agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-02-2015, 11:53   #2071
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shenile Mesajı Göster
sn mühendis57 bendeki miltessia orkide türü ve hafif kokuluydu diyer ikitane daha var onlarda cambria onlar yeni geldi onlarinda da güzel bir koku var ama dediginiz gibi su sicakligina dikkat etmemis olabilirim direk cesme suyu verdim hep.
insallah ölmez cünkü cok güzel bir orkide türüydü .
Çok güzel çiçekleri bir de kokusu olunca ve bir sıkıntı ile karşılaşınca ister istemez canı sıkılıyo insanın.İnşallah sağlıklı günlerine geri dönerler.Bende 10 tane phalaenopsis var değişik renklerde ancak kokulu türlere gözüm kaymıyoda değil ancak evde koyacak yer kalmadı

shenile beğendi.
mühendis57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2015, 11:58   #2072
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
vallah size söyle diyeyim ben 1 tane beyaz orkide ile baslamistim ve sonra cogaldi phalaenopsis türlerinden 8-9 civari önceden vardi bide gecen ay annem 10 tane daha yurt disindan getirdi 20 civari oldu degisik türler . Hersey iyi güzel ama sulama ayri bi dert oluyor okadar orkidenin.
sizin dediginiz gibi yapiyorum suanda kökleri temizledim yikadim tarcinladim kabuklari kücük kesiyorum insallah hayata döner
bu arada tarcini ilk defa kullaniyorum köökler icin insallah bi faydasi olur zarari olmaz.
saygilarimla

mühendis57 beğendi.
shenile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2015, 12:04   #2073
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
vallah size söyle diyeyim ben 1 tane beyaz orkide ile baslamistim ve sonra cogaldi phalaenopsis türlerinden 8-9 civari önceden vardi bide gecen ay annem 10 tane daha yurt disindan getirdi 20 civari oldu degisik türler . Hersey iyi güzel ama sulama ayri bi dert oluyor okadar orkidenin.
sizin dediginiz gibi yapiyorum suanda kökleri temizledim yikadim tarcinladim kabuklari kücük kesiyorum insallah hayata döner
bu arada tarcini ilk defa kullaniyorum köökler icin insallah bi faydasi olur zarari olmaz.
saygilarimla
Tarçını fazla dökmeyin orkidelerde dikkatli kullanmak gerek sadece köklerin çürümüş kısımlarını kestikten sonra o bölgeye çok az kullanılmalı odun kömürünü toz haline getirip onu da sepebilirsiniz.suyu direk musluktan kullanmayın 1-2 gün dinlendirin kloru uçsun.
Maaşallah 20 orkideyi nereye sığdırıyosunuz botanik park olmuştur eviniz

shenile beğendi.
Eski 05-02-2015, 12:16   #2074
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

vallah hic sormayin yarisi mutfakta serin cam onunde sabah günesi alan bir yerde yarisida oturma odasinda.
ben bütün köklere döktüm birsey olmas insallah. neyse bakacam artik yapa bilecegim herseyi yaptim artik orkidem beni seviyorsa hayata tutunmasi gerek .

mühendis57 ve casperia beğendi.
Eski 06-02-2015, 13:34   #2075
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
Alıntı:
vallah hic sormayin yarisi mutfakta serin cam onunde sabah günesi alan bir yerde yarisida oturma odasinda.
ben bütün köklere döktüm birsey olmas insallah. neyse bakacam artik yapa bilecegim herseyi yaptim artik orkidem beni seviyorsa hayata tutunmasi gerek .
bende tüm köklere dökmüştüm tarçını sonrasında köklerin canlı yeşil görünümü gitti kurur gibi grimsi renge dönüştü.

casperia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2015, 15:17   #2076
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi casperia Mesajı Göster
bende tüm köklere dökmüştüm tarçını sonrasında köklerin canlı yeşil görünümü gitti kurur gibi grimsi renge dönüştü.
Tüm köklere tarçın dökmüştü temizlemesini söyledim yıkayacaktı kökleri inşallah yıkamıştır. Tarçının aşırısı orkide kök ve gövdelerinde biraz sıkıntı veriyor.Dikkatli ve gerektiği kadar kullanmak lazım

Eski 06-02-2015, 16:41   #2077
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Evt bende tum koklerine dokmustum ama sonra yikadim ve saksisina ektim. Bu kirmizi bocek icin degerli bir abim bana arap sabunu ve su karisimini onerdi yarin onu uygulayacam insallah kurtulur .

