agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kaktüs (http://www.agaclar.net/forum/kaktus/)
-   -   Yılbaşı Çiçeği (Schlumbergera) (http://www.agaclar.net/forum/kaktus/1787.htm)

Todor 26-08-2006 00:07

Yılbaşı Çiçeği (Schlumbergera)

1 Eklenti(ler)
Yılbaşı Çiçeği (Zygokaktus)

Eklenti 3448
Bu yılbaşı çiçeğini bugün aldım. Latincesi zygokaktus. Sera ortamında biraz fazla sulamışlar herhalde, çok sağlıklı değil. Bir hafta susuz kalınca toparlar gibime geliyor.

Üretimde çelik denemiştim daha önce. Oldukça kolay kökleniyor. herhangi bir lopunu kırıp kumlu, topraklı ortama batırmak yeterli. Birazda su verip üstünü streç filmle kapadınız mı kesin kökleniyor.
Bakalım bizim yılbaşı çiçeği bu sene açacak mı? açarsa ne renk açacak. Herşey süpriz.

çiçeksever 28-08-2006 16:03

bende de var eskiden açıyordu,1-2 senedir açmıyor.yerini mi yadırgıyor ne.çiçekçide geçen sene biraz değişiğini gördüm.boyu kısa fakat daha canlı ve üzeri çiçekli.

some_at 27-12-2006 13:58

Yıl başı çiçeği.

Yılbaşına yaklaştığımız bu günlerde açmaya hazırlanan yılbaşı çiçeği hakkında bilgi alabilirmiyim.:D

doğan 28-12-2006 22:27

yazınızı okuduktan sonra bende sizin yöntemi uygulayarak bir lopunu alıp diktim üzerinide bir hafta boyunca streç film kapadım. dediğiniz gibi tuttu hatta bir lop sürgün verdi. verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

doğan 28-12-2006 23:01

1 Eklenti(ler)
Eklenti 6292 buda resmi gönderebildimmi bilmiyorum

doğan 28-12-2006 23:04

küçük olan lopta sürgün verdi. resmini çekemedim. çiçeğin rengi pempe açıyor.bakalım bunlar ne zaman açacak

Todor 28-12-2006 23:32

Bendeki bu sene açmıyacak. Belli etti kendini:)

Ela 29-12-2006 08:48

Benim yılbaşı çiçeğim de açmadı daha.

papatyam 29-12-2006 09:56

ya benimde yılbaşı çiçeğim açmadı hatta dün baktım hafiften buruşmuşlar

Oğuzhan 29-12-2006 10:54

Benimki açtı...:)))
Yalnız alt filizlerde benimkindede buruşma var.Neden olabilir.

turunç 29-12-2006 15:50

Üşümekten veya fazla sulanmaktan olabilir bence. Etli yapısı yetiştiği ortamda fazla su bulunmadığından bitkinin evrim geçirmesinden kaynaklanıyor. Doğal ortamında azıcık su ile yaşıyorsa, evimizde de azıcık su ile gayet sağlıklı olacaklardır. Üşüme probleminiben de yaşıyorum. Daha önce kargaların topraktan köküyle söktüğü yılbaşı çiçeklerimi yeni bir saksıya diktim ve evin içine aldım. Az güneş görüyor ama ne yapalım, kader...:)

papatyam 29-12-2006 16:20

turunç , benim çiçeğim salonda diğer çiçeklerimin arasında duruyor yeri güzel fakat fazla sulmakla ilgili olabilir biraz susuz bırakıyım :)

aybala 29-12-2006 17:13

Ben çiçek açmışını almıştım :)

papatyam 29-12-2006 17:26

bende geçen kış bauhaus tan almıştım çingene pembesi çiçekleri vardı uzun süre kalmıştı çiçekleri üzeinde

yasemin 01-01-2007 23:19

bizdeki yılbaşı çiçeği geçen yıl baharda çiçek açmıştı...yılbaşını biraz şaşırdı ama çiçekleri çok güzeldi...

