agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Kuşlarımız
(https)

Beğeni Düzeni236Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-07-2013, 20:32   #1
Ağaç Dostu

durdu's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Angutlarımız

selam,
Bunlar üç aydır özenle baktığımız angutlarımız. Evet doğada yaşıyorlar ama üç ay önce akşam vakti anneleri olmadan bir tanıdığımızın kazlarının peşine takılıp gelmişler. Biz bakamayız siz bakarmısınız dediler bıraksak ölecekler bu kesin bizde kabul ettik şuan büyüdüler özgürce uçuyorlar sadece akşamları kapatıyoruz tilki **** köpekler yakalamasın diye. Göç zamanı giderlermi bilmiyorum. dört taneydi biri gitti gelmedi şimdilik bunlar uçup geri geliyorlar. umarım bizi bırakmazlar çünkü çok güzeller suda dalışlarını izlemekse hariha hele yerden kalkıp uçuşlarını seyretmek ve yere inerken acemiliklerini görmek onları geri çagırırken ailece gaklamamızsa ayrı bir hikaye. göç ederlersede sorun değil önemli olan onların ölmeden hayatta kalmalarıydı bunun zevki bile başka...
saygılarımla

Eklenen Resimler

durdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2013, 20:44   #2
Ağaç Dostu

durdu's Avatar

angutların devamı, video da var ama yüklemesini bilmiyorum

Eklenen Resimler

Eski 28-07-2013, 21:26   #3
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Ne kadar güzel ve sevimliler... Yüreğinize sağlık. Ne güzel bir iş yapmışsınız onlara yuva olmakla. Hep hayatımda bir angut olsun istemişimdir. Biliyorsunuzdur belki hikayesini...

ANGUT nedir? Herkesin (haksız bir şekilde) kullandığı bir ifadedir "Angut". Birisi bir salaklık yapınca, bir laftan anlamayınca, böyle boş boş bakınca hemen "Angut musun?" der günümüzün insanı... Angutun aslında bir kuş olduğunu bilmeyen bir dolu kişi var ülkemizde. Angut kuşu, eşi öldüğü zaman (yanına o anda başka bir yırtıcı hayvan veya bir insan gelse dahi) gözlerini bir dakika bile eşinin ölüsünün üstünden ayırmadan o da ölene kadar onun baş ucunda bekler. İşte bu canlının yaptığı en büyük"Angut"luk budur.

Ayrıca bu olay bütün angut kuşları için geçerlidir, arada bir görülen bir şey değildir. Çok ürkek bir hayvan olmalarına rağmen eşinin ölüsünün başında bekleyen Angut kuşuna elini uzatsanız dahi oradan kaçmaz. Hani derler ya "Angut gibi bakmasana!". Keşke herkes angut gibi bakabilse değer verdiklerine. Bundan sonra bazılarına "Angut" demeden önce bir kere daha düşünün.

Bir "Angut" bile olamayan o kadar çok insan var ki artık günümüzde...

loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2013, 00:05   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Keşke sadece sayın Loveforlife'ın bahsettikleriyle kalsalardı.. Eşleri ölen Angut kuşları hayatlarının geri kalan dönemlerinde tekrar eşlenmezlermiş. Doğal olarak bu tavırları da üremelerinde ve çoğalmalarında giderek azalmaya neden olduğundan nerdeyse soyları tehlikeye girmiş durumda. Çocukluğumuzda avcılar birini vurduklarında gidip almazlar eşini de vurmak için uğraşırlardı.Şimdi bırakın avlamayı çocuklarına ya da torunlarına gösterebilecekleri bir tane angut kuşu yok bizim buralarda. Bu yüzden yeni nesil, Angut'un bir kuş türü, hatta bir tür ördek olduğunu bile bilmiyor. Turnalar gibi Angut kuşları da sadece belgesellerde değil, doğal ortamda da tekrar görebilmeyi çok özlediğim kuşlardan..Belki bir gün birer ikişer tekrar geri gelirler diye umuyorum..

