agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Mantar
(https)

Beğeni Düzeni278Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-02-2010, 00:51   #91
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi atacanhimself Mesajı Göster
Tüm sunum ve konferanslar İstanbul'da.

Keşke İzmir'de de olsa mantar sunumları veya grupları.
Jilber Barutçiyan, adına konuşmuyor ve kendisinden özür diliyorum ama, soyut sitem olabilecek, böylesi bir yazı yerine, bir şekilde İzmir'li üyeler olarak organize olup, toplantı mekanı gibi sorunları da çözseniz de buradan davet etseniz daha doğru olmaz mı?

gece
sadece kendi fikrini paylaşan forum kişisi.

gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2010, 10:04   #92
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2009
sitem değildi aslında o mesajım bir çeşit iç geçirişti, isyanım yaradana misali (:
söylediğinizde çok haklısınız aslında,
ama tabi, izmirli üye sayısı kaç ki aralarında mantarlara meraklı üye sayısı kaç olsun denkleminde biraz zor olabiliyor örgütlenmek

yoksa hiç şüphem yok böyle bir durum olsa, jilber bey kimseyi kırmamaya özen gösterirdi

izmirliler sanki sadece bonsai için toplanıyor gibi(:
belki ileriki bir tarihte olur, bilemedim şimdi
fikir paylaşmaya devam, paylaştıkça çoğalıyoruz

atacanhimself Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2010, 02:34   #93
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Bugün gezerken rastladığım hiç görmediğim bir mantar çok ilgimi çekti, ben de hemen bu başlığı hatırlıyarak resmini çektim. Meşe ağacında oluşan bir mantar.
Name:  Fotoğraf-0001.jpg
Views: 5507
Size:  58.0 KB

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2010, 12:09   #94
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-12-2009
Sn. Barutçiyan,

Böylesine güzel ve eğitici bir yazı için, öncelikle ellerinize sağlık demek istiyorum.

İki sorum olacak:
1. "Çıplak elle mantar toplamak sakıncalı mıdır? Eğer ki mantar zehirli ise, ele bulaşan herhangi bir şey zehirlenmeye yol açar mı?"

2. Röportajınızda Türkiye'de köylülerin yaylalardan ormanlardan topladığı mantarları tüccarların satın aldığından bahsetmişsiniz. Bu mantarların herhalde bir kontrolü ve tescil işleminin yapılması gerekir. İsviçre'de her kasabanın bir mikologu var, peki Türkiye'de bu işi kim yapıyor? Örneğin tüccarlar yanlarında mikolog mu götürüyorlar? Tarım köyişleri müdürlüklerinde bu konuda uzmanlar mı var?

Saygı ve sevgiler...

Buladan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2010, 22:29   #95
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Buladan Mesajı Göster
Sn. Barutçiyan,

Böylesine güzel ve eğitici bir yazı için, öncelikle ellerinize sağlık demek istiyorum.

İki sorum olacak:
1. "Çıplak elle mantar toplamak sakıncalı mıdır? Eğer ki mantar zehirli ise, ele bulaşan herhangi bir şey zehirlenmeye yol açar mı?"

2. Röportajınızda Türkiye'de köylülerin yaylalardan ormanlardan topladığı mantarları tüccarların satın aldığından bahsetmişsiniz. Bu mantarların herhalde bir kontrolü ve tescil işleminin yapılması gerekir. İsviçre'de her kasabanın bir mikologu var, peki Türkiye'de bu işi kim yapıyor? Örneğin tüccarlar yanlarında mikolog mu götürüyorlar? Tarım köyişleri müdürlüklerinde bu konuda uzmanlar mı var?

Saygı ve sevgiler...

1. Hiç bir mantar dokunmakla, kurcalamakla ve koklamakla zehirlemez.

2. Ülkemizde hiç bir kurumda yabani mantar teşhisi yapan uzman kadro olduğunu zannetmiyorum. Tarım bakanlığı şu ya da bu mantar için ticaret izni veriyor, gerisi gez göz arpacık ve ihracatçının beceri ve tecrübesine kalıyor.

Fakat, alıcı her ülkenin kendi kontrol sistemi ve uzmanları var, pek çok parti ihracatın geçer not almadığı ve geri çevrildiği durumlar oluyor.

