View Single Post
Eski 14-01-2014, 16:29   #505
adem_09
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alpay_23 Mesajı Göster
Formaldehit çok zehirli bir kimyasaldır. sıcak havada çok çabuk buharlaştığı için kullanılır. solunduğunda akciğerlerde """kesinlikle""" ciddi derecede tahribata neden olur. bu nedenle pek tavsiye edilmeyen bir yöntemdir. Eğer bu işi büyük çapta yapacaksan buhar pastörizasyon odası inşaa ettirmen gerekir. patörizasyon odası için de iyi bir pastörizasyon sistemine sahip olman gerekiyor. tabi bu biraz pahalıya mal olur. Ayrıca pazar ortamı da bulman gerekiyor. Büyük çapta üretiyorsan yurt dışı bağlantıların da olmalı. Yoksa malın elinde kalır bir kaç gün içinde çürür, iflas bayrağını çeker bir daha da bu işle uğraşmazsın. Yok eğer "günlük 25-50 kg üretsem bana yeter" diyorsan 200 litrelik bir varil bul. günlük ekim yap. Toptan ekersen mantarlarını bir anda satamazsın. Ama günlük üretim yaparsan konu komşuya bile satsan eritirsin malını. hele bir de süpermarketleri bağladın mı köşeyi dönersin. Günlük 25 kg ürettiğini düşünelim. kilosu en az 15 liradan 375 tl gibi bir rakam eder. bu rakamın günlük masrafı maksimum 50 tl olsun diyelim.-ki en kötü ihtimali söylüyorum 50 tl yi bulmaz bile- 325 tl günlük ""kar"" elde edersin. aylık 9 - 10 bin tl gibi bir kazanç oluyor böylece. iki ay ürün alırsın. ikinci ay ürünün miktarı günlük ekim yaptığın için torba sayısı artacağından biraz daha artar. 10 - 12 bin tl aylık kar kalır elinde. toplamda 20-22 bin tl net kazanç elde edersin. bu da bir memurun bir yılda harcamalar hariç kazandığı paraya eşit oluyor. soğuk hava deposu bulursan ya da kışın ısıtma sistemi kullanırsan kazancın kira, elektrik vs nedeniyle aylık 500-1000 tl gibi düşer ama yıl boyunca ürün alacağın için devasa bir kazanç elde edersin. işte bu yüzden dünya ticaret kurallarına aykırı bir kazanç aracı diyorlar mantar için. Sakın kompostu dışarıdan almaya kalkma, yoksa kompost firmalarına çalışır, aylık kazancın maksimum bin tl yi geçmez. hamallığın da yanına kar kalır Bağlantıyı tıklarsan yaptığım çalışmaları görebilirsin. Hobi olarak evlerimin bodrum katında bu kış mevsiminde -Erzurum ve Bitlis'in kışında- istiridye mantarı yetiştiriyorum. Petri kabında mantar miseli üretmek
Arkadaşım ne güzel diyorsunuz .
Mantar 15 tl parekende satılmıyor . günlük 25 kğ mantar üretimi olsa bunu toptan vermek zorunda toptan fiyatıda 4 ile 6 arası ben 4 yıldır üretim yapıyorum 15 tl mantar satamadım. Mantar üretimi çok karlı bir iş değil tamam kompost sarımı yaptığı sürece üretim aşamasında bir sorun olmazsa zarar edilmez kar ediliyor. Edilinen kar da çok abartılacak şekilde değil.

adem_09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön