agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya)
(https)

Beğeni Düzeni252Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-01-2008, 13:14   #61
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Tam 2 ay sonra ilk yaprağın habercisi göründü. Daha önce çelik aldığım hoya carnosa da 2. ayda ilk sürgününü göstermişti.

Uzun zamandır hiç bir hareket göstermeyen pubicalyx 282, sapından da buruşmaya başlayınca aslında gözden çıkartmıştım. Evi havalandırmak için açtığım pencerenin önünde durduğundan, soğuklardan korumak amacıyla üç-dört gün önce bir pet şişeyi kesip üzerine kapatmıştım. Dün baktım ilk sürgününü patlatmış.

Ya zamanı geldi, ya da sera etkisi hoşuna gitti.

Eklenen Resimler

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2008, 14:12   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Sera etkisi çok önemli,

ben de lacunosayı öldü diye son çare olarak yoğun bakım niyetine 8 lt. lik petin içine koydum, lacunosa da yoğun bakımdan bir tomurcuk ile merhaba dedi.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2008, 07:55   #63
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Buda silverpinkin son durumu

Eklenen Resimler

ilknur aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2008, 11:13   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-08-2006
Galeri: 33
Son durum gayet güzel sağlıklı gözüküyor.

some_at Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2008, 14:25   #65
Ağaç Dostu

kutay48's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2008
merhabalar arkadaşlar bu çeliklerden nerde bulabilirim?

kutay48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2009, 09:55   #66
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Paul Bey'den sipariş edilecek çeliklerde son noktaya gelmek üzreyiz. Heyecandan deli gibi bir o başlığa bir bu başlığa dalıp çıkıyorum. Kafam çorba oldu.

İstediklerim arasında bu iki tür de var. Umarım başarabilirim. Bayılmıştım resimlerinde gördüğümde...

Sizlerinkinin son halleri nasıl?

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2009, 21:02   #67
Ağaç Dostu

Bir hoya kolleksiyoncusu olan bayan Christina'nın sitesinden Hoya Pubicalyx'ler ile ilgili çevirdiğim bilgiler:

Hoya Pubicalyx

Anavatanı Filipinler, 1918de keşfedilerek isimlendirilmiştir.

Hoya pbx kesinlikle çok kolay büyüyen bir Hoya türü. Çeşitli varyetelerini dükkanlarda görmeniz mümkün ve her geçen gün de bu artmakta. Hoş yapraklara ve çiçeklere sahiptirler. Dar yapraklarının üzerindeki gümüş renkli lekeler, varyetesine göre daha yoğun veya daha azdır.

Silverpink pek çok lekeye sahipken, Red Button'da lekeler daha azdır. Yaprakların boyutu 8-18cm uzunluk ve 2,5-6 cm genişlikte çeşitlilik gösterir. Bazı pbx'lerin yeni yaprakları kırmızı veya kırmızı / yeşil olur. Bu durum genç yapraklarda görülür, yapraklar olgunlaştığı zaman yeşil renklidir.

Çiçeklerin renkleri de beyaz taçlı (korona) pembeden, kırmızı taçlara sahip neredeyse siyah renkli çiçeklere dek değişiklik gösterir. Çoğu zaman, pembe, benekli ve siyah renkli çiçekler aynı şemsiyede (sap/umbel) bulabilirsiniz. Çiçekler yaklaşık 2cm'dir, bir miktar nektar üretirler, güçlü tatlı bir kokusu vardır ve yaklaşık 2 hafta dayanır.

yeşillim beğendi.
Eski 06-08-2009, 21:26   #68
Ağaç Dostu

Christina kendi elindeki hoya türlerini kendi deneyimlerini ve kendi çiçeklerinin fotoğraflarını ekleyerek anlatmış. Çok keyif aldığım bu yazıları da sizlerle paylaşmak için birebir çevirmeye gayret ettim. Christina'nın ağzından:

* "Little Leaf": Bu türü 2004 yılında Hoya toplantısında bir çekilişte kazandım, başka bir pubicalyx istemiyordum ama bunun gerçekten oldukça koyu renkli çiçekleri olduğunu söylediler. Denemeye karar verdim. Hızlı köklendi ancak fotoğrafa bakarsanız bir yılda ancak bu kadar "BÜYÜK" hale geldiğini görebilirsiniz. Bu hızla büyümeye devam ederse, çiçeklerini 2015 yılında bir yerlerde görebilirim. Şu anda böyle hissettiriyor. Çıkan yaprakları diğer pbx'lerinkilerden küçük, bu nedenle "Küçük yaprak" adını almış olmalı.