J.Barutçiyan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2010, 01:00   #96
Ağaçsever

Bu tür soruları lütfen forumda sorun, herkes faydalansın. Ben, bu seferlik özel mesajla gelen bu sorularınızı, izninizle forumda yayınlıyorum.

Alıntı:
morchella spp. türleri için yararlanabileceğim kaynak için yardımcı olabilir misiniz?

Ben bir kaç yazılmış teknik buldum. Fakat sizin gibi değerli hocamızın muhakkak bizlerden daha iyi bildiğiniz apaçık ortada.
Türkçe bir kaynak yok, ingilizce Michal Kuo nun morels adlı kitabı var ama pek sevmem ABD odaklıdır.

Diğer lisanlardan, sadece bu mantarlar hakkında yazılmış bir kitap tanımıyorum.

Boudier bu konuyu incelemiştir fakat eskidir ve kitapları antika değerindedir.

Breitenbach ın, morchella sp. yi inceleyen cildi için (zannedersem Ascomycetes) yaklaşık 250 dolar sipariş vermek gerekir.

drtegeli beğendi.
Eski 16-02-2010, 01:03   #97
Ağaçsever

Alıntı:
Doğal türlerin kültüre alınması hakkında fikirleriniz nedir acaba? Ben bu konu üzerinde çalışıyorum.
Yaklaşık 30 tür doğal mantarın üretimi yapılabiliyor, pek çok değerli tür mantar ise üretilemiyor.
Bu mantarların yaşam biçimlerinin karmaşıklığından geliyor.

Deneysel olarak, üretimi başarılan kimi tür mantarların kilosunun binlerce dolara mal olduğu hesaplanarak, ticari üretimlerinin yapılamayacağına karar verilmiş durumda.

drtegeli beğendi.
Eski 18-02-2010, 00:13   #98
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Sayın Barutçiyan,
Mantarla ilgili serüveninizi zevkle okudum. Mantar hakkında iyi bir eğitim ve öğretim sürecinden geçtiğiniz anlattıklarınızdan anlaşılıyor.

Konuyu bizlerle paylaştığınız içinde ayrıca teşekkür ederim.

Açmış olduğunuz konuyu dağıtmamak adına mesajımı özelden yazmıştım ama uyarınız üzerine buraya yazma gereği duydum.

Suda bitki üretimini araştırıyorum. Su kültürüyle mantar üretimi hakkında yabancı sitelerde örnekler var. Su kültürüyle mantar yetiştirme konusunda siz ne düşünürsünüz?

Düzenleyen Sevilay : 18-02-2010 saat 02:18
gazeteci28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2010, 08:36   #99
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-02-2010
Merhaba sayın J.Barutçiyan. Foruma kısa zaman önce geldim ve sıkılmadan baştan sona okuduğum ilk konu bu sanırım. Konunuzu okurken aklıma gelen bir soruyu size yöneltmek istedim. Ben aslen Kastamonu/Cide'liyim. Yöremizde severek tüketilen ve genelde çarık mantarı diye anılan bir mantar türü var. Her sene kasım ayı gibi toplarız (Genellikle salamurasını yapıp saklar ileriki zamanlarda yeriz). Bir çok kez araştırmama rağmen mantar hakkında hiç bir bilgiye ulaşamadım maalesef.

İstanbul da olmama rağmen hemen hemen her yıl iznik ormanlarına gidip bu mantardan toplamaya devam ediyoruz. Zaten mantar zamanında iznik ormanlarında dolaşanların %99'u cideli (Ormanda çalışan işçiler hariç. Yerli halk ise bize garip garip bakıyo mantarları toplarken.. ) İstanbul Kasımpaşa da yöresel bir pazar (İnebolu pazarı diye) kuruluyor. Orada bu mantarın kilosu ortalama 8-10 TL gibi bir fiyattan satılıyordu.

Bu mantar hakkında bir bilginiz var mı acaba?

