agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-05-2012, 06:49   #631
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-12-2010
Talking

Sayın raya, haftada bir sulamanız yeterli, suladıktan sonra dibinde su kalmamasına dikkat edin. Saksının içi toprak,( normal toprak değil, orkide toprağıdır sanırırım) aşırı sıkışık olmasın. Saksısı şeffaf olacak, bol ışık alacak, sabahları hafıf bir güneş onu okşayın geçerse, ayda bir orkide gübresi veririrseniz, birde hafıf bir esinti alırsa çok keyifli oluyorlar.

Benim ilk aldım orkidenin yanlış bakım sonucu tüm kökleri çürümüştü. Elimle hafıf sıkarak yaptığım kontrolde hepsi koptu. Ben de kökleri temizledikten sonra kök kısmını ılık suyla yıkayıp kuruladım ve her tarafına bol bol toz tarçın serptikten sonra yeni orkide toprağına ektim. Şu an ortasından yeni yaprak verdi. Oysa benim hiç umudum yoktu! Arada bir yaprak ve toprağının üst kısmına su fısfısı yapın. Göbek kısmına su gelirse kağıt havlu ile suyu alın bence bu bakımda memnun kalacaktır.

beka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2012, 10:31   #632
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2012
toprakta pamukçuklanma oluyor bunun sebebi nedir nasıl engelleyebilirim?

fulya_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2012, 20:40   #633
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fulya_ Mesajı Göster
toprakta pamukçuklanma oluyor bunun sebebi nedir nasıl engelleyebilirim?
İsterseniz sitemizde orkide diye arama yapıp, içeriklerini inceleyin.

Ben orkidelerimi içme suyu ile suluyorum. Sorunun cevabını bulamazsanız toprağını yenileyin( orkide toprağıyla)

Eski 09-05-2012, 11:06   #634
Yeni Üye

bende içme suyuyla haftada 1kez suluyorum sanırım neden böyle olduğunu çözdüm camın önünde duruyordu orkidem ve gece buharlasma oluyor saksısı buhar oluyor sanırım bu yüzden pamukçuklar olusuyor orkidem 2 tane yeni yaprak çıkarıyor fakat eski yaprakları sararmaya başladı onların bir zararı olurmu

Eski 09-05-2012, 11:29   #635
Yeni Üye

Name:  100_2929.jpg
Views: 5305
Size:  31.1 KB
Name:  100_2931.jpg
Views: 5136
Size:  27.8 KB
Name:  100_2933.jpg
Views: 4957
Size:  57.1 KB

bahsettiğim yapraklar ve orkidemin genel durumu bilgilendirirseniz çok mutlu olurum
Teşekkürler.

Eski 09-05-2012, 19:36   #636
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fulya_ Mesajı Göster
Eklenti 293044
Eklenti 293045
Eklenti 293046

bahsettiğim yapraklar ve orkidemin genel durumu bilgilendirirseniz çok mutlu olurum
Teşekkürler.
Renk ve görüntü olarak sağlıklı görünüyor ama yine de diğer orkide bölümlerine bir göz gezdirin.

Orkidenin toprağı normal toprak mı, yoksa orkide toprağı mı?

Eski 10-05-2012, 13:44   #637
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2012
Sevgili orkide severler.Benim orkidemin bir sorunu var sanırım.Saksısında özellikle saksı harcında sarı sarı minik minik şeyler var.Bunlar nedir yardımcı olur musunuz?

Eklenen Resimler

vuraldesign Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2012, 15:56   #638
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fzthalil Mesajı Göster
Rica ederim.. çok sevindim yaprak çıkartmaya başladığına ayda ya da onbeş günde bir de ''N''(azot) oranı yüksek sıvı besin verin. Vilmorin marka sıvı besin iyidir.. bir de fısfıs yapmayı unutmayın sabah akşam..
fzthalil bey fısfıs derken yapraklarınamı yoksa her tarafınamı

züboli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2012, 19:49   #639
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi züboli Mesajı Göster
fzthalil bey fısfıs derken yapraklarınamı yoksa her tarafınamı
çiçekler ve tomurcuklar(varsa) hariç heryerine yapabilirsiniz..

fzthalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2012, 13:28   #640
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2012
Beka tekrar merhaba.

genel bakımı okudum ve kötü kökleri kestim ve tarçın döktüm... bazı maillerde kömür tozu yazıyordu ama onu bulamadım başka ne yapmam lazım

raya 1326 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2012, 19:05   #641
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
İçi adeta jele dönüşmüş orkidemin köklerini tamamen budayıp yıkadıktan sonra bir miktar limon kolonyası eklediğim suda biraz beklettikten sonra iyice ıslattığım mangal kömürlerinin içine daldırıp, yaprakları dışarıda kalır şekilde iyice bağlayıp beklemeye koyulmuştum. Arada açıp havalandırarak tabi.