Eski 06-02-2015, 21:22   #2078
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-02-2015
Hiç Yaprak Kalmasa Da Kökler Sağlam Sizce Ümit Var Mı?

Merhabalar!
Ben bir kız yurdunda yönetim memuruyum odaları dolaşırken kızlarımızdan birinin orkidesini susuzluktan tüm yaprakları sararıp dökülmüş vaziyette odasında buldum. Orkidesini bırakıp evine tatile gitmiş, görüntü bir orkide aşığı olan beni çok üzdü aldım hemen suyunu verdim. Yapraklar gitmiş ama kökler sağlıklı görünüyor inşallah yeniden yaprak çıkarır sizlere sormak istedim. Onu yeniden toparlamak için ne yapmam gerekiyor?

Sitenin orkide hakkındaki paylaşımlarının, gelen sorunlar ve cevapların nereyse büyük kısmını okudum. Sizleri tebrik ederim gerçekten çok faydalı bilgiler içeriyor.

Evimdeki orkidelerimden birinde de sorun var tüm yaprakları sararıp döküldü yeni geldiğinde de çiçeklerini hemen dökmüştü yaklaşık 3 aydır benimle onun da kökleri sağlam görünüyor yarın eve gidince onun da resimlerini paylaşacağım ölmesine gönlüm dayanmaz Şimdiden teşekkür ederim.

Selma Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2015, 10:07   #2079
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-02-2015
Vanda Royal blue blues

Merhaba,
Yaklasik 1 ay once Hollandadan binbir zahmetle getirdigim kokler dahil 1.80 m uzunlugunda Vanda Royal blue sahibiyim. Uzerinde 1 buyuk 3 tane kucuk vanda royal blue var. Basarili oldugumu su an dusunmesem de evde bakmaya calistigim icin buyuklugu sulama, uygun yer bulma acisindan sorun oluyor. Bitki uzerinde oldukca cok kok oldugunu dusunuyorum. Hepsi acikta. Hatta kokler crown bolgesindeki siyah plastik icinde kordugum olmus ve yarim metreden uzunlar. Amacim bitkileri ayirmak. Bunu nasil yapabilirim? Bir cicekciye gotursem bunu benim icin yapabilirler mi sizce?

Bunun disinda evim hic gunes almiyor (sorun 1). Bu acidan biraz sanssizim ve bu nedenle grow light almayi dusunuyorum. Sizce nasil bi fikir? Tavsiye edebileceginiz bir marka/model var mi?
Son sorum kis aylarinda gece esinti saglayabilmek sorununu nasil cozebilirim (sorun2)? Vandam kucuk misafir odasinda duruyor, pencere var ama gunes almiyor. Evde kedileri var ve bitki yiyiciler. Odada hem kapi hem pencere kapali bu yuzden. Radyatoru ve nem makinesini butun gunduz acik birakiyorum. Sadece sabahlari ise gitmeden once kapi pencere acik kaliyor yaklasik yarim saat icin. O zaman esinti aliyor. Vanda icin soguk bir esinti oldugunu dusunuyorum. Bu yuzden gunun hemen her saati kapali olan bu ortamda geceleri kaloriferi kapatarak, vantilator koysam, esinti icin yeterli olur mu (sorun 3)? Bu sistemi gelistirebilmem icin oneriniz olabilir mi?

Eve geldikten sonraki gunlerde en az 5-6 tomurcuk patadi cicek oldu ve cicekler buyudu. Sadece sona kalan 1 tomurcuk patlamadi kurudu. Bunun sebebini tahmin edebilecek birisi var mi (sorun 4)?
Ozellikle orkide eve geldikten sonra acan ciceklerin uzerinde yara gibi kahverengi yerler oldugunu goruyorum. Hatta ciceklerin formunu goruntusunu bozdugunu soyleyebilirim. Aldigim yere sordum. Tasirken bitkinin gecirdigi travmadandir dedi. Buna guvenebilir miyim? Virus ya da mantar oldugunu dusunmek icin nedenim olabilir mi (sorun 5)?

