agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs
(https)

Beğeni Düzeni2758Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-03-2015, 13:27   #1321
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD Mesajı Göster
Çiçeklenme sonrası yaklaşık bir ay dinlendirmeniz gerekirdi, bu 'ikinci çiçeklenme durumu' kötü olmuş, umarım bitkilerinizi kaybetmezsiniz...
sevgili A NOMAD, daha önceki yıllarda da yılda iki defa çiçeklendi. bir şey olmadı inşallah yine olmaz diyelim beni korkuttunuz.

Laleci_03 ve uyap beğendi.
münevver48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2015, 13:32   #1322
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Normal şartlar altında tek çiçeklenme dönemi yaşamaları gerekiyor, söylediğim gibi bu çiçeklenme sonrası da bir ay kadar mutlak dinlenme (su yok, hareket yok, budama yok, saksı değişimi yok) ihtiyaçları olur. Hibrit oldukları için bazı özellikleri (dayanıklılık, çiçek süresi gibi) değişkenlik gösterebilse de üst üste iki kez çiçeklenmeleri aslen bir şeylerin yanlış olduğunu gösterir ve bitkiyi fazlasıyla yorar...

münevver48 ve uyap beğendi.
A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2015, 16:45   #1323
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

Alıntı:
Normal şartlar altında tek çiçeklenme dönemi yaşamaları gerekiyor, söylediğim gibi bu çiçeklenme sonrası da bir ay kadar mutlak dinlenme (su yok, hareket yok, budama yok, saksı değişimi yok) ihtiyaçları olur. Hibrit oldukları için bazı özellikleri (dayanıklılık, çiçek süresi gibi) değişkenlik gösterebilse de üst üste iki kez çiçeklenmeleri aslen bir şeylerin yanlış olduğunu gösterir ve bitkiyi fazlasıyla yorar...

sevgili A NOMAD, az önce en son hangi tarih de çiçek açmışlar diye baktım 17 aralık 2014 tarihinde paylaşım yapmışım. bu arada çiçeklerimi çok sulayan birisi değilim üç haftadan önce su vermiyorum.üstelik gübre hiç kullanmadım. ama yerlerini sevdiğini düşünüyorum.birde ilk çiçekleri çok kısa sürdü. üç dört yıldır beraberiz yapraktan ürettim. bir diğer tür hala çiçekli o yılda bir kez açıyor.bu söyledikleriniz bütün türler için geçerli mi? cevabınızı bekliyorum.ayrıca teşekkür ederim zahmet edip beni bilgilendirdiğiniz için.sevgiler

uyap beğendi.
Eski 03-03-2015, 17:10   #1324
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Evet bütün çeşitler için geçerli, yerlerini sevmeleri güzel ama (inşallah sağlıklı şekilde hayatta kalırlarsa ki umarım kalırlar) sonraki kış dinlendirmeye dikkat etmenizi öneririm.

Bu konuda uzun uzun yazmıştım, mesaj numarasını anımsamıyorum ama birkaç sayfa önceydi sanırım. Elimden geldiğince açıklamaya çalışmıştım, yılbaşı çiçeklerinin birkaç dinlenme dönemleri vardır, vaktiniz olduğunda bir bakın isterseniz.

Burada.

Bazı çeşitler çiçeğe daha erken durur, bazıları çok uzun süre çiçekli kalır, bazıları daha büyük çiçekler açar...ama hepsi yılda sadece bir kez çiçeklenir ve hepsi yıl boyunca dönem dönem dinlenme ihtiyacı duyar, çiçeklenme de bitkiyi yoran bir durumdur malum. Gübre gereksinimleri ise neredeyse hiç yoktur.

Sevgiler...

Düzenleyen A_NOMAD : 03-03-2015 saat 17:14 Neden: Bilgi eklemek.
Eski 04-03-2015, 13:15   #1325
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Ben de farkında olmadan Sayın münevver48 ile aynı hatayı yapmış oldum. Benim bir heves heyecanla aldığım tomurcuktaki yılbaşı çiçeğim, tomurcuklarının yalnızca birkaçını açabilmişti ve gerisi ya dökülmüş ya da kuşlarım tarafından yenmişti. Sonra dinlenmeye alırken saksısını değiştirdim (ki bu hataymış), döktüğü tomurcuklardan çok daha fazla tomurcuk verdi. Ben de dinlenmeyi keserek, mecburen su vermek zorunda kaldım. Umarım bu hatamızı zararsız atlatırız (Yalnız itiraf etmeliyim, şu an üzerinde o kadar çok tomurcuk var ki, açmasını heyecanla bekliyorum )

maya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2015, 08:51   #1326
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

Alıntı:
Evet bütün çeşitler için geçerli, yerlerini sevmeleri güzel ama (inşallah sağlıklı şekilde hayatta kalırlarsa ki umarım kalırlar) sonraki kış dinlendirmeye dikkat etmenizi öneririm.

