agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs
(https)

Beğeni Düzeni2758Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-04-2009, 19:57   #511
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Buraya uğrayın

Her iki tür de yılbaşı çiçeği olarak bilinmesine rağmen, lob yapıları dikkatli bakınca farklı.

Çiçeği ve açma mevsimi de farklı.

Sizin çiçeğiniz Rhipsalidopsis gaertneri

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2009, 21:27   #512
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Ben yılbaşılarıma organik gübreden ziyade npk çeşitlerini aralıklı olarak veriyorum ve bu durumdan çok hoşnutlar. Organik gübre bitkiyi yakabilir ve çeşitli özelliklerinde değişikliklere sebep olabilir...

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2009, 21:37   #513
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Volare Mesajı Göster
Merhaba ,
bu aylarda acan yilbasi cicegi varmi ?
Benim yilbasi cicegim tomurcuklandi .
Bir yanlis mi yaptim , yoksa benim cicegim yilbasi cicegi degil mi?
Sevgili Volare,endişelenmeyin benim yılbaşımda açtı..Hemde 2 ay arayla..:.))
Mümkünse resimlerini görmek isterim..

Crocus Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2009, 09:34   #514
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Galeri: 2
Yilbasi cicegi oldugunu dusundugum bitkimin tomurcuklari kirmizi .
Cepten yaziyorum , bu gun cektigim fotograflari yarin gonderirim .
Tomurcuklar haric loblarin da kenarlari kirmizi .
Fikirlerinizi ve onerilerinizi bekliyorum .
Saygilar .

Volare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2009, 16:50   #515
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-07-2008
Değerli arkadaşlar;

Sizleri okuduktan sonra yılbaşı çiçeğimi ben de çoğaltmaya kalkıştım. Boğumlar arasında minik kök saçaklanmaları çıkıyor. Ben de bunları kesip tekrar toprak ile buluşturuyorum. Köklenecekler düşüncesi ile.. Ama bu uzun mu sürüyor ya da zamanı mı değil daha?

Yaklaşık 1 aydır ben onları fıslıyorum onlar bana baygın baygın bakıyor, bir iletişim kopukluğu mu var aramızda acaba diye soruyorum kendime.!!!

Eğer var ise, ben nerede yanlış yapıyorum?

fizban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2009, 20:07   #516
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Saçaklanan lobları koparmak yerine, üzerine toprak ilave etmeniz mümkünse, deneyin derim.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2009, 20:28   #517
Ağaç Dostu

Sayın Fizban acele etmeyin derim muhakkak size cevap vereceklerdir. Benimde 2 ay kadar önce diktiğim loplar bana daha yeni yeni cevap veriyorlar. Fısfıslama işinin de genelde yazın yapılıyor diye biliyorum...

Eski 13-04-2009, 08:47   #518
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
resim

Benim yılbaşım

Eklenen Resimler

lolla, almanyalı ve duy-gu beğendi.
Volare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2009, 10:49   #519
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2008
MaşaALLAH çok şirinler kök çelikten alınmış olduğu için hemen çiçek vermişler yaprak çelikten olunca böyle hemen çiçek açmıyor benim yılbaşılar mesela hiç çiçeklenmeye niyetleri yok durmadan lob getiriyorlar .

pembegül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2009, 11:06   #520
Ağaç Dostu

begonvil 14's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2008
Sevgili Pembegül Lob vermesine şükür et. Seninkiler lob veriyorlar hiç olmazsa benim yılbaşım ekim ayından beri aldığım gibi duruyor. Ne bir çiçek ne bir lob veriyorlar. Burdaki yılbaşı çiçeklerini gördükçe çatlıycam nerdeyse)

begonvil 14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2009, 11:14   #521
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Yeterli güneş ışığı çok önemli, fazla rüzgar olmayacak, arada sıvı gübre, ya da yağmur suyu ve öğleden sonra loblara yapılan fısfısa mutlaka karşılık verecektir.

Bu hususları göz önünde bulundurun lütfen.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2009, 13:05   #522
Ağaç Dostu

Sayın Voltare maşallah yılbaşılarnızı çok şirin çiçeklenmişler. Arkadaşlar yılbaşı bitkisi ister köklü çelik ister köksüz çelik olsun çiçeklenmeye niyet ederse çiçekleniyor. Zira pembe yılbaşımdan aldığım köksüz boğumlar 2 haftada daha öcenden tomurcuklandı ve açtı. Ben yılbaşı bitkilerinde güneşten ziyade bol aydınlığın çok önemli olduğu kanısındayım. Bol aydınlık ve uygun ısı ortamı sağlandığında çok sık çiçek verebiliyor. Benim deneyimlerim bu yönde...

