agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Kaktüs > Kaktüs Bakım, Üretim
(https)

Beğeni Düzeni172Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-12-2011, 10:35   #121
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Kaktüsünüzün adı Chamacereus Silvestrii , çabuk tutar, güzel kırmızı- turuncu çiçekleri vardır, güle güle büyütün.

dilayra beğendi.
sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2011, 10:49   #122
Ağaç Dostu

sinan yavuzz's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2010
inşallah tutarlar daha yeni başladım kaktüse acemiyim yani yardımlarınız için teşekkür ederim

dilayra beğendi.
sinan yavuzz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2012, 13:12   #123
Yeni Üye

karanyamemoria's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2012
Herkese merhaba, ben yeniyim. Bir sorum vardı. Parmak gibi upuzun bir kaktüsüm var. Dalı **** çiçeği yok. Boyu yaklaşık 20 cm. Bu kaktüsü ortadan ikiye bölsem üsttekini köklendirsem, altta saksıda kalan parçaya ne olur? Ölür mü, dalı mı çıkar?

dilayra beğendi.
karanyamemoria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2012, 08:37   #124
Ağaç Dostu

MKurtoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 31-05-2011
Sürgün verme ihtimali yüksektir. Fakat kesim işini Haziran ve sonrası yapmalısınız. Sıcak havada gerçekleştirirsniz, başarılı olabilir. Soğuk bu günlerde bitkiniz uykudadır.

kaktüs_35 beğendi.
MKurtoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2012, 11:19   #125
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2012
Merhaba
Nereye yazacağımı bilemedim. Elimde 1 yaprak titanopsis fulleri var. Bundan çoğaltmam mümkün mü? 2 gündür açıkta kurutuyorum kaktüslere yaptığımız gibi. Doğru mu acaba yaptığım? Önerisi olan varsa sevinirim. Succulentlerde olduğu gibi yan yatırıp toprağa gömsem olur mu?

pulibet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2012, 13:34   #126
Ağaçsever

kaktüs_35's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2012

Merhaba Çelikleme yöntemi ile ürettiğim kaynana dili kaktüşlerim daha 2 hafta olmusken. Hızlı bir değişime girdiler. Üstlerinde tomurcuklar olusmaya başladı ya çiçek açacaklar veya yavruluyorlar daha kök salmadan bu kadar hızlı gelişim beni etkiledi açıkcası.

Bu başarı sadece bana ait diğemem agaclar.net sakinlerine teşekkürler.

Saygılar...

Düzenleyen kaktüs_35 : 19-04-2012 saat 10:09
kaktüs_35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2012, 12:19   #127
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Kaktüs35 kaktüsün yavruluyor.. Çiçek açması için uzun bir zamana ihtiyacın var..
Yavrulamasına bakma sen.. Kök atınca daha güzel gelişecek

kaktüs_35 beğendi.
selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2012, 17:45   #128
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-06-2012
imageshack.us/photo/my-images/856/140620123345.jpg
imageshack.us/photo/my-images/525/140620123342.jpg

acayip şekilde kaktüs merakım gelişti pazardaki ucuz çiçekciden 3 adet alıp geniş saksıda ektim.bu kaktüsler neden çiçek vermedi izmir kipa vs yerlerde hepsi çiçek açmış halde acaba çokmu küçükler yerlerinimi beğenmediler. türleri nedir. çiçek açarlarmı.yanlarda yavrular çıktı hemen yanlarına diktim ama birçoğu telef oldu.ortada yoncaya benzer bi bitki var sökmedim acaba zararı olurmu.izmirdeyim çatım düz güneş çok alıyor bunlardan çok çeşit olarak yetiştirmek hobi kazanmak istiyorum . tohum alarak yetiştirmem mümkünmü değişik türleri çok zor olduğu yazılı. biraz karışık uzun oldu ama okuyup yanıtlayanlara teşekkürler.

