agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > İğne Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni100Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-10-2008, 15:35   #241
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-10-2008
Cevap için TEŞEKKÜRLER; Ben dikeli 3-4 gün oldu çatlatarak dikmiştim galiba çıktı bu kadar erken beklemiyodum ama tam olarak çam fıstığı olduguna emin değilim yeni çıkmış tohumların resimleri varsa paylaşabilir misiniz

atc_66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2008, 15:40   #242
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
ilk sayfalarda var resimleri ordan görebilirsin fıstık çamlarını keşke ankara dada yetişseydi fıstıkçamı ama iklimi uygun değil bu temmuzda ezineden aldığım fıstık çamları 1 yaşını yeni bitirmişlerdi dayanmadılar belki 4 **** 5 yaşındakiler dayanırdı.

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2008, 15:51   #243
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seaa Mesajı Göster
ilk sayfalarda var resimleri ordan görebilirsin fıstık çamlarını keşke ankara dada yetişseydi fıstıkçamı ama iklimi uygun değil bu temmuzda ezineden aldığım fıstık çamları 1 yaşını yeni bitirmişlerdi dayanmadılar belki 4 **** 5 yaşındakiler dayanırdı.
ilk sayfalardaki resimlere baktım fakat onlar daha büyümüş halleri ben daha ilk çıktığı hallerini arıyorum yine de teşekkürler

Eski 27-10-2008, 15:55   #244
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

7 sayfada var ilk çıkmış hali rica ederim ne yaptımki

Eski 27-10-2008, 16:16   #245
Yeni Üye

o zaman ben kendi resmimi koyayım acaba bu çam fıstığı mı

Eski 27-10-2008, 17:22   #246
Ağaç Dostu

Mehmet Can's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2008
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi atc_66 Mesajı Göster
o zaman ben kendi resmimi koyayım acaba bu çam fıstığı mı
BU fotodaki fıstık çamı değil. Tohumun büyüklüğünü anlayabilseydim kesin cevap verirdim. Üzücü bir haberim o fidan ölecek. Beti benzi solmuş. Zannedersem güneşe ihtiyacı var. Bu kıyaslamayı yaparak sizde fıstık çamımı değilmi anlayabilirsiniz. Fıstık çamı tohumu zeytin cekirdeği kadar ebatlara sahiptir ve hiçbir iğne yapraklı ağaçın tohumu bu ebatlara ulaşmaz.

Düzenleyen Mehmet Can : 27-10-2008 saat 17:25 Neden: harf eksikliği
Mehmet Can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2008, 17:30   #247
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

resim nerde ben göremiyorum

Eski 27-10-2008, 17:33   #248
Yeni Üye

Ama işin ilginç yanı bu resimdekinden diktiğim bütün saksılarda var anlamadım diktiğim çam fıstığıydı buna eminim ama galiba çatlattığım için kabuğuyla cıkmadını düşünüyorum olabilir mi. resimde biraz parlamış onun topraga yakın tarafı yeşil

Eski 27-10-2008, 17:37   #249
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

atc_66 resim nerde bende bakmak istiyorum.

Eski 27-10-2008, 17:43   #250
Yeni Üye

Benim bu kadar önem vermemin nedeni bu benim Proje Ödevim.

Lütfen cevap yazın

Eski 27-10-2008, 17:47   #251
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

******* sorun var tohumda her seyi tam olarak yaptınmı mesela gölgeli yerde olacakmış birde 3 günde bir az sulama gibi

Eski 27-10-2008, 17:51   #252
Yeni Üye

Diktim dikeli buralarda yağmur var fazla güneş aldığını sanmıyorum bir de 3-4 günlük tohumlar ,galiba bu tohumun altından gelen kök ,tohumun sert kabuğu yok üstünde benim toprağım zaten nemli toraktı, ilk diktiğimde çok çok az su koydum

BOYU için : http://img509.imageshack.us/my.php?i...sc00661ml3.jpg

Düzenleyen atc_66 : 27-10-2008 saat 18:04 Neden: boyu
Eski 29-10-2008, 21:02   #253
Ağaç Dostu

Mehmet Can's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi atc_66 Mesajı Göster
Diktim dikeli buralarda yağmur var fazla güneş aldığını sanmıyorum bir de 3-4 günlük tohumlar ,galiba bu tohumun altından gelen kök ,tohumun sert kabuğu yok üstünde benim toprağım zaten nemli toraktı, ilk diktiğimde çok çok az su koydum

BOYU için : http://img509.imageshack.us/my.php?i...sc00661ml3.jpg
Yanlış bilineni yaptığın için fide kötü durumda.Fıstık çamının tohumu çatlatılarak dikilmez.dikilirse tohum toprak altındaki gelişimini tamamlamadan çimlenir ve olumsuz sonuçlar doğurur.

