agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni45Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-10-2007, 01:39   #91
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Mine hanım

Ben fikrimi beyan ettim. Hemen altına külliyen yalan diye bir cevap geldi.
Bir diğeri ingilizcen yoksa tercüme ediim .... olta atıyon balık tutuyon

Bu size yapılsa ne düşünürsünüz_? veya nasılbir tepki verirdiniz_?
sizce ne kadar medenice bir hareket_?

Fikrime katılmaması gayet doğal, bir çok fikir ortaya atılacak, yanlışlar ayıklanacak doğrular paylaşılıp çoğaltılacak, Burası bir platform anlatsın açıklasın bende öğreneyim ve hatta özür dileyim. Uyarınızda haklısınız ve bekliyordum ama aynı uyarıyı, yalan **** oltacı gibi hitapları doğrudan şahsa yapanlarada yapmanızı beklerdim. Kaç gündür arkadaşların yazıları blokda, ve hala hiç uyarınızı okumadım, Mine hanım. Yöneticinin adaleti sadece kendine olmamalı. ( Benim fikrim )

Benim tek sorduğum şu ; gördüğüm ve araştırdığımda bu konuda teknik kişiler '' PiciaKOS KOSTER glauca '' isminin olduğunu ve münih yakınlarında Hollanda sınırına yakın (jadalogda dediler ama yer ismimi yoksa başka bir şeyi ifade etmek içinmi )bir ailenin şahsi ormanlarında özel olarak korudukları ağaçlardan aşı yöntemi ile çok az sayıda, 400 yıldır üretimini yaptıklarını, araştırmalarda amerika kökenli maviladin cinsinden ve aynı isimle anılan bir ladin diye öğrendim. Orada oturan Türk ailelerde anlattı.
ben sadece bu konuda bilgisi olan bulundukları çevrede bu ağaçtan olan varmı diye sordum insanlara hepsi bu

Ayrıca şamil arkadaşımın üslubu ve bilgileri aktarış tarzı yönünden teşekkür ederim. Emekleri bereketli olsun zannederim dikkat etmemiş kim ne yazdı diye ama benim itirazlarıma güzel örnekler vermiş .
Kendisini tanımıyorum yazdıklarına istinaden söyleyeceğim, kendisi istisna üreticilerden. belki 1000 üretici var 10 tane aşı yapan, aşılı üretim yapıp satan üretici tanımam. Yıllarca bu işe emek harcamış bu işi namusuyla yapan üreticiler ve bilgiye sahip kurumlar var (orman bakanlığının bu konuda hiç bilgisi olmadığı orman fakültelerinde bilgi olmadığı gibi itirazlarım konusunda )

bir örnek daha samil bey yazmış renk değişmeme riski yüzde 70 -80 . Çok garanti olsun derseniz aşılı alın diyor. Bunları açıkça söyleyen, diğer konularda Tüketiciyi yanıltmadan bilgilendiren üretici çok azdır. Kendisini tebrik ederim. yıllık 600 bin üretim yapan biri söylesin piyasada bu ağacın satış fiatını (kendisinin o fiatlara hiç satabildiğini zannetmiyorum) gerçeğinin ne olması gerektiğini Kendisi, alınacak gerçek fiyatını tavsiye etse faydalı olurdu bence ama bilemem sakıncası olurmu . O fiatlara alın dermi_?

samil bey resimde görülen ağacdan daha koyu ve canlı Almanyada şetiştiği söylenen ağaç hakkında bilginiz varmı_? belki siz duymuş olabilirsiniz

saygılarımla

Düzenleyen Lotus_1071 : 02-10-2007 saat 02:32
Lotus_1071 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2007, 10:22   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-05-2006
Sayın Lotus ;

Mavi Ladin in Türkiyede yetiştirilmesi üretilmesi veya aşılanması hakkındaki düşüncelerinizi lütfen Manisa/Salihli/Yeniköy de bulunan Devlete ait Kılıç Fidanlığını ve oradaki Emekli Orman Mühendisleri ve köylülere ait Özel fidanlıkları gördükten sonra yazınız

Orada emekli Orman Mühendisi Murat Işıldar(Türkiyede Mavi Ladini devlete ait ormanlıkta ilk yetiştiren kişidir ),Emekli Orman Yüksek Mühendisi Y.Haluk Gülpınar ı ziyaret edin.Ben size onların ve devlete ait Kılıç fidanlığından birkaç fotoğraf koyayım gerisini siz gidince görün.. (Son foto size Yeniköyün rakımı hakkında bilgi verebilir)

Eklenen Resimler

ozanutku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2007, 17:44   #93
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Sayın Ozan Utku

Sayın ozan arkadaşım nerede yanlış anlaşıldığımı hala fark edemedim. Bende sizin söylediklerinizi anlatmaya çalışıyorum. Diyorumki Orman bakanlığının Bu konuda araştırmalarıda var, üretme çiftlikleride var bu işte yetişmiş çok iyi teknik elemanlarıda var. Bu insanlar ayrıca özel olarak şahsi üretim yapıyo veya çok ciddi üreticilerle birlikte çalışmalar yapıyor. Ama piyasada bu tür üreticiler çok az.

