agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-03-2010, 15:33   #241
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Sn Talanyali,
Ben de yeni Orkide meraklilarindanim ama bana bitkiniz biraz sogukta kalmis gibi geldi. Koklerin uzerinde kufler var. Az suladim diyorsunuz ama seffaf kaptan yogunlasmis su buhari gorunuyor. Kokler saglam gibi, kokleri dagitmadan kabindan cikartip sicak bir odada kurumaya birakirsaniz iyi olur diye dusunuyorum. Gerci forumda ben kendi soruma cevap alamadim ama yeni aldigim phal.lerin koklerini, benzer kuflenmeler gordugum icin, 10 lt suya 20 gr Captan ve 6 gr Benomil karistirdigim solusyona batirdim, suzdurdum. Bir haftadir sorun gozukmuyor, bazi tomurcuklar evde acmaya basladilar.

zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2010, 00:53   #242
Ağaçsever

Kafkas57's Avatar

Giriş Tarihi: 01-07-2009
Aldığımız orkide için bu saksıyı tavsiye ettiler. Torf ilavesiyle diktik. Doğru mu yaptık?

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sevilay : 17-03-2010 saat 13:35
Kafkas57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2010, 12:46   #243
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2009
Tavsiye edenlere selamlar

Kesinlikle torf orkidelerin yaşaması için uygun olan bir ortam değil, lütfen phalaenopsis paşlığını okuyun gerekli bilgiler mevcut, ancak geç olmadan bitkinizi uygun karışıma geçirmelisiniz...

oppss! Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2010, 11:33   #244
Ağaç Dostu

Eovyn's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2009
Evet torfu hemen boşaltın. Hiç önerilmiyor!! Ve şeffaf; güneş ışığını köklere geçirebilecek bir saksıya aktarın.. Çiçeğiniz çok güzel, inşallah çok uzuuuunn zamanlar sizinle kalır. Güle güle büyütün..

Eovyn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2010, 00:45   #245
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sheydaa Mesajı Göster
Merhaba belki bir milyonuncu kez sorulan soruları tekrar ediyor olacağım ama beni forumlara yönlendirmeden cevap verebilirseniz sevinirim.
Bugün heyecanla bir orkide aldım. Eve geldiğimden beri de internette araştırmalar yapıyorum. güzelliğine kapılıp aldığım orkidenin bir sorunu olduğunu anladım. Bütün yapraklarının üzerinde kahverengi lekeler var. Bu lekelerin etrafı siyah bir halka çevrili ve lekeler kuru. 2 yaprağının yarısıda sararmış. Sorunu nedir acaba? kurumuş olabilirmi?
Orkidemin bir problemi var ama ben bir çare bulamıyorum. Tomurcuklarıda kurumaya başladı. Nasıl bir önlem alabilirim?

sheydaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2010, 09:17   #246
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Sn. Sheydaa
Cicegi guzelligine kapilip aldiginiza gore kurumus olmasi zor bir ihtimal. Sonucta yapraklar olumsuz degil, bir gun zaten kuruyup olecekler. Uzerindeki lekeler gunes yanigi da olabilir, kuf, mantar hasari da olabilir, iki haftadir bu lekelerde buyume olmadiysa, yapraklar yumusayip sarkmadiysa umidinizi kesmeyin. Kokler ne durumda, diri, yesil/gumusi renkteler mi? Substrat cok nemli gibi mi, saksinin ic yuzeyinde cig damlalari olusmus mu? Seffaf saksida ise bunlari kontrol edebilirsiniz. Ciceginiz gunduzleri 21 derecenin altinda mi kaliyor, geceleri daha mi soguk oluyor? Oyle ise bitkinizi daha sicak bir ortama tasimakla ise baslayabilirsiniz. Kokleri dagitmadan saksidan cikartin ve fotograflayin. Benden daha tecrubeli ve bilgili kisiler eminim fotografa bakarak daha iyi onerilerde bulunabilirler.

