agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Kuşlarımız
(https)

Beğeni Düzeni2301Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-08-2013, 17:23   #721
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-10-2011
Sayın vek66 , muhabbet kuşunuz kesinlikle yavru , en fazla iki aylık. Cevap biraz geç oldu ama .

Lalem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2013, 22:20   #722
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lalem Mesajı Göster
Sayın vek66 , muhabbet kuşunuz kesinlikle yavru , en fazla iki aylık. Cevap biraz geç oldu ama .
Hiç önemli değil. tatilde olduğumuzdan dolayı kuşumuz bir yakınımızda. Onunda 4 tane muhabbet kuşu var yaklaşık 20 gündür ne yazık ki birbirimizi göremiyoruz. yarın kavuşuyoruz inşallah. umarım yabancılık çekmez. teşekkürler.

vek66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2013, 20:41   #723
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
ahmeter

Eklenen Resimler

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2013, 16:32   #724
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Adı Maviş
Söylediği kelimeler Aşkım, günaydın.gel..öp beni

Eklenen Resimler

Eski 27-09-2013, 11:56   #725
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2012
http://www.youtube.com/watch?feature...&v=HXSOfSAMlZc
http://www.youtube.com/watch?feature...&v=t-5Yv5fPg9g
Fıstık kuşum - YouTube

Rahmetli Fıstığımı anmak istedim izninizle. Hayatıma giren en özel evcil hayvandı kendisi. Gerek konuşma yeteneği, gerek tüm ailenin sevgisini kazanması ve oyunculuğuyla bir başkaydı benim tatlım. Cici kuş, koçum, çocum, küçük kuzum, seni çok seviyorum, pis kuş, seni yerim, dimi annem, ay çok tatlısın, bitanem gibi bizim çözdüğümüz çözemediğimiz bir çok kelime ve cümle söylüyordu...

Sevgi, loveforlife ve hira beğendi.
gokcegokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2013, 14:07   #726
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Sayın Gökçe

Neden bir daha beslemiyorsunuz ben yeni bir tane almanızı öneririm
İyi günler

Eklenen Resimler

Eski 28-09-2013, 00:21   #727
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

1 tane değil bir çok muhabbet kuşu besledim Fıstığın üzerine hatta şimdi 2 tane sultan papağanım var. Ama Fıstık benim için çok özel olduğundan onun yerini hiç bir kuş doldurmuyor. Hala videolarını açıp hatırasını yad ediyorum. Yalnız ben değil ailecek yapıyoruz bunu. O sadece bir kuş değildi bizim için.

hira beğendi.

Düzenleyen gokcegokce : 28-09-2013 saat 01:22
Eski 28-09-2013, 01:04   #728
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Bugüne dek muhabbet kuşlarım, japon balıklarım ve şuan halen bahçede beslediğim kediciklerim var ama sizdeki aşk başka gökçe ben bu kadar bağlı değilim..
tebrlk ederim sizi.

gokcegokce ve jojoba beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2013, 01:16   #729
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Düşünün ki kuşunuz gelip sizin omzunuza konup cidden hissederek seni çok seviyorum diye kulağınıza fısıldayabiliyorsa. Canı oyun çektiğinde yanınıza gelip koş koş koş tut tut tut diye pıtır pıtır ayaklarıyla atlayıp zıplayıp şımarıklıklar yapıyorsa. Herhangi bir soru sorduğunuzda evet çocum diye sizi yanıtlıyorsa. Kafesini temizlerken pis kuş diye kendine kızıyorsa. Parmağınızı gagasına değdirdiğinizde sulu sulu muck muck diye parmağınıza öpücük konduruyorsa. Kimden ne öğrendiyle ona o öğrendiği kelimelerle yağcılık yapıyorsa. Sofra kurulduğunda ekmek kırıkları için şaklabanlık yapıyorsa. Meyveyi sizinle paylaşıyorsa. Kafese kapanacağını bildiği için suluğunun kafesin dışında kalan küçücük yerinden su içmeyi akıl edebiliyorsa. Artık o sizin çocuğunuz, siz de onun sürüsü olmuşsanız. Unutamıyorsunuz. Hala karşıdan karşıya geçerken annemle taklidini yaparız koş koş koş diye

Ayrıca Fıstığı anneannemi kaybettiğimiz sene almıştım. Annem her gün annesiyle ilgilenirdi. Ben de şehir dışında okuyordum. Yoklukta anneme arkadaş oldu. Annem de boşluktan onun sevgisiyle çıktı. Öyle de bir manevi durumu var bizim için.