Bu konuda uzun uzun yazmıştım, mesaj numarasını anımsamıyorum ama birkaç sayfa önceydi sanırım. Elimden geldiğince açıklamaya çalışmıştım, yılbaşı çiçeklerinin birkaç dinlenme dönemleri vardır, vaktiniz olduğunda bir bakın isterseniz.

Burada.

Bazı çeşitler çiçeğe daha erken durur, bazıları çok uzun süre çiçekli kalır, bazıları daha büyük çiçekler açar...ama hepsi yılda sadece bir kez çiçeklenir ve hepsi yıl boyunca dönem dönem dinlenme ihtiyacı duyar, çiçeklenme de bitkiyi yoran bir durumdur malum. Gübre gereksinimleri ise neredeyse hiç yoktur.

Sevgiler...
sevgili A_NOMAD,gerçekten bilgilerinizi okudum. çok değerli bilgilerinizi ve tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.aslında benim yılbaşı çiçeklerim dinlenmede iken çiçek açtılar.ben sizin de yazdığınız gibi çiçekleri geçtikten sonra sularını çok az verdim sulama arası üç dört haftayı buluyordu. dipleri iyice kuruduğu zaman veriyordum. dün yine gidip toprak nemini kontrol yaptım. dipleri kuru şöyle 2, 3 cm dibini parmağımla eşeledim kuru hatta ben nisan başı saksılarını büyüteyim istiyordum.çiçeklerini görünce şaşırdım.tabi sevindim de bende dün biraz sayfaları gezdim.bu türlerin kısa gün çiçeği olduğunu paskalyanın uzun gün çiçeği olduğunu okudum. benim çiçeklerim batı cephesinde kapı önünde akşam üzeri çok az güneş alıyor desek de olur demesek de,ama aydınlık malum havalar bu sene çok yağışlı idi .şimdilerde günler uzadı. biraz daha fazla güneş alıyor.yaklaşık bir saat yazın bu 4,5 saat gibi oluyor. acaba bunun çiçek açmasında bir etkisi olur mu? dinlenmeye geçince su arasını dahamı uzun tutmalıydım. yani yapraklar biraz solması mı gerekiyor? bundan sonra ne yapmalıyım? saksılarını ne zaman büyütebilirim. şimdi aklım karıştı daha yeni yeni farklı renklerinden üretmeye başlamıştım. şimdi onları kaybedersem çok üzülürümgözden kaçırdığım ne olabilir? yardımcı olursanız sevinirim.sevgiler...

A_NOMAD ve uyap beğendi.
Eski 05-03-2015, 11:44   #1327
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi münevver48 Mesajı Göster
...dinlenmeye geçince su arasını dahamı uzun tutmalıydım. yani yapraklar biraz solması mı gerekiyor? bundan sonra ne yapmalıyım? saksılarını ne zaman büyütebilirim. şimdi aklım karıştı daha yeni yeni farklı renklerinden üretmeye başlamıştım. şimdi onları kaybedersem çok üzülürümgözden kaçırdığım ne olabilir? yardımcı olursanız sevinirim.sevgiler...
Saksılarını bence büyütmeyin, saksı büyüklüğünüz iyi görünüyor. Dinlenme döneminin farkında olduğunuza göre sanıyorum sizin yaptığınız bir hata yok, bitkinizin ikinci kez çiçeğe durmasını başka bir faktör tetiklemiş olmalı

Çiçeklenme bittikten sonraki dinlenme en az 3 hafta, en çok 4 hafta gerekiyor. Sulamalarınızı 'toprak üstten 1-2cm kurudukça' yapmanız yeterlidir, sakın yapraklarının buruşmasını beklemeyin. Toprağını tamamen kurutmamak gerekiyor malum...

Yerlerini hiç değiştirmeyin, uygulamalarınızda yanlış-eksik bir şey (vardır diye düşünmüştüm ama) göremedim ben, endişelenmeyin.