*"Silverpink": Bu çiçeği Ekim 2002'de büyük olarak aldım. Zaten 2 tane pbx'im vardı ancak bu tür (bana göre) yoğun lekeleri ile bütün pbxler içinde en güzel yaprak topluluğuna sahip. Bu hoyamı batıya bakan bir pencereye (güneşten korunan) koydum ve çok hızlı büyüdü. Bu sene bir kısmını kestim, böylece 2004 boyunca açtığı gibi açıp açmayacağını görebileceğim. Çiçeğim ilk kez Nisan 2004'de açtı, bu hoyanın çiçekleri beyaz taçların ardında pembe renkli.

* "Red Button": Bunu köklü çelik olarak Ağustos 1998'de aldım. Aynı zamanda satın aldığım ilk çelikti. Hızlı büyüdü ve yaprakları güneşte, büyüdüğünde oldukça hoş oldu. Bazı yaprakları gençken kırmızı beneklere sahipken, bazıları tamamen kırmızı. Benim deneyimlerimden, bu pbx'in yapraklarında en az leke olan pbx olduğunu farkettim. Benimki ilk olarak Temmuz 2000'de çiçek açtı ve bu hoyanın üzerindeki çiçekler, beyaz taçlı pembeden, kırmızı taçlı neredeyse tamamen siyah çiçeklere kadar çeşitlilik gösterdi. Çoğunlukla pembe, üzerlerinde siyah benekler var ve taçları kısmen kırmızı ve kısmen beyaz. Geçen yaz bitkiyi budadım, gene çok hızlı büyüdü hatta bu yaz birkaç kere çiçeklendi.

* "Royal Hawaian Purple" : Bunu Nisan 2000'de köksüz çelik olarak aldım. Aldığımdan beri bunun Red Button ile aynı olduğunu düşünüyorum ancak uzmanlar öyle demiyor... "Red Button"a göre daha dar yaprakları ve daha bol lekeleri var. Aynı zamanda bu cinse Hoya Pubicalyx "Chimera" dendiğini de duydum ancak gerçek ismi "Royal Hawaian Purple" doğru ismidir.

Benimki ilk olarak Ağustos 2001'de çiçeklendi ve o günden bugüne, oldukça sık açtı. Red Button gibi bu hoya da beyaz taçlı tamamen pembe ve kırmızı taçlı neredeyse siyah çiçekler açabiliyor. Güneşte bırakıldığında yeni yaprakları pembe / kırmızı olan hoş bir hoya türü.

* "Jungle Garden": Bilgileri daha sonra eklenecek...

diyor Christina

yeşillim ve ceydasüel beğendi.
Eski 06-08-2009, 21:51   #69
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Çok teşekkür ederiz sevgili kaktüs.

Eski 06-08-2009, 22:05   #70
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilknur aşık Mesajı Göster
Çok teşekkür ederiz sevgili kaktüs.
) Zevkle yapıyorum... Okurken çok keyiflendiğim için sizlerle paylaşmak istedim. Daha da keyif vericisi sizin deneyimleriniz olur

Eski 06-08-2009, 22:41   #71
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Peki. Pubicalyx'te ben kendi deneyimimi anlatayım. Bunları mum çiçeği başlığında ilknur aşık bölümünde yazmıştım gerçi ama buraya da yazayım. 2007 kasımda ilk aldığım çelik çok kolay köklendi ve gelişme gösterdi. Çok kolay bir tür. Ancak fazla sulama sonucunda yaklaşık 1 mt. boya ulaşmışken kaybettim. Bende dallarını tam anlamıyla doğrayıp çelik aldım. Onlardan bir kısmı tuttu, maalesef çiçek açmadı. Işığı çok seviyor bence, nemi de. Kendi adıma 2007 kasımda aldığım çeliklere göre 2009 mayısta aldığım çelklerde başarı oranım neredeyse 10 katı. 2007 kasımda aldıklarımdan sadece diversifolila, serpens, silverpink, sp bogor kaldı. Diversifolia'yı aynen silverpink gibi kaybettim. mayısta gelen çeliklerde başarımın artmasını havanın daha sıcak olmasına, kullandığım toprağa( orkide kompostu,compo'nun sardunya toprağı ve yeşil yapraklı bitkiler için toprağı, perlit karşımı) sera etkisine ve arada kullandığım guanolu gübreye bağlıyorum. Tabi ilk çeliklerde çok acemiydik. Göz neresi, çelik nasıl alınır, nasıl ekilir vs hiç birşey bilmiyordum. Şimdi kendimi çok yol kat etmiş hissediyorum.
Bu arada bir kaç ay kadar önce daha önce aldığım carnosa çeliklerinden birinin yaprağının değişik olduğunu farkettim. Allah allah bu neden diye araştırırken onun 2007 kasımda aldığım çeliklerden australis olduğunu keşfettim. Yani bende australis varmış ne zamandır, ama ben yeni farkettim.
Gülmek serbest

