agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni21Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-02-2010, 23:30   #31
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Bahçemde kuzeye bakan köşenin küçük bekçisi. Sarı alacalı ardıç. Ekim ayında Ankara'ya getirdim. Soğuklarla başetti. Bahçeye de sahip çıktı. Baharı bekliyor.

Eklenen Resimler

mrduran beğendi.
k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2010, 22:27   #32
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eovyn Mesajı Göster
Bu benim yayılıcı ardıcım. Ankaradan getirdiklerimden sadece bu kaldı. Bi süre devam etti ama sonra büyümesi durdu. Yaşasın istiyorum, sizce neyapmalıyım
İç mekandamı bakıyorsunuz dış mekandamı

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2010, 00:19   #33
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Juniperus oxycedrus L. Katran Ardıcı
Juniperus communis L. Adi Ardıç
Elimde bu 2 ardıç türüne ait tohumlar var bunları ne zaman ekmeliyim soğuk katlamaya ihtiyaç var mıdır ?

Eski 14-12-2012, 00:45   #34
Ağaç Dostu

zorr's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2012
Galeri: 1
Hangi tür ardıç

Name:  image.jpg
Views: 1248
Size:  75.6 KB
Bu türün adını bilen kişiler beni aydinlatabilirmi?
J.feodıssıma (kokulu ardıç) olabilirmi?
Şimdiden teşekkürederim.

mrduran beğendi.
zorr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2012, 14:30   #35
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Yaprakları yakından çekerseniz yardımcı olmaya çalışırım.

Eski 16-12-2012, 20:26   #36
Ağaç Dostu

zorr's Avatar

zorr

Name:  110.jpg
Views: 1170
Size:  52.5 KB

Name:  111.jpg
Views: 1158
Size:  35.7 KB
sn. emre size
bir zahmet ismi tam nedir.
selamlar

mrduran beğendi.
Eski 16-12-2012, 22:15   #37
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Yağ ardıç veya servi ardıç olabilir tam emin olamadım. Linklere tıklayıp bir bakmanızı öneririm.

Yağ ardıç (juniperus foetidissima)
http://vanherbaryum.yyu.edu.tr/flora...issima_jpg.jpg
Servi ardıç (juniperus phoenicea)
http://www.syadh.com/vb/imgcache7/1523.gif

mrduran beğendi.
Eski 16-12-2012, 23:22   #38
Ağaç Dostu

zorr's Avatar

evet, juniprerus foetidissima ve +
sn,emre ..merci
selamlar

Eski 08-05-2017, 10:35   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2016
Sabin-yayilici farkı

Merhaba,

Kendi ardicimin yayılıcı mi (juniperus horizontalis) yoksa sabin ardıcı mi olduğunu nasıl ayırt edebilirim acaba?

Caglab Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2018, 12:34   #40
Ağaçsever

tnkirca's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2017
Juniperus foetidissima hakkında bir bilgi eklemesi yapılmasını istiyorum. Ispartada üretimi yapılıyor biliyorsunuz. Buradan getirttiğim 2 cins ardıçtan birisi de kokulu denen türü olan foetidissima. Ancak nerede araştırmak için makale okusam "kötü kokulu" diye bir cümle çıkıyor karşıma. Kendim de ellerime batmasını göze alarak iğnelerine elimi sürüp kokladığımda limonumsu bir koku geldiğini farkettim. Bu konudan bir ardıç sever olarak çok rahatsızlık duyuyorum açıkçası. Kuzguna yavrusu kartal gelir misali nerede okusam bir alınganlık içine giriyorum. Başlık sahibi kesinlikle alınmasın üzerine. Kötü kokulu diye ilk yazan kim ise bu bilgiyi sitemim onadır.

tnkirca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2019, 16:37   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-01-2019
Ardic Katrani

Merhaba forumda ve diger sitelerde cok aradim fakat net bir anlatim ya da aciklama bulamadim bana yardimci olabilirseniz cok sevinirim. Ardic katrani yapimini arastiriyorum fakat hicbir yerde anlatilmamis katran yapiminin ust uste ustteki tenekenin dibi delik ve odun atesiyle damitilarak yapildigini biliyorum fakat ardic katrani cikarirken odun mu yoksa ardic meyvesi mi kullaniliyor ya da baska bir yontemi varmi bunu bilmiyorum bilen birileri yardimci olabilirse cok sevinirim.