Eski 18-03-2010, 17:54   #247
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zappie Mesajı Göster
Sn. Sheydaa
Cicegi guzelligine kapilip aldiginiza gore kurumus olmasi zor bir ihtimal. Sonucta yapraklar olumsuz degil, bir gun zaten kuruyup olecekler. Uzerindeki lekeler gunes yanigi da olabilir, kuf, mantar hasari da olabilir, iki haftadir bu lekelerde buyume olmadiysa, yapraklar yumusayip sarkmadiysa umidinizi kesmeyin. Kokler ne durumda, diri, yesil/gumusi renkteler mi? Substrat cok nemli gibi mi, saksinin ic yuzeyinde cig damlalari olusmus mu? Seffaf saksida ise bunlari kontrol edebilirsiniz. Ciceginiz gunduzleri 21 derecenin altinda mi kaliyor, geceleri daha mi soguk oluyor? Oyle ise bitkinizi daha sicak bir ortama tasimakla ise baslayabilirsiniz. Kokleri dagitmadan saksidan cikartin ve fotograflayin. Benden daha tecrubeli ve bilgili kisiler eminim fotografa bakarak daha iyi onerilerde bulunabilirler.
Öncelikle cevap verdğiniz için teşekkür ederim.
Yapraklardaki lekeler büyümedi,kahverengi kuru bir görüntüsü var lekelerin. Köklerde yeşil gri renklerinde, bazı kökleri ise kurumuş.Bir de saksının içinde minik gri renkte bit benzeri böcekler ve siyah uzun bir böcek gördüm, kurtulmak için ne önerirsiniz? Kuruyan tomurcuklar döküldü, diğerleri büyümeye ve açmaya devam ediyor.Kalan tomurcukların kurumaması için ne yapabilirim?

ps:yeni üye olduğum için resim yükleyemiyorum

Eski 18-03-2010, 17:59   #248
Yeni Üye

Ek olarak geceleri odanın 21 derecenin altına düştüğünü sanmıyorum. Sadece odayı havalandırdığım zaman sıcaklık düşüyor, bu durum sebep olabilir mi? İki gün önce saksıda buharlaşma vardı, bende bir gün su vermedim geçti. Acaba yanlış mı yapıorum sulamayı. her sabah 2 veya 3 yemek kaşığı su veriyorum ve yapraklarını siliyorum.

Eski 18-03-2010, 19:38   #249
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Her sabah kasikla sulamayi nereden cikarttiniz???? Forumda tavsiye edilen sulama sekli mevsimine gore 1 hafta - 10 gunde bir saksiyi suya batirip kabarcik cikmayincaya kadar bir kac dakika suda bekletmektir. Hem bu sayede bocekleri havasiz birakarak yok edebilirsiniz. Derhal sulamayi kesin bence. 1 hafta sonra daldirma yontemiyle tekrar baslayin. Geceleri sicaklik 21'in bir miktar altina dusebilir. Cok cereyanda kalmadigi surece kisa sureli havalandrmalarin sorun yaratacagini sanmiyorum. Kendim orkidede kullanmadim ama bocekler cok fazla ise etken maddesi " diazinon " olan bir ilac kullanabilirsiniz.

Eski 21-03-2010, 10:38   #250
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2010
Orkide dalında yaprak

Merhaba, bol çiçekli gayet sağlıklı bir orkidem vardı. Yaklaşık 2 ay sonunda çiçekleri döküldü ama yaprakları ve dalı yemyeşil. Bir müddet sonra dalında tomurcuklanma oldu ben yeniden çiçek verecek sanırken yaprak vermeye başladı. Şimdi dalının en tepesinde iki taraftan toplam 4 er tane yaprağı olan bir orkidem var. Bu aşamada yaprakların ayrılıp yeni orkideler mi yetiştirilmesi gerekiyor yoksa böyle bırakacak mıyım? Çiçekçiye sordum bana yerini sevmiştir diye pek de mantıklı gelmeyen bir cevap veri. Ne yapmalıyım?

bernaguller Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2010, 13:02   #251
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Orkide acemileri ve heveslilerin soru(n)ları

