agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Kuşlarımız
(https)

Beğeni Düzeni2301Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-03-2015, 20:34   #961
Ağaç Dostu

TreeKing's Avatar

Giriş Tarihi: 19-08-2013
Muhabbet Kuşları bu kitaptan almak isteyen muhabbet severler varsa bu konudan ilginizi belirtin, bende mevcut kitaptan.

ayrıca köpek bakımı, kanarya, kedi bakımı ve akvaryum-balık bakımı içinde kitaplar mevcut.

TreeKing Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2015, 13:20   #962
Ağaç Dostu

coskun8553's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2012
Muhabbet kuşu yardım

Arkadaşlar muhabbet kuşum 3 gündür aşırı hareketsiz ve ötmüyor. Genelde kafesin tavanında duruyor ve çok az hareket ediyor. Başını da uyur pozisyondaki gibi kanatlarının arasına alıp duruyor. Bugün biraz daha hareketli fakat yine sürekli uyur pozisyonda duruyor ve ötmüyor. sadece değişik sesler çıkarıyor. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Video0133 | İzlesene.com Video

Milla beğendi.
coskun8553 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2015, 15:41   #963
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Bahar geldiği için pencereleri açıp hava akımı yarattıysanız, o çarpmış olabilir. Biz fark etmiyoruz ama onlar çok çabuk etkileniyorlar. Bir de ishali var mı bir kontrol edin, varsa hemen ishal ilacı alın. İshal yoksa, bir antibiyotik almanızı öneririm. Çok geçmiş olsun.

Milla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2015, 16:19   #964
Ağaç Dostu

coskun8553's Avatar

Teşekkür ederim sayın Milla bir de bir şey soracaktım sanırım kafesinin etrafında karıncalar yol yapmış küçük kardeşim onları yediğini görmüş acaba karıncalar midesini bozmuş olabilir mi?

Milla beğendi.
Eski 24-04-2015, 16:26   #965
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Olabilir tabi, o karıncaları hemen uzaklaştırın bence. Çünkü ben muhabbetleri yıllardır beslerim ne karınca ne sinek yediklerine hiç şahit olmadım. Aksine bizimkiler acaip de korkarlar, çığlık çığlığa bizi çağırır uzaklaştırmamızı isterler. Bir de bu aralar yeşillik falan vermeyin de ishale dönmesin. Tekrar çok geçmiş olsun.

coskun8553 beğendi.
Eski 24-04-2015, 16:59   #966
Ağaç Dostu

coskun8553's Avatar

Çok teşekkür ederim sayın Milla,inşallah en kısa zamanda iyileşir.Alıştık çok Boncuğumuza

Milla beğendi.
Eski 24-04-2015, 17:11   #967
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

İnşallah kısa zamanda iyileşir. Gelişmeleri lütfen paylaşın. Merak ederim ben

coskun8553 beğendi.
Eski 25-04-2015, 09:42   #968
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Arkadaşlar az evvel nasıl bir şok yaşadıgımı anlatamam, Çınar'dan gelen tuhaf sesler üzerlne kafese doğru yaşlaştıgımda kafesin dibine inip tuhaf hareketler yaptığını gördüm. Hastalanmış ve ölecek korkusuyla ağlamaya başlamıştım ki ne göreyim! Çınar yumurtladı. Şimdi ne yapacagımı bilmiyorum yardımcı olurmusunuz.

gokcegokce, Milla ve suara beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2015, 10:11   #969
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Sevgili hira,
Çok sevindim gözünüz aydın. Yuvalık takmamış mıydınız ki kafesin dibine yumurtladı. Yoksa Çınar eşi olmayan bir kuş mu?

gokcegokce ve hira beğendi.
Eski 25-04-2015, 10:16   #970
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Eşide yuvalığıda yok Milla, Kafesin dibine yumurtladı, hemde kafesteki gazeteyide paramparçaa etmiş. Şuan ne yapmam gerektiğini bilyormusun? Seninde kuşların var.

gokcegokce ve Milla beğendi.
Eski 25-04-2015, 10:22   #971
Ağaç Dostu

hira's Avatar

napacagız simdi

Eklenen Resimler

Eski 25-04-2015, 10:24   #972
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Sevgili hira,
Gazeteyi kendine yuva yapmak için yırtmıştır bir kaç gün içinde. Benimkiler de evde ne kadar karton varsa parçaladılar son günlerde. Senin Çınar doğası gereği yumurta yapmış. Tabi eşi olmadığı için yavru olmayacak. Daha iyi bilenler de yazacaktır ama benim bildiğim bir kaç gün yumurtanın üstünde oturmasına izin verip daha sonrasında ilgisi azalınca ya da rızasıyla altından almak. Doğal bir şey ama meraklanma. Benim kanaryam vardı her üç ayda bir 3 yumurta yapardı tek başına
Aslında bende iki tane erkek muhabbet var. Çiçeğimizi, çikolatamızı alıp kapınıza mı dayansak

gokcegokce, hira ve suara beğendi.
Eski 25-04-2015, 10:45   #973
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Yumurtaya dönüp bakmıyor bile, salıncak sefasında. çiçek çikolata alıp gelin Milla, hayırlı iş için neyse bekleyeyim bakalım ne olcak.