Siz gönlünüzce renkleri çoğaltmaya devam edin, sonraki dinlenme dönemlerinde tekrar haberleşelim buradan. Şimdi çiçeğe durduklarına göre azar azar sulamaya devam edin bari de çiçeklerin sefasını yaşayın

Sevgiler...

Eski 05-03-2015, 12:45   #1328
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

Alıntı:
Saksılarını bence büyütmeyin, saksı büyüklüğünüz iyi görünüyor. Dinlenme döneminin farkında olduğunuza göre sanıyorum sizin yaptığınız bir hata yok, bitkinizin ikinci kez çiçeğe durmasını başka bir faktör tetiklemiş olmalı

Çiçeklenme bittikten sonraki dinlenme en az 3 hafta, en çok 4 hafta gerekiyor. Sulamalarınızı 'toprak üstten 1-2cm kurudukça' yapmanız yeterlidir, sakın yapraklarının buruşmasını beklemeyin. Toprağını tamamen kurutmamak gerekiyor malum...

Yerlerini hiç değiştirmeyin, uygulamalarınızda yanlış-eksik bir şey (vardır diye düşünmüştüm ama) göremedim ben, endişelenmeyin.

Siz gönlünüzce renkleri çoğaltmaya devam edin, sonraki dinlenme dönemlerinde tekrar haberleşelim buradan. Şimdi çiçeğe durduklarına göre azar azar sulamaya devam edin bari de çiçeklerin sefasını yaşayın

Sevgiler...

sevgili A_NOMAD, içimi rahatlattınız çok teşekkür ederim.bu sene yılbaşı ve atlasa merak sardım ikisininde çiçekleri hoşuma gidiyor.sayenizde yılbaşının farklı türlerini de ilk defa gördüm. özellikle paskalya türüne bayılıyorum şimdi birde ben onların renklerinin peşine düşerim.sevgilerimle.

Eski 17-03-2015, 15:26   #1329
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Hafta sonu Eskişehirdeydim. Gitmişken dev yılbaşı çiçeğine bakayım dedim. Hala üzerinde çiçek vardı. Sevenleri ve meraklılarına görüntü aldım. 10-12 saksı var. 3 tanesi bayağı büyük.

Eklenen Resimler

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2015, 15:42   #1330
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Dev yılbaşı ve bir çok yılbaşı saksısını Eskişehir'de bir eczanenin vitrininde görmüştüm, ben de. Aynı yer olabilir mi?

sonkez ve Laleci_03 beğendi.
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2015, 15:53   #1331
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Hayır. Bu İbis otelin karşısında Ercan Nakliyatın vitrininde. 2-3 sene evvel çiçeksiz olarak resmini koymuştum.

sonkez ve Laleci_03 beğendi.
Eski 07-04-2015, 10:47   #1332
Yeni Üye

Düş Bahçesi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-03-2015
Yılbaşı çiçeğim ektiğim şekilde kaldı bir senedir bir yaprak bile açmadı neden yardımcı olurmusunuz lütfenn

Düş Bahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2015, 11:24   #1333
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

yılbaşı çiçeklerim dur durak bilmiyor. dinlenmeleri için neredeyse ayda bir su verdim.verdiğim su bir çay bardağı gelmez. bakalım sonumuz inşallah kötü olmaz. ben yinede tedbiri elden bırakmıyorum. yedeklerini diktim

Name:  Fotoğraf2171.jpg
Views: 1453
Size:  70.6 KB

Name:  Fotoğraf2366.jpg
Views: 1474
Size:  68.4 KB

Name:  Fotoğraf2368.jpg
Views: 1446
Size:  69.8 KB

Name:  Fotoğraf2369.jpg
Views: 1428
Size:  70.0 KB

Name:  Fotoğraf2367.jpg
Views: 1629
Size:  66.1 KB

Eski 04-05-2015, 11:37   #1334
Ağaç Dostu

samur's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2014
Cok guzel acmislar renkleri de harika

münevver48 beğendi.
samur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2015, 13:41   #1335
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiçeksever Mesajı Göster
Hafta sonu Eskişehirdeydim. Gitmişken dev yılbaşı çiçeğine bakayım dedim. Hala üzerinde çiçek vardı. Sevenleri ve meraklılarına görüntü aldım. 10-12 saksı var. 3 tanesi bayağı büyük.
23 Nisan tatilinde Eskişehire gitmiştim. Üzerlerinde tek tük te olsa yine çiçek vardı maşallah.