ceydasüel beğendi.
Eski 09-06-2010, 12:00   #72
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sevgili dkp'nin hediye ettiği Hoya pubicalyx GPS 282'im kocaman yaprakları, ve nerdeyse her gözden verdiği sürgünlerle çok mutlu ediyor beni.

Bir kez daha teşekkürler sevgili dkp.

Name:  IMG_2060.jpg
Views: 2420
Size:  54.4 KB

Name:  IMG_2061.jpg
Views: 2876
Size:  48.9 KB

Uzun marlboro'dan bile uzun

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2010, 14:15   #73
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Mükemmel, mükemmel...

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2010, 23:07   #74
Ağaç Dostu

venus_trap's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2010
elimdeki hoya bu çelik almak için yardımlarınızı bekliyorum bu arada eğer elinde kalp şeklinde yaprak açan hoyası olan varsa ricada bulunmak isterim . Teşekkürler

venus_trap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2010, 23:16   #75
Ağaç Dostu

venus_trap's Avatar

...

Eklenen Resimler

ceydasüel beğendi.
Eski 11-06-2010, 17:55   #76
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Sevgili Venüs Trap bitkiniz hoya carnosa yani normal mum çiçeği.Arada da olsa yapraklar farklı uzunlukta ve şekilde olabiliyor.

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2010, 00:16   #77
Ağaç Dostu

venus_trap's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatih Mesajı Göster
Sevgili Venüs Trap bitkiniz hoya carnosa yani normal mum çiçeği.Arada da olsa yapraklar farklı uzunlukta ve şekilde olabiliyor.
Bilginiz için teşekkür ederim Peki kokar mı çiçekleri? Aldığım yerdeki satış danışmanı bayan silver pink demişti. Olsun ben yine de mutluyum

Düzenleyen Sevilay : 13-06-2010 saat 01:21 Neden: Yazım hataları düzeltildi
Eski 05-07-2010, 18:54   #78
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2010
Hoya pubicalyx ilk çiçekler

Hollandadan Paul Shirley'den 8 ay önce getirttiğim çeliklerden Hoya Pubicalyx pink silver'in şu anki durumu.İlk tomurcuk ve çiçek

Eklenen Resimler

Düzenleyen Hydrosuccess : 05-07-2010 saat 21:55 Neden: eksiklik
Hydrosuccess Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2010, 19:28   #79
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Çok güzel maşallah...
Ek besin vs kullandınız mı?

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2010, 20:39   #80
Ağaç Dostu

Sayın Fatih hoyalar da dahil hemen tüm ev bitkilerini hidrokültürde sıvı besin ile yetiştiriyorum.

Eski 05-07-2010, 22:19   #81
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2009
Harika ötesi başka kelime bulamıyorum.Güle güle büyütün, üzerinden çiçekleri hiç eksilmesin.

Hatice Tarhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2010, 22:26   #82
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Çok çok güzel, mercan gibi... Kutluyorum sevgili HYDROSUCCESS. Kokusu nasıl, koklayabildiniz mi?

