agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Bakım, Üretim
(https)

Beğeni Düzeni172Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-12-2012, 21:23   #151
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2008
teşekkür ederim sudan çıkarttım.

kenann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2012, 17:36   #152
Yeni Üye

bugün özel kaktüs toprağı ile ekimi yaptım

Eklenen Resimler

Eski 23-01-2013, 22:34   #153
Yeni Üye

kaktüsüm çürümeye başladı ama tepesinden de tomurcuk veriyor şimdi ne yapmalıyım?

Eklenen Resimler

YeniBON ve GÖKÇE1 beğendi.
Eski 24-01-2013, 12:59   #154
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Sürgün biraz daha büyük olsa ayırmak daha kolay olurdu. Sürgünün bağlı olduğu gövdenin sağlıklı (yumuşamamış) kısmından keserek kesi yeri kuruyana kadar bekleyip tekrar saksılayabilirsiniz.

Örneğin şu şekilde; (Tabi bunu fikir olması açısından işaretledim. Eğer kırmızı çizginin daha altında yumuşama yoksa daha alttan kesmekte fayda var.)

Name:  IMG_0373.jpg
Views: 4670
Size:  41.8 KB

Bu arada kullanmış olduğunuz toprak harcı suyu çok tutan bir malzeme. Kaktüsünüz uzunca bir müddet ıslak ortamda kaldığından çürümüş. Direnajı iyi, süzek bir toprak harcı kullanmanızda fayda var.

YeniBON beğendi.
selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2013, 20:07   #155
Yeni Üye

tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Topragım özel kaktüs toprağı.

Eski 28-01-2013, 09:16   #156
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Fotoğraftan gördüğüm kadarıyla hindistan cevizi torfu gibi geldi bana. Ben piyasada satılan hazır kaktüs topraklarını ne zaman kullansam hep benzer sıkıntılar yaşıyorum. Bu sebeple sizi de uyarmak istedim. Hazır bir kaktüs toprağı kullanıyorsanız içine bir miktar kum ve akvaryum taşlarını karıştırabilirsiniz. Fotoğratanki görüntü sanki hindistan cevizi torfunun yoğun olduğu bir saksı harcı gibi gelince bana ilave etmek istedim.

Eski 28-01-2013, 20:20   #157
Yeni Üye

anladım, evet hazır almıştım. Dediğiniz gibi hindistan cevizi torfuna benziyor. Diğer kaktüsüm bu toprağı çok sevdi 1 haftada gözle görülür büyüme gösterdi.

Eski 29-01-2013, 14:30   #158
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Sukulentlerde özellikle Echeverialarda ben de az miktar hindistan cevizi torfu ilave ediyorum saksı harcına. Böylece sıcak günlerde kurtarıcı oluyor ama ben kaktüslerde kullanmıyorum. Torf bile katmamaya çalışıyoruz zira soğuk iklimde yaşadığımdan toprağın kuruması bir hayli zaman alıyor.

ıldır beğendi.
Eski 02-02-2013, 19:46   #159
Yeni Üye

dediğiniz gibi kestim kaç gün bekletmem gerekiyor?

Eklenen Resimler

YeniBON beğendi.
Eski 12-02-2013, 12:37   #160
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Merhaba, bir kaç çeşit kaktüsümün yavrularını ayırıp çoğaltmak istedim. iki gün önce ayrıma işlemini yaptım. ve ertesi akşam toprağa ektim. bazılarının kökleri vardı. ama bazılarının ise kökleri yoktu.
kökleri olmayanları çok dibe batırmamak şartı ile sadece yüzeysel olarak toprağa koydum. Acaba hiç koymasam mı?

Ayrıca toprak seçimi konusunda yanlış bir seçim mi yaptım?
keçi gübresinin toprak ile karıştırılmış 1 senedir beklemiş halde bulunan bir toprak kullandım. Acaba gübreli olduğu için sıkıntı olur mu?

Solda ilk saksıda olan turuncu kaktüs aşılı olarak satılan kaktüsün tomurcuğu daha önce çoğaltmayı denemiştim ama olmadı acaba toprağın üstünde dursa köklenir mi?

aynı saksıdaki kaynana dili cinsi çok yumuşamış , ama kökü var onun tavisyeniz ne olur? hatta ayırdığım diğer ana saksıdaki de yumuşamıştı,(yazın dışarıda duruyordu) şimdi daha iyi ama hala tamamı yumuşak, su vermiyoruz ama ortam sıcaklığı az mı geliyor?

Sorularıma cevap verirseniz çok mutlu olurum

YeniBON ve GÖKÇE1 beğendi.
ayomisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2013, 10:28   #161
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Sayın ayomisan, kullandığınız toprak yanılmıyorsam pek süzek yapılı değil. Fotoğraftan gördüğüm kadarı ile yazıyorum bu nedenle siz de kontrol edin lütfen. Ben gübreli toprak kullanmıyorum. Bahardan sonra sıvı besin ile vitamin desteği yapıyorum. Ayrıca toprağa karıştırıldığında besin fazla gelebilir.

Kullandığınız saksıların altlarında delik olmasına dikkat etmenizde fayda var.

Turuncu renki aşılı olan kaktüsün (Gymnocalycium mihanovichii) üretimini bu şekilde yapamazsınız. Bu renkli olan kaktüsler kendi başlarına klorofil üretemediğinden başka bir kaktüse ihtiyaç duyuyorlar. Bu sebeple piyasa genelde aşılı halde karşımıza çıkıyor. Üretmek isterseniz; ana bitkiden ayırdığınız yavruları başka bir kaktüse aşılamanız gerekir.

Opuntia konusunda ise yine toprağı kontrol etmenizi öneririm. Süzek, geçirgen yapılı bir toprakta yetiştirilir. Isı yetersiz mi geliyor diye sorumuştunuz; Opuntialar kışa ve soğuğa dayanıklı türlerdir. Yalnız dikkat etmeniz gereken soğuğa dayanıklı bile olsa sürekli ıslak bir ortamda bulunmaması gerektiği.

Forumda kaktüs toprağı başlığında çeşitli kaktüs toprağı karışımları yer alıyor. O başlıkları inceleyin dilerseniz.

Son olarak Gymnocalycium mihanovichii (turuncu kaktüsünüz) dışında çelikle üretimde sıkıntı yaşamazsınız. Suyu çok kontrollü vermeniz gerekir. Baharla birlikte gelişmeler başlayacaktır. Kolaylıklar diliyorum, umarım hepsi tutarlar ve gelişirler.

YeniBON beğendi.
Eski 14-02-2013, 10:44   #162
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-12-2011
Merhaba ; size yardımcı olabilirsem mutlu olurum.Deneyimlerimden söylüyorum sukulent cinsi kaktüslerin yavruları ayrılıp direk toprağa sokabilisiniz ama sukelent olmayan cinsleri ayırdığınız zaman mutlaka bir kaç gün havayla temas edecek bir şekilde dışarıda bekletilip koparılan kısmın kuruması gerekiyor ondan sonra onun için hazırlanmış toprağa dikebilirsiniz. Toprağında mutlaka kahverengi 5-6 mm kahverengi ponza taşını saksının en alt kısımlarına koyarak toprak doldurulabilir. saksının üst kısmındada kullana bilirsiniz ve ya toprağa karıştırabilirsiniz? Ablamlar İstanbulda kaktüs üretimi gerçekleştiriyorlar ve gerek tohum gerekse büyümüş olarak binlerce kaktüs var ve bende bir kolleksiyocuyum her giitiğimde olmayanlardan alıp geliyorum. Yardımcı olabildiysem ne mutlu...

hilalll ve YeniBON beğendi.
Ceylins Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2013, 15:15   #163
Yeni Üye

Smile

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selenn Mesajı Göster
Sayın ayomisan, kullandığınız toprak yanılmıyorsam pek süzek yapılı değil. Fotoğraftan gördüğüm kadarı ile yazıyorum bu nedenle siz de kontrol edin lütfen. Ben gübreli toprak kullanmıyorum. Bahardan sonra sıvı besin ile vitamin desteği yapıyorum. Ayrıca toprağa karıştırıldığında besin fazla gelebilir.

Kullandığınız saksıların altlarında delik olmasına dikkat etmenizde fayda var.

Turuncu renki aşılı olan kaktüsün (Gymnocalycium mihanovichii) üretimini bu şekilde yapamazsınız. Bu renkli olan kaktüsler kendi başlarına klorofil üretemediğinden başka bir kaktüse ihtiyaç duyuyorlar. Bu sebeple piyasa genelde aşılı halde karşımıza çıkıyor. Üretmek isterseniz; ana bitkiden ayırdığınız yavruları başka bir kaktüse aşılamanız gerekir.

Opuntia konusunda ise yine toprağı kontrol etmenizi öneririm. Süzek, geçirgen yapılı bir toprakta yetiştirilir. Isı yetersiz mi geliyor diye sorumuştunuz; Opuntialar kışa ve soğuğa dayanıklı türlerdir. Yalnız dikkat etmeniz gereken soğuğa dayanıklı bile olsa sürekli ıslak bir ortamda bulunmaması gerektiği.

Forumda kaktüs toprağı başlığında çeşitli kaktüs toprağı karışımları yer alıyor. O başlıkları inceleyin dilerseniz.

Son olarak Gymnocalycium mihanovichii (turuncu kaktüsünüz) dışında çelikle üretimde sıkıntı yaşamazsınız. Suyu çok kontrollü vermeniz gerekir. Baharla birlikte gelişmeler başlayacaktır. Kolaylıklar diliyorum, umarım hepsi tutarlar ve gelişirler.
teşekkür ederim yanıtınız için.

Aşılı kaktüs yapmayı da denemiştim ama olmamıştı
aşılamam için gereken o çubuk şeklinde olan kaktüsten(isimlerini bilmiyorum kusura bakmayın) şuan bir dal var elimde, kullanmak istemiyorum.
tutacağından şüpheliydim zaten, kısmet. o çubuk cinsinden temin edersem bir deneme yapabilirim

Kapların altlarında delik yok, tuğla koysam yeterli olur mu?
Bu kapları geçici olarak düşünüyorum. Daha sonrasında hepsini bir saksıya ekip botanik bahçe yapmayı düşünüyordum.

opuntia sanırım kaynana dili olanı. Anladığım kadarıyla genel sorunum toprak, topraklarını değiştirmem gerek.

soruyu sorduktan sonra toprak konularına da rastlamıştım. inceledim ve toprağını değiştirmeye karar vermiştim, genelde o yönde cevaplar vermişsiniz...
daha önce fındık kabuğu çürümüşünü normal toprakla karıştırıp kullanıyordum, hiçbir sorun yaşamıyordum. Kaktüslerim o zamanlar çiçek de açıyordu. (trabzondaydım o zamanlar)

Sonrasında kaktüslerimi yalovaya getirdim, haliyle hava değişimi yaşadılar, büyümeleri yavaşladı.
çok mu suladım acaba düşüncesi ile toprağını değiştirdim ve kum ile karıştırdım. hepsini büyük bir kapta botanik bahçesi olarak dizayn ettim. 2-3
senenin sonunda ilgisizlikten (daha doğrusu evdeki herkesin ilgilenmesinden/sulamasından ötürü) yumuşama oldu ve sonunda çürüdüler.
Tekrar kum ile karıştırmaktan korkuyorum açıkçası

İnşallah sağlıklı bir şekilde büyürler

Eski 14-02-2013, 15:20   #164
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ceylins Mesajı Göster
Merhaba ; size yardımcı olabilirsem mutlu olurum.Deneyimlerimden söylüyorum sukulent cinsi kaktüslerin yavruları ayrılıp direk toprağa sokabilisiniz ama sukelent olmayan cinsleri ayırdığınız zaman mutlaka bir kaç gün havayla temas edecek bir şekilde dışarıda bekletilip koparılan kısmın kuruması gerekiyor ondan sonra onun için hazırlanmış toprağa dikebilirsiniz. Toprağında mutlaka kahverengi 5-6 mm kahverengi ponza taşını saksının en alt kısımlarına koyarak toprak doldurulabilir. saksının üst kısmındada kullana bilirsiniz ve ya toprağa karıştırabilirsiniz? Ablamlar İstanbulda kaktüs üretimi gerçekleştiriyorlar ve gerek tohum gerekse büyümüş olarak binlerce kaktüs var ve bende bir kolleksiyocuyum her giitiğimde olmayanlardan alıp geliyorum. Yardımcı olabildiysem ne mutlu...
Teşekkür ederim yardımlarınız için. acaba ablanız veterinerlerin hayvanlarla ilgilendikleri gibi kaktüslerimi götürsem kaktüslerimle ilgilenip hastalıklarına bakar mı ki
ne iyi olur öyle bir yer olsa

YeniBON beğendi.
Eski 15-02-2013, 13:42   #165
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayomisan Mesajı Göster
Kapların altlarında delik yok, tuğla koysam yeterli olur mu?
Olur tabi. Sonuçta fazla su süzülüp altta kalır. Bol da sulanmadıkça sorun olmaz.