Belli yerini sevmiş O saptan çıkan yapraklar kaiki denen yavru orkideleriniz. Kaikilerin, çiçek sapıyla birleşen yerlerini sphagnum moos la sarıp, sphagnumuda sürekli nemli tutarsanız kaikileriniz zamanla köklenecektir, sizinde bunları saptan ayırıp yeni saksılarına almanız yetecektir.
Sizden ricam phelenaopsis başlığını boş zamanlarınızda okumanızdır, hiçbir yerdebulamayacağınız bilgileri bulup orkidelerinize profesyonelce müdehale edebileceksinizdir.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2010, 18:51   #252
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2010
merhabalar, bir ay önce seramik bir saksı içinde çiçek açmış bir orkide hediye aldım..haftada 1 kez 1 çay bardağı olmak üzere oda sıcaklığında bekletilmiş su ile suladım fakat gecen gün saksının etrafındaki süs için kullanılan tülleri açtığım zaman toprağının ıslak olduğunu ve üstteki köklerinin bazılarının yumusadığını farkettim ama alttaki kökler yeşil duruyolar.yaprakları yeşil ve diri olmasına rağmen yavaş yavaş önceden açan çiçeklerini dökmeye başladı.bende en azından toprağı hafif nemli hale gelene kadar sulamamaya karar verdim.acaba bu bitkiye bir zarar verir mi bu durumda ne yapabilirim bana yardımcı olabilirseniz sevinirim..

panpito Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2010, 10:29   #253
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2010
Sayın Praecox,

Ben uzun zamandan beri vanilya orkidesi aramaktayım. Bu konu ile ilgili forumdaki konuşmaları okudum. Tam ona uygun bir balkonum var. Ayrıca yemekle de ilgileniyorum ve vanilya ekstresi üretmek istiyorum. Bana nereden edinebileceğim konusunda yardımcı olabilirseniz çok memnun olacağım.

Teşekkürler...

PATİNİN ANNESİ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2010, 14:03   #254
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Vanillia extresi üretmek demlemelik çay üretmek gibi ise de zor bir işlem. Nasıl ki çay yapraklarının fermantasyonu süresi inclikleri kurutması gibi teknikleri varsa Vanillia da da konu buna benzer hata zor.
En büyük sorun çiçeklendirmek ki bu 5 sene sürebilir.
Tüm bu negatif konular yine de sizi etkilemesin.
Denemekte fayda var.
Öncelikle vanillia çok kolay gelişen bir orkide 30 cm lik çeliklerden kolayca tutar. Sorunsuz gelişir en tatminkâr türdür. Tabii istediği şartlar sağlamak koşulu ile.

Ben yurtdışından çelik olarak getirtmiştim, siz de bu günki bu internet ortamından bu orkidenin çeliklerini kolayca bulabileceğiniz kanısındayım.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2010, 18:02   #255
Ağaç Dostu

fsuzen's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Talking sulama

Sulama işlemini kovaya sokarak yapmak , biz acemiler için tehlikeli olduğu kanısındayım. Hangi orkidemizin hastalıklı olduğunu anlayamadığımız için bütün bitkilerimize hastalık bulaştırma riski oluşmaktadır.
Üstten sulama da su miktarı konusuna bir açıklık getirmek gerekiyor. Açıkcası ben "bolca" miktarının ne olduğunu bilmiyorum. Saksının kendi hacmi veya yarısı miktarı su gibi ölçüler verilse biz acemilerin bitkileri fazla **** az sulamaktan kurtulur.
Ayrı sorun gübreleme işleminde de var.Tarife göre seyrelttiğimiz gübreyi ne ölçekte vermemiz gerekiyor?

