agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs
(https)

Beğeni Düzeni2758Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-05-2020, 11:18   #1531
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Galip Kuzucu Mesajı Göster
Normalde köklendirme işlemi yaparken oluşan çiçekleri koparmanız lazım. Dallar köklenince daha gelişmesi için oluşan tomurcukları kopartmak bitkinin daha hızlı gelişmesini sağlıyor.
Bilgi paylaşımınız için teşekkür ederim.

HandeNilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2020, 13:31   #1532
Ağaçsever

ÇiğdemPm's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2019
Yılbaşı Çiçeği (Schlumbergera)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gül Batur Mesajı Göster
...........

Merhaba, burada kullandığınız yöntemi biraz detaylandırmanız mümkün mü? İç kap dış kap tabanına değmemeli mi? Ayrıca dış kaptaki su seviyesi hoya yetiştiriciliğinde olduğu gibi bir kaç cm ile mi sınırlı kalmalı?
Bu yöntem benim gibi bu bitkiyi yetiştiremeyenler için bir umut olabilir. Şimdiden teşekkür ediyorum.

ÇiğdemPm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2020, 18:40   #1533
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2020
Yılbaşı çiçegi

Ben yılbaşı çiçeğimi 1 hafta önce diktim 2 si tuttu gibi diger ikisi yaprakları cansızlaştı bu ikisi neden ölmüştür acaba.

Mesut Temiz beğendi.
Palmiye seven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2020, 14:49   #1534
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Palmiye seven Mesajı Göster
Ben yılbaşı çiçeğimi 1 hafta önce diktim 2 si tuttu gibi diger ikisi yaprakları cansızlaştı bu ikisi neden ölmüştür acaba.
Köksüz çelik olarak diktiğinizi varsayıyorum... Öncelikle çeliklerin hepsi tutmayabilir... Tutma oranı bitkiden bitkiye farklılık gösterebildiği gibi, bazı uygulamalarla tutma ihtimalini epey arttırabilirsiniz... Kaktüs ve sukulentleri genel olarak hemen keser kesmez toprağa dikmiyoruz... Çünkü toprak doğal olarak her türlü bakteriyle, mantar ve küf organizmalarıyla dolu ve bu organizmalar koruyucu bir tabakaya sahip olmayan kesik yüzeyden kolayca bitkinin içine nüfuz edip bitkiyi öldürebiliyor... Bunun için, önce çeliği birkaç gün açıkta bekleterek kesik yüzeyin kabuk tutmasını bekliyoruz... Bitkiyi ilk kestiğinizde toz tarçına batırırsanız mikroorganizmalara karşı fazladan bir koruma da sağlayabilirsiniz... birkaç gün sonra toprağa diktiğinizde artık kesik yüzey koruyucu kabuk dokusuyla kaplanmış olduğundan bitki bakteri/mantar/küf ile enfekte olmadan rahatça kök geliştirmeye başlayacaktır...
Sukulent ve kaktüslerin çoğu haftalarca hatta aylarca kesik olarak dışarıda durabilir ve ölmezler, o açıdan endişe etmeyin...
Ancak yılbaşı çiçeği (ve benzer türler olan paskalya kaktüsü, atlas kaktüsü, vb.) bir kaktüs olmasına rağmen bir çöl bitkisi olmadığından, ben bu bitkiyi açıkta bekletip riske girmek istemediğimden onda farklı bir yöntem uyguluyorum ve suda köklendiriyorum... Çelikleri keser kesmez toz tarçına batırıyorum ve ardından suya koyuyorum... Bugüne kadar bu yöntemle çeliklerimin hepsi köklendi... Toprakta köklendiren arkadaşlar da vardır belki, ama ben bu bitkide hiç denemedim toprakta köklendirmeyi... Bol şans dilerim..

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2020, 21:01   #1535
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2020
Yılbaşı çiçeğimi dikeli 3 hafta oldu acaba bu sene **** 2021 başlarında çiçek açar mı

Mesut Temiz beğendi.
Palmiye seven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2020, 14:13   #1536
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Palmiye seven Mesajı Göster
Yılbaşı çiçeğimi dikeli 3 hafta oldu acaba bu sene **** 2021 başlarında çiçek açar mı
Çelik olarak dikildiğini ve şu an için küçük bir bitki olduğunu varsayarak bu sene çiçek açmasının çok muhtemel olmadığını söyleyebilirim... Ancak bazen çelik olarak alınan kısımda tomurcuklanma başlamışsa bitki kök geliştirmeden önce tomurcuğu geliştirip çiçeğe dönüştürebiliyor...
Geçen yıl, benzer bir tür olan paskalya kaktüsü çeliğimi suya koyduktan sonra kök vermeden bir çiçek açmıştı bu şekilde...

Palmiye seven beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2021, 19:47   #1537
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2014
Arkadaşlar merhabalar, sarı ve beyaz renkte yılbaşı çiçeği arıyorum. Nerelerden temin ettiniz siz? Çok yaygın ve uygun bir çiçekti şimdi bulamıyorum. Ben Ağustos ayınca 7.5 liraya almıştım minicikti, çok sevdim ve farklı renklerini istedim ama bulmak ne mümkün

Mesut Temiz beğendi.
Hodurice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2021, 20:47   #1538
Ağaç Dostu

E.Kahraman's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hodurice Mesajı Göster
Arkadaşlar merhabalar, sarı ve beyaz renkte yılbaşı çiçeği arıyorum. Nerelerden temin ettiniz siz? Çok yaygın ve uygun bir çiçekti şimdi bulamıyorum. Ben Ağustos ayınca 7.5 liraya almıştım minicikti, çok sevdim ve farklı renklerini istedim ama bulmak ne mümkün
Bugün Bauhaus'ta gördüm yılbaşı çiçeklerini. Bir bakın isterseniz.

Mesut Temiz ve Hodurice beğendi.
E.Kahraman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024