Quenbluee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2019, 19:47   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2019
ardıç tohumu

Sadece ardıç kuşunun dışkısından çıkan tohumların yeşereceği söylenir halk arasında.
Tırmandığım bir ardıç ağacının kovuğunun altında buldum diktim ardıç tohumlarını.
Orman Müdürlüğünde bir çalışandan öğrendiğim kadarıyla ardıç tohumu küllü suda bekletilerek kabuğu aşındırılıyor ve toprağa dikilebilir hale geliyor.

Son dönemde yer ardıcının yol kenarlarına bolca dikimi yapılıyor.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
yoleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2021, 21:17   #43
Ağaçsever

ali ekber's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2010
Önceleri,Ardıç tohumlarının yeşermesi için ardıç kuşunun yemesi ve sindirimi sonrasında dışkılaması sonrasında ardıç tohumu, doğal ortamda yeşerir şeklinde bilgi vardı. Ancak günümüzde Isparta fidan üretim tesislerinde yapılan çalışmalarla ardıç kuşuna ihtiyaç duyulmaksızın ardıç tohumlarından ardıç fidesi üretimini Türk Ziraat Mühendisleri başardılar. Mühendislerin ardıç tohumuna yapılması gereken işlemleri paylaştıklarını gördüm ve aynı yöntemi deneyerek ardıç tohumlarından fide üretmeyi başardım. Ben bunu seram olmadığı için, oturduğum sitenin bahçesine işlemden geçirdiğim, ardıç tohumlarını ekerek tohumların yeşermesini sağladım. Ancak %30 civarında yeşermelerini sağlayabildim, oldukça yavaş gelişiyorlar. Fotoğraflarını yüklüyorum.

Eklenen Resimler

kızıl-çam ve Muda beğendi.
ali ekber Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2021, 11:03   #44
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-10-2012
Elimdek katran ardıcı (Juniperus oxycedrus) tohumlarını meşe palamudu topladığım zamanlarda makalelerde yazılan ön işlemden geçirdim ve katlamaya aldım. Bazı zamanlar kumun rutubetini bayağı kaybettiği oldu ama fark edince hemen nemlendirdim. Umarım çimlenme elde edebilirim...

kızıl-çam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2021, 20:59   #45
Ağaçsever

ali ekber's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kızıl-çam Mesajı Göster
Elimdek katran ardıcı (Juniperus oxycedrus) tohumlarını meşe palamudu topladığım zamanlarda makalelerde yazılan ön işlemden geçirdim ve katlamaya aldım. Bazı zamanlar kumun rutubetini bayağı kaybettiği oldu ama fark edince hemen nemlendirdim. Umarım çimlenme elde edebilirim...
Ekim, kasım aylarında toplanan ardıç tohumları ekmeden önce bir takım ön işlemlerden geçiriliyor. Ben evimin yakınlarında bulunan boz ardıçın tohumlarını topladım. Öncelikle sağlıklı bir ardıç ağacı tespit etmek gerekiyor. Benim bulduğum ardıç oldukça kayalık ve hemen hemen topraksız dik bir yamaçta bulunuyordu. Ardıç tohumlarını daldan toplamayacaksınız, en olgun tohumu seçmek gerekiyor, en olgun tohum ağacın etrafına dökülmüş ve tamamen kararmış tohumlar en olgunlarıdır, yeşil tohumlar henüz olgunlaşmamıştır. En olgun tohumları seçmeye özen gösteriyorum. Hatta benim seçtiğim tohumlar genellikle birileri tarafından çiğnenmiş ve hemen hemen kabuğundan ayrılmış halde bulunan tohumlar oluyor. Topladığım tohumları öncelikle dış kabuğundan ayırmak üzere beton üzerine seriyorum ve tohumları ayaklarımla çiğneyerek kabuklarından ayrışmasını sağlıyorum. Tohumları kabuğundan ayırdıktan sonra meşe külü ve tuz ile ovalıyarak üzerindeki reçine tabakasından ayrışmasını sağlıyorum. Tohumları elek üzerine alarak su ile ayrışmasını sağlıyorum. Tuzlu ve meşe külü su içerisinde 3-5 gün bekletiyorum, bu süre içerisinde aralıklarla tohumları karıştırıyorum. Temiz su ve elek yardımı ile tohumları temizce yıkadıktan sonra dinlendiriyorum. Tohumları sirke ilave ettiğim su içerisinde 3-5 gün bekletiyorum. Süre tamamlandıktan sonra sirkeli suyu boşaltıyorum ve tohumları elek içerisinde bol su ile yıkıyorum. Temizce yıkanmış tohumları güneşli ve havadar bir yerde kurutuyorum tohumlar 1-2 gün dinlendikten sonra açık alanda, korunaklı bir yerde saksı içerisine ekiyorum. Tohumlar kışın kar yağışlı açık bir alana ekilmelidir. Kış yağışlarından yararlanılmalıdır. Tohum ekilen yer kuşlar, meraklı kemirgenler, kedi ve köpeklerden korunmak üzere telis veya koruyucu gereçler(ben üzerine pilastik kasa örttüm) ile koruması sağlanmalıdır. Ekilecek tohumlar en geç kasım ayı sonuna kadar toprakla buluşturulmalıdır. Ekilen tohumlar ilk bahar aylarının ısınması ile birlikte genellikle Mart ayı sonları ile Nisan ayı ortalarına kadar yeşeriyorlar.