Alıntı:
Tekrar kum ile karıştırmaktan korkuyorum açıkçası
Akvaryumlarda kullanılan minik taş parçaları bence kumdan daha kullanışlı bir malzeme. Ben kum kullanmıyorum. Kırık ufak boylu taşlarla yaptığım karışımlarda sorun yaşamadım. Aklınızda bulunsun.

ayomisan beğendi.
Eski 20-02-2013, 10:04   #166
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayomisan Mesajı Göster
Teşekkür ederim yardımlarınız için. acaba ablanız veterinerlerin hayvanlarla ilgilendikleri gibi kaktüslerimi götürsem kaktüslerimle ilgilenip hastalıklarına bakar mı ki
ne iyi olur öyle bir yer olsa
gidip gösterebilirsiniz hemde tanışmış olursunuz? Yer Çekmeköy taşdelende site içerisinde kaktüs bulabileceğiniz istanbuldaki yerler içinde yazıyor oradan tarifi alıp gidebilirsiniz? Olmadı telefon numarasıda verebilirim? İyi günler...

Ceylins Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2013, 09:20   #167
Yeni Üye

sero90's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2013
bu dondurma kasesinde bulunan sagdaki uzun kaktusun cinsi nedir, bende dun aynısından aldım.. bu kaktus hakkında bilgi arıyorum da

sero90 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2013, 12:53   #168
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Sero90, foruma hoşgeldiniz. Türünü öğrenmek istediğiniz kaktüsünüzü fotoğrafı ile birlikte altta linkini verdiğim başlıkta sorabilirsiniz.

Bu kaktüsün adı nedir? (2006-2014)

Sizi daha yakından tanımak isteriz; yeni gelen arkadaşların kendilerini tanıttığı başlığa da yazarsanız sevinirim.

http://www.agaclar.net/forum/uyeler-...niyor/2595.htm

ıldır beğendi.
Eski 04-04-2013, 15:06   #169
Yeni Üye

canej's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2013
Question çelikleme yöntemi hakkında

merhaba resimde görülen katüsümden çelikleme yapmak için parça aldım. Parça parçayı tutan kökle birlikte çıktı ben kurumaya o şekilde bıraktım lakin köklenmesi için kesmem mi gerekiyor acaba ???

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
canej Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2013, 16:27   #170
Ağaç Dostu

mügem's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2012
Galeri: 39
Name:  DSCN6936.jpg
Views: 3175
Size:  28.5 KB
Name:  DSCN6939.jpg
Views: 3208
Size:  29.0 KB
Name:  DSCN6940.JPG
Views: 3150
Size:  68.0 KB
Name:  DSCN6809.JPG
Views: 3219
Size:  69.3 KB
Merhabalar,bu sürgün vermiş çeliklerimi saksı değişimi yapsam kaybeder miyim?4-5 cm lik minik kare saksılarda,bir tanesi de sprey kapağında dikili.

adneser beğendi.
mügem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2013, 17:09   #171
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi canej Mesajı Göster
merhaba resimde görülen katüsümden çelikleme yapmak için parça aldım. Parça parçayı tutan kökle birlikte çıktı ben kurumaya o şekilde bıraktım lakin köklenmesi için kesmem mi gerekiyor acaba ???
İşaretlemiş olduğunuz yerden dalı ana gövdeden ayırdınız yanlış anlamadıysam. Euphorbiaların anagövdesindeki süt gibi olan sıvı zehirlidir. Bu nedenle bu işlemden sonra elleri yıkamak gerekir, kullandığınız malzemeleri de keza öyle.