Eski 04-05-2015, 13:56   #1336
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2011
Galeri: 63
Name:  20150226_102842.jpg
Views: 1458
Size:  71.3 KB

Yakın zamanda çiçeklenmesi biten yılbaşı çiçeğim.

nikon_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2015, 14:29   #1337
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Yılbaşı çiçeğim aldığım gibi küçük saksısında torfta duruyordu, bugün saksı ve toprak değişimi yapmak üzere saksıdan çıkarıp köklerdeki torfu hafifçe silkeldim ve küçük bir solucanla karşılaştım, sanırım köklere zarar vermiş. Yeni saksısına alıp güzel bir toprak ekleyecegim, diğer kaktüsler gibi su vermemem mi gerekiyor bir kaç gün?

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2015, 22:23   #1338
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Bu dönemde saksı-toprak değişimi yapılabilir mi? Bitkilerim yeni yapraklar çıkarıyor, kaktüs toprağında dikiliydi, ancak yaprak çürüntülü, bol humuslu toprak ister deniyor. Bir hafta içerisinde istediği gibi bir toprağa sahip olabilirim. Havadar, geçirgen, süzek, bol humuslu toprak.... Burada saksı da önem kazanıyor, plastik saksıda bir bitkinin kökleri ne kadar hava alabilir ki! Toprak saksıya dikilmeli bence, birkaç tane çömlek bulmalıyım

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2015, 12:05   #1339
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Yılbaşıları ocak ayında coşturan tecrübeli arkadaşlar! Soruma cevap verirseniz ona göre hareket edeceğim, biraz acil yani.

münevver48 beğendi.
Eski 12-05-2015, 13:59   #1340
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Yılbaşı çiçeğim aldığım gibi küçük saksısında torfta duruyordu, bugün saksı ve toprak değişimi yapmak üzere saksıdan çıkarıp köklerdeki torfu hafifçe silkeldim ve küçük bir solucanla karşılaştım, sanırım köklere zarar vermiş. Yeni saksısına alıp güzel bir toprak ekleyecegim, diğer kaktüsler gibi su vermemem mi gerekiyor bir kaç gün?
Karşılaştığınız canlı eğer solucan ise bitkiye herhangi bir zarar vermek şöyle dursun, toprağına doğal gübre takviyesi ve havalandırma sağlayacağı için oldukça faydalıdır, üstelik toprağının sağlıklı olduğuna da işarettir

Saksı değişimi yapmanıza gerek yoktu ama madem toprağından ayırdınız artık, fazla hırpalamadan yeni toprağına yerleştirin, eğer toprağı hafif nemli ise birkaç gün öylece unutun, yok eğer kupkuru bir toprak ise fısfıs ile ya da çok az su akıtarak hafifçe nemlendirmeniz iyi olacaktır.

Bitkinizi saksı değişiminden sonra direkt güneş alan bir yere koymayın, birkaç gün güneş görmeden (ama aydınlık bir yerde) ve kesinlikle rüzgar almadan şoku atlatsın sonra gerçek yerine alırsınız.

Umarım yardımcı olabilmişimdir

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Bu dönemde saksı-toprak değişimi yapılabilir mi? Bitkilerim yeni yapraklar çıkarıyor, kaktüs toprağında dikiliydi, ancak yaprak çürüntülü, bol humuslu toprak ister deniyor. Bir hafta içerisinde istediği gibi bir toprağa sahip olabilirim. Havadar, geçirgen, süzek, bol humuslu toprak.... Burada saksı da önem kazanıyor, plastik saksıda bir bitkinin kökleri ne kadar hava alabilir ki! Toprak saksıya dikilmeli bence, birkaç tane çömlek bulmalıyım
Bu dönem, saksı değişimi için uygundur, gelişme dönemleri olduğu için... Kaktüs toprağı aslında sevdikleri bir karışım ama daha iyisi olsun istemişsiniz belli ki

Plastik saksıda hatta tenekelerde, toprak saksıdan daha mutlu olduklarını söyleyebilirim. Toprağın hava alması için karışımdaki gözenek sağlayıcılar (mesela perlit ya da pomza gibi) yeterlidir, kökler toprak yüzeyine yaklaşarak istedikleri şekilde hava alabilirler böylece

Benim önerim: Eğer saksı değişimi henüz yapmadıysanız bırakın bitkiniz alıştığı yerde kalsın. Çünkü yılbaşılar saksı değişimlerini, yer değişimlerini, toprak değişimlerini pek sevmezler...

