agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni2337Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-08-2010, 01:23   #1081
Ağaçsever

idcevi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2008
Merhaba

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dremre Mesajı Göster
cevap biraz geç oldu kusura bakmayın. Bir kaç gündür nete giremedim de...
Rica ederim, çok teşekkür ederim. Bugün 12 gün tamamlandı ve karalıkta led ışıklı el feneri ile önce fol olarak kullandığım yumurtaya baktım (yumurta ışık ile benim aramda kaldı) ve içindeki boşluğu, döndürünce içindeki sıvının da yer değiştirdiğini gördüm.

Sonra tavuğun altından iki ayrı yumurta alıp ikisine de aynı şekilde baktım ama bir şey fark edemedim Belki gözüm alışık olmadığı içindir bilmiyorum.

idcevi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2010, 13:59   #1082
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
tavuğum epey büyüdü nerdeyse 4 aylık oldu, cinsi nedir bilmiyorum

Eklenen Resimler

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2010, 00:27   #1083
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-08-2010
TAVUK NEZLESi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi faruk5525 Mesajı Göster
arkadaialr feriklerim hasta oldu burunlarından sümük akıyo balom şeklinde birde agızları açık geziyolar bu hastalık nedir ilacı nedir yardım edin
Hastaligin adi=Tavuk Nezlesi
Biyolojik ilaci=odun kömürü tozu
Hastaligin olusumu; tavuklardan birinin cereyanda kalarak kendini üsütmesi, nezleye yakalanmasi.
Bu hastalik bulasici oldugundan , diger tavuklarada bulastirilir.
Kömür tozunu yemin icerisine karistirarak vermelisiniz.

Kümesinizi yaparken, kümeste hayvanlar icin kuytu alanlar birakmazsaniz, hayvanlariniza hava ceryanina tabi olmaktan baska care birakmazsaniz, tavuk nezlesi kacinilmaz olur.

Ahmet MiM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2010, 00:36   #1084
Ağaçsever

Döllenme tanımlanması

DÖLLENME TANIMLANMASI

Eger kümeste bir horoz varsa, yumurtalarin döllenmis olma ihtimalleri cok yüksektir.
Bir yumurtanin döllenmis olup olmadigini, yumurtanin arkasina tutacaginiz bir lamba ile anlayabilirsiniz.
Eger yumurtanin icerisinde koyuluklar görüyorsaniz, yumurta döllenmis demektir. Cünkü yumurtanin icerisindeki yumurta aki ve yumurta sarisi, isigi, döllenme neticesi olusan bir civcivden daha fazla gecirir. Isigi fazla veya az gecirme sayesinde civciv farkedilir.

Eski 24-08-2010, 01:12   #1085
Ağaçsever

idcevi's Avatar

Ahmet MiM arkadaş, bilgilendirme için teşekkürler.
19. gününü tamamlayan yumurtalardan 3 tanesine hem tek ışık ile hem de altılı ışık ile baktım sanki duvara tutuyormuşum gibi karşı tarafa ışık da geçmedi, içinde de hiç bir şey farkedemedim. O zaman büyük olasılıkla içinde civciv var.
Daha önce bastırdığım tavukların civcivleri 20. günün sabahında çıkmışlardı. Bir terslik olmazsa yarın sabah gittiğimde civcivlerim hayatta olacaklar inşallah. Yarın gece durumu buradan yazarım...

Eski 24-08-2010, 14:02   #1086
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2009
Eğer görünen karaltının hava odacığı tarafında gaga ucunu görürseniz yumurta içindeki civciv çok büyük bir olasılıkla canlıdır. Eğer göremezseniz muhtemelen ölmüştür.

dremre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2010, 04:03   #1087
Ağaçsever

idcevi's Avatar

Buraya girmeyi unutmuşum o yüzden ancak yazabiliyorum. Sabah gittiğimde (20. günün sabahı) 1 tane çıkmıştı, saat 24'e kadar 3 tane daha çıktılar toplam dört oldu. Birisi döllenmemiş onu attım, birisi de kabuğunu epeyce fazla miktarda kırmış olmasına rağmen içinde ölmüş. 9 tanesinde hiç bir belirti yok, onlar 21'i doldurmayı bekleyecekler sanırım