Ela 02-01-2007 09:15

Ben bir hata yaptım;Kendime açan yılbaşı çiçeği aldım,2 gündür herşey güzeldi fakat bu gece tomurcuklarını dökmüş,sabahtan beri araştırıyorum, bu yılbaşı cadısının tomurcukları çıkınca yerinin değişmemesi gerekiyormuş. Aklıma hemen şu soru geldi, tomurcukları olan yılbaşı çiçeğinin tomurcuklarını ,ortam değişikliğinden kaybeden arkadaşımız var mı?

bonsade 11-01-2007 09:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zerrin uslu (Mesaj 63666)
Ben bir hata yaptım;Kendime açan yılbaşı çiçeği aldım,2 gündür herşey güzeldi fakat bu gece tomurcuklarını dökmüş,sabahtan beri araştırıyorum, bu yılbaşı cadısının tomurcukları çıkınca yerinin değişmemesi gerekiyormuş. Aklıma hemen şu soru geldi, tomurcukları olan yılbaşı çiçeğinin tomurcuklarını ,ortam değişikliğinden kaybeden arkadaşımız var mı?

evet ben koçtaştan sarı açan yılbaşı çiçeği aldım üzerinde tomurcukları vardı eve geldiğinde hepsi dökülmüştü.

turunç 13-01-2007 16:56

Kargaların balkondaki didikleyip, tamamen söktüğü ve yerlere attığı yılbaşı çiçeğimi, değişik bir toprak hazırlayıp, yeni bir saksıya dikmiştim. Aradan geçen kısa sürede bir adet kırmızı bir tomurcuk verdi. Aslında bu çiçek bende 2 senedir var ve hiç çiçek açmamıştı. Nerdeyse yaprak bile vermiyordu. İçeriye aldım. Şu anda mutfakta duruyor ve hergün sprey şeklinde yapraklarına su püskürtüyorum. ayrıca çok güzel güneş görüyor. Şimdi bu tomurcuk inşallah çiçektir. Galiba kırmızı çiçekleri var;)

Eklenti 6538

uyar11 15-01-2007 02:17

4 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yasemin (Mesaj 63608)
bizdeki yılbaşı çiçeği geçen yıl baharda çiçek açmıştı...yılbaşını biraz şaşırdı ama çiçekleri çok güzeldi...

Sevgili kaktusseverler,
Yilbasi cicegi hakkinda bazi yanlis anlasilmalari ve eksiklikleri aciklama geregi duydum bu forumu okuyunca.
Birbirine cok benzeyen ama birbirinden tamamen ayri olan iki ture de yilbasi cicegi adi verilmis malesef.
Birincisi Schlumbergera truncata;
Epiphyllum (agaclar uzerinde asilarak yasayan) olan bu kaktus Kasim Aralik arasinda actigi icin Christmas Cactus, Noelcactus, Weihnachtskaktus gibi isimlendirildiginden turkcemize de Yilbasi kaktusu olarak gecmis. Bu turun bir de Schlumbergera opuntioides adinda cicekleri ayni fakat yapraklari opuntia ya benzeyen cinsi vardir.

uyar11 15-01-2007 02:24

4 Eklenti(ler)
Ikincisi ise Rhipsalidopsis gaertneri ya da Hatiora gaertneri;
Bu da Epiphyllum turu bir kaktustur. Osterkaktus, Paascactus, Lidcactus, Stercactus ya da Sunrise cactus gibi isimler almis ve Avrupa'da baharda paskalya zamani actigi icin de paskalya kaktusu olarak da bilinir. Bu turun bir de kucuk yaprakli olan Rhipsalidopsis rosea cinsi vardir.

uyar11 15-01-2007 02:54

Yılbaşı kaktüsüne çiçek açtırmak

Bu iki tur birbirlerine benzeseler de ayri turlerdir ve birbirleriyle melezleme yapilamazlar.

Schlumbergera truncata kisa gun cicegidir (kasimpati gibi) ve noel zamani en cok satilan cicektir. Hatta bazen noel zamani actirabilmek icin seralarda karartma bile yapilir. Cicek actiktan sonra bir ay kadar dinlenme zamani verilmelidir. Bu arada su ve bilhassa gubre verilmez. Bu bir aydan sonra sulamaya devam edilir serin yerde tutulur. Yazin bahce ya da balkonda, golge yerde durabilir. Eylul Kasim gibi iceriye alinir. Yatak odalari en ideal yerleridir. Oturma odalarinda aksam isik ve sicak oldugu icin cicek acmalarinda sorun olur. Cicek tomurcuklari goruldugunde yerleri asla degistirilmemelidir. En buyuk dusmanlarindan biri de hava ceryanidir. Topraklarinda bolca humus bulunmalidir ve oldukca buyuk saksiya ihtiyaclari vardir. Bulunduklari ortami severlerse 30 yil kadar yasayabilirler ve 100cm capina ulasabilirler.