Eski 02-11-2008, 22:31   #254
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-10-2008
merhabalar

atc-66 arkadaşım
resmini inceledim bence çimlendirdiklerin fıstık çamı tohumu. Bizde şu sıralar fıstık çamı çimlendirme konusunda fazlaca denemeler yapıyoruz. Sadece şunu söylemek isterim çok kolay çimlenen bir tür.
Proje ödevin olduğunu söylemişsin yardımcı olacak ise elimizdeki tohumlardan yollayabilirim. istersen çimlenmiş olandanda yollarım..
saygılarımla.

adaser54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2008, 22:36   #255
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-10-2008
atc_66
resimlendirdiğim tohumun gözüken beyaz kısmı toprak altında olması gereken köktür. zedelemeden üzerindeki kabuğu alabilirsen al, kökü dik olarak toprağa göm o zaten kendiliğinden kafasını yukarı kaldıracaktır.

adaser54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2008, 13:13   #256
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2008
Arkdaşlar bizim evin bahçesinde 2 tane dev çam ağaci var ama kozalak vermiyor bunlara bakan adama dedimki niye vermiyor diye bunlar vermez dedi oysaki aynılarından parkta 50 tane var ve hepside kozalak veriyor bir anlam veremedim kozalak vermeyen **** tohum vermeyen bir ağaç varmi..

Katsuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2008, 19:47   #257
Ağaç Dostu

Mehmet Can's Avatar

Ankara şartlarında fıstık çamı yetişeçeğini sanmıyorum başka bir tür olabilir. Fıstık çamı olsa bile hava şartlarından dolayı kozalak vermiyordur.

Eski 05-11-2008, 17:25   #258
Ağaçsever

Fıstık çamı değil ama şöyle bir bilgi verebilirim iğne yaprakları yani yaprakları kısa ama mavi değil yeşil (bilmece gibi oldu ama) Bu arada iğne yapraklı ağaçların toz yutmaktan baska havaya oksijen üretimi sağlarmı iğne yapraklariyla

Eski 05-11-2008, 20:47   #259
Ağaç Dostu

Mehmet Can's Avatar

Ağaçlar Fotosentez olayı ile oksijen verir.

Yani atmosferdeki karbondioksidi ve ısıyı alarak besin üretir, yerine doğaya oksijen verir ve yeryüzündeki dengeyi sağlar. Bir cümlede özetlediğimiz fotosentez işlemi başlı başına bir mucize, bir tasarım harikasıdır. Bitkilerin kendi besinlerini kendilerinin üretmesi olarak da özetlenebilecek olan fotosentez işlemi, bitki hücresinde bulunan, insan ve hayvan hücrelerinden farklı olarak güneş enerjisini direkt olarak kullanabilen yapılar sayesinde gerçekleşir. Bu yapıların yardımıyla, bitki hücreleri güneşten gelen enerjiyi insanlar ve hayvanlar tarafından besin yoluyla alınacak enerjiye çevirirler ve yine çok özel yollarla depolarlar. İşte bu şekilde fotosentez işlemi tamamlanmış olur. Fotosentez olayınınsa atmosferdeki karbondioksit oranını düşürmesinden başka daha birçok sonucu vardır.

Herşeyden önemlisi, emilen karbondioksit yerine atmosfere oksijen verilir. Böylece karbondioksit ve oksijen dengesi sağlanarak yeryüzündeki ısının dengesi korunur. Atmosferdeki oksijen miktarının korunması içinse başka bir doğal kaynak yoktur. Bu yüzden tüm canlı sistemlerdeki dengelerin korunması için ağaçların ve tüm yeşil bitkilerin varlığı şarttır.
KAYNAK: http://www.ebilge.com/8436/Agac_nasi...jen_verir.html

Eski 05-11-2008, 22:31   #260
Yeni Üye

Resopek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2008
Galeri: 7
Bir Filizlenme Deneyimi

Kendimi tanıttıktan sonra ilk mesajımı yazmak için sabırsızlanıyorum.