15- 20 gün sonra sonuç: Oluşumlarını daha önce fark ettiğim kökler bir parça daha uzamış üstelik ortasından yeni bir yaprak çıkarmıış.)

Tecrübeyle sabit

beka beğendi.
aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2012, 14:45   #642
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi raya 1326 Mesajı Göster
Beka tekrar merhaba.

genel bakımı okudum ve kötü kökleri kestim ve tarçın döktüm... bazı maillerde kömür tozu yazıyordu ama onu bulamadım başka ne yapmam lazım
Sayın raya, size denediğim bir yöntemi anlattım. Kömür tozunu denemediğim için sonucunu görmedim Yaptıgım diğer işlemler önceki mesajımda yazılı. Benim yeni yaprağım birbuçuk santimi geçti)

Eski 17-05-2012, 22:12   #643
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2012
[/IMG] orkidemin çiçekler soldu tek tek dökülüyor neden oldu acaba yardımcı olurmusunuz

sseda_91 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2012, 10:36   #644
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Merhaba arkadaşlar,
Benim de orkidemle ilgili sıkıntılarım var.Eşimin hediyesi oluşunun yanında çok sevdiğim de bir çiçek.Ama ben ona bakamadım geldiğinde çok güzeldi.3 tane sapın üzeri çiçekle doluydu.Teker teker dökülüyor çiçekleri.Hatta sapın birinde çiçek kalmamıştı ve sap çürümeye başlamıştı,eşim de sapı çürüyen yerinden kesmiş.Diğer 2 sapta hala çiçek var ama dökülüyorlar.Sapın birinde yeni tomurcuklar vardı, onlarda döküldü.Yaprakları buruştu gibi Pencerenin önünde duruyor,ikindi güneşi görüyor.Haftada 1 kere buz veriyoruz.Arada pencereyi açıp havalandırıyorum.Bitki besini de verdim ama hala orkidem mutsuz ( Ne yapmam gerekiyor lütfen yardım edin(

fesleğen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2012, 00:10   #645
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2012
Tüm Ağaçlarnet ailesi üyelerine selamlar,
Annemin orkide sevgisi ve bir türlü yetiştirmeyi başaramaması üzerine ağaçlarnet ile tanıştım. Bu aneneme aldığım beşinci orkide normalde baktığı çiçeklerin tamamında başarılı olmasına rağmen, orkidelerde başarılı olamadı. Ama her gördüğü orkideye içi giderek baktığı için kıyamayıp, sürekli yenisini alıyoruz. Bu defa ben de dayanamayıp kendim için iki tane orkide aldım. Anladım ki insan orkidelere çok hızlı bağlanıyor. 2 haftadır bizim evdeler ve ben her gün onları izliyorum. Çeşitli internet sitelerine bakıyorum. Başarabilirsem fotoğrafta yükleyeceğim. Umarım başarılı olabilirim. Hepinize bilgiler için teşekkürler.

nrkrkmz beğendi.
karanlık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2012, 13:47   #646
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2010
Arkadaşlar, Orkidem Kasım ayında çiçek sapları çıkardı, hala çiçekli, son hali böyle.
Name:  IMG_2139.jpg
Views: 5026
Size:  23.6 KB
Name:  IMG_2141.jpg
Views: 5397
Size:  32.1 KB
Name:  IMG_2143.jpg
Views: 6067
Size:  34.6 KB
Name:  IMG_2142.jpg
Views: 8955
Size:  34.4 KB

Ama ana bitki gövdesi ve saksı dışı kökler bir hayli uzadı.Saksı içi ve dışı kökler gayet sağlıklı.Genelde hiç bir sorun yok.Ama genel görüntü çirkin bir hal aldı.Bu bitkiye yapılacak bir şeyler var mı?Örneğin saksı içinde kalan alt tarafı kesip üstteki köklerle mi devam etsem, yani kısaltsam mı ana bitkiyi?Kesilecekse nereden kesmeli?Yoksa bırakayım böylemi kalsın?Ne dersiniz?
Selamlarımla.

kartal124 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2012, 00:03   #647
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2012
Merhaba;

Orkidem ile ilgili 2 sorum var. Yardımcı olursanız sevinirim.
1- Gördüğünüz üzere çiçeklerini döktü. Budamalı mıyım? ne zaman? nasıl? Kesilen dallar işe yarar mı?
2- Bu çiçeği çoğaltmak mümkün mü?