Bocek, bit ilaci ve mantar ilaci almak istiyorum. Internette aradim ama koca Istanbul'da bu tur orkide ilaclari satan bir yerin internet sitesine rastlayamadim. Bu konuda tavsiye olabilir mi (sorun 6)?

Vaktiniz oldugunda yanit verebilirseniz sevinirim.
Her turlu yanit icin simdiden cok tesekkurler. Fotograflar var ancak cok buyuk, formatlayamadim. Ilginenen olursa email uzerinden gonderebilirim.
Gokhan

casperia beğendi.
Orchident Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2015, 11:00   #2080
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-02-2015
Dün geceki bahsettiğim orkidemin sağlıklı hali

Bu da şimdiki hasta hali yaklaşık 3 aydır bizimle geldiğinde 3 gün sonra çiçeklerini hemen döktü. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Burası da orkidelerimin yaşam alanı, yurttaki susuz kalan güzelliğimiz de misafirimiz artık

casperia beğendi.
Selma Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2015, 08:02   #2081
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

[QUOTE=Selma Yılmaz;1354155]Dün geceki bahsettiğim orkidemin sağlıklı hali

Selma Hanım malesef sadece kök kısmı canlı görünüyor üst aksam tamamen kurumuş,ara sıra su serperek nemli kalmasını sağlayın belki gövdenin alt kısmından keiki verir.ara sıra camı açarak havalandırın. şimdilik fazla yapacağınız birşey yok malesef. Kolay gelsin

Eski 11-02-2015, 11:41   #2082
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2015

yandan bu sekilde küçük yapraklar çıkıyor.normal mi bu ? yaklaşık 6 ay önce çiçekliydi , taşırken hırpalandı çiçeklerini döktü o zamandan sonra açmadı. ne yapabilirim . orkide costuran alsam cicek acar mı

numunelik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2015, 14:58   #2083
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

sayın numunelik kusura bakmayın kullanıcı adınız komik olmuş o yüzden gülücük attım
Orkidenizin köklerinde sorunlar olmuş ve orkideniz neslini devam ettirmek için yavru yani keiki oluşturmuş.Bazen ana gövde üzerinden yavru verebiliyorlar yeterince kökleri çıkınca ayırırsınız kolay gelsin...

Eski 11-02-2015, 15:16   #2084
Yeni Üye

gülümsetebilmekde güzel
kökleri için ne yapabilirim. teşekkür ederim bu arada

Eski 11-02-2015, 16:23   #2085
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

köklerin fotografini eklerseniz daha net bir cevap vere bilirz kökler hakkinda.

Eski 11-02-2015, 18:19   #2086
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi numunelik Mesajı Göster
gülümsetebilmekde güzel
kökleri için ne yapabilirim. teşekkür ederim bu arada
Kokler icin su anda rutin bakim islerine devam edin geceleri hafif esinti almasini saglayin ya da eviniz soguk ise 15-20 derecede.ise esinti almasa da olur.orkide besini ile yapraklardan ve sulama suyu ile gubreleme yapin. Yavru orkideniz iyice koklenene kadar bu islemlere devam edin. Asiri sulama yapmayin orkide harciniz kurudukca sulayin.geceleri yapraklara su puskurtun.ancak yaprak diplerinde su birakmayin.kolay gelsin sayin numunelik

shenile beğendi.