şu piciacos Koster olayına iyice yaklaştım ama hala tam ulaşamadım. Aradığım ağacın şekli buna benziyor(http://www.virtualplanttags.com/vpt....ID=670&cc=GIYP) ( resimdeki pungens glouca)

Almanyada Münih yakınlarında, Jadaloch (galiba böyle yazılıyor) kasabasında yaşayan, aynı zamanda bu kasabanın da kurucularıymış. Dünyada yalnız bu ailenin ürettiği, şu andada yönetisinin 80 yaşın üzerinde olan Alexsander Jadaloch un özel bir aşı şekliyle ürettiği masmavi renkte bir ladin cinsi.

Bu ladin hakkında resim, bilgi, döküman olan, tr de varsa (ben iki yerde gördüm)başka nerede olduğunu bilen arkadaşları arıyorum.

Lotus_1071 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2007, 11:21   #94
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bu arada Lotus_1071 'in "PİCİYAKOS KOSTER GLAUCA" olarak bahsettiği konifer Picea pungens "Koster" varyetesidir. İlgilenen üyelerimiz bu isimle arama yaparlarsa doğru sonuca, ağacın resimlerine, yurt dışında satan fidanlıklara ulaşacaktır.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2007, 15:57   #95
Yeni Üye

CamDunyasi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2007
Ladin

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lotus_1071 Mesajı Göster
Sayın Ozan Utku

Sayın ozan arkadaşım nerede yanlış anlaşıldığımı hala fark edemedim. Bende sizin söylediklerinizi anlatmaya çalışıyorum. Diyorumki Orman bakanlığının Bu konuda araştırmalarıda var, üretme çiftlikleride var bu işte yetişmiş çok iyi teknik elemanlarıda var. Bu insanlar ayrıca özel olarak şahsi üretim yapıyo veya çok ciddi üreticilerle birlikte çalışmalar yapıyor. Ama piyasada bu tür üreticiler çok az.

şu piciacos Koster olayına iyice yaklaştım ama hala tam ulaşamadım. Aradığım ağacın şekli buna benziyor(http://www.virtualplanttags.com/vpt....ID=670&cc=GIYP) ( resimdeki pungens glouca)

Almanyada Münih yakınlarında, Jadaloch (galiba böyle yazılıyor) kasabasında yaşayan, aynı zamanda bu kasabanın da kurucularıymış. Dünyada yalnız bu ailenin ürettiği, şu andada yönetisinin 80 yaşın üzerinde olan Alexsander Jadaloch un özel bir aşı şekliyle ürettiği masmavi renkte bir ladin cinsi.

Bu ladin hakkında resim, bilgi, döküman olan, tr de varsa (ben iki yerde gördüm)başka nerede olduğunu bilen arkadaşları arıyorum.

Merehaba Lotus ben Hollanda dan . Sizin aradiginiz Ladin Buz Mavisi veya gumus rengi andiriyor. Asili ben en kisa zamanda size resimlerimi atayim.

Sizin aradiginiz Ladin bende mevcut ise size yollaya bilirim talep ederseniz.

iyi gunler

GSM : 0031 611400626
MSN : CamDunyasi@live.nl

CamDunyasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2007, 08:28   #96
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2007
kazım bey merhaba
ben istanbulda yaşıyorum . Şarköyde satın aldığım bir bahçeyede değişik ağaçlar ikmek istiyorum.
eğer hala paylaşacak kadar mavi ladin fidanınız varsa 3-4 adet talaep ediyorum .
anladığım kadarıyla konuya ait bilgi sahibisiniz.tohumlarının nerden temin edileceği ve nasıl bir işleme gerek duyuldığu husunda aydınlatırsanız sevinirim.
mavi ladınler için adresim
İsmail Oruç
yeni doğan mah. Ordu Cad. No:115 d-13 G.O.Paşa/ist
şimdiden ilginize teşekkü ederim
0533 72180 61

ismailoruc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2007, 11:18   #97
Ağaç Dostu

kazim polat's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2007
Galeri: 1
İsmail Bey merhaba ,