Teşekkürler

Eklenen Resimler

vivacious Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2012, 22:57   #648
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fesleğen Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,
Benim de orkidemle ilgili sıkıntılarım var.Eşimin hediyesi oluşunun yanında çok sevdiğim de bir çiçek.Ama ben ona bakamadım geldiğinde çok güzeldi.3 tane sapın üzeri çiçekle doluydu.Teker teker dökülüyor çiçekleri.Hatta sapın birinde çiçek kalmamıştı ve sap çürümeye başlamıştı,eşim de sapı çürüyen yerinden kesmiş.Diğer 2 sapta hala çiçek var ama dökülüyorlar.Sapın birinde yeni tomurcuklar vardı, onlarda döküldü.Yaprakları buruştu gibi Pencerenin önünde duruyor,ikindi güneşi görüyor.Haftada 1 kere buz veriyoruz.Arada pencereyi açıp havalandırıyorum.Bitki besini de verdim ama hala orkidem mutsuz ( Ne yapmam gerekiyor lütfen yardım edin(
Sayın Fesleğen orkideye neden buz verdiğinizi anlayamadım. Su mu demek istediniz? Orkide sıcak, nemli ve aydınlık, hafıf esintili ortamları çok seviyor. Haftada bir su vermek iyi fakat eğer toprağı( orkide toprağı) kurursa mutlaka tekrar sulayın. Yapraklarına su püskürtün.

fesleğen beğendi.
Eski 22-05-2012, 23:01   #649
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fesleğen Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,
Ayrıca güneşi (hafıf yalayın geçen sabah güneşi hariç) sevdiğini sanmıyorum.

Eski 24-05-2012, 18:30   #650
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2012
Merhaba arkadaşlar,
Benim orkidelerimde de saksının içinde görünen kök kısımlarında küf benzeri beyaz pamukçuklar oluştu. Sizce ne yapmalıyım?

Bir de toprak değişimi yapmayı düşünüyorum. Daha büyük ebatlı şeffaf plastik saksılardan nerede bulabiliriz?
Teşekkürler.

masmia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2012, 14:39   #651
Yeni Üye

Name:  IMG0050A.jpg
Views: 4442
Size:  41.2 KB

Name:  IMG0049A.jpg
Views: 4362
Size:  42.5 KB

orkidem çiçek mi açacak yoksa bu bir keiki mi anlayamadım?

Eski 28-05-2012, 16:31   #652
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-12-2011
Smile

keiki o. yeni bir orkide olck zamanla

esra_al Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2012, 15:45   #653
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 47
Sayın vivacious,

Orkidem ile ilgili 2 sorum var. Yardımcı olursanız sevinirim.

1- Gördüğünüz üzere çiçeklerini döktü. Budamalı mıyım? ne zaman? nasıl? Kesilen dallar işe yarar mı?

Kesilen dallar bir işe yaramaz. Çiçeklerini dökmüş olan sapı isterseniz dibinden (benim tercihim dibinden kesmek zira yanındaki çiçek sapında keiki var) ya da mavi kalemle işaretlediğim yerden kesebilirsiniz.

2- Bu çiçeği çoğaltmak mümkün mü?
Kırmızı ile işaretlediğim yerden sanırım keiki (yavru)veriyor yavru büyüyüp 5cm kadar köklenince başka saksıya dikerek büyütebilirsiniz.