Saygılarımla

fsuzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2010, 12:45   #256
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2010
Merhabalar, resimdeki orkideden yeniden çiçek almak için napmalıyım?

sonradan forumlardan anladığım kadarıyla, çiçek aslında yavru vermiş... bu konuda ki tuaf sorularımı bilgisizliğime verin lütfen, orkideler konusunda ( hatta çiçekler konusunda) çok tecrübesizim... bu orkide bir sene evvel arkadaşıma hediye gelmiş ama belli bir süre sonra çiçekleri dökülüp, tepeden yeni yapraklar çıkartmış...arkadaşım da çiçeksiz kalınca bana verdi çiçeklendirmeyi deniyiyeyim diye... forumlarda anladığım kadarıyla bu tepedeki yapraklara keiki deniliyormuş.. ancak neresinden kesip, nasıl yeniden dikiceğim konusunda yeteri kadar aydınlanamadım...yardımlarınızı bekliyorum...bir de saksısının içini görebildiğim kadarıyla kimi kökleri çürürü gibi olmuş, canlı yeşil durmuyor, geçenlerde sularken suyuna biraz çiçek besini ekledim, doğru mu acaba? şimdiden teşekküler...

Eklenen Resimler

Düzenleyen PINARCHİCO : 22-04-2010 saat 16:21
PINARCHİCO Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2010, 14:05   #257
Ağaç Dostu

fsuzen's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fsuzen Mesajı Göster
Sulama işlemini kovaya sokarak yapmak , biz acemiler için tehlikeli olduğu kanısındayım. Hangi orkidemizin hastalıklı olduğunu anlayamadığımız için bütün bitkilerimize hastalık bulaştırma riski oluşmaktadır.
Üstten sulama da su miktarı konusuna bir açıklık getirmek gerekiyor. Açıkcası ben "bolca" miktarının ne olduğunu bilmiyorum. Saksının kendi hacmi veya yarısı miktarı su gibi ölçüler verilse biz acemilerin bitkileri fazla **** az sulamaktan kurtulur.
Ayrı sorun gübreleme işleminde de var.Tarife göre seyrelttiğimiz gübreyi ne ölçekte vermemiz gerekiyor?

Saygılarımla
Kendi sorumu kendim cevaplayayım.

İnternette biryerlerde der ki ;Üstten sulama suyu saksı hacminin 1/4'ü kadar olmalı.(Haftada bir)

Gübre miktarı ile ilgili bir bilgi yok.

Saygılarımla

fsuzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2010, 10:24   #258
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Galeri: 4
Kök Çürümesi...

MErhaba,

Çok sayıda orkidem var..
Bu siteyi keşfetmemle bu konuda çok şey öğrendiğimi söylemeliyim...
Geçenlerde yanlışlıkla bir saksıyı düşürdüm ve orkidenin köklerinde resimde eklediğim gibi kök çürümesi olduğunu gördüm...Ama çok güzel çiçekli bir haldeydi ve yapraklarıda çok sağlıklı idi ve toprağınıda değiştirmiştim sizin tarifinize uygun olarak..Bütün bunlar düzgün ve orkide çok sağlıklı göründüğü için açıkçası köklerinde bakmamıştım...

Hemen çiçeklerini kestim, kökleri temizledim ve tarçınladım..Ve yeni bir karışıma diktim..
Başka neyapabilirim?
Yardımcı olursanız sevinirim...
Teşekkürler...

Eklenen Resimler

rodoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2010, 16:14   #259
Kaybettik...

praecox's Avatar

Çiçek sapını dipteki gözün az üstünden kesin. Saksı harcını normallerine oranla daha ıslak tutun. Havalar ve mevsim müsait yeni kökler oluşacaktır.
Güneş almasın yine diğer normal Phal.lere oranla daha gölge bir yere koyun. Havadar olsun.

Eski 14-05-2010, 23:46   #260
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Teşekkür ederim..Daha gölge bir yere alacağım...
Birde;
Orkidelerimden mesela bundan kaiki elde etmek için şimdi o kestiğim sapları spganum la sarsam olur mu acaba?

Yoksa çok kel alaka bişey mi söyledim ? )

Eski 15-05-2010, 11:36   #261
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Yoksa çok kel alaka bişey mi söyledim ? )
Yok pek de alakasız değil ancak çok düşük bir oran. Yine de denemeğe değer elbett. Gözleri kapatan yaprakçığı steril aletlerle kesip uzaklaştırın, köklendirme hormonu tatbik edin.
Bir de şu aşağıdaki mesajımı da bir inceleyin.