Toplanmadan önce ki hali;

Toplandıktan sonra ki hali;

(Gerçi bu hale gelmesine izin verilmeden ya haşlanıp donduruluyor ya da salamurası (Turşu) yapılarak rafa kaldırılıyor)

Akif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2010, 12:33   #100
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Bugün gezerken rastladığım hiç görmediğim bir mantar çok ilgimi çekti, ben de hemen bu başlığı hatırlıyarak resmini çektim. Meşe ağacında oluşan bir mantar.
Eklenti 124369
Adını ve yenilir mi? merak etmiştim.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2010, 12:13   #101
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi J.Barutçiyan Mesajı Göster
♦ Giresun çevresinde, tavuk mantarı olarak satılan Cantharellus cibarius mantarı, dünyanın en leziz mantarlarından biridir.

Ancak sezonuna göre bu mantarın Avrupa fiyatlarında ve hatta daha da yüksek fiyata satıldığını gördüm.
Sayın, J.Barutçiyan

Ben de mantar konusunda bilgilenmek istiyorum. Sizinle tanışmak ve eğitimlerinize katılmak istiyorum. Eşim Giresunlu. Anne ve babası da Giresun Görele de yaşıyor. Bu konuda ne yapabilirim. Toplantılarınızı beni de haberdar ederseniz sevinirim. Saygılarımla.
e-mail : resat99@hotmail.com

Reşat A.KAYIPMAZ

Reşat99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2010, 12:59   #102
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Name:  mantar5.jpg
Views: 7538
Size:  55.2 KB
Sn.J.Barutciyan acaba bu mantarlar hangi cins mantardır ve ekonomik değeri var mıdır.

doğa aşığı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2010, 13:10   #103
Ağaçsever

Name:  mantar9.jpg
Views: 3938
Size:  5.8 KB
Sn.Barutciyan bunlarıda severek yiyoruz.Acaba cinsini ve özelliklerini belirtirseniz memnun olurum.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Eski 23-02-2010, 13:18   #104
Ağaçsever

Ayrıca mantar toplama bölümüne de eklediğim fotoğraflarım var. Ancak onları buraya yükleyemiyorum. Çünkü yüklemek istediğimde bu resimler mantar toplama bölümüne eklenmiş diyor. Acaba fikrinizi almak için onları buraya nasıl yükleyebilirim. Selamlar

Düzenleyen gece : 27-02-2010 saat 20:46 Neden: Bariz Türkçe imla hataları düzeltildi.
Eski 23-02-2010, 16:53   #105
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 92
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi doğa aşığı Mesajı Göster
Ayrıca mantar toplama bölümünede eklediğim fotoğraflarım var.Ancak onları buraya yükleyemiyorum.Çünkü yüklemek istediğimde bu resimler mantar toplama bölümüne eklnmiş diyor.acaba fikrinizi almak için onları buraya nasıl yükleyebilirim.Selamlar
İlgili sayfaya link verirseniz, burayı okuyan, linke tıklayarak fotoğraflara ulaşabilir.

Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2010, 09:24   #106
Ağaçsever

Sn. Sevilay nasıl link verileceğini üzülerek, birazda utanarak belirteyim. Bir anlatırsanız müteşekkir olurum. Saygılar

Eski 25-02-2010, 22:32   #107
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Reşat99 Mesajı Göster
Sayın, J.Barutçiyan

Ben de mantar konusunda bilgilenmek istiyorum. Sizinle tanışmak ve eğitimlerinize katılmak istiyorum. Eşim Giresunlu. Anne ve babası da Giresun Görele de yaşıyor. Bu konuda ne yapabilirim. Toplantılarınızı beni de haberdar ederseniz sevinirim. Saygılarımla.
e-mail : resat99@hotmail.com

Reşat A.KAYIPMAZ
Bütün etkinlliklerimizi ağaçlar.net aracılığıyla yayınlıyoruz. İsterseniz google groups üzerinden mantardostu grubumuza (ücretsizdir) üye olup yine aynı etkinlik haberlerimize ulaşabilirsiniz.

drtegeli beğendi.
Eski 25-02-2010, 22:33   #108
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi doğa aşığı Mesajı Göster
Eklenti 126695
Sn.J.Barutciyan acaba bu mantarlar hangi cins mantardır ve ekonomik değeri varmıdır.

Alıntı:
Sn.Barutciyan bunlarıda severek yiyoruz.Acaba cinsini ve özelliklerini belirtirseniz memnun olurum.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Agaricus campestris mantarına benziyor (lamellerin hafif pembe ile koyu kahverengi arasında renklerde olduğundan emin olun).