Eklenen Resimler

Düzenleyen erhans : 14-06-2012 saat 17:50 Neden: resim düzeltme
erhans Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2012, 17:19   #129
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-07-2012
Merhaba =)
Forumu bir süredir takip ediyorum ve sonunda üye olmaya karar verdim.Sormak istediğim birkaç tane soru var,umarım doğru yere yazıyorumdur.
Yaklaşık bir hafta kadar önce kaktüsüm saksısından düştü,kökünün tamamen kurumuş olduğunu fark ettim ve hemen ne yapabilirim diye araştırmaya başladım.Sonuç olarak alt kısmını kesip köklenmesi için bırakmaya karar verdim.
Şimdi ise biraz endişeliyim,bu aşamada sadece beklemeli miyim yoksa kaktüsümü çoktan öldürdüm mü bilemiyorum. ^^
Gayet acemi olduğumu belirtmeme gerek kalmadı sanırım. ^^

Eklenen Resimler

Kaddy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2012, 09:34   #130
Ağaç Dostu

ankstel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-11-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kaddy Mesajı Göster
Merhaba =)
Forumu bir süredir takip ediyorum ve sonunda üye olmaya karar verdim.Sormak istediğim birkaç tane soru var,umarım doğru yere yazıyorumdur.

Şimdi ise biraz endişeliyim,bu aşamada sadece beklemeli miyim yoksa kaktüsümü çoktan öldürdüm mü bilemiyorum. ^^
Gayet acemi olduğumu belirtmeme gerek kalmadı sanırım. ^^
İzlediğiniz yol doğru endişelenmeyin kuru bir toprak üzerine bırakın yarı gölge bir yerde 30 gün dursun sonra bakın kök salmış-mı diye
kök yoksa bile üzülmeyin anaç'ta kuruma yoksa 30 gün daha bekleyin derim

Bol çiçekli günler

dilayra beğendi.

Düzenleyen ankstel : 02-08-2012 saat 09:47 Neden: imla hatası
ankstel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2012, 09:46   #131
Ağaç Dostu

ankstel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erhans Mesajı Göster
imageshack.us/photo/my-

acayip şekilde kaktüs merakım gelişti pazardaki ucuz çiçekciden 3 adet alıp geniş saksıda ektim.tohum alarak yetiştirmem mümkünmü değişik türleri çok zor olduğu yazılı. biraz karışık uzun oldu ama okuyup yanıtlayanlara teşekkürler.

Merhaba elindeki kaktüslerin çiçeklenmesi için daha zaman var
Her kaktüs çiçek acar şartlarını sağlarsan İzmir de olmanız sizi şanslı kılıyor kaktüsler çok güneşi çok sevmezler direk İzmir güneşinden gölgelikle koruyun çok güzel ve rafine bir hobidir kaktüs yetiştirmek aslında sorularınızın tüm yanıtları sitede mevcut araştırırsanız doyurucu bilgiler bulursunuz.
Tohum konusuna gelince hele kolay yetişen türleri yaşat ve yetiştir tohum daha sonraki mevzu sizi izleyeceğim gelişmeler olursa size her tür tohum bende hediye alın size bir söz .

Bol çiçekli günler dilerim

Eski 02-08-2012, 09:51   #132
Ağaç Dostu

ankstel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karanyamemoria Mesajı Göster
Herkese merhaba, ben yeniyim. Bir sorum vardı. Parmak gibi upuzun bir kaktüsüm var. Dalı **** çiçeği yok. Boyu yaklaşık 20 cm. Bu kaktüsü ortadan ikiye bölsem üsttekini köklendirsem, altta saksıda kalan parçaya ne olur? Ölür mü, dalı mı çıkar?

Resmini çekip bir iki kare koysaydınız
yanıt almanız daha kolay olurdu.

Eski 02-08-2012, 16:39   #133
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ankstel Mesajı Göster
İzlediğiniz yol doğru endişelenmeyin kuru bir toprak üzerine bırakın yarı gölge bir yerde 30 gün dursun sonra bakın kök salmış-mı diye
kök yoksa bile üzülmeyin anaç'ta kuruma yoksa 30 gün daha bekleyin derim

Bol çiçekli günler
Çok teşekkür ederim içim rahatladı. =)

Kaddy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2012, 23:40   #134
Ağaç Dostu

...nokta's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Galeri: 16
Arkadaşlar herhangi bir mevsimi var mı bilmiyorum ama ben ilkbaharda dikmiştim...fotoğraflara şöyle bir baktım da keserek dikmişler...ben kesmeden direk dikmiştim ve köklendi...yine de benim pek bilgim yok bu konuda...sadece böyle yapmıştım ve tuttu...