Eski 13-05-2015, 13:32   #1341
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Teşekkür ederim A_NOMAD, daha evvel yılbaşı yetiştirmedim gibi birşey. Çok anlamıyorum, hatta hiç anlamıyorum ama köklerin bazı yerleri sağlıklı dururken, bazı kısımlar yenmiş gibiydi, saç teli sanki. Toprağı sadece torftu ve bir müddet susuz kalınca kalıplaşmıştı, degistirme geregi duydum. Kupkuru bir topraktı ektiğim ve hafif nemlendirdim rüzgar almaması için ev içinde durduruyorum. Doğru yoldaymışım demek sagoll.

A_NOMAD, Laleci_03 ve uyap beğendi.
Eski 13-05-2015, 15:24   #1342
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Alıntı:

Bu dönem, saksı değişimi için uygundur, gelişme dönemleri olduğu için... Kaktüs toprağı aslında sevdikleri bir karışım ama daha iyisi olsun istemişsiniz belli ki

Plastik saksıda hatta tenekelerde, toprak saksıdan daha mutlu olduklarını söyleyebilirim. Toprağın hava alması için karışımdaki gözenek sağlayıcılar (mesela perlit ya da pomza gibi) yeterlidir, kökler toprak yüzeyine yaklaşarak istedikleri şekilde hava alabilirler böylece

Benim önerim: Eğer saksı değişimi henüz yapmadıysanız bırakın bitkiniz alıştığı yerde kalsın. Çünkü yılbaşılar saksı değişimlerini, yer değişimlerini, toprak değişimlerini pek sevmezler...
Benim de ağırlıklı fikrim değiştirmeme yönündeydi, çünkü birkaç ay önce değiştirdim saksılarını, bir yılda iki saksı değişimini kaldıramayabilir diye düşünmüştüm. İlla gerekliyse mecbur değiştiririz dediydim de. İyi bari sevindim, hem artık değiştirilmesi gereken saksı görmek istemiyorum yoruldum, biraz tadını çıkarayım bitkilerimin. Kaç aydır, oda, balkon, toprak, leğen, gübre, saksı, fide derken başım döndü

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2015, 19:04   #1343
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2015
İki aya yakın süredir bu başlığa kimse mesaj yazmamış. Ben yazayım Bunlar da benim 18 tane Schlumbergera Russeliana çeliğim. Şu anda elimde bunları dikmek için uygun toprak ve saksı yok. O yüzden şimdilik böyle kalacaklar. En yakın zamanda dikmeyi düşünüyorum. Bu süre içinde dayanacaklar umarım.

Eklenen Resimler

a_fan_of_barca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2015, 19:58   #1344
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi a_fan_of_barca Mesajı Göster
...Şu anda elimde bunları dikmek için uygun toprak ve saksı yok. O yüzden şimdilik böyle kalacaklar...
İki haftadan uzun sürmez umarım, daha uzun süre dayanamayabilirler ama birkaç günde bir fısfısla sisleme (direkt üzerlerine değil, bulundukları yerin üstüne yani havaya su fısfıslayacaksınız, minik damlacıklar üstlerine havadan düşerek sis etkisi yapacak) tarzında nemlendirirseniz bu süre birazcık daha uzayabilir. Çünkü sisleme etkisiyle açıkta kök çıkartmaya başlayabilirler

Ancak yaz geldi sayılır, sizin oralarda sıcaklık nasıl bilmiyorum ama yaz mevsimi dinlenme/duraklama dönemi bu arkadaşlar için, haliyle köklenmeleri biraz uzun sürecektir.

(Uygun çoğaltma dönemi ilkbahar ve sonbahardır, aklınızda bulunsun)

Bu, şu manaya geliyor: 2 hafta açıkta beklerlerse, köklenmeye başlamaları da 1 ay sürse, toplamda 1,5 ay kadar açıkta beklemiş gibi olacaklar ve bu kadar bekleyişe dayanabilmeleri zor olacaktır.

Bence uygun olmayan saksılarınıza ve uygun olmayan topraklara geçici olarak daldırın çeliklerinizi ki vakit varken (dinlenmeye girmeden) köklenmeye başlasınlar.

Köklendikten sonra uygun yerlerine alırsınız...

