agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Evcil Hayvanlar > Köpekler
(https)

Beğeni Düzeni1165Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-08-2012, 01:04   #91
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Hep oğlum ve bu başlık yüzünden.. Ev yapımı köpek mamaları
Tarifi uyguladık ama bizim yaptığımız kek gibi olmuştu.. Sonra başka şeyler denedik, köpekler yiyince de çeşit arttı.. Ha bir de ödül kurabiyeleri çok pahalı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Mama saatlerini değiştireyim; belki de gerçekten kuşlar yiyor mamaları... (
Buna ben de şahit olmuştum.. Kediler yiyordu ben de kapları çok doldurmadım o günden beri.. Köpekler kedilerden korkuyor biliyorsunuz

maki01, iris41 ve YeniGine beğendi.
selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2012, 02:40   #92
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selis Mesajı Göster
Hep oğlum ve bu başlık yüzünden.. Ev yapımı köpek mamaları
Tarifi uyguladık ama bizim yaptığımız kek gibi olmuştu.. Sonra başka şeyler denedik, köpekler yiyince de çeşit arttı.. Ha bir de ödül kurabiyeleri çok pahalı

Buna ben de şahit olmuştum.. Kediler yiyordu ben de kapları çok doldurmadım o günden beri.. Köpekler kedilerden korkuyor biliyorsunuz
) Doğru... Evet mama saatlerini akşam üzerine alayım; bekleyeyim bakayım ne olacak göreyim.
Ama artık o mamalara alışmaları gerek. Gördüm kemik yiyemiyorlar, e ben de her zaman onların yiyebileceği gibi birşeyler bulamam. (Birkaç sefer tavuk göğsü haşlayıp verdim gayet güzel yediler. ( Ama işte her daim onları da veremem.) En iyisi mamaya alışmaları inşallah.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2012, 12:04   #93
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Sevgili Selis, ikisi de güzel ama Doly e bayıldım. Çok enerjik (iş köpeği dedikleri türden) cin gibi bakıyor ve en önemlisi zevk alıyor. Çok kolay eğitebilirsiniz O'nu.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2012, 14:57   #94
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Sokak köpeklerini kasaplarda kilosu 1-1,5 TL'den satılan ve "kırıntı" adı verilen tavuk parçalarıyla besleyebilirsiniz. Kemikler yumuşak, rahatlıkla yiyorlar.

YeniGine ve loveforlife beğendi.
Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2012, 15:37   #95
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Tavuğun boyun dışındaki kemikleri özellikle düşük kilolu köpeklerde iç kanamaya neden olabiliyormuş.

Veterinerimiz tavuk kemiklerinin kırılırken balık kılçıkları gibi kesici ve delici parçalara ayrıldığını , özellikle küçük köpeklerde ölümcül kanamalara neden olabildiğini söylemişti.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2012, 16:03   #96
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Sevgili maki01, doğru diyorsunuz zarar görebilecekleri muhtemel ama şunu merak ediyorum, köpekler doğal ortamda ne yiyorlar? Sonuçta köpekler her daim insanlara muhtaç değillerdi, gelişen şehir hayatıyla bizim verdiğimiz yemeklere mecbur kaldılar. Bu hayvanlar normalde ne yiyor? Bizim verdiğimiz tavuk kemikleri zarar veriyorsa neyle beslenmeliler? Her zaman yumuşak ve besin değeri çok olan şeyler nasıl bulacaklar?

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2012, 16:25   #97
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Dünyada bu görüşü savunanlar doğal beslenmeye dönüyorlar (mış) Koyun veya dana kemikli etini, sebzeleri çiğ olarak veriyorlar. Köpeklerin çok daha atik ve tüylerinin çok daha parlak göründüğünü söylüyorlar. Pişmiş kemik değil çiğ kemik zarar vermiyor, pişmiş kemik kırılınca uçları sivri sivri oluyor, çiğ kemiğin yağlı dokusu var, kemirirken kırılmıyor, ucu sivrilmiyor. Bizim köpeğin yetiştiricisi çiftlik sahibi yıllardır bu beslenmeye geçmiş durumda, ısrar edince deneyelim dedik. Bizimki ilk denemede güzel yedi, sonra tamamını istifra edince bir daha da çiğ etin yanına bile yaklaşmadı. Çiğ kemiği seviyor ama yazın fena koktuğu için ben pek yanaşmıyorum. Serin günlerde iri kemikler veriyoruz, hem oyalanıyor hem keyif alıyor. Ama köpeğiniz bahçede serbest dolaşıyorsa muhtemelen boş bulduğu bir toprak alanı eşeleyip kemiği gömecektir. (uyarması benden, sonra bir bitkinizin dibini çukur görüp çığlık atmayın)