...nokta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2012, 22:33   #135
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-06-2012
ankstel cevap için teşekkürler yeni baktım

evet bir ara güneşte beklettim 2-3 gün gözlemledim kaktüsler hemen buruşup dik duruşlarını kaybettiler, bende sürekli gölgede bekletiyorum ama çok su istiyo bu zibidiler 2-3 günde bir su bardağı dökmesem boynunu büküp eğiliyorlar,su döküncede dik halde uzuyolar şimdi ki durumları en az 10 cm daha uzun ince belli olan arkadaş, diğerleri yerinde sayıyor, bilmiyorum sulamakla iyi mi yapıyorum ? ayrıca acayıp halde yavruluyor ince belli arkadaş saksının etrafına dikiyorum yavruları , tek üzüntüm çiçek açmadılar ama zaten çok ufaklar, bir de çok çeşitli türler istiyorum bunlar sanki cinsi olmayan sokak hayvanları gibi iyi benzetme olmadı ama çok banal sadeler yine de kıyamıyorum her türlü tohum, kargo masrafları benden olamk üzere kabulum ) sanırım eylülde bi daha ekme dönemi var ,ayrıca gümüldür denizinden ufak taşlar aldım süsledim pozitif enerji veriyorlar, 2 ay içinde iş başı yapınca sanırım tüm aylığımı bunlara yatırıcam (

erhans Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2012, 15:00   #136
Ağaçsever

rainbowcolor's Avatar

Giriş Tarihi: 18-08-2012
İyi forumlar.
14 yıldır bende olan bir kaktüs var adını bilmiyorum. Hersene 2 cm kadar uzuyor. Bu yaz toprağa 1 cm yakın yerden iki yumru çıkarmış. Aynı gövdeye sahip çiçek açıcak gibi değil. Eşim onları kırıp geçen hafta saksıya ekmiş. Forumda yetiştirme tekniklerinden bilgi alarak. Yaptıkları doğru mu ? Fotoğraf ekledim. Kaktüsüm şuan 33 cm uzunluğunda kalınlığı çapı 6 cm. Boynunu eğmiş uzunluktan bende sopa ile geçici sabitledim. Yavrular biri 2 cm kadar diğeri 1 cm kadar.
Şimdiden teşekkürler.
İyi bayramlar.

yeşilkolik beğendi.
rainbowcolor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2012, 15:27   #137
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Sayın Rainbowcolor, yavruları kırdıktan sonra 3-4 gün bekletip ektiyseniz bir sorun olmaz. Kırdıktan hemen sonra ektiyseniz bir süre sonra çürüme başlayacaktır. Ayrıca ekim yaptığınız toprağınızı değiştirin bence,pek uygun görünmüyor. Çok fazla sulama yapmayın. Fotoğrafta saksılarınız iyice çamura dönüşmüş görünüyor.

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2012, 19:52   #138
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-12-2011
Bende rainbow un yaptığı gibi koparıp dikmek istiyorum fakat tutmamasından endişeleniyorum.Kaktüslerim fotoğraftakiler.Cinslerini bilmiyorum.Cinsleri hakkındada bilgi verirseniz sevinirim.Ayrıca fotoğrafta görüldüğü gibi boyu çok uzadı ve yana yatıyor.Alt dallar hiç büyümüyor sadece boyuna büyüyor.Alt dallarında gelişmesi için ne yapmalıyım.
O çok uzayan dalı ortadan kessem tamamı çürür mü?

Alttaki kaktüsün köke yakın kısımlarındaki dalları birleşim yerinden koparıp toprağa diksem tutar mı acaba?

Eklenen Resimler

serkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2012, 14:50   #139
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2012
merhaba,

4-5 tane Opuntia (kaynana dili) çelikleri almıştım doğal ortamından. bekletmeden hemen kum+torf karışımına diktim. 2 hafta geçti ama aynı şekilde duruyorlar. bazısında hafif pörsüme var ama renkleri hala canlı. bazılarının üst dikenlerinin dibinde çam sakızı gibi su damlacıkları şeklinde oluşumlar var yapışkan, tatlı ve saydam. bal gibi. diktiğimde toprak hafiften nemli idi ama hemen kurudu. az önce birazcık su verdim.

tutup tutmadığını nasıl anlarım ? çıkarıp baksam mı acaba kök var mı diye ? tavsiyeleriniz nelerdir ? doğru yoldamıyım sizce ?

cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Erdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2012, 15:48   #140
Ağaç Dostu

Erdogan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2012
tamamdır Opuntialar köklenmiş 15-16 gün falan oldu sanırım.

Erdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2012, 19:59   #141
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-10-2012

Merhaba bu kaktüsler benim bu siteyle tanışmamı sağladı ana kaktüsden çıkan bir filizin kök salması beni çok şaşırmıştı ve araştırdım.. öğrendiklerime göre çelikleme yöntemiyle bitkiden çelik koparılarak bekletme vs işlemlerle çeliğin kök salmasını sağlıyormuşuz.. fakat benimki zaten ana kaktüsün üzerinde her tarafından serbestçe kök salmış vaziyetteydi ve bende koparıp bekletmeden toprağa soktum.. sizce yanlışmı yaptım? ne yapmalıyım? Normal bir durummu?

Orhun:) Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2012, 20:11   #142
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Kaktüsünüzün bulunduğu ortam sanırım nemli bir ortammış ve bitkiniz havai kök oluşturmuş. O kökleri koparsaydınız da olurdu. Kaktüsünüz çoğalmış olmuş bu sebepten. Toprağa diktiğiniz bitkiyi çok fazla sulamayın. Çürüme yapmasın.

Orhun:) beğendi.
Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2012, 14:57   #143
Yeni Üye

teşekkürler.. peki diğer çıkardığı 5 yaprağını çelikleme yöntemiyle çoğaltabilirmiyim sizce? forumda odun kömürünü toprak için kullanıldığını duydum ve çok garibime gitti.. bildiğimiz pakette satılan odun kömürünün tozundanmı söz ediliyor? çelikleme için uyugnmudur? bilgileriniz için teşekkürler :]

selis beğendi.
Eski 07-10-2012, 15:10   #144
Ağaç Dostu

Odun kömürü kafanızı karıştırmasın, çelikleme için kullanılıyor fakat kaktüsler için değil..
Siz yandan çıkan kulakları kesip kuruyana kadar bekletip dikin.. 5-10 gün sonra köklenecektir.. Ekstra bir şey yapmanıza lüzum yok..

Ayrıca havai köklerin asıl çıkma amacı, bitkinin tırmanma isteğidir..
Kollar uzadıkça tutunacak bir yer arar.. Havadaki nemden de faydalanıp kök çıkarır..
Şöyle.......

Eklenen Resimler

Eski 09-10-2012, 15:32   #145
Yeni Üye

Hmm ßu değerli bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederimm çok yardımcı oldunuz Kaktüsler gerçekten çok ilginç bitkiler ve keşfettikce daha çok heyecanlanıyorum :]

Eski 11-10-2012, 21:47   #146
Yeni Üye

adar's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2012
hepsi cok guzel harika ya

adar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2012, 20:22   #147
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2008
Bu kaktüsü nasıl ekmeliyim?

bodrumda yerde bulduğum bu kaktüsü nasıl ekmeliyim, nelere dikkat etmeliyim?

Eklenen Resimler

kenann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2012, 21:03   #148
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
öncelikle sudan çıkartın kurusun. sonrada çiçek toprağına **** kaktüs bölümündeki yazılara bakıp ordaki gibi karışım hazırlayıp dikebilirsin. fakat hemn sudan çıkart kaktüs suyu çok sevmez. ben kum, bahçe toprağı ve çiçekçiden aldığım toprağı karıştırıp dikiyorum. zaten toprak nemli oluyor sulamayı iyice kuruduktan sonra yapıyorum . sevgiler

bozo.0606 beğendi.
serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2012, 21:05   #149
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2011
kesinlikle sudan çıkarın ve derhal kurutun. birkaç gün soldurun birazcık buruşabilir bile.

bozo.0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2012, 21:08   #150
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kenann Mesajı Göster
nasıl ekmeliyim
Bence hiç ekmeyin..
Bir ekerseniz yandınız, gerisi gelir.. Kurtulamazsınız..

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024