Bu türler kültür mantarlarının akrabaları. Yenebilir fakat ekonomik değerleri yüksek değildir. Sanal ortamda mantar tanımlamanın riskli olduğunu hatırlatırım.

drtegeli beğendi.
Eski 25-02-2010, 22:35   #109
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Eklenti 124369

Tremella mesenterica mantarı yenmez.

Kültigin ve drtegeli beğendi.
Eski 03-03-2010, 16:34   #110
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Akif Mesajı Göster
Merhaba sayın J.Barutçiyan. Foruma kısa zaman önce geldim ve sıkılmadan baştan sona okuduğum ilk konu bu sanırım. Konunuzu okurken aklıma gelen bir soruyu size yöneltmek istedim. Ben aslen Kastamonu/Cide'liyim. Yöremizde severek tüketilen ve genelde çarık mantarı diye anılan bir mantar türü var. Her sene kasım ayı gibi toplarız (Genellikle salamurasını yapıp saklar ileriki zamanlarda yeriz). Bir çok kez araştırmama rağmen mantar hakkında hiç bir bilgiye ulaşamadım maalesef.

İstanbul da olmama rağmen hemen hemen her yıl iznik ormanlarına gidip bu mantardan toplamaya devam ediyoruz. Zaten mantar zamanında iznik ormanlarında dolaşanların %99'u cideli (Ormanda çalışan işçiler hariç. Yerli halk ise bize garip garip bakıyo mantarları toplarken.. ) İstanbul Kasımpaşa da yöresel bir pazar (İnebolu pazarı diye) kuruluyor. Orada bu mantarın kilosu ortalama 8-10 TL gibi bir fiyattan satılıyordu.

Bu mantar hakkında bir bilginiz var mı acaba?

Toplanmadan önce ki hali;

Toplandıktan sonra ki hali;

(Gerçi bu hale gelmesine izin verilmeden ya haşlanıp donduruluyor ya da salamurası (Turşu) yapılarak rafa kaldırılıyor)

Selamlar,
Bu mantarı daha önce gördüm, çok yaygın olarak kullanıldığını biliyorum fakat son derece lezzetsiz ve çok lifli (odunsu) yapılı bir mantar. Polypoırus ailesinden, tam cinsini önümüzdeki sezon tanımlamayı düşünüyorum, çünkü tanımlama için çok taze örneklere ihtiyacım var. Şimdiye kadar İnebolu pazarında ya çok bayat ya da konserve(turşu) halinde bulabildim. Bütün ve taze örnekler bulursanız bana yardımcı olabilirsiniz.

Kültigin ve drtegeli beğendi.
Eski 03-03-2010, 16:36   #111
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gazeteci28 Mesajı Göster
Sayın Barutçiyan,
Mantarla ilgili serüveninizi zevkle okudum. Mantar hakkında iyi bir eğitim ve öğretim sürecinden geçtiğiniz anlattıklarınızdan anlaşılıyor.

Konuyu bizlerle paylaştığınız içinde ayrıca teşekkür ederim.

Açmış olduğunuz konuyu dağıtmamak adına mesajımı özelden yazmıştım ama uyarınız üzerine buraya yazma gereği duydum.

Suda bitki üretimini araştırıyorum. Su kültürüyle mantar üretimi hakkında yabancı sitelerde örnekler var. Su kültürüyle mantar yetiştirme konusunda siz ne düşünürsünüz?

Selamlar,
Laboratuar ortamı dışında su ile mantar yetiştiriciliği konusunda elimdeki kaynaklarda bilgi yok.

drtegeli beğendi.
Eski 04-03-2010, 15:56   #112
Ağaçsever

Yusuf AYCAN's Avatar

Giriş Tarihi: 10-02-2009
Sayın akif, resimde yayınladığınız mantar Çanakkale yöresinde genellikle göbek denilen mantara benziyor. J.Barutçiyan hocamın da dediği gibi çok odunsu bir yapıya sahip. Bu mantarın diğer adı yanık mantarıdır. Ben de çok topladım.

