View Single Post
Eski 24-01-2021, 19:59   #45
ali ekber
Ağaçsever

ali ekber's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kızıl-çam Mesajı Göster
Elimdek katran ardıcı (Juniperus oxycedrus) tohumlarını meşe palamudu topladığım zamanlarda makalelerde yazılan ön işlemden geçirdim ve katlamaya aldım. Bazı zamanlar kumun rutubetini bayağı kaybettiği oldu ama fark edince hemen nemlendirdim. Umarım çimlenme elde edebilirim...
Ekim, kasım aylarında toplanan ardıç tohumları ekmeden önce bir takım ön işlemlerden geçiriliyor. Ben evimin yakınlarında bulunan boz ardıçın tohumlarını topladım. Öncelikle sağlıklı bir ardıç ağacı tespit etmek gerekiyor. Benim bulduğum ardıç oldukça kayalık ve hemen hemen topraksız dik bir yamaçta bulunuyordu. Ardıç tohumlarını daldan toplamayacaksınız, en olgun tohumu seçmek gerekiyor, en olgun tohum ağacın etrafına dökülmüş ve tamamen kararmış tohumlar en olgunlarıdır, yeşil tohumlar henüz olgunlaşmamıştır. En olgun tohumları seçmeye özen gösteriyorum. Hatta benim seçtiğim tohumlar genellikle birileri tarafından çiğnenmiş ve hemen hemen kabuğundan ayrılmış halde bulunan tohumlar oluyor. Topladığım tohumları öncelikle dış kabuğundan ayırmak üzere beton üzerine seriyorum ve tohumları ayaklarımla çiğneyerek kabuklarından ayrışmasını sağlıyorum. Tohumları kabuğundan ayırdıktan sonra meşe külü ve tuz ile ovalıyarak üzerindeki reçine tabakasından ayrışmasını sağlıyorum. Tohumları elek üzerine alarak su ile ayrışmasını sağlıyorum. Tuzlu ve meşe külü su içerisinde 3-5 gün bekletiyorum, bu süre içerisinde aralıklarla tohumları karıştırıyorum. Temiz su ve elek yardımı ile tohumları temizce yıkadıktan sonra dinlendiriyorum. Tohumları sirke ilave ettiğim su içerisinde 3-5 gün bekletiyorum. Süre tamamlandıktan sonra sirkeli suyu boşaltıyorum ve tohumları elek içerisinde bol su ile yıkıyorum. Temizce yıkanmış tohumları güneşli ve havadar bir yerde kurutuyorum tohumlar 1-2 gün dinlendikten sonra açık alanda, korunaklı bir yerde saksı içerisine ekiyorum. Tohumlar kışın kar yağışlı açık bir alana ekilmelidir. Kış yağışlarından yararlanılmalıdır. Tohum ekilen yer kuşlar, meraklı kemirgenler, kedi ve köpeklerden korunmak üzere telis veya koruyucu gereçler(ben üzerine pilastik kasa örttüm) ile koruması sağlanmalıdır. Ekilecek tohumlar en geç kasım ayı sonuna kadar toprakla buluşturulmalıdır. Ekilen tohumlar ilk bahar aylarının ısınması ile birlikte genellikle Mart ayı sonları ile Nisan ayı ortalarına kadar yeşeriyorlar.

ali ekber Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön