agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs
(https)

Beğeni Düzeni2758Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-12-2015, 11:15   #1381
Ağaç Dostu

Gül Batur's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2008
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD Mesajı Göster
Sadece gösterip kaçmak yok

Bu aşıları yapmayı öğretin bize de yoksa ciğerci kedileri gibi yalana yalana bakmaktan telef olacağız
Sn. A_NOMAD;
Hiç bir zorluğu yok inanın. Ana kaktüsü keskin bir bıçakla dümdüz keseceksiniz. Kestiğiniz parçayı atmayın, 9-10 gün kurumaya bırakıp sonrasında toprağa gömerseniz, o da tutar. Ana kaktüsün üstünde ve yanlarında rastgele minik kesikler yapacaksınız. Kesiklerin içine de yılbaşı kaktüsünün küçük körpe dallarından alıp, kesiklerin içine yerleştireceksiniz. Eğer yanınızda biri kişi daha olursa daha kolay oluyor. Yerleştirme işlemi bittikten sonra sıra ambalajlamaya geliyor. Sıkıştırıp, kaynaşmasını sağlamak için, streç film ile ve/veya kalın lastik bantla saracaksınız. Bir-bir buçuk ay sonra tutmuş oluyor ama ben acele etmiyorum, İki-üç ay sonra çıkarıyorum streç ve lastikleri.. Aşı için doğru ay Şubat-Mart, şu anda erken...Çok kolay oluyor mutlaka deneyin...Bol çiçekli günler...

pulibet, lusoari, Muda ve 7 kişi beğendi.
Gül Batur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2015, 11:22   #1382
Ağaç Dostu

Gül Batur's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2008
Galeri: 1
Fotoğraftaki aşı kaktüs 6 yaşında. Aşıyı, yılbaşı kaktüsünün küçük- körpe dallarıyla yapıyoruz. Aşı tuttuktan sonra, dalların uzayıp büyümesi, görkemli bir hale gelmesi için sabır gerekiyor. Hepinize bol çiçekli günler, iyi pazarlar.....

Gül Batur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2015, 14:07   #1383
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gül Batur Mesajı Göster
Sn. A_NOMAD;
Hiç bir zorluğu yok inanın. Ana kaktüsü keskin bir bıçakla dümdüz keseceksiniz...
...Ana kaktüsün üstünde ve yanlarında rastgele minik kesikler yapacaksınız. Kesiklerin içine de yılbaşı kaktüsünün küçük körpe dallarından alıp, kesiklerin içine yerleştireceksiniz....
Aslında aynen söylediğiniz şekilde bir deneme yapmıştım ancak şimdi yazdıklarınızı okuyunca anlıyorum ki hem zamanlamam yanlış olmuş hem de aşıyı sabitleme konusunda hata yapmışım

Şurada Şubat-Mart dönemine ne kaldı, sayenizde daha bilinçli şekilde tekrar deneyeceğim, çok teşekkürler

Sizin aşıları gördükçe içim gidiyor, maşallah öyle güzeller ki ellerinize sağlık...

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2015, 14:24   #1384
Ağaç Dostu

EAkpınar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gül Batur Mesajı Göster
Sn.Sevgihoca;

Açık balkonda ve sabahtan öğlene kadar güneş alıyorlar. Kaktüsler, sukulentler, kalancholer hepsi bir arada. Bu türlerin hepsi soğuk sever. Eğer kışı dışarıda geçirmezlerse, çiçek göremezsiniz o sene...İzmir'de geçen kış bir kaç gece don oldu, dondan korumak için geceleri kalın bir naylonla örttüm üstlerini. Eğer daha sert kış yaşanan iklimdeyseniz, sıfırın altına inilen aylarda mutlaka korumalısınız, kaktüsler donabilir çünkü.
Sayın Gül Batur senelerce balkonumu camla kapatmak istedim. Neden temiz olsun diye mi hayır. Yılbaşı çiçeği yetiştirebilmek için . Bu yaz izindeyken çok kaybım oldu. Kalanlar çiçeklendi. Bazı geceler çok soğuk oluyor sizin gibi çok soğuklarda üzerine naylon örtüyorum. Yalnız gündüz güneş vurunca bir saat ısınıyor bir de ben haftasonları mutfakta yemek yapınca balkon bayağı ısınıyor. Bu ısı değişikliği nedeniyle de tomurcuk kaybettiğimi düşünüyorum. Yoksa başka bir sebebi olabilir mi

EAkpınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2015, 20:44   #1385
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-12-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EAkpınar Mesajı Göster
Sayın çiçeksever biz mi çok nazlıyoruz da şımarıyolar anlamıyorum ki. Eskilerin büyüttüğü hangi çiçek özel toprak, besin, hava, su seçiyodu ki? Arkadaşlarım sevginle öldürüyorsun diyorlar hep (
bizlerle pek alakası yok aslında değişen iklimler nedeni ile yaşatamıyoruz. 7sene büyüttüğüm 1 anaç kök yılbaşı vardı ta ki 2 sene önce bariz şekilde havaların değişkenlik göstermesine kadar hiç sıkıntı yoktu sürekli sulamama rağmen ne çürüme nede bozulma oluyordu. havaların aşırı nemli olması nedeni ile artık karasal iklim dışında verim almak çok zorlaştı. akdenizin nemi zaten hiç bitmiyor aşırı sıcağı eklenince buna zaten normal şartlarda hiç bir bakım isteği olmayan bitkiler bile zar zor dayanıyor. yetiştirdiğim soğanlı bitkiler bile bu sene çok agresif tavır sergilediği için çiçek açıp açmayacağını bile bilmiyorum tam olarak. yarı tropik iklime geçiş nedeni ile galiba sevdiğimiz bir çok bitki türünü kaybedeceğe benziyoruz.

Jakin ve EAkpınar beğendi.
black_flood Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2015, 21:00   #1386
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi black_flood Mesajı Göster
bizlerle pek alakası yok aslında değişen iklimler nedeni ile yaşatamıyoruz...

...havaların aşırı nemli olması nedeni ile artık karasal iklim dışında verim almak çok zorlaştı....
Tam tersine bu bitkinin doğal ortamı aşırı nemli olduğu için, eğer bulunduğunuz yerde nem oranı arttıysa sadece çok daha mutlu olmalarına sebep olacaktır ve evet işte bu noktada tam da bizlerle alakalı problem yaşanıyor! Madem havadaki nem oranı yüksek, sulama oran ve miktarını düşürüvereceksiniz

(He eğer toprağını kontrol etmeden sulama alışkanlığımız varsa bütün iklim tiplerinde bitkilerimizi kolaylıkla çürütebiliriz zaten...)

Jakin ve EAkpınar beğendi.
Eski 17-12-2015, 21:08   #1387
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-12-2014
arkadaşlar birde şunu göz ardı etmeyelim .. eskiden yerel bitkiler olduğu yerde yetiştirilirdi dünya bu kadar birbirine yakın değildi ... şimdi öylemi güney amerikada endonezyada yetişen bitki bizim odamızda yetişmeye başlıyor... hemde bilmem ne varyetesi falanı filanı ... eskiden böyle değildi ki ...

aerosol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2015, 21:25   #1388
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aerosol Mesajı Göster
...güney amerikada endonezyada yetişen bitki bizim odamızda yetişmeye başlıyor... hemde bilmem ne varyetesi falanı filanı...
Bu yüzden doğal ortam şartlarını sağlamaya uğraşıyoruz ya zaten
Yoksa rastgele toprağa eker/diker ve sulardık sadece, değil mi?

Artık eskisi gibi değil evet, çok daha bilinçliyiz ve bilgilere ulaşmak bu kadar kolayken elbette çok daha bilinçli olmalıyız, bunun için çaba sarf etmeliyiz.

Tek sıkıntımız önce okumaya, sonra da uygulamaya üşeniyor olmak...

Eski 22-12-2015, 18:49   #1389
Yeni Üye

unutmabeni's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2015
Yılbaşı çiçeği

Arkadaşlar benim de bir sorum olacak yılbaşı kaktüsüyle ilgili yardımcı olabilirseniz çok mutlu olacağım. 2 yıl önce üzerinde çiçekleri olan minik çiçeğimi aldım, bir kaç ay sonra çiçekler döküldü sonra ne çiçek açtı ne de büyüdü. Bir kaç ay önce araştırırken (siteyle tanışmama da vesile oldu) öğrendiklerimi uygulamaya başladım. Çiçeğimi balkona çıkardım, az suladım bir süre sonra sulamayı kestim, yeni loblar ve tomurcuklar verdi.Aralık başında da içeri aldım çiçekler çok güzel açtı, ancak bir haftadır çiçekler pörsümeye başladı, nerede yanlış yapıyorum, bilgi verebilirseniz çok sevinirim, teşekkürler

Eklenen Resimler

Düzenleyen unutmabeni : 23-12-2015 saat 01:07 Neden: başlık yok
unutmabeni Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2015, 07:59   #1390
Ağaç Dostu

duy-gu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi unutmabeni Mesajı Göster
Arkadaşlar benim de bir sorum olacak yılbaşı kaktüsüyle ilgili yardımcı olabilirseniz çok mutlu olacağım. 2 yıl önce üzerinde çiçekleri olan minik çiçeğimi aldım, bir kaç ay sonra çiçekler döküldü sonra ne çiçek açtı ne de büyüdü. Bir kaç ay önce araştırırken (siteyle tanışmama da vesile oldu) öğrendiklerimi uygulamaya başladım. Çiçeğimi balkona çıkardım, az suladım bir süre sonra sulamayı kestim, yeni loblar ve tomurcuklar verdi.Aralık başında da içeri aldım çiçekler çok güzel açtı, ancak bir haftadır çiçekler pörsümeye başladı, nerede yanlış yapıyorum, bilgi verebilirseniz çok sevinirim, teşekkürler
Acaba fazla sulamış olabilir misiniz?
Bahçe toprağı vs. kullandıysanız toprakta soluncan veya zararlı böcek kalmış ve çiçeğin köküne zarar vermiş olabilir mi?

Jakin ve Galip Kuzucu beğendi.
duy-gu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2015, 08:08   #1391
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
çiçeğiniz soğuktan donmuş gibi gözüküyor

Jakin beğendi.
selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2015, 11:02   #1392
Yeni Üye

unutmabeni's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi duy-gu Mesajı Göster
Acaba fazla sulamış olabilir misiniz?
Bahçe toprağı vs. kullandıysanız toprakta soluncan veya zararlı böcek kalmış ve çiçeğin köküne zarar vermiş olabilir mi?
Sanırım hatamızı buldum, 2 hafta önce çiçekleri gören eşim daha da canlansın diye orkide besininden vermiş bir miktar, (halbuki evde baya bi panik havası estirmiştim anca dün beni bilgisayarın başında çabalarken görünce fark edip, "ben böyle bi şey yaptım" diyince, araştırmamı farklılaştırdım. Galiba bu mevsimde verilen besin şok etkisi yaptı kuzucuğuma

YeniBON ve Jakin beğendi.
Eski 23-12-2015, 11:06   #1393
Yeni Üye

unutmabeni's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 Mesajı Göster
çiçeğiniz soğuktan donmuş gibi gözüküyor
Aralık başında eve aldığımda minik çiçek tomurcukları vardı üzerinde, sonrada büyümeye devam ettiler, evde 22-25 derece aralığında değişiyor sıcaklık. Sanırım 2 hafta önce yanlışlıkla verilen orkide besininden zarar gördü. Toprağını değiştirmeyi düşünüyorum, ama o da zamansız olur mu?

Jakin beğendi.
Eski 23-12-2015, 11:28   #1394
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Sağlam görünen uç bitki segmentlerini çelikleyip başka saksıda tekrar köklendirin.
Bunun köklerinde bir sorun var.
Uçları aldıktan sonra bunun kökküne açıp bakın, tecrube olur.
Ne hata yaptıysanız tekrarlamazsınız.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2015, 16:22   #1395
Yeni Üye

unutmabeni's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Sağlam görünen uç bitki segmentlerini çelikleyip başka saksıda tekrar köklendirin.
Bunun köklerinde bir sorun var.
Uçları aldıktan sonra bunun kökküne açıp bakın, tecrube olur.
Ne hata yaptıysanız tekrarlamazsınız.
Teşekkürler

Jakin beğendi.
Eski 23-12-2015, 20:55   #1396
Yeni Üye

yasminq1's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2008
Çiçeğinizi koyduğunuz yer ne çok sıcak, ne de çok soğuk olsun. Serin bir ortam çok iyi gelicektir. Benim yılbaşım İstanbul'da yaz kış cam balkonda duruyor, çok sulamaya gelmiyor. Balkon kuzeybatı yönünde. Toprağına parmağınızla dokunun baktınız kurumaya başlamış o zaman suyunu verin. Ben kaktüs vitamini veriyorum. Her sulamada değil tabii. Sabahları haşladığım yumurta suyunu soğuttuktan sonra salon bitkilerime veriyorum. Yaprakları pırıl pırıl oluyor. Geçtiğimiz yılbaşı bayağı bol çiçekliydi bu sene sıhhatli ama daha az çiçek verdi. Serin bir yerde toprağı kuruyana kadar sulamayın düzeliceğine eminim.

yasminq1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2015, 13:47   #1397
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Çiçek bozulmaya başladı

Yılbaşı çiçeğimin yerini değiştirdim merdiven boşluğundan ev ortamına pencere kenarına aldım sonra böyle oldu eridi yumuşadı ve ölüyor. Neden böyle oldu dersiniz ?

Eklenen Resimler

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2015, 14:58   #1398
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Bazı çiçekler özellikle yılbaşı çiçeği yerini değiştirince tomurcuklarını ve çiçeklerini döküyor.

Resulgur ve Jakin beğendi.
çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2015, 15:10   #1399
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Resulgur Mesajı Göster
Yılbaşı çiçeğimin yerini değiştirdim merdiven boşluğundan ev ortamına pencere kenarına aldım sonra böyle oldu eridi yumuşadı ve ölüyor. Neden böyle oldu dersiniz ?

Ben de yönünü bile değiştirmemek gerektiğini okumuştum, o yüzden hiç kıpırdatmamaya çalışıyorum.
Kendini ışığa göre ayarlıyormuş.

Sevdiği yeri bulup hiç değiştirmeyin, eski yerine mi alsanız acaba?
Ne de olsa bu çiçekli hale orada geldi, mutluydu demek ki..

Jakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2015, 17:33   #1400
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Evet Sn. Jakin ve Sn. çiçeksever bende öyle düşündüm aynen dediğiniz gibi yaptım. Eski yerine geri aldım çiçeği , verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Saygılar

çiçeksever ve Jakin beğendi.
Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2015, 18:10   #1401
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Arkadaşlar selam,

İç Anadolu gibi sağlam soğuğu olan mıntıkalarda ikamet edenlere sorum: Yılbaşı çiçeğiniz halen dışarda mı?

Bizimki yazın balkondaydı, sonbaharda pek ilgilenemedim, sonra işte araya başka şeyler girdi vs derken bir süredir kendisi çiçeklendi ve tomurcukları da var üzerinde fakat malum uzun süredir geceleri sıfırın altına düşüyor ısı ve donmasından endişe ediyorum. Gündüz de sanırım maksimum 5 derece filan dışarısı, o da her gün değil tabi.

Yerini değiştirince hemen çiçeklerini döküyor, tomurcuklar da dahil, geçen seneden biliyorum.

Ne yapmalı? Dışarıda bıraksam donar mı **** zarar görür mü? Mevcut tomurcuklar açmayacakmış gibi geliyor ama kararsız kaldım.

akçabardak ve Jakin beğendi.
Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2015, 18:24   #1402
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Sayın Cymbelina,

Buraya göre, dayanabildiği en düşük sıcaklık -6.6, anladığım kadarıyla.

Bu durumda daha düşük sıcaklık derecelerinde kesin donacaktır. En iyisi içeri almak diye düşünüyorum.

Eskişehir 10 günlük hava tahmin raporu.

A_NOMAD ve Jakin beğendi.
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2015, 18:49   #1403
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Tomucuklar üzerinde ve yarın kar bastırıyor.. Yer değişikliğinde tomurcukları döküyor. Napacağız?

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2015, 18:52   #1404
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Bulunduğu yerde etrafına küçük sera gibi bir şey yapılabilir mi?

A_NOMAD beğendi.
Jakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2015, 22:11   #1405
Ağaç Dostu

sonkez's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2010
Benimkilerde bunlar

Eklenen Resimler

sonkez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2015, 05:08   #1406
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Sayın SDurul, -6'ya düşecekse sıcaklık içeri almak daha mantıklı ama işte bu ayazda dışarıda canlı ve çiçekli görmek onu hoşuma da gitmiyor değil, savaşçı gibi ve hani sanki o gücü hayranlık uyandırıyor neredeyse.

Bir de kaç senedir oradan oraya sürükledim, oda oda gezdi. Şimdi içeri alınca çiçek-tomurcuk hepsi dökülecek. Odalarda cam önü zaten soğuk hatta buzhane bana göre ama işte yer değiştirince bu kerata küsüyor.

Sayın jakin, evet haklısınız bir poşet vs ile sera mantıklı ama zaten tüm kış dışarda kalsın istemiyorum, üzerinde çiçek olmasa çoktan almıştım da içeri. En başından içeri almış olsaydım belki sayıca daha az da olsa içeride de çiçeklenebilirdi sanırım.

Keşke bir yolu olsaydı, bu durumda çiçeklere vedadan başka şansım yok sanırım.

Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2015, 09:22   #1407
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Geçen hafta İzmit'e gitmiştim. Oradan yılbaşı çiçeği aldım. Üzeri tomurcuk doluydu. Evim bayağı sıcak. Arka odaya cam önüne koydum. Üst camda neredeyse devamlı açık. Tomurcuklarda zayiyat görülmüyor. Hatta 2-3 tanesi açtı açacak.

Eski 30-12-2015, 09:25   #1408
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Sayın Cymbelina ;
Bence çiçeği tomurcuğa durmaya yakın eve almak gerekiyor. Yoksa soğukta tomurcuklandığında içeride sıcaksa ısı farkından çiçek tomurcuklarını döküyor. Eğer evinizin içinde biraz soğuk yeriniz varsa oraya koyun. Orada tomurcuklarını koruyacaktır.

Cymbelina ve aleydi beğendi.
Eski 30-12-2015, 09:30   #1409
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Eskişehirli olduğunuzu görüyorum. İbiş oteli geçince doktorlar caddesine varmadan solda nakliyecinin vitrinindeki yılbaşı çiçeklerini görmenizi tavsiye ederim.Üzeri çiçekten görülmüyor.

Cymbelina ve aleydi beğendi.
Eski 30-12-2015, 10:54   #1410
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiçeksever Mesajı Göster
Sayın Cymbelina ;
Bence çiçeği tomurcuğa durmaya yakın eve almak gerekiyor. Yoksa soğukta tomurcuklandığında içeride sıcaksa ısı farkından çiçek tomurcuklarını döküyor. Eğer evinizin içinde biraz soğuk yeriniz varsa oraya koyun. Orada tomurcuklarını koruyacaktır.
Bence ise (özellikle yılbaşı kaktüsü için söylüyorum elbette ama aslen bütün bitkileri) yaz-kış sürekli kalabileceği uygun bir yer belirleyip hiç yerinden oynatmamak gerekiyor.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024