maki01 ve YeniGine beğendi.
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2012, 17:36   #98
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-01-2012
Pişmemiş kemiğin zararsız olduğu akla da yatkın. Sonuçta köpek kurtla aynı cins (kurtla çiftleştiği zaman üreyebilen yavru doğurabiliyor) sadece onun bir alt türü. Kurt doğada kemik yedi diye iç kanama geçirmez herhalde.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Pişmiş kemik değil çiğ kemik zarar vermiyor, pişmiş kemik kırılınca uçları sivri sivri oluyor, çiğ kemiğin yağlı dokusu var, kemirirken kırılmıyor, ucu sivrilmiyor.
Bir dönem köpeklerin yiyemeyeceği irilikte ki kemikleri taşla ezer verirdim, yerlerdi. Doğru muydu yanlış mıydı bilmiyorum ama.

YeniGine beğendi.
syılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2012, 18:17   #99
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Sağlık ve alışma riski nedeniyle yakınımızdaki canlılara kesinlikle çiğ et verilmemesi gerekir diye biliyorum. Doğadaki köpekler ne yer diyorsanız bir fikrim yok. Avustralya dışında doğada köpek kaldı mı?

Charlaux ve YeniGine beğendi.
Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2012, 23:13   #100
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Evet ben de tavuk kemikleri veriyorum; fakat işte zararlı olduğunu duyunca çok da rağbet edemiyorum doğrusu... Neyse inşallah alışırlar kuru mamaya, bugün akşam verdim eh 2 tanesi biraz biraz yedi, birisi yine kokladı geri çekildi. İçeri girerken duruyor idi mamalar... Acıkınca yerler diye düşünüyorum...

Güzin Çakar beğendi.
Eski 09-08-2012, 00:19   #101
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nariel Mesajı Göster
Sevgili maki01, doğru diyorsunuz zarar görebilecekleri muhtemel ama şunu merak ediyorum, köpekler doğal ortamda ne yiyorlar?
Sevgili Nariel,

Belgesel kanallarda izleyebildiğim kadarı ile sanki kanatlılarla pek beslenmiyorlar. Özellikle kurtların kanatlıları yediği belgesellere hiç rastlamadım , belki de yiyorlar ama ben izlemedim ya da okumadım.

Tavuk kemiği için, özellikle küçük köpeklerin zarar görebileceği söylenir. Kilolu, büyük boy köpeklerin dişleri ile iyice öğütebileceği ve bağırsakların daha dirençli olduğu da söyleniyor.

Diğer yandan haklısın, konumuz sokak köpekleri.

Garibanlar, genellikle çöpten ne bulurlarsa onu yemek zorunda kalıyorlar. Onları izleme şansımız yok, neler yemek zorunda kalıyorlar tahmin etmek bile güç....

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2012, 00:35   #102
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Çöplük eşeleyen köpekler ne bulurlarsa yediklerine göre kalıntı et ve kemik parçalarının çok ta zararlı olmadığına inandırmaya çalışıyorum kendimi. Özellikle soğuk kış aylarında 20-25 cm'lik kar altında onu bile bulmakta zorlanıyorlar. Tavuk suyuna hazır çorbalar alıp sıcak suyla iyice eritiyor, içine bolca bayat ekmek ıslatıp yoğurt kovasıyla açığa bırakıyorum. Torba torba kuru ekmek bırakıyor komşularım evimizin önüne. Yemek sularıyla da ıslatıyorum zaman zaman, mamayı bir gün alırız, iki gün alırız, her zaman da alınmıyor ki..