Laleci_03, Vegy, Jakin ve 1 kişi beğendi.
Eski 02-07-2015, 21:09   #1345
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

Alıntı:
İki haftadan uzun sürmez umarım, daha uzun süre dayanamayabilirler ama birkaç günde bir fısfısla sisleme (direkt üzerlerine değil, bulundukları yerin üstüne yani havaya su fısfıslayacaksınız, minik damlacıklar üstlerine havadan düşerek sis etkisi yapacak) tarzında nemlendirirseniz bu süre birazcık daha uzayabilir. Çünkü sisleme etkisiyle açıkta kök çıkartmaya başlayabilirler

Ancak yaz geldi sayılır, sizin oralarda sıcaklık nasıl bilmiyorum ama yaz mevsimi dinlenme/duraklama dönemi bu arkadaşlar için, haliyle köklenmeleri biraz uzun sürecektir.

(Uygun çoğaltma dönemi ilkbahar ve sonbahardır, aklınızda bulunsun)

Bu, şu manaya geliyor: 2 hafta açıkta beklerlerse, köklenmeye başlamaları da 1 ay sürse, toplamda 1,5 ay kadar açıkta beklemiş gibi olacaklar ve bu kadar bekleyişe dayanabilmeleri zor olacaktır.

Bence uygun olmayan saksılarınıza ve uygun olmayan topraklara geçici olarak daldırın çeliklerinizi ki vakit varken (dinlenmeye girmeden) köklenmeye başlasınlar.

Köklendikten sonra uygun yerlerine alırsınız...
Sn. A_NOMAD, ilginiz için çok teşekkür ederim. Bakü'de kışın hava çok soğuk, yazın çok sıcak ve nemli oluyor. Şimdi artık bu bitkiler için dinlenme zamanı. Aslında elimde olsaydı başka zamanda çoğaltırdım, ama hiç ummadığım bir zamanda bir tanıdık bu çiçekten aradığımı öğrendi ve bana bu çelikleri gönderdi. Onun için zamanı ben seçemedim. Umarım hepsi tutar, bir sürü bitkim olur
Tavsiyenize uyacağım. Yarın sabah çelikleri elimdeki saksıya dikmeyi düşünüyorum.

A_NOMAD, Laleci_03 ve Jakin beğendi.
Eski 04-07-2015, 00:05   #1346
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

18 çelikten 6 tane kaybettim, sağ kalan 12 çeliği az önce, kuruyan çileğimin boş kalan saksısına diktim. Bakalım ne olacak. Gelişmeleri bu sayfadan paylaşırım.

Eklenen Resimler

Milla, A_NOMAD ve Laleci_03 beğendi.
Eski 04-07-2015, 00:22   #1347
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Toprak fazla ıslak görünüyor.

Dış ortamda tutun da iyice havalansınlar, ıslak toprakta çok hızlı çürürler.
Daha sonrasında topraklarını sadece çok hafif nemli olacak şekilde tutmaya gayret edin, ıslatmayın...

Umarım fire vermeden hepsini köklendirip büyütürsünüz, kolay gelsin

Eski 04-07-2015, 02:54   #1348
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi a_fan_of_barca Mesajı Göster
18 çelikten 6 tane kaybettim, sağ kalan 12 çeliği az önce, kuruyan çileğimin boş kalan saksısına diktim. Bakalım ne olacak. Gelişmeleri bu sayfadan paylaşırım.

Topragı humuslu toprak ve az miktarda ponza olan he birazda çay karışımında daha kolay tutuyor galiba

Ben bir lob kupeli çiçeğimin dibine sokmuştum yanmış gübre ve sadece torftan oluşan topraktı tutmadı ( tabi bede beceriksizliğime bağlamadım hemen toprağa bahane buldum )

iyi bir karşımda daha iyi ve kolay tuttuğunu düşünüyorum

Tilki Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2015, 10:00   #1349
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tilki Mete Mesajı Göster
...iyi bir karşımda daha iyi ve kolay tuttuğunu düşünüyorum
Bilgiler için BURADAN faydalanabilirsiniz, bir vakitler 'derli toplu' bulunsun diye eklemiştim

Tilki Mete ve Ebrarnur beğendi.
Eski 18-08-2015, 21:38   #1350
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OSMAN45 Mesajı Göster
...schlumbergera konusunda da sizi uzman olarak görüyorum...

...Fotosunu da koyacağım.

Yardımınıza şimdiden teşekkürler.
Estağfurullah, uzmanlık övgünüz her ne kadar gururumu okşamış olsa da haddim değildir. Yaptığım, sadece edindiğim bilgileri kendi deneyimlerim ve gözlemlerim ile harmanlayıp sunmaktı, umarım ihtiyacı olanların işine yarar.

Sizin yadigarı çok merak ettim, müsaadenizle fotoğrafını gördükten sonra yorum yapmak isterim.

Sevgiler...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024