agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Mantar
(https)

Beğeni Düzeni501Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-10-2013, 14:14   #481
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2011
@tamer35
En kolay ve en ucuza bulduğun materyal ne ise en iyisi odur.

suplilumas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2013, 17:01   #482
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-05-2013
peki kompostun mantarın tadına ve görünüşüne etkisi olmuyor mu görünüş derken bazı mantarlar etli ve yaprak şeklinde oluyor internette fotolarda olduğu gibi ama ben birkaç mantarhane gezdim ve hepside pamuktan yapmıştı ve hiçte öle fotolardaki gibi bir mantar görmedim bu sadece bakımla mı ilgili bu kişiler saman kullansa da aynısı mı olcaktı

tamer35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2013, 15:31   #483
Ağaç Dostu

@tamer35
Malesef ne kullanırlarsa kullansınlar aynısı olacak. Miselleri ıslah edip seçmeyi bilmiyorlar karışık sporların oluşturduğu miseller karışık görüntülerde mantar çıkmasına neden olur. Yapılan üretimin amacı karışık ailelerden bireyler oluşturmak ise sorun yok ama amaç tek bireyin benzerini oluşturmak ise bu büyük bir sorundur. Islah için mantarın görüntü, tad ve şekilini en beğendiğinizi klonlayıp misel oluşturmanız ve bu miselden çıkan mantarların içinden yine aynı şekilde en iyisini seçip bir daha aynı işlemi yapmanız gerekiyor. Bu şekilde hep aynı şekilde meyve veren verimli ve kaliteli miseliniz olmuş olur.

Eski 09-10-2013, 20:52   #484
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-05-2013
anlaşıldı saolasın

tamer35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2013, 13:54   #485
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-04-2013
poşetlerin küçük olanlarından dün itibariyle küçük mantarlar görülmeye başladı bende oradaki delikleri büyüttüm. nedense benim açtığım kesiklerden değil hep başka yerlerden çıktı mantarlar. büyük poşetlerde ise sanırım 1 hafta sonra falan mantarlar görülür. küçük torbaları oğlum bunlar benim olsun ben bakacağım diye yaptırmıştı. fakat benim anlamadığım 1 kg lık poşetlerin herbirinde bine yakın küçük mantar var. her çıkış deliğinde olan mantar sayısı 50 den az değil.bazıları 100 ü geçiyor. bunlar bu kadar sık büyüyebilir mi yoksa seyreltmelimiyiz.

efor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2013, 22:21   #486
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2007
Galeri: 22
Uzun süreli yağmurdan sonra bahçemdeki kavak kökünde yetişen mantar tekrardan bereketli şekilde doğal ortamında. Son 2 yıldır tek tük mantar oluşumu vardı bu yılki son yağmurlar çok bereketli oldu.

Eklenen Resimler

serdar1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2013, 23:40   #487
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2013
Aynı mantarlardan benim bahcemdede yetişiyor kavak köklerinde biraz araşdırdım çok degerli bir türmüş ben arada suluyorum kütükleri ardından hemen cıkıyorlar fakat çok cabuk kurtlanıyorlar ona bi çozüm bulamıyorum .

tufanow Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2013, 23:54   #488
Yeni Üye

gollenbico's Avatar

Giriş Tarihi: 03-01-2013
@suplilumas
Sene başında bahsettiğiniz dökümanı dört gözle beklediğimizi belirtmek isterim. Biliyorum ki sorularımıza elinizden geldiğince cevap verirsiniz ancak, bu dökümanı yayınlamanız hem yükünüzü hafifletecek hemde derli toplu ve fotoğraflarla, göze de hitap edeceği için daha faydalı olacaktır.

gollenbico Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2013, 12:28   #489
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-09-2012
EVET Sevgili Suplilumas
Lütfen bizi detaylı olarak aydınlatın, inanın cennetlik insan olacaksınız

muratozbb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2013, 13:31   #490
Ağaç Dostu

@gollenbico
Özel işlerimden vakit bulup bir türlü bitiremiyorum. Benim planladığım kitapçık şeklinde bütün bilgileri bir yere derleyip fotoğraflarla aşama aşama anlatmaktı ama böyle bir şey hazırlamak tahminimden daha fazla zaman istiyor. Ayrıca fotoğraflar için her aşamayı ve tekniği bir kaç türü üreterek aşama aşama fotoğraflamak gerekiyor. Bu işlemde yine uzun zaman istiyor. Foruma dahi ancak 5 - 10 dakika ayırabiliyorum ki o da günlük değil.