Eski 25-08-2010, 23:19   #1088
Ağaçsever

idcevi's Avatar

Sonuç:
21. gün sonunda kalan yumurtaların hepsini açtım. Toplamda 15 yumurtanın 4 tanesi döllenmemiş, 4 tanesi de oluştuğu halde çıkamamış, içerde ölmüşler. 2 tanesi de ben müdahale ettiğim için çıktılar yoksa onlar da ölecekti. Şu anda 7 adet sağlıklı olduğunu tahmin ettiğim civcivim var.

Böyle olmasının sebebinin
1. Fazla yumurta koymuş olmam (15 adet)
2. Tavuğun deneyimsiz olması olduğunu düşünüyorum.

Çünkü daha önce Hint tavuğu cinsinden bir tavuk yatırdım ve 12 yumurtanın biri döllenmemiş çıktı, diğerleri hepsi de sağlıklı olarak çıktılar

Eski 25-08-2010, 23:41   #1089
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idcevi Mesajı Göster
Sonuç:
21. gün sonunda kalan yumurtaların hepsini açtım. Toplamda 15 yumurtanın 4 tanesi döllenmemiş, 4 tanesi de oluştuğu halde çıkamamış, içerde ölmüşler. 2 tanesi de ben müdahale ettiğim için çıktılar yoksa onlar da ölecekti. Şu anda 7 adet sağlıklı olduğunu tahmin ettiğim civcivim var.

Böyle olmasının sebebinin
1. Fazla yumurta koymuş olmam (15 adet)
2. Tavuğun deneyimsiz olması olduğunu düşünüyorum.

Çünkü daha önce Hint tavuğu cinsinden bir tavuk yatırdım ve 12 yumurtanın biri döllenmemiş çıktı, diğerleri hepsi de sağlıklı olarak çıktılar
Herseyden önce tebrikler..
% 50 Basari orani..
Kurktaki yumurtalari cok ellediniz. Dokunmamaniz gerekir bu sürecte yumurtalara. icerde ölen 4 civciv acemiliginizden.

Eger dokunmasaydiniz, su anda 11 civciviniz olacakti.

tavugun yeri örten alt alani=yumurtalarin kapladigi alan + % 30

Bu demektir ki, 8-9 yumurta kurka yatiracaktiniz. 15 cok cok fazlaydi.

Simdi civcivlerin üsütülmemeleri, ceryanda kalmamalari, altlarinin asla islak olmamalari gerek.

Hayvanlari fazla ellememenizi öneririm.

Eski 26-08-2010, 09:04   #1090
Ağaç Dostu

thares's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ahmet MiM Mesajı Göster
Herseyden önce tebrikler..
% 50 Basari orani..
Kurktaki yumurtalari cok ellediniz. Dokunmamaniz gerekir bu sürecte yumurtalara. icerde ölen 4 civciv acemiliginizden.

Eger dokunmasaydiniz, su anda 11 civciviniz olacakti.

tavugun yeri örten alt alani=yumurtalarin kapladigi alan + % 30

Bu demektir ki, 8-9 yumurta kurka yatiracaktiniz. 15 cok cok fazlaydi.

Simdi civcivlerin üsütülmemeleri, ceryanda kalmamalari, altlarinin asla islak olmamalari gerek.

Hayvanlari fazla ellememenizi öneririm.
Ahmet Beye noktası noktasına aynen katılıyorum çıkmayan yumurtalar tavuğun altına sığmadığı zaman zaman dışarda kaldıkları için çıkmadılar.

thares Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2010, 00:24   #1091
Ağaçsever

idcevi's Avatar

Atalarımızın, tavuğun altına tek sayıda yumurta koyduklarını gördüm. 13 konduğu zaman tavuğun "Onüç, ne güç" dediğini söylerler, o yüzden 11 ya da 9 koyarlardı. O yüzden fazla yumurta koyduğumu kabul ediyorum, maalesef görgüsüzlük ettim

Altına koyduğum tüm yumurtalar kendi tavuklarımın yumurtalarıydı. 13 tavuğum ve 1 horozum var. Buna rağmen 4 yumurtanın döllenmemiş olması "acaba horoz sayısı yeterli değil mi" diye düşünmeme neden oldu.