maki01 ve YeniGine beğendi.
Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2012, 00:53   #103
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Ben alıştırdım onları; tavuk göğsü, nerede ise pirzola kemikleri denecek şekilde kemiklere... Ama işte her zamanda nereden bulayım... Daha sonra mümkün olduğunca kasaplara yaşlılar yiyemiyorlar deyip deyip ufalta ufalta kemikleri aldım verdim. Ama bakıyorum yine de zorlanıyorlar. En son verdiğimde bir tanesinin resmen sanki boğazında kaldı, ağzından salyalar, köpükler geliverdi, aksıra tıksıra yiyince korktum. Versem öyle ekmek, yemek artıkları; kuru mamaya tenezzül etmiyorlar, onlara hiçç etmezler. Alıştırmaya çalışacağım kuru mamaya... Baktım olmuyor artık binadan para toplar alırım sanıyorum. ) Yakındır zaten atacaklar beni binadan...

Eski 09-08-2012, 01:02   #104
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Sizin gibi komşuya can kurban ablacım.
Bizim buralarda yaz sezonu boyunca bol bol mangal yapılır, kemik artıkları öyle çok olur ki tenezzül edip yemezler, yemek sularıyla ıslatılmış kuru ekmekleri daha iştahlı yiyorlar. 10 litrelik yoğurt kovası sabahına kalmadan temizlenmiş oluyor. Sağdan soldan gören site sakinleri ellerinde tencere yemek döküyorlar bazen o kovaların içine görüyorum, çöpleri toplayan işçilere de tembih ettim kovalara dokunmuyorlar.

Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2012, 01:04   #105
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

) Bir anda imrenmedim desen yalan olur gerçekten... Tebrikler Sudenur... Tavana baktııım... Evet "Eğitim Şart"...

selis ve Güzin Çakar beğendi.
Eski 09-08-2012, 02:23   #106
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Geçtiğimiz kış başında başımıza benzer bir olay gelmişti. Köpeğin alt arka dişlerine yaklaşık 5cm. lik bir kemik parçası saplanmış. Daha doğrusu dişlerin üzerine kapak gibi kapanarak sıkışmış. Hayvan mutsuz duvarın dibine sokuluyor, ağzını açıp ayağı ile bir şeyler yapmaya çalışıyor, kafasını sallıyor, baktık ki kemik takılmış kalmış. Ağzından salyalar akmaya başladı bir müddet sonra, elimi sokmaya çalıştım ama hayvanın canı yanar ısırır diye cesaret de edemiyorum, oysa Kontes çok uyumludur bize karşı ama can havli ile ısırabilir de. Neyse yine veterinere haber verdik, içeri bahçeye alarak kontesi tuttum ve veteriner kolaylıkla aldı kemiği. Biraz zedelenmiş oradaki dokular, bir ufak iğne de yaptı veteriner önlem olarak. Kuzu kemiği gibi bir şeymiş. Biz olmasak nasıl çıkaracaktı ki, imkanı yoktu. Belki de zamanla apse yapacaktı, hayvan su içemeyecek, yemek yiyemeyecekti. Bu başıma gelen durumu köpeğin uysal olması sayesinde atlattık ama ya diğer köpeklerden birine olsaydı onları yakalamak ve anestezi olmadan ağız içine müdahale etmek imkansızdı. Bu riskin varlığını köpeklere kemik verirken aklınızda tutmanızı rica ederim.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2012, 07:18   #107
Ağaç Dostu

Benim de köpekle değil kediyle başıma geldi. Hayvanı ben gördüğüm de
gözleri kocaman büyümüş, ağzından salyalar akıyor,yavaş hareket ediyor ve inliyordu. Sanki pes etmiş ölümü bekler gibi.Felaket senaryosu yazmaya meraklıyım ya, kuduz oldu ya da zehirlendi diye kaptım veterinere götürdüm. Veteriner iki saniyede ağzına takılmış kemiği çıkardı. O halde görünce ağzına bakmak benim aklıma gelmemişti.

Veterinerden çıkarken o kemiği verene hayır duası mı yoksa beddua mı etsem diye düşündüm.(Şaka yapıyorum, kemiği verenin aklına böyle bir şey gelmediğine eminim. Onları besleyen birisinin, onları incitmek aklından bile geçmemiştir.)