Yusuf AYCAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2010, 17:51   #113
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Bu mantara bizim buralarda çukurçanak derler. Dün pazara kilosu 10 liradan gelmişti. Biraz aldık ve afiyetle yedik(yumurtalı kavurmasını yaptık). Çok miktarda toplanırsa güneş altına sererek kuruturlar ve uzun süre tüketirler. Çocukken çok toplardım..

Eklenen Resimler

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2010, 09:00   #114
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-02-2010
Alıntı:
Selamlar,
Bu mantarı daha önce gördüm, çok yaygın olarak kullanıldığını biliyorum fakat son derece lezzetsiz ve çok lifli (odunsu) yapılı bir mantar. Polypoırus ailesinden, tam cinsini önümüzdeki sezon tanımlamayı düşünüyorum, çünkü tanımlama için çok taze örneklere ihtiyacım var. Şimdiye kadar İnebolu pazarında ya çok bayat ya da konserve(turşu) halinde bulabildim. Bütün ve taze örnekler bulursanız bana yardımcı olabilirsiniz.

Sayın Barutçiyan biz bu mantarı severek yiyoruz. Fakat makbul olanı elbette taze olanları. Biraz vakti geçtiğinde sizinde dediğiniz gibi odundan farkı kalmıyor. Mantarın temini konusunda size yardımcı olmak isterdim ama şuan sezonu bitmiş durumda. Biz bu mantarı toplamak için iznik ormanlarına gidiyoruz.

Akif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2010, 13:27   #115
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Belki 15 yıl değişik dağlarda,ormanlarda dolaştım..
Şıp diye tanıyıp,tereddütsüz yiyebileceğim 4 çeşit mantar bilirim..Mümkünse onları hemen topladığım yerde bir ateş yakıp,közde bir şişe takıp tuzlayarak yemeyi hep tercih ettim.Bunlar,çam melkisi,pırnal melkisi,kavak mantarı (istiridye) ve mantuka mantarıdır...Çanakkale yöresinde mantara genelde melki denir..
Bunların dışında hiçbir mantarı yemem..

Artık o güzel günleri yaşayamıyorum..Sadece köyde mantuka mantarı denen mantarı topluyorum..Onu da köylüler adeta katlediyorlar..Hava yağıp güneş açtıktan sonra tüm arazi didik didik ediliyor ve en minik olanlar bile toplanıyor..3-5 sene sonra nesli tükenirse şaşırmam..Denetleyen falan yok çünkü..

En sevdiğim yemeklerden biri yarı yarıya kuzu eti ile pişirilmiş,bol çeşit baharatlı mantar sotedir.Zaten bahsettiğim mantarların üçünün kuzu etinden bi farkı yoktur.

Mantar çok iyi bir doğal protein kaynağıdır..

İstanbul'da yaşadığım semt pazarına her hafta istiridye mantarı geliyor kültür olarak..Kilosu 10 tl..Bazen de kestane mantarı gelir..
http://lh3.ggpht.com/_bVdtlrQWito/SS...+Istiridye.jpg
http://images.google.com.tr/images?h...ed=0CB0QsAQwAw
Kestane:
http://images.google.com.tr/images?h...ed=0CBwQsAQwAw
Onlar da doğalından farksız..

Bilmediğiniz,çok güvenilir kişilerin önermediği mantarı asla yemeyin derim.Ama bir kasaba pazarında satılan mantarlar konusunda da tereddüt etmeyin derim..Köylülerimiz bunları on yıllarca tecrübeleriyle tanır ve toplarlar..

belgi.info beğendi.
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2010, 19:10   #116
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
Sayın Barutçıyan Biz nevşehir avanosta trüf mantarı üretimi için arazi kiralamak üzereyiz. Toprak analizlerini yaptırdık şartları inceleme devam ediyor. Üniversiteden bir hocamızla birlikte. Türkiye'de daha önce trüf mantarı üreten biri oldumu bilginiz varmı? Trüf mantarının aşılı olduğu fidanları yurt dışındna getimeyi düşünüyoruz.Türkiye' de üretici varsa tanışmak isteriz. Saygılar.