Acaba bir horoz kaç tavuk için yetebilir, ne dersiniz arkadaşlar?

Eski 27-08-2010, 00:43   #1092
Ağaçsever

Alıntı:
Atalarımızın, tavuğun altına tek sayıda yumurta koyduklarını gördüm. 13 konduğu zaman tavuğun "Onüç, ne güç" dediğini söylerler, o yüzden 11 ya da 9 koyarlardı. O yüzden fazla yumurta koyduğumu kabul ediyorum, maalesef görgüsüzlük ettim
Profit ögretildi bize...
Ama herseyin bir hududu var maalesef..........

Alıntı:
Altına koyduğum tüm yumurtalar kendi tavuklarımın yumurtalarıydı. 13 tavuğum ve 1 horozum var. Buna rağmen 4 yumurtanın döllenmemiş olması "acaba horoz sayısı yeterli değil mi" diye düşünmeme neden oldu.

Acaba bir horoz kaç tavuk için yetebilir, ne dersiniz arkadaşlar?
Potenzgücü, diger bir deyimle erkeklik gücü insandan insana nasil degisiyorsa, hayvanlardada aynidir. Yani standardize edilemez.

Horozununuzun cinsel aktivitesini izlerseniz, onun kac tavuga yetebilecegini tespit edebilirsiniz.

Fiziksel Algilar
1. Disiye düskün, yani ihtiyaci yüksek olan horoz, tavuklara lakayt kalmaz, fazla secmez.
2. Tavuklarin horoza olan saygilarindan, horozun erkeklik derecesini farkedebilirsiniz,
3. Iyi horoz tavuklarini disiplin altinda tutar,
4. Iyi horoz kabadayidir, hava atmayi sever.

Biyolojik Algilar
1.Meni miktari/Adet
2.Bosalim miktari/Gün
3.Cinsel Organlarin yapilanmasi

Önerim:
7-8 Tavuga bir Horoz

Eski 27-08-2010, 01:05   #1093
Ağaçsever

idcevi's Avatar

Sayın Ahmet MiM, ayrıntılı ve bilimsel cevabınız için teşekkür ederim.
En küçüğü 48, en büyüğü 74 günlük 40 kadar civcivim var. Nasilsa onlarin icinden horozlar cikacaktir. Artik onlar büyüyünce dediginiz gibi hesap ederek ayarlarim horoz-tavuk sayilarini.
Tekrar tesekürler...

Eski 27-08-2010, 02:35   #1094
Ağaçsever

Alıntı:
Sayın Ahmet MiM, ayrıntılı ve bilimsel cevabınız için teşekkür ederim.
En küçüğü 48, en büyüğü 74 günlük 40 kadar civcivim var. Nasilsa onlarin icinden horozlar cikacaktir. Artik onlar büyüyünce dediginiz gibi hesap ederek ayarlarim horoz-tavuk sayilarini.
Tekrar tesekürler...
Yerinizde olsam
1. periyodik tavukculuga baslarim. Periyodik tavukculuk, yilin her gününde ayni miktarda yumurta verimini elde etmek icin bas vurulan yöntemdir.
Periyodik tavukculuk; bir yilin zaman dilimlerine bölünerek, degisik yastaki tavuklarin bu periyodlarda(zaman dilimi) yumurtlamaya birakilmalari demektir.

Mesela
1.Periyot: 74 günlük civcivlerinizi ayri,

2.Periyot: 48 günlük civcivlerinizi ayri kümese koyarak 2 periyod yapabilirsiniz. Ama bunu 4 e cikarmaniz gereklidir.

3.Periyot: 22 günlük

4.Periyot: -4 Günlük

Yumurta icin yetistireceginiz tavuklarin yanlarina horoz yaklastirmamanizda sarttir ama.

2. Ayriyetende yumurta tavugu yetistiriciligi(dölleme,secme, vs..)

yaparim.

