne çürüme, ne de başka etkileyecek bir durum vardı. Hayırlısı bakalım.

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2009, 12:57   #204
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın İlkin,

öncelikle bu noktaları takibe alın. Büyüme ve çoğalma göstermemeli ancak pek de kaybolmazlar.
Asıl yazmak istediğim, bitkiniz bir büyük boy saksıya geçecek kadar büyümüş.
Saksıyı büyütüp yeni harca almanız uygun olur. Çiçeklenme göremedim ben. Bu bağlamda çok uygun bir zamandasınız. Saksıdan bitkiyi sökerken, saksıyı birkaç dakka suya gömün, saksının iç yan ve alt çeperlerine yapışan kökler yumuşasın, saksıdan daha kolay ayrılacaktır.
Bir kök budaması (temizlemesi) yapın. yeni harcına dikin.
Bunu yaparken de kökleri bundan önce adını telafuz etiğim gibi benomyl li suya daldırın bir kaç dakka bekletin. Çıkarıp bir gazete kağıdına serin kurusun bir gün de böyle kurumıya bekletebilirsiniz.
Sonra kuru temiz saksı harcına dikin.
Bir gün sonra sulama yapın.
Gübrelemeye bir ay sonra başlayın.

Eski 26-12-2009, 12:18   #205
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-11-2009
selamlar ilk önce teçrübelerinizi ve bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkürler, benim sorum orkidelerim çiçeklerini döktükten sonra sapını belli bir yerden kestim fakat uçlarınından başlıyarak sararmaya ve kurumaya başlıyor bunu önlemek için ne yapmam gerek acaba

egeli74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2009, 14:24   #206
Ağaçsever

srknuz's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2007
saptaki kurumayı önlemenizin yolu yok, saptaki kuruma devam ederse dipten kesiniz.

srknuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2009, 01:00   #207
Yeni Üye

peki yavru alabilmem için o sapın kurumaması gerekmiyormu, çevaplarınız için teşekkürler

Eski 27-12-2009, 12:39   #208
Yeni Üye

ortamın sıcak olmasında orkideler için bi sakınca olurmu acaba

Eski 31-12-2009, 16:01   #209
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Yapı marketten aldığım cinsini bile bilmediğim orkidem sanırım kötü yönde değişmeye başladı sanki. Çiçekleri attıktan sonra dalından 3 boğum kalacak şekilde kestim ama dal tepeden itibaren boğum boğum önce sararrdı sonra karardı gitti alt boğuma geçmeden yeniden kestim ancak tekrar devam etti sonunu bilmiyorum artık. Asıl derdim köklerinin bazısı iltihap toplamış gibi ve küf kokuyor. Yaprakları sağlam gibi ama içten çürümeye başlamış olabilir mi. Bunun için saksısını ve harcını kötü köklerini temizledikten sonra değiştirmelimiyim sizce. Birde bahçede bulunan karaçam diye bildiğim ağaçların kabuklarını topladım gerekli fırınlama işlemini yaparsam harc için kullanmayı düşünüyorun sakıncası varmı acaba. teşekkürler.

Eklenen Resimler

kerimgünay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2010, 14:36   #210
/

Giriş Tarihi: 06-01-2010
iyi günler orkidem cicek icin 2 tomurcuk verdi biraz büyüdüler ama ne yazikki döküldü ama sapi yeşil yanlisim ne acaba?

isthar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024