Eklenen Resimler

nılgun_dogan beğendi.
nrkrkmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2012, 16:40   #654
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2012
merhbaba Beka;

bu zaman zarfında orkidelerin torfunu 2 kere değiştirdim. yumuşak kökleri makasla kestim fakat hala yumuşak kökler var . köke yakınyerler yumuşak fakat ızantısı sert olduğu için kesmedim. 2 orkidem var bir tanesininde sanırım çiçekleri kurtardım. diğerindekiler tamamen döküldü.ve onun yaprakları yumuşadı. köklere tarçın döktüm ama kurutmadan dökmüştüm zarar verir mi. şimdi ne yapmam lazım.

raya 1326 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2012, 16:01   #655
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-12-2011
phal orkidemi aldığımdan beri (kasım 2011) üzerinden tomurcuknıp sürekli açması normalmidir.

mepst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2012, 13:18   #656
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi beka Mesajı Göster
Sayın Fesleğen orkideye neden buz verdiğinizi anlayamadım. Su mu demek istediniz? Orkide sıcak, nemli ve aydınlık, hafıf esintili ortamları çok seviyor. Haftada bir su vermek iyi fakat eğer toprağı( orkide toprağı) kurursa mutlaka tekrar sulayın. Yapraklarına su püskürtün.
Sayın beka,
cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.Satan kişi buz verilmesi gerektiğini söylemiş eşime, o yüzden buz veriyorduk.
Sıcak,nem,aydınlık,hafif esinti.Bunları nasıl sağlayacağımı bilmiyorum.Evim direk güneş alan bir yerde değil.Sabahları biraz 2 oda güneş alıyor,öğleden sonra diğer 2 oda güneş alıyor.Orkidemi ikindi güneşi alan odamın camının hemen önüne sehpanın üzerine koydum.Yanlış mı yapmışım??Pencerenin önünden alıp pencerenin 2 3 metre uzağına koysam olur mu?? Pencereyi açıp havalandırmanın dışıda hafif esintiyi nasıl sağlayabilirim?
Bir de köklerinde küçük beyaz sinekler oluşmuş ne yapmalıyım?? Orkidemi kaybetmek istemiyorum

Eski 04-06-2012, 13:47   #657
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sseda_91 Mesajı Göster
[/IMG] orkidemin çiçekler soldu tek tek dökülüyor neden oldu acaba yardımcı olurmusunuz
Aynı benim orkidem gibi olmuş İnşallah orkidelerimizi yaşatabiliriz

Eski 05-06-2012, 19:00   #658
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-06-2012
ne olur yardımcı olun bana. canım çok sıkkın orkidemin yaprakları büzüştü fakat kökte çürüme yok. güneş yanığından şüpheleniyorum. ne yapmam gerekiyor? fotoğraflar çok büyük çıktığı için link verebiliyorum sadece http://b1206.hizliresim.com/y/5/7hxm2.jpg

Düzenleyen eda8580 : 05-06-2012 saat 19:07 Neden: fotoğraf çok büyük
eda8580 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2012, 18:20   #659
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eda8580 Mesajı Göster
ne olur yardımcı olun bana. canım çok sıkkın orkidemin yaprakları büzüştü fakat kökte çürüme yok. güneş yanığından şüpheleniyorum. ne yapmam gerekiyor? fotoğraflar çok büyük çıktığı için link verebiliyorum sadece http://b1206.hizliresim.com/y/5/7hxm2.jpg
Sayın EDA 8580;
Öncelikle orkidenizin bakımı ile ilgili bilgileri verirseniz forumdaki arkadaşlar daha iyi yardımcı olabilir diye düşünüyorum (Bulunduğu yer, sıcaklık, güneşi doğrudan mı filitreli mi alıyor, sulama vs.). Kökte çürüme olmadığını yazmışsınız. Bundan nasıl emin oldunuz? Şu an orkidenizde çiçek açmışdal varmı?
Eminim bir yerlerde bakım konusunda yanlış yaptığınız bir şeyler var.

SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2012, 22:04   #660
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-06-2012
bol ışık alan ama direk güneş ışığı gelmeyen pencere önünde tutuyordum orkidemi. sadece 1 saatliğine balkona çıkardım biraz esinti alsın diye üzerine de gölge olsun diye örtü kapattım içeriye aldığımda yapraklarının 1 saat içinde büzüştüğünü gördüm. susuzluktan olamaz çünkü daldırma yöntemiyle sabah suladım.köklerde çürük olmadığı belli. şeffaf saksıdan hergün kökleri takip ediyorum.şu an üzerinde 2 tane açmış çiçek ve 1 tane tomurcuk var.5 tane yapraktan 2 tanesi sorunlu sadece.2 güne bir nem alması için musluğu açılmış banyoda 1 saat bekletiyorum. orkide besini 2 haftada bir verip sabahları ince sis halinde olacak şekilde ılık 24 saat bekletilmiş su sıkıyorum daha ne yapabilirim bilemiyorum

eda8580 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024