Eski 28-09-2013, 01:22   #730
Ağaç Dostu

hira's Avatar

çok güzelmiş yaa, yüzümde gülümsemeyle okudum.. hele kafese girmemek için dışardan su içmesi ben bu kadar eğitemedim, belki ondan bağlanmadım.

gokcegokce ve jojoba beğendi.
Eski 28-09-2013, 01:39   #731
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Fıstıktan önce ve sonra defalarca mubiş baktık hala da bakıyoruz. İnanın onun gibi zeki, çabuk kavrayan, çabuk konuşan, oyuncu, hareketli, sevgi dolu bir kuşa daha rastlamadım. Eşi olduğunda dahi bizi unutmadı. Hem eşine tüm sevgisini verdi hem de bize. Konuşmayı hiç bırakmadı. Hatta ona ve yavrularına bile meşhur koş koşunu öğretmiş :P En son 2011 yazında gördüm. Alıştığım gibi değildi Fıstık. Garip bulduğumu anneme de söyledim hatta. Hiç susmayan kuş sadece Fıstığım dedi bana. Sonra da fazla yaşamadı zaten. Bence hayvanların da insanlar gibi türlü türlü kişilikleri ve zekası var. Fıstığım da güzel huylarını genleriyle yavrularına geçirmiştir sanırım. Bendeki bir kızını arkadaşıma vermiştim ondan olma bir torunumuz var onu da sahiplendirdik. Ömürleri bol olsun... İyi geceler.

Fıstığımın bebekliği
Name:  DSCN1679.jpg
Views: 778
Size:  53.2 KB

İlk eşi Uğur ile büyük aşkları vardı. Ama ne arkadaşım kuşundan ne de ben Fıstıktan ayrılamazdık.
Name:  DSC_3254.jpg
Views: 820
Size:  50.5 KB

Fıstık ve en ufak evladı Fıstık Jr. Fazla zekadan balkondayken sürgülü yem yerinden kaçtı kendisi.
Name:  DSC_3326.jpg
Views: 865
Size:  36.3 KB

Fıstık ve son eşi Limon. İnatçı hiç evcilleşmedi ve yumurtlamadı.
Name:  DSC_3834.jpg
Views: 782
Size:  24.0 KB

Fıstığın arkadaşıma verdiğim kızı Kirloştan olma torun Cimcoz (Ortada)
Name:  182172_10150857685463876_1684340683_n.jpg
Views: 724
Size:  30.1 KB

Düzenleyen gokcegokce : 28-09-2013 saat 08:55
Eski 28-09-2013, 19:05   #732
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

iyi akşamlar

Bir senedir Mavişle beraberiz Artık bu çümleyi kullanmayacağım akılsız insanlara söylenir kuş beyinli
Muhabbet kuşu öyle bir akıllı ki şaşkınlık içindeyiz
Şimdiğe kadar kuşlarla hiçbir ilgimiz yoktu torunlara aldık bir tanede heveslendik kendimize aldık
Sık sık burada mavişden bahsedeçeğim biraz çiçekleri unutacağız galiba

Eklenen Resimler

Eski 29-09-2013, 16:00   #733
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Maviş

Bu gün pazar bütün gün beraberiz pencereden bakmaya bayılıyor
Uçan bir kuş gördüğünde heyecanlanıyor
Devamlı dinliyorum AŞKIM GÜNAYDIN HOŞ GELDİN bu çümleyı bütün gün yüzlerce tekrar ediyor
iyi pazarlar

Eklenen Resimler

Eski 01-10-2013, 16:32   #734
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Maviş

Eklenen Resimler

Eski 06-10-2013, 22:34   #735
Ağaçsever

adesto's Avatar

Giriş Tarihi: 30-08-2013
Kanaryalarım...