Eski 13-04-2009, 13:43   #523
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Hepinize iyi günler. Benimde 1 adet yılbaşı çiçeği var 4 senedir beraberiz fakat yerleşik bir memuriyet hayatımız olmadığından bir türlü çiçek açtıramadım. İkamet etmekte olduğumuz evimizin cephesi ters olduğundan güneşi odalar sadece 2 saat tam alabiliyor ama buna karşın oldukça aydınlık. Yılbaşı çiçeğimin ilk saksı değişimini ve kök ayırmasını Torf ağırlıklı az miktarda bahçe toprağı ve yanmış keçi gübresi ile 3 gün önce yaptım ve hala kendilerine gelemediler. Acaba zamansızmı yaptım eğer zamanı ise eklemem gereken bir şeyler varmı bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Ayrıca ilçede olduğumdan 1 tane çiçekçimiz mevcut ama onada sadece salon çiçekleri geliyor acaba elinizde yanlışlıklada olsa kırılan yılbaşı çiçeği lopu varsa banada göndermeniz mümkünmü. Teşekkür ederim.

delete61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2009, 09:25   #524
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2006
Galeri: 21
Üstteki dallar yılbaşında açan cinsten. Alttakiler de paskalyada açan tür. Her ikisi aynı saksıda, yıl boyunca sırayla açıyorlar. Kışı açık balkonda geçirdiler; şimdi aşırı güneşten korumak ve çiçekleri seyretmek için nisan başında içeri aldım. Tomurcuklanma içerdeyken başladı. Saksıda bir başka tür daha var; o da atlas denilen cins sanırım; o da bu kalabalık ortamda kendine yer açıp gelişmeğe çalışıyor.

Eklenen Resimler

lolla ve Papağan beğendi.
yukka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2009, 21:20   #525
Ağaç Dostu

Sevgili Yukka yılbaşını kışın açık balkonda üzerine 2 kat naylon geçirerek mi muhafaza ettin. Yanlış anlamadım değil mi? Çünkü çok şaşırdım. Eğer öyleyse benim de bunu önümüzde ki kış denemem lazım. Benimde deneme mi tavsiye edermisin? Çünkü ben de sen gibi İstanbul da yakın bir yerde yaşıyorum. İklimleri neredeyse aynı.

Eski 16-04-2009, 21:48   #526
Ağaç Dostu

Ben de kışın dışarıda bıraktım bir süre. Yapraklar büzülüp bozuldu. Derhal içeri aldım. İnanın hala o büzüş büzüş hallerini düzeltmekle uğraşıyorum.

Çiçeklenme bittikten sonra oldu bu. Ocak-Şubat gibi.

Eski 18-04-2009, 09:27   #527
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Tavsiye ederim. Benim güney balkonu, tamamen açık, çok rüzgarlı ve 6. kat. Koşullar böyleydi. Yılbaşı için tomurcuklanmaya başlamadan evde çok aydınlık ve serin bir yere aldım. Çiçekler açıp bittikten sonra yeniden dışarı ... Kaktüs türü oldğundan kışın dışarıda balkonda (Istanbul) bırakmak koşuluyla 2-3 ay sulamazsanız havanın nemiyle, üzerine çiseleyen yağmurla idare ediyorlar (tüm kaktüs türleri) ve çok bol çiçek açıyorlar.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Faruk Mesajı Göster
Sevgili Yukka yılbaşını kışın açık balkonda üzerine 2 kat naylon geçirerek mi muhafaza ettin. Yanlış anlamadım değil mi? Çünkü çok şaşırdım. Eğer öyleyse benim de bunu önümüzde ki kış denemem lazım. Benimde deneme mi tavsiye edermisin? Çünkü ben de sen gibi İstanbul da yakın bir yerde yaşıyorum. İklimleri neredeyse aynı.

Eski 18-04-2009, 09:56   #528
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fizban Mesajı Göster
Ben de kışın dışarıda bıraktım bir süre. Yapraklar büzülüp bozuldu. Derhal içeri aldım. İnanın hala o büzüş büzüş hallerini düzeltmekle uğraşıyorum.

