agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs
(https)

Beğeni Düzeni2758Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-02-2009, 08:13   #451
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi binnazyagci Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar.
Bende iki hafta önce Ankara Bauhause dan yılbaşı çiçeği aldım. İki çeşittiler biri çiçekli(6 TL) diğeri çiçeksiz(2TL). Yer değişimine hassas olduklarını bildiğim için çiçeksiz olanından aldım.
Çiçeğimin heme hemen bütün loblarının bitimininde kökçükler çıkmış.Ne yapmalıyım sizce
Hiç dokunmayın, öylece bırakın. Keyifleri yerinde demek ki ) Çiçeği çoğaltmak istediğinizde lobu döndürerek ana bitkiden ayırır, toprakla buluşturursunuz.

yukka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2009, 10:57   #452
Ağaç Dostu

merakli's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 3
3 yıldır baktığım yılbaşı çiçeğim var ama bir türlü çiçek açmadı. Çeliğini alırken, "dikkat et üzerinde çiçek varken dik, yoksa çiçek açmaz demişlerdi" ben de öyle yapmıştım. Ama ne inat çıktı anlatamam bu yıl da çiçek açmadı. Denemediğim bitki besini kalmadı.

Sizin çiçekleriniz maşallah nasıl böyle güzel açabiliyor?

merakli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2009, 11:05   #453
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Sevgili merakli,

Üzerinde çiçek varken dikilmesi gerektiği bence yanlış bir inanç. Çiçeksizken aldığım çelikle ürettiğim yılbaşı çiçeğim bu sene çok güzel çiçek açtı. Havaların ısınması ile yaz boyu ve sonbaharda balkonda yarı gölge bir yerde keyfi çok yerindeydi. Hatta Aralığa kadar da balkonda kaldı. Zamanı geldiğinde balkonda olan bitkim salonumda olana göre daha fazla tomurcuk verdi.

Bu konuyla ilgili eski mesajlara bir gözatarsanız çok güzel bilgiler yer alıyor, sizin uygulamalarınızla kıyaslarsanız nerede eksik var kolaylıkla tespit edeceksinizdir. Zira ben benim inatçılara bu şekilde çiçek açtırdım. İnanıyorum ki siz ondan daha inatçısınız, çiçeklerini göreceksiniz

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2009, 11:48   #454
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Benim de bir tane yılbaşı çiçeğim var. Bana geldiğinden beri hep evin içinde salonda hafif ışık alan bir yerde duruyordu. Boyna inceleyip duruyordum, sonbahar gelip de kışa dönünce mevsim aldım balkona koydum. 2 hafta sonra bir dolu çiçek tomurcukları verdi, şimdi üstü çiçekten geçilmiyor. Boyna kıpraştırıp duruyordum, çiçeklenme zamanı da diğer zamanlara göre biraz daha fazla su verdim, aşırıya kaçmadan tabii... Çiçekler hala üzerinde şuan.

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2009, 12:55   #455
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

İlkinciğim balkonda çok daha keyifliler bence de. Çiçekleri geçtikten sonra suyunu azaltırsan dinlenmeye geçecek bitkin. Fotoğraflarını paylaşırsan sevinirim.

Eski 19-02-2009, 14:26   #456
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merakli Mesajı Göster
3 yıldır baktığım yılbaşı çiçeğim var ama bir türlü çiçek açmadı. Çeliğini alırken, "dikkat et üzerinde çiçek varken dik, yoksa çiçek açmaz demişlerdi" ben de öyle yapmıştım. Ama ne inat çıktı anlatamam bu yıl da çiçek açmadı. Denemediğim bitki besini kalmadı.

Sizin çiçekleriniz maşallah nasıl böyle güzel açabiliyor?
Çiçek sorununa yanlış mekan ve yanlış sulama yol açıyor. Sulamanın kesildiği mevsimler var. Alt mesajlarda bu konuların açıklamaları var. Sulamayı bilinçli yaparsanız senede iki kez çiçek veriyor; üzeri çiçekten görünmüyor.

yukka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2009, 17:14   #457
Ağaç Dostu

merakli's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 3
Sevgili arkadaşlar;

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Konuyu tekrar gözden geçirdim ve sanırım benimkilerin sorunu içeride kalmaları. Genel görüş bu bitkinin dış mekanda kalması yönünde. Eve gittiğimde ilk iş onları balkona taşımak olacak.

Hepinize bol çiçekli günler dilerim.

merakli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2009, 18:35   #458
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Hem de Adana'da yaşıyorsunuz, korkmadan balkona koyun tabii.

