agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-02-2012, 14:06   #571
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2012
cevabınız için teşekkürler..
yosunun ne yosunu olduğunu bende bilmiyorum.. zaten çok az sarabildim.. sonrasında da orkide toprağından koydum..
sulamayı çok yapmmam gerekiyor sanırım.. sadece toprağın üst kısmını fısfısladım..
bakalım, umarım toparlar...

Diğer orkidelerim için bir öneriniz var mı??

byam80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2012, 22:16   #572
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Sayın Praecox Hocam,
Bir yapımarketten sıvı besin aldım(marka yazayım mı?). kullanmadan önce baktım ve içinde pelte halinde yoğunlaşmalar vardı ve bir iki tane de sanki küf karası gibi topak yapılar vardı. daha önceki sıvı besinlerimde böyle birşey görmemiştim. acaba sizce bu normal midir? kullanayım mı bu besini?

Düzenleyen fzthalil : 02-03-2012 saat 09:31
fzthalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2012, 11:00   #573
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fzthalil Mesajı Göster
Sayın Praecox Hocam,
Bir yapımarketten sıvı besin aldım(marka yazayım mı?). kullanmadan önce baktım ve içinde pelte halinde yoğunlaşmalar vardı ve bir iki tane de sanki küf karası gibi topak yapılar vardı. daha önceki sıvı besinlerimde böyle birşey görmemiştim. acaba sizce bu normal midir? kullanayım mı bu besini?
Markasını yazmanızda fayda var.
Tahminim sıvı besinde Ammonium azotu (veya üre) var ve üreme yapmış. kapağı açıldığından olabilir.
Alırken kapağın mühürlü olduğuna dikkat etiniz mi?

Pıhtılaşma dediğiniz şey mantarın ürediği mykozasıdır. küfler de sporlarını yaymak için oluşan "çiçekler"i ise üzerinde gördüğünüz küf lezyonlar.

Çökme olsa idi gübre stabil değildi anlamına gelir ki bu da sıvı gübrelerdeki sorunların başında gelir.

Pıhtılaşma üremeye işarettir. Kullanımını salık vermem.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2012, 12:36   #574
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Markasını yazmanızda fayda var.
Tahminim sıvı besinde Ammonium azotu (veya üre) var ve üreme yapmış. kapağı açıldığından olabilir.
Alırken kapağın mühürlü olduğuna dikkat etiniz mi?

Pıhtılaşma dediğiniz şey mantarın ürediği mykozasıdır. küfler de sporlarını yaymak için oluşan "çiçekler"i ise üzerinde gördüğünüz küf lezyonlar.

Çökme olsa idi gübre stabil değildi anlamına gelir ki bu da sıvı gübrelerdeki sorunların başında gelir.
Pıhtılaşma üremeye işarettir. Kullanımını salık vermem.
Markası Vilmorin hocam. Evet N oranı yüksek almıştım 6-4-5. Kapağı mühürlüydü. Anladım hocam kullanmayacam o zaman..

Eski 02-03-2012, 20:48   #575
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2012
Merhaba, forumunuzu ilk kez takip ediyorum, bu başlık altındaki yorumları okudum, ilk kez bir bitki yetiştiriyorum ve sanırım orkide sahibi olarak zor bir başlangıç yaptım orkidem aralık ayında çiçeklerini döktü, sapı kurumaya başlayınca ben de kestim( doğru bir şekilde kestiğimden de emin değilim) tarçın sürün yazmışlar onu da sürdüm ama kestiğim dal sararmaya başladı, kökü ve yaprakları bana göre iyi görünüyor ama ben nerede hata yaptığımı bilemiyorum bana yardım eder misiniz? Şimdiden teşekkür ederim..

nurayy beğendi.
ezgi0411 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2012, 23:38   #576
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 47
Hoşgeldiniz

Sayın ezgi0411,

Orkide belli istekleri olan bitkilerdir ve bakımları aslında zor değildir.

Forumda uzun uzun yazılanlar aynı soruların tekrar tekrar sorulması sonucu mesajlar çoğaldığı içindir..

Orkideniz oldukça sağlıklı görünüyor. Çiçek sapını nereden kestiğiniz ve sararması önemli değil.

Çiçeklenme zamanı geldiği zaman yeni dal verecek ve çiçeklenecektir.

Keyifle büyütün orkidenizi...