2008 yılından sonra ilk kez bu yıl Mayıs ayında tekrar yavru alma şansımız oldu
Yeşil olan baba kanaryamız "Zeytin" ,annemiz "Fıstık" ise sarı... Üç yumurtadan sadece birinden yavru alabildik, ne mutlu ki bir oğlumuz oldu! "Bıcırık".
Şu an 5 aylık olan oğlumuz aynı babası gibi ötmeye başladı (Maşallah)

Eklenen Resimler

adesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2013, 22:36   #736
Ağaçsever

adesto's Avatar

Büyümeye devam...

Eklenen Resimler

Eski 06-10-2013, 22:37   #737
Ağaçsever

adesto's Avatar

Yuvadan ayrılma zamanı...

Eklenen Resimler

Eski 06-10-2013, 22:41   #738
Ağaçsever

adesto's Avatar

4 aydır kendi kafesinde...Bol bol babasını dinleyip, onu taklit ediyor

Eklenen Resimler

Eski 09-10-2013, 22:34   #739
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Dumanım

Tanıştırayım mubişim Duman

Eski 18-10-2013, 21:39   #740
Ağaç Dostu

hira's Avatar

bu minişte bir zamanlar benimdi o kadar yoğun bir iş tempomuz vardı ki istemeye istemeye bir akrabamıza emin ellere teslim etmiştim.. ismi Vecihi neden mi? Şener ŞEN'İ HATIRLAYIN UÇAKLA EVE GİRİYORDU YA HANİ BUDA İNSANIN YÜZÜNE YÜZÜNE UÇUYOR DİYE vecihi

Eklenen Resimler

Eski 21-10-2013, 10:17   #741
Ağaç Dostu

sonkez's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2010
Benimde iki tane vardı malesef bayram sabahı telaşeden balkonda unutmuşum sabah bir tanesi ölmüştü..İkincisini ne yaptıysam yaşatamadım...Oturupta ben ne yaptım,nasıl unuttum diye bir güzel ağladım

sonkez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2013, 22:03   #742
Ağaçsever

adesto's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sonkez Mesajı Göster
Benimde iki tane vardı malesef bayram sabahı telaşeden balkonda unutmuşum sabah bir tanesi ölmüştü..İkincisini ne yaptıysam yaşatamadım...Oturupta ben ne yaptım,nasıl unuttum diye bir güzel ağladım
Çok üzücü bir durum ama elden bir şey gelmez artık...

Eski 29-11-2013, 13:58   #743
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Merhaba arkadaslar bir kac sorum olcak ben kucuk ken (allah rahmet eylesin ) babam muhabbet kusu beslerdi.
Bende beslemek istiyorum lakin benim biir kac korkum var kanat altinda olusan bitler insanlara geciyor mu? Bitin olusmamasi icin bir kap icinde kendi banyo mu yapmasi lazim nasil onlene bilir?
Tavsiyelerinizi ve bakim seklini ve en onemlisi yem disinda neler ve nasil vermemi tavsiye edersiniz?
Sevgilerrimle

shenile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2013, 15:20   #744
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shenile Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar, birkaç sorum olacak ben küçükken (Allah rahmet eylesin) babam muhabbet kuşu beslerdi.
Ben de beslemek istiyorum lakin benim birkaç korkum var. Kanat altında oluşan bitler insanlara geçiyor mu? Bitin oluşmaması için bir kap içinde kendi banyo mu yapması lazım, nasıl önlenebilir?
Tavsiyelerinizi ve bakım şeklini ve en önemlisi yem dışında neler ve nasıl vermemi tavsiye edersiniz?
Sevgilerimle
Yıllardır kuş beslerim. Üstelik sadece muhabbetlerim değil, papağanım ve kanaryam da var. Hiçbir zaman bit sorunu yaşamadım. Kafes temizliğine dikkat ederseniz ve parazit için olan spreyleri koruyucu amaçla kullanırsanız bir sorun yaşamazsınız. Banyoyu serinlemek için yapmayı severler. Özellikle yazın, bir spreyle sisleme şeklinde su sıkmanızdan da hoşlanırlar.

