agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni45Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-04-2007, 13:13   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-12-2006
Galeri: 10
Ladin ile göknar türü arasındaki temel farklılıklar burada da geçerli. Yani göknarda yaprakların yassı, ladinde dört köşeli (yuvarlakımsı) olması, kozalakların göknarda yukarı, ladinde aşağı doğru uzaması vs. Sanırım bu konu forumda ayrıca işleniyor.

erenariff beğendi.
Sevi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2007, 23:22   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2007
mavi ladin ve göknar

bizim buralarda 1000 m 'ye kadar yaylalar var 500 m 'de yetişebilecek en iyi çam fidanı hangisidir bana bilgi verebilecek ve yardım edebilecek kişilere şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar

kupavale73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2007, 21:25   #33
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
İzmir'de 500 metrede Kızılçam iyi yetişir. Hatta 800 metreye kadar doğal yetişebilir. 500-1000 me hatta daha yüksek rakımlarda karaçam da yetişebilir.

sezinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2007, 22:07   #34
Joy
Fatih

Joy's Avatar

Giriş Tarihi: 21-12-2006
Merhabalar bende mavi ladin diktim toğumdan 10 günde çimlendirdim ama 1 tane cıktı daha resmini paylaşmaya çalışacağım nazar deymezse

Joy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2007, 22:10   #35
Joy
Fatih

Joy's Avatar

yanlış yere yazmısım burayada yazayım sevinçten ilk denememde 10 günde çimlendirdim mavi ladinimi ama daha 1 i çıktı geriside gelicek işallah kök gibi bişeylerde cıktı toprakta baş aşahımı döndüler yoksa :P çelikten daha zevkli bişeymiş ilk gördüm sevinçten havaya zıpladım darısı size

Eski 17-05-2007, 17:27   #36
Zek
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2007
Thumbs down mavi ladin

merhalar,

amerikadan mavi ladin tohumu getirdim ve nisanın ilk haftası gibi tohumları bastım. Çimlenme çok güzel gerçekleşti. Ancak çimlenen tohumlar bir süre sonra ölmeye başladı. Hepsini kaybetmedik ama devam ederse kaybedicez galiba.. bir fikri olan varmı (rakım 800 civarı) . ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Zekeriya KARA

Zek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2007, 00:27   #37
Ağaçsever

Ali Emiroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2007
merhaba;tohumları çimlendirdiğin yer hakkında bilgi verirsen sana yardımcı olmaya çalışırım. Ya havasız kalmıştır ya da mantar hastalığına yakalanmıştır.Ölenler kök boğazından mı ?

Ali Emiroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2007, 08:44   #38
Zek
Yeni Üye

Question mavi acilll

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali Emiroğlu Mesajı Göster
merhaba;tohumları çimlendirdiğin yer hakkında bilgi verirsen sana yardımcı olmaya çalışırım. Ya havasız kalmıştır ya da mantar hastalığına yakalanmıştır.Ölenler kök boğazından mı ?

Merhaba Ali Bey,
Evet aynen kök boğazından ... tam oradan yamuluyorlar .. Rakım 700-800 arası, karışım bir toprak hazırladım. Mantar ilacı atmıştım toprağa tohumu basarken ama.. 2 yastık var . Birisini 10 gün kadar kapattım. Diğerini hiç kapatmadım. Ölüm oranı aynı ikisindede. Havasızlıktan değil galiba. İlginize çok teşekkür ediyorum. Yorumlarınızı bekliyorum. Kök boğazı tespitiniz isabetli oldu.

Eski 24-05-2007, 10:15   #39
Joy
Fatih

Joy's Avatar

Sulamadan da olabilir ben fısfısla suluyorum aşırı sulama yapınca kökler yerinde oynama yapıyormus bende şimşirlere çok su dökmüştüm kurumuştu.