kızıl-çam beğendi.
Eski 25-01-2021, 15:25   #46
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ali ekber Mesajı Göster
Ekim, kasım aylarında toplanan ardıç tohumları ekmeden önce bir takım ön işlemlerden geçiriliyor. Ben evimin yakınlarında bulunan boz ardıçın tohumlarını topladım. Öncelikle sağlıklı bir ardıç ağacı tespit etmek gerekiyor. Benim bulduğum ardıç oldukça kayalık ve hemen hemen topraksız dik bir yamaçta bulunuyordu. Ardıç tohumlarını daldan toplamayacaksınız, en olgun tohumu seçmek gerekiyor, en olgun tohum ağacın etrafına dökülmüş ve tamamen kararmış tohumlar en olgunlarıdır, yeşil tohumlar henüz olgunlaşmamıştır. En olgun tohumları seçmeye özen gösteriyorum. Hatta benim seçtiğim tohumlar genellikle birileri tarafından çiğnenmiş ve hemen hemen kabuğundan ayrılmış halde bulunan tohumlar oluyor. Topladığım tohumları öncelikle dış kabuğundan ayırmak üzere beton üzerine seriyorum ve tohumları ayaklarımla çiğneyerek kabuklarından ayrışmasını sağlıyorum. Tohumları kabuğundan ayırdıktan sonra meşe külü ve tuz ile ovalıyarak üzerindeki reçine tabakasından ayrışmasını sağlıyorum. Tohumları elek üzerine alarak su ile ayrışmasını sağlıyorum. Tuzlu ve meşe külü su içerisinde 3-5 gün bekletiyorum, bu süre içerisinde aralıklarla tohumları karıştırıyorum. Temiz su ve elek yardımı ile tohumları temizce yıkadıktan sonra dinlendiriyorum. Tohumları sirke ilave ettiğim su içerisinde 3-5 gün bekletiyorum. Süre tamamlandıktan sonra sirkeli suyu boşaltıyorum ve tohumları elek içerisinde bol su ile yıkıyorum. Temizce yıkanmış tohumları güneşli ve havadar bir yerde kurutuyorum tohumlar 1-2 gün dinlendikten sonra açık alanda, korunaklı bir yerde saksı içerisine ekiyorum. Tohumlar kışın kar yağışlı açık bir alana ekilmelidir. Kış yağışlarından yararlanılmalıdır. Tohum ekilen yer kuşlar, meraklı kemirgenler, kedi ve köpeklerden korunmak üzere telis veya koruyucu gereçler(ben üzerine pilastik kasa örttüm) ile koruması sağlanmalıdır. Ekilecek tohumlar en geç kasım ayı sonuna kadar toprakla buluşturulmalıdır. Ekilen tohumlar ilk bahar aylarının ısınması ile birlikte genellikle Mart ayı sonları ile Nisan ayı ortalarına kadar yeşeriyorlar.
Merhabalar,
Benim kullandığım yöntem de anlatmış olduğunuzla neredeyse birebir aynı. Yalnız sirke yerine limon tuzlu su kullandım ve tuzlu suda bekletmeyi elimdeki kaynakta belirtildiği gibi en son yaptım ve sadece dolu tohumları boş olanlardan ayırt etmek için kullandım. Katlama işlemini ise Eylül ayında başlattım. Yalnız arada kumun rutubetini biraz kaybettiği ve biraz kuru olduğu zamanlar oldu. Ayrıca, Eğirdir ve Kızılcahamam Orman Fidanlığı'yla görüştüğüm kadarıyla katran ardıcında (Juniperus oxycedrus) çimlenme oranı diğer türlere göre daha düşükmüş.

