agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Kuşlarımız
(https)

Beğeni Düzeni2301Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-05-2015, 12:21   #1021
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokcegokce Mesajı Göster
Ben de meraktan ölmüş ama çok da sıkmamak için soramamıştım nasıllar diye Tömürcekcim. Buraya eklediğin harika olmuş Çaki turkuaz mavi olan erkek kuşumuz. Maviş de menekşe mavisi dişi olan. Nasıllar dişi yuva ile hala ilgileniyor mu? Çaki yemliyor mu Mavişi? Eğer böyle belirtiler gözlersen yavru almaya yakınsındır inşallah. Ben inanıyorum yavru alacaksın onlardan.
İstediğin zaman sorabilirsin görmeye de gelebilirsiniz ablacım Yuvayla ilgilenmiyor maviş geldiğinden beri. Çaki de yemlemiyor mavişi uzaktan gözlemliyorum onların sanırım yer değişikliğinden oluşan bir durum Çok uysallar maşallah, çok da güzel ötüşüyorlar sabahları Bugün ilk defa saldım biraz uçup kafeslerinin üzerinde oturdular kovaladım biraz kafeslerine girdiler bikaç saat sonra inşallah çabuk alışırız birbirimize

gokcegokce, lusoari ve Milla beğendi.
bay tömürcek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2015, 22:58   #1022
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Teşekkür ederim evet bir ziyaret borcumuz var sana. inşallah gelicez seni de bize bekliyoruz. Kuşlara biraz zaman vermek lazım yeni evlerine adapte olmaları için. Güzel öterler cidden. Akşam uykuları gelince de ninni söyler gibi öterek uyurlar. Keşke erkek sultan Limon da Çaki kadar güzel name yapabilse. Saldığın iyi olmuş kolay alışırlar odaya. Kafese girmede problem yapmıyorlardı zaten sana da zorluk çıkarmadıklarına sevindim. Bence iyi bir aile oldunuz. İnşallah bebekler de bu yeni aileye katılır. Sevgiler...

gokcegokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2015, 11:46   #1023
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Nezaman isterseniz buyrun gelin ablacım ben de sizi ziyaret etmekten memnun olurum Kuşlarla aramız çok iyi sabah bi salıyorum yatak odasına 2 saat sonra gidiyorum kafeslerine oturmuşlar ben de kapatıyorum tekrar açıyorum belli bir süre sonra canları sıkılınca içeri giriyolar Çabuk alıştık birbirimize inşallah yakın zamanda kalabalık bi aile oluruz

gokcegokce, lusoari ve Milla beğendi.
bay tömürcek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2015, 11:33   #1024
Ağaç Dostu

Tolga Özmeral's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2007
Merhaba sevgili muhabbet severler.

Bu da, yem kırmayı öğrenir öğrenmez evimize buyur ettiğimiz kuşumuz Boncuk limon. Kendisi, kuş yemi, dereotu ve kadife çiçeği dışında başka bir şey yemez.
2,5 senedir bizimle ve keyfi de gayet yerinde;

https://www.youtube.com/watch?v=KtAc...ature=youtu.be

Bu arada, daha önce paylaşıldı mı bilmiyorum. Kuşlardan anlayan bir dostum, "Kuşuna kadife çiçeği ver, eğer beğenir de yerse korkma, o kuş kolay kolay hastalanmaz" demişti.

Boncuk limon kadife çiçeğini, özellikle de tohumlarını çok sevdi ve biz bu güne kadar hiç neşesinin kaçtığını görmedik. Bunu da burada küçük bir bilgi olarak bırakmak istedim.

Bol cıvıltılı günler dilerim.

Tolga Özmeral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2015, 11:57   #1025
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tolga Özmeral Mesajı Göster

Bu da, yem kırmayı öğrenir öğrenmez evimize buyur ettiğimiz kuşumuz Boncuk limon. Kendisi, kuş yemi, dereotu ve kadife çiçeği dışında başka bir şey yemez.

Bu arada, daha önce paylaşıldı mı bilmiyorum. Kuşlardan anlayan bir dostum, "Kuşuna kadife çiçeği ver, eğer beğenir de yerse korkma, o kuş kolay kolay hastalanmaz" demişti.

Boncuk limon kadife çiçeğini, özellikle de tohumlarını çok sevdi ve biz bu güne kadar hiç neşesinin kaçtığını görmedik. Bunu da burada küçük bir bilgi olarak bırakmak istedim.

Kadife çiçeğinin bir resmini paylaşsanız da aynı isimle bildiğimiz başka bir bitkiyi vermesek. Merak ettim, benim de iki tane muhabbetim var. Bir de çiçeğini mi veriyorsunuz, dalını mı?