Eski 05-07-2010, 22:33   #83
Ağaç Dostu

yıldıztozu's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2010
Sayın hyrosuccess,
Çiçeğinizin her zaman böyle çiçek açmasını temenni ederim.
Bu arada hidrokültür olayını biraz açmanız mümkünmüdür?
Belki biraz geç ama siteye hoşgeldiniz

yıldıztozu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2010, 23:04   #84
Ağaç Dostu

Sayın Maki01 H pubicalyx carnosam gibi geceleri kokuyor.Koku tanımlaması çok zor bir duyu.Ben yine de kendi algılamamı sözcüklere dökmeye çalışayım.HP'nin kokusu lacunosa gibi 'floral' çiçeksi, hafif ,kolay kabul edilebilir değil, daha çok carnosanın daha ağırı hatta zaman zaman mayalanmış hafif bozulmuş bir şey duygusu da veriyor.Tek bir çiçeğin tüm odayı kokuttuğunu ve lacunosadan daha fazla yayılabildiğini söylemek isterim.Sonuç olarak tekrar yaşamak istediğim bir deneyim.

Eski 05-07-2010, 23:11   #85
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Aynı mayalanmış gibi ekşimsi kokuyu ben de kerrii'de almıştım. İlk açtığı gün inanılmaz güzel yumuşak bir koku ballarla birlikte bozuldu sanki. Sanırım sıcak havanın da etkisi var bu olayda.

Eski 05-07-2010, 23:22   #86
Ağaç Dostu

Sayın yıldıztozu
Hidrokültür hoyalar gibi epifitik bitkiler için ideal ve natürel bir yetiştirme tekniğidir.Yurtdışından getirttiğim çeliklerden yolda çürüyenler hariç 100% başarı sağladım.Ev bitkilerinde 10 yıla dayanan hidrokültür deneyimime rağmen hoya yetiştirmede yeniyim.9 ay önce hediye carnosa pink ile başlayan hoya çalışmam 20 tür ile devam ediyor.Halen carnosa pubicalyx ve lacunosa çiçek açtı ve muhtemelen yaz boyunca açmaya devam edecekler.Hoyalar kısa süreli tecrübeme göre ve öngörülerimi doğrular şekilde yetiştirmesi ve çoğaltılması çok kolay bitkiler.

Eski 06-07-2010, 01:14   #87
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HYDROSUCCESS Mesajı Göster
Hollandadan Paul Shirley'den 8 ay önce getirttiğim çeliklerden Hoya Pubicalyx pink silver'in şu anki durumu.İlk tomurcuk ve çiçek
Çok heyecanlandım. Bir çelikten 8 ay da maşaallah çok mükemmel bir saksı oluşturmuşsunuz. Ben de bu türden bir çelik getirtmiştim. Benimki de bu şekilde olacak mı diye fotoğraflarınıza bakınca aklımdan geçirmeye başladım. Çiçeği de çok güzelmiş. İnşaallah ben de bu hale getirip çiçeğini koklamaya erişirim...

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2010, 12:04   #88
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sayın HYDROSUCCESS,

Açacağınız yeni bir başlıkta tüm hoya çeşitlerinizi izlemek ve hydrokültür konusunda daha fazla bilgi almak isteriz. Bizi hydrokültürle yetiştirdiğiniz hoyalarınızla tanıştırın lütfen. Pubx'in saksısı normal seramik saksı gibi duruyor ancak saksınının içinde nasıl bir yaşam var, hiç bilgim yok

Eski 06-07-2010, 19:00   #89
Ağaç Dostu

Sayın Maki01
Şu an için kendi adıma ayrı bir başlık açmayı düşünmüyorum.Yetiştirdiğim hoyaların görüntülerini ilgili konulara göndererek katkıda bulunmayı planlıyorum.Sitede topraksız tarım hakkında (benim de takip ettiğim ve yararlandığım )ayrı bir bölüm olmakla birlikte ev bitkilerinin topraksız yöntemlerle yetiştirilmesi ile ilgili hiç bilgi olmaması beni çok şaşırttı.İleride bu başlık ile bir bölüm açılırsa şahsen daha fazla katkım olabilir.Sadece hoyalar ile ilgili tecrübem daha önce de belirttiğim gibi çok uzun süreli değil.Yetiştirme tekniğimi ilerde daha ayrıntılı olarak anlatırım.Sorunuza cevap olarak işte sağlıklı hoya kökleri...

Eklenen Resimler

salihcan beğendi.
Eski 06-07-2010, 19:09   #90
Ağaç Dostu

Sitede yurtdışı kaynaklı görüntüler hariç Hoya Pubicalyx pink silver'a ait hiç resim olmadığından çiçeklerin tam açmak üzere iken yakın çekim görünümünü paylaşmak istedim.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024