ali ekber beğendi.
kızıl-çam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2021, 20:01   #47
Ağaçsever

ali ekber's Avatar

Ekilen ardıç tohumlarından tamamı aynı yıl içerisinde yeşermeyebilir. %30 civarı ilk yıl yeşerebiliyor. İkinci yıl bahar aylarında yaklaşık %5 civarında tekrar yeşermeler olabiliyor. Bu nedenle yeşermeyen saksılardaki tohumlardan ümidi kesipte gözden çıkarmamak gerekir. Çünkü ikinci yıl bahar aylarında küçükte olsa, az miktarda yeşermeler görülebiliyor.

kızıl-çam beğendi.
Eski 26-01-2021, 14:09   #48
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2019
Merhaba ben de "pine" familyası ağaçlarını sevdiğimden yetiştirmek istiyorum.Burada bir ardıç var ama çok büyük değil 4-5 metre kadar.Birkaç gün önce aklıma geldi ve tohumunu almaya gittim ama çok az bulabildim.Ayrıca oldukça küçük ve mavi-siyah renkli değildi.Eve gelince ayıkladım ve 30-40 kadar tohum var şuan.Suda batan ise 7 tane kadar.Fakat yazdıklarınızdan anladım ki hem ekmek için hem tohum almak için yanlış zamanmış.Seneye denerim artık.Bilgilendirmenizden anlamadığım bir nokta var.Tohumlara gerekli işlemleri yaptıktan sonra dışarı mı dikmeliyiz soğuk katlama mı yapmalıyız anlayamadım?Bir de yeşeren fidanlara ne yapmalıyız? Ne zaman saksı değiştirmeli veya ne zaman bahçeye dikebiliriz? Yardımcı olursanız sevinirim.

Pumpking Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2021, 20:17   #49
Ağaçsever