Phalaenopsis

Eski 15-05-2010, 21:06   #262
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

köklendirme hormonu **** keikiboost denen ürünleri nasıl edinebilirim acaba?

Eski 17-05-2010, 11:44   #263
Ağaçsever

kazablanka's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2007
Tüm site hakkında okunmadık gram bilgi kalmadı...Orkide konusunda

Saksı harcımı harırlamak için 1 haftadır dağ tepe uğraşıyorum...

Malgal kömür ,Mermer tozu ve Çam kabuğu....

Yayladan çam kabukları için çok yeterli düzeyde kabuk buldum...

Fırınladım, mangal kömürünü daha önce eklemiştim..sadece mermer ve çamlar kaldı...

Bu işlemlerin tamamını yapmak içinse..

Ayın su grubu olan yengece geçmesini bekliyorum..

Böylece köklerdeki su doğal ozmos istenen düzeyden daha güçlü olur

Düzenleyen kazablanka : 17-05-2010 saat 12:24
kazablanka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2010, 12:28   #264
Kaybettik...

praecox's Avatar

Mermer tozunu nerde okudunuz? Hangi Orkideye ne oranda karıştıracaksınız?
Bir şeyleri mi atladım yoksa ben mi karıştırdım?

Eski 18-05-2010, 00:38   #265
Ağaçsever

kazablanka's Avatar

Daha koymadım...yapacağım vaktim olmadı..

%10 MERMER tozu

%80 çam kabuğu...

%10 malgal kömürü ...forumdan buldum... reçete vermişler..

Eski 18-05-2010, 09:57   #266
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kazablanka Mesajı Göster
Daha koymadım...yapacağım vaktim olmadı..

%10 MERMER tozu

%80 çam kabuğu...

%10 malgal kömürü ...forumdan buldum... reçete vermişler..
Hangi forumda? Bizim burda mı? Ben mi yazmışım bu reçeteyi?
Hangi tür için verilmiş bu reçete?

Bana göre bu terkip yanlış veya eksik. Mermer tozu demek kireç demek Ca ve Mg demek... ancak bu yüzde oranı tehlikeli olabilir.
Link verirseniz düzeltme yapayım. En azından bu forumda yazılmış/yazmış isem.

Eski 18-05-2010, 12:09   #267
Ağaçsever

kazablanka's Avatar

Özür dilerim sizin eklediğinizi söylemedim ..

Orkide konusunda araştırma yaptığı düzenli tek site bu...

Bu forumun içinde okudum...

türünü bilemiyorum...

Bulduğumda ekleyeceğim ...

Eski 19-05-2010, 02:03   #268
Ağaç Dostu

ismail seyrek's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2009
Galeri: 27
Merhabalar
Hindistan cevizine diktiğim (deneme olarak) orkide, kabuktaki deliklerden köklerini
salmasını beklerken hızlı bir şekilde çiçek açtı. Şimdi, kök salması için ne yapmak
lazım beklemekten başka.

Eklenen Resimler

narincir beğendi.

Düzenleyen ismail seyrek : 21-05-2010 saat 20:49 Neden: Resimlerin kalitesi kötü olduğu için yeni bir resim ekliyorum
ismail seyrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2010, 15:45   #269
Ağaçsever

kazablanka's Avatar

Çok güzel olmuş...

Büyüklerinden seçtinizi sanırım birde şeyi soracaktım..

Nasıl bir harç kullandınız?

Bitkiniz çok güzel...

Kuruttunuz mu yoksa...başka bir işlem mi uyguladınız ..

İçi taze olan olur mu nasıl yaptınız tarif edermisiniz?

Eski 19-05-2010, 20:36   #270
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

saksı değişimi?

merhaba,
resimlerini yolladığım orkide için saksı ve harç değişimi gerekli mi?
baya bi kök oldu saksı,bir boy büyük saksı mı gerekir acaba?

teşekkürler

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024