Çiçeklenme bittikten sonra oldu bu. Ocak-Şubat gibi.
Aşırı soğuğa maruz kaldıysa olabilir. Ben karlı günlerde naylonla sardım ve saksısını bir tahtanın üzerine oturttum. Bir de benim saksım çok kalın yapılı büyük bir seramik saksı. Belki o da soğuğa karşı koruyucu olmuştur. Ben bitki uzmanı değilim; ancak birkaç yıldır bu çiçeği sorunsuzca yetiştiriyorum, yılbaşı kaktüsü olan cinsi yılda iki kez bol miktarda çiçeklendirebiliyorum. Yaprakların büzülmesi bitkinin kökleriyle ilgili bir sorun olabilir. Bu durumda 'bitki dirilinceye' kadar bol sulayarak, yaprakları fısfıslayarak yeni köklerin oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Bitkinin kökleri çürümüş ve o nedenle yapraklar büzüşmüş olabilir. Bu durumda da sağlam lopları çürümüş köklerden ayırıp yeniden dikmek gerekir.

lolla beğendi.

Düzenleyen yukka : 18-04-2009 saat 10:31
Eski 18-04-2009, 11:39   #529
Ağaç Dostu

Sevgili Yukka tavsiyelerinize uyup bu kış bende yılbaşılarımdan bazılarını dışarıda sizin yöntemlerinizi dikkate alarak tutacağım...

Eski 18-04-2009, 16:11   #530
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim Yukka. Evet aşırı soğukta daha doğrusu sert kuzey rüzgarında kaldı. Farkettiğim anda içeri aldım ama iş işten geçmişti. Zavallıya işkence etmişim anlaşılan!!!

Aynen dediklerinizi uyguluyorum bol bol fıs lıyorum. Yeni yeni toparlanmaya başladı.Ki bunu 2 aydır yapıyorum. Gidiyordu çiçek resmen..

Yaprak renkleri hala mat. Herhalde o da toparlar.. Şİmdi bol fıs ve sulamaya devam edeyim.

Yaşamını sizlere borçlu olan çiçeğimden onun adına teşekkürler bir kez daha!!!

Eski 18-04-2009, 19:01   #531
Ağaç Dostu

Sevgili Yukka benimde balkonum Güney cephesinde hangi aylar arası balkonda hangi aylar arası evde durmas daha iyi olur?

Eski 19-04-2009, 11:49   #532
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Sevgili Fizban, dün ayrı bir saksıda duran birkaç sap yılbaşı çiçeğim pörsümüştü. Kökleri çıkarıp baktığımda çürümüş olduğunu gördüm. Bu durumda temiz lopları ayırıp yeniden diktim. Size de boşuna toparlayacağım diye vakit kaybetmemeniz için kökleri açıp sorunu gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Sevgili Faruk kardeş, Balkonunuzun güneş almayan ya da çok az alan bir yerindeyse yaz-kış aynı yerde kalabilir. Çok soğuk, karlı, buzlu günlerde sarıp sarmalayarak tedbir almak koşuluyla tabii...
Çiçeklenme döneminde içeri alıp seyretmek isterseniz tomurcukların ucu görünür görünmez içeri aydınlık ve çok serin bir yere alabilirsiniz. Ben içeri- dışarı konusunda ay belirtemem; çünkü çiçeklenme farklı aylarda olabiliyor. Çiçekli dönemini balkonda geçirdiğinde çiçekler üzerinde çok uzun kalıyor, içerde ise kısa zamanda dökülüyor. Yılbaşı çiçeğinin bakım inceliklerini bu forumun tamamını okuyup öğrenebileceğiniz gibi aşağıda Hümeyra Özdamar'ın Gizli Bahçe adlı sitesinden yararlanabilirsiniz.

http://www.humeyraozdamar.net/salonbitkilericicekli.htm

Eski 21-04-2009, 14:35   #533
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sevgili Selçuk abinin (Selçuk44) ikinci kez hediye ettiği yılbaşı kaktüslerim. Bir tanesi beyaz, diğeri de kırmızı açıyormuş.