Rhipsalidopsis gaertneri ya da Hatiora gaertneri ise uzun gun cicegidir ve Nisan, Mayis aylarinda ciceklenirler. Bu turun cicekleri actiktan sonra da sulamaya devam edilir ve sonbahara kadar bahce ya da balkonda, golgede gelismesine devam edebilir. Kasim gibi iceri alinan kaktus serin bir yerde yine yatak odasi gibi, suyu azaltilir ve sadece kurumamasi icin cok az su verilir ve havalarin isinmasi ve gunlerin uzamasi ile cicek tomurcuklari gorundukten sonra sulamayi arttirmali ve yine yerini degistirmemeye ozen gosterilmelidir. Bu da diger tur gibi hava ceryanindan korunmali, ve buyuk bir saksi ve bol humuslu bir toprak secilmelidir.

turunç 15-01-2007 12:37

Sayın uyar11' in #30 nolu mesajındakilerden var bende. Bizim yörede bebe çiçeği deniyor. Yılbaşı çiçeği dendiğini İstanbul' da duydum..

uyar11 17-01-2007 01:58

Biliyorsunuz dogada agaclar ustunde yasadigi icin bu yosuna yabanci degil. Benimki sadece bir denemeydi, evet guzel gelisti ama nemine cok dikkat etmek istiyor ya da damlama sistemi gerekli. Bol humuslu toprakta da guzel gelisiyor yani bu yosuna gerek yok aslinda

turunç 17-01-2007 02:03

Teşekkür ederim. Bir sorum daha olacak , sizi sıkmazsam. Acaba ne çeşit bir gübreleme rejimi uygulamamız gerekir?

uyar11 17-01-2007 02:08

Ben sadece gelisme aninda superfosfat kullaniyorum, o da cok az miktarda.
Bence suyun ve topragin kalitesi cok onemli, suyun sert olmamasi, topragin da yaprak curugu cinsinden olmasi gelisme ve ciceklenme icin cok gerekli

turunç 17-01-2007 02:17

Süzek toprakları sevdiklerini düşünüyordum. Hatta bendeki torfa ekilmişlerdi. Kargalar sökünce kum-bahçe toprağı- torf karışımına ektim ve süzek bir toprak elde ettim. bu toprağa dikince birden canlandı ve çiçek açtı. Neden acaba?:)

uyar11 17-01-2007 02:18

Buradaki ureticiler torf kullaniyorlar.
Kisa vade de cok iyi ama uzun vade de cok sorunlar yasiyorsunuz. Biliyorsunuz torf bir kere kurumaya gorsun bir daha su emmiyor ve kaktusunuz kuruyabiliyor ve buda ureticinin isine yariyor. Aldiginiz cicek kuruyacak ki bir daha alasiniz

uyar11 17-01-2007 02:22

Torfun sayesinde tabi ki,
Ben orkideler icin kullanilan karisimi kullaniyorum cok daha iyi sonuc veriyor.
Tabi ki eleyerek ve kaktuslerim icin kullandigim toprakla karistirarak

turunç 17-01-2007 02:28

:) Benim orkide için kullanılan karışımı bulmam zor, hatta imkansız. Ben şimdilik bonsailer için kullandığım karışıma devam edeceğim. Belki torf oranı biraz daha arttırılabilir. Bir çok bitki dediğiniz gibi torfun kuruyunca su emmemesinden dolayı zarar görüyor. O sebeple bonsai için kullandığım toprağı, diğer bitkilerime de, oranlarını bitkiye göre ayarlayıp kullanmayı düşünüyorum. Ayrıca süzek toprakta çok kolay kök yapıyorlar. Konunun dışına çıktım kusura bakmayın. Çok teşekkür ederim paylaştığınız bilgiler için. İyi geceler dilerim...

webber 23-01-2007 11:42

yılbaşı çiceğim sararıp buruşuyor ne yabilirim

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024