Düzenleyen mühendis57 : 12-02-2015 saat 07:13
Eski 11-02-2015, 22:20   #2087
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Alıntı:
orkidenin türünün ne oldgunu tam olarak emin degilim ama tahminim cambria.
orkideme bi haller oldu sanki kirmizi örümcek basti yaprak sararmasi bi yandan ne yapacagimi sasirdim yardim ederseniz cok sevinirim.
saygilarimla
sayın shenile;
orkidenizin türü oncidium ve hibritleri gibi görünüyor, çiçeklerini görebilsek daha iyi tahminler yürütebiliriz. sararan yaprak eğer en eski anaç pseudobulbun yaprağı ise (ki öyle görünüyor) bu durum çok da üzücü değildir, çünkü artık yaşlanmaya ve atıklarını kofullarında biriktirmeye başlamıştır. yaşlanmış pseudobulblar önce yapraklarını döker ardından buruşmaya başlar. bu dönemde yeni pseudobulblara destek olurlar (back bulb). şayet eski pseudobulb değil ve yaprak sararması başlamışsa o zaman kök ve gövdeyi kontrol etmek gerekir. kökler de çok kötü durmuyor. sıyırdığınız kılıfın altındaki yeni sürgün, çiçek sapı çoğunlukla yaprak arasından çıkar. o kılıfı da sıyırmasanız iyi olurdu, zira sürgünler genelde uyanmadan önce suyla temas ederse çürüme baş gösterebilir. mühendis57 arkadaşımın da dediği gibi saksı harcınıza bir miktar mangal kömürünü misket kadar büyüklükte köyarsanız faydası olur. önceki topiclerinizden birinde sıvı besinden bahsetmişsiniz; orkideler için hatta bütün bitkiler için sabit bir gübre var diyemeyiz. gübrelerin oranları bitkilerin dönemsel ihtiyaçlarına göre düzenlenir ve bunlara ek olarak da bazı iz elementler eklenir. bu iz elementler de çok önemlidir (bazı enzimlerin ve vitaminlerin yapılarına katılırlar). çiçeklenme dönemlerinde K ve P ihtiyaçları yüksek iken dinlenme ve yaprak-kök dönemlerinde N ihtiyacı artar. bu yüzden sabit bir gübre kullanmayız. evde gübre yapımı için şu linkte; The Top 10 Natural Orchid Fertilizer Options To Grow Healthy & Optimal Orchid Plants - Orchid Farm de anlatılanların hangisinde hangi elementin oranı yüksekse onu o oranda kullanabiliriz. yemeklik kabak kabuklarını sıyırıp kullanan arkadaşlar bile var gerisi size kalmış..

fzthalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2015, 11:24   #2088
Yeni Üye

mühendis57 cevaplarınız için teşekkür ederim.

kökleri bu şekilde .

mühendis57 beğendi.
Eski 12-02-2015, 12:09   #2089
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

sn fzthalil hocam ilk öncelikle orkidemin durumuna bakip ve yorum yaptiginiz icin gercekten tesekkürlerimi sunarim size.
orkidem miltessia orkide si yildiz seklinde hafif kokusu var. o sararan yaprak dediginiz gibi bana geldiginde vardi yaslanmis olma ihtimali var.
o yaprak alti kirmizi kahverenki benekler icin de arap sabunlu suyla fis fis yaprim köklere gelmeyecek sekil.
kökler de evt bir kac kök cürüme yapmiş di oda herhalde hic hava alamadigindan ve su dan dolayi olmus olabilir diye düsünüyorum cünkü cam kabugu hem saksi altina hemde üstü doluydu bu durumda herhalde hava alamadi.
bitki besinine gelince beni yalnis anladiniz ben sadece bir soru sormustum hocam bende bir bitki besini var bütün bitkilere sivi besin diye yaziyor üstünde bende merakimdan sordum acaba orkidelerime de kulanma imkanim var mi diye npk 2+2+2 yaziyor üstünde burda cicekcilerden baska yerde orkide besini bulamiyorum cicekcilerde biraz fazla söyleyince almadim benim elimde olan sivi besini de orkideler icin kulanma imkanim var mi diye sormutum hocam.umarim miltessia orkidem yaşar köklerini temizlerken yeni yesil kökler cikiyordu buda aslinda durumu iyi oldugu işarettir diye düsündüm yalnişim varsa beni düzeltin hocam.
cicek sapi hala cikarmadi yazin gelmisti bana 6. ci ayda ve simdi hala cicek sapi yok insallah cicek sapi cikarir da o güzelligi tekrar göre bilirim .
saygilarimla hocam

mühendis57 beğendi.
Eski 12-02-2015, 13:05   #2090
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
mühendis57 cevaplarınız için teşekkür ederim.