Eski 25-04-2015, 10:58   #974
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Bence Çınar çok akıllı. Olmayacak duaya amin demiyor
En kısa zamanda hayırlı bir iş için kapınızı çalabiliriz

gokcegokce, hira ve suara beğendi.
Eski 27-04-2015, 18:03   #975
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi coskun8553 Mesajı Göster
Teşekkür ederim sayın Milla bir de bir şey soracaktım sanırım kafesinin etrafında karıncalar yol yapmış küçük kardeşim onları yediğini görmüş acaba karıncalar midesini bozmuş olabilir mi?
Muhabbet kuşunuz şu an ne durumda acaba merak ettim? ayrıca geçen yaz benim muhabbet kuşumda evin içindeki karıncaları yiyordu daha doğrusu ben yediğini zannetmiştim ama gagasıyla sıkıştırıp ezerek öldürüp atıyordu. bence sizin mavişte yememiştir.

gokcegokce beğendi.
Eski 28-04-2015, 14:06   #976
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Arkadaşlar! Çınar, yumurtasını köşesinden çatlatmak suretiyle bir güzel hüpletti Annem, sürekli belgesel izleyen bir insan olarak bu durumu gayet normal buldu fakat bana çok tuhaf geldi

Eski 28-04-2015, 14:08   #977
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Cidden mi? Vahşet resmen

Eski 28-04-2015, 14:17   #978
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Milla Mesajı Göster
Cidden mi? Vahşet resmen
Evet evet yedi! Hafiften tiksindim sanki Çınar'dan Zamanla unuturum inşallah.

Eski 28-04-2015, 14:58   #979
Ağaç Dostu

suara's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2014
Sn Hira muhabbet kuşları için normal bir durumdur, bu onun yamyamlığına işaret eder gibi görünse de aslında kemik ve protein ihtiyaçlarının bir sonucudur. Şöyle de düşünebiliriz Allah doğadaki hiçbir şeyin ziyan olmasına izin vermez Çınar hanım esasen kızışmış bir dişi ve kızgınlık yumurtası atmış, o yumurta için harcadığı kalsiyum ve diğer mineralleri de yine kendisi için kullanmış. Tercih pek tabii sizin olmakla beraber Çınar için en uygunu yanına sağlıklı, tüyleri düzgün ve parlak, poposu temiz, hareketli bir yakışıklı bey almak olacaktır.

Not: Eşli kuşlar sahiplerine ilgilerini azaltırlar ancak bu insanlarla olan iletişimlerini tamamen koparıp unuttukları, eski samimiyetinizi yakalamak için tekrar uzun bir eğitime ihtiyaç duyacakları anlamına gelmez. Hatta Çınarın eşi olduğunda eş, Çınarın hareketlerini taklit eder Çınar sizin omzunuza gelmek istediğinde eş de onu takip eder. Ürkekliğinin derecesine göre bazen bunu başarır ve size nispeten alışır bazen başaramaz o ayrı. Eşten ayırıp eşi gönderdiğiniz taktirde Çınar tekrar size dönecektir.

Tecrübelerimden yola çıkarak yazdığım bu mesajı Çınar hanımla ilgili her şeyin gönlünüzce olması temennisiyle bitiriyorum, selamlar

suara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2015, 12:00   #980
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Arkadaşlar az evvel nasıl bir şok yaşadıgımı anlatamam, Çınar'dan gelen tuhaf sesler üzerlne kafese doğru yaşlaştıgımda kafesin dibine inip tuhaf hareketler yaptığını gördüm. Hastalanmış ve ölecek korkusuyla ağlamaya başlamıştım ki ne göreyim! Çınar yumurtladı. Şimdi ne yapacagımı bilmiyorum yardımcı olurmusunuz.
İlahi Hira Ben demiştim ama sana bu durumun olabileceğini. Bir damat alsan şimdiye kadar bir sürü yavru sevmiştin. Bizim Zilli Eşimin işyerinden bir arkadaşının kuşu ile eş oldu. Benim Çaki de annemin Mavişi ile. Çaki ile Mavişte bişi yok ama Zilli ile Tarçın yumurtadan çıkan yavrularını besleme telaşındalar. Ayrıca yumurtayı kırma ve yeme doğal bir davranıştır kuşlarda. Daha önce de söylendiği gibi kaybettiği kalsiyum ve vitaminleri geri kazanmak için yapıyorlar. Genelde de boş yumurtaları kırarlar. Yapman gereken ona güzel bir yumurta haşlamak ve ikram etmek. Bir de onun gönlünü çalan damadı da buldun mu Çınardan mutlusu olmaz herhalde.

