agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Kaktüs (http://www.agaclar.net/forum/kaktus/)
-   -   Yılbaşı Çiçeği (Schlumbergera) (http://www.agaclar.net/forum/kaktus/1787.htm)

fevziye 10-06-2008 13:11

Merhaba, arzu hn. haklısınız susuz gibi görünüyor ama değil, toprağın üzeri kuruyor, çiçeğim ışık alan bir yerde, sizlerin düşündüğü gibi ben de ışıksız kalmış olabileceğini düşündüğümden pencere kenarına koydum, ona rağmen ( öğlene kadar güneş içeride) incecik dallar uzamasını sürdürüyor, kesinlikle normal formuna dönmüyor. Normal sulamama rağmen çiçek yaprakları su içmiş gibi canlanmıyor. Pörsük pörsük aşağı doğru sarkıyorlar. (İnşallah bu yazdıklarımdan utanır da düzelir :( ). Zaten suyu fazla verirsem de çürüyor. Ama atlasımı kaybetmek istemiyorum :( :(

İlkin 10-06-2008 13:19

Herşey tamamsa bitkiye musallat olan bir böcek olmasın sakın :( Toprağı karıştırıp bir köklere bakın isterseniz, belki çok sulamaktan kök çürümesi de olabilir...

fevziye 10-06-2008 14:23

Böceklenme yok sevgili İlkin. Toprağı karıştırmak laf mı! Toprağı döküp yeni toprak alıyorum, bitkinin kökünü ılık su altında iyice yıkıyorum, bazen saksıyı yıkıyorum, bazen saksı değiştiriyorum, ancak bu kadar yaşatabiliyorum. Bakalım ne olacak?

Arzu Kasapoğlu 10-06-2008 16:47

Anladığım kadarıyla çiçeğiniz içeride, dışarıya koyarsanız bana göre sorun giderilir.

f-sunflower 10-06-2008 18:13

Bence de dışarıya koymalısınız.Direk güneşli değil aydınlık gölge olmalı.

fevziye 11-06-2008 07:11

Sevgili Arzu hn. ve f-sunflower ikinize de teşekkür ederim. Birde öyle deneyeyim bakalım.

turkuazmavisi 08-07-2008 17:09

Tatil dönüşü annemin yılbaşı çiçeklerinden bir kırmızı, üç pembe olacak şekilde dört çelik aldım. Torfa diktim. Umarım köklenirler ve çiçek açarlar. Yılbaşı çiçeği ile ilgili bu başlığı başından sonuna dek okudum. Edindiğim bilgileri uygulayacağım. Kimbilir belki benim de açan yılbaşılarımı sergileme ve paylaşma fırsatım olur?

frezyab 04-08-2008 13:20

Bende yılbaşına çiçek açtıramayanlardanım.
Busene sizlerden öğrendiğim öğrendiğim bilgilerle inşallah açarda buradaya bende bir resim eklerim .
Açarsa sizin sayenizde olacak

nilüfer.j.s. 04-08-2008 16:17

yabancı sitelerde okuduğuma göre ,yılbaşı çiçeğin çiçek açması için once bir "dinlenlmeye" ihtiyacı var , tam olarak ta : yaklaşık 2 ay boyunca çok serin bir yerde bırakılmalı ve çok az miktarda sulanmalı (hiç su verilmezse de olur, kaktus türlerinden olduğu için yapraklarındaki sıvı yetiyormuş)
boylece, çiçeklemesini istediğiniz mevsime göre veya tarihe göre bile ayarlayabilirsiniz
başarılar

fevziye 28-08-2008 17:53

1 Eklenti(ler)
Benim yokluğumda oğlumun baktığı ! yılbaşım. Fazla sulanmaktan bütün dalları daha ellemeden döküldüler, ne kadar üzüldüğümü tahmin edebilirsiniz.

bitkiseli 28-08-2008 17:57

Çok yazık olmuş:( 1-2 gün bekletip toprağa ekerseniz belki tekrar tutarlar.

zeonka 28-08-2008 19:30

Fevziye hanım hoşgeldiniz.
Sizin nasıl üzüldüğünüzü çok iyi anlıyabiliyorum bende yılbaşımı çok sulamaktan, yazarken bile içim titriyor ne yazıkki kaybettim. :(

Arzu Kasapoğlu 28-08-2008 19:43

Aynı şeyi bende yaptım :(

smiy 28-08-2008 19:52

Galiba benimde böyle bir sorunum var. İnşallah kurtarabilirim. Ama ümit yok gibi...

zeonka 28-08-2008 19:54

Ne oldu bize böyle canımız sıkıldıkça sulamışız galiba :(

fevziye 28-08-2008 21:53

Sağolun arkadaşlar, sizlerinde aynı şekilde üzüldüğünüzü görebiliyorum. İnşallah yılbaşısı benim gibi fazla sulanmış olan arkadaşlarımın hepsinin çiçekleri kurtulur.