kökleri bu şekilde .
sayın numunelik
Öncelikle çürümüş kökleri temizlemeniz gerek kuruyan ve çürümüş kökleri steril bir kesici ile ya da makas ile sağlam kısıma kadar kesin.Kesilen yüzeye çok az tarçın ya da odun kömürü tozu sürün.Resimlerden gördüğüm kadarıyla sağlam yeşil kökler var.Saksı harcınızı dezenfekte etmek isterseniz eski bir tencerede 5 dk kaynatın.soğuyunca orkidenizi dikin. kolay gelsin

shenile beğendi.
Eski 12-02-2015, 14:15   #2091
Yeni Üye

içindeki kabukları mı kaynatacagım yani saksıdan cıkarınca küçük beyaz minicik böcekler cıktı :S

Eski 12-02-2015, 14:41   #2092
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
içindeki kabukları mı kaynatacagım yani saksıdan cıkarınca küçük beyaz minicik böcekler cıktı :S
Aynen öyle kabukları sterilize edin ya da kabukları bir poşete koyup buzdolabının buzluk kısmında dondurun böceklerin yumurtaları filan ölür zaten.Beyaz böceklerin orkidenize çok fazla zararı olmaz eğer gördükleriniz bit değil ise kolay gelsin

Eski 12-02-2015, 14:49   #2093
Yeni Üye

aynı böcekten. kaynattım. coğu kök kurumustu temizleyince 2 -3 tane kaldı :S umarım bir şey olmaz :/ çoook soğulun

Eski 12-02-2015, 14:49   #2094
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

ben kabuklari tepsiye yayip 200 derece de 10-15 dk firinda isitiyorum hem kuru kalio hemde böcekler ölüyor bunuda uygulaya bilirsiniz .

mühendis57 beğendi.
Eski 12-02-2015, 14:54   #2095
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
ben kabuklari tepsiye yayip 200 derece de 10-15 dk firinda isitiyorum hem kuru kalio hemde böcekler ölüyor bunuda uygulaya bilirsiniz .
sonra Kabuklar kuruyunca sulamak zorunda kalıyosunuz

Eski 12-02-2015, 14:57   #2096
Yeni Üye

kaynattım soğusun diye tepsiye döktüm . zararlı böcekten mi bunlar

Eski 12-02-2015, 14:59   #2097
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

herkesin farkli bir yöntemi var ben böyle yapmayi daha uygun görüyorum zaten o böcekler kabuklar islak oldugu icin olusuyor diye biliyorum ben bendede vardi lakin ben bu yöntemi daha uygun görüyorum .... acikcasi diyer yöntemi sizin dediginizi hic denemedigim icin birsey diyemem ama bu yöntem de iyi artik üyemize kalmis olan birsey hangi yöntemi uygulayacagindan.

Eski 12-02-2015, 15:00   #2098
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
kaynattım soğusun diye tepsiye döktüm . zararlı böcekten mi bunlar
valla kaynatınca ölmediyse korkun terminatör böcek galiba resimden çok anlaşılmıyo ancak fazla zararı dokunmaz.Ama yinede siz kendinize dikkat edin kaynatmayla da ölmemiş

Eski 12-02-2015, 15:08   #2099
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
herkesin farkli bir yöntemi var ben böyle yapmayi daha uygun görüyorum zaten o böcekler kabuklar islak oldugu icin olusuyor diye biliyorum ben bendede vardi lakin ben bu yöntemi daha uygun görüyorum .... acikcasi diyer yöntemi sizin dediginizi hic denemedigim icin birsey diyemem ama bu yöntem de iyi artik üyemize kalmis olan birsey hangi yöntemi uygulayacagindan.
Dezenfekte olduktan sonra hangi yöntem olursa olsun önemli değil.Böcek yumurtaları için sıcak ve nemli ortam iyi bir yuva.Ancak aşırı nemden çoğu böcekler de hoşlanmaz...

Eski 12-02-2015, 15:13   #2100
Yeni Üye

bu fotoyu netten aldım bunun aynısıydı kendim cekmek aklıma gelmedi o an ölmüşler galiba hiç gözükmüyor suan geri diktim. bi sorun cıkmaz inşallah ikinizede çok teşekkür ediyorum

mühendis57 ve shenile beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024