Eski 20-02-2009, 01:04   #459
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-12-2008
Galeri: 70
Sevgili Selen yara kısmının kuruması için ne kadar bekletilip toprağa dikilmesi lazım? Benim 13 gün önce direk yara kısmının kurumasını beklemeden diktiğim çeliklerim hem lop vermeye hem de tomurcuk vermeye başladı. Bu normal bir durum mu sizce? Çok kısa süredi köksüz çelikler tuttu ve lop ve tomurcuk vermeye başladı. Bulunduğu yer televizyonun üstü yarı aydınlık ortam ve kaloriferli oda.

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2009, 01:45   #460
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Evet normal bir durum Faruk Bey. Demek ki bitki yerini sevmiş ve çiçeklenme dönemi içinde olduğu için de size süpriz yapmış. Yılbaşı çiçeğinden alınan çeliğin yarasını kurutmadan da torfa **** uygun toprağa dikseniz köklenmesinde bir engel olmayacaktır fakat diğer kaktüs türlerinden alınan çelikleri kuru yerde bekletmenizi tavsiye ederim. Yaranın nasırlaşması türden türe farklılık gösterir. Bunu gözlemleyerek rahatlıkla fark edeceksinizdir.Genelleme yapmak pek mümkün olmuyor ama yaz aylarında rahatlıkla 2-3 günde nasırlaşırken mesela Sütleğengillerden Euphorbia daha uzun süre isteyebilir.

Selamlar.

Eski 20-02-2009, 19:41   #461
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
bunlarda benim ilk yılbaşı çiçeklerimmm...
Hepsindede minik minik kökçükler oluşmuş...

Eklenen Resimler

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2009, 22:32   #462
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Benim yılbaşı çiçeğim de pembe renkte çiçek açıyor. Turuncu renkte çiçek açanı da varmış .

zooteknist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2009, 19:41   #463
Ağaçsever

binnazyagci's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2007
Alıntı:
Merhaba arkadaşlar.
Bende iki hafta önce Ankara Bauhause dan yılbaşı çiçeği aldım. İki çeşittiler biri çiçekli(6 TL) diğeri çiçeksiz(2TL). Yer değişimine hassas olduklarını bildiğim için çiçeksiz olanından aldım.
Çiçeğimin heme hemen bütün loblarının bitimininde kökçükler çıkmış.Ne yapmalıyım sizce

Şimdide yumuşamaya başladı

binnazyagci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2009, 21:19   #464
Yeni Üye

sulty's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
annemin çiçeğinden ürettiğim gözm gibi baktığım çiçeğim pek bir güzel maşallah ama sıra çiçek açmaya gelince naz üstüne naz geçen sene naza boncuğu gibi 1 tane tomurcuk yaptı sabah akşam severken bir sabah gördüm ki tomurcuğunu atıvermiş yere bu sene de 3-4 tane tomurcuk yapmıştı kala kala 1 tane kaldı üstünde. yanlışı nerde yapıyorum ben? yerini sabitlemek lazım galiba, suyunu da mı az versem, deneyimi olanlar lütfen paylaşabilir mi?

Eklenen Resimler

lolla beğendi.
sulty Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2009, 21:25   #465
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2008
Suyunu azaltın arkadaşlar toprağına su vermek yerine yapraklarına su püskürtün alıştığı yerden değiştirmeyin.

Birde bu çiçek sıcak yeri sevmiyor 20 derecenin altında biryer daha uygun olur..

pembegül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2009, 21:29   #466
Yeni Üye

sulty's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pembegül Mesajı Göster
Suyunu azaltın arkadaşlar toprağına su vermek yerine yapraklarına su püskürtün alıştığı yerden değiştirmeyin.

Birde bu çiçek sıcak yei sevmiyor 20 derecenin altında biryer daha uygun olur..
teşekkür ederim pembegül, kapalı balkonumda haftada 1 kez yapraklara su püskürterek deneyeceğim bu sene, önümüzdeki yıl çiçeklenmiş halini fotoğraflarım burada umarım.

sulty Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2009, 21:43   #467
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pembegül Mesajı Göster
alıştığı yerden değiştirmeyin.

Birde bu çiçek sıcak yei sevmiyor 20 derecenin altında biryer daha uygun olur..
Bitkinin düşük sıcaklık isteğine katılıyorum. Ama sadece yapraklarına su püskürtmenin yeterli olup olmadığını bilmiyorum.