Yeri gelmişken sizinle alakasız bir konuya da açıklık getireyim. Buradaki mesajlarımda çok kez belirttim ama yine de yanlış anlayanlar oluyor. Benim mantarlara alakam ticari değil hobi. Mantar üretip satmıyorum misel de üretip satmıyorum. Ticaretinden anlamam ne kadar kazanılır ne kadar masrafı olur bilmem. Özel mesajla üretimhane fiyatı soran misel fiyatı soran ortaklık teklif eden arkadaşlar oluyor. Bu konularda sağlıklı bilgi veremem çünkü mantar tarımı yapmıyorum. Özelden sorularınızı cevaplamak yerine herkesin görebileceği şekilde açık yazmayı tercih ediyorum. Bu şekilde hem herkes bir bilgi varsa görmüş öğrenmiş olur hem de hata varsa bilenler anlatır hepimiz öğrenmiş oluruz. Mantar konusunda yapmak istediğim iki şey var. Birincisi yukarıda yazdığım kitapçığı bitirip internetten dağıtmak. Böylece isteyen herkes dökümandaki bilgileri uygulayıp evinde mantar üretebilecek. İkincisi ise belediyelerin şehir çöplerini ve atıkları ayrıştırıp misel ekip mantar üretebilecekleri bir proje hazırlamak. Bu şekilde hem ekolojiye hem de o şehirdeki ihtiyaç sahiplerine fayda sağlamak. Küçük bir ilçedeki sadece kağıt atıklarından mantar ütetilmesi dahi o şehirdeki ihtiyaç sahiplerinin karnını doyuracak kadar gelir elde edilmesini sağlar.

Eski 25-10-2013, 22:23   #491
Yeni Üye

gollenbico's Avatar

Giriş Tarihi: 03-01-2013
@suplilumas

Ne yapalım canınız sağolsun, biz bekleriz. Başkada şansımız yok zaten. Lakin bu duyarlılığınız insana farklı hissettiriyor, ALLAH gönlünüze göre versin, Tebrikler.

justice beğendi.
gollenbico Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2013, 17:23   #492
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2013

( Agrocybe aegerita ) mantarlarım , bu ayki filaşlar çok bereketli .

tufanow Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2013, 10:09   #493
Ağaçsever

marasli's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2013
yeni kompostum hazır. misel sarımı devam ediyor. 260 poşet var şimdilik 17 poşette yeşil küflenme var. 22 gün oldu tohum atalı. ama mürekkep mantarları çıktı. o da pastörizasyon sırasında sıkıntı olmasından kaynaklanıyormuş. ve eski komposttan arta kalan mantarlar mangalda pişerken

Eklenen Resimler

marasli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2013, 18:57   #494
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-11-2013
selamün aleyküm ağaçlar net dostları konunuzu uzun zamandır beğeni ile izliyorum çok faydalı bilgiler paylaşıyorsunuz bende hobi amaçlı yapmaya başladım mantar yetiştirmeyi ilerleyen zamanda fotoğrafları paylaşacam siz değerli büyüklerimin tecrübelerinden yararlanmak istiyorum tabi uygun bulursanız

orion1988 ve Mumin OKAN beğendi.
sinan06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2013, 13:08   #495
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-03-2010
Hoşgeldin sinan bey, paylaşımlarınızı merakla bekliyoruz.