suara beğendi.
gokcegokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2015, 12:05   #981
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi coskun8553 Mesajı Göster
Arkadaşlar muhabbet kuşum 3 gündür aşırı hareketsiz ve ötmüyor. Genelde kafesin tavanında duruyor ve çok az hareket ediyor. Başını da uyur pozisyondaki gibi kanatlarının arasına alıp duruyor. Bugün biraz daha hareketli fakat yine sürekli uyur pozisyonda duruyor ve ötmüyor. sadece değişik sesler çıkarıyor. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Video0133 | İzlesene.com Video
Kıyamam çok fena üşütmüş bence solunum yollarını, nefes alırken hırlıyor gibi geldi bana da. İshali var mıydı? Geç gördüm inşallah gerekli tedaviyi yapmışsınızdır. Böyle durumlarda hemen sıcak bir yere alıp ilaç tedavisine başlamak gerekiyor. Eğer kuş bir şey yemiyorsa ağızdan beslemek lazım. Umarım kurtulmuştur.

Milla beğendi.
gokcegokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2015, 15:15   #982
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Çınar 2.
yumurtayıda yaptı ve yedi

Suara ve gokcegokce, size tesekkur ediyorum. Ben bu konuda sizler kadar
bilgili ve deneyimli degilim, ilk kez böyle bir durumla karşılaştım.

Gokce, Senin söylediklerin bir bir oldu gerçekten

Ayrıca, Çınar haşlanmış yumurtayı yemedi

Bir dee... Ben Çınar'a eş nerden bulacagım acep şimdi

Eski 02-05-2015, 15:53   #983
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Alıntı:
Çınar 2.
yumurtayıda yaptı ve yedi

Suara ve gokcegokce, size tesekkur ediyorum. Ben bu konuda sizler kadar
bilgili ve deneyimli degilim, ilk kez böyle bir durumla karşılaştım.

Gokce, Senin söylediklerin bir bir oldu gerçekten

Ayrıca, Çınar haşlanmış yumurtayı yemedi

Bir dee... Ben Çınar'a eş nerden bulacagım acep şimdi
Yamyam Çınar

hira ve suara beğendi.
Eski 02-05-2015, 17:32   #984
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Milla Mesajı Göster
Yamyam Çınar
Aynen Ve şimdi gördüm 3. yumurtayıda yapmış, soğutmadan yesin bari

Eski 02-05-2015, 17:38   #985
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Ayrıca netten okuduğum kadarıyla 'yumurta sıkışması' gibi bir durumla karşı karşıya kalma durumumuzda varmış! İşte o zaman naparız bilmem

Milla beğendi.
Eski 03-05-2015, 08:51   #986
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Alıntı:
Aynen Ve şimdi gördüm 3. yumurtayıda yapmış, soğutmadan yesin bari
Iıııı iğrenç

hira beğendi.
Eski 10-05-2015, 15:47   #987
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Merhaba arkadaşlar, yaklaşık iki yaşında olan erkek yerli cins muhabbetime iki gün önce eş aldım. kafesteki en hareketli ve henüz daha yaşını doldurmamış ama cere rengini almış bir dişi. alırken fark etmedim fakat eve geldiğimde gördüm ki kuştan hırıltı gibi bir ses geliyor. daha çok, yanına gittiğimde korkudan çıkarıyor sandım fakat anladım ki burnu tıkalı gibi.. duruşu, hareketleri, kendini kaşıması, tüy rengi vs. çok iyi. uçmasında da sıkıntı yok fakat az uçunca hatta uçmadan kafes içinde az hareketle bile hayvan tıkanıyor.. sanki burnunda bir şey varmış gibi, çıkarsa rahatlayacak gibi ama bir türlü çıkarıp da rahatlayamıyor. arka arkaya belki 10-20 defa hapşuruyor çıkarmaya çalışıyor ve gagasını yukarı kaldırıyor. hapşurmesi ıslak değil. ara ara nefesi hırıltılı oluyor. muhabbetimin problemi sizce nedir arkadaşlar? kuşu verip daha sağlıklısını almak en basit çözüm ama ben bu kuşu kurtarmak rahatlatmak istiyorum.. önce sizlere sorayım dedim, eğer çözüm bulamazsam bir veterinere götürecem.. şimdiden teşekkürler.