Milla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2015, 12:53   #1026
Ağaç Dostu

Tolga Özmeral's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Milla Mesajı Göster
Kadife çiçeğinin bir resmini paylaşsanız da aynı isimle bildiğimiz başka bir bitkiyi vermesek. Merak ettim, benim de iki tane muhabbetim var. Bir de çiçeğini mi veriyorsunuz, dalını mı?
Çiçeğini veriyorum Sayın Milla.
Zahmetsiz ve kolay yetişen bir tür olduğu için bahçede kolayca çimleniyor ve
7-8 ay çiçekli kalıyor.

Eski 28-05-2015, 14:00   #1027
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Çiçeğini veriyorum Sayın Milla.
Zahmetsiz ve kolay yetişen bir tür olduğu için bahçede kolayca çimleniyor ve
7-8 ay çiçekli kalıyor.
Tamam çok teşekkür ederim. Aynı isimle bildiğimiz aynı çiçekmiş Banzen yörelere göre çiçek adları değişiyor yanlış bir şey vermek istemedim. Bir de dereotu hiç vermemiştim onu da deneyeceğim. Ben genelde dut dalı, asma dalı, tere, marul, domates, biber, salatalık veriyorum, Bazen de meyve. Bilgi için çok teşekkür ederim.

Milla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2015, 10:35   #1028
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Alıntı:

Bu bilgiyi ben de ilk defa duydum, çok ilginçmiş. Paylaştığınız için teşekkürler. Bu arada oyun parkını kendiniz mi yaptınız? Çok yaratıcı olmuş, çok beğendim. Mubişinizle dha nice güzel yıllar dilerim.

Eski 30-05-2015, 10:47   #1029
Ağaç Dostu

Tolga Özmeral's Avatar

Teşekkür ederim Sayın Gokcegokce.
Evet tüneği bahçede budadığım dut ağacının dallarından yaptım.

Gerçi biraz da mecburiyetten. Şöyle ki;
Kendisi kafes dışında sadece avize üzerinde duruyor başka bir yere gitmiyordu. Avizemiz de yemek masasının tam üstünde duruyor. Gübresi toprağa iyi gelse de çorbanın içinde pek hoş durmuyor . Yemek yerken tabağımıza 2 kere bakmak durumunda kalıyorduk anlayacağınız .

Tünek sayesinde 2 senedir avizenin yüzüne bile bakmıyor, rahatız.

GLCN, gokcegokce, hira ve 2 kişi beğendi.
Eski 30-05-2015, 11:34   #1030
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Kadife çiçeği şu bildiğimiz sarı ve turuncu renkleri ve kıvırcık yaprakları olan mı? Çok enteresan Çınar sadece mum çiçeğini kıtlıyordu arada.. Belkide evin içinde sadece mum çiçeği olduğundandır

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2015, 11:41   #1031
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Alıntı:
Teşekkür ederim Sayın Gokcegokce.
Evet tüneği bahçede budadığım dut ağacının dallarından yaptım.

Gerçi biraz da mecburiyetten. Şöyle ki;
Kendisi kafes dışında sadece avize üzerinde duruyor başka bir yere gitmiyordu. Avizemiz de yemek masasının tam üstünde duruyor. Gübresi toprağa iyi gelse de çorbanın içinde pek hoş durmuyor . Yemek yerken tabağımıza 2 kere bakmak durumunda kalıyorduk anlayacağınız .

Tünek sayesinde 2 senedir avizenin yüzüne bile bakmıyor, rahatız.
Biz de sultanlar kabloları kemirmeye ve evdeki mobilyalara zarar vermeye başladığı için yapmıştık ilk oyun parkımızı. Eşimin de ahşapla uğraşmak hoşuna gidiyor hep güncelliyor tünekleri. En son yaptığımız verisyon 3'ün en üstünde sıyrılmış dut dalı var. Kuşlar kemirmeye bayılıyor dut dalını.