Eski 24-05-2007, 10:58   #40
Ağaçsever

Ali Emiroğlu's Avatar

Sayın Zek;toprak yerine torf kum ve gübre karışımı yaparak viyollerde yetiştirebilirsin.Geçirgen bir karışım hem fazla suyun gitmesine hemde hava almasına yardımcı olacaktır.Mantar ilacını cimlendikten sonra fısfısla ver.Güneş ışınlarını direk almayacağı bir ortam hazırla.Başarılar.

Eski 24-05-2007, 12:31   #41
Zek
Yeni Üye

Talking

Alıntı:
Sayın Zek;toprak yerine torf kum ve gübre karışımı yaparak viyollerde yetiştirebilirsin.Geçirgen bir karışım hem fazla suyun gitmesine hemde hava almasına yardımcı olacaktır.Mantar ilacını cimlendikten sonra fısfısla ver.Güneş ışınlarını direk almayacağı bir ortam hazırla.Başarılar.

Ali Bey;
Karışım aynen bahsettiğiniz gibi...violleri artık yeni basacağım tohumlarda kullanırım. Hava almaktan kasıt köklerin hava alması mı? çimlenme yaklaşık 1 ay önce oldu şimdi mantar ilacı atılırmı? kök boğazından kuruma sebebi bu mu ? ayrıca kapak atmak gerekirmi? Joy un yukarıda bahsettiği gibi sulama etkenmidir? Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

iyi çalışmalar.

Zekeriya KARA

Eski 24-05-2007, 15:35   #42
Ağaçsever

Ali Emiroğlu's Avatar

Zekeriya bey;Köklerin hava alması ve iyi gelişebilmesi için.Mantar ilacı,soğuktan korumak adına sera ortamında havasız kalan bitkiler için.Çimlenme olduktan sonra, odunsu doku oluşuncaya kadar aralıklarla ilaç yapılabilir.Açık havada problem olmaz.Yaptığınız karışım geçirgense fazla su köklere oksijen taşıyacaktır.Bu havalarda üzerini örtmeden yarı gölge yerler idealdir.Moralinizi bozmayın,mücadeleye devam. Ali Emiroğlu

Eski 24-05-2007, 17:49   #43
Zek
Yeni Üye

Talking

Alıntı:
Zekeriya bey;Köklerin hava alması ve iyi gelişebilmesi için.Mantar ilacı,soğuktan korumak adına sera ortamında havasız kalan bitkiler için.Çimlenme olduktan sonra, odunsu doku oluşuncaya kadar aralıklarla ilaç yapılabilir.Açık havada problem olmaz.Yaptığınız karışım geçirgense fazla su köklere oksijen taşıyacaktır.Bu havalarda üzerini örtmeden yarı gölge yerler idealdir.Moralinizi bozmayın,mücadeleye devam. Ali Emiroğlu
Ali Bey,
Açık havada mantar sorun olmuyorsa benim çimlenen tohumlarım neden ölüyor. (boğazdan) Ama ben yinede ilaç attırıcam. Moral bozukluğu kesinlikle yok. Desteklerinizden ötürü teşekkür ediyorum tekrar.

Eski 25-05-2007, 11:19   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-07-2006
az miktarda mavi ladin tohumu alacak arkadaşların yurt dışına boşuna kargo parası vermesine gerek yok. tohum gönderebilirim
antfidan@mynet.com

mturkkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2007, 11:29   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-07-2006
merhaba zekeriya bey
sizin sorununu damping off olarak isimlendirilen çökerten hastalığı. Bu hastalık genel olarak sıcalık ve nemin bir araya geldiği durumlarda olur. En yakın zirai ilaç bayiine giderek konu ile ilgili fungisitlerden alabilirsiniz. bulamazsanız yazınız. yardımcı olmaya çalışırım. Çünkü bende aynı sorunu yaşadım. 2000 e yakın fidanı kaybettim. antfidan@mynet.com

mturkkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2007, 09:49   #46
Joy
Fatih

Joy's Avatar

Benimde bir sorum var benim mavi ladinlerim çimlenmeye basladı çıkmayanlardan birkaçını karıncaların çıkardığını gördüm başka delihe taşıdılar eko sistem mi yapıyolar bu karıncalara bişey yapmak gerekirmi çok şaşırdım görünce.