Düzenleyen nrkrkmz : 04-03-2012 saat 22:24 Neden: harf ilavesi
nrkrkmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2012, 19:52   #577
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-12-2011
merhaba arkadaşlar.
aralık ayında aldığım çiçekli ve tomorcuklu orkidemin, daha çoğu çiçekleri dökülmedi ve uyuyan gözlerden birinde 1cm e yakın bir filize benzer bişey çıktı. büyük ihtimal oradan çiçek verecek gibime geliyor (keiki hiç görmedim).
orkidelerde (phalanopsis) bu normal birşeymidir.

mepst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2012, 14:44   #578
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2012
teşekkür ederim, içim rahatladı

ezgi0411 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2012, 09:27   #579
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-02-2012
yardımmm lütfen :(

merhabalar bende acemi bir orkide sahibiyim..bu zamana kadar hiç çiçek bakmamıstım ama nisanlımın beni istemeye gelirken tercih etmesiyle bebeğimizle tanıstık ciceklerini döktüğünde dallarından kesmem gerektiğini bilmediğimden dalları kurudu çiçekçiğe götürdük o da en dibinden kesti.. 7 ay oldu hala dalı cıkmadı manevi değeri olduğundan ben onu çiceksizde seviyorum...saksının küçük gelmesi yüzünden saksını değiştirdim ve çürümüs kökleride kestim fakat doğrumu yaptım bilmiyorum fakat yapraklarında kızarıklıklar var bu neden oluyordur ????bide çiçek costuran diye bir besin kullanıyorum 2 haftada bir 2 fincan döküyorum. diger zamanlar haftada 1 , 2fincan su döküyorum..

Eklenen Resimler

nurayy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2012, 09:54   #580
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-09-2011
Yardıma...

Herkese Merhaba,
Size işyerimde bulunana orkidemin resimlerini gönderiyorum, yaprakları pörsüdü ve köklerinde sararmalar var, acaba su mu vermeliyim yoksa başka bir sıkıntısı mı var bilmiyorum yardımcı olursanız çooook sevinirim.
Sevgiler,

Eklenen Resimler

ozoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2012, 16:49   #581
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-09-2011
Yardım ederseniz çok sevinirim
Dün resimlerini yüklediğim orkidem sanırım ölüyor, köklerinde sararmalar ve yapraklarında solmalar var.. Nasıl kurtarabilirim?

Sevgiler,

ozoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2012, 10:24   #582
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2012
merhabalar,
orkidemin 3 dalı var bir dalının uçları sarardı diğer 2dalı yaprak ve kök gibi uçlar çıkardı. bunlar için neyapabilirim.yardımcı olursanız çok sevinirim.
teşekkürler

[ATTACH]Name:  2.jpg
Views: 9381
Size:  35.0 KB[/ATTACH]

Eklenen Resimler

burcu_onl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2012, 15:01   #583
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi burcu_onl Mesajı Göster
merhabalar,
orkidemin 3 dalı var bir dalının uçları sarardı diğer 2dalı yaprak ve kök gibi uçlar çıkardı. bunlar için neyapabilirim.yardımcı olursanız çok sevinirim.
teşekkürler

[ATTACH]Eklenti 275017[/ATTACH]
Burcu Hanım,
Keiki'niz olmuş hayırlı olsun. Phalaenopsis ve Keiki başlıklarını inceleyebilirsiniz, gerekli bilgileri bulacaksınız.

Eski 21-03-2012, 14:31   #584
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2012
arkadaşlar bana yaklaşık bir ay önce orkide hediye edildi. ama ben orkide bakımını bilmediğimden her gün yarım su bardağı klorsuz su ile suladım. direk güneş ışığına maruz bırakmadım. 2 hafta sonra küflenmeye başladı. sonra orkide soğuğu sever dediler peteği yanmayan odaya koydum ve sulamayı kestim 2 haftadır. çünkü toprağı nemli hala.bir sürü tomurcuğu vardı ilk geldiğinde ama hepsi döküldü. çiçekleri de kuruyup dökülmeye başladı. küfler hala duruyor diplerinde. güneş ışığı görmediği halde yaprakları da sarardı.bu arada saksısı da şeffaf değil. orkidem ölüyomuuuu ne yapmam lazım

Eklenen Resimler

tugbaaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2012, 14:46   #585
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2012
arkadaşlar küf dedim ama şöyle tarif ediyim saksı ağzındaki kökler iyice yumuşadı ve üzerinde beyaz pamukcuklar var sanki. çürüyo sanki orkidem

tugbaaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2012, 11:19   #586
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-01-2009
merhaba ilgili kişilerin yardımını hememn bekliyorum komşumun orkidesini yaşatmak için mücadele veriyorum.komşum çiçek açtıktan sonra solunca 3.bogumdan degilde köküne 10cmkala kesmiş.bana geldiginde kökleri yeşilligini kaybetmiş yerleri vardı ben onları temizleyip yıkadım saçak köklerini tekrar saksıya diktim tarçını duydum şimdi ama onu yapmadım.birde resimde göreceksiniz iki saçagı dışarıda bıraktım sizce dogrumu yanlışmı.bundan sonra nasıl bir yol izlemeliyim.şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