Avanos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2010, 13:06   #117
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Belki 15 yıl değişik dağlarda,ormanlarda dolaştım..
Şıp diye tanıyıp,tereddütsüz yiyebileceğim 4 çeşit mantar bilirim..Mümkünse onları hemen topladığım yerde bir ateş yakıp,közde bir şişe takıp tuzlayarak yemeyi hep tercih ettim.Bunlar,çam melkisi,pırnal melkisi,kavak mantarı (istiridye) ve mantuka mantarıdır...Çanakkale yöresinde mantara genelde melki denir..
Bunların dışında hiçbir mantarı yemem..

Artık o güzel günleri yaşayamıyorum..Sadece köyde mantuka mantarı denen mantarı topluyorum..Onu da köylüler adeta katlediyorlar..Hava yağıp güneş açtıktan sonra tüm arazi didik didik ediliyor ve en minik olanlar bile toplanıyor..3-5 sene sonra nesli tükenirse şaşırmam..Denetleyen falan yok çünkü..

En sevdiğim yemeklerden biri yarı yarıya kuzu eti ile pişirilmiş,bol çeşit baharatlı mantar sotedir.Zaten bahsettiğim mantarların üçünün kuzu etinden bi farkı yoktur.

Mantar çok iyi bir doğal protein kaynağıdır..

İstanbul'da yaşadığım semt pazarına her hafta istiridye mantarı geliyor kültür olarak..Kilosu 10 tl..Bazen de kestane mantarı gelir..
Onlar da doğalından farksız..

Bilmediğiniz,çok güvenilir kişilerin önermediği mantarı asla yemeyin derim.Ama bir kasaba pazarında satılan mantarlar konusunda da tereddüt etmeyin derim..Köylülerimiz bunları on yıllarca tecrübeleriyle tanır ve toplarlar..

Selamlar,
Çok güzel yazmışsınız. Anlaşılan aynı doğa hayranlığını ve zevkleri paylaşıyoruz. Mantarlarımızın dikkatsizce toplandığı, mantar toplarken doğaya zarar verildiği görüşüne katılıyorum.

Ancak mantarların bir protein deposu olduğu yanlış.

Ayrıca ülkemizde köy ve kasaba pazarlarında zehirli hatta öldürücü mantarlar satılabildiği gibi, her sene bu pazarlardan alınmış ve uygun koşullarda saklanmamış (bayat) mantarlardan kaynaklanan onlarca zehirlenme olayına tanık olmaktayım.

Eski 23-03-2010, 13:49   #118
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Sn. J.Barutçiyan kitap yazmışsınız Elinize sağlık ,emeğinize saygı duyuyorum...

Kültigin beğendi.
sametD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2010, 15:53   #119
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:

Ancak mantarların bir protein deposu olduğu yanlış.

.
Mantar ET
Su 90.4 68.0

Kalori 28.0 190
Protein 2.7 19.1
Yağ 0.3 12.0
Karbonhidrat 4.4 0

http://www.internethaber.com/mantard...lar-50818h.htm

Haklıymışsınız..Bende mantarı etle eşdeğer görürdüm..Yanlışmış..

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2010, 09:51   #120
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Avanos Mesajı Göster
Sayın Barutçıyan Biz nevşehir avanosta trüf mantarı üretimi için arazi kiralamak üzereyiz. Toprak analizlerini yaptırdık şartları inceleme devam ediyor. Üniversiteden bir hocamızla birlikte. Türkiye'de daha önce trüf mantarı üreten biri oldumu bilginiz varmı? Trüf mantarının aşılı olduğu fidanları yurt dışındna getimeyi düşünüyoruz.Türkiye' de üretici varsa tanışmak isteriz. Saygılar.
Selam,
Galiba atlamışım bu soruyu,

Türkiye'de trüf üreticisi tanımıyorum, moralinizi bozmak istemem fakat üretime geçmek isteyenleri uyarıyorum:

Bu iş son derece uzmanlık ve uğraşı ister, sonucu her zaman garanti değildir.

Olası ilk ürün için en az (ağaçlar dikildikten sonra) 6-8 yıl arasında beklemek gerekir, ağır yatırımlar gerektirir, bu ürünlerin fiyatları yüksek olsa da satışları bazı tekellerin elindedir ve lüks tüketim maddeleri arasında trüfler en çok yolsuzluğun yapıldığı piyasayı oluştururlar.

bahcedenn ve drtegeli beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024