Eski 28-05-2007, 12:18   #47
Zek
Yeni Üye

Talking maviler iyileşecek :=)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mturkkan Mesajı Göster
merhaba zekeriya bey
sizin sorununu damping off olarak isimlendirilen çökerten hastalığı. Bu hastalık genel olarak sıcalık ve nemin bir araya geldiği durumlarda olur. En yakın zirai ilaç bayiine giderek konu ile ilgili fungisitlerden alabilirsiniz. bulamazsanız yazınız. yardımcı olmaya çalışırım. Çünkü bende aynı sorunu yaşadım. 2000 e yakın fidanı kaybettim. antfidan@mynet.com

Merhaba;

İlginize teşekkür ederim,

Bahsettiğiniz hastalığı netten araştırdım. Ancak her ağaç için farklı funguslar olabilir diyorlar. Biyolojik savaştan bahsedilmiş. Sizden ricam örnek ilaç ismi ve muhtevası ile ilgili bilgi verebilirmisiniz?

Joy arkadaşım karıncalar için ddt (toz) kenarlara dökebilirsin.Aynısı benimde başıma geldi.

Eski 28-05-2007, 14:14   #48
Yeni Üye

gamitt45's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2007
merhabalar aynı durum ve hal bende de var
fidanlar yemyeşilçimleniyor
aynen ölümler devam ediyor
fungusit ilacının adını verirseniz sevinirim
,

gamitt45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2007, 16:20   #49
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2007
merhabalar..bu siteye yeni üye oldum...mavi ladin bitkisi arıyorum bana yardimci olabilirmisiniz?yurt dişindanda ithal olabilir...istanbuldan eda

edaaltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2007, 09:39   #50
Yeni Üye

gamitt45's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2007
evet arkadaşlar ölümlerin sebebini buldum
pomarsal fungusit kullanıyorduk onu bırakıp,
45 M spikal **** benzeri fungusiti kullanacakmışız
birde sulamayı 3 günde bir yapacağız
herkese kolay gelsin

gamitt45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2007, 00:23   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-06-2007
herkese amacında başarılar dilerim bende diger arkadaşlarım gibi burayı yeni keşfettim ve daha yeni başlayacagım. Ama ne elimde tohum var; nede bir bilgim var tohumları nerden temin edebilirim? acaba bilgisi olan bi arkadaşdan yardım bekliyorum birde nasıl çimlendirecez onuda anlatırsanınız çok sevinirim. bahçemde bir mavi ladin var 5-8 kadar kozalagı var acaba bunun tohumlarından olabilirmi :? şimdiden teş.

samet74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2007, 08:43   #52
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Hoş geldin Samet74.

Forumda bazı kurallarımız var. İlki türkçeyi ve imlayı doğru kullanmak. Bunlara dikkat etmeni önemle rica ediyoruz.

İkinci olarak kendini yeni gelen arkadaşlar başlığında tanıtırsan seviniriz.

Sorduğun sorular ise forumda cevaplanmış durumda.

Tekrar hoş geldin.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2007, 00:08   #53
Yeni Üye

sayın todor uyarınız için teşekürler. Ama imla kuralarını bildigim kadarıyla yazıyorum.Kusuruma bakma sizde takdir ederseniz bu yaştan sonra türkce dersi alamayız sanırım formu biraz inceledim ama tohum çimlendirme teknigi üzerine biryazı göremedim.Bende bulamamış olabilirim. saygılar

Eski 10-06-2007, 05:51   #54
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Sevgili Samet74;
Aradığın ladin tohumu çimlendirme ile ilgili başlık için buraya tıklayabilirsin.

İmla kuraları ise kesinlikle tartışmaya açık bir konu değil. Bu hususta çok hassas davranıyoruz. İstediğimiz şeyler ise zaten bilinen ama, dikkat edilmeyen şeyler. Cümle başlarına büyük harfle başlamak, sonlarında nokta koymak, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakmak gibi.