Eski 09-08-2012, 11:10   #108
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Bazı sokak köpeği cinsleri.

Eklenen Resimler

Eski 09-08-2012, 11:11   #109
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Devamı.

Eklenen Resimler

Eski 09-08-2012, 12:27   #110
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Sayın syılmaz,

Fotoğraftaki köpeklere takılan adları doğru bulmuyorum. Biz insanların insafsız davranışları yüzünden çolak, kör, topal olan bu çaresiz hayvanlara alay eder gibi bu fotoğrafları yayınlıyanları kınıyorum. (haber başlığını atlayıp sadece resimleri koyanları)

Köpekler hakkında bilginiz olmanıza rağmen sokak köpeği cinsleri olarak bu fotoğrafları yayınlamanıza gerçekten üzüldüm.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2012, 13:03   #111
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Barınak Gönüllüleri ve Hayvanlara Yaşam Hakkı Derneğinin hazırladığı afişName:  sk_s.jpg
Views: 2140
Size:  56.3 KB

Büyük boyutu

Eski 09-08-2012, 13:08   #112
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi üzüm Mesajı Göster
Sayın syılmaz,

Fotoğraftaki köpeklere takılan adları doğru bulmuyorum. Biz insanların insafsız davranışları yüzünden çolak, kör, topal olan bu çaresiz hayvanlara alay eder gibi bu fotoğrafları yayınlıyanları kınıyorum. (haber başlığını atlayıp sadece resimleri koyanları)

Köpekler hakkında bilginiz olmanıza rağmen sokak köpeği cinsleri olarak bu fotoğrafları yayınlamanıza gerçekten üzüldüm.
Sn. Üzüm beni yanlış anlamanıza şaşırdım. Petshop'lardan cins olarak alınan hayvanların sokaklarda ne hale düştüğünü göstermek amacı ile ekledim. Köpeklerle dalga geçmek gibi bir niyetle bu fotoğrafları eklediğime inanmıyorsunuzdur umarım.

Ayrıca sizin eklediğiniz afişe daha önce facebook'ta rastlamıştım, afişin aynısını aradım eklemek için ama bulamadım, derken afiş içeriği ile aynı yukarıda ki fotoğrafları bulup ekledim.

Düzenleyen syılmaz : 09-08-2012 saat 13:38 Neden: İçerik düzenlenmesi.
Eski 09-08-2012, 13:13   #113
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Sn. Üzüm sanırım duygusal ifadeler kullanmadan, soğuk bir şekilde yazdığım için yanlış anlaşılmaya sebep vermiş olabilirim. Mesela fotoğrafları eklediğim ilk mesaja, duygu yüklü bir cümle yazsam sanırım tenkit eden mesajınızı yazmazdınız.

Düşünce olarak böyle hissetsem de yazı dilinde böyle yazamıyorum.

Düzenleyen syılmaz : 09-08-2012 saat 13:37 Neden: İçerik düzenlenmesi.
Eski 09-08-2012, 13:49   #114
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syılmaz Mesajı Göster
Sn. Üzüm sanırım ben duygusal ifadeler kullanmadan, soğuk bir şekilde yazdığım için yanlış anlaşılmaya sebep vermiş olabilirim. Mesela fotoğrafları eklediğim ilk mesaja, zalim insanların elinde ne hale düşmüş bu zavallıcıklar yazsam, sanırım tenkit eden mesajınızı yazmazdınız.

Düşünce olarak böyle hissetsem de yazı dilinde böyle yazamıyorum.
Sayın syılmaz,

'Sokak köpekleri cinsleri' yerine bu hayvanlara niye bu isimlerin verildiğini bir iki kelime ile anlatsaydınız mesajımı yazmazdım.

Alıntı:
Her cins var!
Taş atanı var, yakanı var, alıp üç gün sonra terk edeni var, aç susuz bırakanı var. Canı sıkılıp eziyet edeni var, çarpıp kaçanı var, kulak keseni, zehirleyeni hatta tecavüz edeni var. Bu ülkede cins çok. Lütfen insan olalım, lütfen sokak hayvanlarına insan gibi davranalım.