Mumin OKAN ve sinan06 beğendi.
murer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2013, 10:03   #496
Yeni Üye

*** mantarlarımın olduğu yer bu aralar 7-8 derece civarı bu derecelerde mantarlar ölürmü yoksa yavaş mı gelişir bu konuda bilgisi olan arkadaş varmı acaba

Eski 12-11-2013, 10:36   #497
Yeni Üye

bunlarda *** mantarlarım 1 ayı geçti ekeli fakat henüz taslaklar oluşmadı bulunduğu ortam bu aralar soğuk 6-14 derece arası bunun etkisi olur mu çıkmamasında birde mantarlar bu derecelerde ölürmü tecrübe eden varmı

Eklenen Resimler

Eski 12-11-2013, 15:11   #498
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-03-2010
Bu derecelerde ölmez ama uzun surer meyve vermesi.Sanki bir tanesinde yeşil küf oluşumu var gibi.Dereceyi biraz yukseltebilirseniz meyve almanız uzun sürmez.Misel yayılımı guzel gözüküyor.

murer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2013, 15:46   #499
Yeni Üye

syn murer *** cevabınız için dereceyi yükseltmeye çalışacam yanına gidersem mantarın bi de bu poşeti delme işini nasıl yapalım geçen bi poşette çok kayıp oldu mantarlar poşetin içinde çıktı poşeti deldim birazını kurtardım fakat bu sefer de kuruma oluyor kompastta nemi nasıl ayarlayalım ben hergün üzerine su döktürüyorum yeteri olurmu acaba

Eski 15-12-2013, 23:03   #500
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 21-04-2008
sayın sinan06
Delik delmeyi poşetleri doldurmadanda delebilirsiniz sarım tamamladıktan sonra da delebilirsiniz.

adem_09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2014, 15:51   #501
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2014
...arkadaşlar öncelikle hepinize merhaba...!Kompost hazırlamakta en önemli husus bildiğiniz gibi Pastörizasyon işlemi...yalnız fazla miktarda kompost yapmaya kalktığınız zaman,kaynatma yöntemi hem zahmetli hemde pahalı..
Acaba bu işlemi kimyasal yöntemle yapmak mümkünmü..?bilen arkadaşlar forma yazarsa sevinirim..
Hint videosunun birinde formolinle pastörize ediyorlardı,ben denemedim,nekadar inanılır bilmiyorum...

07crayon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2014, 23:51   #502
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 07crayon Mesajı Göster
...arkadaşlar öncelikle hepinize merhaba...!Kompost hazırlamakta en önemli husus bildiğiniz gibi Pastörizasyon işlemi...yalnız fazla miktarda kompost yapmaya kalktığınız zaman,kaynatma yöntemi hem zahmetli hemde pahalı..
Acaba bu işlemi kimyasal yöntemle yapmak mümkünmü..?bilen arkadaşlar forma yazarsa sevinirim..
Hint videosunun birinde formolinle pastörize ediyorlardı,ben denemedim,nekadar inanılır bilmiyorum...
Formaldehit çok zehirli bir kimyasaldır. sıcak havada çok çabuk buharlaştığı için kullanılır. solunduğunda akciğerlerde """kesinlikle""" ciddi derecede tahribata neden olur. bu nedenle pek tavsiye edilmeyen bir yöntemdir. Eğer bu işi büyük çapta yapacaksan buhar pastörizasyon odası inşaa ettirmen gerekir. patörizasyon odası için de iyi bir pastörizasyon sistemine sahip olman gerekiyor. tabi bu biraz pahalıya mal olur. Ayrıca pazar ortamı da bulman gerekiyor. Büyük çapta üretiyorsan yurt dışı bağlantıların da olmalı. Yoksa malın elinde kalır bir kaç gün içinde çürür, iflas bayrağını çeker bir daha da bu işle uğraşmazsın. Yok eğer "günlük 25-50 kg üretsem bana yeter" diyorsan 200 litrelik bir varil bul. günlük ekim yap. Toptan ekersen mantarlarını bir anda satamazsın. Ama günlük üretim yaparsan konu komşuya bile satsan eritirsin malını. hele bir de süpermarketleri bağladın mı köşeyi dönersin. Günlük 25 kg ürettiğini düşünelim. kilosu en az 15 liradan 375 tl gibi bir rakam eder. bu rakamın günlük masrafı maksimum 50 tl olsun diyelim.-ki en kötü ihtimali söylüyorum 50 tl yi bulmaz bile- 325 tl günlük ""kar"" elde edersin. aylık 9 - 10 bin tl gibi bir kazanç oluyor böylece. iki ay ürün alırsın. ikinci ay ürünün miktarı günlük ekim yaptığın için torba sayısı artacağından biraz daha artar. 10 - 12 bin tl aylık kar kalır elinde. toplamda 20-22 bin tl net kazanç elde edersin. bu da bir memurun bir yılda harcamalar hariç kazandığı paraya eşit oluyor. soğuk hava deposu bulursan ya da kışın ısıtma sistemi kullanırsan kazancın kira, elektrik vs nedeniyle aylık 500-1000 tl gibi düşer ama yıl boyunca ürün alacağın için devasa bir kazanç elde edersin. işte bu yüzden dünya ticaret kurallarına aykırı bir kazanç aracı diyorlar mantar için. Sakın kompostu dışarıdan almaya kalkma, yoksa kompost firmalarına çalışır, aylık kazancın maksimum bin tl yi geçmez. hamallığın da yanına kar kalır Bağlantıyı tıklarsan yaptığım çalışmaları görebilirsin. Hobi olarak evlerimin bodrum katında bu kış mevsiminde -Erzurum ve Bitlis'in kışında- istiridye mantarı yetiştiriyorum. Petri kabında mantar miseli üretmek