Ayrıca kelimelerin yuvarlanmasına ve chat dili ile mesaj yazılmasına kesinlikle izin vermiyoruz. Teş yerine teşekkür, çimlendirecez yerine çimlendireceğiz gibi.

Harf hatası veya imla hatası hepimiz yapabiliyoruz. Sadece özen göstermeni rica ediyoruz. Teşekkür ederiz.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2007, 09:50   #55
Yeni Üye

Sayın: Todor
Duyarlı olmanıza saygı duyuyorum. İlginiz içinde teşekkürler.

Eski 12-06-2007, 12:09   #56
Ağaç Dostu

heDera's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2007
Merhaba arkadaşlar bende mavi ladin tohumu dikmiştim.Tohumlar çıktı fakat bir süre sonra kırılma yapmaya başladı,birkaçgün bekledim belki serada oldukları için diye düşündüm ama daha sonra mantar olduğunu düşündüm mantar ilacını verdikten sonra kırılma iki gün sonra durdu şu anda iyi görünüyorlar ama sanki yeşile dönüyormuş gibi geldi bana gözlemliyorum daha sonra paylaşırım sizinle.

heDera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2007, 22:08   #57
uzunmahmutlu

Giriş Tarihi: 05-07-2006
Merhaba ben 2 yıldır tohumdan mavi ladin yetiştiriyorum çok zevkli bir iş her akşam 2 saaatimi onlara ayırıyorum sonbaharda 2 yaşında fidanlarım olacak 30 bin adet epey tecrübe edindim bu yıl tekrar tohum ektim allaha şükür çok güzel geliştiler 3. sürgünü verdiler onlara hangi gübreyi atmalıyım bilgimi ve bilgileri paylaşmak isterim.Güneşten korumak için yeşil örtü arıyorum yardımcı olmanız dileğiyle selamlar

uzunmahmutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2007, 19:02   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2007
Mavi Ladin Toprak Yapısı

Arkadaşlar merhaba. Ebay den satın alınan tohumlarla üretim yapan var mı aramızda? Yani güvenilir mi acaba. Bende başlamak istiyorum bu sene fakat eksiğim çok. Mavi ladin tohumunu basacağımız ilk toprak nasıl olmalı? Yani özel bir karışım mı gerektiriyor? Ayrıca kışın her ayında tohum dikimi yapılabilirmi yoksa bahara doğru mu yapmalıyız. Tecrubelerinize ihtiyacım var. Herkese iyi çalışmalar bol kazançlar.

bulosen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2007, 16:07   #59
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-08-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozanutku Mesajı Göster
Mükemmel bir dış mekan bitkisi, sadece aşı yöntemi ile üretildiğinden nadir bir ağaç türü...

Nasip olursa 20 tane alıp repikajda yetiştirmeyi düşünüyorum,ileride buradan elde edeceğim kalemlerle sera ortamında kendim aşılamaya çalışacağım,

Aşılama yöntemi ile ilgili bilgi verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
hangi tür ile aşısı yapılıyor ben bu ağaçları çok seviyorum bide bi şirket fidanın tanesini 30 kuruşa satıyor fiyat nasıl sizce iyimi

uzun mahmutlu bey topragınızın içeriği konusunda bi bilgim olmadan cevap vermek istemiyorum ama siz en iyisi şimdilik azot verin üzerlerinide file ile örtün

akinal33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2007, 17:10   #60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-08-2007
Merhaba, bu siteyi yeni buldum ve çok beğendim. Elimde 1-1.5cm uzunluğunda mavi ladin ağacı olduğunu bildiğim minicik bir ağaç var. 9 cm uzunluğunda bir saksıya ekilmiş. Bu minik ağaca nasıl bakmalıyım? İğneleri yeşil ve sağlıklı görünüyor.

Düzenleyen jodok amca : 02-08-2007 saat 19:02
jodok amca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024