Öncelikle bayram mesajınız için teşekkür ederim. Şu sıralarda biraz yoğun olduğum için ilgilenemedim sizinle, yoksa unutmuş değilim.En kısa zamanda yardımcı olmaya çalışacağım. Selamlar.

kazim polat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2007, 16:16   #98
Kkocaman

Giriş Tarihi: 19-10-2007
Merhaba. Bende mavi ladin çeliklemek istiyorum, ama çelikler nerden alınır? Ne zaman alınır? Tavşanlı şartlarında renk değiştirmeden gelişirmi? Bu sorulara Yılmaz beyin de cevap vermesini isterim. Çünkü bizim ilçede orman şefi olduğunu duydum. Mümkünse kendisiyle tanışmak isterim.

Kadir Kocaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2007, 21:52   #99
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2007
picea pungens (mavi ladin) en pahalı ağaçlardan biridir. kenidini soğuk havada mavi renge büründürür. kendini koruma gibi birşey yani. peyzaj alanlarında coğunlukla tek **** 3-5li gruplar halinde kullanılır.

chakuza Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2007, 01:00   #100
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2005
*** eda mavi ladin bitkisi bulmak için yazmıssın eger buklyduysan benide bilgilendirrsen sevinirim

uğurcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2007, 21:14   #101
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2005
merhaba Kazım bey ben orman mühendisliği son sınıf öğrencisiyim elinizde teri kadar mavi ladin olduğunu söylüyorsunuz bende üretim amaçlı 50 100 arası fidan almayı düşünüyorum ****** ücret karsılığımda bana yardımcı olursanız cok sevinirim böyle bişey düşünürseniz bir tanesinin fiyatı nedir şimdiden teşekkürler

uğurcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2007, 12:50   #102
Yeni Üye

ataati's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
merhaba arkadaşlar ben göller bölgesinden Dinar'a yakın bir yerde (rakım1300) mavi ladin yetiştirmek istiyorum. Bir karış büyüklüğünde mavi ladin ve köknar buldum. 2000 adete yakın dikmeyi planlıyorum. Bu yıl nisan ayı gibi dikim yapacağım. Fidanlar Manisa bölgesinden gelecek. Bunun için yerin hazırlanması, saksıya ya da toprağa mı dikilmesi, ilaçlamaların ne olacağı yani kısaca neler yapmam gerektiği konusun da görüşlerinizi bekliyorum. Şimdiden ilginize teşekkürler.

ataati Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2007, 19:00   #103
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-11-2006
gecen sene sınavda 30 adet goknar ısmı yazdımama mavı gokknar odugunu ılk kez duydum...biraz garp oldum şimdi

balikciguzeli34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2007, 19:24   #104
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Galeri: 4
Bitki yetiştirme teknikleri dersime giren Ünal hocamdan Picea pungens'lerin şehir ortamında ve düşük rakımda renklerinin koyulaştığı ve kalitesinin zamanla düştüğüne dair bir bilgi almıştım. Acaba üreticisi olan bir arkadaş bununla ilgili bir bilgi verebilir mi? Mavi rengin zamanla yok olmak gibi bir tehlikesi var mı?

Emre Albayrak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2008, 19:29   #105
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-01-2008
meraba arkaşlar aranıza yeni katıldım eskişehirde mavi ladin yetiştiriyorum
fideleri ekimayında aldım yaklaşık 15000 tane var aldıgımda 1+0 olarakaldım ve
poşetlere ektim mavi ladin yetiştirirken bilgilerinize ihtiyacım var yardımlarınız icin
şimdiden teşekkürler

adige Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2008, 19:01   #106
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-10-2007
merhaba arkadaşlar. mavi ladini nası aşılayabilirim. bana bu konuda yardımcı olabilecek varmı.

enginpeyzaj Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2008, 23:35   #107
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-02-2008
***.. Ben yeni üye oldum.. 54 yaşında em. öğretmenim.. Mavi ladine merak sardım halk diliyle. fFidanlarını kaç liradan nereden bulabilirm.. Kaç yılda yetişir. Yılda kaç cm boy uzar, yetiştiriciliği hakkında nasıl ve kimlerden bilgi alabilirim.. son olarakda kaç yıl sonra satış durumuna gelir.. pazar durumu nedir.. bu konularda bana bilgi veren biri olursa minnettar olurum.. saygılarımla

arslan2854 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2008, 12:33   #108
Yeni Üye

gamitt45's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2007
bu resimdekileri ben fide olarak aldım acaba tohum tam zamanı mı
tohum ayrıntılarını verirseniz sevinirim

gamitt45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2008, 08:28   #109
Fotoğrafçı

osm_sahin54's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2007
merhaba ağaçlar.net dostları;
sidedeki dostlardan temin ettiğin ladin tohumlarını çimlendirdim fakat 7-8 cm boylandıktan sonra bir kısmı kökten yukarı doğru kırmızılaşmaya başladı sizce bunun sebebi ne olabilir?
tohumlar ev ortamında çimlendi ve torfun içinde, ayrıca devamlı havalandırıldılar. yardımcı olursanız sevinirim.