alpay_23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2014, 21:00   #503
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2014
SELAM MANTAR ÜRETMEK İSTEYEN ARKADASLAR MANTAR MİSELİ ve KOMPOS SATISIMIZ VAR ÜRÜN GARANTILI KENDİM YAPARIM DIYENLERE MİSL VE GEREKLİ DEZENFETE YAOMANIZ İÇİN KIMYASAL İLAÇ SATISIMIZDA BASLADI BILGİNİZ OLSUN bornova.35.izmir@hotmail.com tlfon 05546308112

bornovalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2014, 21:05   #504
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2014
SELAM MANTAR ÜRETMEK İSTEYEN ARKADASLAR MANTAR MİSELİ ve KOMPOS SATISIMIZ VAR ÜRÜN GARANTILI KENDİM YAPARIM DIYENLERE MİSL VE GEREKLİ DEZENFETE YAPMANIZ İÇİN KIMYASAL İLAÇ SATISIMIZDA BASLADI BILGİNİZ OLSUN bornova.35.izmir@hotmail.com tlfon 05546308112

bornovalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2014, 16:29   #505
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alpay_23 Mesajı Göster
Formaldehit çok zehirli bir kimyasaldır. sıcak havada çok çabuk buharlaştığı için kullanılır. solunduğunda akciğerlerde """kesinlikle""" ciddi derecede tahribata neden olur. bu nedenle pek tavsiye edilmeyen bir yöntemdir. Eğer bu işi büyük çapta yapacaksan buhar pastörizasyon odası inşaa ettirmen gerekir. patörizasyon odası için de iyi bir pastörizasyon sistemine sahip olman gerekiyor. tabi bu biraz pahalıya mal olur. Ayrıca pazar ortamı da bulman gerekiyor. Büyük çapta üretiyorsan yurt dışı bağlantıların da olmalı. Yoksa malın elinde kalır bir kaç gün içinde çürür, iflas bayrağını çeker bir daha da bu işle uğraşmazsın. Yok eğer "günlük 25-50 kg üretsem bana yeter" diyorsan 200 litrelik bir varil bul. günlük ekim yap. Toptan ekersen mantarlarını bir anda satamazsın. Ama günlük üretim yaparsan konu komşuya bile satsan eritirsin malını. hele bir de süpermarketleri bağladın mı köşeyi dönersin. Günlük 25 kg ürettiğini düşünelim. kilosu en az 15 liradan 375 tl gibi bir rakam eder. bu rakamın günlük masrafı maksimum 50 tl olsun diyelim.-ki en kötü ihtimali söylüyorum 50 tl yi bulmaz bile- 325 tl günlük ""kar"" elde edersin. aylık 9 - 10 bin tl gibi bir kazanç oluyor böylece. iki ay ürün alırsın. ikinci ay ürünün miktarı günlük ekim yaptığın için torba sayısı artacağından biraz daha artar. 10 - 12 bin tl aylık kar kalır elinde. toplamda 20-22 bin tl net kazanç elde edersin. bu da bir memurun bir yılda harcamalar hariç kazandığı paraya eşit oluyor. soğuk hava deposu bulursan ya da kışın ısıtma sistemi kullanırsan kazancın kira, elektrik vs nedeniyle aylık 500-1000 tl gibi düşer ama yıl boyunca ürün alacağın için devasa bir kazanç elde edersin. işte bu yüzden dünya ticaret kurallarına aykırı bir kazanç aracı diyorlar mantar için. Sakın kompostu dışarıdan almaya kalkma, yoksa kompost firmalarına çalışır, aylık kazancın maksimum bin tl yi geçmez. hamallığın da yanına kar kalır Bağlantıyı tıklarsan yaptığım çalışmaları görebilirsin. Hobi olarak evlerimin bodrum katında bu kış mevsiminde -Erzurum ve Bitlis'in kışında- istiridye mantarı yetiştiriyorum. Petri kabında mantar miseli üretmek
Arkadaşım ne güzel diyorsunuz .
Mantar 15 tl parekende satılmıyor . günlük 25 kğ mantar üretimi olsa bunu toptan vermek zorunda toptan fiyatıda 4 ile 6 arası ben 4 yıldır üretim yapıyorum 15 tl mantar satamadım. Mantar üretimi çok karlı bir iş değil tamam kompost sarımı yaptığı sürece üretim aşamasında bir sorun olmazsa zarar edilmez kar ediliyor. Edilinen kar da çok abartılacak şekilde değil.