Eski 01-06-2015, 16:48   #1032
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Arkadaşlar, Çınar bugün uzunca bir aradan sonra (aşağı yukarı 20 gün kadar) 6. Yumurtayı da yapmış! Mayısın 15inde eşi gelmişti, şimdi bu yumurta diğerlerinin devamıysa neden bu kadar geç geldi? Yok sıfırdan başlıyorsak ben şimdi ne yapmalıyım.. Şuan her zamankinden daha çok yardımınıza ihtiyaç duyuyorum... Acil cevap lütfen! Bide dikkatimi çeken bi olay var o da şudur; bu yumurta diğerlerinden daha kücük ve sarımsı renkte.

lusoari ve suara beğendi.
Eski 01-06-2015, 17:07   #1033
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Aaaa şimdi okudum da, Çiftleştikten 10 sonra falan yumurtarlar yazıyor! Bunlar bir araya geleli 15 gün olduğuna göre bu yumurtada yavru mu var yani!

lusoari ve suara beğendi.
Eski 05-06-2015, 14:38   #1034
Ağaç Dostu

suara's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2014
Sn hira yumurta geldikten sonraki 7. Gün yumurtayı elinize alın telefon flaşı ya da fener tutarak içini kontrol edin ince damarlar görüyorsanız yumurta doludur. Tamamen sarı görüyorsanız boştur.

gokcegokce, hira ve lusoari beğendi.
suara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2015, 14:41   #1035
Ağaç Dostu

suara's Avatar

Kontrolü yapar yapmaz nazikçe yerine koyun, uzun uzun tutulan ışık veya elde dışarıda bekletmek ısı geçişi dolayısıyla yumurtayı bozabilir.

gokcegokce, hira ve lusoari beğendi.
Eski 05-06-2015, 15:52   #1036
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Sevgili Suara, Çınar ya da eşi, yumurtayı ertesi güne kadar çoktan yemişler.. Hangisi yedi bilemiyorum.

gokcegokce ve suara beğendi.
Eski 05-06-2015, 21:13   #1037
Ağaç Dostu

suara's Avatar

Ah üzüldüm. Çınardan şüpheleniyorum önceden de vukuatlı olduğu için. Bu durum nasıl giderilir bilemedim Sn Hira, isterseniz faceden bir yazın muhabbet kuşu sayfasına önerileri olabilir.

gokcegokce ve hira beğendi.
Eski 13-06-2015, 13:24   #1038
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Çınar'la kankisi "Bıdık" bazan hiç anlaşamıyorlar. Bende o zamandarda kankiyi alıp kendi kafesine koyuyorum, kafeslerse ayrı odalarda oluyor çünkü yan yana ayrı kafeslerde olunca deli deli bağırışıyorlar (sanki aynı kafeste olunca cok anlaşıyorlarmış gibi ) Neyse.. Çınar yatak odasında kafeste.. Bıdık'sa salonda kendi kafesindeydi dün.. Balkon kapısını açık bırakarak dışarı çıktım dün sabah, geri geldigimde evde bi tuhaflık vardı. Çınar ötüyor ama Bıdık'tan ses yok!! Normalde diğer odadan karşılık verirdi.. Geldim salona, kafese baktım Bıdık yook! Kaynar sular indi kafamdan aşağı.. Allah'ım Yarabbim deli oldum o an! Bıdık'ın kafesinin kapısı çok kolay açılıyor.. Demek ki Çıktı gitti, ben sahibine ne diyeceğim diye düşündürken birde bakarsın Bıdık duvardaki çerçeveden aşağı bana bakıyor yakalarsın Bıdık'ı, bir sürü azarlarsın.. Bak Bıdık, şurda az bi zamanın kaldı, bizimle geçireceğin kalan günlerinde akıllı uzlu duracağına söz ver yoksa sana kıvırcıkta yok, salatalıkta!

gokcegokce ve Jakin beğendi.
Eski 30-06-2015, 11:18   #1039
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Merhaba arkadaşlar.. Çınar yine bi işler çeviriyor ama anlamıyorum.. Kafes tabanındaki gazeteyi parça parça ederek her tarafı darmadagın etti. Son 2 gündür de hem kafesin alt kısmında, sanki altında yumurta varmış gibi oturuyor.. Yumurtlayacak desem, önce de yumurtladı ama böyle yapmadı, iner yumurtlar ve tüneğine çıkardı. Gögüs kısmı her zamankinden farklı, şiş duruyor azcık? Eşim her zaman ilgilenmez, ara ara bakar ne yapıyorlar diye.. Dün bakar bakmaz o da dedi, bu gene bi işler çeviryor, yumurtlayacak gibi sanki dedi.

Eski 03-07-2015, 14:33   #1040
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var.. Yukarıda bahsetmiştim, Çınar'ın tuhaf hallerinden.. O hareketlere hala devam ediyor, hep kafesin dibinde duruyor, kanatları düşük vaziyette.. Okuduklarıma bakarsak, yumurtlamak üzere olan kuşların kanatları düşermiş.. Ben şimdi ne yapacağım? Yuva alıp taksam mı? Daha evvel yumurtladığında böyle yapmıyordu, şimdi neden kafesin altında bekliyor olabilir? Kuşlar yumurtlamadan önce yuvada zaman geçiriyorlarmı?