Milla ve suara beğendi.
fzthalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2015, 08:51   #988
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Merhaba, işe ilk önce yeni aldığınız kuşu diğer evdeki kuşunuzdan ayırarak başlayın derim. Bulaşıcı bir şey ise diğer kuşunuz da hastalanacaktır. Ayırdığınızda hiç akım yapmayan korunaklı ve sakin bir yere alın bu kuşu. Bol yem ve bol temiz su bulundurun. Bir kuş malzemesi satan yerden Avi markalı ilaçtan satıcıyla yüz yüze konuşarak tam sorununu anlatarak ilaç alıp uygulayın. Ben hep bu markayı kullanırım ve güvendiğim bir marka. Umarım kuşunuz bir an önce iyileşir. Bizi haberdar edin merak ederiz. Çok geçmiş olsun.

suara beğendi.

Düzenleyen Milla : 11-05-2015 saat 11:26
Eski 11-05-2015, 11:04   #989
Ağaç Dostu

suara's Avatar

Selamlar Fzthalil,

Kuşunuzda astım olduğunu sanıyorum. Ancank yeni yerini yadırgamasından heyecan ve korkusundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için, herhangi bir müdahaleden önce sizinle 1 haftayı doldurmasını tavsiye ederim. Nefes darlığı şeklinde hırıltılar devam ederse, kuşun nefes düzensizliğinin korku ve panikle artıp kuşu hırpalayacağını düşünerek ilk etapta kuşun kendisini götürmeyin onun yerine veterinerden kendiniz fikir veya ilaç alın. İllaki görmek isterse o vakit götürürsünüz.

Şunu belirtmeden geçemeyeceğim;

Veterinerler genel olarak 4 ayaklı hayvanlar konusunda uzmandır, küçük kanatlılar için yüzde yüz güvenilecek bir veterinere rastlamadım.

Petshop sahiplerinin-çalışanlarının farmakolojik bilgisinin veteriner düzeyinde olamayacağı aşikardır. Bu sebepten iş ilaç kullanmaya gelince gözüm kapalı asla güvenemem bir petshopun tavsiyesi olan ilaca.

Baktığımız evcil hayvanımız ne olursa olsun onun sağlığından en iyi anlayacak olan bizzat onunla ilgilenenlerdir. Daha önceki gönderilerimde de bahsini ettiğim facebook sayfası üreticilerin kurup yönettiği bir sayfadır ve %50 güvenimi üreticilere %25er vet. ve petshoplara bölüştürdüm.

Hasılı;

Ben hem petshoptan hem veterinerden hem de facebooktaki muh. kuşu sayfasındaki bizzat üreticilerden fikir almadan ilaç kullanmam. Ortak kanaate varmadan, gözü kapalı ilaç kullanmak sindirim boşaltım sistemleri komplike olmayan bu kuşlarda kursak sorunlarından bağırsak florasının bozulmasına kadar çok sorunlara yol açabilir.

İlaç tavsiyesi yerine size bir eylem planı yazdım çünkü ilaç tavsiye etmek sorumluluk almak demektir kendim emin olamadığım için bir ilaç ya da tedavi tavsiye edemiyorum. Siz vakit kaybetmeden araştırmanızı yapın fikriniz oluşsun bir an önce tedaviye de başlayın.Eğer astımsa unutmayın:

Astım kimi zaman öldürücüdür.

Eski 11-05-2015, 11:11   #990
Ağaç Dostu

suara's Avatar

Sn Milla avidiare bağırsak sorunları için kullanılan bir ilaçtır esasen ishal ilacıdır. Nefes darlığına avidiare kullanmak kesinlikle yanlış olur, sizin hapşurduğunuz için müshil kullanmanız gibi düşünün. Kendi kuşunuza da ishal ve kötü kokulu dışkılama hariç kullanmamanızı öneririm.

İlaç her zaman son çare olmalı. İlaç tavsiye etmek ise risktir.

Anlayışınıza sığınarak yazdım.

Not: Avi markasının birçok hastalık için farklı ürünleri bulunmakta. Avi-vit kompleks vitamin, avi-astım astım nefes darlığı ilacı, avidiare bağırsak sorunları için gibi. Kuşunuzun olası bir sorununa en uygunun seçimi yapmanız için ekleme yaptım.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024