Yem dışında haşlanmış yumurta, çeşitli meyveler, iyice yıkanmış meyvelerden küçük parçalar, bebe bisküvisi vb. ek gıdalar verebilirsiniz. Gaga taşını ve kumunu ihmal etmemek gerekir. Benimkiler özgür olduğu için yemek sofrasındaki pek çok şeyi denerler.

Ayrıca bu soruyu sormadan önce başlıktaki tüm bilgileri okusaydınız zaten bu bilgileri bulabilirdiniz...

Güzel bir cana sahip olup mutlu zamanlar geçirmenizi dilerim...

loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2013, 15:29   #745
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
sn loveforlife cvp icin tsk ederim okumustum lakin belki farkli deneyimleri olan arkadaslarimiz farkli cevaplarda bulunurlar diye sormakta fayda gördüm yinede tsk ederim .
bu kum ne ise yariyor peki mecburimi yemeleri icin ?
sevgilerimle

shenile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2013, 15:34   #746
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Muhabbet kuşlarına sindirimi kolaylaştırmak için kuş kumu verilir. Muhabbet kuşları tarafından yutulan kuru taneli tohumlar ilk olarak kursağa gelir. Kursakta, salgıların etkisiyle yumuşayan besinler taşlığa geçer. Taşlık, kuş tarafından yutulan besinlerin iyice öğütülmesini sağlayan kısımdır. Taşlığın kasılması, besinlerin kumlar arasında sıkışarak ezilmesine ve sindirime hazır hale gelmesini sağlar. Fakat bu kum zamanla aşınarak öğütme görevini yerine getiremeyecek kadar küçülür. Bu durumda muhabbet kuşuna kuş kumu verilmelidir. Verilmediği takdirde her ne kadar kaliteli besinle beslenmiş olursa olsun bunları sindirip özümleyemeyeceğinden bu besinlerden yararlanamazlar.

loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2013, 13:58   #747
Ağaç Dostu

tranquila's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2013
Canlarım benim, hepsi de ne kadar tatlılar maaşallah. Benim de öyle çok muhabbet kuşum oldu ki.. Hep konuşurlardı, sürekli omzumda, başımın üstünde gezerlerdi. Ama ölünce insan çok kötü hissediyor.

Eskiden kuşlarım varken evde çiçeklerim yoktu. Şimdi çok çiçeğim var. Kuşlarımı da eve saldığım için sorun olur mu acaba yeniden alsam?

tranquila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2013, 16:40   #748
Ağaç Dostu

tranquila's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokcegokce Mesajı Göster
Düşünün ki kuşunuz gelip sizin omzunuza konup cidden hissederek seni çok seviyorum diye kulağınıza fısıldayabiliyorsa. Canı oyun çektiğinde yanınıza gelip koş koş koş tut tut tut diye pıtır pıtır ayaklarıyla atlayıp zıplayıp şımarıklıklar yapıyorsa. Herhangi bir soru sorduğunuzda evet çocum diye sizi yanıtlıyorsa. Kafesini temizlerken pis kuş diye kendine kızıyorsa. Parmağınızı gagasına değdirdiğinizde sulu sulu muck muck diye parmağınıza öpücük konduruyorsa. Kimden ne öğrendiyle ona o öğrendiği kelimelerle yağcılık yapıyorsa. Sofra kurulduğunda ekmek kırıkları için şaklabanlık yapıyorsa. Meyveyi sizinle paylaşıyorsa. Kafese kapanacağını bildiği için suluğunun kafesin dışında kalan küçücük yerinden su içmeyi akıl edebiliyorsa. Artık o sizin çocuğunuz, siz de onun sürüsü olmuşsanız. Unutamıyorsunuz. Hala karşıdan karşıya geçerken annemle taklidini yaparız koş koş koş diye