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2013, 00:07   #5
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sevgili Durdu ne kadar güzel şeyler bunlar. Çok sevdim ben angutları. İlk kez görüyorum hem kendilerini hem de sağolsun sevgili loveforlife anlatmış hikâyelerini bilmiyor idim.
Sizi de ayrıca tebrik ediyorum bu güzellerin bakımları ile ilgileniyormuşsunuz. Kutlarım, harikasınız...
Yorumumu yazdım tekrar sayfa üzerine giderek sizin yorumunuzu okudum gerçekten çok güzel izah etmişsiniz uçmaları, geri gelmeleri ve ailecek gaklamanız... Gerçekten harika, çok mutlu oldum ben.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2013, 00:13   #6
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Sayın yarenimex dedikleriniz hem çok doğru hem de üzüldüm. Ben 54 yaşındayım ve angut kuşunu sağolsun sevgili Durdu sayesinde gördüm, hikâyelirini sağolun sizler sayesinde öğrendim. Evet maalesef o kadar çok canlı türü nesilleri tükeniyor ki. Yanlış bilmiyor isem kumrular da eşleri ölünce başka bir eşle eşleşmezlermiş. Ve ben çok net görüyorum bizim buralarda onlar bile çok azaldılar.

Eski 29-07-2013, 00:35   #7
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
23.05.2010 yılında bir sitede yüklemiş olduğum angıt fotoğrafları. Nedense direk olarak açılan linki kopyalayamadım. Angıt ördek gibi görünse de aslında bir kaz. ( Tadorna Ferruginea ) Arkadaslar cok iyi olmasada şimdiye kadar çekebildiğim en güzel uçan kuş fotoğraflarından angıtları buraya eklemeye çalışıyorum. Görüntü kalitesi yükleme sırasında da biraz bozuluyor ama çok fazla yapacak bir şey yok. Araba ile tesadüfen yaklaşabildiğim bu çift en güzel resimleri verdiler. Güzellikleri başlarına bela. Birkaç farklı yerde üç dört çift ancak görebildim.
http://img185.imageshack.us/img185/8957/img8777.jpg

http://img193.imageshack.us/img193/9356/img8779y.jpg

http://img541.imageshack.us/img541/1839/img8780.jpg

http://img263.imageshack.us/img263/4237/img8781t.jpg

http://img7.imageshack.us/img7/3240/img8784c.jpg

http://img188.imageshack.us/img188/5249/img8785c.jpg

http://img241.imageshack.us/img241/1221/img8786s.jpg

http://img697.imageshack.us/img697/6200/img8787.jpg

http://img576.imageshack.us/img576/7522/img8788.jpg

Bunlar da rekortmenler. Resmini çektiklerim üreme konusunda başarılı olamamışlar. Benim gördüğüm en başarılı olanlar bunlar. Biraz ileride başka bir çiftin bunun ancak yarısı kadar yavrusu vardi. Baska yerde de ancak ondört yavrusu olan çift görmüştüm. İnşallah hepsi büyür ve çoğalabilirler.

http://img514.imageshack.us/img514/6049/img8945.jpg

http://img171.imageshack.us/img171/8499/img8954c.jpg

Düzenleyen Muda : 30-07-2013 saat 04:02 Neden: Resimler çıkmadı. link eklendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2013, 01:14   #8
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Sayın Muda ellerinize sağlık; gerçekten çok güzeller. Maşallah onlara! Ben fotoğrafı görsem bu ne deseler 'Ördek' der geçerim. Bu gece öğrendim angut kuşunu. Ve ayrıca sevindim bir yandan demek ki öyle 2 yavruları olmuyor. Fazlaca yavrulamaları çok şükür, baksanıza eşi vefat edince başka bir eşle de eşleşmiyorlarmış. Ne diyeyim inşallah rantlardan vazgeçerler de bu güzelliklerle de ilgilenirler... İnşallah!..

Eski 29-07-2013, 03:43   #9
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Konusunda uzman olduğunu düşündüğüm bir arkadaşım tarafından ördek değil kaz olarak söylemişti. İnternette araştırma yapınca çok az yerde kaz çoğunlukla ördek olarak nitelendirildiğini gördüm. Benim için önemli olan görünüşlerinin çok güzel olmaları.
TRAKUS Trkiye'nin Anonim Kular - Kular Ku trleri Detayl bilgiler