Eski 03-07-2015, 16:16   #1041
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Bacaklarının arasında şişlik var mı Hiracım? Bana da yumurtlayacak gibi geldi. Marul, salatalık gibi yeşillikler ver. Kalamar kemiği ve yumurta maması da takviye eder canım. Eşiyle arası nasıl? Yumurta döllenmişse yavrunuz çıkar yumurtladıktan 3 hafta sonra. Endişelenme burdan yardımcı olmaya çalışırız. Sevgiler.

hira, A_NOMAD ve Jakin beğendi.
Eski 03-07-2015, 16:50   #1042
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Evet şişlik var gökce, eşiyle arası şöyle, bu sürekli onun peşinde, eşi ise sürekli kaçışta..

Eski 03-07-2015, 17:14   #1043
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Gökçee! Çınar yumurtlamış!

Eski 03-07-2015, 19:56   #1044
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Hadi hayırlısı Hiracım. Ama boş olabilir yumurta yine. Eşi olan kuş genç mi? Yoksa anne olmak için yanıp tutuşan Çınardan kaçmazdı. Bir de ahşap bir yuva ve içine talaş koysanız güzel olur canım. Kolay gelsin.

Eski 04-07-2015, 17:37   #1045
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Yuva alıp az evvel taktım gokce, Çınar'ın çok ilgisini çekti, korkuyor ama uzaktan uzaktan gagasıyla yoklamaktanda alıkoyamıyor kendini... Korkusunu yenip bugün yuvaya girer sanıyorum, git gide daha cok yaklaşıyor.. Hatta şuan girdi Yumurtayı alıp yuvaya koyacakmıyım? Yumurtaya dokunursam sonra onu evlatlıktan reddedermi?

Eski 04-07-2015, 23:03   #1046
Ağaç Dostu

suara's Avatar

Yumurtayı koyun yuvaya bakmak isterse kırmaz ya da dısarı atmaz muhtemelen. Ama olumsuz bir sonuca da hazır olun sevgili Hira.

Ben yumurtayı kafeste bırakmamak taraftarıyım yuvayı bir an önce tanısın çınar.

Keşke bu yuvalık meselesini konuşmuş olsaydık ben yuvalıgı vardır diye düşünüyordum, olmadığını anlamamışım. Yuvayı takmış olsaydık bu kadar çok yumurta kırıp harcamazdı beden olarak da hırpalanmazdı diye tahmin ediyorum. Ama olsun geç olsun güç olmasın.

Sevgiler

Eski 04-07-2015, 23:26   #1047
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Bence de yumurtayı yuvaya almak lazım. Ben kaşıkla koyardım elin değmemiş olur böylece. Sonraki yumurtaları zaten yuvasına yumurtlar Çınar. Talaş da koydun umarım içine. Ben hamster talaşı kullanıyorum. Bir paket epey idare ediyor zaten. Sen fazla koy, Çınar ayarlar miktarını. Fazlayı gagasıyla atar dışarı. Çok zevkli oluyor yuvasıyla ilgilenmesini izlemek. Kolay gelsin...

Eski 04-07-2015, 23:27   #1048
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Ben bu konuda hiç bilgi sahibi degilim suara Ne yapmam gerektiginide bilemiyorum, sizlerden aldıgım cevaplar dogrultusunda hareket ediyorum. Yuvayı aldıgım yerde, tabana kuş kumu ser dedi adam, bende oyle yaptım. Çınar yuvaya girdi, sağı solu inceledi, ama durmadı çıktı.. Bu arada ben yumurtaya hala dokunmadım, sabah yuvaya koyuyorum o zaman? Uzun bir aradan sonra bu yedinci yumurtası ve hala yumurtlayacak eminim, çünkü hala şişlik var... İnşallah bebeklerimiz olurr

Eski 04-07-2015, 23:30   #1049
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Lütfem buraya sık sık bakmaya çalışın.. Elim ayağım karışıyor yoksa

Eski 05-07-2015, 00:25   #1050
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
aaa sevgili hiraa ben neler kaçırmışım, demiştim Çınar Hanım diye ve yumurtlamış, yavrusu olacak inşallah. Yanlış anlamadım sanırım Çınar yedi yumurta mı yumurtladı? Hay Allah şimdi ben de hem heyecan yaptım, hem de şaştım. Haydi Çınar'a rastgelsin inşallah o zaman.

gokcegokce, lusoari ve suara beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024