Eski 27-08-2010, 03:46   #1095
Ağaçsever

idcevi's Avatar

Bir aksilik olmazsa sussex türü yumurta tavuğu ve yumurtası üretmeye çalışacağım. Henüz makinede olan civcivlerden 10 tane satın alma anlaşması yaparak bu işe başladım. Bir terslik olmazsa ve sağ olursam önümüzdeki baharda yumurta almaya başlarım diye ümit ediyorum. Bir yandan civciv üretip bir yandan da yumurtalarını değerlendirmeyi düşünüyorum. Bir de kuluçka makinesi alırsam 3 yıl sonrası için emekliliğimde uğraşım hazır olur

Eski 28-08-2010, 09:15   #1096
Ağaçsever

ahmet58's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2007
lıght sussex horozları öter mi

yani normal her horoz gibi bende var ama 9 aylık oldu daha gıgı çıkmıyor ilk defa besliyorum bu cinsi gerçi diğer horozlardanda beslemedim

ahmet58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2010, 12:54   #1097
Ağaçsever

idcevi's Avatar

Dün gece sanırım sitede sorun vardı giremedim.
Yazacağım bilgiyi okuyan kişilerin benim hata yaptığımı düşüneceğini sanıyorum ama hatalı olmadığımdan kesinlikle eminim.

Nereden aldığımı üzerlerine yazdığım 13 adet yumurta ile tavuğumu gurk yatırmıştım. Yatırdığım gün yumurtlanmış olan kendi tavuklarımın yumurtasından 18. günün sabahı gayet sağlıklı görünen bir civciv çıktı. Diğer yumurtalarda henüz hiç bir belirti yok. Diğerleri çıkana kadar artık canı sıkılacak, yapacak bir şey yok

Böyle bir şey mümkün olabilir mi yoksa erken doğum gibi bir olay mıdır, ne dersiniz arkadaşlar?

Eski 30-08-2010, 19:24   #1098
Ağaç Dostu

thares's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmet58 Mesajı Göster
yani normal her horoz gibi bende var ama 9 aylık oldu daha gıgı çıkmıyor ilk defa besliyorum bu cinsi gerçi diğer horozlardanda beslemedim
Aslında çok şanslısınız ötmeye başlayınca hiç susmadığını görecek ve nerede eski günler diyeceksiniz

Eski 30-08-2010, 22:54   #1099
Ağaçsever

ahmet58's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi thares Mesajı Göster

Aslında çok şanslısınız ötmeye başlayınca hiç susmadığını görecek ve nerede eski günler diyeceksiniz
öğretmenim çok teşekkürler ben başka bir ırk diye acaba dedim ama siz beslemişsiniz galiba bu ırkı ben bu işlere yeni başladım hiç horozum olmadı bir tane bu var biraz sabırsızlandım herhalde çünkü kümesde hiç horoz olmayınca tadı olmuyor

ahmet58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2010, 02:29   #1100
Ağaçsever

idcevi's Avatar

Gurk tavuğumun 19. gününün sonunda rapor; 4 adet civciv, 2 adet döllenmemiş, 1 adet de içinde ölmüş civciv, 6 adet de yumurta kabuğunu kırmış ve çıkmaya çalışan civciv

Demek ki insanların normal doğumunun 40 hafta olmasına rağmen 36 haftalık doğumları da normal sayılması gibi civcivler de erken çıkabiliyormuş.

Eski 31-08-2010, 09:53   #1101
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2009
muhtemelen o erken çıkan yumurta sıcakta kalmış embriyo daha tavuk altına girmeden gelişmeye başlamıştır.

dremre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2010, 23:15   #1102
Ağaçsever

idcevi's Avatar

Alıntı:
Dün gece sanırım sitede sorun vardı giremedim.
Yazacağım bilgiyi okuyan kişilerin benim hata yaptığımı düşüneceğini sanıyorum ama hatalı olmadığımdan kesinlikle eminim.
Gördüğünüz gibi, ne olacağını tahmin etmiştim zaten