ali ekber's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Pumpking Mesajı Göster
Merhaba ben de "pine" familyası ağaçlarını sevdiğimden yetiştirmek istiyorum.Burada bir ardıç var ama çok büyük değil 4-5 metre kadar.Birkaç gün önce aklıma geldi ve tohumunu almaya gittim ama çok az bulabildim.Ayrıca oldukça küçük ve mavi-siyah renkli değildi.Eve gelince ayıkladım ve 30-40 kadar tohum var şuan.Suda batan ise 7 tane kadar.Fakat yazdıklarınızdan anladım ki hem ekmek için hem tohum almak için yanlış zamanmış.Seneye denerim artık.Bilgilendirmenizden anlamadığım bir nokta var.Tohumlara gerekli işlemleri yaptıktan sonra dışarı mı dikmeliyiz soğuk katlama mı yapmalıyız anlayamadım?Bir de yeşeren fidanlara ne yapmalıyız? Ne zaman saksı değiştirmeli veya ne zaman bahçeye dikebiliriz? Yardımcı olursanız sevinirim.
Sayın Pumpking yukarıdaki mesajınıza cevaben yazıyorum. Ben ardıç tohumlarına yaptığım işlemleri yukarıda kısaca özetlemeye çalıştım. Öncelikle tohum alma zamanı, tohum seçiminde uygulanacak incelikler, tohumlara yapılacak işlemler, tohumların ekim zamanı, tohumların dinlenmesi, tohumların yeşerdikten sonra koruma tedbirleri hakkında kendi tecrübelerimi anlatmaya çalıştım. Bu anlattıklarım benim tecrübelerimden ibaret. Anlattıklarımı siz tohumdan ardıç yetiştirmek isteyen meraklılar daha doğru uygulamalarla geliştirebilirsiniz. Ben tecrübelerim saklı, gizli kalmasın tohumdan fide yetiştirmeye meraklı kişilerle paylaşmak istedim. Sizin sorularınıza gelince ben tohumları oturduğum sitenin bahçesinde uygun ortamlar hazırlayarak ektim. Yani tohumları açık alanda ektim, bence tohumların kışın yağışlardan yararlanması gerekiyor. Tohumların soğuklanma ihtiyacı var. Tohumların sıcağa, soğuğa, neme, ıslanmaya, kurumaya, güneşe, gölgeye yani tabiatın tüm etmenlerine ihtiyacı var. Bu etmenler yerli yerinde tohumlara hissettirilmelidir. Ben bu etmenleri tohumlara hissettirebilmek için açık alanda, bahçede ekerek uygun ortamlar hazırlamaya çalıştım. Tohumları saksıya ekersek, yeşeren fideleri bir yerden bir yere taşıma işlemi daha kolay oluyor. Tohumları saksıya ekerken sık ekim yapılmasa iyi olur, yani saksı başına en fazla 3-5 tohumdan fazla ekilmemelidir. Tohumlar ilk yeşerdiğinde (Mart, Nisan, Mayıs aylarında) fazla yağışlara karşı oldukça duyarlılar. Yani ilkbahar yağışlarının fazla olması halinde tohumlar çökerten hastalığına yakalanarak çürüyebiliyorlar. Bu yağışlardan koruyabilmek için gölgelikten bulunan ardıç fidelerini, saksıları sarsmadan, topraklarını dökmeden "güneşli bir yere" taşımalıyız. Mayıs ayından sonra havalar oldukça ısınmaya başladığından 30 derece sıcaklığın üzerinde ardıç fideleri güneşin ışınlarından zarar görerek yanmalar oluşabiliyor ve fidelerin rengi canlılığını kaybedebiliyor, fidelerin yanması sonucunda fideleri kaybedebiliyoruz. Bu kayıpları önlemek için fidelerin gölgelenmesi gerekiyor. Ben fideleri yaz aylarında güneş yanıklarından koruyabilmek için ağaçların gölgeliklerine taşıyarak önlem alıyorum. Genç fideler doğrudan güneşli ortama alınmamalı gölgeleme tedbirleri alınmalıdır. Böylece fidelerin güneş yanığından ölmelerinin önüne geçmeye çalışıyorum. Fidelerin saksılara sık ekilmemesi gerekiyor. Yukarda da belirttiğim gibi ekim yapılacak saksı sayısını fazla tutup, saksı başına 3-5 tohum ekersek, fidelerin ayrılması işleminde kayıpların önüne geçilebilir. Çünkü fideleri saksıdan şaşırtmaya alırken fide kayıpları olabiliyor. Yani fidelere hassas davranmak ve özen göstermek gerekiyor. Elimizden geldikçe fideleri bulunduğu saksıdan ve bulunduğu yerden fazla oynatmamalıyız, bir yerden bir yere taşıma işlemi yapmamalıyız, fideleri bulunduğu saksıdan ekili bulunduğu yerden söküp başka bir yere dikmemeliyiz. Fideler bulunduğu yerde 2 sene kadar kaldıktan sonra bir yerden başka bir yere saksı içerisinde taşınabilir. Fidelerin başka bir yere dikilmesi için en uygun zaman fazla yağışlı olmayan açık bir havada Kasım, Aralık aylarında başka bir yere dikilebilir. Fideleri saksı içerisinde topraklı olarak başka yere taşıyıp toprağından ayrıştırmadan, toprağı ile birlikte, fidelerin köküne zarar vermeden saksıdan ayrıştırıp dikmeliyiz.