MeyveliTepe ve maki01 beğendi.
Eski 10-08-2012, 11:41   #115
Ağaç Dostu

Sevgili kızımın cinsini sayenizde buldum; Oldfashion Terrier'miş.

Fotoğraflarda kuyruklara dikkat ettiniz mi? Saklanmış, yok olmuşlar.Garibanlarım ne kadar ürkek, ne kadar masumlar...

maki01, selis ve YeniGine beğendi.
Eski 10-08-2012, 12:20   #116
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nariel Mesajı Göster
Sevgili maki01, doğru diyorsunuz zarar görebilecekleri muhtemel ama şunu merak ediyorum, köpekler doğal ortamda ne yiyorlar? Sonuçta köpekler her daim insanlara muhtaç değillerdi, gelişen şehir hayatıyla bizim verdiğimiz yemeklere mecbur kaldılar. Bu hayvanlar normalde ne yiyor? Bizim verdiğimiz tavuk kemikleri zarar veriyorsa neyle beslenmeliler? Her zaman yumuşak ve besin değeri çok olan şeyler nasıl bulacaklar?
Ben bahsettiğiniz kasapların çorbalık adını verdiği tavuk kırıntılarından alıp düdüklü tencereye koyarak iyice pişiriyorum. Zaten çok körpe oldukları için düdüklüde iyice yumuşuyorlar. Sonra da suyuna fırından aldığım bayatlamış ekmekleri de koyarak veriyorum sokaktaki canlara. Kediler bile çok severek yiyor. Bir de makarnayı seviyorlar. Ama suyunu süzmeden pişiriyorum makarnayı. Ya tavuksuyu kullanıyorum ya da etsu tabletlerinden. Onlar çoğu zaman öylesine açlar ki... Bir de mama alırken bulduğum en uygun adres temizmama.com Çantamda sürekli bir poşet mama bulundurduğum için diğer mamaları almaya yetişemiyorum maalesef...Ama buradan aldığım mamaları patili dostlar seviyor gerçekten de...

loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2012, 12:54   #117
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gçakar Mesajı Göster
Sevgili kızımın cinsini sayenizde buldum; Oldfashion Terrier'miş.

Fotoğraflarda kuyruklara dikkat ettiniz mi? Saklanmış, yok olmuşlar.Garibanlarım ne kadar ürkek, ne kadar masumlar...
Sn. Gçakar, varsa köpeğinizin net bir fotoğrafını ekleyebilir misiniz? Ya da daha önce eklediyseniz foruma, ilgili konu başlığının linkini verir misiniz?

Eski 10-08-2012, 13:32   #118
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi loveforlife Mesajı Göster
Bir de mama alırken bulduğum en uygun adres temizmama.com
Tam da mamamız az kalmıştı.. Sözde Kipa'da indirim vardı benzer içerikli mamalar 60 tl.. Linkteki fiyatlar çok uygunmuş.. Hem de 15 kg üzeri alışverişte kargo bedava.. Güven sorunu olanlar için kapıda ödeme sistemi de var..
Sokak köpekleri için de paylaşabiliriz.. http://temizmama.com/kucho_yetiskin_kopek_mamasi
Buraya yazdığınız çok iyi oldu loveforlive

YeniGine ve loveforlife beğendi.
selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2012, 14:03   #119
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Brokaton marka kuru köpek maması alıyoruz. Bazen Cotagro aldığımız da olur. Aldığımız 20 kg. Brokaton mama 47 tl. Aynı mamanın net üzerinden fiyatlarını gördüm de, çok uçuk geldi.

YeniGine beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2012, 19:03   #120
Ağaç Dostu

Sn syılmaz
Kızımdan bahsettim ama fotoğrafını koymamıştım. İşte benim kızım Curie,umarım sokak köpekleri sayfasına fotoğraflarımızı koyduğum için bana kızmaz
Name:  2003.06.16_01.jpg
Views: 1864
Size:  42.7 KB
Name:  2005.09.04_09.jpg
Views: 1149
Size:  35.0 KB
Bunu da koyayım da, sizleri biraz güldürelim.
Name:  2004.02.00_03.jpg
Views: 919
Size:  30.4 KB

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024