Mart ayında birkaç karaçam tohumu dikip filizlendirirken, bir çam tür olan fıstık çamı filizlendirme deneyimini kısa sürede elde edemeyeceğimi düşünüyordum.

Geçtiğimiz Ağustos ayında İzmir Bergama Kozak bölgesinden geçerken Fıstık çamı ormanı gördüm. Çok hoşuma gitti. Ve İzmir Bergama Çandarlı bölgesinden Birkaç tohum topladım. (Fıstık çamı çok büyük bir ağaç olduğu için yere düşenleri topladım.)

Mevsimi olamasa bile Eylül-Ekim aylarında birkaç tohum ektim. Filizlendi.
Resmini yollamak istedim. Şimdilik iki adet resim yolluyorum.
Daha sonra edindiğim deneyimleri yazmaya devam edeceğim.
Şimdilik hoşçakalın.

Eklenen Resimler

HakanG beğendi.

Düzenleyen Resopek : 06-11-2008 saat 20:53
Resopek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2008, 21:46   #261
Yeni Üye

Resopek's Avatar

Fıstık Önce Böyle Başladı

Küçücük bir filizi çok abarttım, ama genede yazmaya devam edeceğim.

Fıstık tohumlarını önce bir pamuk içersine koydum.

2-3 Hafta devamlı suladıktan sonra (Herhalde tohumların kabuğu kalın olduğu için, zor çatlıyor.) nihayet tohumların köklerini (teknik olarak nasıl ifade ediliyor ise) gördüm.

Ve daha sonra toprağa ektim.

Eklenen Resimler

pylori ve HakanG beğendi.
Eski 08-11-2008, 10:16   #262
Ağaçsever

Abartmıyosun Seviniyorsun Ben Olsam Bende Sevinirim :d

Eski 08-11-2008, 22:06   #263
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Resopek Mesajı Göster
Küçücük bir filizi çok abarttım, ama genede yazmaya devam edeceğim.

Fıstık tohumlarını önce bir pamuk içersine koydum.

2-3 Hafta devamlı suladıktan sonra (Herhalde tohumların kabuğu kalın olduğu için, zor çatlıyor.) nihayet tohumların köklerini (teknik olarak nasıl ifade ediliyor ise) gördüm.

Ve daha sonra toprağa ektim.
Doğru yoldasın, devam et. Bende yazın mayıs aylarında birkaç tohum diktim.Topraktan çıktıktan sonra hepsi kurudu iklim şartlarından olduğunu düşünüyorum

sezgin53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2008, 14:04   #264
Yeni Üye

redrose85's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2008
merhaba arkadaşlar bende yeni üyeyim bahcemizde sayısını tam olarak bilmiyorum ama ortalama 30 adet fıstık çamı var ve 2 hafta once onları toplayıp dikmeye karar aldığımda bu sıteyle tanıştım. tohum problemim yok.bundan bir ay önce yere düşen fıstıklar çoktan çimlenip bittiler bile. ama galiba yanlış zamanda ektım. 2 hafta once onları cimlensın dıye suya sonrada sıcak ortama bıraktım. hafta sonuda ektım. çoğu kabuğundan cıkmak uzereydı zaten. fakat dün yagmur başladı köklerı çüriyecek diye endişeleniyorum. üretimi hakkında hiç bir şey bilmiyordum bu sitenin sayesinde biraz bilgi edindim. 250 adet kadar poşetlere diktim çok heyecanlı bir olay. sizce onlara bişey olurmu yoksa büyürlermi? birde yerde kendi kendine bitmiş çok fidan var onlarıda poşede kaldırayımmı. ÇOK TEŞEKKÜRLER.

redrose85 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2008, 14:29   #265
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Arkadaşlar üç adet fıstık çamı var birisi çok sığ kıraç toprakta ve kurak, diğeri orta durumda öbürü ise yığma toprakta toprak durumuna göre boylanma ve gelişim gösteriyorlar. 13 yaşındalar ama henüz kozalak yok. En görkemlisi 7,5 m. civarında dibinde de bir ikizi var boy olarak onunla yarışıyor ama daha ince.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2008, 21:32   #266
Yeni Üye

Resopek's Avatar

Filizleri Kendi Haline Bırakın. (redrose85)

redrose85’in yazdıklarını okudum.
Bir ay önce yere düşen fıstıklar yeşerdi ise kendi hallerine bırakmakta fayda var. Yerlerini değiştirmek veya poşete aktarmak bence pek doğru olmaz. Bundan sonraki büyümesini tabiata bıraksak iyi olur. Kış ayını sağlıklı bir şekilde geçireceğine inanıyorum. Zaten kökleri de iyice derinlere gitmiştir çıkartıp poşete konması zor olur.