Eski 28-01-2021, 21:13   #50
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın Pumpking yukarıdaki mesajınıza cevaben yazıyorum. Ben ardıç tohumlarına yaptığım işlemleri yukarıda kısaca özetlemeye çalıştım. Öncelikle tohum alma zamanı, tohum seçiminde uygulanacak incelikler, tohumlara yapılacak işlemler, tohumların ekim zamanı, tohumların dinlenmesi, tohumların yeşerdikten sonra koruma tedbirleri hakkında kendi tecrübelerimi anlatmaya çalıştım. Bu anlattıklarım benim tecrübelerimden ibaret. Anlattıklarımı siz tohumdan ardıç yetiştirmek isteyen meraklılar daha doğru uygulamalarla geliştirebilirsiniz. Ben tecrübelerim saklı, gizli kalmasın tohumdan fide yetiştirmeye meraklı kişilerle paylaşmak istedim. Sizin sorularınıza gelince ben tohumları oturduğum sitenin bahçesinde uygun ortamlar hazırlayarak ektim. Yani tohumları açık alanda ektim, bence tohumların kışın yağışlardan yararlanması gerekiyor. Tohumların soğuklanma ihtiyacı var. Tohumların sıcağa, soğuğa, neme, ıslanmaya, kurumaya, güneşe, gölgeye yani tabiatın tüm etmenlerine ihtiyacı var. Bu etmenler yerli yerinde tohumlara hissettirilmelidir. Ben bu etmenleri tohumlara hissettirebilmek için açık alanda, bahçede ekerek uygun ortamlar hazırlamaya çalıştım. Tohumları saksıya ekersek, yeşeren fideleri bir yerden bir yere taşıma işlemi daha kolay oluyor. Tohumları saksıya ekerken sık ekim yapılmasa iyi olur, yani saksı başına en fazla 3-5 tohumdan fazla ekilmemelidir. Tohumlar ilk yeşerdiğinde (Mart, Nisan, Mayıs aylarında) fazla yağışlara karşı oldukça duyarlılar. Yani ilkbahar yağışlarının fazla olması halinde tohumlar çökerten hastalığına yakalanarak çürüyebiliyorlar. Bu yağışlardan koruyabilmek için gölgelikten bulunan ardıç fidelerini, saksıları sarsmadan, topraklarını dökmeden "güneşli bir yere" taşımalıyız. Mayıs ayından sonra havalar oldukça ısınmaya başladığından 30 derece sıcaklığın üzerinde ardıç fideleri güneşin ışınlarından zarar görerek yanmalar oluşabiliyor ve fidelerin rengi canlılığını kaybedebiliyor, fidelerin yanması sonucunda fideleri kaybedebiliyoruz. Bu kayıpları önlemek için fidelerin gölgelenmesi gerekiyor. Ben fideleri yaz aylarında güneş yanıklarından koruyabilmek için ağaçların gölgeliklerine taşıyarak önlem alıyorum. Genç fideler doğrudan güneşli ortama alınmamalı gölgeleme tedbirleri alınmalıdır. Böylece fidelerin güneş yanığından ölmelerinin önüne geçmeye çalışıyorum. Fidelerin saksılara sık ekilmemesi gerekiyor. Yukarda da belirttiğim gibi ekim yapılacak saksı sayısını fazla tutup, saksı başına 3-5 tohum ekersek, fidelerin ayrılması işleminde kayıpların önüne geçilebilir. Çünkü fideleri saksıdan şaşırtmaya alırken fide kayıpları olabiliyor. Yani fidelere hassas davranmak ve özen göstermek gerekiyor. Elimizden geldikçe fideleri bulunduğu saksıdan ve bulunduğu yerden fazla oynatmamalıyız, bir yerden bir yere taşıma işlemi yapmamalıyız, fideleri bulunduğu saksıdan ekili bulunduğu yerden söküp başka bir yere dikmemeliyiz. Fideler bulunduğu yerde 2 sene kadar kaldıktan sonra bir yerden başka bir yere saksı içerisinde taşınabilir. Fidelerin başka bir yere dikilmesi için en uygun zaman fazla yağışlı olmayan açık bir havada Kasım, Aralık aylarında başka bir yere dikilebilir. Fideleri saksı içerisinde topraklı olarak başka yere taşıyıp toprağından ayrıştırmadan, toprağı ile birlikte, fidelerin köküne zarar vermeden saksıdan ayrıştırıp dikmeliyiz.
Verdiğiniz bilgi ve gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkür ederim. Bugün sizin yönteminizle 90 kadar tohumu tuz ve kumla ovduktan sonra tuzlu-kumlu suda bekletmeye başladım.Fakat tohumlardan şimdilik 5-6 tanesi batıyor.Batmayanlar boş tohum olduğundan ekmemek daha mı mantıklı olur?