Alıntı:
Nereden aldığımı üzerlerine yazdığım 13 adet yumurta ile tavuğumu gurk yatırmıştım. Yatırdığım gün yumurtlanmış olan kendi tavuklarımın yumurtasından 18. günün sabahı gayet sağlıklı görünen bir civciv çıktı.
Oysa o civcivin yumurtası en fazla gurkun altına girdiği gün yumurtlanmış olabilir, yumurtlandığı andan itibaren tavuklar üzerinden kalkmamış bile olsa 18. günün bitiminde çıkmıştır Sonuçta yine erken doğum

3 tane de 19. günü sabahında çıktılar. Geri kalan 6 tane de 20. günün sabahında. Değil 21, hiç biri 20'nin bile bitmesini bekleyemedi

Eski 02-09-2010, 17:51   #1103
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Tavuk hastalığı

http://www.milliyet.com.tr/penguen-g...51/default.htm

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2010, 10:56   #1104
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Bugün civcivli gurk tavuk, sinir olduğu diğer tavuğa aştı. İlk kez tavuğun tavukla çifleştiğini gördüm.

Diğer taraftan başka bir tavuk üç aydır gurk. 3-4 defa suya soktum dışarıda bıraktım birtürlü vazgeçmiyor. Diğer tavukların yumurtası üstüne yatıyor. Bir süre sonra altında hiç yumurta kalmıyor hepsini yiyor. Buna ne yapmalı?

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2010, 15:45   #1105
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-07-2010
arkdaşlar tavuğumu gurka yatıralı 21 gün oldu ama hala çıkmadı küçük sandığa yatırdığım için yumurlar tahtanın üstünde duruyor bi problem olur ve sizce civcviler niye çıkmadı şimdiye kadar? cevaplarını bekliyorum acil

glatyotör Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2010, 12:10   #1106
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2010
Horozu Dün kestik 3 tavuk 7 civciv duruyor civcilerin 3 horoz 4 ü tavuk ... tavuğun birinide Babaanneme vermeyi düşünüyorum yerine hint horozunun yavrularından alıcam..

470emre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2010, 18:10   #1107
Ağaç Dostu

thares's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmet58 Mesajı Göster
öğretmenim çok teşekkürler ben başka bir ırk diye acaba dedim ama siz beslemişsiniz galiba bu ırkı ben bu işlere yeni başladım hiç horozum olmadı bir tane bu var biraz sabırsızlandım herhalde çünkü kümesde hiç horoz olmayınca tadı olmuyor
Sayın Ahmet58 Bey
Horozunuzun fotoğrafını ekleyebilirmisiniz bu işte bir gariplik var sanki binde bir ihtimal bile olsa bazı horozlar kulakları duymaz dilleri ötmez olabiliyor inşallah sizinki böyle değildir ancak eğer böyleyse büyük şehirde yaşayan tavuk severler ötmeyen horozu çok seveceklerdir. Sakın Kesmeyin

Eski 15-09-2010, 21:58   #1108
Ağaçsever

idcevi's Avatar

Bir üreticiden susex türü civciv aldım şu anda bir aylık oldular.
Getirdiğimde var olan tüm civciv ve tavuklarla birlikte hepsine yalancı veba canlı aşısı yaptım.
Şimdi 1 aylıktan büyük oldular, geldikleri zamana göre gözle görülür şekilde de büyüdüler ama bir şey yemiyorlar. Önlerinde yemleri dolu ama karınlarına bakıyorum bir şey yememişler.

Acaba onlara vitamin falan vermek gerekir mi ya da başka bir şey, iştah açıcı niyetine?
Geleli 17 gün oldu, gayet sağlıklı görünüyorlardı ama bugün biri öldü. Dilerim hastalıktan ölmemiştir, bakalım artık.

Eski 16-09-2010, 21:27   #1109
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2009
s.a isa brown hakkında bilgi almak istiyorum sizden tabi sizin icin problem olmazsa cep no alabilirmiyim acaba

zxmuzo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2010, 10:09   #1110
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Merhaba,
Tavuğum dün ilk defa yumurtladı ve bugün de bir tane daha yumurtladı ( maşallah ). Sizce normal mi ortalama 2 günde bir yumurta yapıyolarmış?

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024