Ben oğluma hangisini sula dediysem sulamamış, sulama dediklerimin hepsini sulamış.

Engin 28-08-2008 21:58

Yılbaşılar nemli toprakları severler arkadaşlar.Sulamaktan değilde, havaların aşırı sıcaklığından olmasın bu sorun ??

fevziye 28-08-2008 22:01

Benimkilerin fazla sulanmaktan oldukları kesin. Çünkü daha dokunmadan kendi kendilerine döküldüler ve zavallı yapraklara dokunduğum zaman su dolu dokularla dolu oldukları belliydi. Hepsini gazete üzerine serdim, iyice toprakta olan kısımlar tamamen sulanıp döküldüler, üst kısımları inşallah toprağa koyunca köklenirler.

frezyab 28-08-2008 22:23

inşallah köklenir yeniden hayata döner çiçeğiniz.

İlkin 03-09-2008 17:14

Sevgili bitkiseli ben bir zarf içinde korumalı şekilde sadece yılbaşı çiçeği yolladım 3 lobluydu sanırım. Size bu ara paket yağmuru yağıyor sanırım, karıştı mı hatlar acaba? ;)

bitkiseli 03-09-2008 22:41

hayır paketler karışmadı, sadece ben kargodan içeri girince içeride kocaman bir mum çiçeği gördüm ve çelik aldım,sizin sayenizde diyorum çünkü kargoya sürekli gideriz ama eşim girer işini halledip çıkar ben dışarıda, arabada beklerdim, bugün yalnız gittim. Bu arada yılbaşı çiçeğinizin hakkını yemeyelim,gerçekten fotoğraftaki kadar güzel, üst yapraklarından hafif buruşmaya başlamıştı, hemen bahçe toprağı torf karışımıda öylece diktim acaba suya mı koysaydım?

İlkin 04-09-2008 09:44

Tamam anladım şimdi ;) Yolladığım yılbaşı çiçeğini toprağa koyun, günde 2 kere fısfıs yapın yapraklara, bol ışık alan bir yerde olsun. Haftada bir kere de sularsınız. Umarım tutar. :)

bitkiseli 05-10-2008 15:54

3 Eklenti(ler)
Sevgili İlkin'in gönderdiği yılbaşı çiçeğimin iki yaprak arasından çıkan şey nedir acaba önceleri yaprak sandım ama değil, tomurcuk desem hiç değil, fotoğrafta 1 tane görünüyor ama 3 taneydi 2 si kurudu ama kuruyanların yerine yenileri çıkıyor, biraz saçma olacak ama acaba kök olabilirler mi? toprak veya su olmadan kök verebilir mi? günde 2 defa su fıs fıslıyorum, o yaprağı oradan ayırıp toprağa mı diksem?

İklimsiz 05-10-2008 18:00

Sözünü ettiğiniz oluşumlar kök.

bitkiseli 05-10-2008 18:41

İklimsiz aydınlattığınız için teşekkürler, demekki doğru tahmin etmişim, toprak, su olmadan kök çıkarması çok ilginç doğrusu, gidip kök verdiği yerden koparıpta toprakla kavuşturayım bari şu küçük kökçükleri.

Sergül 07-10-2008 20:15

Yılbaşı çiçeğimde büzüşmeler var acaba fazla mı suladım:confused: Bitkiseli'nin son resimdeki kıvrılan uçta olduğu gibi. Kameram bozulduğundan resim yükleyemiyorum. :(

cemboa 07-10-2008 20:34

Arkadaşlar son yazlılanlardan anlamışsınızdır ama ben yinede söyliyim.Eğer aşırı sulama veya başka sebeplerden çürüme yaptıysa sağlam kalanların boğum yerlerini toprağa değicek şekilde yatırırsanız tekrar köklenir.

Sergül 07-10-2008 20:48

bende çürüme yok sadece büzüşme var. Sulayım mı, sulamayım mı bilemiyorum.

Kiraz 07-10-2008 21:42

Sayın Sergül, çok sulanınca da çok susuz kalınca da yapraklar yumuşuyor ve büzüşüyor. Çok suladığınızı düşünüyorsnız, altındaki tabağı çıkarın ve toprak iyice kuruyana sulamayın, kendine gelir.

Bu arada benimkilerde tomurcuklar oluşmaya başladı.

sdk 08-10-2008 10:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İlkin (Mesaj 281212)
Tamam anladım şimdi ;) Yolladığım yılbaşı çiçeğini toprağa koyun, günde 2 kere fısfıs yapın yapraklara, bol ışık alan bir yerde olsun. Haftada bir kere de sularsınız. Umarım tutar. :)

Anneminde yılbaşı çiçeği çok sulanmaktan kökü çürümüş.Loblarında ayırıp ayırıp diktim.Yukarıda dediğiniz gibi deneyeceğim.Acaba balkonda tutsam kötümü olur içerimi alayım?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024