züboli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2012, 17:57   #587
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Sayın Züboli,
Sanki sağlam kökleri kesmişsiniz gibi geldi bana.. ama kalan kökler de iyi durumdalar. Saksı harcınız bana torf olarak fazla gibi geldi. phalaenopsis türü orkideler havadar ve nemi yüksek ortamları severler ve ortam sıcaklığı da 21-24 derece uygundur. eğer imkanınız varsa yeni saksı harcı ama orkideler için satılanları almanızı ve değiştirmenizi tavsiye ederim. çiçek sapının 3. boğumdan kesilmesi olayı ise o boğumlardan yeni çiçekler ya da keikiler çıkarabilmesi içindir. yani çok kötü bir durum değildir. ve hatta eğer çiçek kötü durumda ise, yeni çiçeklere ve keikilere gidecek besini ana çiçekte kalmasını sağlar. saçak dediklerinin orkidenin kökleridir ve onlar hava kökü değiller onları içeri alın. hava köklerini bitki kendisi çıkaracaktır.
Geçmiş olsun..

Eski 24-03-2012, 21:22   #588
Ağaçsever

resimde gördüğünüz kökler temizlendikten sonraki hali.gübre kullanmama gerek varmıdır acaba?? birde ne zaman çiçek verebilir.*çok teşekkürederim yardımlarınız için

Eski 24-03-2012, 21:48   #589
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi züboli Mesajı Göster
resimde gördüğünüz kökler temizlendikten sonraki hali.gübre kullanmama gerek varmıdır acaba?? birde ne zaman çiçek verebilir.*çok teşekkürederim yardımlarınız için
Ben ayırdığınız kökler için demiştim. yeni saksıya aldıktan sonra 3-4 hafta süreyle vermeyin derim. sıvı gübre kullanın ve çiçeklenme döneminde olmadığı için N(azotu) yüksek besin kullanın. çiçeklenmesi ekim civarı başlar ve iyi bir bakımla haziranda tekrar başlayabilir. phalaenopsis başlığını en baştan okumanızı tavsiye ederim gerekli bilgiler var.
Saygılarımla..

Eski 26-03-2012, 14:48   #590
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fzthalil Mesajı Göster
Sayın Züboli,
Sanki sağlam kökleri kesmişsiniz gibi geldi bana.. ama kalan kökler de iyi durumdalar. Saksı harcınız bana torf olarak fazla gibi geldi. phalaenopsis türü orkideler havadar ve nemi yüksek ortamları severler ve ortam sıcaklığı da 21-24 derece uygundur. eğer imkanınız varsa yeni saksı harcı ama orkideler için satılanları almanızı ve değiştirmenizi tavsiye ederim. çiçek sapının 3. boğumdan kesilmesi olayı ise o boğumlardan yeni çiçekler ya da keikiler çıkarabilmesi içindir. yani çok kötü bir durum değildir. ve hatta eğer çiçek kötü durumda ise, yeni çiçeklere ve keikilere gidecek besini ana çiçekte kalmasını sağlar. saçak dediklerinin orkidenin kökleridir ve onlar hava kökü değiller onları içeri alın. hava köklerini bitki kendisi çıkaracaktır.
Geçmiş olsun..
bu karışım yeni alındı ben bunu elesem olurmu birde dikerken karışımdan saksıya dökmedenmi çiçegi yerleştirmeliyim yoksa biraz karışımdan döküptemi dikmeliyim.umarım anlatabilmişimdir.suyunu nasıl sever onuda yazarmısınız kaç günde ne kadar vermeliyim.

Eski 26-03-2012, 19:17   #591
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2012
ben de iki tane orkidem var ve şimdiye kadar edndiğim bilgileri uyguluyorum çok sağlıklılar sizinle de paylaşayım.
köklerine bakıyorum saksıları şeffaf olduğu için görünüyor zaten beyazlamadan su vermiyorum su miktarı yaklaşık yarım litre zaten çok geçirgen olduğu için akıp gidiyor.asla saksısı su içinde kalmamalı eğer üste uzamış kökler varsa onları ara sıra fıs fıs la ıslatmak gerekiyor.birde yapraklarını haftada iki kez ıslak ve temiz bezle siliyorum.bunun dışında aydınlık ve nemi seviyor evin havası çok kuruysa kalorifer peteklerine sık sık ıslak bez koyabilirsiniz.ben bunlara dikkat ediyorum ve orkidelerim çok sağlıklı tüm tomurcukları açtı budamak için çiçeklerin tamamının dökülmesini bekliyorum.

nazok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2012, 08:15   #592
Yeni Üye

liquid moon's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2010
Bu da benim ufaklık Sonbahar'da ikea'dan almıştık, çiçeklerini döktü, o gün bugündür kendi halinde duruyor öyle. Haftada bir az miktarda içme suyu veriyorum. Kök temizliğiyle ilgili yazılanları okuyunca emin olamadım, acaba o dışarıya doğru çıkmış kuru kökleri kesmem mi gerekir?