Eski 29-07-2013, 06:28   #10
Ağaç Dostu

durdu's Avatar

selam,
yorumlarınız için çok teşekkürler. Angutlarımıza bakmaya başlayınca netten araştırdım nedir diye ve sayın loveforlive yazdıklarına rastladım daha sonra bir kaç avcı sitesinde de bilgilere rastladım. öylelikle bir parça bakımlarını öğrendik çok zor değil. Sadece yavruluk dönemlerinde zor büyüyorlar eğer dogada aynı ise kalabalık olmamalarını anlayabilirim. Çünkü küçük oldukları için bir çoğu yavru döneminde sanırım yılanlar tilkiler ve başka yabani hayvanlara çok çabuk yakalanabilirler. Duyuyorum bize yakın gölde çocuklar yakalabiliyorlarmış. bakmayı beceremezlerse ilk zaman soguktan ölme şansları çok. çünkü buldukları küçüçük suda bile yıkanıyorlar eğer kurulanamazsa ölür. bizim yavrulardan biri ıslanmış eğer kızım görmese ölecekti. Ama biz ailece hayvanlara olan düşgünlüğümüzle kızım tişörtünün altında sıcaklığı ile ısıtıp yeniden hayata döndürdü iki saat oturmak zorunda kaldı ama değdi. Bizi en çok ne şaşırttı biliyormusunuz hiç uçmayı dalmayı görmeden beslediğimiz alandan dışarı bıraktıgımızda uçmaları ve dalmaları. önceden dediğim gibi şimdilik bizimleler ama göç zamanı ne olur bilmiyoruz.. Doğadaki güzelliklere bir tutam katkımız yetiyor bize.
saygılarımla

Eski 29-07-2013, 20:49   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sayın yarenimex dedikleriniz hem çok doğru hem de üzüldüm. Ben 54 yaşındayım ve angut kuşunu sağolsun sevgili Durdu sayesinde gördüm, hikâyelirini sağolun sizler sayesinde öğrendim. Evet maalesef o kadar çok canlı türü nesilleri tükeniyor ki. Yanlış bilmiyor isem kumrular da eşleri ölünce başka bir eşle eşleşmezlermiş. Ve ben çok net görüyorum bizim buralarda onlar bile çok azaldılar.
Sayın Yeni Gine, mesajımla kimseyi üzmek istemezdim, üzülmenize canım sıkıldı doğrusu. Neyse bari sevinmenize de neden olacak bir haber vereyim de telafi etmiş olayım; bizim buralarda kumrular oldukça bol, hem de İstanbul'dakilerden daha iri, güvercin büyüklüğünde..Eşleri öldüğünde tekrar eşlenmemeleri gibi bir olayı ilk defa duyuyorum. Kumruların bol olmaları ise biraz kutsal sayılmalarına bağlı. Bizim buralarda kumru öldürenin çok büyük günaha gireceği, hatta öyle ki öldürdüğü kumrunun tüyleri kadar sayıda cami yaptırsa gene de günahlarının bağışlanmayacağı söylenir. Bu yüzden de avlanmazlar ve etleri de yenilmez, yuvalandıkları zaman rahatsız edilmezler. Onlar da doğal düşmanlarından korunabildekleri sürece bolca üreyip mutlu mesut yaşayıp ortalığı şenlendirmeye devam ediyorlar...

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2013, 23:40   #12
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Yani üreyip çoğalmaları konusunda tek eşli oldukları için üzülmüş idim Sayın yarenimex ama öyle iki yavru ile kalmadıkları için de sevinmiştim zaten.
Teşekkür ediyorum, sağolun Kumru benim kumrularımı kargalar, saksağanlar yok ediyorlar. Konu başlığında paylaşımlarım mevcut.

evdeçiçek beğendi.

Düzenleyen YeniGine : 29-07-2013 saat 23:40 Neden: Yanlış kelime
Eski 30-07-2013, 01:29   #13
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2011
Arkadaşlar çok güzel bir konu ve faydalı bilgiler paylaşmışsınız. Teşekkür ediyorum. Sayenizde daha yakından tanımış oldum.
Sayın Muda , resimleriniz muhteşem ellerinize , emeklerinize sağlık.
Dilerim artık hiç bir hayvanın nesli tükenmez. Doğanın dengesi yeterince bozuldu.

dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2013, 09:12   #14
Ağaç Dostu

durdu's Avatar

selamlar,
Angutlarımızla ilgili bilgiler dahası tecrübelerimizi paylaşayım istedim. Diyorlar ya angutlar yere inerken tepe taklak yuvarlanıryor diye maşallah bizimkiler karada kaldıklarındanmıdır nedir çok güzel iniş yapmaya başladılar artık ilk günkü gibi yuvarlanmıyorlar. her sabah uçuşlarını seyretmek ayrı bir zevk havalandılarmı bizemi haber veriyor bilmiyorum bir defa gaklıyorlar. artık daha uzaklara uçuyor daha fazla havada kalıyor ama her defasında geri geliyorlar. akşam üstü yuvaya girmeden önce çok aclarsa yem bulamadılarsa yukarı yanımıza çıkıp yem istiyor bu özellikleri kötü çünkü bizden ayrıldıklarında bize olan güvenleri yüzünden kötü niyetli insanların eline düşebilirler. şimdilik bu kadar angutların maceraları yeni gelişmeler oldukça yazarım.
saygılarımla