Ayrıca Fıstığı anneannemi kaybettiğimiz sene almıştım. Annem her gün annesiyle ilgilenirdi. Ben de şehir dışında okuyordum. Yoklukta anneme arkadaş oldu. Annem de boşluktan onun sevgisiyle çıktı. Öyle de bir manevi durumu var bizim için.
Bu duyguları çok iyi biliyorum. Ailenin bir ferdi gibi olmuştu. Ezberlediği kelimeleri tekrarlamak dışında, duruma ve kişiye göre de konuşuyordu Kapı çaldığında hoşgeldin, telefon çaldığında *** aloooo diyen bir miniğim vardı. "Meraba, nasılsın" derken, biz ona güldükçe heycanlanıyor, şımarıyordu. Daha çok konuşayım diye hızlı hızlı söylerken de, o "merhaba nasılsın" oluyordu size bir "merabasın merabasın"...

ahmeter ve gokcegokce beğendi.
tranquila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2013, 10:57   #749
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Ben de şimdi bu resimleri ve özellikle Sayın Gokçegokçe nin yazdıklarını okuyunca heyecanlanıp bir kuş edinsem mi ?diye düşündüm.Yakın çevrem de benim hayvanları ne kadar sevdiğimi söylerdi ama gokcegokce nin yazdıkları çok güzel.Daha önce kuşlarım oldu fakat şimdi edinirsem konuşturmak istiyorum.Alırken nelere dikkat edeyim?

esgül73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2013, 09:05   #750
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Merhaba, duygularımla bu denli sizi heveslendirdiğime hem sevindim hem de bu sorumluluğu taşıyabilir miyim diye korktum doğrusu. Bu nedenle kuş beslemenin olumlu yanlarını söylüyorsam madalyonun diğer yüzü hakkında da sizi bilgilendirmek de benim boynumun borcu olsun. Kuşlar hassas hayvanlar, oyuncak ya da sizi eğlendiren tv, bilgisayar tarzı bişi değil öncelikle bunu söylemeliyim. Onlar da insanlar gibi kişilik sahibi. Benim Fıstıktan önce ve sonra da çok kuşum oldu ama bende iz bırakan Fıstık oldu. Şimdi de bir Dumancığım var, maşallah o da çok şeker bişi, iki Sultan Papağanını etrafında dört döndürüyor. Neyse konumuza dönelim. Haftalık kafes temizlikleri ve gün aşırı yemliklerde biriken kabukların üfürülmesi ve sulukların tazelenmesi gerek. Bu olmazsa olmaz! Nasıl ki kendi evimizi pis istemiyorsak onların evi de pis olmamalı, bu kendi evimizin de temiz kalmasının da bir şartı. Çünkü kuşlar çok tüy döker ve etrafa yem saçar. Kuşlar doğası gereği uçan varlıklar, kafeste tutmak insanoğlunun tercihidir. Ben günde en az 1 saat kuşlarımı uçururum, şişmanlamak onlara iyi gelmiyor. Tabi özgürce uçmaları demek etrafa kaka yapmaları demek. Ben bunu çözümünü oyun istasyonu yapmakta buldum, orada tüneyip kakalarını da oranın altına koyduğum gazeteye yapıyorlar. Mümkün olduğunca güvenini kazanın elinize alıp sıkıştırmayın. Onlar zaten sizi koşulsuz sever. Yemlerinin içeriklerine alırken dikkat ederim, mümkün olduğunca değişik içerikli yemler kullanmaya çalışıyorum. Mürekkep balığı kemiğini kafesten eksik etmem. Meyve sebze yedikleri sürece veririm. Tüm bunlara razıysanız, evde beslenmeye en müsait evcil bir muhabbet kuşudur. Sevgiler...

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024