Eklenen Resimler

liquid moon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2012, 21:33   #593
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2012
merhaba arkadaşlar aranızda yeniyim
geçen hafta erkek arkadaşım bir orkide hediye etti.
geldiğinde yaprakları tomurcukları çiçeği gayet sağlıklı gözüküyordu fakat kökleri çok dışardaydı. bu benim ilk orkidem ve çiçek bakımı hakkında çok bilgiye sahip değilim. çiçeğimi az miktarda suladım. geçen akşam fark ettim ki kökleri dahadışarı çıkmış ve uçları kurumuş. kabının küçük geldiğini ve susuz olduğunu düşündüğümden kabını değiştirip biraz suladım. kökleri kesmelimiyim? ne sıklıkta suılamalıyım? saksının özellikleri ne olmalı? lütfen bana yardımcı olun onun ölmesini istemiyorum. bir yaprağında da kahverengi leke ve sararma olduğunu fark ettim. ölmemesi için elimden gelenş yaparım. şimdiden teşekkürler
[IMG] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

[IMG][/IMG]

acaba boş yeremi evham yapıyorum? ama tedbir tedbirdir dimi?

tucetuce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2012, 21:38   #594
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2012
bunlarda diğer resimler

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

tucetuce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2012, 22:49   #595
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 47
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi liquid moon Mesajı Göster
Kök temizliğiyle ilgili yazılanları okuyunca emin olamadım, acaba o dışarıya doğru çıkmış kuru kökleri kesmem mi gerekir?
Hayır kesmeyin.

nrkrkmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2012, 07:20   #596
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-03-2012
Bu sabah baktığımda yaprak kenarlarından doğru sararmalar başladığını gördüm. Oekidemi kurtarmak için neler yapmalıyım acaba.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

erqanur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2012, 12:44   #597
Ağaç Dostu

Anzac's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2012
Üç senedir salonumda sorunsuz olarak yetiştirdiğim orkidemin dibine karıncalar resmen yuva kurmuş, istila etmişler. Derhal dışarıya aldım ancak ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Yardımlarınızı rica ederim. Şimdiden teşekkürler...

Anzac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2012, 16:40   #598
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2012
merhaba,
yaklaşık iki ay önce aldım bu orkideyi kökleri çürüktü bazılarını kestim ama hala çürükleri var.. önce 2-3 tane tomurcuk döktü şimdide alttaki çiçekleri soluyor.. çiçek açması da oldukça yavaşladı zaten gördüğünüz üzre çok az çiçeği var toprağını da değiştirdim ama bir sonuç alabilmiş değilim..

Eklenen Resimler

elif.. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2012, 00:52   #599
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi züboli Mesajı Göster
bu karışım yeni alındı ben bunu elesem olurmu birde dikerken karışımdan saksıya dökmedenmi çiçegi yerleştirmeliyim yoksa biraz karışımdan döküptemi dikmeliyim.umarım anlatabilmişimdir.suyunu nasıl sever onuda yazarmısınız kaç günde ne kadar vermeliyim.
Biraz geç yazabildim kusura bakmayın, gerçi işlemi yapmışsınızdır ama yine de yazayım..
madem öyle elemeyin, herhalde yeter gibi. bir miktar dip kısmına dökün tabi sonra kökleri yerleştirir doldurursunuz. sulamayı ise haftada bir daldırma yöntemi ile yapın ve mümkünse sabah saatlerinde ve güneş alabilsin.
Saygılar..

Eski 02-04-2012, 00:20   #600
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2012
merhabalar benim ilk defa bir orkidem oldu. orkideler hakkında hiçbir bilgim olmadığı içinde her çiçek almamdaki gibi beraberinde bir saksı alıp normal toprakla orkidemi yeni saksısına yerleştirdim. netten orkide yetiştirmeyi incelerken orkideler için özel toprak olduğunu öğrendim. hemen topraktan çıkarıp mevcut içindeki ağaç kobuklarıyla bıraktım şuan üzeri boş kaldı yeni saksı büyük olduğu için sabah ilk işim orkide toprağı almak olacak ancak çok endişeliyim orkidem sağlığına kavuşurmu? bu arada topraktan arındırmak için kökünü suya tuttum. bana lütfen cevap yaarmısınız büyük vicdan azabındayım işkence ettim resmen...

aslihan.koc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024