Eski 29-01-2021, 13:54   #51
Ağaçsever

ali ekber's Avatar

Sayın Pumpking, ardıç tohumuna yaptığım işlemleri yukarıdaki mesajda anlatmıştım.

Eski 29-01-2021, 14:01   #52
Ağaçsever

ali ekber's Avatar

Aşağıdaki fotoğraflarda sırasıyla 1-Ardıç tohumu. 2-Ardıç fidesi 3-Ardıç gövdesi 4- Şehirdeki ardıç ağacı(Dik ardıç) fotoğraflarını yüklüyorum. Böylece ardıç ağacını tanıma olanağımız olacak.

Eklenen Resimler

Eski 29-01-2021, 14:42   #53
Ağaçsever

ali ekber's Avatar

Asırlık ihtişamlı ardıç fotoğrafı

Asırlık ihtişamlı ardıç ağacı(ağaçtan kale) fotoğrafı. Aşağıya fotoğrafı yüklüyorum.

Eklenen Resimler

Eski 29-01-2021, 14:46   #54
Ağaçsever

ali ekber's Avatar

Olgunlaşmış ardıç tohumu fotoğrafı yüklüyorum.

Eklenen Resimler

Eski 02-02-2021, 14:36   #55
Ağaç Dostu

Bugün ardıç tohumlarının 5 günlük tuzlu-küllü su bekletmesi tamamlandı.Birkaç kez su ile yıkayıp , biraz da suda beklettim ki durulansınlar.Suyunu süzüp akşama kadar dinlendireceğim.Ardından sirkeli suda bekletmeye başlayacağım.Küllü suda ve sirkeli veya limon tuzlu suda bekleteceğiz ama bu çözeltileri ne oranda hazırlamam gerekiyor yardım eder misiniz?

Eski 02-02-2021, 19:59   #56
Ağaçsever

ali ekber's Avatar

Yarım litre suya bir, iki yemek kaşığı sirke katabiliriz. Sirkeli suda bekletmeden önce meşe külü ile iyice ovmamız gerekir. Ardıç tohumları üzerindeki reçine tabakası, tohumun içine su almasını engellediği için, tohum kabuğu içindeki embriyo gelişemiyor, tohumun dış kabuğunu iyice meşe külü ve tuz karışımı ile ovarsak tohum kabuğu inceliyor ve böylece tohumun içerisine su ve besin girmesi sağlandığı için embriyo gelişip tohum kabuğunu çatlatarak, ilk sürgün yeşermiş oluyor. Ancak yukarıdaki mesajlarımda yazdığım gibi ardıç tohumlarını kasım ayı sonuna kadar toprakla buluşturup, açık alanda(bahçede) kış yağışlarından ve soğuk ikliminden yararlanmak iyi olacaktır. Siz tohumları ekmek için biraz geç kalmışsınız. Ancak yinede ekin bakalım sizin için bir tecrübe olur. Seneye elinizi çabuk tutup ekim, kasım aylarında tohumları toplar, tohumlara gerekli işlemleri yaparak, kasım ayı sonuna kadar ekerseniz tohumların filizlenme şansını artırabilirsiniz diye düşünüyorum. Yine de siz bu sene ekin şansınızı deneyin. Allah kerimdir.

Pumpking beğendi.
Eski 02-02-2021, 20:07   #57
Ağaçsever

ali ekber's Avatar

En son sirkeli suda 3 gün bekletip, ara sıra sirkeli suyu karıştırdıktan sonra sirkeli suyu elek üzerinden süzerek tohumları temiz su ile bolca yıkayıp sirke ve kül gibi kalıntılardan iyice temizledikten sonra 1 gün temiz suda bekletelim ve tohumlar 3-5 saat içerisinde kuruyup dinlendikten sonra açık alanda, saksı içerisinde ekilebilir.