Eski 02-08-2013, 20:44   #15
Ağaç Dostu

durdu's Avatar

havada angutlar

her sabah seyrettiğimiz güzeller

Eklenen Resimler

Eski 13-08-2013, 09:27   #16
Ağaç Dostu

durdu's Avatar

selamlar,
Angutlarımız sanırım bizi terketti bu gün üçüncü gün gittiler henüz daha geri gelmediler... üzülüyormuyuz hayır dersem yalan olur sanırım çok egoistim. Angutların gitmesini değil kalmasını istiyormuşum. şuan angut sesine benzer ses duysam gözüm havada bizimkilermi inerlermi acaba diye aranıyorum... hüzünlüde olsa buruk bir sevinç var umarım hayatta kalabilirler.. Angutlarımıza özgürlük dolu uçmalar....
Bir macera daha bitti....
saygılarımla

Eski 13-08-2013, 16:41   #17
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi durdu Mesajı Göster
selamlar,
Angutlarımız sanırım bizi terketti bu gün üçüncü gün gittiler henüz daha geri gelmediler... üzülüyormuyuz hayır dersem yalan olur sanırım çok egoistim. Angutların gitmesini değil kalmasını istiyormuşum. şuan angut sesine benzer ses duysam gözüm havada bizimkilermi inerlermi acaba diye aranıyorum... hüzünlüde olsa buruk bir sevinç var umarım hayatta kalabilirler.. Angutlarımıza özgürlük dolu uçmalar....
Bir macera daha bitti....
saygılarımla
Angıtların fotoğraflarını çektiğinize göre muhtemelen doğada bulunan angıtlar arasına karışmışlardır. Onlarla beraber hareket ederlerse muhtemelen hayatta kalırlar. Bir tanıdığmda da birisi bundan yaklaşık 20 yıl kadar önce ördek yumurtası getirmişti. O da onları tavuk altında büyüttürdü. Bulunduğu yerde su çıkıyordu. Bir süre onlar da uçarak yakınlarda bulunan baraj gölüne gidip geldiler sanırım. Daha sonra biri geldi. Daha sonra bir daha gelmediler. O da sizin gibi uçup gidip gelmedikten sonra ben o şekilde ördeği ne yapayım diyordu. Aslında yapması gereken iş basitmiş. Tek taraftaki kanatlarının tüylerini kestiği zaman uzun uçamıyorlarmış. Tüy döneminde de yeniden çıkıp problem olmuyormuş.

YeniGine ve evdeçiçek beğendi.

Düzenleyen Muda : 13-08-2013 saat 23:57
Eski 13-08-2013, 17:00   #18
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Ben sanırım başka angıt olarak algıladım. Bunlar sizin angıtların fotoğrafları. Maşallah çok iyi uçmaya başlamışlar. Bu kadar uçabiliyorlarsa kanatları çok güçlenmiş, kendilerine güvenleri gelmiş olmalı.

Düzenleyen Muda : 13-08-2013 saat 23:58
Eski 17-11-2013, 19:24   #19
Ağaç Dostu

durdu's Avatar

sayın Muda,
Bizde kanatlarını kesmeyi biliyoruz ama ben kıyamadım. Angutlarda, veteriner hekim arkadaşımızın tecrübelerine göre ilk yıl kanatlarını keserseniz ertesi yıllarda gitseler bile geri geliyorlarmış. Dedim ya ben kıyamadım onların özgürce uçmaları bana daha fazla haz veriyordu. evimde yeterince hayvanlarım var.
saygılarımla
Durdu

Eski 17-11-2013, 20:38   #20
Ağaç Dostu

habiş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2013
Sevgili durdu bu güzel angutları ben hayvanat bahçesinde görmüştüm belgesellerde de hayranlıkla izlerim.. çok masum çok tatlılar çektiğiniz resimlere ve uçma resimlerine hayranlıkla baktım muhteşem bişey... çok şanslısınız... merak ettiğim nerede kalıyorlar ?