osm_sahin54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2008, 09:31   #110
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Eğer anormal bir durum yoksa (Keşke resim koyabilseydiniz) normal bir durum gövde besin depoluyor. Zaten gövdesi kırmızılaşma normal bir olaydır.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2008, 11:00   #111
Fotoğrafçı

osm_sahin54's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Selahattin bey çok teşekkür ederim. resim koymaya çalışacağım. çimlelenleri kaybettiğimi düşünmüştüm. şimdi gelişimi takip edeceğim.

osm_sahin54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2008, 11:46   #112
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2008
kazım beyin dikkatine

kazım abi bende mavi ladin yetiştirmek istiyorum ankarada fidan satan yerlere baktım çok pahalı satıyorlar ufakda bulamadım bana da acaba 3,4 tane fidan yollarmısınz gölbaşında 5 dönüm bir bahçemiz var oraya dikmek istiyorum . ilginiz için teşekkür ederim . mevlüt şahin

cehliski Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2008, 14:33   #113
Ağaç Dostu

bilce's Avatar

Giriş Tarihi: 03-02-2008
Merhaba arkadaşlar Karşıyaka'da Göktaş çiçekçilikte perlit satılmaktadır. İsteyenlere yardımcı olabiliriz.

bilce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2008, 16:06   #114
Ağaç Dostu

GAZİ0625's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2008
arkadaşlar toprak karısımını yaptım.tohumları ektım super bakıyorum.50 gr tohum ektım bakalım ne olacak.

GAZİ0625 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2008, 16:07   #115
Ağaç Dostu

GAZİ0625's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2008
eğer çimlenirse ve yeterli sayıda olursa isteyen arkadaşlara yaardımcı olurum saygılar ağaç dostları.

GAZİ0625 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2008, 16:57   #116
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
İnşallah ekmeden önce 24 saat ılık suda bekletmişsinizdir eğer bekletmediyseniz üzerini siyaha naylonla örtün.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2008, 15:55   #117
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2006
Galeri: 116
ilgilenenler için söylüyorum.
türkçe adı mavi ladin (picea pungens)
yeşilden maviye hatta sarıya kadar renkleri var.Ama adı yine mavi ladin.

Mavi göknar dedikleri özellikle devlet fidanlıklarında rengi mavi olan göknarlar
abies pinsapo glauca (ispanyol göknarı )
abies concolor glauca
özel fidanlıklarda ise bunlara ilaveten
abies lasiocarpa arizonica
abies lasiocarpa ariz. compacta (yaşlısı mavi ladinden daha gösterişlidir)
abies procera glauca

karıştıranlar için söylüyorum,
mavi ladin dendiğinde adını telaffuz ediyoruz.rengini degil.

obex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2008, 12:41   #118
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2007
Herkes merhaba.
Lotus 1071'in mavi ladinin düsük rakımda yetistirilemiyecegi fikri tamamen yanlış.Ben ankarada gozlerimle gordum.Gayette guzel oluyor.Duzgun sulama ve gubrelemeleyle iyi bir performans elde edilebilir.Ayrıca ilkbaharda budama yaparak eteklerini daha dolgun hale getirmek mümkün.

darius Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2008, 09:54   #119
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-04-2007
bu yıl 50 kadar 2 yasında ladin ektim fidanların yüzde 90 mavilik oranın daki tohumlardan yetiştirildiği söylenmişti fakat benim fidanlar yeni çıkan filizler yeşilimsi duruyor bu normal mi bilgisi olan bir arkadaş vevap verirse çok makbule geçer

dtlevent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2008, 16:55   #120
Ağaçsever

Bilal's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2008
Sn Kazım Polat,

Mavi ladinde fidan gönderdiğiniz zaman, fidanın yer değişikliğinden en az şekilde etkilenmesi için tavsiye edeceğiniz bir zaman (yılın belli bir ayı) var mı? Yoksa farketmez mi?
Ayrıca, fidanlarda yer değişikliğinden kaynaklanan rahatsızlığı en aza indirmek için ne yapmalıyız?

Teşekkürler

Bilal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024