Pumpking beğendi.
Eski 02-02-2021, 20:42   #58
Ağaç Dostu

Alıntı:
Yarım litre suya bir, iki yemek kaşığı sirke katabiliriz. Sirkeli suda bekletmeden önce meşe külü ile iyice ovmamız gerekir. Ardıç tohumları üzerindeki reçine tabakası, tohumun içine su almasını engellediği için, tohum kabuğu içindeki embriyo gelişemiyor, tohumun dış kabuğunu iyice meşe külü ve tuz karışımı ile ovarsak tohum kabuğu inceliyor ve böylece tohumun içerisine su ve besin girmesi sağlandığı için embriyo gelişip tohum kabuğunu çatlatarak, ilk sürgün yeşermiş oluyor. Ancak yukarıdaki mesajlarımda yazdığım gibi ardıç tohumlarını kasım ayı sonuna kadar toprakla buluşturup, açık alanda(bahçede) kış yağışlarından ve soğuk ikliminden yararlanmak iyi olacaktır. Siz tohumları ekmek için biraz geç kalmışsınız. Ancak yinede ekin bakalım sizin için bir tecrübe olur. Seneye elinizi çabuk tutup ekim, kasım aylarında tohumları toplar, tohumlara gerekli işlemleri yaparak, kasım ayı sonuna kadar ekerseniz tohumların filizlenme şansını artırabilirsiniz diye düşünüyorum. Yine de siz bu sene ekin şansınızı deneyin. Allah kerimdir.
Evet kül ve tuz ile iyice ovaladım.Yaptığım karışımda 1 bardak suya 2 yemek kaşığı kadar kül koymuştum.Her gün 2-3 kere karıştırdım ve tam 5 gün beklettim.Evet benim ekim zamanım oldukça yanlış oldu ama yapacak bir sey yok geç aklıma geldi maalesef.Bakıp görücez şuan 90 tohum var.Yardımınız için teşekkür ederim.

ali ekber beğendi.
Eski 02-02-2021, 21:32   #59
Ağaçsever

ali ekber's Avatar

Ardıç ağacı çevreden gelecek saldırılara karşı kendi savunma sistemini oluşturmuş bir ağaç çeşididir. Zorlu iklim koşulları ve bilinçsiz insanların saldırılarına ve tehditlerine karşı kendi savunma sistemini oluşturmuş değerli bir ağaç çeşididir. Ardıç ağaçları kırsal kesimde, ormanda ve kalıntı orman kesiminde zorlu şartlarda ayakta kalabilen değerli bir ağaçtır. İnsanların bilinçsizce hayvan otlatması, ormanların korumasız kalması sonucunda ormanlar büyük tahribata uğramıştır. Bu tahribatlardan ardıç gibi zorlu şartlara savunma geliştirebilen ağaç türleri az sayıda da olsa kalabiliyor. Ardıçlar nasıl bir savunma sistemi geliştirmişler, sorusu akla gelebilir. Bodur ardıç türleri genellikle dikenimsi sürgünler vererek insanların kesme, kırma gibi tehditlerine savunma geliştirmiştir. Ayrıca kısa ve bodur kalan ardıçlar dikenimsi sürgünler vererek bilinçsizce hayvan otlatma tehdidine karşı savunma geliştirerek hayatta kalabiliyorlar. Ardıç ağacı vahşice kesilir ve bilinçsizse kesilip yakmak üzere tahribata uğrarsa yeni sürgünlerini dikenimsi yapraklarla koruma altına alarak savunma sistemi oluşturuyorlar. Bodurluktan kurtulan, gelişmiş ardıç türleri dikenimsi sürgün vermekten kurtularak daha derli toplu etli yapraklar oluşturmaktadır.

Eski 05-02-2021, 17:57   #60
Ağaç Dostu

Bugün ardıç tohumlarının 3 günlük sirkeli su seyansı bitti.Akşam yıkayıp temiz suya bırakacağım.Küllü sudan çıkınca siyah olmuşlardı.Sirkede bekledikçe normal kahverengi turuncu rengini aldılar.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024