my1981, olcim ve fozada beğendi.
adem_09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2014, 11:37   #506
Ağaç Dostu

@alpay_23
Senin hesap ağız sulandırıyor ama kazın ayağının öyle olduğunu sanmıyorum. Şimdi günlük 25 kg bunun bir ay toplamını çıkarırsak 750 kg yapıyor. Yani ayda bir ton mantar üretimi yapıyoruz dediğine göre. Konu komşu mantar manyağı olmadığından her ay 1 ton mantarı konu komşuya satma imkanımız olmaz. Pazarda da bu mantar kolay kolay alıcı bulmaz çünkü halk bilmediği mantardan korkuyor. Geriye kaldı süper market o da her üreciyim diyenden mantar almaz çünkü zehirlenen adam üreticiyi değil marketi bulur. Diğelim ki tarım üretim falan araya bir şeyler koyduk belge aldık market bize güvendi. Bizden 15 tlye aldığı ürünü 30 tlye falan satıyor olması gerekiyor. Türkiyede mantarın kilosunun o kadar pahalı olduğunu sanmıyorum. Ayrıca marketten diyelim ki 5 tlye bir kilo pirinç alıyoruz ne yazık ki bu pirincin üreticisi çiftçi bunu o fiyata satamıyor. Çiftiçin eline kilo başına bilmem kaç kuruş geçer.
Bu olayları size tatlı tatlı anlatıp çıkar sağlayan şahıslara dikkat edin. Lakin kazın ayağı hiç öyle düşündüğünüz gibi değil. Kilosunu 15 tlden alacak yer garantisi olsun tarım bakanlığı devreye sokularak türkiyede fakir işsiz diye bir sorun ortadan kaldırılır.

Eski 19-01-2014, 23:09   #507
Ağaç Dostu

acemi_cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2013
Misel ekeli poşetlere 1,5 ay oldu. Miseli ektiğim poşet bembeyaz oldu mantarların çıkması için deliği şimdi pinler belirmedenmi açmalıyım yoksa pin ler belirince çıkan pinlerin olduğu yerdenmi açmalıyım deliği yardımcı olursanız sevinirim .

acemi_cevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2014, 06:42   #508
Ağaç Dostu

Miseli aşıladığın zaman açmalıydın biraz geç olmuş ama artık açabilirsin. Pinleri poşetin içinden görebilmen çok zor poşeti delmeleri ise mümkün değil. Misel deliklerin olduğu yerde hava olmasından ve nem, ısı vb. değişikliğinden oralarda oluşur.

acemi_cevizci beğendi.
Eski 20-01-2014, 07:13   #509
Ağaç Dostu

acemi_cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2013
Miseli aşıladığım zaman toplu iğne ile delikler açtım mantarların çıkabilmesi için açılacak olan delikleri soruyorum ben ?

acemi_cevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2014, 11:13   #510
Ağaç Dostu

Toplu iğne ile değil kalem ile büyük delikler açman lazım. O deliklerden pinler çıkacak büyünce sende dikkatlice delikleri büyüteceksin.

acemi_cevizci beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024