Eski 23-02-2009, 21:44   #468
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Alıntı:
Şimdide yumuşamaya başladı
Sayın Binnazyagcı,
Bende yaklasık 1,5 ay önce küçük bir saksı yılbaşı çiçeğini Koçtaş'tan aldım. Üzerinde bol mikrada tomurcugu vardı malum oldugu üzere, yer değişince hepsi döküldü. İşin garip tarafı bir süre sonra dalları da kopup, dökülmeye ve yumusamaya basladı. Bende çiçegi sabah güneşi alan daha serin bir pencere içine koydum ve topragı kuruyana kadar sulamadım. Daha sonrada çok az miktarda su verdim. şimdi yaprak dökülmesi durdu hatta bir sürü yeni yaprakları cıktı.

züleyha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2009, 21:47   #469
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2008
Soğuk yere çıkarmanız yeterli yapraklarına su püskürtmeyin sıcakta duracaksa su püskürtün diye söyledim inşALLAH çiçeklenmiş halini görürüz bu arada çiçeğiniz ne renk acaba benimde bir kırmızı birde pembe var daha çok küçükler...

pembegül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2009, 21:48   #470
Ağaç Dostu

Bitkinin yumuşaması derken boynunun eğilmesinimi söylemeye çalıştınız? Bu bitki uzadıkça normal bir durum olmalı.

Eski 23-02-2009, 21:51   #471
Ağaç Dostu

Belki bitkileri biraz kendi hallerine bırakıp normal bakımlar dışında çok fazla işlerine karışmamak gerekir.

Eski 24-02-2009, 00:51   #472
Ağaç Dostu

Elinde sarı yılbaşı çiçeği olanlar foruma resimlerini ekleyebilirse sevinirim. Yılbaşı çiçeğinin hiç sarı açanını görmemiştim. Merak ettim doğrusu...

Eski 24-02-2009, 12:29   #473
Ağaçsever

binnazyagci's Avatar

Sayın Zuleyha zaten doğru düzgün sulamadım. Arada phalimin yapraklarına su fısfıslarken onuda es geçmiyorum. Saksısından mı toprağından mı anlamadım bir türlü. Sizinkinin düzelmesine sevindim. Biraz daha düzelmezse zaten lopcuklarının altında köklenme vardı onları ayırıp teker teker dikeceğim.

Eski 24-02-2009, 12:31   #474
Ağaçsever

binnazyagci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zooteknist Mesajı Göster
Bitkinin yumuşaması derken boynunun eğilmesinimi söylemeye çalıştınız? Bu bitki uzadıkça normal bir durum olmalı.
Sayın Zooteknist boyunda herhangi bir uzama yok şu anda. İlk aldığımda yaprakları daha etliydi şimdi ise yumuşadı konkav bir hal aldı. Kenarlarındaki tırtıklarda yamuldu.

Eski 24-02-2009, 23:42   #475
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın Zooteknist boyunda herhangi bir uzama yok şu anda. İlk aldığımda yaprakları daha etliydi şimdi ise yumuşadı konkav bir hal aldı. Kenarlarındaki tırtıklarda yamuldu.
Sn binnazyagci

Yine siz bilirsiniz ama bence hemen uygun çelik alarak başka bir toprağa dikin. Belki böylece aynı bitkiden elinizde sağlıklı kalanlar olabilir.

Eski 25-02-2009, 12:34   #476
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Selennciğim bendeki christmas cactus'umun çiçeklenmiş resimlerini istemiştin, ancak yükleyebildim.

Eklenen Resimler

selenn ve duy-gu beğendi.
Eski 25-02-2009, 12:35   #477
Ağaçsever

binnazyagci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi faruktalas Mesajı Göster
Sayın Binnazyagci hasta yılbaşı bitkinizin fotoğraflarını foruma eklerseniz daha sağlıklı bilgiler verebiliriz...
Sayın Faruktalas işte benim minik çiçeğimin resimi arkadaki uzun dallar sağlıklı fakat öndekilerde sorun var başta öndekilerde sağlıklıydı.

Eklenen Resimler

Eski 25-02-2009, 19:01   #478
Ağaç Dostu

Sayın Binnazyagci hata yapıyorsam affola ama bitkiniz bana çok sağlıklı görünüyor gibi geldi. Bahsettiğiniz yapraklarda yumuşama varsa bitki bu yaprakları taşımaz atar. Bitkinin attığı yapraklarda tekrar dikseniz tutmaz.

Düzenleyen Faruk : 25-02-2009 saat 19:02 Neden: Düşük cümle...
Eski 26-02-2009, 00:37   #479
Ağaçsever

binnazyagci's Avatar

Sayın faruktalas sakın paranoyak **** pimpirikli olduğum hissine kapılmayın. (Pimpirikliyim ama az derecede). Aslında asıl sorunlu diye bahsettiğim yapraklar aşağıya doğru olanlar. Resimde çok belli olmuyor. Dokununca anlaşılıyor yumuşaklığı. Ama yine de bunlar olağan şeylerse çok sevinirim ,sadece forumu boşyere işgal ettiğim için üzülürüm.

Eski 26-02-2009, 14:40   #480
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
http://www.ngbb.gen.tr/bagbahce/file...bahce_21-6.pdf
Burada yılbaşı çiçeği hakkında bilgi var.İlgilenenler baksın.

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024