Sizin diktiğiniz tohumlar için şunu söyleyebilirim:
Eğer bahçeye ektikleriniz çok fazla ise (Çünkü 250 adetten bahsediyorsun) onların içersinden çoğu çıkar. Çürüyeceklerini zannetmiyorum. Zaten fıstıkların bulunduğu bölge iklim ve mevsim şartlarına uygun.

Eğer bahçeye ekmediyseniz ortamını değiştirmeden bir süre bulunduğu yerde kalması daha doğru olur.

Ben de bir yıl kadar pencerede ve saksıda büyüttükten sonra çıkarıp bahçeye ekeceğim. Fakat iğne yapraklı ağaçlar için üretilen gübrelerden kullanarak. Yeni yerinde veya toprağa-bahçeye daha çabuk tutunsun diye. Böyle yapmak daha doğru olur diyorum. Bakalım ilkbahar aylarında toprağa ekeceğim. Mutlaka içlerinden birkaçı tutar.

Eğer yeşerdikten ve filizlendikten sonra poşetten çıkarıp doğaya diktiyseniz, toprağa çok kolay tutunamayacağından dolayı; rüzgar, yağmur, kar, çamur gibi doğa olaylarının bazı tohumlara veya filizlere zarar vereceğini düşünüyorum. Ve özellikle kış aylarında filizlenmiş bitkileri yiyen kuşlar olabilir. Tabi bu tip olaylar çok nadir olur.

Ben öncelikle 1-2 ay ıslak pamuk içersinde tohumları tuttum. Köklerini gördükten sonra toprağa yani küçük saksılara aldım. Bende mevsimi uygun olmayan bir zamanda ekmiştim. Fakat şu anda dışarıda değil. Çalıştığım yerde pencere dibindeler. Yani içerideler. Çok fazla soğuk olmuyor. Aslında tohumları Ocak-Şubat sonu veya Mart ayı başında filizlendirmek gerekiyor.

Galeriye birkaç resim daha koymaya çalışacağım.
Herkese Selamlar ve Saygılar.

Eski 19-11-2008, 22:03   #267
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Benim şu an yeni çimlendirme deneylerim var. Normal bahçe toprağına diktiklerim bu gün başkaldırmış, çok mutlu oldum ama torfa diktiklerim hala çimlenmedi.

Bakalım büyütebilecek miyim?

Çünki bilgisizliğimden hep ilkbahar periyodunda çimlendirmeye çalıştım, başardım ama 2-3 ay kadar sonra aşırı sıcaktan kaybettim, bir de şu dönem deneyeyim dedim.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2008, 10:02   #268
Yeni Üye

redrose85's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2008
(ROSEPEK) Mesajımla ilğilendiğin için çok teşekkür ederim rosepek. Bahçeye ekmedim poşetlere ektim ve poşetlerim şu anda bahçede tam gün güneş görüyorlar ve yağmurdan pek etkilenmiyorlar. önce 1 hafta kadar suda beklettim sonra ortalama 60 tanesini diktim ama onlar henüz yeni çatlamışlar 3 hafta oldu. kalan tohumları dikememiştim onlarıda karanlık yere bırakmıştım 1 haftada sonra baktığımda hepsi filizlanmiş nerdeyse kabullarını atmak üzereydiler. hafta sonu onlarıda poşede diktim. şimdi ikinci diktiklerim kabuklarını bile attılar. umarım bu yağmurlarda birşey olmaz. yerdekilerede gelince sanki orda kuruyacaklar gibi geliyor.hafta sonu denemek biraz poşete kaldırayım diye düşündüm.tohumları orta boy poşetlere ekmiştim tüplere eksem daha mı iyi olur elimde çok fazla tohum var biraz daha ekmek istiyorum. Bilgilerini benimle paylaştığın için çok teşekkür ederim.

redrose85 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2008, 23:30   #269
Ağaç Dostu

ogzhn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2007
yeşil istanbul

çalışmalar başlamıştır

Eklenen Resimler

ogzhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2008, 23:34   #270
Ağaç Dostu

ogzhn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2007
pinus pinea

toprakla buluşmaya hazırmısnız yavrular

Eklenen Resimler

pylori beğendi.
ogzhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024