Kesi yeri ya da koparılan kısım kurulduktan sonra uygun kaktüs toprağında köklendirilebilir. Kesmek köklenme yüzeyinin geniş olması ve ana gövdenin koparma sırasında zarar görmemesi sebebiyle önemli.

adneser beğendi.
Eski 13-05-2013, 17:11   #172
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mügem Mesajı Göster
Merhabalar,bu sürgün vermiş çeliklerimi saksı değişimi yapsam kaybeder miyim?4-5 cm lik minik kare saksılarda,bir tanesi de sprey kapağında dikili.
Köklere zarar vermeden tekrar saksılayabilirsiniz. Hatta toprağını hafif nemlendirip toprağı ile olduğu gibi yeni saksısına aktarırsanız kökler zedelenmez.

Eski 13-05-2013, 23:15   #173
Ağaç Dostu

mügem's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2012
Galeri: 39
Çok sağolun selenn hanım.

mügem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2013, 18:16   #174
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Bu iki kafadarı ayırayım mı?

Eklenen Resimler

fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2013, 18:52   #175
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-08-2011
sevenleri ayırmayın bence

fatitoo beğendi.
alaoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2013, 10:07   #176
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatitoo Mesajı Göster
Bu iki kafadarı ayırayım mı?
Benim gördüğüm iyi bir şekilde gelişmiş durumda. Saksısı ona dar geliyor. Sonbahardayız. Bazı kaktüsler kolay ayrılmasına rağmen bazıları nedense kökten de bir aradalar. Onları ayırmak zor oluyor. Kaktüsleri genelde torfa diktikleri için bir süre sonra kuruyup köklerinin hava almasına verdiğimiz suyun hemen saksı dibine çıkmasına neden oluyor. Bitki dinlenme dönemine geçmiş ise ayırmayın. Ancak bende ayıramadığım kaktüs büyüyünce birbirlerine zarar vermeye başladı. Bir tane zor bela ayırdığım içindeki kazık gibi olan oluşumu çıkmasına rağmen uzun süre dikmeden beklettikten sonra toprağa diktiğim şu anda yaşıyor. Sizin orada şu anda mevsim çok soğuk olmadığı için şu anda ayırırsanız sanırım problem olmaz. En garantilisi ise ilkbaharda ayırmanız. Mevsim ve bitkinin durumuna göre karar vermek en güzeli.

fatitoo beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2014, 12:01   #177
Ağaçsever

cansuyu_yagmur's Avatar

Giriş Tarihi: 03-07-2010
Yavruları ne zaman ve nasıl ayırmalıyım?

Merhaba arkadaşlar,

bu kaktüsümü geçen sene bu bahar ayında eminönünde bir çiçekciden almıştım.
Büyüdü ver yavru vermeye başladı. Geçen hafta yavrulardan birtanesini ayırdım fakat çürüdü.
Forumda okudum kadarıyla ayırdıktan sonra bir kaç gün bekleterek toprakla buluşturulması gerekiyormuş bu doğrumu?
Ve ne zaman ayırmak gerekir bu arkadaşları? En büyüğü 5 kuruş boyunda.
En hasarsız nasıl ayırırım peki?

Eklenen Resimler

cansuyu_yagmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2014, 14:11   #178
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Yavrular ayırmak için çok küçük ve çok gençler. Biraz sabredip büyümelerini sağlayın, keskin bir bıçakla anneden kesip ayırabilisiniz.

Ayırdığınız yavruları yara yerlerinin kuruması için 3-5 gün bekletilmesi gerekiyor. Yaraları kabuk tutmadan ektiniz mi çürüme yapıyorlar.

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2014, 14:33   #179
Ağaçsever

cansuyu_yagmur's Avatar

Giriş Tarihi: 03-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakdag Mesajı Göster
Yavrular ayırmak için çok küçük ve çok gençler. Biraz sabredip büyümelerini sağlayın, keskin bir bıçakla anneden kesip ayırabilisiniz.

Ayırdığınız yavruları yara yerlerinin kuruması için 3-5 gün bekletilmesi gerekiyor. Yaraları kabuk tutmadan ektiniz mi çürüme yapıyorlar.
bilgiler için teşekkürler sayın sakdag,

peki ne kadar büyüklükte olmaları lazım?

cansuyu_yagmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2014, 14:35   #180
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
1 tl kadar büyürlerse tutmaları daha garanti olur.

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024