Name:  RR200002.JPG
Views: 1970
Size:  61.8 KB

Name:  RR200003.JPG
Views: 1878
Size:  51.3 KB

Name:  RR200004.JPG
Views: 1817
Size:  44.7 KB

Name:  RR200005.JPG
Views: 1846
Size:  41.3 KB

Bu da Paskalya olanıymış. Onu da sağolsun saksıya ekleyip öyle getirmiş.

Name:  RR200001.JPG
Views: 1888
Size:  45.6 KB

Bu çiçekle ilgili komik de bir şey yaşadık. Dün Selçuk abi ile Konak'da buluşup Hisarönüne çiçekçileri dolaşmaya gidelim dedik. Elimde saksı, tam Hisar caminin Hisarönü meydanına çıkan geçidinde ilerlerken, arkamızdan bir hanımın bir yandan koşup bir yandan da "beyefendi, beyefendi" diye seslendiğini duydum. Tabii ben hiç üzerime bile alınmadım, zira bir beyefendiye sesleniyordu hanım

Bunun üzerine Selçuk abi dönüp "buyurun hanımefendi" dedi. Kadıncağız nefes nefese, bir yandan soluklanmaya çalışırken bir yandan da elimdeki yılbaşı çiçeğimi göstererek, "bu çiçeği nereden aldınız, o kadar aradım bulamadım," diye sordu. Ben de doğrudan Selçuk abiyi işaret ettim. Selçuk abi de aldığı yeri tarif etti.

Ama "üzerinde çiçekleri ve tomurcukları olmasaydı, birer çelik kırıp size verirdim" dediğimde kadıncağız bir üzüldü. Sanki içinden "şansa bak be, kırk yılda bir aradığımızı bulduk, onun da üzeri tomurcuk dolu" dermiş gibiydi

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2009, 17:14   #534
Ağaç Dostu

Sayın Malbman yılbaşı çiçeğiniz sanki ayna ayna söyle bana benden güzeli var mı bu dünyada diyerekten bizlere sesleniyor gibi. Çok güzel açmış. Hele loplarının gösterişi çok hoş. En sonnda ki beyaz dediğiniz yılbaşının sanki pek keyfi yok gibi. Lopları baya büzüşmüş gibi...

Eski 21-04-2009, 18:37   #535
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sevgili Faruk teşekkür ederim. Yılbaşı çiçeğim size Selçuk abi sayesinde o şekilde seslenebiliyor.

En sondaki beyaz değil, paskalya cinsi olanmış. Selçuk abi öyle söylemişti. Loplarını da, dikmeden önce özellikle o şekilde yapıldığı için büzüştürmüş. Dün sohbet esnasında bu anlama gelen bir şey söylemişti. Sanırım toparlar kendisini.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 09:25   #536
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2007
Forumda arattım ama bilgi alamadım,yılbaşı çiçeğini nasıl çoğaltıyorsunuz?Elimde bir adet minik boğum var,suda mı köklendirsem yoksa direkt diksem mi bilemedim..

Crocus Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 10:28   #537
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
O minik boğumu direk toprağa dikin. Suda da köklenme sağlayabilirsiniz, ben olsam direk toprağa yerleştirirdim

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 11:19   #538
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
******* direkt toprağa dikin. Ben öyle yaptım. Buradan görebilirsiniz

http://www.agaclar.net/forum/attachm...4&d=1239718100

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 11:20   #539
Ağaç Dostu

cicada's Avatar

Giriş Tarihi: 27-06-2008
Merhabalar,
Annemin çok büyük bir yılbaşı çiçeği vardı. Yalnızca bir defa açmıştı hayran kalmıştım, her dalından koyu pembe çan gibi çiçeklerler sarkıyordu. Çok iyi bakılmadığı için bir daha açtığını görmedim sonra da annemin çiçeği attığını öğrendim, halbuki çiçeği alıp evime getirmeyi düşünüyordum. Şimdi ben de zygokaktus arıyorum, elinde olan veya ankara'da satıldığı yeri bilen var mı acaba?

cicada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 13:11   #540
Ağaç Dostu

Sevgili Crocus Şen bence de tek boğumu hemen toprağa dikin. Suda kaktüs türleri çok fazla muhafaza edilemeden eriyor ve çürüyor. Tek lop çok loplu çeliklere göre daha hızlı köklenip cevap veriyor. Benim pembe paskalya yılbaşımdan aldığım bütün tek loplar diktikten 2 haftaya yakın zaman sonra çiçeklendiler...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024