habiş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2013, 18:41   #21
Ağaç Dostu

durdu's Avatar

sayın habiş,
şuan angutlarım neredeler bende bilmiyorum . biz onları daha yavru iken bakmaya başladık. önce evin içinde oturma odamızda baktık çünkü çok küçüktüler ve dışarısı soğuktu anne baba olmadığı için üşüyüp ölmesinler diye. hava ısındığında dışarıda kafeste tuttuk. sürekli gözetim altında belirli büyüklükteki su kapları koyarak büyüttük. kafeste uçma alıştırmaları başlayınca kapılarını açtık. özgürce uçmaya başladılar. ilk zamanlar uzaklaşmadan uçuyorlardı bizde onları ailece gaklıyarak geri çağırıyorduk. her gün sabah salıyorduk bütün gün arazimizde dolanıyorlardı. bir sabah yine saldık seyrediyorduk çok yükseldiler ve bir daha geri gelmediler. şimdi umutla bahara dönmelerini bekliyorum... tabi dönerlerse....dönerlerse yazarım buradan
saygılarımla
durdu

Eski 19-11-2013, 20:42   #22
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Sayın durdu, size ne söylense az. Tarifsiz güzellikte bir şey yapmışsınız. Hem onları yaşatmış hem de doğalarına ve özgürlüklerine dokunmamışsınız, bundan daha iyi bakılamazlardı. Umarım kardeşler birbirlerine göz kulak olurlar ve ihtiyaçlarını rahatça sağlayabildikleri birer hayatları olur. Yazdıklarınızı okuyunca çok mutlu oldum, umarım siz de hep mutlu olursunuz. Saygılarımla

dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2013, 09:12   #23
Ağaç Dostu

habiş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2013
Aslında ne güzelde doğal yaşam imkanı sunmuşsunuz takipte olacağım İnşallah Angutlarınız yeniden yüzünüzü güldürür... saygılarımla..

habiş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2013, 09:44   #24
Ağaç Dostu

Nazlı N92's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2012
arkadaşlar ismi angıt mı angutmu şimdi ?

Nazlı N92 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2013, 18:21   #25
Ağaç Dostu

durdu's Avatar

sayın nazlı,
Angut isimleri benim çocukluğumda pamuk tarlalarımızın üstünden geçerken öterlerdi. gak gak diye kaba ses çıkartıyorlar. çok yüksekte uçsalar bile sesini duyabilirsin. şuan yaşadığım cevrede ördek sanıp vurabiliyorlar etini yiyenlerde olmuş. çok sert eti olduğunu söylüyorlar. biz doğayı seviyoruz yaralı bakıma muhtaç ne kadar hayvan varsa karşımıza çıkan belli bir süre iyileşene kadar bakıyoruz. evde bakmaya devam edemeyeceksek doğada yaşayamayacaksa bakabilecek insanlar bulup hayatta kalmalarına yardım ediyoruz.
evimiz arazimiz müsait..zaten çok yaralı kurtulamayacak durumdaysada veteriner hekim arkadaşlarımız var onlar ölür dediğinde son ana kadar deniyoruz bazen zorda olsa çok acı çekmesin diye uyutuyoruz...hayat elden başka şey gelmiyor..
saygılarımla
durdu

not: angutlarımızın videosu var ama yükleyemiyorum...

Eski 20-11-2013, 18:24   #26
Ağaç Dostu

durdu's Avatar

yorumlarınız için teşekkürler..
saygılarımla
durdu

Eski 20-11-2013, 18:36   #27
Ağaç Dostu

durdu's Avatar

https://www.facebook.com/photo.php?v...type=3&theater

bu adreste kızımız Gül ve angutlarımızın ilk zamanlardaki halleri var.
saygılarımla

Eski 22-11-2013, 02:05   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:

not: angutlarımızın videosu var ama yükleyemiyorum...
agaclar.net sitesindeki bu forum doğrudan video eklenmesine imkan vermiyor.
Videolarınızı youtube ve benzeri video yükleme sitelerine yükleyip o sitelerdeki görüntüleme linkini agaclar. net.forum adresine insert link ederseniz, bu form üzerinden izleyebiliriz.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2013, 15:11   #29
Ağaç Dostu

durdu's Avatar

Sayın S.Serdar,
denedim son mesajımda adres yapıştırması yaptım sonra denedim bakabiliyormuyum oldu. bakılabiliyor. yardımlar içinde teşekkürler.
saygılarımla
durdu

Eski 22-11-2013, 17:16   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Sayın S.Serdar,
denedim son mesajımda adres yapıştırması yaptım sonra denedim bakabiliyormuyum oldu. bakılabiliyor. yardımlar içinde teşekkürler.
saygılarımla
durdu
Oluğuna sevindim.

Alıntı:
https://www.facebook.com/photo.php?v...type=3&theater

bu adreste kızımız Gül ve angutlarımızın ilk zamanlardaki halleri var.
saygılarımla
Sanırım verdiğiniz facebook linki herkeze açık değil.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024